تحلیل اختصاصی از بازار بورس 14 دی 94 و پیش بینی بازار فردا

سه شنبه ، 15 دی 1394 ، 08:33

بانکی دات آی آر: لازم به ذکر است که این تحلیل‌ها نظرات اختصاصی کارشناسان کارگزاری آبان است و هیچ تضمینی برای سودآور بودن نیست.

برای سومین بار طی سال جاری بلوک ۸۷ درصدی شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس در بورس عرضه می شود. سازمان خصوصی سازی برای سومین مرتبه در سال جاری اقدام به عرضه بلوک ۸۷ درصدی شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس خواهد نمود تا شاید با کاهش قیمت پایه به 3595 ریال و شرایط جدید 15 درصد نقد، حداقل اینبار موفق به فروش بلوک مذکور گردد. بازار طبق پیش بینی با افزایش حجم دادوستدها و معاملات مثبت اکثر گروه ها دنبال شد. از معدود گروه های منفی، به گروه پرریسک قندی می توان اشاره نمود اما در اواخر بازار و با افزایش حجم عرضه ها، برخی گروه ها متعادل و حتی برخی نمادها نوسانات منفی را تجربه نمودند.

گروه های خودرویی، لیزینگی، حمل و نقل، گروه بانکی، بیمه ای، سرمایه گذاری، پتروشیمی و پالایشگاهی، فلزی و معدنی، ساختمانی و سیمانی، ماشین آلات، تجهیزاتی و برقی اکثرا مثبت و پرتقاضا دنبال شدند و نکته قابل تامل افزایش حجم دادوستدهای گروه های بزرگ در کنار ادامه معاملات مثبت و همراه صف خرید گروه های به اصطلاح کوچک بازار بود همچنین معاملات پرحجم، مثبت و همراه صف خرید برخی نمادها همچون توریل، وپست، ونفت، وتوکا، فاذر، بترانس، ثاباد و بکام (احتمالا فروشنده آن سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات می باشد) نمایان تر بود. شرکت لیزینگ ایرانیان درحالی که مزایده ۲ دستگاه ساختمان و فروش سهام سرمایه گذاری در پروژه تجاری اداری ایرانیان را قبلا اعلام کرده بود طی شفاف سازی جدید از واگذاری 100 درصد مالکیت در یک شرکت کوچک با نام شرکت تجارت حامی الکترونیک ایرانیان خبر داد. نماد ثاباد با توجه به اعلام شفاف سازی پیرامون افزایش سرمایه 50 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران برای اجرای پروژه مسکونی آرامش مشهد، معاملات مثبت و همراه صف خرید را تجربه نمود. نماد شركت ماشين سازي اراك جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد.

قیمت نفت برای دومین روز متوالی با افزایش تنش بین ایران و عربستان با افزایش قیمت ها مواجه گردید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت برای فروش در ماه فوریه در بورس نیویورک با افزایش 1.28 دلاری به بشکه ای 38.32  دلار رسید. قیمت نفت خام برنت نیز برای تحویل در ماه فوریه با افزایش 1.18 دلاری به قیمت بشکه‌ای 38.46 دلار در بازار لندن رسید در این بین گروه های پتروشیمی و پالایشگاهی اکثرا متعادل و مثبت به کار خود پایان دادند که معاملات منفی نمادهای تاپیکو، فارس و شخارک قابل توجه بود. در شروع بازارهای بین المللی اکثر فلزات پایه با افت قیمت مواجه شدند اما گروه فلزی و معدنی اکثرا مثبت بودند که در این بین گروه سنگ آهنی و نمادهایی همچون فولاد، فملی و فخوز منفی به کار خود پایان دادند و بیشترین اثر منفی بر شاخص کل داشتند.

گروه قندی از معدود گروه های منفی بازار و مابقی گروه های کوچک غذایی، کاشی و سرامیک، کانی های غیر فلزی، لاستیک سازی، دارویی اکثرا مثبت به کار خود پایان دادند در این بین بازگشایی نماد غگل با افت حدود 10 درصدی قابل توجه بود. در گروه آی تی نماد مفاخر پس از ارائه اطلاعات پيش بيني متعادل و منفی به گردونه معاملات بازگشت و مابقی هم گروهی ها نیز اکثرا کم حجم و منفی دنبال شدند. عرضه اولیه نماد شتوکا طی معاملات فردا با توجه به پوشش 75 درصدی، سود حدود 30 تومانی و کوچکی سهم احتمالا در نرخ های 150 تومان انجام شود.

در پایان معاملات امروز شاخص کل متاثر از معاملات مثبت نمادهای بترانس و تیپیکو با رشد 17.90 واحدی به ارتفاع 61,728 واحدی رسید که در این بین نمادهای فولاد و حکشتی بیشترین تاثیر منفی را داشتند. پیش بینی می شود بازار فردا با تعادل و حتی نوسانات منفی در نمادهای بزرگ پیگیری شود.

تحلیل و اخبار حوزه بورس در سایت بانکی با همکاری و حمایت کارگزاری آبان تولید و عرضه می شود.

► اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه 14 دی 94
پنجره ای برای تولید نور خورشید!(بخش اول) ◄

مطالب مرتبط
بنر
بنر