افزایش وجه تضمین اولیه آپشن زعفران پوشال معمولی در بورس کالا، از فردا

يكشنبه ، 22 ارديبهشت 1398 ، 14:08

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالا اعلام کرد: طبق بند 12 مشخصات قرارداد آتی زعفران در خصوص تعیین وجه تضمین اولیه قرارداد آتی زعفران پوشال معمولی با توجه به افزایش قیمت تسویه روزانه قراردادهای فعال طی روزهای اخیر از روز دوشنبه 23 اردیبهشت پس از اتمام روز معاملاتی، وجه تضمین اولیه برابر مبلغ 260 هزار تومان تعیین می شود.قراردادهای آتی در نخستین روز معاملاتی بدون حد نوسان قیمتی با دوره پیش گشایش به مدت ٣ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک قیمتی راس ساعت 10:30 با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد.

گفتنی است،قرارداد آتی نوعی ابزار مشتقه است که قابلیت خرید و فروش در بازارهای مالی را دارد. در این قرارداد طبق عقد صلح یک طرف (فروشنده) توافق می‌کند در سر رسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را در عوض قیمتی که اکنون تعیین می‌کنند به طرف دیگر (خریدار) تحویل دهد.

این گزارش می‌افزاید: قراردادهای آتی برای نخستین بار بر پایه محصولات کشاورزی و بعدها بر پایه منابع طبیعی مانند نفت معامله می‌شدند.

قراردادهای آتی مالی که در سال 1972 وارد بازار شدند، در سالهای اخیر بر پایه‌های دیگر مانند ارز، نرخ بهره، و شاخص‌های بازار سهام بسیار متداول شده‌اند و نقش مهمی در کنترل ریسک بازی می‌کنند.

► فراز و فرود بورس های آسیایی در پی دیوارتعرفه ای ترامپ
الگوی بورس‌بازی در فضای مه‌آلود ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر