پنجره ای برای تولید نور خورشید!(بخش اول)

دوشنبه ، 14 دی 1394 ، 11:15

بانکی دات آی آر: تاریخ نور از خورشید و ماه و آتش شروع شد اما بشر در هر دورانی بدنبال ساخت و تهیه نور بوده است. نور نقش مهمی در زندگی روزمره ما بازی می کند. آخرین فناوریها در این زمینه زندگی ما را راحت تر از قبل کرده اند.

نور خورشید برای ما ایمنی و راحتی به ارمغان می آورد. هر جه که باشیم نیاز داریم به آسمان بنگریم. این در طبیعت ماست. اما مثلا در یک اتاق عمل در میلان ایتالیا نور طبیعی وجود ندارد و تنها چیزی که مشاهده می کنید نوآوری دانشمندان است که بنوعی خورشید را به خانه آورده اند.

یکی از پزشکان این بیمارستان می گوید: " اینجا مکان بسته ای است و ناگزیر باید اینگونه باشد چرا که امواج رادیویی در آن جریان دارد. اما همین موضوع می تواند به بیماران تنگناهراس نگرانی دوچندان بدهد. این پنجره با نوری که دانشمندان آنرا بطور مصنوعی تهیه کرده اند می تواند بنوعی مانند یک پنجره واقعی راحتی و ایمنی را برای بیماران فراهم کند. بیماران با این پنجره احساس بهتری نسبت به سابق دارند".

اما چگونه محققان موفق به تعبیه چنین سیستم تولید نوری شده اند که کاملا با کیفیت نور خورشید تطابق دارد. این نوآوری نتیجه تحقیقات دانشمندان اروپایی است و جوایز زیادی را برای دانشمندان این پروژه به ارمغان آورده است.

یکی از محققان که روی این پروژه کار کرده است می گوید: "ما پنجره ای مصنوعی رو به آسمان درست کرده ایم. برای این کار از یک پروژکتور ال ای دی که  خصوصیات  انرژی خورشیدی را دارد و نور طبیعی تولید می کند استفاده کرده ایم. نوری که سایه های آن کاملا طبیعی و واقعی هستند. در داخل این دستگاه سیستمهای اپتیکی کار گذاشته شده است که می تواند نور طبیعی روز را تولید کند. این دستگاه در جذب و دفع نور دقیقا به مانند خورشید عمل می کند. حالا در نظر داریم زمینه ایی فراهم کنیم که نه تنها پنجره هایی را در اتاقهای بسته در محل کار و یا خانه با نور طبیعی در اختیار بسیاری قرار می دهد بلکه سعی می کنیم از این دستگاه در آسانسورها، در قطار و در هواپیما نیز بهره ببریم".

ادامه دارد...

برگرفته از Euronet

مترجم: مهرداد دستورانی

► تحلیل اختصاصی از بازار بورس 14 دی 94 و پیش بینی بازار فردا
تحلیل تکنیکال نماد ثتران ◄

مطالب مرتبط
بنر
بنر