تحلیل اختصاصی از بازار بورس 28 دی 94 و پیش بینی بازار فردا

بانکی دات آی آر: لازم به ذکر است که این تحلیل‌ها نظرات اختصاصی کارشناسان کارگزاری آبان است و هیچ تضمینی برای سودآور بودن نیست.

پایان تحریم ها و عکس العمل منفی بازار سرمایه :
طبق انتظار و پیش بینی با عرضه های حجم دار، بازار با تعادل بیشتری و حتی نوسانات منفی مواجه شد اما با نزدیک شدن به اواخر بازار و با عقب نشینی خریداران در گروه های بزرگ، گروه قندی اکثرا با معاملاتی مثبت و صف خرید دنبال شدند همچنین برخلاف انتظار اکثرا فعالان بازار با عرضه های پرحجم تری مواجه شدیم تا جایی که اکثر گروه ها و نمادها افت قیمتی و صف خرید را تجربه نمودند. در این بین مسائل هسته ای و رد صلاحیت تعداد کثیری از نامزدهای انتخابات مجلس و انتشار گزارشات 9 ماه مزید بر علت شده است.

لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه 95 کل کشور توسط رئیس جمهور به مجلس ارائه شده است این درحالی بود که رئیس‌جمهور در جمع مردم شهر ری از وابستگی ۲۵درصدی بودجه ۹۵ به نفت خبر داده بود اما اعلام جزئیات لایحه بودجه حکایت از وابستگی ۳۵درصدی بودجه سال آینده به نفت دارد. گروه های خودرویی، لیزینگی و حمل و نقل اکثرا مثبت و همراه صف خرید شروع شدند اما با عرضه های حجم داری مواجه و در اواخر بازار اکثرا منفی به کار خود پایان دادند از معدود نمادهایی که همچنان مثبت و همراه صف خرید به کار خود پایان دادند به خمحور، خچرخش، ختوقا، خاذین، خرینگ، خوساز، خزامیاد، حکشتی و خساپا می توان اشاره نمود. شرکت خدیزل سود هر سهم را در عملکرد 9 ماهه  594 ریال با پوشش 86 درصدی اعلام نمود و طی این دوره موفق شده با تولید 3188 دستگاه حدود 58 درصد از بودجه تولید خود را پوشش دهد. شرکت در فصل پاییز1092 دستگاه تولید داشته که نسبت به فصل تابستان  ( با 1195 دستگاه) حدود 9 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. اما میزان فروش مقداری شرکت در فصل پاییز 4.5 درصد رشد نسبت به فصل قبل را نشان می دهد. در نهایت پتانسیل اصلی شرکت در افزایش ظرفیت تولید می باشد و در حالت واقع بینانه احتمالا به سود 80 تومانی طی امسال دست پیدا خواهد نمود. نماد بانک دي پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام و ارائه اطلاعات پيش بيني با سرمايه جديد با رشد حدود 6 درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت.

با لغو تحریم ها، صنعت بانکداری به دلیل برقراری سوئیفت بیشترین تاثیر مثبت را خواهد پذیرفت اما طی دادوستدهای امروز گروه های بانکی، بیمه ای و سرمایه گذاری و بعد از شروعی متعادل و مثبت، خیلی زود معاملات منفی و صف فروش آنها نمایان شد تا فشار مضاعفی به کل بازار تحمیل و سبب گسترش جو منفی شوند در این بین نماد وصندوق با رشد حدود 7.5 درصد به گردونه معاملات بازگشت همچنین معاملات مثبت نمادهای وتوسم، وبوعلی، وبهمن، ونیکی و وبانک چشم نوازی می نمود. سهم تازه وارد اتکام نیز با عرضه مکرر صف خرید مواجه شد و علی رغم همراهی صف خرید آن تا پایان دادوستدها، احتمالا فردا متعادل و منفی دنبال شود همچنین شایعاتی مبنی بر لغو مجمع پیش روی این شرکت به گوش می رسید تا معاملات امروز این نماد با ابهامات فراوانی همچون داشتن اطلاعات نهانی همراه شود.

گروه های پتروشیمی و پالایشگاهی بعد از فروکش شدن هیجان اخبار نرخ خوراک اکثرا متعادل و منفی به کار خود پایان دادند که در این بین معاملات مثبت و صف خرید نماد شبندر سبب افزایش تقاضا در گروه پالایشگاهی شد تا جایی که نمادهای شتران و شپنا نیز  در انتها با صف خرید به کار خود پایان دادند همچنین معاملات مثبت نمادهای شکربن، شپدیس، وپترو، شپترو، شلعاب، شخارک، جم و شپاکسا نمایان تر بود.

گروه های فلزی و معدنی اکثرا منفی دنبال شدند تا جایی که نماد ذوب صف فروش را تجربه نمود و فقط نمادهای ارفع و کنور مثبت بودند. نماد های فمرآد و فسپا با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شدند. کاهش پیش بینی مقدار تولید و فروش در شرکت فمرآد سبب تبدیل پیش بینی سود 98 ریالی آن به زیان 40 ریالی با پوشش 273 درصدی زیان طی عملکرد 9 ماهه شد.

بجز نمادهای لخزر، لبوتان و بمپنا سایر نمادهای گروه های ماشین آلات، تجهیزاتی و برقی اکثرا معاملاتی منفی و پرحجم را تجربه نمودند. 
در گروه های ساختمانی و سیمانی، نماد شركت سيمان شاهرود با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد و نمادهاي ثرود و ثغرب پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي با رشد حدود 3 درصدی  و نماد وتوس با افت حدود 10 درصدی به گردونه معاملات بازگشتند. به جز نمادهای سشرق، ستران و سفارس مابقی نمادهای گروه های مذکور اکثرا منفی به کار خود پایان دادند. نماد ثپرديس جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام متوقف شد.

با رفع تحریم سوئیفت و افزایش مرادوات مالی و ارزی بانک‌های ایرانی، انتقال ارز تسهیل شده و مشکل شرکت‌های دارویی از لحاظ تامین مواد اولیه خارجی برطرف خواهد شد همچنین هزینه های مالی آنها به گشایش های اعتباری کاهش محسوسی خواهد داشت بنابر‌این چشم‌انداز شرکت های دارویی در سال آتی بسیار مثبت خواهد بود و صنعت پرپتانسیل دارویی می تواند مورد توجه بیشتر سرمایه گذاران خارجی و داخلی قرار گیرد این در حالی می باشد که علی رغم زمان انتشار گزارشات مثبت این گروه همچنان با بی اقبالی، اکثرا معاملاتی کم حجم و منفی را تجربه نمودند. در این گروه احتمال عرضه اولیه داروسازی کاسپین تامین طی چهارشنبه جاری و کشف قیمت آن در بازار فرابورس پررنگ تر شد.

نماد شركت صنعتي و كشاورزي شيرين خراسان جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي، متوقف شد و گروه قندی با منفی شدن بازار، مجددا به مدار صعود بازگشتند و اکثرا با صف خرید به کار خود پایان دادند. در گروه غذایی به غیر از معاملات بسیار پرحجم و مثبت نماد وبشهر، جهش قیمتی نماد غپاک به دلیل انتشار فروش 26.2 درصدی از سهام دامداری سپهان را مشاهده نمودیم.

در پایان معاملات امروز شاخص کل متاثر از معاملات مثبت نمادهای اخابر و حکشتی با رشد 563.19 واحدی به ارتفاع 65,424 واحدی رسید که در این بین نمادهای وبملت و رمپنا بیشترین تاثیر منفی را ایجاد نمودند. با توجه به نحوه داد و ستدها و اعمال فشار فروش به خصوص در انتهای بازار، احتمالا فردا بازاری منفی را نظاره گر باشیم.


تحلیل و اخبار حوزه بورس در سایت بانکی با همکاری و حمایت کارگزاری آبان تولید و عرضه می شود.

► اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه 27 دی 94
تحلیل تکنیکال نماد خپارس ◄

 
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 342 مهمان آنلاین داریم