بازگشت امید به خیمه لی‌لی‌پوتی‌های فرابورس

چهارشنبه ، 13 شهریور 1398 ، 14:30

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از خبرگزاری تسنیم، چهارشنبه هفته گذشته بود که فرابورس ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد از 13 تا 25 شهریور نمادهای بازار پایه فرابورس متوقف، و پس از آن دامنه نوسان این نمادها کاهش می‌یابد. بر این اساس سهامداران و معامله‌گران در بازار پایه فرابورس به این خبر واکنش منفی نشان دادند و این موضوع موجب تشکیل صف‌های هیجانی فروش در این بازار شد و کلیت بازار سرمایه هم به این اتفاق واکنش منفی نشان داد. پس از این رخداد و نیز با توجه به تجمع اعتراضی که جمعی از معامله‌گران و سهامداران در روز گذشته مقابل تالار شیشه‌ای داشتند، امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران دیروز با سهامداران بازار پایه جلسه‌ای داشته است و شنیده شده هامونی در این جلسه وعده‌هایی را در خصوص انعطاف بیشتر در قوانین داده است.

همچنین گفته می‌شود مدیرعامل فرابورس در این جلسه قول داده است از اختیارات خود برای اعمال تغییرات در دستورالعمل استفاده کند که بر اساس شنیده‌ها یکی از این وعده‌ها تغییر دامنه نوسان به 4 درصد و افزایش روزهای حراج بوده است. علاوه بر این هامونی در این جلسه اظهار داشته است تعیین تعداد روزهای حراج طبق فرمولی خواهد بود که در روزهای آینده به طور دقیق اطلاع‌رسانی خواهد شد. ضمن این که ناظر نقشی در تعیین روزهای حراج ندارد و افزایش تعداد روزهای حراج کاملا براساس یک فرمول و دستورالعمل خواهد بود.

این مقام مسئول همچنین گفته مدیرعامل و هیئت مدیره فرابورس اختیارات محدودی برای تغییر دستورالعمل دارند و افزایش دامنه نوسان برای شرکت‌های دارای بازارگردان امکان پذیر خواهد شد. بر این اساس باید منتظر ماند و دید چه خبرهایی از نشست دیروز مدیرعامل فرابورس با فعالان بازار منتشر خواهد شد و چه تصمیمی در این رابطه گرفته می‌شود. بر این اساس باید تاکید کرد که اعمال هر قانونی که به روان شدن و البته شفافیت بیشتر معاملات تالار شیشه‌ای شود، مورد پسند و دفاع تمامی کارشناسان و سهامداران بازار سرمایه است، اما این را هم فراموش نکنیم که بیش از 180 شرکت در بازار پایه فرابورس حضور دارند که همه آنها زیانده نبوده و اسیر سوداگری نیستند؛ از این رو نباید همه لی‌لی‌پوتی‌های فرابورس را با یک چوب زد!

► معامله ۲۵ هزار میلیاردی نفتی در بورس انرژی
شناسایی منشأ آشفتگی در بورس تهران ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر