بنر

از عرضه دارا سوم چه خبر؟

دوشنبه ، 8 دی 1399 ، 13:47

صندوق ETF سوم چه زمانی عرضه می‌شود و شامل چه نوع سهامی است؟

بعد از عرضه دو صندوق ETF دولتی دیگر می‌دانیم که صندوق ETF یا همان صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله از سرواژه‌های عبارت انگلیسی آن یعنی Exchange Traded Fund گرفته شده است و دولت برای تامین بودجه و هزینه‌های جاری‌اش روی فروش این نوع از دارایی‌هایش حساب ویژه‌ای باز کرده. بعد از عرضه «دارا یکم» و «پالایشی یکم» حالا نوبت چه نوع سهام و چه اسمی است؟

زمان عرضه صندوق دارا سوم

پیش از این مسئولان دولتی قول داده بودند که دارا سوم و در واقع سومین صندوق ETF دولتی تا آخر آبان عرضه شود؛ طبق گفته معاون امور بانکی وزیر اقتصاد دارا سوم در آخرین مراحل ثبت بود. اما اوضاع بهم‌ریخته بورس، استقبال اندک از عرضه دارا دوم با نماد «پالایشی یکم» و شاید تعلل‌های پی در پی مسئولان و بدقولی‌های مکرر باعث شد تا عرضه دارا سوم طبق برنامه پیش نرود.

نمونه‌ای از همین بدقولی‌ها و خلف وعده‌ها در عرضه دارا سوم، فقط در زمان عرضه آن نیست. با اینکه پیش‌تر اعلام شده بود دولت تا پایان سال صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله واسطه‌گری‌های مالی، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله صنایع پالایش و پتروشیمی و صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله خودروسازی و صنایع فلزی را به مردم ارائه می‌کند، اما عملا این اتفاق نیفتاد.

بعد از عرضه دیرهنگام پالایشی یکم و طبق برنامه بالا، الان باید منتظر عرضه سهام دولت یا شرکت‌های دولتی در ایران خودرو، سایپا، شرکت ملی صنایع مس ایران و فولاد مبارکه با تخفیف ۲۵ درصد باشیم، اما این صندوق شامل سهام دولت در صنعت خودرو و فولاد نیست و در واقع سهام باقیمانده دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات خواهد بود.

 
مهلت پذیره نویسی صندوق دارا سوم

هنوز زمان دقیق عرضه و مهلت پذیره‌نویسی این صندوق اعلام نشده و کسی درباره بدقولی‌های قبلی اظهارنظری نکرده، ولی از آماده‌سازی برخی بانک‌ها مشخص است که این عرضه بزرگ بورسی به زودی و تا نیمه دی ماه ۹۹ انجام می‌شود. [به محض تعیین زمان و مهلت پذیره‌نویسی صندوق دارا سوم، این مطلب به‌روزرسانی می‌شود]

بد نیست بدانید طبق گفته‌های قدیمی مسئولان وزارت اقتصاد، ارزش صندوق سوم ای‌تی‌اف دولتی ۲۴ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود. برای خرید واحدهای این صندوق به هر شماره ملی، ۲۰ درصد تخفیف داده می‌شود و تا سقف ۵ میلیون تومان امکان خرید وجود دارد. باید منتظر ماند و دید که این اطلاعات هم تغییر می‌کند یا خیر!

► سودآورترین سهام هفته را بشناسید
انتخاب سهام سودآور ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر