بنر

بنر
بنر
آرشیو اخبار بانکی
ارزش معاملات فرابورس هزار و 764 میلیارد ریالی شد
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 16:20

بانکی دات آی آر: علاوه بر عرضه اولیه پگاه فارس در بازار دوم امروز یکشنبه 98 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 764 میلیارد و 450 میلیون ریال در فرابورس معامله شد.

به گزارش ایرنا از فرابورس، معاملات 12 مهرماه بازارهای فرابورس ایران در حالی به پایان رسید که 98 میلیون و 450 هزار ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 764 میلیارد و 450 میلیون ریال مورد داد و ستد قرار گرفت.
امروز هر سهم پگاه فارس برای اولین بار در بازار دوم 2450 ریال قیمت خورد و بیشترین حجم و ارزش معاملات دومین روز هفته را از آن خود کرد.
بیشترین افزایش قیمت امروز مربوط به سهام افرانت، تجارت و سرمایه ایرانیان و ذوب آهن اصفهان بود و بیشترین کاهش هم نصیب معادن مس تکنار، قند چهارمحال و قند شیروان شد.
شاخص کل فرابورس در پایان معاملات امروز با 4.7 واحد افت، نشانگر عدد 659.48 بود و هر ورقه حق تقدم تسهیلات مسکن در بازه 571 تا 676 هزار ریال داد و ستد شد.
همچنین نماد شرکت های قند شیروان، بانک دی، پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، سرمایه گذاری مسکن پردیس، توسعه خدمات بندری سینا، پالایش نفت تهران و پالایش نفت لاوان به عنوان پربیننده ترین نمادهای فرابورسی معرفی شدند.
در بازار ابزاهای نوین مالی، صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان با معامله 706 هزار و 300 سهم بیشترین حجم معاملات ETF را از آن خود کرد و اوراق اجاره ماهانه رایتل با داد وستد 222 هزار و 260 ورقه بهادار، بیشترین حجم معاملات اوراق با درآمد ثابت را داشتش

 
بی کیفیت ترین خودروهای ایرانی
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 16:18

بانکی دات آی آر: میانگین کیفیت خودروهای سواری تولیدی در شهریور ماه امسال کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا ، براساس ارزیابی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، خودروی سوزوکی گراند ویتارا با ۱۵ نمره منفی در رتبه نخست رده‌بندی سواری‌های تولیدی در شهریور ماه امسال قرار دارد.

پس از آن سراتو با ۱۶.۵ نمره منفی در رتبه دوم قرار گرفته است. رتبه سوم نیز با ۲۰.۵ نمره منفی مشترکا در اختیار تندر ۹۰ تولیدی ایران خودرو، تندر ۹۰ اتوماتیک، تندر ۹۰ تولیدی پارس خودرو و پارس تندر است.

خودروی پژو ۲۰۶ نیز با ۲۲ نمره منفی در رتبه چهارم و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار با ۲۲.۱ نمره منفی در رتبه پنجم قرار گرفته است. خودروی رانا با ۲۴ نمره منفی در رتبه ششم، J۵ اتوماتیک با ۴۰.۷ نمره منفی در رتبه هفتم و دنا با ۴۱.۲ نمره منفی در رتبه هشتم قرار گرفته است.

رتبه نهم رده‌بندی کیفی سواری‌های تولیدی در شهریور ماه امسال با ۴۳.۳ نمره منفی در اختیار J۵ و رتبه دهم مشترکا با ۴۴.۲ نمره منفی در اختیار پژو پارس تولیدی ایران خودرو خراسان و MVM۵۳۰ است.

پژو پارس تولیدی ایران خودرو با ۴۴.۷ نمره منفی در رتبه یازدهم و پژو پارس تولیدی ایران خودرو مازندران با ۴۵ نمره منفی در رتبه دوازدهم قرار دارد. خودروی سمند با ۴۵.۷ نمره منفی در رتبه سیزدهم و پژو ۴۰۵ تولیدی ایران خودرو خراسان با ۴۶.۴ نمره منفی در رتبه چهاردهم قرار گرفته‌اند.

خودروی MVMX۳۳ و پژو پارس ایران خودرو فارس با ۴۶.۵ نمره منفی در رتبه پانزدهم قرار دارند. خودروی MVM۳۱۵ با ۴۶.۷ نمره منفی در رتبه شانزدهم، پژو ۴۰۵ تولیدی ایران خودرو با ۴۶.۹ نمره منفی در رتبه هفدهم و لیفان X۶۰ با ۴۷.۲ نمره منفی در رتبه هجدهم قرار گرفته‌اند.

تیبا با ۵۳.۱ نمره منفی در رتبه نوزدهم و تیبا هاچ‌بک با ۵۳.۴ نمره منفی در رتبه بیستم قرار دارد. خودروهای سایپا ۱۳۱ تولیدی سایپا با ۷۴.۶ نمره منفی در رتبه بیست‌ویکم، سایپا ۱۳۱ تولیدی پارس خودرو با ۷۵.۶ نمره منفی در رتبه بیست‌و‌دوم، سایپا ۱۳۲ با ۷۸.۱ نمره منفی در رتبه بیست‌وسوم و MVM۱۱۰ با ۸۱.۱ نمره منفی در رتبه بیست‌وچهارم قرار گرفته‌اند.

در نهایت میانگین نمره منفی خودروهای سواری تولیدی در شهریور ماه امسال نسبت به رده‌بندی مرداد ‌ماه، معادل ۰.۷ درصد افزایش یافته است.

جدیدترین رده‌بندی کیفی خودروهای داخلی در حالی از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران منتشر شده که در گذشته نتایج بررسی‌های کیفی با توجه به سطح قیمتی خودروها ارائه شده و شناخت دقیق‌تری از کیفیت خودروها در مقایسه با قیمت آنها ارائه می‌داد اما در گزارش شهریور ماه این اتفاق نیفتاده و گزارش به صورت کلی ارائه شده است.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری یکشنبه ۱۲ مهر ۹۴
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 16:12

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری یکشنبه ۱۲ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
بالا گرفتن اختلاف درمورد سلامت آب معدنی
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 16:09

بانکی دات آی آر: مدیر کل استاندارد تهران با اشاره به اینکه آزمایش های متعدد سلامت آب معدنی دماوند را تایید می کند، گفت: این آب معدنی بر خلاف گفته ها سالم و استاندارد است.

به گزارش افکارخبر، مسلم بیات، اظهار کرد: باتوجه به اینکه مدیر عامل آب معدنی دماوند فرانسوی هستند، از تکنولوژی های این کشور نیز استفاده شده است.

وی ادامه داد: سازمان غذا و دارو به خوبي مي دانند تنها نهاد تاييد صلاحيت آزمايشگاههاي ارزيابي كيفيت كشور سازمان ملي استاندارد است. لذا چگونه اين موضوع را انكار مي كنند و كجاي اين كار شبه آميز است.

مدیر کل استاندارد تهران گفت: سازمان غذا و دارو در رسانه ها گفته اند آب آشاميدني بسته بندي دماوند غير استاندارد است كه ما به عنوان متولي استاندارد گفته ایم اين حرف صحيح نيست.

مسئولان سازمان غذا و دارو همچنان بر آلوده بودن و توقف تولید آب معدنی دماوند تاکید دارند اما سازمان استاندارد اعلام کرده که آب معدنی دماوند استاندارد است، با این تفاسیر باید دید که تمام آب معدنی های تولیدی ایران مانند دماوند استاندارد است.

 
تأکید مدیرعامل پست بانک ایران بر استفاده از قابلیت‌‌های دفاترخدمات بانکی
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 16:08

بانکی دات آی آر: دکتر فرحی مدیرعامل پست‌بانک ایران در همایش رؤسای شعب دارای ظرفیت خالی بر استفاده از قابلیت‌های دفاتر خدمات‌بانکی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و ارائه آموزش و نظارت مستمر بر آنها به عنوان یکی از محورهای تجهیزمنابع تأکید کرد.

به گزارش روابط‌عمومی پست‌بانک ایران، وی در ادامه با تقدیر از برگزار کنندگان همایش گفت: مطالب و نکات آموزشی خوبی مطرح شد که قطعاً موجب ایجاد انگیزه مضاعف و تلاش بیشتر برای تحقق اهداف و برنامه‌های بانک خواهد شد.
فرحی با بیان اینکه پست‌بانک‌ایران، بانکی خوش‌نام و برگ زرینی در نظام بانکی کشور با ظرفیت واقعی است تصریح کرد: نیروی انسانی توانمند عامل اصلی حرکت درون یک سازمان می‌باشد و خوشبختانه وجود نیروهای توانمند در این بانک موجب امیدواری و اطمینان خاطر برای رسیدن به راه مقدسی که در پیش‌ گرفته‌ایم شده است.
مدیرعامل پست‌بانک ایران بر ایجاد و شکل‌گیری یک هم‌افزائی برای استفاده از تمام ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بانک در تمامی بخش‌ها اشاره کرد و اظهارداشت: با توجه به گستردگی بانک، بستری برای ارائه خدمات وجود دارد و بایستی این قابلیت‌ها را قدر بدانیم و این مهمترین خواسته جامعه، کشور و مقامات اجرائی از ما می‌باشد.
فرحی عنوان کرد: بانک تخصصی بخش ICT به عنوان تأمین کننده مالی این بخش و بانک توسعه‌ای برای توسعه روستاها دو رویکرد اصلی این بانک است و با توجه به دانش و تخصصی که در مجموعه آن وجود دارد می‌توان اهداف را در بخش ICT کشور که بخشی از درآمد ملی را تشکیل می‌دهد به‌خوبی انجام داد.
وی ابراز امیداوری کرد: تسریع در قانون تعیین پست بانک ایران به عنوان بانک تخصصی حوزه ICT و توسعه روستائی موجب خواهد شد تا همه دستگاه‌ها بتوانند فعالیت‌های مالی خود را از طریق آن انجام دهند و قطعاً این بانک نیز تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات متنوع مالی و بانکی انجام خواهد داد.
فرحی؛ وصول مطالبات را به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین مسائل در بانک دانست و گفت: البته وصول نقدی مطالبات اولویت بانک است تا منابع بیشتری جذب کنیم و همه باید در این زمینه فعالیت مضاعفی داشته باشیم.
مدیرعامل پست بانک ایران در پایان توصیه‌های لازم درخصوص IT و SMS بانک ارائه و بر آراستگی شعب، انضباط مالی و اداری، ایجاد علاقه و همچنین بهره‌گیری از مطالب ارائه شده در این همایش و انتقال به زیرمجموعه جهت تحقق اهداف بانک تأکید کرد.

 
دیدار عضو هیات‌مدیره بانک توسعه صادرات ایران با مقامات اقتصادی برزیل
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 16:07

بانکی دات آی آر: بانک توسعه صادرات ایران، دیدار و مذاکره با بانک‌های خارجی را برای آماده‌سازی شرایط پس از تحریم آغاز کرده است. این بار اگزیم‌بانک ایران در برزیل با مقامات آن کشور دیدار داشته است.


به گزارش روابط عمومي بانك توسعه صادرات ايران، در اين سفر نشست هايي با نمایندگان وزارت خارجه، مقامات اقتصادي برزيلي و کاشا بانک برزیل با هدف آماده سازي شرايط پساتحريم بر پا شد.
همچنين در اين سفر، دكتر حسین عیوضلو، عضو هيات مديره اين بانك و محمدعلي قانع زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدارها، دکتر عیوضلو ضمن تشریح نقش بانک توسعه صادرات ایران بعنوان اگزیم بانک كشور در گسترش تبادلات تجاری بین ایران و کشورهای هدف به معرفی خدمات اين بانك پرداخت.
در جريان اين سفر ضمن انجام مذاكراتي از قبيل اعطای خطوط اعتباری به کشورهای آسیایی، حوزه CIS، آمریکای لاتین و آفریقا، آمادگی بانك توسعه صادرات به منظور دريافت خط اعتباري از سوي برزيل بعنوان بانک عامل از طرف دولت ایران، اعلام شد.

دكتر عيوضلو همچنین بر قریب الوقوع بودن لغو تحریمهای ایران و بانک توسعه صادرات بر اساس توافق اخیر بین ایران وکشورهای 5+1 اشاره و بر افزایش تبادلات بانکی بین ایران و برزیل تأکید كرد.

در این دیدارها، آقای قانع زاده سفیرجمهوری اسلامی ایران در برازیلیا، توضیحات مبسوطی در خصوص شرایط اخیر اقتصادی و سیاسی برزیل ارائه كرده و آمادگی سفارت جمهوری اسلامی ایران را در پیگیری و کمک به برقراری خط اعتباری بین طرفين ابراز كرد.

همچنین، طرف برزيلي، تمایل خود را برای ارتقای روابط بین دو کشور ابراز داشته و آماده سازی زمینه های همکاری متقابل در چارچوب خط اعتباری به ويژه پس از رفع تحریمهای ایران بر اساس توافق برجام را يادآور شد.

در پايان، نسبت به تبادل اطلاعات و مدارك مورد نياز براي بررسي زمينه‌ها و راهكارهاي آغاز همكاريهاي دوجانبه موافقت شد و بانك توسعه صادرات ايران آمادگي خود را براي انجام اين هماهنگي ها از طريق اداره تأمين مالي و سرمايه‌گذاري بين‌الملل اين بانك و نيز دفتر تجاري بانك در سائوپائولو اعلام كرد.

 
تاخیر کورتانا برای ایکس باکس وان
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 15:58

بانکی دات آی آر: کورتانا برای ایکس باکس وان تا سال آینده‌ی میلادی ارایه نخواهد شد.

به گزارش دیجی کالا، مایکروسافت در حال حاضر مشغول تست یک داشبورد جدید ویندوز 10 برای ایکس باکس وان است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در این به‌روزرسانی اضافه خواهد شد، ادغام کورتانا است. مایکروسافت در ویدیوهای متعددی نحوه‌ی عملکرد کورتانا را در این داشبورد به نمایش گذاشته؛ اما حالا این شرکت اعلام کرده که کورتانا برای به‌روزرسان ماه آینده آماده نخواهد بود. «لری هرب» (Larry Hryb) از سوی مایکروسافت گفت: "برنامه‌ی ما این است که اواخر امسال (سال میلادی) کورتانا را به پیش‌نمایش تجربه‌ی ایکس باکس وان اضافه کنیم. ما می‌خواهیم قبل از عرضه‌ی رسمی کورتانا مطمئن شویم که تجربه‌ی آن متناسب با نیازهای بازی‌کنندگان است."


علت این تاخیر دقیقا مشخص نیست، اما وقتی در خرداد ماه مایکروسافت جزییات اضافه شدن کورتانا به ایکس باکس وان را داد، هیچ اشاره‌ای به سال 2016 نکرد. در آن زمان، مایکروسافت در یک ویدیوی تبلیغاتی گفت که برای تشخیص صدای کورتانا به کینکت احتیاج است، بنابراین احتمالا این تاخیر فرصتی به شرکت می‌دهد که دستیار دیجیتالی را با هدست سازگار سازد.
علیرغم این تاخیر، مایکروسافت پیش‌نمایش داشبورد جدید را مطابق برنامه‌ عرضه می‌کند. این شرکت اعضای بیشتری را برای تست این داشبورد اضافه خواهد کرد. یک برنامه‌ی بتای ایکس باکس برای ویندوز 10 هم ویژگی‌های جدیدی را به همراه دارد که شامل گفت و گوی متنی دسته جمعی می‌شود.

 
قابلیت های ویژگی لمس سه‌بعدی در آیفون‌های جدید
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 15:17

بانکی دات آی آر: قابلیت لمس سه‌بعدی می‌تواند میزان دسترسی کاربران به دکمه خانه را 25 درصد کم کند.

به گزارش دیجی کالا، مهم‌ترین ویژگی اضافه شده به آیفون‌های 6s و 6s پلاس قابلیت لمس سه‌بعدی (3D Touch) است. شاید بسیاری از کاربرانی که این گوشی‌ها را خریداری کرده‌اند، نمی‌دانند به چه شکل باید از تمام پتانسیل این ویژگی استفاده کنند. زمانی که شما به استفاده از لمس سه‌بعدی عادت کنید، مشاهده خواهید کرد که چقدر کارها را زودتر انجام می‌دهید. یکی از قابلیت‌های مهمی که لمس سه‌بعدی در اختیار کاربران قرار می‌دهد، دسترسی به کلیدهای میان‌بر مختلف برای برنامه‌های گوناگون است. با این‌کار میزان استفاده‌ی کاربران از دکمه خانه بسیار کمتر خواهد شد. با لمس سه‌بعدی دیگر لازم نیست که بین منوهای مختلف به‌دنبال یک برنامه بگردید. اگر بتوانید کارهایی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم را به خوبی انجام دهید، 25 درصد کمتر از همیشه به دکمه خانه نیاز خواهید داشت.

1 – دسترسی به App Store: به دنبال نرم‌افزار جدیدی هستید؟ از طریق لمس سه‌بعدی می‌توانید به دنبال برنامه جدید باشید.
2 – تقویم: به راحتی می‌توانید یک مراسم جدید را به تقویم خود اضافه کنید یا حتی متوجه شوید که در آینده به چه مراسمی باید بروید.

3 – دوربین: به‌راحتی می‌توانید به دوربین دسترسی داشته باشید. با لمس سه‌بعدی می‌توانید دوربین را در حالت عکس سلفی، فیلم‌برداری، ضبط آهسته و عکس گرفتن اجرا کنید.
4 – ساعت: به راحتی می‌توانید برای ساعت، هشدار جدید درست کنید. می‌توانید به Stopwatch و تایمر هم دسترسی داشته باشید.

5 – مخاطب‌ها: به سرعت می‌توانید به لیست مخاطب‌ها دسترسی داشته باشید و فرد جدیدی را به آن اضافه کنید.
6 – Dropbox: به‌راحتی می‌توانید به فایل‌های جدیدی که در دارپ‌باکس آپلود کرده‌اید، دسترسی داشته باشید.

7 – Evernote: می‌توانید در هر لحظه یک یادداشت جدید بنویسید.
8 – iBook: به سرعت کتابی که می‌خواهید را پیدا کنید.

9 – اینستاگرام: با لمس سه‌بعدی می‌توانید به تمام شبکه‌های اجتماعی معروف از جمله اینستاگرام دسترسی داشته باشید.
10 – فروشگاه آیتونز: به‌سرعت می‌توانید به فروشگاه آیتونز بروید و موسیقی‌های جدید را خریداری کنید.

11 – Mail:‌ با سرعت زیاد می‌توانید ایمیل ارسال کنید یا می‌توانید ایمیل‌های خود را چک کنید.
12 – نقشه: در کمترین زمان می‌توانید به مسیری که می‌خواهید دسترسی داشته باشید. با لمس سه‌بعدی می‌توان مسیر را با سرعت بیشتری مشخص کرد. این قابلیت در زمان رانندگی کاربر دارد. البته در حال رانندگی نباید از موبایل استفاده کرد.

 
اسلحه‌ی مرگبار سریال می‌شود
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 15:09

بانکی دات آی آر: شبکه‌ی فاکس می‌خواهد از مجموعه فیلم‌های اسلحه‌ی مرگبار، سریال بسازد.

به گزارش دیجی کالا، امروزه، در دوره‌ی طلایی فیلم و تلویزیون زندگی می‌کنیم. از کارگردان‌ها گرفته تا نویسنده‌ها و حتی بازیگر‌ها، توانسته‌اند مجموعه‌هایی سریالی را بسازند که ظرفیت ساخت‌شان در فیلم نمی‌گنجد. اید‌ه‌هایی را در مجموعه‌های سریالی می‌بینیم که بیشتر استودیوهای فیلم‌سازی حاضر به قبول آن‌ها نیستند.
در یکی از حرکت‌های اخیر هم قرار است مجموعه فیلم‌های «اسلحه‌ی مرگبار» یا همان Lethal Weapon به مجموعه‌ای تلویزیونی تبدیل شود.

بر اساس گزارش وب‌سایت Hollywood Reporter، شبکه‌ی تلویزیونی Fox در مزایده‌ای توانسته است حق ساخت مجموعه‌ی تلویزیونی اسلحه‌ی مرگبار را بخرد. در این مجموعه فیلم‌ها، «مل گیبسون» و «دنی گلاور» دو نقش اصلی را بر عهده داشتند. ظاهرا داستان سریال هم روند تثبیت شده‌ی فیلم‌ها را دنبال خواهد کرد.
«متیو میلر» قرار است نویسندگی سریال را بر عهده بگیرد. میلر پیش از این نویسنده‌ی سریال Chuck بوده است. شبکه‌ی Fox به‌قدری به موفقیت سریال اعتماد دارد که حتی فکر ساخت و نمایش «پایلت» (Pilot) را هم در ذهن ندارد.

اسلحه‌ی مرگبار اولین فیلم قدیمی نیست که به سریال تبدیل می شود. فیلم‌هایی مثل Minority Report، Limitless و 12 Monkeys هم اخیرا به‌صورت سریالی ساخته شده‌اند. حتی همین چند وقت پیش شنیدیم که «زک اسنایدر» هم برای ساخت یک مجموعه‌ی تلویزیونی بر اساس Watchmen وارد مذاکره با شبکه‌ی HBO شده است.
البته سریال‌هایی مثل Minority Report یا 12 Monkeys اصلا به خوبی فیلم‌های اصلی‌شان نبودند. با این حال باید صبر کنیم و ببینیم که آیا سریال اسلحه‌ی مرگبار، می‌تواند موفقیت فیلم‌های‌اش را تکرار کند یا نه.

 
تصفیه و بازیافت فاضلاب برای آبیاری
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 14:33

آب روز به روز کمیاب تر می شود. برای مقابله با این مشکل می توان فاضلاب را بازیافت کرد.

ادامه مطلب...
 
بهینه کردن انرژی باد
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 14:12

در یک نیروگاه بادی، در نزدیکی شهر بورگوس در شمال اسپانیا، مهندسان ابزاری برای کاهش صدای توربین های بادی نصب می کنند.

ادامه مطلب...
 
استفاده از فناوری برای حفاظت از سلامت انبوه زائران در هند
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 14:06

حفاظت از جان میلیون ها زائر در شهر باستانی ناسیک در استان مهاراشترا هند، چالشی بزرگ برای مقام های محلی است.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز یکشنبه ۱۲ مهر ۹۴
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 12:06

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز یکشنبه ۱۲ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد فلوله
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 11:11

تحلیل تنیکال نماد فلوله را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۱۱ مهر ۹۴
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 10:38


شرکت در اولین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به 31/06/95 منتشر کرده؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای در حدود 1،326 میلیارد ریال به مبلغ 21 ریال اعلام نموده است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۱۱ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 10:33

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۱۱ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
بی رحم ترین رودخانه ها جهان
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 09:36

جریان طولانی و باد های رودخانه ها بخش مهمی از توسعه هر کشور یا فرهنگ است. رودخانه ها برای حمل و نقل، کشاورزی و یا به عنوان یک جاذبه توریستی استفاده میشوند، رودخانه ها با تماهیی زیبا و دوست داشتنی منظره های بصری زیبایی برای توریست ها ایجاد میکنند اما رودخانه ها خطر ناک هم در جهان وجود دارد

 

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۱۲ مهر ۹۴
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 09:34

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۱۱ مهر ۹۴
يكشنبه ، 12 مهر 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های روز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری شنبه ۱۱ مهر ۹۴
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 16:10

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری شنبه ۱۱ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
احتمال کاهش 2درصدی نرخ سود بانکی
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 16:06

بانکی دات آی آر: در حالی قرار است در جلسه هفته جاری شورای پول و اعتبار کاهش نرخ سود بانکی مورد بررسی قرار گیرد که شواهد از کاهش دو درصدی نرخ سود اعم سپرده و تسهیلات خبر می‌دهند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، اخیرا طیب‌نیا - وزیر اقتصاد - اعلام کرده است که در جلسه هفته جاری شورای پول و اعتبار در مورد کاهش نرخ سود بانکی تصمیم گیری خواهد شد؛ اعلامی که با توجه به نظرات قبلی مدیران بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها مبنی بر فراهم نبودن زمینه لازم برای کاهش مجدد سود بانکی در سال جاری، دور از انتظار بود.

با این وجود، پیگیری موضوع از برخی مقامات ارشد بانکی حاکی از پیشنهاد کاهش دو درصدی نرخ سود اعم از تسهیلات و سپرده است؛ به طوری که نرخ سود تسهیلات به 22 و نرخ سپرده به 18 درصد کاهش خواهد یافت.

تغییرات پیش روی سود بانکی در حالی رخ خواهد داد که در اردیبهشت امسال یعنی به فاصله یکساله از کاهش نرخ ها در سال گذشته (اردیبهشت 1393)، نرخ سود سپرده یکساله از 22 به 20 درصد کاهش یافت و نرخ های کوتاه مدت نیز به بانک‌ها واگذارشد. در عین حال نرخ سود تسهیلات نیز از حدود 28 به 24 درصد کاهش یافت.

تصمیم دوباره وزیر اقتصاد برای کاهش نرخ سود بانکی در حالی احتمال اجرایی شدن دارد که شواهد نشان می‌دهند هنوز بانک‌ها نتوانسته‌اند خود را با سودهای اعلامی اردیبهشت امسال هماهنگ کنند و شرایط لازم برای کاهش مجدد محیا نیست.

 
وام 100 میلیونی ساخت در دستور کار شورای پول و اعتبار
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 15:50

بانکی دات آی آر: وزیر راه و شهرسازی از بررسی تصویب وام 100 میلیون ساخت مسکن از سوی شورای پول و اعتبار خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، عباس آخوندی در جمع خبرنگاران اعلام کرد: طرح افزایش وام ساخت مسکن به 100 میلیون تومان مطرح شده و در شورای پول و اعتبار در حال بررسی است و اگر مساله خاصی پیش نیاید در آینده نزدیک تصویب خواهد شد.

وی ادامه داد: در کنار آن وام 80 میلیونی خرید خانه نیز که چندی قبل آغاز شده ادامه دارد و انتظار داریم بخشی از مشکلات بازار را حل کند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حمل و نقل و مسکن ایران نیز گفت:‌ ما 121 پروژه با ارزش 25 میلیارد یورو در این همایش عرضه کرده‌ایم که بزرگی این رقم به خوبی نشان می‌دهد نهایی شدن سرمایه‌گذاری‌ها کمک مثبتی چه در رفع مشکلات بازار مسکن و چه در بهبود وضعیت زیرساخت‌های حمل و نقل داشته باشد.

آخوندی توضیح داد: در بخش مسکن ما 35 پروژه بزرگ عرضه کرده‌ایم که به عنوان یک راهکار واقعی و بدون استفاده از منابع بودجه عمرانی کشور می‌تواند بسیار چاره‌ساز باشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به حضور پرقدرت ایران در عرصه ترانزیت بین‌المللی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری ارائه شده در این عرصه می‌تواند برای حوزه حمل و نقل ایران نیز کمک شایانی به حساب بیاید و رقم 25 میلیارد یورو قطعا تاثیر مستقیم مطلوبی در این زمینه خواهد داشت.

 
اظهارات سیف درباره کاهش نرخ سود بانکی و وام مسکن
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 15:49

بانکی دات آی آر: رییس‌کل بانک مرکزی درباره افزایش وام ساخت خانه و همچنین کاهش نرخ سود بانکی توضیحاتی را ارائه و اعلام کرد: با توجه به اهمیت بالای نحوه تعیین نرخ سود برای بانک‌ها، مهم‌ترین راهبرد بانک مرکزی، استفاده از ابزارهای غیرمستقیم است که امیدواریم بتوانیم به وسیله آنها در شش ماهه دوم سال، نرخ سود را به تورم نزدیک کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، ولی‌الله سیف در جمع خبرنگاران در حاشیه همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حمل و نقل، مسکن و شهرسازی اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین راهکارهای ارائه شده در بانک مرکزی، حضور این بانک در بازارهای غیربانکی است که به وسیله آن می‌توان به رفع تنگناهای مالی کمک کرد و همچنین نسبت به کاهش نرخ سود اقداماتی را انجام داد.

وی اضافه کرد: در این راستا بانک مرکزی امیدوار است در شش ماهه دوم امسال با راهکارهایی که در اختیار دارد نسبت به نزدیک کردن نرخ تورم با نرخ سود بانکی اقدامات لازم را انجام دهد.

سیف در پاسخ به این سوال که چرا مصوبات قبلی بانک مرکزی درباره نرخ سود از سوی برخی بانک‌ها رعایت نشد؟ اظهار کرد: مهم‌ترین عامل برهم‌زننده این فضا، بازارهای غیرمتشکل پولی و موسسات غیرمجازی بودند که در این عرصه فعالند. جز این اگر بانکی نیز تخلفی داشته به شکل رسمی این تخلف مورد نظارت قرار گرفته و از سوی بانک مرکزی پیگیری می‌شود.

رییس‌کل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد که با نزدیک شدن نرخ سود به نرخ تورم هم وضعیت نقدینگی کشور مدیریت شود و هم امکان حمایت از تولید به وجود آید.

وی درباره برخی خبرها از کلاهبرداری‌های صورت گرفته از سوی صرافی‌های غیرمجاز نیز تاکید کرد: همان‌طور که بانک مرکزی قبلا نیز بارها اعلام کرده مردم باید نیاز اصلی خود را از طریق صرافی‌های مجاز تامین کند. امیدواریم با توجه به مسائل پیش آمده از این پس این فرهنگ به وجود آید که مردم نیاز خود را برای خرید ارز از طریق صرافی‌های رسمی پیگیری کنند.

سیف درباره افزایش وام ساخت خانه نیز گفت: این طرحی است که بانک مسکن ارائه کرده و طرح افزایش وام تا 100 میلیون تومان را پیگیری می‌کند که البته مانند گذشته شرایط خاص خود را دارد که پس از به پایان رسیدن دوره ساخت، بخشی از آن به خریدار منتقل می‌شود؛ البته هنوز این طرح به تصویب نهایی نرسیده است.

ظرفیت مناسبی پیش روی متولیان حمل و نقل است

رییس کل بانک مرکزی همچنین در سخنرانی خود در همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حمل و نقل، مسکن و شهرسازی گفت: با گشایش های اخیر در رفع تحریم‌های اقتصادی ظرفیت‌های مناسبی پیش روی متولیان بخش حمل و نقل قرار گرفته است.

سیف اظهار کرد: کاهش نوسانات نرخ ارز در کاهش ریسک سرمایه گذاری خارجی، مشارکت بانک‌ها در توسعه اقتصادی و هدایت منابع نظام بانکی به سمت فعال سازی ظرفیت‌های مولد در بخش‌های تولیدی ضروری است.

وی افزود: یکی از الزامات توسعه اقتصادی هر کشوری، وجود زیرساخت‌های مناسب در بخش حمل و نقل است است. وجود زیرساخت های مناسب بخش حمل و نقل از این نظر که امکان دسترسی به بازارهای داخلی و خارجی و موجبات تسهیل معاملات داخلی و خارجی را فراهم می کند، شاخص مهمی در ارزیابی سطح توسعه ا قتصادی کشورها تلقی می شود.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: سرمایه گذاری در حمل و نقل از یک سو باعث کاهش هزینه های تولید و از سوی دیگر امکان دسترسی به بازارها را فراهم می‌کند.

به گفته سیف، هرگونه تلاش در جهت بهبود شاخص‌های حمل و نقل ضمن افزایش ضریب ایمنی و کاهش سوانح حمل و نقل، زمینه تسهیل شرایط تولید، امکانات ترانزیتی و توسعه گردشگری را فراهم می کند.

وی تصریح کرد: سهم این گروه در تحقق رشد اقتصادی سال 1393 معادل 0.44 واحد درصد بوده و کل سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل به قیمت های سال 1393 نسبت به سال قبل از آن 6.9 درصد افزایش را نشان می دهد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: در سال گذشته عملکرد صاردات و واردات به ترتیب معادل 3.3 و 2.9 میلیارد دلار بود که نسبت به سال 1392به ترتیب 9.2 و 19.2 درصد افزیاش را نشان می دهد.

وی بر ضرورت رشد و توسعه حمل و نقل به دو روش افزایش سرمایه گذاری در حمل و نقل و ارتقای کارآیی از ظرفیت های موجود تاکید و تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده چالش های و مشکلاتی پیش روی حمل ونقل کشور وجود دارد که مهمترین آنها نامناسب بودن زیرساخت‌ها و عدم استفاده بهینه از امکانات موجود است.

به گفته سیف، کمبود منابع مالی تخصیص یافته جهت توسعه زیرساخت‌های موجود، محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه، فضای نامناسب کسب و کار و عدم انگیزه کافی در سرمایه گذاران داخلی و خارجی از مهمترین چالش‌های بخش حمل و نقل است.

رییس کل بانک مرکزی بر لزوم برنامه جامع توسعه حمل ونقل در برنامه ششم توسعه، لزوم مدیریت یکپارچه در توسعه زیرساخت‌ها با هماهنگی تمام دستگاههای اجرایی، لزوم تعریف ساز و کارهای جذاب در بخش مشارکت بخش خصوصی از طرق تضمین‌های دولتی تاکید کرد.

سیف با بیان اینکه بررسی تجربه سایر کشورها مؤید آن است که بخشی از تامین زیرساخت های مورد نیاز حمل و نقل همواره با حمایت های یارانه ای دولت در این بخش ها صورت گرفته است، گفت: با این حال اکثر دولت‌ها با محدویت در منابع عمومی موجه هستند. به همین دلیل بسیاری از کشورها برای جبران منابع مالی از راهکارهایی همچون مشارکت با بخش خصوصی به شیوه های مختلف بهره می برند.

وی تصریح کرد: با توجه به افت محسوس قیمت جهانی نفت خام و کاهش درآمدهای نفتی و مجحدودیت منابع دولت، استفاده از تجربه موفق سایر کشورها در جذب مشارکت بخش خصوصی یک ضرورت اجتناب ناپذیر در توسعه حمل ونقل کشور در شرایط کنونی تلقی می شود.

سیف در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: پس از استقرار دولت یازدهم رویکرد کلی سیاستهای بانک مرکزی بر ارتقای سیاست های پولی، کنترل رشد نقدینگی، حفظ ثبات بازار ارز و هدایت منابع به سمت تولید استوار شد.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: بر اساس ارقام همگن، رشد نقدینگی از 25.9 در سال 1392 به 23 درصد در سال گذشته کاهش پیدا کرد. علاوه بر این با توجه به وضعیت رکودی اقتصاد در سالهای اخیر و به منظور فعال سازی ظرفیت های تولیدی موجود، سیاست های بانک مرکزی در سال 1393 و 1394 عمدتا بر تامین سرمایه بر گردش واحدهای تولیدی استوار بود که در مقایسه با سال قبل 44.5 درصد رشد را نشان می دهد.

سیف با بیان اینکه سهم سرمایه در گردش از تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در پنج ماهه امسال 64 درصد است، گفت: متوسط نرخ دلار در بازار آزاد در سال 1393 نسبت به رقم مشابه سال قبلش تنها سه درصد افزایش داشت. دامنه نوسانات نرخ دلار نیز در سال گذشته نسبت به سال 1392 به میزان 0.4 درصد کاهش نشان می دهد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی به تحولات بازار ارز حساس بوده و به طور مستمر در حال رصد بازار است و در این خصوص برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را دنبال می کند.

رییس کل بانک مرکزی به توفیقات حاصله در زمینه کنترل تورم اشاره و تاکید کرد: بانک مرکزی در نظر دارد ضمن صیانت از شرایط فعلی، از طریق ورود به بازار بین بانکی، همزمان با رفع تنگناهای مالی نسبت به کاهش نرخ سود و نزدیک شدن هرچه زودتر آن به نرخ تورم اقدامات لازم را به عمل آورد.

 
مدیرعامل بانک قوامین عوض شد
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 15:47

بانکی دات آی آر: طی مراسمی که با حضور سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد ؛ دکتر نتاج به عنوان مدیر عامل جدید بانک قوامین منصوب گردید.به گزارش روابط عمومی بانک قوامین، در این مراسم که اعضا هیات رئیسه و جمعی از فرماندهان ناجا ،  تعدادی از مدیران عامل بانک ها و مدیران بانک قوامین حضور داشتند ضمن قدردانی از خدمات ده ساله احمدرضا خطیبی در بانک قوامین دکتر نتاج به عنوان مدیر عامل جدید این بانک منصوب شد.در این مراسم سردار اشتری در سخنانی  با تقدیر و قدردانی از تلاش ها و مجاهدت های احمدرضا خطیبی طی یک دهه خدمت در بانک قوامین دکتر نتاج را به عنوان مدیر عامل جدید این بانک شخصی شایسته ،علمی و اجرایی که دارای تجربیات ارزنده یی در سیستم بانکی کشور می باشد دانست و اظهار امیدواری کرد که موفقیت های بانک قوامین همچنان تداوم یابد .فرمانده نیروی انتظامی در ادامه با برشمردن خدمات بانک قوامین به کارکنان ناجا و آحاد مردم خاطر نشان کرد : قوامین از جمله بانک هایی است  که بیشترین خدمات را در مجموعه اقتصادی کشور انجام داده است .وی بااشاره  بر ضرورت رعایت ضوابط و مقررات قانونی خطاب به مدیر عامل جدید و معاونین و مدیران بانک قوامین تأکید کرد : رعایت مقررات و دستورالعمل های بانک مرکزی یک اصل است و بایستی در دستور کار قرار گیرد و تخطی از قوانین به هیچ عنوان  قابل قبول نیست .

شایان ذکر است احمدرضا خطیبی به عنوان مشاور اقتصادی فرمانده نیروی انتظامی هم چنان در خدمت کارکنان ناجا خواهد بود.

خاطر نشان می گردد دکتر نتاج از چهره های شناخته شده ی بانکی می باشد که در پرونده مدیریتی خود مدیر عاملی بانک انصار و مهر اقتصاد را دارا می باشد .

وی مدرک دکترای حسابداری از دانشگاه علامه طباطبایی دارد و تا کنون ده ها کتاب و مقاله تالیف نموده است .

 
آیفون 6s خود به خور خامو می شود؟
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 15:45

بانکی دات آی آر: چند نفر از کاربران گوشی آیفون 6s گفته‌اند که گوشی آن‌ها بدون دلیل خاموش می‌شود.

به گزارش دیجی کالا، با عرضه شدن هر سخت‌افزار و نرم‌افزار جدیدی، مشکلات مختلفی در آن‌ها دیده می‌شوند. این مشکلات در آیفون 6s هم وجود دارند. مدتی پیش خبر از گرم شدن بیش از اندازه این محصولات به‌گوش می‌رسید و اکنون برخی کاربران گفته‌اند که گوشی‌هایشان به شکل خودکار خاموش می‌شود.

تعدادی از کسانی که آیفون 6s را خریداری کرده‌اند، گفته‌اند که گوشی‌هایشان به شکل خودکار و بدون هیچ دلیلی خاموش می‌شود. یکی از کاربران گفته است که گوشی را روی حالت هشدار (Alarm) قرار داده و سپس آن را در شارژ گذاشته است؛ اما گوشی او در طول شب به شکل خودکار و بدون هیچ دلیلی خاموش شده است. کاربر دیگری هم در سایت اپل به این مشکل اشاره کرده و گفته که گوشی او هم بدون دلیل خاموش می‌شود. هنوز علت این اتفاق مشخص نیست. این مشکل می‌تواند یک ایراد سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشد که برای چند کاربر رخ داده است.

اپل هنوز واکنشی نسبت به این گزارش نداشته است. لازم به‌ذکر است که این شرکت چند روز پیش نسخه 9.0.1 سیستم‌عامل iOS را منتشر کرد.

 
ادوارد اسنودن 47 گیگابایت ایمیل اعلان از توییتر گرفت
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 15:44

بانکی دات آی آر: ادوارد اسنودن فراموش کرد که ایمیل‌های توییتر را خاموش کند و 47 گیگابایت اعلان دریافت کرد.

به گزارش دیجی کالا، «ادوارد اسنودن» (Edward Snowden)، هکری که اسناد محرمانه‌ی آژانس ملی امنیت آمریکا را افشا کرد، چند روز پیش به توییتر ملحق شد و حساب کاربری ترک گفته‌اش @Snowden را پس گرفت. هنوز چیزی از بازگشت این مرد خبرساز نگذشته که او در این مدت 47 گیگابایت ایمیل اعلان دریافت کرده است. اسنودن فراموش کرده بود که دریافت ایمیل‌های اعلان را غیرفعال کند.همان‌طور که انتظار می‌رفت ادوارد اسنودن بلافاصله تحت آماج دنبال کنندگان، پاسخ‌ها، علاقه‌مندی‌ها، ریتوییت‌ها و پیام‌های مستقیم قرار گرفت. در کمتر از یک ساعت او بیش از 80 هزار دنبال‌کننده داشت. اعلان تک تک این موارد هم به حساب ایمیل او فرستاده شد. اسنودن در حال حاضر 1.26 میلیون دنبال‌کننده دارد که همین‌طور رو به افزایش است. اولین توییت او 110 هزار بار محبوب و 120 هزار بار ریتوییت شده است. خوشبختانه گوشی او در حالت بی‌صدا قرار داشت.
او در توییتر خود پست کرد:
"من فراموش کردم که دریافت اعلان‌ها را خاموش کنم. توییتر برای هر دنبال‌کننده، محبوب، ریتوییت و پیام مستقیم 47 گیگابایت ایمیل فرستاده است.

 
شایعات عجیب و غریب درباره لبه‌های تبلت سرفیس پرو 4
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 15:37

بانکی دات آی آر: با توجه به شایعات منتشر شده، می‌توان اندازه لبه‌های صفحه نمایش تبلت سرفیس پرو 4 را تغییر داد.

به گزارش دیجی کالا، مایکروسافت در روز سه‌شنبه قصد دارد محصولات جدیدش را معرفی کند. یکی از این محصولات جدید سرفیس پرو 4 خواهد بود. تبلتی که علاقه‌مندان بسیار زیادی دارد و از هم‌اکنون خیلی‌ها برای آن هیجان‌زده شده‌اند. در جدیدترین شایعات درباره این تبلت، گفته شده که مایکروسافت لبه‌های بسیار باریکی برای این محصول در نظر گرفته و صفحه نمایش با لبه‌ها فاصله بسیار کمی دارد. در این شایعات گفته شده که لبه بالایی این محصول تقریبا نا‌مشخص خواهد بود. لبه پایینی هم بسیار باریک است و دکمه ویندوز روی آن دیده می‌شود.

در ادامه شایعات گفته شده که اندازه لبه‌های این تبلت را می‌توان تغییر داد. به احتمال زیاد مایکروسافت یک فریم هوشمند برای آن در نظر گرفته شده که می‌توان اندازه لبه‌ها را کم یا زیاد کرد. همچنین به‌نظر می‌رسد که اندازه لبه‌ها در زمانی که صفحه کلید به تبلت متصل می‌شوند، عوض خواهند شد.
صفحه کلید سرفیس پرو 4 برای یک محصول 13 اینچی ساخته شده و به همین دلیل اندازه تبلت هم قطعا 13 اینچ خواهد بود. تغییر اندازه لبه‌ها باعث می‌شود که اندازه صفحه نمایش به 12 اینچ هم برسد.

به احتمال زیاد تبلت سرفیس پرو 4 از لبه برخوردار نیست و صفحه نمایش تمام قسمت رویی آن را در برگرفته است. این قابلیت باعث می‌شود که بتوان لبه‌های صفحه نمایش را خاموش را کرد و حتی اندازه آن را تغییر داد. این اطلاعات یکی از هیجان‌انگیزترین شایعاتی بوده‌اند که تا این لحظه درباره سرفیس پرو 4 منتشر شده‌اند و باید ببینیم مایکروسافت چه ویژگی‌های جدیدی را به این محصول اضافه کرده  است.

 
اختلال تلگرام محدود به ایران نیست
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 15:07

بانکی دات آی آر: دسترسی به نرم افزار ارتباطاتی تلگرام از ساعاتی پیش متوقف شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، شبکه اجتماعی تلگرام که از جمله نرم‌افزارهای موبایلی پرمخاطب در ایران به شمار می‌رود از حدود ساعت 13 روز شنبه (11 مهرماه) با اختلال مواجه شده و دریافت و انتقال پیام از طریق آن مهیا نیست.

پیگیری‌های ایسنا در خصوص دلیل این موضوع از سوی وزارت ارتباطات هنوز به نتیجه نرسیده اما برخی رسانه‌ها به نقل از روابط عمومی وزارت ارتباطات اینگونه اعلام کرده‌اند که این وزارتخانه نسبت به فیلتر کردن این نرم‌افزار اقدام نکرده است.

همچنین در این رسانه به نقل از دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای از عدم فیلتر شدن این شبکه از سوی کمیته تعیین مصادیق مجرمانه خبر داده شده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی در این باره اظهار کرده است: در خصوص شایعه اجرای فیلترینگ شبکه مجازی تلگرام، از سوی کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اقدامی صورت نگرفته است.

طی ماه‌های گذشته در موارد دیگری نیز اختلالاتی در خصوص فعالیت تلگرام ایجاد شده بود اما معمولا سایت این شرکت مساله را اطلاع‌رسانی می‌کند، این بار نیز گویا این شرکت در حساب کاربری خود در توئیتر اینگونه اعلام کرده است که به نظر می رسد هم اکنون مشکلاتی در سرورهای خود داریم.

کاربران تلگرام در سایر کشورها نیز از اختلال این نرم‌افزار خبر داده‌اند، به طوریکه کاربرانی از ایتالیا، انگلستان، فنلاند، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، کانادا، اسپانیا، هلند، آلمان، سوییس،‌ترکیه و مکزیک نیز گزارش اختلال تلگرام در این کشورها را گزارش کرده‌اند.

 
انتظار مشتریان از بانک‌ها در زمینه بهبود عملکرد مالی
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 13:35

بانک‌ها می‌توانند با مشتریانی که در پی بهبود  وضعیت مالی‌شان هستند،همکاری مؤثرتری داشته باشند و اهمیت دادن به این موضوع توسط بانک فرصت‌های چشمگیری را در اختیار انها قرار می‌دهد.

ادامه مطلب...
 
دومین جشنواره بانک محبوب من به کار خود پایان داد
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 13:30

دومین جشنواره بانک محبوب من ، پس از 29 روز به کار خود پایان داد.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز شنبه ۱۱ مهر ۹۴
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 12:23

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز شنبه ۱۱ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
نمایشگاه اکسپو در میلان و مدل سوپرمارکت های آینده
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 11:38

بانکی دات آی آر: در نمایشگاه اکسپو 2015 در میلان که به صنایع غذایی اختصاص دارد، غرفه مواد غذایی آینده مانند یک سوپرمارکت واقعی عرضه شده است.
بازدیدکنندگان می توانند کالای خود مورد نظر خود را خریداری کنند. با این تفاوت که مواد غذایی زیر آینه های دیجیتالی قرار داده شده است که تمام اطلاعات از جمله منشا تولید، مواد تشکیل دهنده و کارخانه آن را نشان می دهند. صفحه نمایش ها نیز تمام اطلاعات مورد نیاز مصرف کننده از جمله ارزش غذایی و حتی دستور پخت را نشان می دهند. این غرفه، مشترکا توسط کو آپ، یکی از سوپرمارکت های بزرگ ایتالیا و موسسه فناوری ماساچوست ارائه شده است.
مارکو پدرونی رییس کوآپ ایتالیا با تاکید بر عملی بودن این تجربه می گوید: "البته فعلا در حال آزمایش این تجربه هستیم و پس از شش ماه در باره تولید و پخش آن تصمیم می گیریم. به نظر من آینده باید در دستان ما باشد. مسئله تنها فناوری نیست. مسئله تبادل بین اقتصاد و مصرف و ابعاد اجتماعی است و همچنین داشتن صنایع مسئول و اقتصاد قابل دوام است".
روبات های خارق العاده با هفت مفصل متحرک در هر بازو، کانون این سوپر مارکت هستند. آنها برای برداشتن کالا و پر کردن موجودی انبار و قفسه کالا به کار گرفته می شوند. به گفته سازندگان، سوپر مارکت آینده های از خدمات کامپیوتری بر اساس نیاز فرد برخوردار می شوند و مشتریان می توانند از آن به عنوان بازاری مجازی برای تبادل کالا و یا عذای آماده استفاده کنند.
سوپر مارکت های معمولی هم با استفاده از فناوری های نو ، در حال توسعه هستند. مشتریان این روزها می توانند اطلاعات بیشتری در باره کالاهای عرضه شده کسب کنند.

برگرفته از euronet

مترجم: مهرداد دستورانی

 
نسل جدیدی اسکنرهای سه بعدی؛ سبک و قابل حمل
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 11:12

سازندگان یک اسکنر سه بعدی بسیار سبک و دستی، موسوم به "زبدی"( Zebedee) معتقدند که این دستگاه، کار نقشه برداری از میراث فرهنگی را متحول خواهد کرد.

ادامه مطلب...
 
پناهگاه سیار مقاوم در برابر بمباران
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 10:42

یک کمپانی استونیایی به نام "ترامیل" ( Terramil) که در زمینه امور دفاعی فعالیت می کند، آغاز به ساختن یک پناهگاه سیار کرده که انسان را در برابر بمب محافظت می کند.

ادامه مطلب...
 
جاذبه های گردشگری اوکراین
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 09:52

کشور اوکراین در شرق اروپا واقع است. این کشور با روسیه، روسیه سفید، مولداوی اسلواکی، مجارستان و رومانی مرز زمینی و با کشورهای روسیه، بلغارستان، ترکیه و گرجستان مرز آبی داردپایتخت اوکراین کیف و بزرگترین شهرهای آن خارکف، اودسا، دنپر، دانتسک، زاپاروژه، کیروارخ و لوف می باشند.
جمعیت اوکراین حدود 48 میلیون نفر است.

ادامه مطلب...
 
12 نمودار دیدنی در مورد CRM
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 09:17

در پژوهش های انجام شده، 55% از نظرات مثبت محققان در مورد استفاده آسان از CRM بوده است.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۱۱ مهر ۹۴
شنبه ، 11 مهر 1394 ، 08:43

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز پنج شنبه ۹ مهر ۹۴
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 11:45

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز پنج شنبه ۹ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
ساخت خودرویی سبک، کم مصرف و بی صـدا
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 11:29

دانشجویان دانشگاه علوم کاربردی "تریر"(Trier) آلمان، خودرویی بیصدا، بسیار سبک و کم مصرف ساخته اند. 

ادامه مطلب...
 
موتورسواری بهتر و ایمن تر با کلاه کاسکت هوشمند
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 11:27

موتورسواران فناوریهای جدیدی در اختیار خواهند داشت که سفر آنها را بهتر و ایمن تر خواهد کرد. برای کسی که سوار موتورسیکلت است، ورود و خروج از ترافیک شهری صبر زیاد می طلبد. بویژه اگر مسیر رسیدن به مقصدش را نداند. با دستگاه های "جی پی اس" قدیمی موتورسوار مجبور است نگاهش را از جاده بردارد و گاهی حتی متوقف شود تا ببیند به کجا می رود.

لایو مپ(Live Map)، شرکت نوپای روسی نمونه اولیه ای از یک کلاه ایمنی جدید را ساخته است که سیستم جهت یابی در آن قرار دارد. بطوریکه سیستم های کنترل صوتی و جهت یابی "جی پی اس" در دید مستقیم موتورسوار است. در نتیجه موتورسوار هنگام حرکت می تواند در صفحه نمایش ِ کلاه ایمنی خود، جهت درست را ببیند بدون اینکه مجبور باشد ابزاری را دست کاری کند یا نگاهش را از جاده بردارد. صفحه نمایش شفاف است و نقشه ای که موتورسوار می بیند، دید او از جاده را مسدود نمی کند.

مدیر عامل این شرکت روسی می گوید: "برای ایمنی موتورسوار بهتر است که او بتواند مسیر خود را پیدا کند، بدون آنکه مجبور شود کنار جاده بایستد و نشانی را روی تلفن همراه تایپ کند. موتورسوار می تواند مثلا بگوید "خیابان مدیسون" و آنگاه جی پی اس پیغام"مسیر آماده است" را اعلام میکند.

طراحان می گویند که این کلاه ایمنی، کوچکتر، سبکتر و ارزانتر از کلاه های ایمنی هوشمند موجود در بازار است.

"اسکالی"(Skully) هم نمونه اولیه ای از یک کلاه ایمنی هوشمند ساخته شده توسط یک شرکت آمریکایی است. یک کارشناس، دو کلاه ایمنی روسی و آمریکایی را با هم مقایسه می کند و می گوید: "پارامترهای این دو کلاه ایمنی با هم فرق می کنند. کلاه آمریکایی سنگین تر است، دو کیلوگرم وزن دارد. در حالیکه وزن کلاه ایمنی روسی یک کیلو و چهارصد گرم است. چیزی که وزنش بیش از یک کیلو و نیم باشد، دیگر کلاه نیست".

با توجه به قیمت 1500 دلاری هر یک از این دو محصول، هنوز نمی توان پیش بینی کرد که کدامیک از دو کلاه ایمنی روسی و آمریکایی بازار بهتری خواهد داشت.

برگرفته از euronet

مترجم: مهرداد دستورانی

 
استفاده از هورمون در مرغ از شایعه تا واقعیت
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 11:23

بانکی دات آی آر: در مرغداری‌های سطح کشور به هیچ عنوان از هورمون در مرغ برای رشد مصرفی استفاده نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ هرچند که طی ماه‌های اخیر استفاده از هورمون در رشد مرغ مصرفی زیاد شنیده شده اما در این میان کارشناسان دیدگاه‌های متفاوتی دارند به گونه‌ای که یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس  استفاده از هورمون را در رشد مرغ مصرفی مرغداری‌ها تایید کرده، در حالی‌که دیگر کارشناسان و مسئولین استفاده از هورمون در مرغ را شایعه‌ای بیش نمی‌دانند و به همین خاطرتاکید می‌کنند که نباید این موضوع از سوی مردم مورد توجه قرار گیرد و در همین راستا رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مرغداران استان گیلان با تاکید بر سلامتی مرغ تولیدی در کشور، از اظهار نظر غیر کارشناسی برخی مسئولین انتقاد کرد.
حبیب اسدالله نژاد رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مرغداران استان گیلان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در این خصوص گفت: در بحث استفاده از هورمون در مرغ اظهار نظرهای غیر کارشناسی از سوی افراد مختلف مطرح شده است.

وی ادامه داد: در سطح کشور واحدهای مرغداری به هیچ عنوان از هورمون استفاده نمی‌کنند و از طرفی اعتقاد من این است که در موضوع استفاده از هرمون افرادی که اظهار نظر کرده‌اند آن را با آنتی بیوتیک در مرغ اشتباه گرفته‌اند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مرغداران استان گیلان گفت: هرچند که چنین اظهاراتی در چند ماه اخیر در جامعه زیاد شنیده می‌شود اما بنده با قاطعیت عرض می‌کنم که استفاده از هورمون در پرورش طیور وجود خارجی ندارد.

اسدالله نژاد در ادامه گفت: در اروپا و ایران به هیچ عنوان مرغ هورمون دار تولید نشده و تنها هورمون به سبب پروتئین سازی در بدن دام استفاده می‌شود و نکته حائز اهمیت در این است که میزان رسوب در بدن دام به حدی نیست که در مصرف کننده تأثیر داشته باشد و از طرفی دلیل اصلی رشد سریع طیور اصلاح ژنتیکی است که روی نژاد گوشتی صورت گرفته، واین در حالیست که ضریب تبدیل مرغ در ایران بین 1.7 الی 2 دهم و سن کشتار 38 الی 50 روزاما در کشورهای آمریکا و برزیل که پیشرو صنعت طیورند ضریب تبدیل بین 1.4 الی 1.6 دهم و سن کشتار 35 الی 42 روز است.

وی خاطر نشان کرد: پرورش طیور در مرغداری‌ها کاملاً از نظر تهویه، حرارت، جیره غذایی و شرایط بهداشتی مطابق با استانداردها است و از سوی دیگر ویتامین‌های مجاز در آب مصرفی واکسیناسیون‌ها به شکل علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا این امر منجر به ایمنی طیور در برابر عوامل ویروسی می‌شود.

رئیس هیات مدیره در خصوص استفاده از آنتی بیوتیک ها تصریح کرد: همواره لستفاده از آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری در اروپا وایران ممنوع بوده و تنها نکته حائز اهمیت در این میان عدم باقی مانده آنتی بیوتیک در مرغ‌های مصرفی است که خوشبختانه در چند سال اخیر رشد خوبی در رعایت ضوابط مربوطه داشته است.

 
کاهش قیمت نوبرانه‌های پاییزی
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 11:22

بانکی دات آی آر: رئیس اتحادیه میوه و سبزی گفت: در بخشنامه جدید در صورت مشاهده هر گونه میوه قاچاق در میوه‌فروشی‌ها زیر یک میلیون تومان ضبط و بالای آن با تشکیل پرونده به دادگاه معرفی می‌شود.

به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله نیوز ،حسین مهاجران در مورد آخرین وضعیت برخورد با میوه‌های قاچاق که پیش از این به راحتی در میوه‌فروشی‌های سطح شهر عرضه می‌شد، گفت: طی اطلاعیه‌ای که از سوی صنف بارفروشان و میوه و سبزی‌ داده شده، خرید و فروش میوه‌های قاچاق ممنوع است و حداقل می‌توان گفت، به‌ راحتی در دید و دسترس مانند قبل قرار ندارد.
وی در مورد برخورد با این نوع کالا، گفت:‌ در بازرسی‌ها میوه‌های قاچاق به ارزش زیر یک میلیون تومان ضبط می‌شود و بالای یک میلیون تومان با تشکیل پرونده به دادگاه تعزیرات معرفی می‌شوند.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی درمورد قیمت میوه‌های نوبرانه پاییزی گفت: در حال حاضر نارنگی بذر ژاپنی تولید داخل بین 3 تا 5 هزار تومان بسته به نوع و کیفیت فروخته می‌شود که این رقم برای نارنگی رسمی بین 2 تا 3 هزار تومان است.
وی قیمت پرتقال و لیموشیرین جنوب (جیرفت) را کیلویی 2 تا 2 هزار و 500 تومان اعلام کرد و افزود: انار نیز از کیلویی هزار و 500 تا 4 هزار تومان در میدان اصلی عرضه می‌شود.
قیمت سیب زرد و قرمز بین 3 تا 4 هزار تومان و قیمت انواع انگور نیز بسته به نوع آن متغیر اعلام شد. انگور ارومیه سفید کیلویی 5 هزار تومان، ارومیه قرمز 8 هزار تومان، بی‌دانه قرمز تاکستان، اراک و ملایر 4 هزار تومان و انگور سفید 2 هزار و 500 تومان اعلام شد.
همچنین انگور کندری بین 3 تا 4 هزار تومان و انگور مهره بین هزار و 500 تا 2 هزار تومان در نظر گرفته شده است.
مهاجران بر این نکته تأکید کرد: که قیمت صیفی‌های پرمصرف مانند پیاز، سیب‌زمینی، خیار و گوجه‌فرنگی تغییری نداشته و بین یک تا 2 هزار تومان به فروش می‌رسد و کالا به وفور در بازار وجود دارد.

 
آسیب پذیری سیستم تولید انرژی خورشیدی درمقابل ریزگردها
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 11:11

یک روز صبح زمانی که می خواهید سوار اتومبیل خود شوید متوجه وجود گرد و خاک زیادی بر روی آن می شوید.

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد فملی
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 10:39

تحلیل تکنیکال

ادامه مطلب...
 
طراحان پیکسار از آیپد پرو خوش‌شان آمده است
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 10:19

بانکی دات آی آر: یکی از طراحان پیکسار گفته است که آیپد پرو نمی‌گذارد دست‌تان کار را خراب کند.

به گزارش دیجی کالا، بهترین قابلیت آیپد پرو، صفحه‌ی نمایش بزرگ‌اش نیست؛ تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌های تبدیل شونده‌ای هستند که صفحه‌ی نمایشی حتی بزرگ‌تر از آیپد پرو دارند. مهم‌ترین قابلیت آیپد پرو، شاید قلم Apple Pencil باشد. این قلم که حتی به همراه آیپد پرو هم نیست و باید جداگانه خریداری شود، به عنوان یکی از مهم‌ترین امکانات آیپد جدید نمایش داده شده است. بهترین راه برای تست آن هم طراحان گرافیکی هستند.

اپل تصمیم گرفته است تا آیپد جدید را به کمک تعدادی از طراحان استودیوی پیکسار (Pixar) آزمایش کند؛ در نتیجه تعدادی Apple Pencil و آیپد جدید را به این استودیوی انیمیشن‌سازی برده است. «مایکل جانسن» هم که یکی از طراحان پیکسار است، توییت کرده است که Apple Pencil تجربه‌ای بدون لگ و تاخیر زمانی را ارایه می‌دهد.

ظاهرا تمام بچه‌های پیکسار از آیپد جدید خوش‌شان آمده است. جانسن می‌گوید که آیپد پرو، به بهترین نحو کف دست را به هنگام کار کردن تشخیص نمی‌دهد. با استفاده از این قابلیت، هنگامی که مشغول طراحی با Apple Pencil هستید، آیپد پرو دست‌تان را که روی صفحه است تشخیص نمی‌دهد تا کارتان خراب نشود.
تعریف شرکتی مثل پیکسار از آیپد پرو، می‌تواند طراحان گرافیکی را به استفاده از این تبلت تشویق کند. آیپد پرو قرار است آبان امسال عرضه شود.

 
خزانه آنلاین می‌شود
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 10:18

بانکی دات آی آر: وزیر اقتصاد گفت: انضباط پولی و مالی از اصولی است که دولت بر آن کاملا مقید است و اگرتوفیقی در مقابله با تورم و برقراری ثبات در عرصه اقتصاد کلان به دست آمد به دلیل پایبندی دولت به انضباط مالی و مقررات بودجه‌ای است.
به گزارش شانا، وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان متولی سیاستهای اقتصادی دولت همیشه مورد توجه بوده است و در شرائطی که اقتصاد به عنوان محور اصلی تحرکات دولت مورد توجه جامعه و رسانه هاست به تبع این حساسیت و توجه، به شدت افزایش می یابد و عملکردهای این وزارتخانه زیر ذره بین هایی درشت تر، مورد رصد قرار می گیرد.

پایگاه اطلاع رسانی دولت در گفتگو با علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی تلاش کرده است از زوایایی که کمتر در رسانه ها به آن پرداخته شده است، نگاهی به دستاوردهای این وزارتخانه داشته باشد که مشروح این گفتگو در ادامه تقدیم می شود.

گاهی عنوان می شود در دولت قبل از خزانه برداشتهایی خارج از حدود مصوبات انجام شده است. در همین راستا آیا در وزارت امور اقتصادی و دارایی در دو سال اخیر برای ساماندهی برداشت از خزانه و همچنین ساماندهی مصوباتی که منجر به برداشت از خزانه می شود، اقدامی صورت گرفته است؟

انضباط پولی و مالی یکی از اصولی است که دولت به آن کاملا مقید است و اگر توفیقاتی در زمینه مقابله با تورم و برقراری  ثبات در عرصه اقتصاد کلان به دست آمده است، عمدتا به دلیل پایبندی دولت به انضباط مالی و مقررات بودجه ای است.

در دو سال گذشته ما کاملا مقید بوده ایم که قوانین و مقررات مالی از جمله قانون محاسبات عمومی و همچنین احکام قانون بودجه را به صورت دقیق رعایت کنیم و دولت هیچگونه مصوبه ای که خارج از چارچوب بودجه و قوانین باشد، نداشته و طبیعی است که خزانه هم هیچ گونه پرداختی خارج از حوزه مقررات و قوانین انجام نداده است.

پرداختهایی که خزانه انجام می دهد اولا متکی به تخصیص اعتباراتی است که توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور صورت می گیرد.

در خزانه هم تخصیصهای صادره با قوانین و مقررات مالی سنجیده می شود و در صورتی که کاملا منطبق با قوانین و مقررات باشد، پرداخت مربوطه صورت خواهد گرفت. بنابراین هیچ گونه پرداختی که خارج از مجموعه ضوابط و مقررات باشد، صورت نگرفته است.

در زمینه برقراری انضباط مالی، اقدامات گسترده ای در وزارت اقتصاد و خزانه داری کل کشور در جریان است و همچنین  طرحی برای هوشمندسازی خزانه داری تحت عنوان خزانه داری الکترونیکی انجام شده است  که یکی از اجزای آن، استفاده از فناوری اطلاعات در خزانه است .

ما ٨ پروژه در وزارت  امور اقتصادی و دارایی تعریف کرده ایم که  پروژه ها کاملا به صورت کمّی و برنامه های عملیاتی است که یکی از این پروژه ها، مربوط به پروژه خزانه داری الکترونیک بوده و این طرحی است که در حال اجراست و پیشرفتهای قابل ملاحظه ای داشته اما هنوز به مرحله نهایی نرسیده است .

در چارچوب این طرح ، خزانه داری با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ،بانک مرکزی ، سیستم بانکی و همه دستگاههایی که به نوعی از  بودجه عمومی استفاده می کنند به صورت کاملا الکترونیک ارتباط پیدا می کنند و این کمک می کند به صورت شفاف تر و سالم تر با هزینه کمتر و کارآیی بیشتر امور خزانه داری انجام شود. ارتباط خزانه با سازمان مدیریت و با بانک مرکزی و بعضی سازمانها از جمله گمرک نیز از طریق ارتباطات الکترونیک است.

تاثیر پروژه خزانه داری الکترونیک در تدوین و اجرای بودجه چگونه خواهد بود؟

مسلما پروژه خزانه داری الکترونیک، بودجه را شفافتر و اطلاعات ما را روزآمدتر می کند و این بهنگام بودن در تنظیم  و نظارت بر  بودجه نقش مهمی دارد. زمانی که خزانه داری به صورت الکترونیک است، ارزیابی بودجه امسال و سپس تنظیم بودجه سال آینده براساس عملکرد بودجه امسال خیلی ساده تر و راحت تر صورت خواهد گرفت. در سیستم سنتی قبلی برای این که اطلاعات از اوراق و برگه ها استخراج شود، باید زمان و انرژی بسیاری صرف می شد، اما زمانی که سیستم به صورت الکترونیک باشد، با فشار دادن یک تکمه، می توان اطلاعات مورد نیاز را دریافت کرد.

گزارشهایی که از خزانه در خصوص عملکرد بودجه تهیه می کنیم و به مراجع مختلف ارائه می کنیم، به صورت لحظه ای قابل صدور است و هر لحظه می توان اطلاعات مربوطه  را از خزانه دریافت کرد به این دلیل که سیستمها به صورت الکترونیک هستند. از زمانی که قانون محاسبات عمومی تصویب شده است، تحولات زیادی در قوانین و مقررات و شیوه های مربوط  به بودجه ریزی صورت گرفته است و باید این نوع حریم  را در قانون لحاظ کنیم.

خوشبختانه پیش نویس لایحه اصلاح قانون محاسبات تقرییا آماده است و در آینده نزدیک به دولت تقدیم خواهیم کرد. اقدامات دیگری که در حوزه مدیریت مالی و بخصوص انضباط مالی انجام داده ایم و در حال انجام هم هست، بحث مربوط به مدیریت بدهیهای دولت و همچنین مدیریت داراییهای دولت است. یکی از پروژه های فرعی خزانه داری الکترونیک، بحث مربوط به مدیریت بدهیهای دولت است. تا به امروز ما هیچ مرجعی را به عنوان مسئول برای مدیریت بدهیهای دولت در ایران نداشته ایم و حتی برآوردی از میزان  بدهیهای دولت وجود ندارد.

پس آنچه توسط بانک مرکزی منتشر می شود، به عنوان بدهی دولت تنها مربوط به مطالبات بانکی دولت است؟

بله، اگر هم چیزی باشد مربوط به مطالبات بانک مرکزی است و آن هم عمدتا مطالبات خارجی است . اما در بخش مطالبات داخلی، مطالباتی  هست که بانک مرکزی از سیستم بانکی دارد. در واقع بدهیهای دولت شامل بدهی به نهادهای مختلف از جمله بدهیهای خارجی، داخلی، بدهی به نظام بانکی، بدهی به پیمانکاران، بدهی به فروشندگان کالا و خدمات به دولت، بدهی به سیستم بانکها و غیره را دارد. فعالیتی که در همین زمینه در حال انجام دادن آن هستیم ایجاد یک دفتر در وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده که  به تازگی دولت به عنوان یک مرکز آن را تایید کرده است. وظیفه این مرکز نخست، احصای بدهیهای دولت است که در قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر هم این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است و ما مکلف شده ایم که به مدت ٦ ماه از تاریخ تصویب آن قانون، میزان بدهیهای دولت را اعلام کنیم.

همچنین طبق صحبتهایی که با خزانه دار کل کشور شده است، موضوعات  کاملا طبق زمان بندی پیش می رود و در فرصت مقرر قادر خواهیم بود میزان بدهیهای دولت را اعلام کنیم. احصا در حال انجام است و  بدهیها طبقه بندی می شود و تقریبا به مرحله ای رسیده ایم که به عدد روشن و قطعی دست پیدا کرده ایم و حداکثر تا ٣ماه آینده در اختیار مجلس و دیگر نهادها قرار خواهیم داد. در دنیا تعاریف مختلفی برای بدهی دولت و یا بدهیهای عمومی وجود دارد و ما در ایران هم تعاریف خود را برای بدهیها قطعی می کنیم که گزارشهایی هم که منتشر خواهد شد در چارچوب این تعریف استاندارد خواهد بود. بعد از این که بدهیها احصا شد، سپس بحث مدیریت بدهیها مطرح خواهد بود.

البته این که دولتی بدهکار باشد بد نیست، بلکه برعکس اگر یک شخص و نهاد بدهی نداشته باشد جای سئوال دارد، نداشتن بدهی نشان دهنده اعتبار نداشتن آن نهاد یا شخص است. آن چیزی که بد است، بدحسابی است. اگر ما نسبت  بدهیهای دولت را در ایران به تولید ناخالص محاسبه کنیم، چیزی در حدود ٣٠ درصد است؛ در حالی که در کشورهای پیشرفته دنیا این نسبت بالای ١٠٠درصد است.

بنابراین، میزان بدهیهایمان هنوز هم عدد بزرگی نیست. مهم این است که دولت باید یک بدهکارِ خوش حساب باشد و ریسک دولت در بازار صفر محاسبه شود و هدف ما دست پیدا کردن به این وضع است. در واقع می خواهیم به گونه ای عمل کنیم که با مدیریت بدهیهای دولت، ریسک مطالبه از دولت صفر شود. از نخستین اقدامهایی که در این راستا در حال انجام است، ایجاد یک بازار بدهی در کشور است. این که بدهیهای دولت به اوراق بدل شود و این اوراق را در اختیار طلبکاران قرار دهیم و این اوراق قابل خرید و فروش در بازار سرمایه کشور باشد و همچنین این اوراق را سیستم بانکی کشور و بانک مرکزی به عنوان وثیقه اعطای تسهیلات بپذیرند، از اهداف این برنامه است.

این فعالیتی است که چارچوب آن تفاهم شده است  و در مرحله اجرا قرار دارد. امیدواریم در آینده خیلی نزدیک بتوانیم اوراق را منتشر کنیم و قدم اولیه را در ایجاد بازار بدهیها در ایران برداریم و اگر این بازار فراهم شود، مطالبات طلبکاران از دولت بابت دارایی هایشان ،قدرت نقدشوندگی پیدا می کند.

با توجه به اشاره ای که به بدهیها داشتید ، خیلی از کارشناسان اقتصادی آنچه را که از دولت قبل به دولت یازدهم ارث رسیده است، با عبارتی مانند گروگانگیری یاد می کنند، آیا این عبارت مورد قبول شماست؟ آن هم در حالی که شما اشاره مثبتی به بدهیهای دولت داشتید؟

ما از سالهای قبل از انقلاب در این زمینه دچار مشکلات ساختاری  بوده و هستیم و آن چیزی که تحت عنوان دولتی بودن و نفتی بودن شناسایی شده و مشکل عمده اقتصاد ایران است، میراثی است که از گذشته و سالهای قبل از انقلاب به ما رسیده است.

متاسفانه در سالهای بعد از انقلاب اسلامی هم، اقدام جدی برای مقابله با این وضع صورت نگرفت و بخشی از دوران بعد از انقلاب به واسطه جنگ گذشت و در سالهای بعد از انقلاب  و پایان جنگ هم  گرچه اقدامات مفیدی صورت گرفت، اما کافی نبود. این اقدامات در دوران گذشته  در طی ٨ سال قبل از دولت یازدهم با تصمیمهای غلطی که در دولت اتخاذ شد متاسفانه شرائط بی تعادلی ساختاری ما را تشدید کرد و این باور غلط که با نشر پول و خلق نقدینگی می توان مشکلات تولید را حل و فصل کرد، شرائط را به بحران کشاند.

ساختارهایی که از گذشته به ما ارث رسیده و سیاستهای غلطی که اتخاذ شد، طبیعتا شرائطی را برای ما فراهم کرده که سیاستگذاری و اصلاح ساختارهای اقتصادی را به شدت با مشکل مواجه کرده است. اصطلاح وابستگی به مسیر، یک اصطلاح شناخته شده در حوزه ادبیات اقتصادی و توسعه اقتصادی است. وضع موجود ما و سیاستهایی که اتخاذ می شود، به شدت و عمیقا وابسته به گذشته ای است که طی شده و ساختارهای اقتصادی است که از گذشته به ما ارث رسیده؛ سیاستهایی که در گذشته اتخاذ و آثاری در اقتصاد برجای گذشته است.

بنابراین، با یک چنین تفکر غلطی که در دنیا تجربه و شکست خورده بود سیاستهایی را انجام دادند که طبیعتا آثار نامطلوبی بر اقتصاد ایران بر جای گذاشت.  بی تعادلی را شدیدتر کرد و یک سری تعهدات برای دولت جاری بر جای گذاشت که طبیعی است به سادگی نمی توان آنها را حل و فصل کرد.

به بخش تولید و حمایت از تولید و سیاستهای غلطی که در قبل اتخاذ شده بود، اشاره ای  داشتید .همپوشانی سیاستهای پولی و مالی که به نوعی انگیزه برای تولید مولد ایجاد شود ،جزو وظایف وزارت اقتصاد و دارایی و همچنین از وظایف ساختاری دولت است. در این زمینه چه اقداماتی انجام شده است؟

آن چیزی که در گذشته  در ایران وجود داشته است، در یک واژه می توان به نام سلطه مالی تعریف کرد. از گذشته سیاستهای مالی و به طور خاص عملیات بودجه ای دولت حاکم بر سیاستهای پولی است. در واقع  چیزی به نام سیاستهای پولی  به عنوان مجموعه ای از اقدامات و تدابیر سنجیده و ارادی برای اثرگذاری بر روی متغیرهای پولی در ایران وجود نداشته، اگر حجم پول دچار تغییر شده و یا نرخ سود در نظام  بانکی  کشور تغییر کرده است، عمدتا به دلیل دستورها و تکالیف بودجه ای بوده است که دولت به نظام بانکی و از جمله بانک مرکزی تحمیل می کرده است.

این بحث مفصلی است و می توان در یک تحلیل عمیق تر نشان داد که همه منابع پایه پولی اقتصاد ایران تحت کنترل دولت بوده است، علی الخصوص تحت کنترل سیاستهای بودجه ای دولت و عملا برای بانک مرکزی امکان سیاستگذاری پولی وجود نداشته است. بنابراین در دولت یازدهم، وزارت اموراقتصادی و دارایی تلاش کرده تا سلطه مالی و بودجه ای و سیاست پولی بانک مرکزی را در هم بشکند و از طرفی  فضایی را فراهم کنیم که بانک مرکزی  بتواند به طور مستقل و براساس تشخیصی که دارد، در قبال متغیرهای اقتصادی در تعیین سیاستهای پولی تصمیم بگیرد.

امروز می توانم بگویم، مشکل تاریخی اقتصاد ما یا در واقع همان سلطه سیاستهای مالی بر سیاستهای پولی ، در حال در هم شکسته شدن است. اگر تغییراتی در متغیرهای پولی مشاهده می شود عمدتا به دلیل تصمیماتی است که در بانک مرکزی گرفته می شود و دولت این تصمیم را داشته و دارد که در سیاستهای پولی دخالت نکند. به این معنا که استقلال بانک مرکزی را به رسمیت می شناسد.

اما استقلال بانک مرکزی صرفا در کلام و قوانین نیست. برای این که بتوانیم به بانک مرکزی استقلال و قدرت تصمیم گیری بدهیم، باید سلطه مالی را درهم بشکنیم. اگر قرار بر این باشد که در زمینه سیاستهای پولی و متغیرهای پولی در قوانین بودجه سال به سال تصمیم گیری شود و توسط دولت به بانک مرکزی تحمیل شود، دیگر جایی برای تصمیم گیری بانک مرکزی باقی نخواهد ماند. سعی ما بر این بوده که مجموعه  سیاستهای اقتصادی کشور سیاستهای مالی، سیاستهای پولی، سیاستهای ارزی و سیاستهای تجاری، همه و همه در راستای برقراری ثبات در عرصه اقتصاد کلان، مهار تورم، دستیابی به رشد اقتصادی و رونق اقتصادی باشد.

یکی از موضوعاتی  که خیلی در جامعه  به آن پرداخته می شود، بحث مربوط به مالیات است؛ بحث حسابها و ورود نکردن دولت به حیطه شخصی، اما گفته شده است که دولت مسیر بسیار سخت و باریکی را انتخاب کرده تا بتواند هم فضای مالیاتی را شفاف کند و هم از حدود اختیارات و خطوط قرمزی که خود دولت به عنوان حریم شخصی، تعریف کرده است عبور نکند؛ چگونه می توان این دو مسیر را با هم طی کرد؟

شناسایی صحیح درآمدهای مالیاتی مردم و درآمد واقعی مردم  و همچنین مالیاتی که به دولت باید پرداخت شود مسلتزم این است که ما به اطلاعات درآمدی و هزینه ای مردم، هر دو، دسترسی داشته باشیم که این امر برای همه نظامهای مالیاتی در دنیا پذیرفته شده و در ایران هم در گذشته پذیرفته شده بوده است به صورتی که  که سیستمهای سنتی گذشته اجازه داده به لحاظ قانونی سازمان امور مالیاتی به اطلاعات درآمدی و هزینه های  مردم دسترسی داشته باشد  و از سالهای قبل از انقلاب تا به امروز همیشه این رویه وجود داشته است. اما نکته اینجاست که تاکنون شنیده نشده، موردی که سازمان امور مالیاتی استفاده نادرستی از این اطلاعات کرده باشد و اطلاعاتی که در اختیار سازمان امور مالیاتی بوده، در جایی دیگر مورد استفاده قرار بگیرد و به این معنا نیست که سازمان امور مالیاتی اطلاع نداشته است، سیستم کسب اطلاعات مالی  ما در گذشته یا به صورت دستی، سنتی یا ارسال نامه بوده و طبیعتا مراجع ذیربط مکلف بودند اطلاعات را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

امروز که فناوری اطلاعات و ارتباطات گسترش معناداری پیدا کرده و وظایف دولت به صورت الکترونیک در سراسر دنیا  انجام می شود، سازمانهای مالیاتی جزو نخستین سازمانهایی هستند که سعی کردند از این فناوری استفاده کنند تا با استفاده از فناوریهای جدید بتوانند به اطلاعات  درآمدی و هزینه ای مودّیان دسترسی پیدا کنند. در قانون اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم که به تازگی توسط مجلس محترم تصویب و به دولت ابلاغ شد، به صورت کامل این اختیار برای سازمان امور مالیاتی پیش بینی و تعریف شده است که با استفاده از روشهای جدید، بتواند این کار را انجام دهد.

در واقع، سامانه ای در سازمان امور مالیاتی از قبل ایجاد و زیرساختها و سخت افزارها هم شکل گرفته که این شبکه در سراسر کشور وجود دارد و اطلاعات قابل ملاحظه ای هم تا به امروز در این سامانه اطلاعات اقتصادی مودّیان امور مالیاتی تجمیع شده است و در آینده، این روند، سرعت خواهد گرفت. پروژه ای به تازگی در وزارت اقتصاد افتتاح شد و دستاورد آن ایجاد بستر یکپارچه تبادل اطلاعات اقتصادی است. در حال حاضر دستگاهها و وزارتخانه های مختلف اطلاعات ارزشمندی را در اختیار دارند، اما شبکه ای که اطلاعات را با هم جمع کند تا بتوان این اطلاعات را میان دستگاهها مبادله کرد، وجود ندارد. در واقع دو به دو باید با هم وارد مذاکره شوند و سامانه ای را ایجاد کنند تا در نهایت با هم اطلاعات را مبادله کنند. شبکه ای که ما در وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد کرده ایم این امکان را می دهد که همه وزارتخانه ها، موسسات و سازمانهایی که اطلاعات اقتصادی در اختیار دارند، با استفاده از این شبکه اطلاعات خود را با یکدیگر مبادله کنند.

یکی از ذینفعان و استفاده کنندگان عمده از این شبکه، طبیعتا سازمان امور مالیاتی کشوراست. زمانی که واردکننده، کالایی را از خارج وارد کشور می کند و عملیات ترخیصی در گمرک انجام می شود، تمام اطلاعات به صورت موقت در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد، حتی قبل از این که عملیات ترخیص بخواهد انجام شود،به عنوان مثال  در حال حاضر این امکان را داریم زمانی که کشتی از بندری در برزیل حرکت می کند،بر روی آن وقوف اطلاعاتی داشته باشیم که به چه میزان کالا  به سمت ایران حمل می شود و نوع کالا چه چیزی است، مالک چه کسی است و چه مقدار ارزش دارد. این شبکه به همه دستگاهها کمک می کند که بتوانند به وظیفه خود عمل کنند. در واقع بستر یکپارچه تبادل اقتصادی است و از جمله مباحثی بود که در مجلس در زمان رای اعتماد این قول را داده بودم که ایجاد کنم و خوشبختانه هفته گذشته این را افتتاح کردیم .

در کشورهای پیشرفته، زمانی که کسی  برای وام به بانک مراجعه می کند، اطلاعات حتی مربوط به تخلفات رانندگی را می توانند دریافت کنند، به این دلیل که این سامانه ها همه به هم متصل هستند. در حال حاضر ارتباطاتی که برقرار می کنیم ،سیستم بانکی زمانی که می خواهد به فردی تسهیلات اعطا کند از سازمان مالیاتی استعلام می کند که آیا این فرد خوش حساب است یا خیر؟ بنابراین اگر فردی پرریسک باشد با این فرد برخورد مناسبی خواهد شد و متقابلا سازمان مالیاتی اطلاعات مربوطه را می تواند از سیستم بانکی یا از گمرگ و یا حتی از ثبت اسناد و املاک دریافت کند. مسلما این اطلاعات حاکم بر دیگر اطلاعات می شود و در اختیار سیستمها قرار دارد .

سیاست  اخذ مالیات توسط دولت، به چه صورتی است؟

بر اساس بیاناتی که مقام معظم رهبری سال گذشته در خصوص مالیات فرمودند و بر این موضوع هم تاکید کردند، به لحاظ شرعی هم پرداخت مالیات جزو واجبات تعهدی است. مسلماً ما به دنبال آن هستیم مالیات را براساس اطلاعات وصول کنیم . در گذشته به دلیل محدود بودن اطلاعات، دسترسی مستقیم به منابع هزینه و درآمد مردم وجود نداشت، باید اقرار کنیم که مالیات را به صورت کور می گرفتیم. اما هر میزان که طرح جامع پیش می رود و اطلاعات دقیق تر می شود، وصول مالیات هم شفاف تر، عادلانه تر و منطبق بر اطلاعات می شود. حتما این را می دانید که یکی از بدترین جرایم اجتماعی دنیا، فرار مالیاتی و تلاش برای نپرداختن مالیات است. طبیعی است که در ایران هم باید همین فرهنگ را ایجاد کنیم تا مردم به این باور برسند.

 
کشف مجسمه طلا از قاچاقچیان
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 10:16

بانکی دات آی آر: فرمانده انتظامی پلدختر از کشف و ضبط یک قطعه مجسمه داریوش هخامنشی از قاچاقچیان میراث فرهنگی در این شهرستان خبرداد.
به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، سرهنگ رضا داودی پیش از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران شهرستان پلدختر گفت: سربازان گمنام امام زمان(عج) و ماموران انتظامی این شهرستان موفق به کشف و ضبط ، یک قطعه مجسمه از جنس طلای ۲۲ عیار با پایه نقره ای متعلق به داریوش هخامنشی از قاچاقچیان اموال تاریخی و فرهنگی کشور در پلدختر شدند.
وی افزود: با توجه به اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام و ماموران انتظامی در راستای حفظ و صیانت از کشور موفق به کشف این مجسمه در حین انجام معامله در پلدختر شدند.
وی گفت: کارشناسان قیمت این شئ تاریخی را ۳۰ میلیارد ریال تایید کردند و در این رابطه دو نفر سوداگر میراث فرهنگی دستگیر و با قرار قانونی روانه زندان شدند.
وی به جزییات مشخصات این مجسمه پرداخت و افزود: وزن این مجسمه یک کیلو و ۶۹۴ گرم و ارتفاع آن ۴۵ سانتی متر بوده که برروی پایه نقره ای آن خط مس باستان منقوش شده است.
سرهنگ داودی تصریح کرد: بر روی اصل مجسمه و رداعی که بر تن دارد خط میخی ایران باستان با معانی و مفهوم مشخص نقش بسته است.
وی افزود: این شی تاریخی، به اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان برای مطالعات بیشتر تحویل داده خواهد شد.
فرمانده انتظامی پلدختر گفت: سواداگران میراث فرهنگی که اموال و اشیای تاریخی سرزمین باستانی لرستان را هدف سودای خود قرار داده اند بدانند که در صورت مشاهده هر گونه تخریب و قاچاق اموال و خرید و فروش اموال فرهنگی با توجه به اشرافیت مورد شناسایی قرار خواهند گرفت و به مجازات می رسند.

 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۸ مهر ۹۴
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 10:14

اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۸ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
عرضه نقشه‌ی گوگل روی اپل واچ
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 10:05

بانکی دات آی آر: گوگل نرم‌افزار iOS نقشه‌اش را برای استفاده روی اپل واچ بروزرسانی کرده است.
نقشه‌ی اپل توانسته است به جایگزین خوبی برای Google Maps تبدیل شود، اما هنوز هم بسیاری از کاربران استفاده از نقشه‌ی گوگل را ترجیح می‌دهند
.
به گزارش دیجی کالا، تا به امروز اگر می‌خواستید از سرویس نقشه‌ای روی اپل واچ استفاده کنید، تنها محدود به Apple Maps بودید. با این حال، گوگل نقشه‌اش را برای سیستم عامل iOS بروزرسانی کرده و توسط آن، پشتیبانی کامل از اپل واچ را به Google Maps افزوده است.
با اجرای Google Maps روی یک اپل واچ، با دو آیکون مواجه می‌شوید که از شما درباره‌ی رفتن به خانه یا کار می‌پرسد. با توجه به حساب کاربری گوگل‌تان، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و از گوگل آدرس بگیرید. با فشار روی صفحه، می‌توان بین سه حالت رانندگی، پیاده و وسایل نقلیه‌ی عمومی یکی را انتخاب کرد. اگر هم نقشه‌ی جدیدی را روی موبایل‌تان اضافه کنید، مستقیما روی اپل واچ اضافه می‌شود.
بروزرسان جدید Google Maps به نسخه‌ی موبایل هم قابلیت‌های جدیدی اضافه می‌کند. یکی از این قابلیت‌ها، امکان مشاهده‌ی زمان دقیق رسیدن به یک مقصد به انواع مختلف است.

 
HTC لیست گوشی‌هایی را که اندروید 6.0 می‌‌گیرند، منتشر کرد
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 10:04

بانکی دات آی آر: شرکت HTC در صفحه‌ی رسمی‌اش در توییتر، لیستی از گوشی‌هایی ارایه داد که ششمین نسخه‌ی اندروید موسوم به مارشمالو را دریافت خواهند کرد.

به گزارش دیجی کالا،  روز گذشته لیستی احتمالی از گوشی‌های HTC که به اندروید مارشمالو بfiه‌روزرسانی می‌شوند، منتشر شده بود. حالا هم خود شرکت HTC یک فهرست رسمی ارایه داده است.
آن دسته‌ از دستگاه‌های HTC که اندورید 6.0 دریافت خواهند کرد شامل HTC One M9، HTC One M8، HTC One M9+، HTC One E9+، HTC One E9، HTC One ME، HTC One E8، HTC One M8 EYE، HTC باترفلای 3، HTC  دیزایر 826، HTC دیزایر 820، و HTC دیزایر 816 می‌شود.


همان‌طور که می‌دانید، شرکت HTC این دستگاه‌ها را در سال‌های 2014 و 2015 عرضه کرد. همچنین به نظر می‌رسد که دستگاه‌های قدیمی‌تر اندروید 6.0 را دریافت نخواهند کرد، زیرا نام مدل آنها در این لیست آورده نشده است. البته مشخص نیست که این یک فهرست نهایی است یا فهرستی از دستگاه‌هایی که زودتر از بقیه سیستم عامل جدید اندروید را دریافت می‌کنند.
هیچ تاریخ دقیقی از زمان ارایه‌ی این به‌روزرسان اعلام نشده، اما تا قبل از پایان سال انتشار آن آغاز خواهد شد. البته HTC اشاره کرد که گوشی‌های One M9 و One M8 اواخر سال 2015 اندروید مارشمالو را دریافت خواهند کرد.

 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۸ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 09:48

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۸ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۹ مهر ۹۴
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 09:15

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
آیفون 6s در برابر تفنگ 50 کالیبری
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 09:03

بانکی دات آی آر: اگر به یک آیفون با اسلحه‌ای حمله کنید، از نبرد پیروزمندانه خارج خواهید شد.

در ساخت آیفون 6s از آلومینیوم سری 7000 استفاده شده که آن را بسیار مقاوم‌تر نسبت به مدل پارسال کرده است. با این حال، آیا این آیفون جدید می‌تواند در مقابل یک اسلحه‌ی کالیبر 50 هم دوام بیاورد؟

احتمالا از همین حالا می‌توان پاسخ این سوال را حدس زد، اما اگر کنجکاو هستید تا خرابی که یک تفنگ کالیبر 50 می‌تواند روی آیفون به بار بیاورد را ببینید، می‌توانید به ویدیوی زیر رجوع کنید. بچه‌های شبکه‌ی یوتیوبی FullMag این ویدیو را ساخته‌اند. آن‌ها قبلا هم به دستگاه‌های دیگری مثل یک پلی‌استیشتن4 حمله کرده و سربلند از آن بیرون آمده بودند.
بر و بچه‌های FullMag چند روز پیش هم یک آیفون 6s را در نیتروژن مایع قرار دادند و پس از آن با یک چکش خردش کردند.

 
استخدام های روز- ۸ مهر ۹۴
پنجشنبه ، 9 مهر 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های روز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری چهارشنبه ۸ مهر ۹۴
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 16:25

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری چهارشنبه ۸ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
سرمایه بانک دی افزایش می‌یابد
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 15:33

بانکی دات آی آر: هیات مدیره بانک دی افزایش سرمایه بانک به میزان 100 درصد را به مجمع صاحبان سهام پیشنهاد کرد.

به گزارش اخبار پولی مالی، علی‌اکبر عرب‌مازار ـ رییس هیات مدیره بانک دی ـ گفت: هیات مدیره بانک در نظر دارد در جلسات خود موضوع افزایش سرمایه به میزان 30 درصد از محل سود انباشته را به عنوان مرحله اول در دستور کار قرار دهد.

به گفته عرب‌مازار مابقی میزان افزایش سرمایه تا سقف 100 درصد از محل آورده نقدی، مطالبات حال شده سهامداران و سود انباشته (پس از تایید سازمان بورس اوراق بهادار و تصویب در مجمع عمومی فوق‌العاده) اجرایی می‌شود.

رییس هیات مدیره بانک دی تصریح کرد: بدیهی است مصوبات هیات مدیره در این زمینه در اسرع وقت از طریق مجاری قانونی (از جمله سامانه کدال) به اطلاع صاحبان سهام خواهد رسید.

پیش از این  احمد شفیع‌زاده ـ مدیرعامل بانک دی ـ با اشاره به گسترش فعالیت‌های بانک دی و لزوم افزایش سرمایه از برنامه هیات مدیره و مدیران بانک برای بالابردن میزان سرمایه خبر داده بود.

 
دولت در مباحث مالیاتی اطلاع‌رسانی کند
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 15:32

بانکی دات آی آر: رییس اتاق تعاون استان اصفهان با تاکید بر اینکه تشکل‌ها در شناخت مسایل تولیدی‌ با هم همکاری کنند، گفت: عدم اطلاع مراکز تولید و مودیان مالیاتی از مفهوم ارزش افزوده باعث چالش و دغدغه تولیدکنندگان شده و دولت باید با اطلاع رسانی و آموزش، بخش تولید را توجیه کند.


به گزارش ایمنا، غلامرضا عبدالهی در خصوص ارتباط میان خانه صنعت، معدن و تجارت و اتاق تعاون، اظهار داشت: هر دو تشکل می توانند در خصوص شناخت مسایل تولیدی ها و تهیه آمار و اطلاعات از فرصت های شغلی موجود و توانمندی های استان با هم همکاری کنند.
وی افزود: به کارگیری هرگونه اختیارات تفویض شده از سوی دولت، تلاش برای ایجاد یک بستر امن برای جذب سرمایه گذاری ها، رفع گلوگاه های اداری و تسریع در امور دریافت هر گونه مجوز و پروانه های فعالیت از دیگر اقداماتی است که این دو تشکل می توانند با همکاری هم انجام دهند.
وی تاکید کرد: برای عملکرد بهتر بخش خصوصی، می بایست تفویض اختیاراتی از سوی دولت به این بخش صورت بگیرد.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت شعبه نطنز بیان داشت: شهرستان نطنز از ظرفیت های بالای صنعتی و نیز کارشناسان خبره بهره مند است بنابراین می تواند در انجام امور پژوهشی به خانه استانی کمک زیادی برساند.
وی با تاکید بر اهمیت بخش معدن و لزوم رفع چالش های این بخش، گفت: مالیات معادن از سال 91 به 92 یکباره چند برابر شد.
عبداللهی با اشاره به مشکلات معدنکاران در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، گفت: عدم اطلاع مراکز تولید و مودیان مالیاتی از مفهوم ارزش افزوده باعث چالش و دغدغه تولیدکنندگان شده و دولت باید با اطلاع رسانی و آموزش، بخش تولید را توجیه کند.
وی با بیان اینکه همچنان معادن در انتظار کمک های ویژه دولت هستند، اظهار داشت: معدن یک بخش مهم در اقتصاد کشور بوده و عدم وابستگی به نفت به معنای ارتقای بخش معدن است.
رییس اتاق تعاون استان اصفهان اضافه کرد: حقوق دولتی که به صورت غیرکارشناسانه تعیین شود، مشکلی از دولت حل نمی کند بلکه بر مشکلات کلان کشور می افزاید.
وی همچنین به خام فروشی مواد معدنی اشاره کرد و گفت: مخالف خام فروشی هستیم اما چگونه؟ وزارت های مربوطه برای عدم خام فروشی چه تدبیری اندیشیده اند؟ تا زمانی که در کشور ما ماشین آلات فرآوری سنگ به گونه ای تولید نشود که بتواند محصول آن با کالاهای خارجی با کیفیت، رقابت کند، ناگزیر به خام فروشی هستیم؛ و این گونه اشتغال از کشور خارج می شود. ماشین سازان ما باید تقویت شوند تا بتوانند ماشین معادل کشورهای خارجی تولید کنند.

 
نرخ سود بانکی باید متناسب با تورم کاهش یابد
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 15:30

بانکی دات آی آر: وزیر صنعت تاکید کرد: نرخ سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم کاهش یابد.

به گزارش مهر، محمدرضا نعمت‌زاده گفت: با پایین آوردن ۲ درصد نرخ سود بانکی سعی کرده‌ایم تحرک در بازار داخل به‌وجود آوریم؛ اگرچه این نرخ‌‌ باید متناسب با تورم پایین بیایید، این در حالی است که برای برطرف کردن یکسری موانع تولید، نیاز به قوانین جدیدی بود که این قوانین را به مجلس پیشنهاد دادیم و تصویب شد و آئین‌نامه های آن نیز در حال تهیه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ساخت و سازها هم اکنون سرعت لازم را ندارد و سیمان و فولاد که خمیر مایه آنها است، با مشکلاتی روبرو است که امیدواریم در ماه‌های آینده رونق اقتصادی به کشور بازگردد اما به هرحال، امسال برنامه رشد بخش صنعت، معدن و تجارت در دست وزارتخانه است اما رکود منطقه و جهانی مشکلاتی در تحقق این امر به‌وجود آورده است.

 
داد و ستد 693 میلیون ورقه بهادار در فرابورس
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 15:28

بانکی دات آی آر: معامله گران بازار فرابورس ایران در روز جاری 693 میلیون و 710 هزار ورقه بهادار خرید و فروش کردند.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، بازار فرابورس ایران در روز 8 مهرماه شاهد خرید و فروش 693 میلیون و 710 ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 734 میلیارد و 230 میلیون ریال بود.

بیشترین حجم و ارزش معاملات امروز مربوط به داد و ستد 16 میلیون و 990 هزار سهم قند شیروان به میزان 45 میلیارد و 750 میلیون ریال بود و اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن هم ضمن کاهش قیمت در محدوده 633 تا 700 هزار ریال معامله شد.

در حالی که آیفکس در روز پایانی هفته با حدود 5 واحد افت روی عدد 677.86 توقف کرد، سهام شرکت های صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود، فن آوا و سرمایه گذاری مسکن شمال غرب بیشترین افزایش قیمت را تجربه کردند و بیمه کارآفرین، سرمایه گذاری مسکن تهران و افرا نت با بیشترین افت قیمت مواجه شدند.

نماد شرکت های پالایش نفت تهران، قند شیروان، ذوب آهن اصفهان، بانک دی، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و سرمایه گذاری مسکن پردیس، پربیننده ترین نمادهای امروز فرابورس بودند.

علاوه بر این، هر ورقه اسناد خزانه اسلامی امروز پس از عرضه اولیه در فرابورس ایران، 900 هزار و 500 ریال کشف قیمت شد.

صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان با معامله 142 هزار و 320 سهم بیشترین حجم معاملات ETF را در روز جاری از آن خود کرد و اوراق اجاره سه ماهه پترو ریگ با داد و ستد 600 هزار ورقه بهادار بیشترین حجم معاملات اوراق با درآمد ثابت را داشت.

همچنین، معامله 5 مهرماه بلوک 19.76 درصدی سهام بیمه حافظ به ارزش 37 میلیارد و 970 میلیون ریال پس از احراز شرایط، قطعی شد

 
نبود نقدینگی، رنج این روزهای بورس
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 15:27

بانکی دات آی آر: این روزها کوچ بخشی از سرمایه های نوسان گیرها از قند و شکر به سمت صنایع غذابب مشهود است هرچند همچنان بخشی از نقدینگی های این گروه درگیر صنعت شیرین بازار است اما نوسان ها در این دو گروه بیشتر به دلیل وجود سفته بازان و با نگاه کوتاه مدت پیگیری می شود.

بازار سهام در روزهای اخیر برای مثبت ماندن تلاش زیادی می کند اما نبود نقدینگی این روزها به شدت بازار را آزار می دهد.

به گزارش سنا، در معاملات روز جاری پس از دو روز متوالی رشد اندک بازار ، شاخص 80 واحد عقب نشینی کرد.

بر اساس این گزارش در این روز شاخص کل 80 واحد افت کرد و به عدد 61هزار و 498 رسید. همچنین سرمایه گذاران بازار سهام در این روز 260 میلیون برگه سهم و حق تقدم را به ارزش 423 میلیارد ریال در 23 هزار نوبت معاملاتی دست به دست کردند.

در این روز شاخص آزاد شناور نیز 172 واحد نزولی شد. شاخص های بازار اول و دوم هم به ترتیب 66 و 118واحد افت کردند.

نمادهای بانک ملت، ایران خودرو و بانک صادرات بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. این در حالی بود که نمادهای ارتباطات سیار ، ملی مس و سرمایه گذاری غدیر با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص مانع رشد این متغیر شدند.

این روزها بازار همیشه کم رمق است با وجود خبرهای خوب سیاسی در خصوص اجرای برجام از ابتدای زمستان، به دلیل نبود نقدینگی در بازار و انتظار برای گزارش های 6 ماهه، سرمایه گذاران مردد و منتظرند.

در هفته جاری خبر حمایت و کمک دولت از خودروسازان هیجان مثبتی را در این گروه ایجاد کرد که البته موقتی بود و این گروه به رشد یک روزه هم نرسید.

در سایر گروه ها و صنایع بزرگ بازار مثل بانک ها و پتروشیمی ها نیز خبر خاصی نیست.

امروز نمادهای داروسازی امین، دارویی لقمان، تولیدی مهرام، قند پیرانشهر، قند لرستان، حمل و نقل پتروشیمی و قند نیشابور با بیشترین رشد قیمت و نمادهای پتروشیمی فارابی، نیرو محرکه، شیمی دارویی داروپخش، موتورسازان تراکتورسازی ایران، شهد، لیزینگ ایران و فرآورده های نسوز آذر با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول قرار گرفتند.

همچنان اوراق مشارکت با نرخ ثابت در صدر جدول تقاضا قرار دارد. بر همین اساس امروز اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، اوراق مشارکت تولید اتومبیل سایپا، قند اصفهان، قند قزوین، گروه صنعتی ملی، داروسازی امین و قند پیرانشهر سنگین ترین صف های خردی را داشتند. در مقابل اوراق مشارکت شهرداری سبزوار ، فولاد خراسان، حق تقدم ماشین سازی اراک، سیمان قائن، گرانیت بهسرام، پتروشیمی فارابی و حق تقدم سرمایه گذاری ملی ایران با طولانی ترین صف های فروش مواجه شدند.

بانک صادرات هم در این روز با حجم معامله 51 میلیون سهمی به ارزش 46 میلیارد ریال در صدر بیشترین حجم و ارزش معاملات قرار گرفتند.

این روزها کوچ بخشی از سرمایه های نوسان گیرها از قند و شکر به سمت صنایع غذابب مشهود است هرچند همچنان بخشی از نقدینگی های این گروه درگیر صنعت شیرین بازار است اما نوسان ها در این دو گروه بیشتر به دلیل وجود سفته بازان و با نگاه کوتاه مدت پیگیری می شود.

 
انتشار اولین اطلاعات از گوشی LG G4 Pro
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 15:23

بانکی دات آی آر: گوشی G4 Pro از 4 گیگابایت رم و صفحه نمایش 5.7 اینچی بهره می‌برد و 64 گیگابایت حافظه داخلی برای آن در نظر گرفته شده است.

به گزارش دیجی کالا، درحالی که بسیاری از شرکت‌ها گوشی‌های پرچم‌دار خودشان را راهی بازار کرده‌اند، مدل‌هایی هم تحت عنوان پلاس یا پرو عرضه می‌کنند که همانند گوشی‌های پرچم‌دار یک محصول قدرتمند به حساب می‌آیند. شرکت ال‌جی که با گوشی G4 سرو صدای زیادی به راه انداخت، در حال ساخت گوشی دیگری به نام G4 Pro است. در چند ماه گذشته شایعه‌های زیادی درباره گوشی G4 Pro منتشر شده بود. به‌تازگی اولین اطلاعات سخت افزاری این محصول در بنچمارک GFX قرار گرفته است. در حالی که هنوز نمی‌توان به این اطلاعات اعتماد کرد، کم پیش می‌آید که اطلاعات سایت GFX اشتباه باشند.

در این اطلاعات گفته شده که گوشی G4 Pro با شماره مدل H900 در حال ساخت است. صفحه نمایش آن هم 5.7 است که بزرگ‌تر از صفحه نمایش 5.5 اینچی گوشی G4 به‌شمار می‌رود. همچنین رم آن 4 گیگابایت است که این میزان در گوشی G4 سه گیگابایت بود. به نظر می‌رسد که ال‌جی این محصول را با حافظه داخلی 64 گیگابایت راهی بازار کند. یک چیپ‌ست اسنپ‌دراگون 808 روی آن قرار گرفته و مشخص نیست که چرا ال‌جی از چیپ‌ست اسنپ‌دراگون 810 برای این محصول استفاده نکرده است.
یک دوربین 15 مگاپیکسلی درپشت و یک دوربین 5 مگاپیکسلی هم در جلوی G4 Pro دیده خواهد شد. کیفیت دوربین‌های این گوشی در مقایسه با G4 کاهش پیدا کرده است. گوشی G4 یک دوربین پشت 16 مگاپیکسلی و یک دوربین جلوی 8 مگاپیکسلی داشت. البته دوربین G4 Pro می‌تواند با کیفیت 4K فیلم‌برداری کند.
مدتی پیش شایعه جدیدی درباره گوشی V10 شرکت ال‌جی منتشر شده بود. محصولی که دو صفحه نمایش داشت و به نظر می‌رسد همراه با گوشی G4 Pro در تاریخ 9 مهر ماه معرفی شود.

 
زمان عرضه هیتمن به‌صورت دیجیتالی
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 15:22

بانکی دات آی آر: هیتمن قرار است سال آینده به‌صورت دیجیتالی و مرحله‌ای عرضه شود.

به گزارش دیجی کالا،‌ اسکوئرانیکس هفته‌ی پیش اعلام کرد که تاریخ انتشار جدیدترین شماره از مجموعه بازی‌های هیتمن تا بهار سال آینده به عقب افتاده است. این شرکت دیروز تاریخ و نحوه‌ی دقیق عرضه‌ی این بازی را مشخص کرد.

جدیدترین قسمت هیتمن که همان Hitman نام گرفته، قرار است در روز یازدهم مارس سال آینده‌ی میلادی (20 اسفند) روی سه پلتفرم ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن4 و رایانه‌های شخصی به‌صورت دیجیتال عرضه شود.
بازی در زمان عرضه‌اش، تنها سه نقشه دارد. این سه نقشه در کشورهای فرانسه، ایتالیا و مراکش قرار خواهند داشت. بازی در بخش اول عرضه، شش مرحله‌ی داستانی دارد که در این سه نقطه اتفاق می‌افتند. بیش از 800 هدف مختلف هم در بخش Contracts بازی قرار داده خواهند شد.
استودیوی بازی‌سازی Io Interactive پس از عرضه‌ی بازی و برای مدت سه ماه، ماهی یک مرحله‌ی بزرگ به Hitman اضافه خواهد کرد. مرحله‌ی «تایلند» در آوریل، مرحله‌ی «امریکا» در مه و مرحله‌ی «ژاپن» در ماه ژوئن به بازی اضافه خواهند شد.
در کنار این مراحل، هر از گاهی نیز هدف‌هایی به بازی اضافه می‌شوند که کشتن آن‌ها، فقط برای مدت زمانی محدود ممکن خواهد بود.
شرکت بازی‌سازی اسکوئرانیکس گفته است که بازی را در مارس، به‌صورت دو نسخه‌ی 60 دلاری و 35 دلاری عرضه خواهد کرد. نسخه‌ی 60 دلاری، سه مرحله‌ی ابتدایی بازی و مراحلی که قرار است به مرور زمان به Hitman اضافه شود را شامل می‌شوند.
نسخه‌ی 35 دلاری هم تنها سه مرحله‌ی اولیه را در برخواهد داشت. البته اسکوئرانیکس گفته است که بروزرسانی‌های بخش Contracts هم تنها برای مدت یک ماه برای کسانی که نسخه‌ی 35 دلاری را خریده‌اند عرضه خواهد شد.
اسکوئرانیکس چند وقت پیش گفته بود که احتمالا پس از عرضه‌ی تمام مراحل بازی، نسخه‌ای فیزیکی از Hitman را عرضه خواهند کرد که تمام محتوا در خود جای خواهد داد؛ با این حال این شرکت اخیرا حرفی در این باره نزده است.

 
آیا جرئت دارید از طولانی‌ترین پل معلق شیشه‌ای رد شوید؟
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 15:18

بانکی دات آی آر: طولانی‌ترین پل معلق شیشه‌ای جهان که در یکی از مناطق توریستی چین افتتاح شده، توریست‌های ماجراجو را به خود فرا می خواند.

به گزارش دیجی کالا، طولانی‌ترین پل معلق شیشه‌ای جهان در پارک ملی «شینیوژای» (Shiniuzhai) چین افتتاح شد. این پل که «پل مرد شجاع» نام دارد 180 متر ارتفاع و 300 متر طول دارد و در ابتدا از چوب ساخته شده بود. براساس گزارشی در یک نشریه‌ی معتبر چینی، سال گذشته، مدیران پارک بخشی از این پل را از شیشه ساختند و از آن قسمت آنقدر خوششان آمد که تصمیم گرفتند کل سازه‌ی آن را از شیشه بسازند.

 

تیمی متشکل از 11 مهندس کارهای لازم برای این پروژه را انجام دادند. آنها قبل از جایگزین کردن چوب با شیشه کابل‌ها و بست‌هایی از جنس فولاد به پل اضافه و ضخامت شیشه‌ را هم دو برابر (2.5 سانتی‌متر) کردند. یکی از مهندسان پروژه می گوید: "توریست‌ها هرچقدر روی پلی که ما ساختیم بپرند، هیچ مشکلی به وجود نمی آید. گذشته از این، سازه‌ی فولادی زیر پل به شدت متراکم و محکم است، بنابراین اگر هم شیشه بشکند، توریست‌ها به زمین سقوط نمی‌کنند."
در سال‌های اخیر این نوع معابر پیاده‌روی در ارتفاع بلند رواج زیادی یافته‌اند. به عنوان مثال یکی از این دست جاذبه‌ها‌ی گردشگری یک بالکون کوچک شیشه‌ای است که در اوج یک آسمان‌خراش ساخته می‌شود. این موج همین‌طور ادامه دارد. در حال حاضر در همان منطقه‌ی چین، یک پل شیشه‌ای بزرگ‌تر دیگری در حال ساخت است. وقتی که پروژه‌ِی آن تکمیل شود 380 متر طول خواهد داشت، محل برگزاری شوهای مد و لباس خواهد بود و حتی بزرگ‌ترین بانجی‌ جامپ جهان را هم خواهد داشت.
اگر خواستید برای گردشگری به چین بروید، بد نیست که گذر از این پل را تجربه کنید.

 

 

 
تـلـه پـاتـی با استفاده از پرتونگاری مغز
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 15:14

محققان مرکز پژوهشی "الم سوترا"( Alam Sutera) در اندونزی، در حال کار بر روی یک طرح نوآورانه برای تهیه تصویر چهار بعدی از مغز و ایجاد امکان ارتباط ذهنی میان افراد هستند.

ادامه مطلب...
 
تولید گوشی ارزان قیمت طبی با چاپگر سه بـُعدی
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 15:06

یک پزشک کانادایی فلیسطینی تبار سازنده اولین گوشی طبی ارزان قیمت با چاپگر سه بعدی است.

ادامه مطلب...
 
تولید نوعی فرش با قابلیت راهنمایی مسیر
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 14:58

شرکتی هلندی به نام "دِسو"( Desso) با همکاری غول صنایع الکترونیک، شرکت فیلیپس،  فرشی ساخته است که مجهز به لامپ "ال ای دی" است و طراحان آن می گویند که می تواند در زمان حقیقی، اطلاعاتی متغیر را منتقل کند.

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد سرمایه گذاری شاهد
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 14:38

تحلیل تکنیکال نماد سرمایه گذاری شاهد را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۳۱ شهریور ۹۴
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 14:35


شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به 31/6/94 منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای درحدود 143 میلیارد ریال به مبلغ 109 ریال اعلام نموده است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۷ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 13:56

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۷ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز چهارشنبه ۸ مهر ۹۴
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 13:45

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز چهارشنبه ۸ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
بانک سرمایه، شهر و قوامین بنر جشنواره بانک محبوب من در بر روی سایت خود قرار دادند
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 11:00

بانک سرمایه، شهر و قوامین بنر جشنواره بانک محبوب من را بر روی سایت خود قرار دادند.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۸ مهر ۹۴
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 10:55

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
ریو بهشتی برای گردشگران
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 10:46


ریو شهری که به درستی به آن لقب «    شهر فوق العاده» داده شده است. ریو  در کوه های دیدنی  سواحل شنی سفید و جنگل های استوایی زیبا محاصره شده
این شهر یکی از جذاب ترین شهرهای دنیا و بهشتی برای گردشگران است.ساحل کوپاکابانا ساحل ایپانما کوه های کورکوادو و کله قندی تندیس شگفت انگیز حضرت عیسی(ع) و جنگل تیوکا از بهترین آثار طبیعی و دیدنی این شهر است. هیجان و زندگی در ریو موج می زند

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۷مهر ۹۴
چهارشنبه ، 8 مهر 1394 ، 06:03

تازه ترین استخدام های روز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری سه شنبه ۷ مهر ۹۴
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 16:09

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری سه شنبه ۷ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
تازه‌ترین رقم سبد هزینه خانوارهای کارگری
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 15:44

بانکی دات آی آر: رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور از تشکیل نخستین جلسه کارگروه دستمزد سال 95 در نیمه دوم مهرماه خبر داد و آخرین رقم هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری را 3 میلیون و 200 هزار تومان اعلام کرد.

غلامرضا عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: رقم سبد هزینه خانوارهای کارگری در سال گذشته دو میلیون و 200 هزار تومان بود که امسال به سه میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافته است.

به گفته وی رقم سه میلیون و 200 هزار تومان با محاسبات و تحقیقات میدانی صورت گرفته مربوط به حاشیه شهرها است و هزینه زندگی در پایتخت و کلان‌شهرهای دیگر بیش از این رقم است.

عباسی بیشترین هزینه سبد معیشت کارگران را اجاره‌خانه، حمل و نقل و خوراک ذکر کرد.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران کشور ادامه داد: بخش اعظمی از کارگران حداقل حقوق وزارت کار که 700 هزار تومان است می گیرند که با توجه به رقم بالای هزینه ماهانه خانوارهای کارگری این میزان دستمزد به هیچوجه تامین کننده خانوارهای کارگری نیست و کارگری که کمتر از سه میلیون تومان بگیرد نمی‌تواند زندگی کند.

وی در ادامه از تشکیل نخستین جلسه کارگروه مزد سال 95 در اواخر نیمه دوم مهر ماه و آغاز بررسی دستمزد کارگران خبر داد.

عباسی گفت: پیرو نامه معاون روابط کار وزارت کار به تشکل‌های کارگری و درخواست برای ارائه نظرات و پیشنهادات گروههای کارگری،کارگروه دستمزد سال 1395 در وزارت کار تشکیل و نماینده هر تشکل در این کارگروه معرفی شد.

وی رویکرد معاونت روابط کار در بحث تعیین مزد سال 95 را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ساماندهی دستمزد جزو دغدغه‌های معاونت روابط کار است و شخص آقای هفده تن نگاه مثبت و مساعدی به مسایل کار و تولید و روابط کار دارد.

عباسی با اشاره به نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و مرکز آ‌مار ایران، افزود: نرخ تورمی که هر سال اعلام می‌شود نرخ تورم دولتی است در حالی که ما تورمی را قبول داریم که سه جانبه باشد و دولت، کارفرما و کارگر هر سه در اعلام آن دخیل باشند.

وی در پایان با تاکید بر تقویت بند دو ماده 41 قانون کار گفت: زمانی می‌توان نرخ تورم را تک رقمی اعلام کرد که جامعه کارگری کاهش قیمتها و تورم را به معنای واقعی در زندگی خود احساس کنند.

 
مجازات‌های جدید برای جلوگیری از فرار مالیاتی
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 15:42

بانکی دات آی آر: اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم بیش از هر چیز تمرکزش را بر افزایش تعداد مودیان و جلوگیری از فرار مالیاتی گذاشته است و برای دست یافتن به این هدف از ایجاد پایگاه اطلاعاتی مشمول اطلاعات بانکی مودیان گرفته تا در نظر گرفتن مجازات حبس برای متخلفان را وارد قانون کرده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، پس از تصویب و امضای اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مواد متعددی از قانون سابق مالیات مستقیم دستخوش تغییر شد، یکی از این مواد مربوط به جرائم مالیاتی است.

آنچه که رییس و دیگر مسئولان سازمان امور مالیاتی درباره قانون جدید مالیات‌های مستقیم مورد تاکید قرار می‌دهند، ویژگی‌های آن برای جلوگیری بیشتر از فرار مالیاتی و بالا بردن درآمدها با افزایش تعداد مودیان است.

به این ترتیب تعداد جرایم و میزان مجازات‌های مالیاتی طبق ماده 274 قانون مالیات‌های مستقیم، با اصلاحیه این قانون تغییر کرده و مجازات درجه شش برای ارتکاب به مواردی از جرائم مالیاتی به آن اضافه شد.

بر اساس تعریف قانون، مجازات درجه شش، شامل حبس بیش از شش ماه تا دو سال، جزای نقدی بین دو تا 8 میلیون تومان، شلاق از 31 تا 74 ضربه، محرومیت از حقوق اجتماعی بیش از شش ماه تا پنج سال، انتشار حکم قطعی در رسانه‌ها،‌ ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی برای اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال، ممنوعیت از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه برای اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال و ممنوعیت از صدور برخی از اسناد تجاری توسط اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال می‌شود.

به این ترتیب تمام کسانی که یکی از جرائم مالیاتی مندرج در ماده 274 اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم را مرتکب می‌شوند ممکن است به یکی از مجازات‌های این ماده از حبس و شلاق گرفته تا جزای نقدی و ممنوعیت‌های شغلی و تجاری محکوم شوند.

در این ماده آورده شده است که تمام افرادی که اقدام به تنظیم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن می‌کنند، افرادی که فعالیت اقتصادی‌شان را اختفا و درآمد حاصل از آن کتمان کنند، مانع از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا اشخاص ثالث شود و از انجام تکالیف قانونی مبنی بر ارسال اطلاعات مالی موضوع مواد ١۶٩ و ١۶٩ مکرر به سازمان امور مالیاتی کشور امتناع کنند و با این اقدام به دولت زیان وارد کنند، مشمول این مجازات‌ها خواهند شد.

همچنین تمام افرادی که تکالیف قانونی مربوط به مالیاتھای مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با وصول یا کسر مالیات مؤدیان دیگر و ایصال آن به سازمان امور مالیاتی در مواعد قانونی تعیین شده را انجام نمی‌دهند، معاملات و قراردادھای خود را به نام دیگران، یا معاملات و قراردادھای مؤدیان دیگر به نام خود برخلاف واقع ثبت می‌کنند، از انجام تکالیف قانونی درخصوص تنظیم و تسلیم اظھارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و ھزینه‌ای در سه سال متوالی خودداری می‌کنند و یا از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی استفاده کنند، نیز بر حسب تشخیص قاضی به یکی از مجازات‌های درجه ششم محکوم می‌شوند.

اما برای اشخاص حقیقی مرتکب به هر یک از این جرائم در ماده بعدی، مجازات‌های دیگری از جمله ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی و ممنوعیت از صدور برخی از اسناد تجاری در نظر گرفته شده است.

علاوه بر مجازات‌های مربوط به جرایم مالیاتی مرتکب یا مرتکبان جرائم مالیاتی علاوه بر مجازاتھای مقرر در مواد ٢٧۴ تا ٢٧۶ این قانون، مسؤول پرداخت اصل مالیات و جریمه‌ھای متعلق قانونی و ھمچنین ضرر و زیان وارده به دولت با حکم مراجع صالح قضائی هستند.

با وجود تصمیم مجلس برای پذیرفتن مجازات‌های درجه شش در قانون مالیاتی، مجازات زندان برای افرادی که مرتکب جرایم مالیاتی می‌شوند مخالفانی نیز دارد، بهمن کشاور، رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران معتقد است که در نظر گرفتن مجازات زندان با توجه به وضعیت پرداخت مالیات در کشور می‌تواند سازمان زندان‌ها را با مشکل مواجه کرده و موجب هجوم پرونده‌های کیفری مالیاتی به دادگاه‌ها شود.

دادگاه ویژه مالیاتی برای متخلفان
ایجاد دادگاه ویژه مالیاتی از دیگر پیش‌بینی‌های اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم برای رسیدگی به پرونده متخلفان است. به این ترتیب رئیس قوه قضائیه بنا به درخواست رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در ھریک از استانھا و مناطقی که مقتضی بداند، دادسرا و دادگاه ویژه مالیاتی تشکیل می‌دھد.

ورود پلیس مالیاتی به خانه و محل کار مودیان
در کنار دادگاه ویژه مالیاتی پلیس مالیاتی نیز از دیگر راهکارهای اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم برای کنترل مودیان به منظور جلوگیری از فرار است.

به این ترتیب بر اساس ماده 181 اصلاحیه، به منظور کنترل دفاتر، اسناد و مدارک مؤدیان اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) با ھدف نظارت بر اجرای قوانین و مقررات مالیاتی، واحدی تحت عنوان واحد بازرسی مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود.

وظیفه واحد بازرسی این است که حسب ارجاع رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور یا اشخاص مجاز از طرف وی، نسبت به اعزام ھیأت‌ھای بازرسی حسب مورد با مجوز مرجع صالح قضائی به اقامتگاه قانونی، محل فعالیت مؤدی و محل نگھداری دفاتر، اسناد و مدارک و تجھیزات اعم از دستی و ماشینی(مکانیزه) اقدام می‌کند و کلیه دفاتر، اسناد و مدارک، اطلاعات و سوابق مالی نزد مؤدیان را مورد بازرسی قرار می‌دھد و یا در صورت لزوم با ارائه رسید آنھا را به اداره امور مالیاتی ذیربط انتقال می‌دھد.

اداره امور مالیاتی ذیربط مکلف است دفاتر، اسناد و مدارک منتقل شده را حداکثر ظرف مدت دو ھفته به مؤدی عودت کند.

 
وقتی وام مسکن دردسر می شود
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 15:41

بانکی دات آی آر: احتکار مسکن از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری در حالی مطرح می‌شود که ادعای دور از واقعیتی نیست و پیش‌تر هم بانک مرکزی به ابعادی از این موضوع اذعان کرده بود؛ معضلی که به اعتقاد کارشناسان فاجعه‌ای بزرگ برای بازار مسکن خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، این روزها آنچه بیش از بنگاهداری بانکها و موسسات اعتباری آزاردهنده شده، ورود پررنگ و ادامه‌دار آنها در ساختمان‌سازی و برج سازی و حتی دلالی برای خرید خانه‌های خالی در شرایط رکود بازار مسکن آن هم به امید رونق در ماههای آینده است.

اخیرا نتایج یک پژوهش که البته بر اساس اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک و نیز سامانه ثبت معاملات اتحادیه‌های استانی تهیه و وزارت راه و شهرسازی آن را منتشر کرد حاکی از اقدام اشخاص حقیقی و حقوقی برای خرید واحدهای مسکونی کمتر از سه سال در نقاط مختلف تهران و دیگر کلان شهرهاست. که در این بین بانک‌ها و موسسات اعتباری از مهره‌های فعال و تاثیرگذار محسوب می‌شوند.

این پژوهش مدعی شده است که خریداران خانه‌های خالی به ویژه بانکها و موسسات اعتباری با توجه به ارائه تسهیلات جدید مسکن خاصه وام 80 میلیونی صندوق پس‌انداز مسکن با پیش‌بینی رونق بازار در پایان امسال شروع به خرید کرده‌اند تا با بیش از 50 درصد بالاتر از قیمت به فروش رسانده و سود بالایی کسب کنند. این در حالی است که یکی از موسسات اعتباری - که البته در پژوهش نامی از آن برده نشده است - تعداد زیادی خانه از واحدهای 50 و 60 متری تا 150 متری که برای طیف‌ها و دهک‌های مختلف اقتصادی در نظر گرفته شده را خریداری کرده است.

در حالی این موضوع تحت عنوان "مسکن خواری" مطرح شده که با ابلاغیه سال گذشته بانک مرکزی، بانکها دیگر مجاز به افزایش میزان بنگاههای خود و ورود به شرکت داری تا زمان برگشت به حداکثر 40 درصدی تعیین شده از سوی بانک مرکزی نیستند و حتی بانک مرکزی اخیرا اعلام کرد که میزان بنگاهداری بانکها از سال گذشته متوقف شده است.

با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که بانکها برای دور زدن قانون با ترفندهای مختلف به ایجاد شرکت‌های کاغذی و صوری با عضویت اعضای هیات مدیره خود روی آورده و املاک خریداری شده را به نام این شرکتها ثبت کرده اند.

اما بعد دیگر ماجرا به اعلام بانک‌ها و موسسات اعتباری به کمبود نقدینگی کافی برای ارائه تسهیلات آن هم در شرایط رکودی برای بخشهای تولید باز می‌گردد، زیرا زمانی که عنوان می‌کنند منابعی برای تسهیلات دهی به ویژه در حوزه مسکن ندارند در سویی دیگر دست به انباشت خانه‌های خالی برای سودآوری در ماههای پیش رو می‌زنند.

در شرایطی هنوز بانک مرکزی مباحث اخیر مطرح شده در این باره را رسما تایید نکرده است که اظهارات قبلیمعاون نظارت بانک مرکزی، صحت حضور گسترده بانکها و موسسات اعتباری در ساختمان سازی را تقویت می‌کند.

این در حالی است که تهرانفر با پذیرش انتقادات وارده به حضور بانکها در ساخت و ساز اعلام کرده بود که در دورانی که فضا برای گسترش شرکت داری بانکها باز شده بود آنها هم بیکار ننشستند و تا می توانستند از فضا استفاده کرده و شرکت‌هایی ایجاد کردند که صرفا دنبال سودآوری و رقابت با بخش خصوصی بودند.

وی این را هم گفته بود که تقریبا همه بانک‌ها وارد بحث ساخت و ساز شده‌اند و در دوران شکوفایی این بخش سودهای کلان و بی حد و حصری از این طریق به دست آورده و در قیمت‌ها اثرگذار بودند در عین حال که به غیر از ساخت و ساز در لیزینگ‌ها و موارد دیگری نیز وارده شده‌اند که به شدت مورد انتقاد و ایراداتی قرار گرفته که قابل قبول است.

اظهرات تهرانفر در رابطه با ورود بانکها به بخش مسکن و اثرگذاری آنها در قیمت ها در این بخش در حالی مطرح می شود که کارشناسان معتقدند در صورت حضور قابل توجه بانکها و موسسات اعتباری در بازار معاملات مسکن این موضوع تهدیدی بزرگ برای این حوزه خواهد بود.

در همین رابطه احمد حاتمی یزد کارشناس امور بانکی با اشاره به این‌که تمامی موسسات اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی نیستند که قرار باشد اگر تخلفی هم داشته و وارد معاملات خارج از عرف می‌شوند بانک مرکزی از آن اطلاع یافته و نسبت به آن اقدام کند، گفت: اما اگر در مورد بانک‌ها و موسسات مجاز شرایط به گونه‌ای رقم خورده که اکنون وارد خرید و فروش خانه‌های خالی شده‌اند نباید در این رابطه ملاحظه‌ای از سوی این نهاد شکل بگیرد، چرا که می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

وی در این رابطه به ایسنا توضیح داد: با توجه به این‌که بانک‌ها منابع مالی قابل توجهی در اختیار دارند وقتی وارد معاملات مسکن و آنچه تحت عنوان انباشت خانه عنوان شده می‌شوند معضلی بسیار بزرگ‌تر و خطرناک‌ از بنگاه‌داری است چرا که می‌تواند با تصرف در تعداد قابل توجهی از این قبیل خانه‌ها در نهایت موجب چند برابر شدن قیمت مسکن در زمان فروش شوند.

مدیر عامل سابق بانک صادرات با بیان این‌که باید نتیجه این قبیل پژوهش ها و بررسی‌ها مورد تایید بانک مرکزی قرار گیرد، چرا که اطلاعات واقعی بانک‌ها و موسسات مجاز در اختیار این بانک است، افزود: اما باید این را هم مورد توجه قرار داد که بانک‌ها برای داشتن دارایی‌های ثابت سقف مشخصی دارند. از این‌رو اگر با معامله خانه از حد مجاز 30 درصد تعیین شده عبور کند به‌طور حتم تخلف کرده و بانک مرکزی باید با آنها برخورد کند.

حاتمی یزد با تاکید این‌که ملاحظات در رابطه با بانک‌ها و موسساتی که به چنین خرید و فروش‌هایی به ویژه در حوزه مسکن وارد می‌شود، کنار گذاشته شود، یادآور شد: حتی اگر یک موسسه پژوهشی تحقیقی انجام داده و نسبت به نتیجه آن مطمئن است باید نام بانک و موسسه مربوطه را به بانک مرکزی اعلام تا با آن برخورد شود.

به هر حال بازی سود آور بانکها برای اولین باری نیست که از طریق یک پژوهش مطرح شده باشد و در کنار اذعان بانک مرکزی به این موضوع چندی پیش مدیران سازمان محیط زیست هم آن را به شدت مورد انتقاد قرار داده و برج سازی‌های بانکها و مشارکت آنها در این طرح‌ها را عاملی مخرب برای محیط زیست اعلام و خواهان توقف چنین فعالیتهایی شدند.

 
قیمت آب تا چند روز آینده افزایش می یابد
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 15:40

بانکی دات آی آر: قائم مقام وزیر نیرو از افزایش قیمت تعرفه آب تا چند روز آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، ستار محمودی در حاشیه یازدهمین نمایشگاه آب و تاسیسات آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش تعرفه‌ آب و برق اظهار کرد: فعلا خبری از افزایش تعرفه‌های برق نیست، اما پیشنهادات وزارت نیرو مبنی بر افزایش قیمت آب در شورای اقتصاد به تصویب رسیده ، اما ماهیت پییشنهاد تا حدودی مورد تعدیل واقع شده است.

وی با بیان این‌که میزان تعرفه در اقشار پایین مصرف و متوسط مصرف خیلی زیاد نیست، گفت: برای طبقات بالای مصرف افزایش تعرفه در نظر گرفته‌ شده تا بتوان مصرف اقشار پایین و متوسط را نیز از این طریق جبران کرد.

قائم مقام وزیر نیرو با بیان این‌که افزایش تعرفه آب طی روزهای آتی اعلام می‌شود، اظهار کرد: تاکنون چیزی به دست ما نرسیده، اما آنچه مبرهن است تغییر ناچیز کف طبقه است به این معنا که کف همچون مثل گذشته باقی می‌ماند و یا رشد بسیار کمی خواهد داشت.

محمودی با بیان این‌که این موضوع شامل مصرف 20 مترمکعب آب می‌شود، گفت: در حال حاضر نمی‌توان رقم دقیقی از میزان افزایش عنوان کرد، اما باید گفت که هیچ‌گاه پیشنهاد وزارت نیرو اخذ قیمت تمام شده از مشترکین حتی مشترکین پرمصرف نبوده است.

به گفته وی این‌که گفته می‌شود قیمت تمام شده آب 1200 تومان است موضوعی است که به‌طور میانگین ارزیابی شده و وزارت نیرو قصد ندارد که این میزان را از مشترکین خود دریافت کند.

قائم مقام وزیر نیرو در خصوص پیشنهاد وزارت نیرو برای افزایش قیمت آب اظهار کرد: براساس پیشنهاد وزارت نیرو قرار بر این بود که برابر قانون هدفمندی یارانه‌ها افزایش تعرفه‌های آب صورت بگیرد.

محمودی ادامه داد: وزارت نیرو قصد داشت تا میزان تعرفه آب را 20 درصد افزایش دهد، اما آنچه به تصویب رسیده کمتر از این میزان است و شورای اقتصاد به دلیل مجموعه جهاتی که در نظر می‌گیرد در این امر تعدیلی را صورت داده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حل مشکل آبی در خلأ سیاسی نهفته است، اظهار کرد: موضوعی که در این مساله آشکار است خواست بخش خصوصی است و وزارت نیرو برای ورود به بازار‌های جدید در کشور‌های دیگر است. از همین‌رو با وزارت امور خارجه مذاکراتی را داشته‌ایم.

قائم مقام وزیر نیرو ادامه داد: وزارت امور خارجه نیز به دنبال همین مساله است، لذا نمی‌توان مساله خلأ سیاسی را مطرح کرد، چرا که به اعتقاد من نیاز اساسی جذب و به دست آوردن بازار‌های برون‌مرزی است.

تامین آب دریاچه ارومیه از اطراف خود

محمودی در خصوص تامین آب دریاچه ارومیه و تمهیدات در نظر گرفته شده در این زمینه اظهار کرد: دریاچه ارومیه به عنوان یک پروژه خاص تحت ترغیب و منابع مالی مشخصی برای آن تعیین شده است.

وی با بیان این‌که کارهای کارشناسی زیادی برای این موضوع انجام شده است، ادامه داد: به لحاظ مدیریتی به دنبال نظر گروه مشاور هستیم اما به اعتقاد من بهترین کار برای حل مشکل دریاچه ارومیه مدیریت آب آن هم در اطراف دریاچه است.

قائم مقام وزیر نیرو با بیان این‌که باید میزان مصرف از دریاچه ارومیه با میزان نزولات جوی متعادل باشد، گفت: اقدامات خوبی را برای نجات دریاچه ارومیه در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم این مساله به زودی برطرف شود.

محمودی در خصوص واردات آب از تاجیکستان و صادرات گاز به این کشور گفت: برای انتقال آب از کشورهای دیگر نیاز به مطالعات فنی و اختصاصی هستیم. علاوه بر این باید به چتر سیاسی بین دو کشور توجه کنیم.

وی با بیان این‌که این مساله در حوزه کاری وزارت نیرو است، اظهار کرد: تاکنون از وزارت نفت هیچ موضوعی در این زمینه به ما گفته نشده و باید گفت که باید برای این کار کارهای کارشناسی و مطالعاتی اساسی صورت بگیرد.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به انتقال آب به مناطقی که آب ندارند، گفت: اولویت ما این است که انتقال آب از نزدیک‌ترین مکان آن هم با در نظر گرفتن تبعات زیست محیطی صورت بگیرد .

محمودی ادامه داد: اگر بخواهیم از مکانی دورتر آب را انتقال دهیم باید در ابتدا به چتر و توان سیاسی مدیریتی کشورها توجه کنیم و براین اساس می‌توان گفت که بهترین گزینه برای این کار دریای عمان و خلیج فارس است.

به گفته وی با توجه به این‌که انتقال آب یک پروژه گران‌قیمت است باید به این مساله توجه کرد که این موضوع تبعات زیست محیطی نداشته باشد، لذا باید کارهای اساسی در حوزه مطالعه در این زمینه صورت بگیرد.

 
آزمون استخدام «مرکز سرویس همکاران سیستم» برگزار می‌شود
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 15:35

شرکت همکاران سیستم، با هدف جذب کارشناس پشتیبانی برای «مرکز سرویس» این شرکت در تهران، آزمون استعدادیابی و جذب را برگزار می‌کند.

ادامه مطلب...
 
پدیده «مسکن خواری» بی صدا می‌خزد!
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 15:27

بانکی دات آی آر: پدیده‌ای به نام «مسکن‌خواری» در حالی به صورت بی‌سروصدا در اقتصاد کشور می‌خزد که بسیاری از مردم در حسرت خانه‌ به سر می‌برند.

به گزارش ایسنا، یک مؤسسه پژوهش اقتصاد مسکن با اشاره به احتمال افت شدید عرضه مسکن در انتهای سال ۹۵ و ابتدای ۹۶ اعلام کرده است: برخی از افراد حقیقی و حقوقی در حال خرید انبوه و احتکار واحدهای مسکونی برای فروش مسکن در دوره رونق با قیمت حداقل ۵۰ درصد بالاتر از مبلغ خرید (در دوره رکود) هستند.

محتکران که معمولا در اقتصاد آزاد عرض اندام می‌کنند، کالایی را در شراط رکود می‌خرند و در شرایط رونق عرضه می‌کنند که با این اقدام به اقتصاد و اقشار مختلف جامعه ضربه می‌زنند. هم‌اکنون نیز بخش مسکن که پس از سه سال رکود متوالی به گفته‌ی کارشناسان در حال ورود به رونق است می‌تواند عرصه‌ای مستعد برای جولان محتکران باشد.

در حالی این موضوع تحت عنوان "مسکن خواری" مطرح شده که با ابلاغیه سال گذشته بانک مرکزی، بانکها دیگر مجاز به افزایش میزان بنگاههای خود و ورود به شرکت داری تا زمان برگشت به حداکثر 40 درصدی تعیین شده از سوی بانک مرکزی نیستند و حتی بانک مرکزی اخیرا اعلام کرد که میزان بنگاهداری بانکها از سال گذشته متوقف شده است.

با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که بانکها برای دور زدن قانون با ترفندهای مختلف به ایجاد شرکت‌های کاغذی و صوری با عضویت اعضای هیات مدیره خود روی آورده و املاک خریداری شده را به نام این شرکتها ثبت کرده اند.

رییس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با تایید احتمال احتکار مسکن به ایسنا گفت: چندی پیش مدیران یک شرکت بازرگانی قصد خرید ساختمانی متعلق به ما را در شرایط رکود فروش داشتند اما بعد از آن‌که متوجه شدند ساختمان اداری است، پشیمان شدند و گفتند ما فقط واحد مسکونی می‌خریم.

بعد دیگر ماجرا به اعلام بانک‌ها و موسسات اعتباری به کمبود نقدینگی کافی برای ارائه تسهیلات آن هم در شرایط رکودی برای بخشهای تولید باز می‌گردد، زیرا زمانی که عنوان می‌کنند منابعی برای تسهیلات دهی به ویژه در حوزه مسکن ندارند در سویی دیگر دست به انباشت خانه‌های خالی برای سودآوری در ماههای پیش رو می‌زنند.

یک کارشناس اقتصاد مسکن هم در این خصوص گفت: خانه‌های خالی شهر تهران در حالی احتکار شده‌اند که صدها هزار بی خانه و بد مسکن در کشور وجود دارند و همیشه باید حسرت این خانه ها را به دل بگیرند.

محمد عدالت‌خواه افزود: سرمایه های زیادی از جامعه بلا استفاده و به نوعی احتکار گونه رها شده‌اند. یکی از مشاورین وزیر محترم راه و شهرسازی این پرسش را مطرح می کرد "آیا نمی شد این سرمایه ها در بخش راه سازی، مدرسه سازی، بیمارستان و سایر نیازها مصرف شود؟ " سئوال به جا و درستی است، ولی سودجویان به این واقعیت توجه ندارند و جز به سود فکر نمی کنند. تا این مشکلات حل نشود مسئله مسکن لاینحل باقی خواهد ماند. لذا هشدارهای فرار سرمایه‌ها و ... نباید در اراده جامعه برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی تعلل ایجاد کند.

به گفته‌ی حسن محتشم رییس انجمن انبوه‌سازان تهران، دولت باید ضمن افزایش تولید مسکن، به تحریک تقاضا از طریق اقداماتی همچون پرداخت تسهیلات بپردازد تا جایی برای محتکران باقی نماند. در غیر این صورت دولت عملا نمی‌تواند جلوی این قضیه مذموم را بگیرد.

 
آیفون 6s رکورددار طول عمر باتری در بین تمام آیفون‌ها
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 15:24

بانکی دات آی آر: در آزمایش‌های انجام شده، باتری آیفون 6s این گوشی را 8 ساعت 15 دقیقه روشن نگه‌داشته که این آمار بیشتر از آیفون‌های قبلی بوده است.

به گزارش دیجی کالا، زمانی که مشخص شد آیفون 6s از باتری ضعیف‌تری در مقایسه با آیفون 6 برخوردار است، کسی فکر نمی‌کرد که این گوشی بتواند در قسمت باتری رکورددار شود. باتری 1715 میلی‌آمپر ساعتی گوشی آیفون 6s از مدل قبلی ضعیف‌تر است، اما این موضوع باعث نشده که عملکرد بدتری نسبت آن پیدا کند. آیفون 6s به شکلی ساخته شده که باتری بسیار کمی مصرف می‌کند و به همین دلیل باتری آن می‌تواند مدت زمان بیشتری گوشی را روشن نگه‌دارد. براساس تحقیقات انجام شده، این محصول در تست باتری توانسته عملکرد بسیار بهتری داشته باشد و حتی بالاتر از گوشی‌های رقیبش قرار بگیرد.
باتری گوشی آیفون 6s این محصول را 8 ساعت و 15 دقیقه روشن نگه داشت که در مقایسه با ظرفیت باتری، رکورد جالب توجهی به حساب می‌آید. باتری این گوشی عملکرد بهتری نسبت به باتری گوشی‌های اکسپریا Z3 پلاس و گلکسی S6 اج داشته است. در این آمار گوشی‌های گلکسی S6 اکتیو و اکسپریا Z3 کامپکت نتایج بهتری نسبت باتری آیفون 6s به‌دست آوردند. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که دقت صفحه نمایش گوشی‌ها روی میزان عمر باتری آن‌ها بسیار تاثیرگذار بوده است.
آزمایش‌های انجام شده در شرایط کاملا یکسان صورت گرفته و نور صفحه نمایش تمام این محصولات در یک میزان قرار داشتند.

 
گوگل در حال ساخت تبلت پیکسل است
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 15:16

بانکی دات آی آر: تبلت پیکسل که توسط گوگل در حال ساخت است، از پردازنده Nvidia X1 و 3 گیگابایت رم بهره می‌برد.

به گزارش دیجی کالا، گوگل در سال 2013 کروم‌بوک پیکسل را راهی بازار کرده بود. به نظر می‌رسد که تا مدتی دیگر محصول جدیدی در خانواده پیکسل معرفی شود. براساس اطلاعات منتشر شده، گوگل قصد دارد برند پیکسل را گسترش دهد و به همین دلیل می‌خواهد یک تبلت به نام پیکسل سی (Pixel C) را معرفی کند. همچنین مشخص شده که برای این تبلت از سیستم عامل کروم استفاده نشده است.
این شایعات از منابع معتبری منتشر شده‌اند و بسیاری باور دارند که در آینده شاهد معرفی یک محصول جدید خواهیم بود. این تبلت از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کند. درحالی که سیستم عامل کروم به خوبی با دستگاه‌های لمسی سازگار است، گوگل اندروید را سیستم عامل مناسب‌تری برای یک محصول قابل حمل مانند تبلت می‌داند.
در این اطلاعات گفته شده که تبلت جدید گوگل با اسم رمز Ryu در حال ساخت است و از صفحه نمایشی در اندازه 10.2 اینچ برای آن استفاده شده است. این صفحه نمایش تراکم پیکسلی 380ppi را پیش روی کاربران قرار می‌دهد. در ادامه به این موضوع اشاره شده که صفحه نمایش این محصول بسیار درخشان است و روشنایی آن به 500 نیت می‌رسد. برای این تبلت از چیپ‌ست Nvidia X1 استفاده شده که یک پردازنده چهار هسته‌ای و پردازنده گرافیکی Maxwell را در خودش قرار داده است. همچنین 3 گیگابایت رم LPDDR4 روی آن دیده می‌شود.
از نظر ظاهری این تبلت مانند لپ‌تاپ‌های موجود دربازار طراحی شده که تنها صفحه کلید روی آن دیده نمی‌شود. البته در شایعات گفته شده که این محصول دو صفحه کلید خواهد داشت که یکی از آن‌ها چرمی و دیگری آلومینیومی خواهد بود. هر دوی صفحه کلیدها زمانی که به تبلت متصل می‌شوند، شارژ خواهند شد. این تبلت از USB Type-C هم بهره می‌برد.
از آنجایی که نام هیچ شرکت سازنده‌ای در کنار این تبلت ذکر نشده، به احتمال زیاد گوگل به تنهایی آن‌را ساخته است. هنوز قیمت این محصول مشخص نشده، اما به احتمال زیاد دستگاه ارزان قیمتی نخواهد بود. شاید در مراسم امشب خبرهای بیشتری درباره تبلت پیکسل منتشر شود.

 
دیدگاه مدیر تسلا درباره دیزل
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 15:15

بانکی دات آی آر: ایلان ماسک در بلژیک به گزارشگران گفته که خودروهای دیزلی به پایان خط رسیده و آینده‌ی حمل و نقل در خودروهای برقی است.

به گزارش یجی کالا، «ایلان ماسک» (Elon Musk)، مدیر عامل و بنیان‌گذار شرکت خودروسازی تسلا، به گزارشگران گفته است که ماجرای انتشار دود و گاز خودروهای دیزلی فولکس واگن نشان می‌دهد که تولیدکنندگان این خودروها به آخر خط سوخت‌های فسیلی رسیده‌اند.
در جریان مصاحبه‌ای در بلژیک از ماسک پرسیده شد که آیا رسوایی انتشار دود و گازهای آلوده‌کننده باعث می‌شود که مصرف‌کنندگان امیدشان را به تکنولوژی سبز از دست بدهند. ماسک در پاسخ عنوان کرد که: "من فکر می‌کنم دقیقا برعکس آن اتفاق می‌افتد. آنچه که فولکس واگن نشان داد، این است که ما در زمینه‌ی پتانسیل‌های دیزل و بنزین به آخر خط رسیده‌ایم. زمان آن فرا رسیده که به نسل جدیدی از تکنولوژی روی بیاوریم."


گرچه ماسک مستقیما به جایگزینی اشاره نکرد، اما مشخص است که به نیروی برق باتری اشاره می‌کند.
در حال حاضر پرچم‌دار خودروی تسلا مدل S است که یک وسیله‌ی نقلیه‌ی تمام-برقی بوده و می‌تواند در عرض 3.2 ثانیه از سرعت 0 به 96 کیلومتر بر ساعت برسد.
لازم به ذکر است که تسلا یک خودروی برقی ارزان قیمت به نام مدل 3 هم در برنامه‌اش دارد که می‌خواهد در آینده‌ای نسبتا نزدیک، آن را تولید انبوه کند تا عموم مردم امکان خرید آن را داشته باشند. هدف اصلی ایلان ماسک این است که ورود خودروهای برقی به عرصه‌ی حمل و نقل را سرعت بخشد.
چند روز پیش هم او در جریان مصاحبه‌ای در دانمارک پیش‌بینی کرده بود که تا سال 2017 خودروهای برقی می‌توانند با یک بار شارژ مسافت 1000 کیلومتر را بپیمایند.

 
عرضه ی جدیدترین دستگاه هوشمند مایکروسافت
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 14:42

جدیدترین نسخه تبلت-لپ تاپ مایکروسافت، موسوم به "سرفیس پرو3"( Surface Pro 3)  اخیرا در اروپا به بازار عرضه شده است.

ادامه مطلب...
 
نقشه گذاری کره زمین با دقتی بالاتراز GPS
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 14:14

بیشتر خیابان ها و کوچه های باریک و سراشیب زاغه روسینیا، بزرگترین زاغه شهر ریو دوژانیرو در برزیل اسمی ندارند.

ادامه مطلب...
 
نمایشگاه دندانپزشکی موناکو و فناوریهای جدید در این عرصه
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 13:54

نمایشگاه  موسوم به "تخیل" (Imagina) که به معرفی فناوریهای نوین در دانش دندانپزشکی می پردازد، امسال نیز مانند هرساله در شاهزاده نشین موناکو برگزار شد.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز سه شنبه ۷ مهر ۹۴
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 11:53

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز سه شنبه ۷ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد نفت گاز پارسیان
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 11:49

تحلیل تکنیکال نماد نفت گاز پارسیان را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۶ مهر ۹۴
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 11:34

بر اساس صورت های مالی دوره سه ماهه اول سال مالی منتهی به اسفند 1394، شرکت با سرمایه ای بالغ بر 5000 میلیارد ریال مبلغ 15 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل 4 درصد از سود 422 ریالی پیش بینی شده در بودجه 94 می باشد.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۶ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 10:24

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۶ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
بهترین خوراک کشورهای دنیا
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 08:59

بهترین خوراک کشورهای دنیا:

اکثر گردشگرانی که به نقاط مختلف سفر می‌کنند، مایلند تا با فرهنگ و آداب‌ورسوم آن کشور آشنا شوند. خورد وخوراک در هر کشور هم می‌تواند نشان‌دهنده‌ی رسوم و فرهنگ آن کشور باشد. در این‌ مقاله از کجارو به بهترین غذاهای کشورهای دنیا می‌پردازیم.

گردشگران هنگام بازدید از یک کشور  خارجی چه غذا یا خوراکی را نباید از دست بدهند؟

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۷ مهر ۹۴
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 08:51

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۶ مهر ۹۴
سه شنبه ، 7 مهر 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های روز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وزیر ارتباطات خود را به اختتامیه تلکام می‌رساند؟
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 16:59

بانکی دات آی آر: وزیر ارتباطات در هفته‌های گذشته اخبار مربوط به سفرش به آمریکا را تائید نکرد، این در حالی است که در جریان برگزاری بزرگترین رویداد نمایشگاهی مخابرات کشور وی در هیأتی ۴ نفره همراه با رئیس جمهور عازم نیویورک شد.

به گزارش فارس، دومین روز از نمایشگاه ایران تلکام 2015 در غیاب وزیر ارتباطات در حالی سپری شد که نقش شرکت‌های زیرمجموعه و مدیران این وزارت در نمایشگاه پررنگ بود.

وزیر ارتباطات پنج‌شنبه هفته گذشته در یک هیأت 4 نفره همراه رئیس جمهور به نیویورک سفر کرد. حدود 2 هفته پیش شنیده شد که وزیر ارتباطات برای مذاکره با شرکت‌های آمریکایی قصد سفر به این کشور را دارد.

همچنین شنیده شده بود که وی یکی از فعالان بخش خصوصی که در این دوره مراودات نزدیکی با وزارتخانه پیدا کرده است را همراه خود خواهد برد.

پس از این اخبار بود که محمود واعظی در حاشیه یک همایش در پاسخ به سؤال خبرنگاران در این باره گفت که به آمریکا سفر نمی‌کند و قصد سفر به این کشور را نیز ندارد اما اکنون وزیر ارتباطات رئیس جمهور را در نیویورک همراهی می‌کند.

همراه احتمالی وزیر از بخش خصوصی در سفر به آمریکا نیز در افتتاحیه تلکام سخنرانی کرد. گفته شده که برای سفر به آمریکا به او ویزا نداده‌اند اما غیبت وزیر ارتباطات در تلکام امسال با غیبت او در الکامپ پارسال متفاوت بود. زیرا در الکامپ سال گذشته تا آخرین روز نمایشگاه هیچ‌یک از مدیران این وزارت در نمایشگاه حضور پیدا نکردند اما امسال مدیران و معاونان وزارت ارتباطات تلاش زیادی دارند تا جای خالی وزیر را پر کنند و حضور فعال روابط عمومی وزارت ارتباطات در مراسم افتتاحیه و آغاز نمایشگاه مؤید این مطلب است.

امروز تلکام در حالی به سومین روز برگزاری وارد می‌شود که شنیده شده وزیر ارتباطات در روز چهارم و اختتامیه نمایشگاه به ایران بازخواهد گشت و خود را به تلکام می‌رساند.

 
بازار خودرو بر سر دوراهی تولید یا واردات
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 16:56

بانکی دات آی آر: تعداد کارگران صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی ٢٠درصد کاهش یافته است.

به گزاش ارانیکو، تعداد کارگران صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی ٢٠درصد کاهش یافته است. این خبر را عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تایید کرده است. کاهش تعداد کارگران خودروسازی از یک سو و تایید خبر کاهش فروش تعداد خودروهای صفر کیلومتر که به معنای کاهش تقاضا برای خودروی داخلی است، توسط دبیر شورای عالی مناطق آزاد از سوی دیگر نشان می‌دهد صنعت خودروسازی ایران در موقعیت تازه قرار دارد؛ موقعیتی که می‌تواند موجودیت صنعت ٥٠ ساله ایران را با خطری جدی مواجه کند.
اگر تحریم ضربه سهمگینی بر پیکر صنعت خودروسازی ایران وارد آورد، پساتحریم ضربه سخت‌تری را متوجه این صنعت کرده است. حالا آنها که انتظار کاهش قیمت خودرو را داشتند و پاسخی درخور نگرفتند، در اتحادی نانوشته، در شبکه‌های مجازی همدیگر را یافته‌اند و قول و قرار می‌گذارند خودروی صفرکیلومتر نخرند. این همه ماجرا نیست چرا که بسیاری از کارشناسان معتقدند جمع کثیری از حامیان این کمپین قدرت خرید خودرو ندارند و تقاضای موثری را راهی بازار نمی‌کنند اما جو روانی علیه خودروسازان سنگین است.
حالا ٢٣ تن از نمایندگان مجلس با حمایت از طرحی دو فوریتی می‌خواهند از دری دیگر وارد شوند. بر اساس طرح تدوین شده از سوی این نمایندگان و در صورت تصویب مجلس ورود خودروهای خارجی به کشور ممنوع می‌شود. این در حالی است که در قالب برنامه پنجم توسعه مقرر بود واردات هیچ کالایی به کشور ممنوع نباشد و تنها دیوار تعرفه‌ای وضعیت کالاها را در بازار مشخص کند. منع ممنوعیت ورود کالاها به کشور در برنامه‌های پیشین توسعه نیز پیش‌بینی و مصوب شده بود. حامیان این طرح اعلام کرده‌اند، حمایت از اشتغال و امنیت شغلی نیروی کار هدف اصلی ارایه این طرح است. صنعت خودروسازی ایران در حالی ٥٠ ساله شده که در پنج‌سال اخیر با دو چالش مهم رو‌به رو شد. یکی از این چالش‌ها بعد از اعمال تحریم غرب علیه ایران به وجود آمد و باعث شد که بسیاری از شرکای خارجی خودروسازان ایران را ترک کنند و چالش دوم که در دو ماه اخیر مطرح شده، مربوط به کمپینی است که از میانه مردادماه به راه افتاد. شاید کمتر کسی اواخر خرداد ماه فکر می‌کرد که خودروسازان در تابستان با چه چالش جدی و عجیبی رو به‌رو خواهند شد؛ چالشی که دقیقا مشخص نیست از طرف چه کسانی آغاز شده اما هر چه که هست توانسته از خودروسازان تا وزیر صنعت، معدن و تجارت را به واکنش وادارد.
اواسط مرداد ماه، کمپینی در شبکه‌های مجازی تشکیل شد با عنوان «نه به خرید خودروی صفر داخلی». برای بیان تاثیرگذاری آن کافی‌است که به واکنش‌ وزیر صنعت اشاره کرد که حامیان این کمپین را در ابتدا «ضد انقلاب» خطاب کرد ولی با تذکر رییس‌جمهوری مجبور شد که از مردم عذرخواهی کند. علاوه بر این مدیران عامل ایران خودرو و سایپا هم از خریداران خود عذرخواهی کردند و وعده دادند که در آینده کیفیت خودروهای تولیدی خود را افزایش دهند.

اشتغال ٨٤٠ هزار نفری در صنایع خودروسازی
صنعت خودروسازی در ایران حدود نیم قرن سابقه دارد؛ سابقه‌ای بیش از کشور کره‌جنوبی اما به دلایل عدیده، این صنعت امروز مقبول بسیاری از مردم نیست. گرانی خودرو در بازار ایران و پایین بودن کیفیت نسبت به استانداردهای جهانی مهم‌ترین دلایل نارضایتی از محصولات تولیدی این صنعت است. بر اساس برآوردها صنعت خودروسازی در مجموع ٨٤٠ هزار نفر را به‌طور مستقیم و غیر‌مستقیم مشغول به کار کرده است.
نمایندگان مجلس اشتغال بالای صنعت خودروسازی و ترس از کاهش حجم اشتغال در اثر بحران پیش آمده را دلیلی بر ارایه طرحی‌هایی مبنی بر ممنوعیت ورود خودرو به کشور می‌دانند. این اما تنها تحرک اخیر مجلس برای حمایت از خودروسازان نیست، نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه، از تهیه طرحی دو‌فوریتی برای افزایش تعرفه واردات خودرو تا ١٠٠٠درصد خبر داده و گفته است که این طرح به زودی تقدیم هیات رییسه می‌شود. اما طرح مذکور زیر سایه طرحی کوبنده‌تر برای منع واردات خودرو قرار گرفته است.
مجلس در شرایطی برای حل بحران خودروسازان اقدام به تهیه طرح‌هایی از این دست کرده است که برخی برخوردهایی از این دست را احساسی می‌دانند و برخی دیگر نیز معتقدند باید برای حمایت از صنایع خودروسازی آستین بالا زد. در دولت پیشین واردات خودروهای لوکس به کشور امکان‌پذیر شد و بررسی‌ها نشان می‌دهد در چهار سال ١٣٨٨ تا ١٣٩٢ بیش از ٩٦ هزار خودروی لوکس وارد ایران شده است. در حالی که تعرفه بالای واردات خودرو مانع از رقابتی شدن بازار این کالا شده است، آیا منع واردات در دوران پساتحریم می‌تواند راه نجاتی برای صنعت خودروسازی ایران تلقی شود. شمار آنها که به این سوال پاسخ منفی می‌دهند بیش از کسانی است که پاسخ مثبت را بر می‌گزینند.

 
نظام بانکی باید مهیای دوران پساتحریم باشد
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 16:55

بانکی دات آی آر: انتقال دانش و تجربه بین‌المللی مبارزه با پولشویی به سیاست‌گذاران نظام بانکی، فرآیند همکاری نظام بانکی کشورمان را با شبکه بانکداری بین‌المللی سریع‌تر می‌کند.
به گزارش ایستانیوز، اداره روابط عمومی بانک سامان، دکتر داوود سوری رییس آکادمی سامان در آستانه "همایش بین‌المللی مبارزه با پولشویی، هماهنگی قوانین داخلی و بین‌المللی"، درباره ضرورت برگزاری این همایش، ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: موضوع مبارزه با پولشویی یکی از مباحثی است که امروزه در ارتباط با فعالیت‌های بین‌بانکی و بین‌المللی بسیار مورد توجه است. متاسفانه تحریم بانکی کشور در سال‌های گذشته و رکود نسبی فعالیت‌های بین‌المللی بانک‌های کشورمان سبب شده دانش بانکی در مورد قوانین و رویکردهای جدید در مبارزه با پولشویی هماهنگ با نظام بانکداری بین‌المللی پیش نرود.
سوری تصریح کرد: اینک که تحریم‌ها در حال برداشته شدن هستند و انتظار می‌رود که به‌زودی ارتباط بین بانک‌های ایرانی و بانک‌های خارجی گسترش بیابد، آشنا نبودن با قوانین و رویه‌های جدید مبارزه با پولشویی در دوران پساتحریم می‌تواند مشکل ایجاد کند.
وی گفت: بانک سامان در راستای یاری رساندن به انتقال دانش به بدنه نظام بانکی کشور تصمیم به برگزاری چنین سمینارهایی گرفته است تا از این طریق گامی در جهت توسعه نظام بانکی و توسعه اقتصادی کشور بردارد. سوری افزود: در سال جاری و تاکنون، سه سمینار با حضور سخنرانان خارجی و دو سمینار با استفاده از اساتید داخلی توسط آکادمی سامان برگزار شده است. همچنین در آبان ماه امسال، دوره تجزیه و تحلیل اعتباری (Credit Analysis) با همکاری موسسه معتبر یورومانی توسط آکادمی برگزار خواهد شد.
رییس آکادمی سامان درخصوص دستاوردها و کارکردهای این همایش‌ها اظهار داشت: حضور مدیران ارشد شبکه بانکی، روسا و کارشناسان ادارات مبارزه با پولشویی بانک‌های کشور در این‌گونه همایش‌های علمی و عملی، سبب انتقال دانش و تجربه کارشناسان بین‌المللی مبارزه با پولشویی به سیاست‌گذاران نظام بانکی کشور در زمانی کوتاه می‌شود.
وی افزود: در صورتی‌که این تجربه‌ها به درستی مورد استفاده قرار بگیرد، زمینه پذیرش و تعامل سیستم بانکی کشور در نظام بانکداری بین‌الملل با سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت.
سوری درباره استاد سخنران "همایش بین‌المللی مبارزه با پولشویی، هماهنگی قوانین داخلی و بین‌المللی" نیز خاطرنشان کرد: پروفسور جورج شاپوتو علاوه بر سابقه دانشگاهی، حدود 20 سال تجربه کار در بانک‌های معتبر خارجی را دارد و در زمینه آموزش کارکنان بانک‌ها بسیار فعال است.
وی گفت: پروفسور شاپوتو از اساتید دوره MIM آکادمی سامان است که از سال 1393 با همکاری دانشگاه گرونوبل فرانسه در تهران برگزار می‌شود و به همین دلیل آشنایی کاملی با نظام بانکی ایران دارد.

 
یارانه تولید نصیب خودروسازان شد
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 16:50

بانکی دات آی آر: معاون رئیس‌جمهور امروز در حالی از اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان از یارانه تولید به خودروسازان و تخصیص ۱۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع مالی بانک‌ها به خرید محصولات صنعتی و خودرو خبر داد که ۲ سال است بسیاری از صنایع چشم‌انتظار دریافت یارانه تولید هستند.

به گزارش فارس، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی که امروز به همراه محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت به ایران خودرو رفته بود، از توافق با وزیر صنعت برای اختصاص 200 میلیارد تومان از یارانه تولید به خودروسازان خبر داد.

در این مراسم که برای پوشش خبری آن تنها از خبرگزاری جمهوری اسلامی و صدا و سیما دعوت شده بود، طبق اعلام ایرنا نوبخت گفته است: بر اساس توافقنامه ای که امروز با وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید، مقرر شد تا 200 میلیارد تومان از یارانه تولید در اختیار خودروسازان قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در واقع این منابع در اختیار وزارت صنعت قرار می‌گیرد تا در مهرماه امسال به خودروسازان پرداخت شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: همچنین با هدف حمایت از تولیدات داخلی 140 هزار میلیارد تومان از منابع مالی بانکها به خرید محصولات صنعتی و خودرو اختصاص خواهد یافت، این در حالی است که میزان تسهیلات بانکی امسال 700 هزار میلیارد تومان است که مقرر شده 20 درصد این منابع برای خرید محصولات داخلی اختصاص یابد.

نوبخت در حالی امروز از اختصاص یارانه 200 میلیارد تومانی به خودروسازان خبر داده که هفته پیش گفته بود 200 میلیارد تومان یارانه به تولید اختصاص خواهد یافت. از صحبت هفته گذشته نوبخت اینطور برداشت می‌شد که این مبلغ قرار است حداقل به چند بخش از تولید اختصاص یابد، نه اینکه فقط نصیب خودروسازان شود.

حضور نوبخت در ایران خودرو امروز در حالی اتفاق افتاد که این شرکت با مشکل فروش تولیداتش روبرو است و این مسئله باعث کمبود نقدینگی برای ایران خودرو شده است.

مشکل کمبود نقدینگی ایران خودرو و سایپا ماه گذشته نیز در جلسه‌ کمیسیون صنایع مجلس با حضور سیف رئیس کل بانک مرکزی مطرح شده بود و در آن جلسه مدیران شرکت‌های خودروساز و برخی نمایندگان خواستار اختصاص تسهیلات بانکی به خودروسازان شده بودند، هرچند این مسئله با مخالفت برخی اعضای کمیسیون صنایع نیز روبرو شده بود و در نتیجه تصمیم‌گیری نهایی در این مورد صورت نگرفته بود.

علی علیلو، عضو کمیسیون صنایع مجلس در این مورد با اشاره به بعضی لابی‌ها بین خودروسازان، برخی نمایندگان مجلس و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اختصاص تسهیلات بانکی به خودروسازان، به فارس گفته بود: پرداخت تسهیلات به خودروسازان خیانت به سایر صنایع است.

در شرایطی که بسیاری از صنایع نیازمند تسهیلات بانکی هستند و بانکها از نبود منابع برای اختصاص به این بخش سخن می‌گویند، پرداخت تسهیلات به خودروسازان خیانت به سایر صنایع و کشور خواهد بود.

وی گفته بود: پرداخت تسهیلات به خودروسازان کاری اشتباه است و نباید به شرکت‌هایی که زیان‌ده هستند، تسهیلات پرداخت شود.

به گفته عضو کمیسیون صنایع مجلس، خودروسازان هنوز نتوانسته‌اند تسهیلات قبلی دریافت شده را پرداخت کنند و در این شرایط، پرداخت دوباره تسهیلات به آنها یک دور باطل خواهد بود.

در چنین شرایطی که سایر صنایع نیز همچنان چشم انتظار دریافت یارانه تولید هستند، برخی کارشناسان اقتصادی، پرداخت یارانه به خودروسازان را نوعی تبعیض و اجحاف در حق سایر صنایع می دانند.

در عین حال، نوبخت و نعمت زاده امروز در شرایطی بر سر پرداخت یارانه تولید به خودروسازان با یکدیگر توافق کرده‌اند که پیش از این بر سر یارانه پرداختی به تولید دچار کشمکش و چالش شده بودند. اختلاف نظر در قیمت‌گذاری خودرو نیز از دیگر مواردی بود که نوبخت و نعمت زاده در آن با یکدیگر اختلاف نظر داشتند.

 
انتقاد از برگزاری جداگانه دو نمایشگاه تلکام و الکامپ
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 16:48

بانکی دات آی آر: عضو شورای عالی فضای مجازی ظهر امروز در بازدید از شانزدهمین نمایشگاه تلکام نسبت به برگزاری جداگانه تلکام و الکامپ به انتقاد تلویحی پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مهدی اخوان بابادی، قائم مقام سازمان صدا‌وسیما در حاشیه بازدید از نمایشگاه تلکام با تاکید بر این‌که از سوی سازمان صدا‌وسیما راهی این نمایشگاه شده، اظهار کرد: سازمان صدا‌وسیما با حوزه ارتباطی کشور تاکنون همکاری‌های خوبی داشته و قرار بر آن است که در آینده این همکاری‌ها گسترده‌تر شود، چرا که با توجه به برخی فعالیت‌های سازمان صدا‌وسیما ماننده پروژه IPTV نیاز به آن است که تعاملات مناسبی با شرکت‌های فعال در این حوزه برقرار شود.

این عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی همچنین اظهار کرد: با توجه به این‌که دو نمایشگاه مرتبط در این حوزه در فاصله کمی از یکدیگر برگزار می‌شوند حتی به گفته غرفه‌داران این نمایشگاه این مساله بر روی تعداد بازدید‌کنندگان تاثیر‌ می‌گذارد و به همین دلیل اگر می‌شد نوعی همگرایی بین این دو نمایشگاه ایجاد شود به نفع کشور بود.

اخوان در بخش پایانی صحبت‌های خود با تاکید بر فعالیت‌های متنوعی که می‌توان میان سازمان صدا‌وسیما و شرکت‌های حوزه ICT انجام داد اظهار کرد: فضای مجازی در دنیا به سمت تصویر در حرکت است و با توجه به آنکه صدا‌وسیما متولی تصویر فراگیر در کشور است این امکان وجود دارد که همکاری‌های متنوعی میان این دو حوزه ایجاد شود.

 
راز سالم ماندن ریه‌ی بعضی افراد سیگاری
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 16:43

بانکی دات آی آر: محققان انگلیسی می‌گویند ژنتیک، نقش مهمی در دچار شدن به بیماری‌های ریوی دارد.

به گزارش دیجی کالا، محققان انگلیسی، دلیل اینکه چرا برخی از افراد پس از سال‌ها سیگار کشیدن هنوز هم ریه‌هایی سالم دارند را کشف کرده‌اند.
بر اساس تحقیقات منتشر شده، نوعی جهش‌های ژنتیکی در ریه‌ی بعضی از مردم باعث می‌شود که دود سیگار روی سلامت ریه‌ی آن‌ها تاثیر نگذارد یا تاثیر خیلی کمی داشته باشد. دانشمندان شورای تحقیقات پزشکی انگلستان گفته‌اند که بررسی‌های جدید، می‌تواند منجر به ساخت داروهای جدیدی برای بهبود وضعیت ریه‌ی افراد شود.
با این حال، محققان می‌گویند که سیگار نکشیدن، هنوز هم بهترین راه است.
بیشتر افراد سیگاری، به بیماری‌های ریوی دچار می‌شوند. با این حال، خیلی‌ها هم بدون اینکه دخانیات استعمال کرده باشند، بیماری ریوی دارند.
پژوهشگران در تحقیقات خود، به بررسی «بیماری مزمن انسدادی ریه» یا COPD پرداختند که در نهایت منجر به سرفه، عفونت‌های ریوی و کمبود نفس می‌شود. حدود سه میلیون نفر در انگلستان از این وضعیت رنج می‌برند. بیماری‌هایی مثل برونشیت هم در این دسته جای می‌گیرند.
محققان با مقایسه‌ی افراد سیگاری و غیرسیگاری، توانستند بخش‌هایی از DNA را پیدا کنند که توانایی کم کردن امکان دچار شدن به بیماری‌های COPD را داشتند. سیگاری‌هایی که این ژن خوب را در بدنشان دارند، کمتر از دیگر افراد از وضعیت‌های مختلف COPD رنج می‌برند.
دانشمندان در تحقیقات خود هم‌چنین ژن‌هایی را یافتند که در افراد سیگاری، بیشتر از افراد غیرسیگاری بود. این ژن‌ها، در میزان اعتیاد افراد به نیکوتین تاثیر گذاشته‌اند.
این تحقیقات جدید، در نشریه‌ی Lancet Respiratory Medicine منتشر شده است. «این جارولد» (Ian Jarrold)، از مدیران موسسه‌ی ریه‌ی انگلستان، درباره‌ی تحقیقات جدید گفته است: «اکتشافات جدید، قدمی مهم در کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی واقعیت‌های سلامت ریه است.»

 
پلیس حق پرسیدن رمز گوشی شما را ندارد
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 16:39

بانکی دات آی آر: یکی از قضات امریکا گفته است که رمز گوشی افراد، نباید از آن‌ها در زمان بازجویی گرفته شود.

به گزارش دیجی کالا، پلیس‌های امریکایی شاید این حق را داشته باشند که از اثر انگشت شما برای باز کردن قفل گوشی‌تان استفاده کنند، اما حق پرسیدن رمز گوشی را از شما ندارند. یکی از قضات ایالت «پنسیلوانیا» در تصمیم اخیری که گرفته، به کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا گفته است که این سازمان حق ندارد از دو تن از کارکنان سابق Capital One بخواهد که رمز گوشی‌های‌شان را برای بازرسی ارایه کنند.

گوشی‌های این دو نفر، توسط رمزی قفل شده بود. این دو نفره هم به تجارت غیرقانونی محکوم بودند و سازمان بورس امریکا می‌توانست با بررسی گوشی‌های آن‌ها، رابطه‌ها و مبادلاتی که انجام داده بودند را بررسی کند.
با این حال، قاضی ایالت پنسیلوانیا به کمیسیون بورس و اوراق بهادار این اجازه را ندارد تا از متمم پنجم قانون اساسی امریکا استفاده کند و گوشی‌های این دو نفر را بگردد. قاضی گفت که هیچ راهی وجود ندارد که مطمئن باشیم متهمین رمز گوشی‌های‌شان را به یاد دارند.
گوشی‌های موبایل امروزه اطلاعات شخصی و کاری افراد بسیاری را ذخیره کرده‌اند. این موضوع هم نیازمند وضع قوانین مختلفی است. کشورها و دولت‌های مختلف، به احتمال زیاد از این پس قوانینی را برای استفاده و بررسی گوشی‌های موبایل وضع خواهند کرد.

 
سیاه‌چاله‌‌ای عظیم که 30 برابر بزرگتر از حد انتظار است
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 16:36

بانکی دات آی آر: سیاهچاله‌ای کشف شده است که بر اساس تئوری‌های فعلی فیزیک، نباید وجود داشته باشد.

به گزارش دیجی کالا، محققان می‌گویند یک سیاه‌چاله‌ی ابر پرجرم در کهکشانی دوردست کشف کرده‌اند که به قدری بزرگ است که وجودش با نظریه‌های فعلی فیزیک قابل توضیح نیست.
این تحقیقات جدید، توسط اخترشناسان دانشگاه «کیل» (Keel) و «سنترال لنکشایر» (Central Lancashire) انجام شده و قرار است به زودی نتایج آن در نشریه‌ی Monthly Notices of the Royal Astronomical Society چاپ شود.

کهکشانی که این سیاه‌چاله در آن پیدا شده است SAGE0536AGN نام دارد. دانشمندان آن را توسط تلسکوپ اسپیتزر ناسا کشف کرده‌اند و می‌گویند که احتمالا ۹ میلیارد سال قدمت دارد.
اخترشناسان می‌گویند که سیاه‌چاله‌ی پیدا شده‌، نظریه‌های ثبت شده درباره‌ی چگونگی تکامل کهکشان‌ها را نقض می‌کند. داده‌هایی که به دست آمده‌اند، اندازه‌ی سیاهچاله را ۳۰ برابر بزرگ‌تر از چیزی که از کهکشان میزبان‌اش انتظار می‌رود نشان داده‌اند.
دکتر «جاکو ون لون»، اخترفیزیک‌دان دانشگاه کیل، در این باره می‌گوید: «کهکشان‌ها جرم بسیار زیادی دارند. سیاه‌چاله‌های هسته‌ی آن‌ها هم جرم بزرگی دارند. با این حال، این سیاه‌چاله برای کهکشان‌ میزبانش بسیار بزرگ است. در واقع نباید این قدر بزرگ باشد.»
محققان احتمال می‌دهند که سیاه‌چاله سریع‌تر از کهکشان پیرامون‌اش رشد کرده است؛ یا چیزی مانع از رشد کامل کهکشان شده است.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری دوشنبه ۶ مهر ۹۴
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 15:55

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری دوشنبه ۶ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
هـونـدا در صدد ساخت اتومبیلهای خودکار
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 15:45


شرکت خودروسازی هوندا، در حال ساخت خودروهایی است که با حضور راننده ولی بطور خودکار عمل می کنند.

ادامه مطلب...
 
فناوریهای نوین در دنیای زیورآلات
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 15:21

پژوهشگران مجارستان نوعی دستبند هوشمند طراحی کرده اند که "تاگو آرک" نام دارد.

ادامه مطلب...
 
رویاهای چـیــن در عرصـه ی انـرژی خورشـیدی
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 15:00

چین می گوید در آینده نه چندان دور بزرگترین تولید کننده انرژی خورشیدی خواهد شد.

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد ذوب آهن اصفهان
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 14:06

تحلیل تکنیکال نماد ذوب آهن اصفهان را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۵ مهر ۹۴
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 13:57

به منتهی مالی سال برای که بینی پپش اولین درشرکت31/4/95  معادل ای سرمایه با ؛ کرده منتشر510  ریال میلیارد

(مبلغ73 ( با برابر زیان این قبل مالی سال در که حالیست در این ؛ نموده اعلام سهم هر ازای به زیان ریال)232  ریال)

به ازای هر سهم بوده است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۵ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 13:40

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۵ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۶ مهر ۹۴
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 12:18

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
آرام ترین مکان گردشگری دنیا
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 09:19

آرام ترین مکان گردشگری
در هیاهوی زندگی پر هرج و مرج امروز، سایت پیشنهاد سفر «تریپ ادوایزر» در گزارشی به معرفی شش مقصد گردشگری در شش کشور در سه قاره پرداخته که طی سال های اخیر با مطرح کردن خود به عنوان آرام ترین مکان ها برای گردشگران برای سپری کردن تعطیلات، به مقاصد برتر گردشگری کشورهای شان تبدیل شده و مناسب کسانی هستند که در تعطیلات به دنبال آرامش و تسکین اعصاب در محیطی بکر هستند.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۵ مهر ۹۴
دوشنبه ، 6 مهر 1394 ، 06:08

تازه ترین استخدام های روز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
معاملات سرد بورس تهران
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 15:54

بانکی دات آی آر: شاخص بورس تهران در معاملات امروز خود به مدد معاملات بلوکی اندکی مثبت شد و رشد ناچیزی را تجربه کرد، اما همچنان سردی و بی انگیزگی در فضای تالار حافظ سنگینی کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بورس تهران بعد از ادامه روند ریزشی خود در معاملات روز گذشته اندکی مثبت شد و به مدد معاملات بلوکی حقوقی‌ها اندکی رشد را تجربه کرد.

به این ترتیب در معاملات دومین روز هفته دماسنج بازار سرمایه رشد 32 واحدی را تجربه کرد و در کانال 61 هزار و 583 واحد متوقف شد. اما این روند ناچیز شاخص بورس مانع از حاکم شدن فضای سرد در تالار شیشه ای و انجام معاملات کم رمق و بی انگیزه در بورس نشد.

این در حالی است که در بازار امروز شرکتهای اندکی موجب افزایش شاخص شدند و اکثر شرکتها شاخص بورس را به سمت قرمز شدن هدایت کردند به طوری که شرکتهای نفت و گار پارسیان، ملی مس، پالایشگاه بندرعباس و کشتیرانی شاخص بورس را به سمت مثبت شدن کشاندند اما روند منفی اکثر شرکتهای بورسی مانع از شدت یافتن رشد بورس شد به گونه ای که شرکتهای فولاد خوزستان، بانک پاسارگاد، تاپیکو، ایران خودرو، فولاد مبارکه و ایران ترانسفو شاخص بورس را به سمت منفی شدن هل دادند.

در بازار امروز نیز شرکتهای قندی نیز همچنان در صدر متقاضیان خرید قرار گرفتند و با استقبال سهامداران مواجه شدند به طوری که قند اصفهان، کالبر و قند قزوین بیشترین تقاضای خرید را به خود اختصاص دادند، در این میان فولاد خراسان، بهسرام،فولاد خوزستان و سیمان اصفهان برترین تقاضای فروش را از آن خود کردند.

در بازار بی رمق و سرد امروز حجم معاملات بازار سهام به 814 میلیون سهم به ارزش 114 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به 263 هزار میلیارد تومان رسید.

 
پرداخت وام میلیاردی در نیم‌ساعت!
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 15:52

بانکی دات آی آر: «پرداخت X میلیارد تومان وام در عرض نیم‌ساعت آن هم بدون ضامن.» این متن جذاب این روزها در بخش تامین سرمایه آگهی‌ها به وفور قابل مشاهده است. در شرایطی که بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات این دست و آن دست می‌کنند و آنقدر شرایط ضمن عقد قید می‌کنند که نرخ سودها سر به فلک می‌کشد، در بازار آزاد، هر روز بر تعداد شرکت‌های خصوصی که با بانک‌ها موازی‌کاری می‌کنند، اضافه می‌شود.

به گزارش ایسنا، «اعتماد» با این مقدمه نوشت: پرداخت وام از سوی این شرکت‌ها اگرچه از سوی ولی‌الله سیف غیرقانونی اعلام می‌شود اما همین شرکت‌ها توانسته‌اند خلاء حضور بانک‌ها در پرداخت‌های خرد و کلان را پر کنند. این وام‌ها با سودهای ربا‌آلود بین ٣٦ تا ٦٠ درصد با سودهای بانکی ظاهرا ٢١ تا ٢٤ درصد و در عمل ٣٠ درصد به بالا به رقابت برخاسته‌ است.

«کاهش خرید خودرو مربوط به تشکیل کمپین نیست؛ دلیل آن را در قفل شدن پرداخت تسهیلات خودرو از ابتدای سال تاکنون باید جست‌وجو کرد.» این گلایه نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت از سیستم بانکی است که منابع خود را فقط برای بخش‌هایی که برایشان جذابیت دارد خرج می‌کنند و در فقدان حضور بانک‌ها این شرکت‌های خصوصی هستند که از ٥٠ تا ٦٠ درصد ارزش خودرو را به متقاضی تسهیلات می‌دهند البته با سودهای فضایی.

روی هر کالا و دارایی ارزش‌داری می‌توانید وام بگیرید. از ملک و خودرو گرفته تا طلا و جواهر، خط رُند و حتی فیش حقوقی و دسته‌چک. رقم‌ها اگرچه مختلف است و از ٥٠٠ هزار تومان تا به قول یکی از آگهی‌های این شرکت‌ها «؟؟ میلیارد تومان» قابل پرداخت است اما نرخ سودها اغلب یکسان است. ٥/ ٢ تا سه درصد برای بازپرداخت اقساط ماهانه که سود سالانه آن بین ٣٠ تا ٣٦ درصد محاسبه می‌شود و سودهای پنج درصد اغلب برای بازپرداخت مضاربه‌ای و برای ارقام بزرگ میلیاردی که سود سالانه آن به ٦٠ درصد می‌رسد.

پرداخت به بازنشستگان آزاد است

پرداخت وام قاعده انحصاری ندارد. بازنشستگان، کارمندان بخش خصوصی و دولتی و مشاغل آزاد می‌توانند وام دریافت کنند. بازنشستگان بر اساس فیش حقوقی خود بر مبنای مطابقت میزان اقساط ماهانه با حقوق دریافتی مبلغ وام تعیین می‌شود. به این صورت که یک بازنشسته با حقوق یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومانی، هفت تا ١٠ میلیون تومان وام می‌تواند بگیرد. به شرط آنکه دسته‌چک داشته باشد و برای پرداخت هر قسط یک برگ چک به شرکت ارائه دهد. بازنشستگانی که پیه گرفتن تسهیلات از شرکت‌های غیرمجاز را بر تن می‌مالند باید بدانند که مشمول سه درصد سود ماهانه یا ٣٦ درصد سود سالانه می‌شوند و این به جز ٩ درصد کارمزدی است که شرکت از آنها می‌گیرد.

به جای فروش، طلایتان را امانت دهید

طلاهای خود را می‌توانید در این کارزار به چرخه داد‌ و ستد وارد کنید. ٩٠ درصد ارزش طلا را تسهیلات پرداخت می‌کنند و بعد از مدتی بین شش ماه تا یک سال طلای خود را با تسویه کامل بازپس می‌گیرید. البته در این بین فقط حدود نصف ارزش طلای خود را سود داده‌اید. برای پرداخت اقساط طلا هم می‌توان به صورت پرداخت ماهانه یا پرداخت مضاربه‌ای عمل کرد. سود هر یک نیز متفاوت است. غالبا پرداخت‌های مضاربه‌ای یا سررسید شده که کل مبلغ در انتهای زمان مورد توافق یعنی پس از شش ماه یا یک سال پرداخت می‌شود؛ سودهای ٦٠ درصد در سال داشته و پرداخت‌های ماهانه ٣٠ تا ٣٦ درصد سود سالانه دارد.

بدون انتقال سند، بدون ضامن

در شرایطی که بانک‌ها وثایق سنگین و ضامن‌های متعدد برای پرداخت وام مطالبه می‌کنند، در شرکت‌های خصوصی تامین سرمایه بدون آنکه سپرده‌گذاری داشته باشید و بدون داشتن ضامن کارمند، فقط با سند ملکی امکان‌پذیر است. دیگر حتی نیازی به انتقال سند هم نیست. برای جذب بیشتر مشتریان شرکت‌ها سند ملک یا خودرو را فقط در رهن درمی‌آورند بدون امکان انتقال سند. به این مفهوم که اگر تسهیلات‌گیرنده نسبت به بازپرداخت تسهیلات اقدام نکرد سند منتقل نمی‌شود و فقط امکان توقیف آن فراهم خواهد شد. دارندگان خودرو ٥٠ تا ٧٠ درصد از ارزش خودرو را می‌توانند وام بگیرند. این درصد از شرکت به شرکتی دیگر متغیر است. بر اساس ارزش سند ملکی ارقامی را می‌توانید دریافت کنید که حتی شمردن صفرهای آن هم برایتان سخت است. این وام‌ها از ١٠ میلیون تومان تا ١٠ میلیارد تومان می‌تواند متغیر باشد. برای رقم‌های زیر ٢٠ میلیون تومان نیاز به سند ملک نیست. یا با سند خودرو وامتان را می‌گیرید یا با ارائه فیش حقوقی و جواز کسب صاحب چند میلیون تومان خواهید بود.

این در حالی است که بانک‌ها برای پرداخت کمترین مبالغ نیز کارمند رسمی برای تضمین می‌خواهند. هرچه رقم درشت‌تر می‌شود تعداد ضامن‌های مورد نیاز هم بیشتر می‌شود. برای گرفتن ٢٠ میلیون تومان وام از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری سه ضامن کارمند با دسته‌چک نیاز است. تازه اگر خودتان هم چک نداشته باشید، ضامن چهارمی که به جای شما چک بدهد باید به بانک معرفی کنید.

سود مضاربه‌ها به ٦٠ درصد می‌رسد

١٠٠ میلیون تومان تسهیلات را یک‌روزه می‌گیرید و یک‌ساله باز‌می‌گردانید. با یک تقسیم ساده به ماهی هشت میلیون و ٣٠٠ هزار تومان قسط ماهانه می‌رسید. اما این رقمی نیست که باید پرداخت کنید. این شرکت‌ها هر ماه از شما پنج درصد سود می‌گیرند که با این حساب ماهی ١٣ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان باید بازپرداخت داشته باشید. به این ترتیب ١٥٩ میلیون و ٦٠٠ هزار تومان در پایان یک‌سال پرداخت کرده‌اید که این عدد بهره‌ ٦٠ درصدی است که در ازای وام یک‌روزه خواهید پرداخت. این ارقام و اعداد بدون پرداخت کارمزدی است که شرکت‌ها بنا به سلیقه خود انتخاب می‌کنند. کارمزدها از پنج تا ٩ درصد متغیر است و این مبلغ همان ابتدا از شما گرفته می‌شود. برخی تسهیلات نیز به صورت مضاربه‌ای پرداخت می‌شود. این وام‌ها عموما مبالغ بالای یک میلیارد را شامل می‌شود که اصل مبلغ در آخرین روز قرارداد قابل پرداخت است. سررسید مضاربه‌ها نیز سه‌ماهه، شش‌ماهه و یک‌ساله است و طبق توافق طرفین نحوه پرداخت سود تعیین می‌شود. اما مبلغ سود همان پنج درصد در ماه است و در این نوع وام‌ها نیز سند ملکی با ارزش ٥/ ١ برابر تسهیلات نقش اصلی را بازی می‌کند. سند را یا به صورت وکالتی یا قطعی به نام شرکت مزبور کرده و در ازای آن مبایعه‌نامه قابل برگشت دریافت خواهید کرد تا پس از اتمام بازپرداخت ملک خود را به نام خود بازگردانید. فعالیت شرکت‌هایی که با پول خود پول می‌سازند در سال‌های اخیر که منابع بانکی روی مشتریان بیش از گذشته بسته شده، روز به روز گسترده‌تر شده است و بار تامین سرمایه بسیاری از واحدهای تولیدی را به دوش می‌کشد اما در ازای سودی که از این واحدها طلب می‌کنند غالبا تولیدکنندگان با حجم زیادی از اقساط بی‌بازگشت و ورشکستگی مواجه می‌شوند.

«پرداخت X میلیارد تومان وام در عرض نیم‌ساعت آن هم بدون ضامن.» این متن جذاب این روزها در بخش تامین سرمایه آگهی‌ها به وفور قابل مشاهده است. در شرایطی که بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات این دست و آن دست می‌کنند و آنقدر شرایط ضمن عقد قید می‌کنند که نرخ سودها سر به فلک می‌کشد، در بازار آزاد، هر روز بر تعداد شرکت‌های خصوصی که با بانک‌ها موازی‌کاری می‌کنند، اضافه می‌شود.

«اعتماد» با این مقدمه نوشت: پرداخت وام از سوی این شرکت‌ها اگرچه از سوی ولی‌الله سیف غیرقانونی اعلام می‌شود اما همین شرکت‌ها توانسته‌اند خلاء حضور بانک‌ها در پرداخت‌های خرد و کلان را پر کنند. این وام‌ها با سودهای ربا‌آلود بین ٣٦ تا ٦٠ درصد با سودهای بانکی ظاهرا ٢١ تا ٢٤ درصد و در عمل ٣٠ درصد به بالا به رقابت برخاسته‌ است.

«کاهش خرید خودرو مربوط به تشکیل کمپین نیست؛ دلیل آن را در قفل شدن پرداخت تسهیلات خودرو از ابتدای سال تاکنون باید جست‌وجو کرد.» این گلایه نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت از سیستم بانکی است که منابع خود را فقط برای بخش‌هایی که برایشان جذابیت دارد خرج می‌کنند و در فقدان حضور بانک‌ها این شرکت‌های خصوصی هستند که از ٥٠ تا ٦٠ درصد ارزش خودرو را به متقاضی تسهیلات می‌دهند البته با سودهای فضایی.

روی هر کالا و دارایی ارزش‌داری می‌توانید وام بگیرید. از ملک و خودرو گرفته تا طلا و جواهر، خط رُند و حتی فیش حقوقی و دسته‌چک. رقم‌ها اگرچه مختلف است و از ٥٠٠ هزار تومان تا به قول یکی از آگهی‌های این شرکت‌ها «؟؟ میلیارد تومان» قابل پرداخت است اما نرخ سودها اغلب یکسان است. ٥/ ٢ تا سه درصد برای بازپرداخت اقساط ماهانه که سود سالانه آن بین ٣٠ تا ٣٦ درصد محاسبه می‌شود و سودهای پنج درصد اغلب برای بازپرداخت مضاربه‌ای و برای ارقام بزرگ میلیاردی که سود سالانه آن به ٦٠ درصد می‌رسد.

پرداخت به بازنشستگان آزاد است

پرداخت وام قاعده انحصاری ندارد. بازنشستگان، کارمندان بخش خصوصی و دولتی و مشاغل آزاد می‌توانند وام دریافت کنند. بازنشستگان بر اساس فیش حقوقی خود بر مبنای مطابقت میزان اقساط ماهانه با حقوق دریافتی مبلغ وام تعیین می‌شود. به این صورت که یک بازنشسته با حقوق یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومانی، هفت تا ١٠ میلیون تومان وام می‌تواند بگیرد. به شرط آنکه دسته‌چک داشته باشد و برای پرداخت هر قسط یک برگ چک به شرکت ارائه دهد. بازنشستگانی که پیه گرفتن تسهیلات از شرکت‌های غیرمجاز را بر تن می‌مالند باید بدانند که مشمول سه درصد سود ماهانه یا ٣٦ درصد سود سالانه می‌شوند و این به جز ٩ درصد کارمزدی است که شرکت از آنها می‌گیرد.

به جای فروش، طلایتان را امانت دهید

طلاهای خود را می‌توانید در این کارزار به چرخه داد‌ و ستد وارد کنید. ٩٠ درصد ارزش طلا را تسهیلات پرداخت می‌کنند و بعد از مدتی بین شش ماه تا یک سال طلای خود را با تسویه کامل بازپس می‌گیرید. البته در این بین فقط حدود نصف ارزش طلای خود را سود داده‌اید. برای پرداخت اقساط طلا هم می‌توان به صورت پرداخت ماهانه یا پرداخت مضاربه‌ای عمل کرد. سود هر یک نیز متفاوت است. غالبا پرداخت‌های مضاربه‌ای یا سررسید شده که کل مبلغ در انتهای زمان مورد توافق یعنی پس از شش ماه یا یک سال پرداخت می‌شود؛ سودهای ٦٠ درصد در سال داشته و پرداخت‌های ماهانه ٣٠ تا ٣٦ درصد سود سالانه دارد.

بدون انتقال سند، بدون ضامن

در شرایطی که بانک‌ها وثایق سنگین و ضامن‌های متعدد برای پرداخت وام مطالبه می‌کنند، در شرکت‌های خصوصی تامین سرمایه بدون آنکه سپرده‌گذاری داشته باشید و بدون داشتن ضامن کارمند، فقط با سند ملکی امکان‌پذیر است. دیگر حتی نیازی به انتقال سند هم نیست. برای جذب بیشتر مشتریان شرکت‌ها سند ملک یا خودرو را فقط در رهن درمی‌آورند بدون امکان انتقال سند. به این مفهوم که اگر تسهیلات‌گیرنده نسبت به بازپرداخت تسهیلات اقدام نکرد سند منتقل نمی‌شود و فقط امکان توقیف آن فراهم خواهد شد. دارندگان خودرو ٥٠ تا ٧٠ درصد از ارزش خودرو را می‌توانند وام بگیرند. این درصد از شرکت به شرکتی دیگر متغیر است. بر اساس ارزش سند ملکی ارقامی را می‌توانید دریافت کنید که حتی شمردن صفرهای آن هم برایتان سخت است. این وام‌ها از ١٠ میلیون تومان تا ١٠ میلیارد تومان می‌تواند متغیر باشد. برای رقم‌های زیر ٢٠ میلیون تومان نیاز به سند ملک نیست. یا با سند خودرو وامتان را می‌گیرید یا با ارائه فیش حقوقی و جواز کسب صاحب چند میلیون تومان خواهید بود.

این در حالی است که بانک‌ها برای پرداخت کمترین مبالغ نیز کارمند رسمی برای تضمین می‌خواهند. هرچه رقم درشت‌تر می‌شود تعداد ضامن‌های مورد نیاز هم بیشتر می‌شود. برای گرفتن ٢٠ میلیون تومان وام از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری سه ضامن کارمند با دسته‌چک نیاز است. تازه اگر خودتان هم چک نداشته باشید، ضامن چهارمی که به جای شما چک بدهد باید به بانک معرفی کنید.

سود مضاربه‌ها به ٦٠ درصد می‌رسد

١٠٠ میلیون تومان تسهیلات را یک‌روزه می‌گیرید و یک‌ساله باز‌می‌گردانید. با یک تقسیم ساده به ماهی هشت میلیون و ٣٠٠ هزار تومان قسط ماهانه می‌رسید. اما این رقمی نیست که باید پرداخت کنید. این شرکت‌ها هر ماه از شما پنج درصد سود می‌گیرند که با این حساب ماهی ١٣ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان باید بازپرداخت داشته باشید. به این ترتیب ١٥٩ میلیون و ٦٠٠ هزار تومان در پایان یک‌سال پرداخت کرده‌اید که این عدد بهره‌ ٦٠ درصدی است که در ازای وام یک‌روزه خواهید پرداخت. این ارقام و اعداد بدون پرداخت کارمزدی است که شرکت‌ها بنا به سلیقه خود انتخاب می‌کنند. کارمزدها از پنج تا ٩ درصد متغیر است و این مبلغ همان ابتدا از شما گرفته می‌شود. برخی تسهیلات نیز به صورت مضاربه‌ای پرداخت می‌شود. این وام‌ها عموما مبالغ بالای یک میلیارد را شامل می‌شود که اصل مبلغ در آخرین روز قرارداد قابل پرداخت است. سررسید مضاربه‌ها نیز سه‌ماهه، شش‌ماهه و یک‌ساله است و طبق توافق طرفین نحوه پرداخت سود تعیین می‌شود. اما مبلغ سود همان پنج درصد در ماه است و در این نوع وام‌ها نیز سند ملکی با ارزش ٥/ ١ برابر تسهیلات نقش اصلی را بازی می‌کند. سند را یا به صورت وکالتی یا قطعی به نام شرکت مزبور کرده و در ازای آن مبایعه‌نامه قابل برگشت دریافت خواهید کرد تا پس از اتمام بازپرداخت ملک خود را به نام خود بازگردانید. فعالیت شرکت‌هایی که با پول خود پول می‌سازند در سال‌های اخیر که منابع بانکی روی مشتریان بیش از گذشته بسته شده، روز به روز گسترده‌تر شده است و بار تامین سرمایه بسیاری از واحدهای تولیدی را به دوش می‌کشد اما در ازای سودی که از این واحدها طلب می‌کنند غالبا تولیدکنندگان با حجم زیادی از اقساط بی‌بازگشت و ورشکستگی مواجه می‌شوند.

 
الزام خودروسازان به تعویض خودروهای معیوب
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 15:50

بانکی دات آی آر: با اجرایی شدن قانون جدید، خودروسازان و واردکنندگان خودرو ملزم به تعویض خودروهای معیوب تحویلی به مشتریان خواهند بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در مواردی خریداران خودروهای صفرکیلومتر داخلی و گاه خارجی هنگام تحویل گرفتن خودروی خود با نقص ظاهری یا فنی در خودرو مواجه می‌شوند. در این موارد معمولا شرکت عرضه‌کننده از تعویض خودروی معیوب خودداری کرده و تنها پس از شکایت خریدار ممکن است مبلغی به عنوان خسارت و جبران افت قیمت (ارزش) خودرو به خریدار پرداخت شود.

این موضوع در اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مورد توجه قرار گرفته به‌گونه‌ای که تمام عرضه‌کنندگان خودرو ملزم به تعویض خودروی معیوب خواهند بود.

در ماده 14 این قانون آمده است: «عرضه‌کننده خودرو موظف است در زمان تحویل، خودرو درخواستی مشتری را در حضور وی کنترل کرده و پس از حصول اطمینان از عدم وجود ایراد، خودرو را به مشتری تحویل دهد.»

در تبصره 1 این ماده نیز آمده است: «در صورت وجود ایراد احتمالی در خودرو، عرضه‌کننده باید ایراد مربوطه را برطرف کند مشروط به آنکه رفع ایراد، موجب کاهش ارزش قیمتی خودرو نشود، در غیر این صورت عرضه‌کننده موظف است نسبت به تعویض خودرو و یا اخذ رضایت کتبی مشتری اقدام کند.»

اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو در هیات دولت در دست بررسی است و پس از تصویب، ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

 
جدید‌ترین قیمت‌ها از بازار کالاهای اساسی
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 15:49

بانکی دات آی آر: قیمت انواع کالاهای اساسی از جمله برنج، روغن نباتی، چای و قند و شکر در مقایسه با قیمت‌های این اقلام در فصل تابستان تغییر چندانی نداشته است و با ثبات نسبی همراه است.

بر اساس گزارش ایسنا، نشانه‌ها از بازار کالاهای اساسی حاکی از آن است که در بخشی از این بازار قیمت‌ها تغییر چندانی نداشته است، هرچند برخی از کالاهای اساسی از جمله برخی اقلام لبنی و برخی مواد پروتئینی مانند گوشت مرغ و تخم مرغ در فصل تابستان با افزایش قیمت همراه بوده‌اند.

بر این اساس هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک به طور متوسط 8000 تومان و برنج درجه دو ایرانی کیلویی 5000 تومان عرضه می‌شود. همچنین هر کیلوگرم برنج نیم دانه ایرانی درجه یک 4500 تومان و همچنین هر کیلوگرم برنج هندی 3000 تومان عرضه می‌شود.

در میان انواع روغن، روغن مایع معمولی 800 گرمی 4900 تومان، روغن مایع سرخ کردنی 800 گرمی 4700 و روغن جامد پنج کیلوگرمی 20 هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین روغن کنجد نیم لیتری 16 هزار تومان، روغن هسته انگور نیم لیتری 20 هزار تومان و روغن زیتون 500 گرمی 17 هزار تومان فروخته می‌شود.

همچنین هر کیلوگرم چای ایرانی درجه یک 10 هزار تومان، چای ایرانی درجه دو 5000 تومان و چای خارجی درجه یک 30 هزار تومان فروخته می‌شود.

هر کیلوگرم قند خرد شده نیز 3000 تومان و هر کیلوگرم شکر 2800 تومان عرضه می‌شود.

 
عامل اصلی ترمز بورس
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 15:46

بانکی دات آی آر: یک کارشناس ارشد بازارهای مالی معتقد است که در کنار رکود اقتصادی، ساختار نظارتی و قانونی حاکم بر بازار سرمایه که تحت تاثیر دولت است، عامل بازدارنده‌ای برای رشد بورس شده و باید هر چه سریعتر این ساختار اصلاح شود.

شاهین شایان آرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا،در خصوص وضعیت رکودی بورس گفت: بازار سرمایه بر اساس فضای رکودی حاکم بر اقتصاد عمل می‌کند علاوه بر اینکه ساختاری که در نظام نظارتی و قانونی بورس وجود دارد، تحت تاثیر دولت بوده و این موارد عامل بازدارنده‌ای برای رشد بورس شده است.

وی افزود: قانون بازار سرمایه در سال 1384 تدوین شده و سال‌ها است که تاکید می شود به دلیل تغییرات گسترده بازار سهام، بازنگری در آن ضروری است، زیرا ساختار نظارتی و قانونی که در بورس حاکم است به شدت تحت تاثیر دولت بوده و تمامی اعضای شورای عالی بورس، رییس سازمان بورس و اعضای هیات مدیره این سازمان با حکم وزیر اقتصاد منصوب می‌شوند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد: لذا فضای کاملا دولتی و دست ‌وپاگیر تحت تاثیر سیاست و نظارت دولت در بورس، عامل بازدارنده و نفس‌گیری برای رشد احتمالی بازار سرمایه و ترمز بورس شده است و اگر پتانسیلی برای رشد بورس باشد با ساختاری که وجود دارد از رشد احتمالی آن کاسته خواهد شد.

شایان با بیان اینکه بارها تاکید شده است که قانون بازار سرمایه به اصلاح و تغییر نیاز دارد و متاسفانه تاکنون اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است، تاکید کرد: با توجه به شرایط رکودی حاکم بر بورس اکنون زمان مناسبی است که ساختار نظارتی و مدیریتی بازار اصلاح شود تا این بستر قبل از لغو تحریم‌ها و با ورود سرمایه‌گذاران خارجی فراهم شود. در غیر این صورت با نظامی که به شدت تحت تاثیر سیاست‌های دولت قرار دارد اگر هم درها به روی سرمایه‌گذاران خارجی باز شود موجب کاهش رشد بورس خواهد شد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه تاکید کرد: باید هرچه سریع‌تر ساختار نظارتی و قانونی بازار سرمایه مورد توجه قرار گرفته و تیم مجربی طراحی شود تا بازنگری و اصلاح قانون بازار سرمایه را در دستور کار قرار دهد، زیرا بازار سرمایه دنیا و ایران بسیار تغییر کرده و ضوابط عوض شده است همچنین باید قوانین ساختارها و نهادهای بازار سرمایه اصلاح شود تا عامل بازدارنده در رشد بورس به حداقل ممکن برسد از طرف دیگر با تبدیل شدن رکود اقتصادی به رونق اقتصادی وضعیت بازار سرمایه بهبود یابد.

وی تصریح کرد: در صورتی که اقتصاد از رکود خارج نشده و ساختار نظارتی بازار سرمایه از ضوابط دست و پاگیر دولتی خارج نشود، بورس به همین طریق باقی‌ می‌ماند و وضعیت آن بدتر هم می‌شود، لذا در شرایط فعلی تاکید جدی بر این است که قانون بازار سرمایه اصلاح شده و نحوه‌ی انتخاب اعضای شورای عالی بورس و سازمان بورس باید تغییر کند، زیرا قانون فعلی اشکالات جدی دارد.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی پیشنهاد کرد: راهکار موثر در این شرایط این است که بازار سرمایه توسط ذی‌نفعان که شامل کارگزاران، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سایر فعالان است، مدیریت و نظارت شود. علاوه بر اینکه اعضای شورای عالی بورس و سازمان بورس و نحوه‌ی انتخاب آنها توسط ذینفعان بازار تعیین شود.

شایان با بیان این‌که تحریم‌ها عامل تشدید رکود اقتصادی است اما رکود تنها به تحریم ارتباط ندارد، تصریح کرد: دولت در حال حاضر سیاست سریعی را در خصوص کنترل و مهار تورم دنبال می کند و توانسته در این خصوص موفق باشد به طوری که سیاست‌هایی که دولت برای کنترل و مهار تورم در پیش گرفته است، سیاست ریاضتی بوده و هزینه آن رشد اقتصادی است به طوری که رشد اقتصادی تحت تاثیر قرار می گیرد تا نوسانات بازار را مهار کند.

شایان گفت: دولتی بودن ساختار بورس باعث شده است که رشد و افت بازار به پای دولت نوشته شود اما در صورتی که بازیگران بازار احساس کنند که بورس متعلق به آنهاست، در راستای توسعه و رونق بازار تلاش می‌کنند ولی اکنون قانون بازار سرمایه به گونه‌ای است که روند رکودی بازار تشدید می‌شود در حالی که اگر دولت فقط قانون را وضع کند و نظارت و مدیریت توسط ذینفعان باشد، روند بورس بهبود می‌یابد.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی تاکید کرد: در صورتی که رشد اقتصادی در کشور ایجاد شود بورس رشد خود را آغاز می‌کند اما وجود ساختار نظارتی و قانونی در بازار سرمایه موجب می شود تا این رشد لایق بازار سرمایه کشور نباشد. لذا اکنون بهترین فرصت است که ساختار بازار سرمایه اصلاح شود تا در کنار رشد اقتصادی شاهد رونق بورس باشیم.یک کارشناس ارشد بازارهای مالی معتقد است که در کنار رکود اقتصادی، ساختار نظارتی و قانونی حاکم بر بازار سرمایه که تحت تاثیر دولت است، عامل بازدارنده‌ای برای رشد بورس شده و باید هر چه سریعتر این ساختار اصلاح شود.

شاهین شایان آرانی در خصوص وضعیت رکودی بورس گفت: بازار سرمایه بر اساس فضای رکودی حاکم بر اقتصاد عمل می‌کند علاوه بر اینکه ساختاری که در نظام نظارتی و قانونی بورس وجود دارد، تحت تاثیر دولت بوده و این موارد عامل بازدارنده‌ای برای رشد بورس شده است.

وی افزود: قانون بازار سرمایه در سال 1384 تدوین شده و سال‌ها است که تاکید می شود به دلیل تغییرات گسترده بازار سهام، بازنگری در آن ضروری است، زیرا ساختار نظارتی و قانونی که در بورس حاکم است به شدت تحت تاثیر دولت بوده و تمامی اعضای شورای عالی بورس، رییس سازمان بورس و اعضای هیات مدیره این سازمان با حکم وزیر اقتصاد منصوب می‌شوند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد: لذا فضای کاملا دولتی و دست ‌وپاگیر تحت تاثیر سیاست و نظارت دولت در بورس، عامل بازدارنده و نفس‌گیری برای رشد احتمالی بازار سرمایه و ترمز بورس شده است و اگر پتانسیلی برای رشد بورس باشد با ساختاری که وجود دارد از رشد احتمالی آن کاسته خواهد شد.

شایان با بیان اینکه بارها تاکید شده است که قانون بازار سرمایه به اصلاح و تغییر نیاز دارد و متاسفانه تاکنون اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است، تاکید کرد: با توجه به شرایط رکودی حاکم بر بورس اکنون زمان مناسبی است که ساختار نظارتی و مدیریتی بازار اصلاح شود تا این بستر قبل از لغو تحریم‌ها و با ورود سرمایه‌گذاران خارجی فراهم شود. در غیر این صورت با نظامی که به شدت تحت تاثیر سیاست‌های دولت قرار دارد اگر هم درها به روی سرمایه‌گذاران خارجی باز شود موجب کاهش رشد بورس خواهد شد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه تاکید کرد: باید هرچه سریع‌تر ساختار نظارتی و قانونی بازار سرمایه مورد توجه قرار گرفته و تیم مجربی طراحی شود تا بازنگری و اصلاح قانون بازار سرمایه را در دستور کار قرار دهد، زیرا بازار سرمایه دنیا و ایران بسیار تغییر کرده و ضوابط عوض شده است همچنین باید قوانین ساختارها و نهادهای بازار سرمایه اصلاح شود تا عامل بازدارنده در رشد بورس به حداقل ممکن برسد از طرف دیگر با تبدیل شدن رکود اقتصادی به رونق اقتصادی وضعیت بازار سرمایه بهبود یابد.

وی تصریح کرد: در صورتی که اقتصاد از رکود خارج نشده و ساختار نظارتی بازار سرمایه از ضوابط دست و پاگیر دولتی خارج نشود، بورس به همین طریق باقی‌ می‌ماند و وضعیت آن بدتر هم می‌شود، لذا در شرایط فعلی تاکید جدی بر این است که قانون بازار سرمایه اصلاح شده و نحوه‌ی انتخاب اعضای شورای عالی بورس و سازمان بورس باید تغییر کند، زیرا قانون فعلی اشکالات جدی دارد.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی پیشنهاد کرد: راهکار موثر در این شرایط این است که بازار سرمایه توسط ذی‌نفعان که شامل کارگزاران، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سایر فعالان است، مدیریت و نظارت شود. علاوه بر اینکه اعضای شورای عالی بورس و سازمان بورس و نحوه‌ی انتخاب آنها توسط ذینفعان بازار تعیین شود.

شایان با بیان این‌که تحریم‌ها عامل تشدید رکود اقتصادی است اما رکود تنها به تحریم ارتباط ندارد، تصریح کرد: دولت در حال حاضر سیاست سریعی را در خصوص کنترل و مهار تورم دنبال می کند و توانسته در این خصوص موفق باشد به طوری که سیاست‌هایی که دولت برای کنترل و مهار تورم در پیش گرفته است، سیاست ریاضتی بوده و هزینه آن رشد اقتصادی است به طوری که رشد اقتصادی تحت تاثیر قرار می گیرد تا نوسانات بازار را مهار کند.

شایان گفت: دولتی بودن ساختار بورس باعث شده است که رشد و افت بازار به پای دولت نوشته شود اما در صورتی که بازیگران بازار احساس کنند که بورس متعلق به آنهاست، در راستای توسعه و رونق بازار تلاش می‌کنند ولی اکنون قانون بازار سرمایه به گونه‌ای است که روند رکودی بازار تشدید می‌شود در حالی که اگر دولت فقط قانون را وضع کند و نظارت و مدیریت توسط ذینفعان باشد، روند بورس بهبود می‌یابد.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی تاکید کرد: در صورتی که رشد اقتصادی در کشور ایجاد شود بورس رشد خود را آغاز می‌کند اما وجود ساختار نظارتی و قانونی در بازار سرمایه موجب می شود تا این رشد لایق بازار سرمایه کشور نباشد. لذا اکنون بهترین فرصت است که ساختار بازار سرمایه اصلاح شود تا در کنار رشد اقتصادی شاهد رونق بورس باشیم.یک کارشناس ارشد بازارهای مالی معتقد است که در کنار رکود اقتصادی، ساختار نظارتی و قانونی حاکم بر بازار سرمایه که تحت تاثیر دولت است، عامل بازدارنده‌ای برای رشد بورس شده و باید هر چه سریعتر این ساختار اصلاح شود.

شاهین شایان آرانی ،در خصوص وضعیت رکودی بورس گفت: بازار سرمایه بر اساس فضای رکودی حاکم بر اقتصاد عمل می‌کند علاوه بر اینکه ساختاری که در نظام نظارتی و قانونی بورس وجود دارد، تحت تاثیر دولت بوده و این موارد عامل بازدارنده‌ای برای رشد بورس شده است.

وی افزود: قانون بازار سرمایه در سال 1384 تدوین شده و سال‌ها است که تاکید می شود به دلیل تغییرات گسترده بازار سهام، بازنگری در آن ضروری است، زیرا ساختار نظارتی و قانونی که در بورس حاکم است به شدت تحت تاثیر دولت بوده و تمامی اعضای شورای عالی بورس، رییس سازمان بورس و اعضای هیات مدیره این سازمان با حکم وزیر اقتصاد منصوب می‌شوند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد: لذا فضای کاملا دولتی و دست ‌وپاگیر تحت تاثیر سیاست و نظارت دولت در بورس، عامل بازدارنده و نفس‌گیری برای رشد احتمالی بازار سرمایه و ترمز بورس شده است و اگر پتانسیلی برای رشد بورس باشد با ساختاری که وجود دارد از رشد احتمالی آن کاسته خواهد شد.

شایان با بیان اینکه بارها تاکید شده است که قانون بازار سرمایه به اصلاح و تغییر نیاز دارد و متاسفانه تاکنون اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است، تاکید کرد: با توجه به شرایط رکودی حاکم بر بورس اکنون زمان مناسبی است که ساختار نظارتی و مدیریتی بازار اصلاح شود تا این بستر قبل از لغو تحریم‌ها و با ورود سرمایه‌گذاران خارجی فراهم شود. در غیر این صورت با نظامی که به شدت تحت تاثیر سیاست‌های دولت قرار دارد اگر هم درها به روی سرمایه‌گذاران خارجی باز شود موجب کاهش رشد بورس خواهد شد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه تاکید کرد: باید هرچه سریع‌تر ساختار نظارتی و قانونی بازار سرمایه مورد توجه قرار گرفته و تیم مجربی طراحی شود تا بازنگری و اصلاح قانون بازار سرمایه را در دستور کار قرار دهد، زیرا بازار سرمایه دنیا و ایران بسیار تغییر کرده و ضوابط عوض شده است همچنین باید قوانین ساختارها و نهادهای بازار سرمایه اصلاح شود تا عامل بازدارنده در رشد بورس به حداقل ممکن برسد از طرف دیگر با تبدیل شدن رکود اقتصادی به رونق اقتصادی وضعیت بازار سرمایه بهبود یابد.

وی تصریح کرد: در صورتی که اقتصاد از رکود خارج نشده و ساختار نظارتی بازار سرمایه از ضوابط دست و پاگیر دولتی خارج نشود، بورس به همین طریق باقی‌ می‌ماند و وضعیت آن بدتر هم می‌شود، لذا در شرایط فعلی تاکید جدی بر این است که قانون بازار سرمایه اصلاح شده و نحوه‌ی انتخاب اعضای شورای عالی بورس و سازمان بورس باید تغییر کند، زیرا قانون فعلی اشکالات جدی دارد.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی پیشنهاد کرد: راهکار موثر در این شرایط این است که بازار سرمایه توسط ذی‌نفعان که شامل کارگزاران، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سایر فعالان است، مدیریت و نظارت شود. علاوه بر اینکه اعضای شورای عالی بورس و سازمان بورس و نحوه‌ی انتخاب آنها توسط ذینفعان بازار تعیین شود.

شایان با بیان این‌که تحریم‌ها عامل تشدید رکود اقتصادی است اما رکود تنها به تحریم ارتباط ندارد، تصریح کرد: دولت در حال حاضر سیاست سریعی را در خصوص کنترل و مهار تورم دنبال می کند و توانسته در این خصوص موفق باشد به طوری که سیاست‌هایی که دولت برای کنترل و مهار تورم در پیش گرفته است، سیاست ریاضتی بوده و هزینه آن رشد اقتصادی است به طوری که رشد اقتصادی تحت تاثیر قرار می گیرد تا نوسانات بازار را مهار کند.

شایان گفت: دولتی بودن ساختار بورس باعث شده است که رشد و افت بازار به پای دولت نوشته شود اما در صورتی که بازیگران بازار احساس کنند که بورس متعلق به آنهاست، در راستای توسعه و رونق بازار تلاش می‌کنند ولی اکنون قانون بازار سرمایه به گونه‌ای است که روند رکودی بازار تشدید می‌شود در حالی که اگر دولت فقط قانون را وضع کند و نظارت و مدیریت توسط ذینفعان باشد، روند بورس بهبود می‌یابد.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی تاکید کرد: در صورتی که رشد اقتصادی در کشور ایجاد شود بورس رشد خود را آغاز می‌کند اما وجود ساختار نظارتی و قانونی در بازار سرمایه موجب می شود تا این رشد لایق بازار سرمایه کشور نباشد. لذا اکنون بهترین فرصت است که ساختار بازار سرمایه اصلاح شود تا در کنار رشد اقتصادی شاهد رونق بورس باشیم.

 
زمان معرفی گوشی گوشی M9e htc
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 15:44

بانکی دات آی آر: گوشی M9e از یک صفحه نمایش 5 اینچی با کیفیت 1080×1920 پیکسل، 2 گیگابایت رم و پردازنده هشت هسته‌ای بهره می‌برد.

به گزارش دیجی کالا، تا این لحظه مشخص شده که شرکت HTC قصد دارد گوشی A9 را در تاریخ 7 مهر ماه معرفی کند. این احتمال هم وجود دارد که این شرکت گوشی Butterfly 3 را هم برای کشور چین معرفی کند. شایعات مختلف گفته‌اند که شاید HTC گوشی One M9+را هم به نمایش در بیاورد. شایعاتی که به تازگی منتشر شده‌اند، گفته‌اند که به احتمال زیاد HTC محصولی به نام M9e را در کنار گوشی‌های دیگر، معرفی می‌کند.
به‌تازگی گوشی HTC One M9e مجوزهای لازم را از سازمان TENNA چین دریافت کرده است. براساس اطلاعات منتشر شده این گوشی یک صفحه نمایش 5 اینچی با رزولوشن 1080×1920 پیکسل دارد و تراکم پیکسلی 441ppi را پیش‌روی کاربران قرار می‌دهد. از یک چیپ‌ست مدیاتک مدل MT6795 روی آن استفاده شده که یک پردازنده هشت هسته‌ای با سرعت 2.2 گیگاهرتز را در خودش قرار داده است. دو گیگابایت رم به همراه 16 گیگابایت حافظه داخلی هم از دیگر ویژگی‌های این محصول به حساب می‌آیند. این گوشی از کارت حافظه تا 128 گیگابایت هم پشتیبانی می‌کند. یک دوربین 13 مگاپیکسلی درپشت و یک دوربین 4 مگاپیکسلی در جلوی این محصول مشاهده می‌شود. همچنین مشخص شده که اندروید 5.0.2 روی آن نصب شده است. به نظر می‌رسد که این محصول همانند گوشی M9+ نزدیک به 9.61 میلی‌متر ضخامت داشته باشد.
در ادامه این اطلاعات گفته شده که گوشی M9+ از صفحه نمایشی با کیفیت QHD بهره می‌برد. همچنین برای این محصول از یک دوربین 20 مگاپیکسلی در پشت و یک دوربین 13 مگاپیکسلی در جلو استفاده شده است. گوشی M9+ سه گیگابایت رم خواهد داشت و از شبکه LTE پشتیبانی می‌کند.
در حالی که این گوشی‌ها تا چند روز دیگر معرفی می‌شوند، به احتمال زیاد HTC آن‌ها را از ماه آینده در بازار عرضه می‌کند.

 
سفر به فروشگاه‌های تقلبی اپل در کشور چین
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 15:39

بانکی دات آی آر: با فروشگاه‌های تقلبی اپل در چین آشنا شوید. فروشگاه‌هایی که شباهت زیادی به مراکز اصلی اپل دارند و تمام محصولات این شرکت را به فروش می‌رسانند.

به گزارش دیجی کالا،‌ برای اولین‌بار اپل شرایط پیش خرید آیفون 6s را در کشور چین همزمان با سایر کشورهای دنیا به وجود آورده است. در حالی که بسیاری از مردم این کشور آیفون‌های خودشان را از فروشگاه رسمی اپل خریداری کرده‌اند، بسیاری از کاربران هم این گوشی را از فروشگاه‌های تقلبی اپل خریده‌اند. فروشگاه‌های تقلبی اپل در کشور چین از سال 2011 تاسیس شده‌اند و تعداد آن‌ها افزایش پیدا کرده است.


در جنوب شهر شنژن (Shenzhen) کشور چین بیش از 30 فروشگاه اپل وجود دارد که تنها یکی از آن‌ها فروشگاه اصلی اپل است.


بسیاری از فروشگاه‌ها در حالی که هیچ اجازه‌ای از شرکت اپل برای فروش محصولات این شرکت ندارند، محصولات اپل را می‌فروشند.


بسیاری از این فروشگاه‌های تقلبی از نظر طراحی به فروشگاه اصلی بسیار شبیه هستند. فروشندگان این فروشگاه‌ها هم تی‌شرت‌های آبی رنگ با لوگوی اپل می‌پوشند و حتی میزهای چوبی هم که در فروشگاه‌های اصلی اپل دیده می‌شوند، در این مغازه‌ها قرار دارند.


البته هیچ‌کدام از این فروشگاه‌های تقلبی نمی‌توانند با فروشگاه تقلبی دیگری که در منطقه کون‌مینگ (Kunming) که در جنوب شهر یون‌نان (Yunnan) قرار گرفته، رقابت کنند.

این فروشگاه اولین بار در وبلاگی به نام BirdAbroad معرفی شد. صاحب این وبلاگ یک جوان آمریکایی 27 ساله به نام جسیکا انگلسون (Jessica Angelson) بود که در یک سازمان درمانی در شهر کون‌مینگ کار می‌کرد. این فروشگاه در سال 2011 تاسیس شده است.

در اطراف این شهر، سه فروشگاه دیگر اپل هم وجود دارند که همه آن‌ها تقبلی هستند.


این فروشگاه‌ها دقیقا مانند مراکز اصلی اپل طراحی شده‌اند.

اپل تنها 4 فروشگاه اصلی در چین دارد. دو فروشگاه در پکن قرار گرفته و دو فروشگاه در شانگهای واقع شده‌اند.

بسیاری از افرادی که در این مکان‌ها کار می‌کنند، فکر می‌کنند در فروشگاه‌ها رسمی اپل مشغول به کار شده‌اند.

البته به دلیل شباهت زیاد این فروشگاه‌ها به نمونه‌های آمریکایی و یا کانادایی، بسیاری از مردم این اشتباه را مرتکب شده‌اند.

در این عکس بیش از پیش به شباهت این فروشگاه‌ها پی‌خواهید برد.

در این منطقه می‌توان محصولات جدید را امتحان کرد.

فروشندگان هم لباسی مانند فروشندگان رسمی اپل می‌پوشند.

براساس تحقیقات انجام شده، بیش از 20 فروشگاه تقلبی اپل در یک شهر وجود دارد.

تعدادی از این فروشگاه‌ها تعطیل شده‌اند، اما به مناسبت عرضه آیفون 6s‌ فروشگاه‌های جدیدی تاسیس شده‌اند. این فروشگاه‌ها حتی گوشی‌های جدید را پیش فروش می‌کنند.

یکی از افرادی که در این فروشگاه‌های تقلبی کار می‌کند گفته است که آن‌ها گوشی‌های آیفون 6s و آیفون 6s پلاس را از آمریکا و هنگ‌کنگ به شکل قاچاق وارد می‌کنند و آن‌ها را به فروش می‌رسانند.

این فروشگاه‌ها محصولات اپل را تا دوبرابر قیمت اصلی به فروش می‌رسانند. این قیمت تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که اپل محصولات جدیدی در فروشگاه رسمی خودش عرضه کند.

 
9 کلمه که فقط کارمندان گوگل معنی آن را می‌دانند
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 15:30

بانکی دات آی آر: زبانی که توسط کارکنان گوگل استفاده می‌شود، ممکن است برای دیگر افراد بی‌معنی باشد، اما گویش گوگلی، زبان دوم این افراد است.

به گزارش دیجی کالا، گوگل شرکت بسیار بزرگی است که بیش از 40 هزار نفر نیروی کار دارد. در میان اعضای این شرکت فرهنگ خاص گوگلی‌ها شکل گرفته و همه در آن به یک زبان خاص صحبت می‌کند. برای افراد بیرونی جالب است که بدانند این گوگلی‌ها از چه اصطلاحات و کلماتی استفاده می‌کنند.

پلکس (Plex): گوگل‌پلکس نام پردیس وسیع کالیفرنیای گوگل است که به طور مختصر پلکس نامیده می‌شود.


جی‌بایک (GBike): حمل و نقل در پردیس گوگل با دوچرخه‌ ی گوگل انجام می‌شود که جی‌بایک نام دارد. دوچرخه‌ی جی‌بایک به رنگ‌های لوگوی گوگل مزین شده است.


استن (Stan): در گوگل‌پلکس شما با استن، دایناسور تی‌رکس گوگل آشنا می‌شوید. این مجسمه آنجا قرار داده شده تا به همه یادآوری کند که هیچ‌وقت به دایناسور تبدیل نشوند. البته این یکی از داستان‌های پشت این مجسمه است.


نوگلر (Noogler): اگر شما یک تازه‌وارد در گوگل باشید، نوگلر نامیده خواهید شد. به این افراد تازه‌وارد یک کلاه با تم گوگل داده ‌می‌شود؛ به همین خاطر راحت شناسایی می‌شوند.


گریلرز (Greylers): به کارکنانی که در گوگل بالای 40 سال دارند، اسم مستعار گریلرز داده می‌شود.


زوگلر (Xoogler): وقتی یکی از کارکنان گوگلف این شرکت را ترک می‌کند زوگلر می‌شود. همان مدل مخفف ex-Googler که زوگلر تلفظ می‌شود.


گوگل‌گایست (Googlegeist): گوگل‌گایست یک نظرسنجی سالانه است که در آن از تمام کارمندان گوگل خواسته می‌شود که به مدیران‌شان و زندگی در گوگل امتیاز دهند. هر سال بیشتر از 90 درصد افراد این نظرسنجی را پر می‌کنند.


تک استاپ (Tech Stop): اسم رمز واحد IT گوگل. تک استاپ کامپیوترهای کارمندان را تعمیر می‌کند.


20 درصد وقت: گوگل به مهندسان‌اش اجازه می‌دهد که 20 درصد از وقت‌شان را صرف انجام کاری غیر از وظیفه‌ی اصلی‌شان کنند. تاکنون در این بازه‌ی زمانی، ایده‌ی بزرگ‌ترین محصولات گوگل مثل جی میل و گوگل نیوز به ذهن گوگلی‌ها رسیده است.

 
تحلیل تکنیکال نمادمدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (مپنا)
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 14:05

تحلیل تکنیکال نمادمدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (مپنا) را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۴ مهر ۹۴
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 13:52

طبق اطلاعات 12 ماهه منتهی به 31/4/94 ؛ سود هر سهم شرکت با سرمایه ای معادل 240 میلیارد ریال به مبلغ 290 ریال محقق گردیده است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۴ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 13:30

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۴ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز یکشنبه ۵ مهر ۹۴
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 12:16

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز یکشنبه ۵ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
عذر خواهی مدیر عامل فولکس واگن در آمریکا
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 11:54

اخیرا سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا اعلام کرد که گروه خودروسازی آلمانی فولکس واگن در نرم افزار کنترل ضد آلودگی خودروهایش تقلب کرده است.

ادامه مطلب...
 
کوله پشتی مدرسه مجهز به فناوری خورشیدی
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 11:04

کارخانه ای در منطقه ی روستنبرگ، واقع در حومه ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی کوله پشتی های جدیدی برای دانش آموزان ساخته است که با فناوری خورشیدی کار می کند.

ادامه مطلب...
 
استفاده از پهپاد برای جلوگیری از انقراض نسل لاک پشت مکزیکی
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 10:41

در مکزیک برای مبارزه با افزایش شکار غیرقانونی لاک پشت زیتونی از پهپاد استفاده می شود.

ادامه مطلب...
 
مکزیک و جاذبه گردشگری
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 09:41

شهر مکزیکوسیتی
مکزیکوسیتی که در قرن شانزدهم میلادی به دست اسپانیایی ها بر ویرانه های تنوکتیتلان، پایتخت قدیمی آزتک ها، ساخته شد، امروز یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای جهان است. این شهر پنج معبد آزتک که بقایایشان شناسائی شده اند، یک کلیسای جامع (که بزرگترین کلیسای قاره است) و شماری بناهای عمومی قرن نوزدهمی و بیستمی چون کاخ هنرهای زیبا را در خود جای داده است.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۵ مهر ۹۴
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 09:34

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۴ مهر ۹۴
يكشنبه ، 5 مهر 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های روز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری شنبه ۴ مهر ۹۴
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 15:52

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری شنبه ۴ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
پول‌های بلوکه شده تا ژانویه آزاد می‌شوند
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 15:46

بانکی دات آی آر: غلامعلی کامیاب در حاشیه یک کنفرانس سرمایه‌گذاری در ژنو به بلومبرگ گفت: ایران انتظار دارد حدود 29 میلیارد دلار پول بلوکه شده تا ژانویه سال 2016 آزاد شده و به بانک مرکزی برگردانده شود.

به گزارش ایسنا، معاون ارزی بانک مرکزی در این مصاحبه گفت: آزاد شدن پولهای بلوکه شده حول و حوش مدت مذکور خواهد بود.

بر اساس گزارش پایگاه خبری بلومبرگ، کامیاب گفت: این پولها در حال حاضر در کشورهای مختلفی نگهداری می‌شوند و ممکن است از 29 میلیارد دلار بیشتر باشند.

به گفته معاون ارزی بانک مرکزی، دارایی‌های بلوکه شده شامل 23 میلیارد دلار ارز خارجی متعلق به بانک مرکزی و شش میلیارد دلار پول دولت است، اما ایران در خارج از کشور ذخایر طلا ندارد.

 
اجرای شروط بانکها برای کاهش سود
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 15:41

بانکی دات آی آر: رییس شورای هماهنگی بانک‌ها اعلام کرد که از پیش شرط های تعیین شده بانکها برای کاهش تضمینی نرخ سود بانکی، دو مورد در دستور کار بانک مرکزی و در مرحله اجرا قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در دو سال گذشته و با وجود عدم انطباق سود بانکی با تورم موجود و تغییراتی که برای ساماندهی آن انجام شد کمتر زمانی بازار پول شاهد پایبندی یکپارچه بانکها و موسسات اعتباری به نرخ های تعیین شده بود و اغلب با ترفندهای مختلف از اجرای آن شانه خالی کردند.

در اردیبهشت ماه سال 1393 بعد از عبور سودهای سپرده بانکی از 27 تا 30 درصد و شکل گیری رقابتی مخرب در شبکه بانکی، بانکها برای کاهش نرخ سود به توافق رسیده و در نهایت شورای پول و اعتبار با توجه به کاهش نرخ تورم به کمتر از 30 درصد، نرخ های سود را برای روزشمار به 10 درصد و سالانه 22 درصد کاهش داد تا بانکها موظف به اجرای آن باشند. با این وجود در سال گذشته بی نظمی در اجرای توافق بانکی به طور قابل ملاحظه‌ای خودنمایی کرد و کمتر موقعی تمامی بانکها و موسسات نسبت به تفاهم خود پایبند ماندند.

اما با ادامه روند ریزشی تورم تا کمتر از 15 درصد و عدم تناسب سودهای بانکی اعم از تسهیلات و سپرده باز هم ظاهرا کاهش نرخ سود مورد توافق بانکها قرار گرفت و بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار نیز در اردیبهشت امسال و در فاصله یکساله از تغییر قبلی، تصمیم به کاهش دو درصدی سود سالانه تا 20 درصد گرفته و سودهای روزشمار را به بانکها واگذار کردند.

تغییر مجدد سود بانکی آنهم در شرایطی که هنوز سودهای مصوب سال 1393 در تمامی بانکها و موسسات اعتباری اجرایی نشده بود و همین موضوع با توجه به فعالیت تخریبی موسسات غیر مجاز در حوزه سود، آسیب های جدی- از جمله فرار منابع از بانک‌ها -در حالی رقم خورد که مدیران بانکها و کارشناسان معتقد بودند که با وجود الزام برای کاهش نرخ سود بانکی باید زمینه‌های آن فراهم شود تا از ضمانت اجرایی برخوردار باشد در غیر این صورت هر گونه تصمیمی در این باره الزاما از سوی بانکها به اجرا در نخواهد آمد.

این در حالی است که پیش از مصوبه اردیبهشت امسال شورای پول و اعتبار، رییس شورای هماهنگی بانکها از چهار پیش شرط بانکها برای کاهش نرخ سود بانکی سخن گفت و اعلام کرد که با مهیا شدن این شرایط و رفع نواقص موجود می توان به پایبندی بانکها به سودهای مصوب امیدوار بود.

همتی گفته بود که کاهش نرخ اضافه برداشت، تدوین سازوکار برای تامین منابع بین‌بانکی ، نظارت جدی و برخورد با موسسات غیرمجاز و متخلف و همچنین افزایش منابع بانک‌ها از محل کاهش نرخ سپرده قانونی از جمله شرایط بانک‌ها برای کاهش نرخ سود بانکی است.

وی در توضیح بیشتر گفته بود که با توجه به تقاضای بالای نقدینگی در بازار و تامین مالی 90 درصدی اقتصاد از سوی شبکه بانکی، بانکها ناچارند برای تامین نقدینگی و جذب سپرده بیشتر نرخ سود را افزایش دهند که همین موضوع زمینه تخلف از نرخ سود مصوب را فراهم می‌کند.

روایت همتی از آخرین تغییرات برای کاهش نرخ سود بانکی
گرچه شروط همتی با واکنش مناسبی از سوی بانک مرکزی همراه نشد، ولی اظهارت اخیر وی نشان می دهد که با توجه به بی نظمی‌های موجود در اجرای سود بانکی، بانک مرکزی در حال اجرای این شروط است.

رییس شورای هماهنگی بانکها در گفت‌وگو با ایسنا ضمن گله مندی از عدم رعایت سودهای بانکی از سوی برخی بانکها با اشاره به لزوم رعایت نرخ های سود از سوی موسسات غیرمجاز، کاهش نرخ سپرده قانونی بانکها تا 10 درصد، بهبود بازار بین بانکی و کاهش نرخ جریمه اضافه برداشت بانکها به عنوان الزامات کاهش نرخ سود بانکی گفت: بانک مرکزی به دو شرط آخر یعنی تدوین سازوکار مناسب برای بازار بین بانکی و همچنین ساماندهی اضافه برداشت بانکها ورود کرده است که می تواند به تدریج شرایط مناسب تری را برای رعایت سود فراهم آورد.

همتی توضیح داد که بانک مرکزی با خطوط اعتباری جدیدی که باز کرده موجبات کاهش بدهی برخی بانکها و تامین نقدینگی را تا حدی بر طرف کرده است.

به گفته وی کاهش نرخ جریمه اضافه برداشت از 34 درصد هم از دیگر اقدامات مثبت بانک مرکزی در جهت رفع بخشی از مشکلات بانکهاست.

از آنچه همتی عنوان کرد این گونه بر می آید که هنوز مشکل اساسی در ایجاد فعالیت مخرب در تعیین سود بین بانکها یعنی فعالیت موسسات غیرمجاز برای جذب سپرده با سود بالا همچنان از موانع رعایت نرخ های سود توافقی بین بانکها است. این در حالی است که در حال حاضر در موسسات غیر مجاز حتی آنهایی که در آستانه دریافت مجوز از بانک مرکزی قرار دارند نیز سودهای سپرده بانکی تا بیش از 27 درصد یافت می شود، مشکلی که بارها از سوی مدیران عامل بانکها به عاملی برای تحریک بانکها و موسسات منظم انحراف از سودهای مصوب شده است.

به هر حال با توجه به شرایط موجود و کند شدن روند کاهش تورم در ماههای اخیر آنطور که پیش تر رییس شورای هماهنگی عنوان کرده است تغییر مجدد نرخ سود بانکی تا پایان سال بعید به نظر می‌رسد در عین حال که با وجود اینکه قرار بود گزارشی از عملکرد شبکه بانکی در اجرای مصوبه اردیبهشت سود به شورای پول و اعتبار ارائه شود تاکنون چنین گزارشی که بانک مرکزی اعلام کرده است در حال تهیه آن است به شورا ارائه نشده و مورد بررسی قرار نگرفته است.

 
بورس به خط قرمز بازگشت
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 15:39

بانکی دات آی آر: شاخص بورس تهران در اولین روز معاملاتی به روند نزولی خود برگشت و در کانال منفی ادامه مسیر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بورس تهران بعد از یک استراحت کوتاه در پایان هفته گذشته، مجددا نزولی شد و به روند کاهشی خود بازگشت.

در حالی اوضاع بورس تهران در اولین روزهای مهر ماه اندکی بهبود یافت که تالار شیشه ای از مسایل عمیق تری همچون نرخ سود بانکی، کاهش قیمت‌های جهانی، نرخ خوراک 13 سنتی پتروشیمی‌ها، کمبود نقدینگی و رکود اقتصادی رنج می‌برد.

به این ترتیب ادامه ابهامات اقتصادی موجب شده است تا شاخص بورس تهران در اولین روز معاملاتی هفته ریزش 155 واحدی را تجربه کرده و به نیمه 65 هزار واحد بازگردد.

در بازار امروز نیز شرکتهای مطرح بازار روند منفی به خود گرفتند به طوری که پالایشگاه بندرعباس، ایران خودرو، بانک ملت، تاپیکو، پتروشیمی جم و مبین به همراه بانک صادرات و پاسارگاد از شرکتهای تاثیر گذار در افت شاخص بورس بودند در مقابل شرکتهایی مانند نفت و گاز پارسیان و غدیر دو شرکتی بودند که با رشد خود مانع از ریزش بیشتر بورس شدند.

در بازار اولین روز هفته نیز شرکتهای قندی همچون قند اصفهان، قند قزوین و کارخانجات شهید قندی با افزایش تقاضا مواجه شدند و بیشترین تقاضای خرید را به خود اختصاص دادند در این میان شرکتهای فولاد خراسان، تولیدی بهسرام و فولاد خوزستان بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

در بازار کم رمق امروز ارزش و حجم معاملات نیز به شدت افت کرد و در مجموع 249 میلیون سهم به ارزش 43 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به سطح 263 هزار میلیارد تومان نزول کرد.

 
کارگزاران ضعیف و قوی بورس
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 15:32

بانکی دات آی آر: بررسی عملکرد کارگزاران بورس در نیمه اول سال نشان می‌دهد که در مدتی که بورس تهران با رکود دامنه‌دار دست و پنجه نرم می‌کرد، 28 درصد از کل معاملات بورس در اختیار پنج کارگزاری بوده و 34 درصد معاملات آنلاین نیز توسط پنج کارگزاری دیگر انجام شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، نیمه اول امسال در حالی با افت قیمت سهام شرکتها و همچنین خروج سهامداران و ریزش ارزش و حجم معاملات رو به رو شد که در آمد شرکتهای کارگزاری نیز همزمان با زیان و خروج سهامداران کاهش یافت، به طوری که بسیاری از این شرکت‌ها، سال مالی منتهی به 31 شهریور را با زیان به پایان رساندند.

عملکرد کارگزاری‌های فعال بورس تهران نشان می‌دهد که در شش ماهه اول سال بیش از 34 درصد از کل معاملات الکترونیکی توسط پنج کارگزاری انجام شده است و کارگزاری‌های مفید با 23 درصد، بانک کشاورزی با 2.9 درصد، آگاه با 2.7 درصد، مبین سرمایه با 2.36 درصد، بانک صادرت ایران با 2.31 درصد رتبه‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

همچنین از کل معاملات انجام شده بیش از 82 هزار میلیارد ریال خرید و فروش الکترونیکی انجام شده که 22.94 درصد کل خرید و فروش را شامل می‌شود در این میان ارزش کل خرید و فروش 104 کارگزار فعال بورس تهران در شش ماهه اول سالجاری، بیش از 357 هزار میلیارد ریال بوده است. بر این اساس ارزش خرید و فروش خرد و بلوک معادل 86 درصد کل معاملات بوده و ارزش خرید و فروش عمده و سایر 13 درصد از معاملات را به خود اختصاص داده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این مدت بار معاملات بورس بر دوش پنج کارگزاری بوده است به طوری که پنج شرکت کارگزاری 27.86 درصد کل ارزش معاملات را در این مدت به خود اختصاص داده است.

بر این اساس شرکت‌های کارگزاری خبرگان سهام رتبه اول را به خود اختصاص داده و با سهم 7.74 درصدی در صدر جدول قرار گرفته است. کارگزاری مفید با 6.48 درصد در رده دوم ایستاده و کارگزاری صبا تامین با سهم 5.89 درصدی از خرید و فروش سهم جایگاه سوم معاملات را به خود اختصاص داده و به عنوان کارگزاران قوی بورس در این مدت معرفی شده است.

علاوه بر این شرکت‌های کارگزاری بهگزین با 3.99 درصد و بانک پاسارگاد با 3.76 درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند و شرکت‌های کارگزاری آگاه، حافظ، آراد ایرانیان، پارس گستر خبره و بانک ملی هم سهم 2.8 تا 2 درصدی را به خود اختصاص دادند.

در این میان به جز این چند شرکت کارگزاری مابقی کارگزاران سهم ناچیزی از ارزش خرید و فروش را به خود اختصاص دادند، به طوری که شرکت‌های کارگزاری نماد شاهدان، دنیای نوین، آبتین استاک، آفتاب درخشان و ستاره جنوب پنج شرکت کارگزاری ضعیف در این مدت بودند که سهم 0.01 تا 0.08 درصدی را به خود اختصاص دادند و در قعر جدول قرار گرفتند.

 
بیشترین بخش سهم بازار موبایل در دست سامسونگ
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 15:00

بانکی دات آی آر: سامسونگ، اپل و هو‌آوی، سه شرکت بزرگ فروش موبایل در دنیا هستند.

به گزارش دیجی کالا، جدیدترین آمار و ارقام بازار موبایل، از سوی موسسه‌ی آماری Counterpoint منتشر شده‌اند و سامسونگ هنوز هم بیشترین سهم را در این بازار به خود اختصاص داده است.
فروش گوشی‌های Galaxy S6 شرکت سامسونگ فعلا در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد، اما ظاهرا این شرکت توانسته است با ارایه‌ی گوشی‌های دیگر، رتبه‌ی بالای خود را حفظ کد.
بر اساس آمار منتشر شده، سهم سامسونگ از بازار جهانی موبایل، 19 درصد است. پس از سامسونگ هم اپل با 10 درصد، در رتبه‌ی دوم قرار گرفته است. شرکت هواوی هم با در درست گرفتن 7 درصد از بازار جهانی موبایل، در رتبه‌ی سوم است.

البته بد نیست به چند موضوع درباره‌ی آمار بالا اشاره کرد. آمار بالا، مربوط به تمام موبایل‌های فروخته شده از این شرکت‌ها است. یعنی اگر آمار را به گوشی‌های هوشمند محدود کنیم، سهم سامسونگ به 21 درصد و سهم اپل به 14 درصد می‌رسد.

بررسی منطقه‌ای این آمار هم تفاوت زیادی در آن ایجاد نمی‌کند. تنها کشوری که آمار در آن متفاوت است، کشور امریکای شمالی است که اپل با در دست داشتن 30 درصد از سهم بازار موبایل، در رتبه‌ی اول جای گرفته. پس از اپل هم سامسونگ در امریکای شمالی رتبه‌ی دوم را دارد.
آمار منتشر شده هم‌چنین رشد شرکت‌های چینی را نشان می‌دهد. هواوی توانسته است آمار خوبی را برای خود ثبت کند و شرکت Xiamoi هم 5 درصد بازار اسمارت فون‌ها را در دست دارد. احتمالا این روند در ماه‌های آتی هم ادامه پیدا خواهد کرد. برای مثال شرکت Asus در چند وقت اخیر، 500 درصد افزایش فروش داشته است.

 
دستگاهی که شرایط آب و هوایی روز بعد را به صورت فیزیکی شبیه‌سازی می‌کند
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 14:48

بانکی دات آی آر:دستگاه Tempescope می‌تواند شرایط آب و هوایی را به شکل فیزیکی برای کاربران شبیه‌سازی کند.

به گزارش دیجی کالا، شرکت‌های ژاپنی همیشه وسایل جالبی را خلق می‌کنند. یکی از این وسیله‌ها که سال گذشته معرفی شده بود، Tempescope نام داشت. سازندگان این وسیله می‌گفتند که این دستگاه می‌تواند شرایط آب و هوایی روز بعد را برای کاربران به شکل فیزیکی شبیه‌سازی کند.

این دستگاه که به شکل یک مکعب مستطیل طراحی شده، از یک صفحه نمایش برخوردار است و می‌تواند شرایط آب و هوایی روز بعد را به شکل فیزیکی برای کاربران شبیه‌سازی کند. به طور مثال اگر فردا هوا ابری بود، در محفظه آن بخار تولید می‌شود. این دستگاه برای اینکه بتواند شرایط آب و هوایی را پیش‌بینی کند به وسیله ارتباط بی‌سیم به اینترنت و کامپیوتر کاربر متصل می‌شود. زمانی که این دستگاه متوجه شرایط آب و هوایی روز بعد شد، می‌تواند به گونه‌ای بسیار طبیعی شرایط آب و هوایی را برای کاربر به شکل فیزیکی شبیه‌سازی کند. در این دستگاه چراغ‌های LED قرار گرفته‌اند که می‌توانند شرایط آب و هوایی مختلف را به نمایش دربیاورند. البته این قابلیت برای Tempescope در نظر گرفته شده که کاربران بتوانند آن را درحالت‌های مختلف قرار دهند. به طور مثال می‌توان آن را روی حالت باران قرار داد و از دیدن بارش باران درون این دستگاه لذت برد.

به‌تازگی تیمی که در حال ساخت این دستگاه بوده، یک برنامه تبلیغاتی به نام Indiegogo را راه‌اندازی کرده و گفته که این دستگاه تا چند روز دیگر راهی بازار می‌شود. سازندگان اعلام کرده‌اند که این دستگاه در حال حاضر می‌تواند، ابر، باران و رعد و برق را شبیه‌سازی کند. آن‌ها گفته‌اند در حال کار کردن روی حالت شبیه‌سازی برف هستند. تا این لحظه مشخص شده که قرار است 2000 مدل از این دستگاه راهی بازار شود و علاقه‌مندان می‌توانند آن را با قیمت 200 دلار خریداری کنند. براساس اطلاعات منتشر شده این محصول در تاریخ 8 مهر ماه راهی بازار خواهد شد.

 
ارتقای سخت افزار گوشی لوکس Vertu
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 14:46

بانکی دات آی آر: شرکت Vertu گوشی Signature Touch خود را با سخت‌افزار و ظاهری جدید بروزرسانی کرده است.

به گزارش دیجی کالا، شرکت Vertu از مدل ارتقا یافته‌ی گوشی Signature Touch خود رونمایی کرد. این گوشی، پردازنده‌ی اسنپ‌دراگون 810 دارد و میزان حافظه‌ی اصلی‌اش (RAM) هم چهار گیگابایت است.

این گوشی هم‌چنین صفحه‌ی نمایشی 5.2 اینچی با وضوح تصویر Full HD دارد که توسط لایه‌ای یاقوت پوشیده شده است. دوربین این گوشی Vertu دقتی 21 مگاپیکسلی دارد و می‌تواند ویدیوهایی با وضوح تصویر 4K ضبط کند. دوربین جلوی‌اش هم 2.1 مگاپیکسل است.
حافظه‌ی داخلی Signature Touch جدید، 64 گیگابایت است. می‌توان این حافظه را هم توسط یک درگاه microSD تا دو ترابایت هم افزایش داد.
شرکت Vertu گفته است که از روز 28 سپتامبر (6 مهر) تا 8 اکتبر (16 مهر)، می‌توان این گوشی را در فروشگاه‌های مشخص شده‌ی این برند پیش‌خرید کرد. این گوشی از روز 16 اکتبر (24 مهر) برای خرید موجود خواهد بود.
قیمت Signature Touch بین 6500 تا 13700 پوند و با توجه به نوع فلز و چرم درخواستی متغیر است.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری شنبه ۴ شهریور ۹۴
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 13:43

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری شنبه ۴ شهریور ۹۴

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد پالایش نفت بندرعباس
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 13:40

تحلیل تکنیکال نماد پالایش نفت بندرعباس را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۱ مهر ۹۴
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 11:34

طبق اطلاعات 12 ماهه منتهی به 31/4/94 ؛ شرکت با سرمایه ای معادل 120 میلیارد ریال مبلغ 338 ریال سود به ازای هر سهم ساخته است.

ادامه مطلب...
 
کوش آداسی و جاذبه گردشگری
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 11:29

کوش آداسی به معنای جزیره پرنده یکی از توریستی ترین شهرهای ساحلی در غرب کشور ترکیه است. این شهر زیبا پر از رستورانها و هتلهای متنوع می باشد و شبهایی زنده و شاد دارد. ۳۰۰ روز از سال در این شهر هوا آفتابی و بسیار مناسب برای انجام تفریحات آبی و سپری کردن روز در کنار آبهای نیلگون دریاست

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۱ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 11:15

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۱ مهر ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
خودروهای خیالی آینده در نمایشگاه خودرو فرانکفورت 2015
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 11:00

نمایشگاه خودرو فرانکفورت 2015 با نمایش مهمترین مدل های تازه خودروهای 2015 و 2016 برگزار می شود.

ادامه مطلب...
 
"شبکه شرکت اروپا" و کمک به شرکتهای کوچک و نـوپـا
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 10:55

مجموعه "شرکت اروپا"(Enterprise Europe Network) با نام اختصاری EEN یکی از مهمترین شبکه های حمایت از شرکتهای کوچک و متوسط در جهان است.

ادامه مطلب...
 
شمار بالای افراد میلیونر در منطقه ی آسیا_اقیانوسیه
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 10:42

به رغم افزایش افراد فوق ثروتمند در چین، بنا بر داده های فهرست میلیاردرهای سال 2015 مجله ی Forbes، از حیث تعداد میلیاردرها منطقه ی آسیا-اوقیانوسیه کماکان پشت سر منطقه ی آمریکای شمالی قرار دارد.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۴ مهر ۹۴
شنبه ، 4 مهر 1394 ، 10:11

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۱مهر ۹۴
پنجشنبه ، 2 مهر 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های روز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری چهارشنبه ۱ مهر ۹۴
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 16:03

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری چهارشنبه ۱ مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
اجرای طرح‌های جذب منابع بانکی در راستای افزایش سپرده‌ها
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 16:02

بانکی دات آی آر: مدیر شعب بانک مسکن مازندران گفت: طرح‌های جذب منابع بانکی در راستای فعالیت بیشتر و منسجم‌تر درباره افزایش سپرده‌ها و حفظ آن محقق می‌شود.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا مصطفی تقوی در همایش توجیهی صندوق سرمایه‌گذاری آباد و طرح مهرگان در بانک مسکن استان که با حضور معاون مالی و فناوری، رئیس حوزه حراست، رؤسای شعب، دوایر و کارشناسان مدیریت برگزار شد، با ارائه آمارهای مقایسه‌ای و تحلیلی از وضعیت عملکردی شعب خواستار تلاش و برنامه‌ریزی مطلوب‌تر و استفاده از همکاران پیگیر به منظور تقویت برنامه‌های جذب منابع و وصول مطالبات شد.

وی تصریح کرد: در حوزه جذب منابع و وصول مطالبات با تکیه بر اصل خرد جمعی به‌دنبال مشارکت فراگیر همه کارکنان هستیم و رؤسای شعب باید با برنامه‌ریزی و تقسیم کار از توانمندی کارکنان استفاده کرده تا کار شعبه را به‌صورت هدفمند و منظم در جهت تحقق اهداف ابلاغی پیش رود.

تقوی با اشاره به طرح جدید بانک در حوزه جذب منابع صندوق آباد و تشریح آن، افزود: طرح‌های جذب منابع بانکی در راستای فعالیت بیشتر و منسجم‌تر درباره افزایش سپرده‌ها و حفظ آن محقق می‌شود و باید با همکاری و همدلی و با توجه به ظرفیت بالای کارکنان و ظرفیت بانک در استان در جهت تحقق این اهداف تلاش کنیم.

مدیر شعب بانک مسکن مازندران موضوع صدور ضمانت‌نامه‌های ریالی را در شعب مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه‌های کارمزدمحور و تعیین هدف برای مدیریت و به عنوان یک شاخص در ارزیابی عملکرد لازم است فرایند صدور ضمانت‌نامه در شعب با اعمال دقت کامل و اعتبارسنجی مشتریان و نظارت دقیق همراه باشد، تا هم بتوان به اهداف تعیین‌‌شده دست یافت و هم از بروز برخی مشکلات جلوگیری کرد.

تقوی با تأکید بر در پیش رو بودن مجمع ارزیابی عملکرد شعب و مدیریت خواستار هم‌افزایی و تعامل شعب و کارکنان شد تا با انجام و مشارکت فراگیر در جهت پیش‌برد اهداف بانک موفق عمل کنیم.

صندوق سرمایه‌گذاری آباد و طرح مهرگان با تشکیل پنل با حضور معاون مالی و فناوری، روسای دوایر اعتباری و حقوقی و وصول مطالبات، جهت رؤسای شعب توضیح لازم ارائه و به ابهامات آنان پاسخ داده شد.

 
کارت سوخت حذف نمی شود
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 15:56

بانکی دات آی آر: معاون مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی گفت:کارت هوشمند سوخت به هیچ عنوان از رده خارج نمی‌شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ منصور ریاحی معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی،‌ در خصوص میزان مصرف 7 فرآورده نفتی در طی 6 ماهه گذشته گفت: روزانه 10 میلیون لیتر گاز مایع در طی این 6 ماه به مصرف رسیده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته1.1 دهم درصد کاهش را نشان می دهد.
وی میزان مصرف بنزین را 6.7 میلیون لیتر و نفت سفید را 4.2 میلیون لیتر، نفت گاز 83.2 میلیون لیتر و نفت کوره را 25 میلیون لیتر عنوان کرد و گفت: این فرآورده‌ها به ترتیب نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 3.2 درصد رشد و 16 درصد، 16.7 درصد و 31.4 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ریاحی از مصرف روزانه 20 میلیون متر مکعب گاز سی ان جی در طی این 6 ماه خبر داد و گفت: میزان مصرف این فرآورده استراتژیک حدود 3 تا 4 درصد افزایش داشته است.

معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: در طی 6 ماهه اول سال جاری حدود 41 میلیارد لیتر انواع فرآورده‌های نفتی تامین و توزیع شده است.

ریاحی همچنین در خصوص سی‌ان‌جی گفت: طبق مصوبه هیئت دولت که در طی دو ماه گذشته قیمت سی ان جی 100 تومان کاهش یافته بود که زمان این مصوبه از دیروز به اتمام رسیده و قیمت گاز فشرده طبیعی 600 تومان به ازای هر کیلوگرم در جایگاه‌ها محاسبه می‌شود.

وی درباره طرح ملی عرضه نفت و گاز براساس پیمایش گفت: این طرح از دیشب بصورت عملیاتی در کشور شروع و با موفقیت انجام می‌شود، بطوریکه برای اجرای این طرح نزدیک 8 ماه زمان صرف شده که در این کمیته کارگروه‌های عملیاتی متشکل از وزارت نفت، وزارت کشور، وزارت راه و شهر سازی و راهداری، و سایر ارگان‌ها فعالیت داشتند.

وی تصریح کرد: این طرح در 2 مرحله اجرایی خواهد شد که مرحله نخست این پیمانه دیشب شروع و کارت سوخت ناوگان بار و مسافربری شارژ شد و مرحله دوم آن نیز 15 و 16 مهر ماه نیز اجرایی خواهد شد.

گفتنی است‌،‌این طرح در طی دو ماه به صورت آزمایشی انجام می شود تا براساس آمارهای حاصبله تخصیص سهمیه برای خودروها صورت گیرد.

بر این اساس؛ از اول مهر ماه سال ۹۴ همه ناوگان حمل و نقل عمومی باید مجهز به این سامانه باشند و مقرر است که به صورت پایلوت طرح تخصیص سوخت براساس پیمایش شروع شود.

سهمیه اول، سهمیه پایه است که این سهمیه به همه ناوگان درون شهری و برون شهری با سند حمل و بدون سند و نوع دوم سهمیه‌بندی عملکردی است که براساس بارنامه، صورت وضعیت و راه‌نامه بین‌المللی به وسایل حمل و نقل عمومی داده می‌شود.

ریاحی تاکید کرد: کارت سوخت خودروها به هیچ‌عنوان حذف نمی‌شود چرا که هم‌اکنون عرضه سوخت به کامیون‌ها براساس سامانه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی انجام شده و این کار قابلیت‌های زیادی دارد که در آینده‌ای نزدیک اطلاع رسانی می شود.

 
کاهش شاخص بورس کشورهای آسیایی
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 15:55

بانکی دات آی آر: شاخص بورس کشورهای آسیایی امروز چهارشنبه تحت الشعاع آمار ضعیف اقتصادی چین قرار گرفت و با کاهش روبرو شد.
به گزارش صبحانه به نقل از پایگاه خبری «سی ان بی سی»، شاخص بورس کشورهای آسیایی به دلیل آمار ضعیف اقتصادی چین با روند نزولی در روز چهارشنبه آغاز بکار کرد.

در همین حال ارزش شاخص بورس شانگهای ۲.۲ درصد کاهش یافت، شاخص بورس هنگ کنگ ۲ درصد تنزل یافت، شاخص بورس تایوان ۲.۱ درصد کاهش نشان داد، شاخص بورس استرالیا ۲.۱ درصد ارزش خود را از دست داد و نیز ارزش شاخص بورس کره جنوبی ۱.۹ درصد کاهش داشت.

 
خبر خوب برای بدهکاران مخابرات
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 15:52

بانکی دات آی آر: شرکت مخابرات استان تهران از ارائه بخشودگی‌های مالی ویژه بدهکاران برای اولین بار، در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی تلکام خبر داد.
به گزارش ایسنا؛ روابط عمومی شرکت مخابرات استان تهران اعلام کرد که به منظور ارج نهادن به خواستها و سلایق مشترکان، علاوه بر ارائه 16 سرویس مخابراتی در نمایشگاه تلکام 2015، این شرکت برای مشترکین بدهکار تخلیه و سلب امتیاز که دارای بدهی معوقه سنواتی هستند در زمان برگزاری نمایشگاه تلکام از 4 تا 7 مهرماه تخفیفات ویژه ای در نظر گرفته است.
علیرضاصیدی - مدیرعامل شرکت مخابرات استان تهران - از اعمال تخفیفات 10 تا 50 درصدی به مشترکان بدهکار در زمان نمایشگاه خبرداد و گفت: مشترکان بدهکار جهت استفاده از تخفیفات ویژه باید در زمان مقرر به غرفه این شرکت در نمایشگاه تلکام و یا یکی از مراکز مخابراتی مراجعه و نسبت به تسویه حساب و بهره مندی از تخفیفات ویژه اقدام کنند.

شانزدهمین نمایشگاه تلکام از شنبه 4 مهر 94 آغاز و تا پایان روز سه شنبه 7 مهرماه جاری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی برگزار می شود.

 
نرخ تورم شهریورماه
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 15:49

بانکی دات آی آر: مرکز آمار ایران نرخ تورم شهریورماه را ۱۳.۶ درصد و تورم نقطه به نقطه را ۱۱.۶ درصد اعلام کرد.

به گزارش الف،  مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در شهریورماه سال ۱۳۹۴ را اعلام کرد.

۱- شاخص کل (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۰) در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ عدد ۲۱۶.۸ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ۰.۹ درصد افزایش داشته است. افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۱۱.۶ درصد می‌باشد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۱۱.۵درصد) افزایش یافته است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به شهریور ماه سال ۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۳.۶ درصد است که نسبت به همین اطلاع در مرداد ماه ۱۳۹۴ (۱۳.۸درصد) کاهش یافته است.

۲ -شاخص گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات، در این ماه به رقم ۲۵۱.۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد کاهش داشته است. شاخص گروه اصلی خوراکی ها در ماه مورد برسی به عدد ۲۴۹.۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد کاهش داشته است. شاخص گروه اصلی خوراکی ها نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ۱۱.۱ درصد است. شاخص گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به شریورماه ۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۰.۸ درصد است که نسبت به همین اطلاع در مردادماه ۱۳۹۴، ۱۰.۸ بدون تغییر مانده است.

شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات در شهریورماه ۹۴ به رقم ۲۰۴.۸ رسید که ۱.۳ درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می‌دهد. میزان افزایش شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۲.۶ درصد بوده است و نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به شهریورماه سال ۱۳۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۱۴.۸ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماه منتهی به مردادماه ۱۳۹۴ (۱۵.۱درصد) کاهش یافته است.

 
انتشار مایکروسافت آفیس 2016
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 15:46

بانکی دات آی آر: ساعاتی پیش شرکت مایکروسافت در وب‌سایت رسمی‌اش از انتشار آفیس 2016 در سراسر جهان خبر داد.

به گزارش دیجی کالا، با اینکه آفیس 2016 از تیر ماه در اختیار کاربران مک قرار گرفته، اما کاربران ویندوز باید از یک نسخه‌ی پیش‌نمایش استفاده می کردند یا تا امروز صبر می‌کردند که رسما برای ویندوز عرضه شود. کاربران برای دسترسی به آفیس 2016 دو راه دارند؛ یا اینکه از طریق عضویت در آفیس 365 آن را تهیه کنند (برای عضویت در آفیس 365 باید سالانه 70 دلار پرداخت کرد)، یا اینکه این مجموعه را به قیمت 150 دلار خریداری کنند.

نسخه‌ی‌های جدید Word، Excel، PowerPoint، OneNote، Outlook، Access و Publisher همه با ویژگی‌های جدیدی می‌آیند و با رابط کاربری آنها هم با لمس کردن سازگار است. هیجان‌انگیزترین ویژگی جدیدی که اکثر کاربران درباره‌ی آن حرف می‌زنند قابلیت همکاری هم‌زمان در Word، PowerPoint و OneNote است؛ به این صورت که دو کاربر هم‌زمان می‌توانند روی یک فایل بنویسند. این ویژگی قبلا در Google Docs معرفی شده بود و مایکروسافت هم بالاخره‌ آن را به آفیس‌اش آورد. امکان نویسندگی و تایپ هم‌زمان یک تغییر مهم و مثبت محسوب می‌شود و به مایکروسافت امتیاز در مقابل رقیبانی مثل گوگل برتری می‌دهد. علاوه بر این، به اکسل قابلیت تبدیل مستقیم دست خط به معادله اضافه شده است که کارآمدی و بازدهی آن را برای کاربران آفیس بالا می‌برد.

 
ال‌جی در حال ساخت یک گوشی با دو صفحه نمایش
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 15:45

بانکی دات آی آر: گوشی V10 شرکت ال‌جی دارای دو صفحه نمایش در جلو است و به نظر می‌رسد که صفحه نمایش دوم کار لبه‌های خمیده گوشی‌های گلکسی S6 اج و گلکسی S6 اج پلاس را انجام می‌دهد.

به گزارش دیجی کالا، به نظر می‌رسد که شرکت ال‌جی در حال ساخت یک تلفن همراه هوشمند با دو صفحه نمایش است. صفحه نمایش‌هایی که در جلوی این محصول قرار می‌گیرند.
شایعات مختلفی درباره گوشی جدید ال‌جی منتشر شده است. این محصول که از دو صفحه نمایش بهره می‌برد، به احتمال زیاد V10 نام دارد. به تازگی این گوشی برای دریافت مجوزهای لازم به سازمان TENNA راه پیدا کرده و به همین دلیل تصویری از آن به بیرون درز کرده است. به احتمال زیاد این گوشی در مراسمی که ال‌جی می‌خواهد در تاریخ 9 مهر ماه برگزار ‌کند، معرفی خواهد شد.
با توجه به تصویر منتشر شده از این گوشی، مشخص شده که یک صفحه نمایش کوچک در بالای صفحه نمایش اصلی آن قرار گرفته است. در این عکس پنج برنامه مختلف روی صفحه نمایش دوم مشاهده می‌شود و احتمال دارد که کاربران از آن برای انجام دادن کارهای دیگر هم استفاده کنند. به احتمال زیاد این صفحه نمایش دوم نقش لبه‌های خمیده روی گوشی گلکسی S6 اج و گلکسی S6 اج پلاس سامسونگ را ایفا خواهد کرد.

همچنین این محصول شباهت زیادی به گوشی Continuum سامسونگ دارد که در سال 2010 راهی بازار شده بود. گوشی Continuum‌ یک صفحه نمایش دوم در اندازه 1.8 اینچ با رزولوشن 480×96 پیکسل داشت. البته این گوشی سامسونگ هیچ وقت با استقبال خوبی از سوی کاربران مواجه نشد و مشخص نیست که ال‌جی برای این محصول چه ویژگی‌های دیگری در نظر گرفته که باعث شوند مردم از آن استفاده کنند.
براساس اطلاعات لو رفته از سازمان TENNA گوشی V10 شرکت ال‌جی از یک صفحه نمایش 5.7 اینچی با کیفیت QHD برخوردار است. همچنین یک دوربین 16 مگاپیکسلی با فلش دوگانه برای آن در نظر گرفته شده است. یک دوربین جلوی 5 مگاپیکسلی هم روی این محصول مشاهده می‌شود. از دیگر مشخصات آن می‌توان به 3 گیگابایت رم، 64 گیگابایت حافظه داخلی با پشتیبانی از کارت حافظه، سنسور تشخیص اثر انگشت روی دکمه پاور و چیپ‌ست اسنپ‌دراگون 808 اشاره کرد.

 
خودروی‌ اپل تا سال 2019 آماده می‌شود
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 15:11

بانکی دات آی آر: شرکت اپل سرعت تلاش‌هایش را بیشتر می‌کند تا خودروی‌اش در سال 2019 آماده باشد.
براساس گزارش‌ها، اپل تلاش‌های لازم را انجام می‌دهد تا اولین خودروی الکتریکی‌اش را تولید کند. به گزارش وال استریت ژورنال، این شرکت کارمندان و منابعی را برای آماده کردن خودرو در سال 2019 میلادی اختصاص داده است.


به گزارش دیجی کالا، براساس منابع، این پروژه نام‌رمز تایتان گرفته؛ و به کارمندان از بخش‌های مختلف شرکت مسوولیت‌های جدیدی در راستای این هدف داده شده است. تعداد 600 نفری که در ابتدا روی این پروژه کار می‌کردند، اکنون سه برابر شده است. اهمیت زیاد اپل به این پروژه نشان می‌دهد که تلاش‌های اپل تا چد حد جدی و بلندپروازانه است. سال 2019، یک سال جلوتر از زمان پیش‌بینی شده برای رونمایی از خودرو است. طراحی و ساخت یک خودرو کار بسیار پیچیده ای است، و تکمیل آن پیش از موعد مقرر برای اپل، حتی باوجود کارشناس‌های بسیاری که از صنعت خودرو استخدام کرده، کار بسیار دشواری است؛ مخصوصا با توجه به این که شرکت مذکور هیچ تجربه ای در ساخت خودرو ندارد. البته تاکنون گزارش‌هایی منتشر شده حاکی از این که اپل برای ساخت خودروی الکتریکی از شرکت BMW کمک خواهد گرفت.
براساس اخبار منتشر شده، خودروی جدید اپل کاملا اتوماتیک نخواهد بود، اگر چه که ساخت یک خودروی بدون راننده در برنامه‌های دراز مدت اپل قرار دارد.

 
تحلیل تکنیکال نماد زامیاد
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 14:40

تحلیل تکنیکال نماد زامیاد را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۳۱ شهریور ۹۴
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 14:30

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به 31/2/95 داشته ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل 4.500 میلیارد ریال به مبلغ 281 ریال اعلام نموده است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۳۱ شهریور ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 14:24

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۳۱ شهریور ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروزچهارشنبه ۱مهر ۹۴
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 12:21

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروزچهارشنبه ۱مهر ۹۴

ادامه مطلب...
 
سـرانه ی تعداد دانش آموز به ازای رایانه های موجود در مدارس
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 11:49

بانکی دات آی آر: آیا فرزندتان در مدرسه دسترسی منظم به کامپیوتر دارد؟ در سرتاسر دنیا، کشورهایی مانند استرالیا سرانه ی شمار دانش آموز و رایانه را، به دو رایانه برای هر دانش آموز در مدارس رسانده اند. اما از سوی دیگر، در کشورهایی مانند ترکیه و تونس هر رایانه ی موجود در مدارس به ترتیب سهم 45 و 53 دانش آموز میگردد!
بنابر اعلام سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در باره ی تاثیر و نفوذ یادگیری دیجیتال در مدارس تاحدودی اغراق شده است؛ به رغم وجود شکاف عظیم بین کشورهای مختلف از حیث دسترسی دانش آموزی به رایانه در مدارس، هیچ پیشرفت چشمگیری در دستاوردهای دانش آموزان کشورهایی که سرمایه گذاری زیادی بر روی آموزش پرورش مبتنی بر فنآوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) کرده اند، به چشم نمیخورد!
یکی از دلایل اصلی این فقدان پیشرفت چشمگیر در دستاوردهای دانش اموزی، خصوصیت فنآوری در تمرکز زدایی و پرت کردن حواس دانش اموزان است. در گزارش OECD به روند فزاینده ی پدیده ی "دستبرد علمی" که حاصل از ذهنیت کپی-پـِیـسـت(Copy_Paste) در مدارس فناوری محور میباشد نیـز، اشاره شده است.

برگرفته از Forbes

مترجم: مهرداد دستورانی

 
ساخت پای مصنوعی با قابلیت ارسال پیامهای حسی
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 11:32

یک معلم اتریشی به نام ولفگانگ رنگر صاحب اولین پای مصنوعی دنیا است که قادر به انتقال پیامهای حسی به مغز است.

ادامه مطلب...
 
ریزتراشه ها و انسان ارتقاء یافته
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 10:40

ساندرو پورتنر، جوان سویسی برای ورود به آپارتمانش به کلید احتیاج ندارد. یک حرکت ساده دست در مقابل سامانه بازشناسی امواج رادیویی کافیست تا درب آپارتمان او باز شود.

ادامه مطلب...
 
جشنواره بانک محبوب من تمدید شد
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 09:51

جشنواره بانک محبوب من به دلیل استقبال گسترده مشتریان به مدت ۱۰روز تمدید شد.

ادامه مطلب...
 
گوا و جاذبه های گردشگری
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 09:28

بندر گوا منطقه فوق العاده زیبایی است که سواحل شنی وسیع ، زیبا ، آرام و لذت بخشی دارد. طبیعت به شدت سبز، نخل های زیبا ، سواحلي آرام و مراکز تفریحی ساحلی و امکانات مطلوب گردشگری با هزینه نسبتا کم از مهمترین عوامل جذب گردشکران به این منطقه است. افزون بر محیط طبیعی کلیسای بوم ژیزوس همراه با مومیایی زاویر مقدس در منطقه گوای کهنه شهرت و جذابیت ویژه ای دارد

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۲۵ شهریور ۹۴
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 09:10

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۳۱ شهریور ۹۴
چهارشنبه ، 1 مهر 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های روز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
مراسم معارفه دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 16:13

بانکی دات آی آر: مراسم معارفه دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا مراسم معارفه ابوالحسن فیروزآبادی به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی با حضور علی ربیعی وزیر کار، ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس و احمد توکلی نماینده مجلس در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

گفتنی است که در نخستین جلسه از دور دوم شورای عالی فضای مجازی، با توجه به پایان دوره و با اتفاق آرای اعضا، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی به عنوان دبیر جدید شورا و رییس مرکز ملی فضای مجازی انتخاب شده بود و امروز مراسم معارفه با حضور نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور صورت گرفته است.

 
ضرر ۳۰۰ میلیون یورویی پارس خودرو از تحریم
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 16:11

بانکی دات آی آر: مدیرعامل پارس خودرو از ضرر ۳۰۰ میلیون یورویی این شرکت از تحریم خبر داد و گفت: پارس خودرو ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار خودرو دارد.


به گزارش زرین،  آقامحمدی امروز در مراسم آغاز خط تولید خودروی ساندرو با اشاره به اینکه پارس خودرو ظرفیت تولید ٣٠٠هزار دستگاه خودرو در سال را دارد، اظهار داشت:این کارخانه توان تولید٢٠٠ هزار دستگاه از خودروهای خانواده رنو و نیسان را دارد  که برای تحقق این میزان تولید ٢٥٠ میلیون یورو سرمایه گذاری شده است.

وی افزود: بعد از اعمال تحریم های بین اللمللی تولید این شرکت با افت شدیدی روبه رو شد به نحوی که تولید این شرکت به ٤٠ هزار دستگاه رسید، حتی بخشی از شرکت تعطیل شد و پارس خودرو را با ٣٠٠میلیون یورو لطمه مالی روبرو کرد.

مدیر عامل پارس خودرو با اعلام اینکه خوشبختانه در سال ٩٣ تا حدودی مشکلات برطرف و افزایش خط تولید با متنوع سازی محصولات در این شرکت به وجود آمد، گفت: در سال گذشته رشد ٨٠درصدی را با تولید ١٢٠ هزار دستگاه خودرو در کارنامه خود ثبت کرده ایم.

آقامحمدی تصریح کرد: موفقیت امروز این شرکت در حالی اتفاق افتاده است که ما  ٧ هزار تعهد معوق به مشتریان داشتیم چرا که خودرو را فروخته بودیم اما نمی توانستیم آنها را به مردم تحویل دهیم.

 
تولید 2 وانت متوقف شد
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 15:55

بانکی دات آی آر: تیراژ تولید دو وانت در خودروسازان داخلی به صفر رسید.

براساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت مرداد ماه امسال تولید وانت باردو با افت صد درصدی از 4881 دستگاه در مرداد 1393 به صفر رسید.

مرداد ماه امسال تولید وانت کاپرا نیز با کاهش صد درصدی از دو دستگاه در مرداد 1393 به صفر کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، در این مدت تولید برخی وانت‌ها نیز افت شدیدی داشته است. تولید وانت نیسان انژکتوری تک سوز Z24NI با افت 97.1 درصدی از 698 دستگاه در مرداد 1393 به 20 دستگاه کاهش یافت.

مرداد ماه امسال تولید وانت مزدا دوکابین نیز با افت 98.4 درصدی از 365 دستگاه در مرداد 1393 به شش دستگاه کاهش یافت.

 
خشم بانکداران از پایین ماندن نرخ بهره
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 15:53


بانکی دات آی آر: «پل کروگمن»، نوبلیست اقتصاد با تمجید از اقدام فدرال‌رزرو آمریکا در تثبیت نرخ بهره می‌گوید: در حقیقت من جزو آن دسته اقتصاددانانی هستم که اصولا از مطرح شدن موضوع افزایش نرخ بهره در شرایط کنونی متعجب هستند.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، پل کروگمن در ستون اختصاصی خود در روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت: اما واکنش بخش پولی و مالی به تصمیم فدرال‌رزرو ممکن است بتواند توضیح دهد که درواقع چه اتفاقی درحال رخ دادن است. همان‌گونه که می‌دانید، فدرال‌رزرو مدام با بانکداران صحبت می‌کند و در مقابل، بانکداران نیز با خشم و عصبانیت تمام نسبت به تصمیمات فدرال‌رزرو واکنش نشان می‌دهند. برای کسانی‌که سعی می‌کنند از اقتصاد سیاسی سر درآورند، این یک «لحظه آها!» بود. ناگهان، همه چیزهایی که در این مذاکرات پیچیده به‌نظر می‌رسید، مفهوم و معنا پیدا کرد و آن «دنبال کردن پول» بود.

وی افزود: پایه سیاست تعیین نرخ بهره نسبتا ساده است و تاریخچه آن به بیش از یک قرن پیش یعنی به زمان «کنوت ویکسل»، اقتصاددان سوئدی بازمی‌گردد. بانک‌های مرکزی نظیر فدرال‌رزرو و بانک مرکزی اروپا باید نرخ‌های بهره را در «سطح طبیعی» خود و اتفاقاتی که برای تورم رخ می‌دهد، وضع کنند. اگر نرخ‌های بهره خیلی پایین باشد، تورم شتاب می‌گیرد و برعکس اگر نرخ‌های بهره خیلی بالا تعیین شود، تورم سقوط کرده و احتمالا به سمت تورم منفی یا معکوس پیش می‌رود. اما این معیار برای تایید پایین بودن نرخ بهره کنونی چندان قابل استدلال نیست. تورم سال‌هاست که پایین بوده و خصوصا اینکه معیارهای موردنظر تورمی فدرال‌رزرو نیز که نوسانات قیمتی مواد غذایی و سوخت را ازبین برده، رفته‌رفته به پایین‌تر از چارچوب هدف تعیین شده (یعنی تورم دو درصدی) افت کرده و هیچ نشانه‌ای از افزایش آن به چشم نمی‌خورد.

درست است که نرخ بهره کوتاه‌مدت نزدیک صفر، که کم و بیش توسط فدرال‌رزرو کنترل می‌شود، از نظر استانداردهای تاریخی بسیار پایین است؛ اما سوال جذاب‌تر این است که چرا احساس می‌شود که اقتصاد آمریکا نیازمند چنین نرخ بهره پایینی است؟ تمام شواهد می‌گویند که این امر ضروری است. اما اگر بازهم تصور می‌کنید که نرخ‌های بهره خیلی پایین است، از شما می‌پرسیم نظر شما درباره نرخ تورم چیست؟

با این‌حال، فدرال‌رزرو مدت‌هاست که درباره سیاست‌های نرخ بهره پایین خود با انتقادات فراوانی روبروست؛ لابد می‌پرسید چرا؟ پاسخ این است که داستان درحال تغییر است. در سال‌های 2011-2010، منتقدان فدرال‌رزرو درباره وضع تورم به شدت هشدار دادند. شاید انتظار داشتید وقتی تورم قادر به جامه عمل پوشاندن خواسته‌های فدرال‌رزرو نشود، این نهاد پولی تغییراتی را در سیاست‌های خود اعمال کند. درعوض، آنهایی که عادت داشتند برای مهار تورم، نرخ بهره بالا را طلب کنند، همچنان خواستار بالارفتن نرخ بهره هستند، اما این‌بار دلایل آنها عوض شده است. محبوبیت مقطعی این تعدیل نرخ بهره تنها در «ثبات مالی» نهفته است و با این ادعا صورت می‌گیرد که نرخ بهره پایین منجر به زایش حباب مالی و سقوط اقتصادی می‌شود.
کروگمن اضافه کرد: تصور می‌کنم این توجیه برای افزایش نرخ بهره منطقی باشد اما نکته قابل توجه چگونگی پیچیده و مبهم شدن قضیه برای افزایش نرخ بهره است. من از این جنبه به قضیه نگاه می‌کنم که اگر سیاستمداران چپ‌گرا به‌دنبال توجیه منطقی برای سیاست‌های خود که مبتنی بر شواهد ضعیف و منطق بی‌پایه هستند، باشند، قطعا به‌دلیل عدم پاسخگویی خود به باد انتقاد گرفته می‌شوند.

بسیاری از مردم، در کشف این حقیقت که آیا انبساط پولی برای مردم ثروتمند خوب است یا بد، دچار سردرگمی شده‌اند. این در واقع یک سوال پیچیده است اما آنچه که هویداست، این است که نرخ بهره پایین برای بانکداران اصلا خوب نیست.
برای بانک‌هایی که سودشان از سپرده‌ها و اعطای وام‌های با سود بالا تامین می‌شود، نرخ بهره بالا قطعا مفیدتر خواهد بود. بنابراین، با شرایط موجود، یعنی نرخ بهره پایین، کاسبی آنها نیز کساد می‌شود.

 
رشد نرخ دلار ناشی از افزایش تقاضا نیست
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 15:51

بانکی دات آی آر: فعالان بازار ارز با اشاره به رشد شدید عرضه ارز به بازار توسط بانک مرکزی در یک هفته اخیر معتقدند تقاضا در یک ماه اخیر افزایش نداشته و رشد نرخ ارز در روز‌های گذشته دلیل دیگری داشته است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در چند ماه اخیر که دلار روند صعودی به خود گرفت و تا 3500 تومان رسید، بانک مرکزی وارد میدان شد و عرضه ارز به بازار را تقویت کرد و همین مساله موجب کاهش نرخ‌ به زیر 3400 تومان شد.

با توجه به اینکه طبق برنامه بانک مرکزی عرضه ارز از طریق صرافی های مجاز بانک خصوصی(بانک پارسیان) است، برای بررسی روند اجرا با چند صراف به گفت‌وگو پرداختیم.

یکی از آنها به ما در این باره گفت: نه ما و نه صراف‌هایی که می‌شناسم، ارز بانک مرکزی که با عاملیت صرافی یک بانک خصوصی پرداخت می‌شود را خریداری نکرده‌اند.از بانک مرکزی استعلام کردیم که آیا با توجه به تفاوت قیمت بین ارز بانک مرکزی و بازار، صرافی استقلال نقشی در تعیین نرخ برای فروش ارز دارد یا خیر که هنوز به ما جواب نداده‌اند.

*در یک هفته اخیر میزان عرضه ارز به بازار 7 تا 8 برابر شده است

وی درخصوص علت کاهش نرخ ارز گفت: عرضه ارز به شدت افزایش یافته است. توزیع ارز بانک مرکزی با عاملیت صرافی بانک خصوصی قبلا هم انجام می‌شد اما حجم عرضه محدود بود و تاثیری بر سطح قیمت‌ها نداشت ولی در یک هفته اخیر میزان عرضه ارز به بازار 7 تا 8 برابر شده است. حداقل روزانه 30 تا 40 میلیون دلار ارز از طریق صرافی بانک خصوصی توزیع می‌شود.
به گزارش فارس، وی در پاسخ به این سوال که اختلاف قیمت ارز پارسیان با بازار چقدر است، گفت: قیمتی که به ما صرافی فروخته می‌شود حدود 20 تومان اختلاف دارد و در برخی مواقع به 70 تومان هم می‌رسد.

یکی دیگر از صراف‌ها به ما گفت: بانک مرکزی دو ماه پیش هم می‌توانست این میزان ارز را به بازار عرضه کند و نگذارد قیمت به 3500 تومان برسد. ولی نرخ به 3500 تومان رسید و بعد شروع به عرضه ارز کرد. به نظر من این نوسان ارز با مدیریت مسئولان انجام می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا اعلام ارز 3100 تومان در بودجه سال آینده، تاثیری بر بازار داشت، گفت: چند سال پیش اینگونه خبرها بر بازار تاثیر می‌گذاشت اما هم‌اکنون به دلیل اینکه سرمایه سرگردان در بازار ارز نیست، این اخبار اثری بر عرضه و تقاضا نداشته است.
یکی دیگر از صرافان در این باره می‌گوید: دلار 3500 تومان شد و بعد بانک مرکزی شروع به عرضه ارز کرد و در فاصله کوتاهی 100 تومان نرخ کاهش می‌یابد. تقاضای ارز در یک ماه گذشته هیچ تغییری نداشت و همان تقاضای معمول ارز بود.

وی ادامه داد: آنچه که هم‌اکنون رخ می‌دهد این است که ارز بانک مرکزی هم به دلالان جنب پاساژ افشار و هم به صرافان فروخته می‌شود. اختلاف ارز در بازار ایران و اقلیم کردستان عراق زیاد شده و بخشی از ارزی که بانک مرکزی در بازار می‌فروشد، در نهایت سر از کردستان عراق درمی‌آورد.
از صراف دیگری تاثیر اعلام خبر ارز 3100 تومانی در بودجه سال آینده را پرسیدیم که به ما گفت: صحبت‌هایی که در محافل می‌شود، چندان در بازار ارز اثری ندارد. اینگونه اخبار در صورتی تاثیرگذار خواهد بود که معاملات آتی ارز در بورس انجام شود که البته هم‌اکنون شرایط برای این کار وجود ندارد. آن موقع است که می‌توانیم بگوییم این اظهارنظر چه تاثیری داشته است.
وی افزود: اگر در لایحه بودجه نرخ ارز اعلام شود، در آن شرایط باید منتظر واکنش بازار بود.
شرایط فعلی بازار، سوالی بود که از یکی دیگر از صرافان پرسدیم که پاسخ داد: بازار هم‌اکنون به نوعی در کنترل بانک مرکزی است. نباید بیش از اندازه ارز به بازار تزریق کرد زیرا تقاضای چندانی برای ارز نیست.در یک هفته اخیر ارز بیش از تقاضا توزیع شد.
به گزارش فارس، نگاه صرافان به تغییرات نرخ ارز به نوعی است که آن را مدیریت شده می‌دانند و برای آن هم تحلیل‌های خاص خودشان را دارند.

*مقصر اصلی این نوسان خود دولت و بانک مرکزی است
صحبت یکی دیگر صرافان تهران این است: مقصر اصلی این نوسان خود دولت و بانک مرکزی است. ارزی که در بازار توزیع می شود، ارز بانک مرکزی است. ارز مبادله‌ای 3 هزار تومان است اما به قیمت 3380 تا 3400 فروخته می‌شود. بانک مرکزی این مابه‌التفاوت را چه کار می‌کند؟
وی افزود:بانک مرکزی نمی‌تواند با نرخ پایین‌تر ارز بفروشد؟ اگر این کار را انجام دهد دلار در نرخ 3400 می‌ماند؟ می‌گویند در یک ماه اخیر ارز در یک ماه اخیر تقاضا برای ارز افزایش یافته در حالی که تقاضا اصلا افزایش نداشت. تقاضا در سطح تقاضای معمول بود. اغلب تقاضا‌ها مربوط به ارز دانشجویی و مسافرتی است.
جمع کردن دلالان بازار ارز دغدغه‌ای بود که یکی از صرافان در این خصوص گفت: چرا بانک مرکزی و نیروی انتظامی دلالان روبروی پاساژ افشار را جمع نمی‌کند. چرا چند تا مامور برای سبزه میدان و پاساژ افشار مستقر نمی کنند؟ به نظر می‌رسد تمایلی به جمع کردن دلالان وجود ندارد.
در یک هفته اخیر فراز و فرودهای قیمت در بازار، شائبه‌هایی را ایجاد کرده است و برخی مصرانه معتقدند این نوسان مدیریت شده بود. اما مسئولان بانک مرکزی تاکید بر اینکه ثبات بازار ارز یکی از اهداف اصلی بانک مرکزی است، این شائبه را تکذیب می‌کنند.

پیشتر صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی به خبرنگار فارس گفته بود: بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز استقلال کامل دارد و هیچگاه به دنبال دستکاری نرخ ارز برای تامین منابع بودجه‌ای نبوده و نیست. نرخ ارز متغیر کلیدی برای اقتصاد هر کشوری است و براساس عوامل اقتصادی و غیراقتصادی در بازار تعیین می‌شود. در این خصوص اختلاف نرخ تورم داخلی و خارجی، میزان صادرات و واردات، تراز پرداخت‌ها و قیمت سایر دارایی‌های مالی و جریان‌های سرمایه بر آن تاثیر می‌‌گذارد.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری سه شنبه ۳۱ شهریور ۹۴
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 15:44

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری سه شنبه ۳۱ شهریور ۹۴

ادامه مطلب...
 
زمان عرضه مدل X تسلا
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 15:21

بانکی دات آی آر: شرگت تسلا برای عرضه‌ی خودروی جدیدش یعنی مدل X رسانه‌ها را به مراسمی در روز هفتم مهر دعوت کرده است.

به گزارش دیجی کالا، شرگت تسلا برای عرضه‌ی خودروی جدیدش یعنی مدل X رسانه‌ها را به مراسمی در روز هفتم مهر دعوت کرده است.
شرکت تسلا، یکی از بزرگ‌ترین و پیشتازترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی خودروهای پیشرفته‌ی برقی، به زودی مدل X خودروی تسلا را عرضه خواهد کرد. مسوولان این شرکت رسانه‌ها را برای مراسمی که در روز هفتم مهر در شهر «فریمانت» (Fremont) واقع در ایالت کالیفرنیا برگزار خواهد شد، دعوت کرد‌ه‌اند.
انتظار می‌رود تسلا در جریان این مراسم، قیمت و ویژگی‌های مدل X را اعلام کند. در حال حاضر این شرکت از عده‌ی خاصی از افراد دعوت کرده که مشخصات خودروهایش‌شان را بررسی کنند. البته این کار در یک مکان خصوصی و برای مدل‌های Signature و محدود انجام خواهد شد. همچنین این خودرو در قیمت‌های متنوعی عرضه خواهد شد تا خریداران حق انتخاب بیشتری داشته باشند.

مدل X با طراحی داخلی بزرگ‌تر از مدل‌های قبلی و درهای منحصر به فردی که از بالا باز می‌شوند، یک مدل مهم برای تسلا به شما می‌رود. هرچند که مدل X مهم‌ترین خودرو در خط تولید تسلا نیست. همه چشمان‌شان را به مدل 3 دوخته‌اند؛ خودروی تسلایی که قرار است قیمت ارزانی داشته باشد تا اکثر افراد بتوانند آن را تهیه کنند. تسلا در نظر دارد مدل 3 را تولید انبوه کند. مدل‌های X و S، هر دو بسیار گران و دور از دسترس عموم مردم هستند.

 
9 نرم‌افزاری که برای iOS 9 بروزرسانی شده‌اند
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 15:19

بانکی دات آی آر: قابلیت‌های جدیدی به iOS 9 اضافه شده است و اپ‌ها هم خود را با توجه به این قابلیت‌ها بروزرسانی کرده‌اند.

به گزارش دیجی کالا، اگر به سیستم عامل iOS 9 کوچ کرده‌اید، شاید بخواهید نرم‌افزارهای‌تان را بروزرسانی کنید. جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل iOS قابلیت‌هایی جدید زیادی به سازندگان نرم‌افزار داده است و آن‌ها هم از امکانات مقابل‌شان برای بهتر کردن اپ‌ها استفاده کرده‌اند.
از بازی‌ها گرفته تا نرم‌افزارهای جدیدی که از سیستم 3D Touch استفاده می‌کنند، سعی کرده‌اند قابلیت‌های جدید iOS 9 و گوشی‌های جدید 6s را در خود بگنجانند. می‌توانید در پایین، برخی از اپ‌هایی که خود را برای استفاده از iOS 9 آماده کرده‌اند ببینید.
‌‌‌‌‌1Blocker
با عرضه‌ی iOS 9، نرم‌افزارهای ضد تبلیغ به یکی از محبوب‌ترین اپ‌های امروز تبدیل شده‌اند. نرم‌افزار 1Blocker هم یکی از بهترین آن‌ها است. این نرم‌افزار قابلیت‌های شخصی‌سازی زیادی دارد و این امکان را برای‌تان فراهم می‌کند تا حتی فونت‌هایی که دوست ندارید روی سایتی ببینید را بلاک کنید.

DropBox
نرم‌افزار دراپ‌باکس با نسخه‌ی جدیدش کاربردی‌تر شده است. می‌توان فایل‌های روی حساب‌های کاربری‌تان را در همان سرچ گوشی هم پیدا کنید؛ حتی بدون اینکه نیازی به باز کردن نرم‌افزار باشد. امکان استفاده از قابلیت 3D Touch گوشی‌های 6s هم به نسخه‌ی جدید دراپ‌باکس اضافه شده است. می‌توان با نگه داشتن آیکون این اپ روی صفحه‌ی اصلی، فایل‌های اخیرا را دید.

Duet Game
یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های کنسول‌های جدیدی بازی، امکان ضبط و اشتراک روند بازی است. این قابلیت به اسم ReplayKit در iOS 9 اضافه شده است. بازی Duet Game هم از اولین عناوینی است که می‌گذارد از این قابلیت استفاده کنید.

Instapaper
نرم‌افزار خواندن روزنامه‌ی Instapaper هم با امکان جدید تصویر در تصویر بروزرسانی شده است. می‌توان هم‌چنین از فونت جدید San Francisco اپل هم در این نرم‌افزار استفاده کرد.

Microsoft Office
نرم‌افزارهای بسته‌ی آَفیس مایکروسافت هم برای آی‌پد بروزرسانی شده‌اند و از قابلیت Multi-Tasking جدید iOS 9 استفاده می‌کنند. یعنی برای مثال می‌توان هم‌زمان دو نرم‌افزار Powerpoint و One Note را اجرا کرد. امکان جستجوی فایل‌های آفیس هم از داخل سرچ iOS فراهم شده است.

Pinterest
قابلیت جستجو از همان صفحه‌ی اصلی در Pinerest هم ممکن شده است. نسخه‌ی جدید اپ Pinterest هم‌چنین از 3D Touch پشتیبانی می‌کند. مثلا می‌توان با نگه داشتن آیکون صفحه، اتفاقات مهم در ‌Pinterest را به‌سرعت دید.‌

Pocket
نرم‌افزار Pocket به کاربران‌اش این امکان را می‌دهد تا ویدیوها، لینک‌ها یا مطالب جذابی که می‌بینند را در آن ذخیره کنند و بعدا سر فرصت آن‌ها را ببینند. قابلیت جستجوی جدید iOS 9 هم در نسخه‌ی جدید Pocket قرار دارد.

Twitter
قابلیت Multi-Tasking به نرم‌افزار توییتر اضافه شده است. در نتیجه می‌توان روی آ‌ی‌پد چند کار مختلف را همزمان در این شبکه‌ی اجتماعی انجام داد.

iMovie
نرم‌افزار iMovie اپل برای iOS 9 تغییرات بزرگی کرده است. کسانی گوشی‌های 6s را دارند می‌توانند از امکانات 3D Touch و ویدیوی 4K استفاده کنند و روی آی‌پد هم می‌توان با قابلیت Multi-Tasking، همزمان ویدیویی را ویرایش کرد و کار دیگری هم انجام داد.

 
اطلاعات سخت‌افزاری گوشی گلکسی O5 سامسونگ لو رفت
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 15:18

بانکی دات آی آر: گوشی گلکسی O5 از یک پردازنده چهار هسته‌ای با سرعت 1.3 گیگاهرتز،1 گیگابایت رم و 8 گیگابایت حافظه داخلی بهره می‌برد.

به گزارش دیجی کالا، چند ماهی است که خبرهای مختلفی درباره خانواده جدید گوشی‌های سامسونگ با نام گلکسی O شنیده می‌شوند. مدتی پیش هم مشخص شد که این شرکت گوشی با شماره SM-G600 در دست ساخت دارد که به احتمال زیاد با نام گلکسی O7 راهی بازار می‌شود.
به‌تازگی اطلاعات جدیدی از یک عضو دیگر از خانواده گلکسی O در بنچمارک GFXBench منتشر شده است. این گوشی که به نظر می‌رسد گلکسی O5 نام داشته باشد با شماره مدل SM-G550 شناخته می‌شود. با توجه به اطلاعات منتشر شده در برنامه GFXBench این گوشی یک محصول رده‌پایین به حساب می‌آید که یک صفحه نمایش 5 اینچی با کیفیت 720×1280 پیکسل برای آن در نظر گرفته شده است. همچنین مشخص شده که برای O5 از چیپ‌ست Exynos 3475 استفاده شده که یک پردازنده چهار هسته‌ای با سرعت 1.3 گیگاهرتز و پردازنده گرافیکی Mali-T720 در آن قرار گرفته است. یک گیگابایت رم و 8 گیگابایت حافظه داخلی هم از دیگر ویژگی‌های سخت‌افزاری این گوشی به حساب می‌آیند. البته مشخص شده که از 8 گیگابایت فضای در نظر گرفته شده برای این محصول، تنها 4.5 گیگابایت آن در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد که سامسونگ یک دوربین 8 مگاپیکسلی در پشت و یک دوربین 5 مگاپیکسلی در جلوی این گوشی قرار داده است. به احتمال زیاد گلکسی O5 با اندروید 5.1.1 راهی بازار می‌شود.

در گذشته اطلاعات سخت‌افزاری گوشی گلکسی O7 هم منتشر شده بود. این گوشی از چیپ‌ست اسنپ‌دراگون 410 که یک پردازنده چهار هسته‌ای با پردازنده گرافیکی Adreno 306 روی آن قرار دارد، استفاده می‌کند. همچنین 1 گیگابایت رم به همراه 8 گیگابایت حافظه داخلی برای آن در نظر گرفته شده است. این گوشی یک دوربین 13 مگاپیکسلی در پشت و یک دوربین 5 مگاپیکسلی در جلو خواهد داشت. به نظر می‌رسد که اندروید 5.1.1 روی آن قرار گرفته باشد.

شایعات به این موضوع اشاره می‌کنند که گوشی‌های گلکسی O در این هفته راهی بازار می‌شود.

 
تحلیل تکنیکال نماد گروه بهمن
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 14:10

تحلیل تکنیکال نماد گروه بهمن را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز سه شنبه ۳۰ شهریور ۹۴
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 11:47

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز سه شنبه ۳۰ شهریور ۹۴

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۳۰ شهریور ۹۴
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 11:36

شركت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا  که پیش از این تحت عنوان کشتیرانی ملی آریا (تاسیس 1346) پا به عرصه خدمات تخلیه و بارگیری محمولات بندری نهاده است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۳۰ شهریور ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 11:23

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۳۰ شهریور ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
برخورد دهنده هادرونی بزرگ؛ پیش بسوی اکتشافات جدید در فیزیک نوین
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 10:37

برخورد دهنده هادرونی بزرگ (LHC) پس از وقفه ای 27 ماهه، هفته گذشته با انرژی بی سابقه ای، دوباره شروع به کار کرد.

ادامه مطلب...
 
تا پایان سال 2015، فروش تبلت از رایانه شخصی پیشی میگیرد
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 09:38

از زمانی که اولین iPad در ماه آپریل 2010 به بازار آمد و فروش خود را آغاز کرد، پنج سال میگذرد.

ادامه مطلب...
 
ویدیوهای آنلاین_ فرصتی میلیارد دلاری
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 09:33

براساس گزارش سایت Variety، اپل درصدد ساخت برنامه ی ویدیویی اورجینال خاص خود است.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۳۱ شهریور ۹۴
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 09:08

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
مصر و جاذبه های گردشگری
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 08:52

مصر، سرزمین و کشوری است در شمال و شمال شرقی قاره آفریقا که مساحت آن ۱٬۰۰۱٬۴۴۹ کیلومتر مربع بوده و از دیدگاه وسعت بیست و هشتمین کشور جهان محسوب می گردد. بیش از 90% مصر را بیابان پوشانده است. بیابان غربی- که دامنه آن تا درون لیبی و وسودان را فرا گرفته- کم ارتفاع است. بیابان شرقی به واسطه وادیها چند تکه است و در پای کوههایی در کنار دریای سرخ در جنوب شرقی پایان می یابد

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۳۰ شهریور ۹۴
سه شنبه ، 31 شهریور 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های روز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
تهدید ایرلاین‌های بدهکار
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 15:56

بانکی دات آی آر: در حالی مقام مسئول شرکت پخش فرآورده‌های نفتی از افزایش ۶۲ درصدی بدهی سوختی ایرلاین‌ها طی دو سال اخیر خبر داده و آنها را به عدم تحویل سوخت تهدید کرده که دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: بدهی ایرلاین‌ها به شرکت پخش در حال پرداخت است.


به گزارش تسنیم، طی سال‌های اخیر بدهی سوختی شرکت‌های هواپیمایی به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی یکی از موضوعاتی بوده که فراز و نشیب‌های متعددی را پشت سر گذاشته است. زمانی مدیرعامل وقت شرکت پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر این‌که کمر شرکت پخش به دلیل تحویل سوخت نسیه خم شده است، گفته بود: اگر شرکت‌های هواپیمایی بدهی خود را پرداخت نکنند اسامی آنها اعلام عمومی می‌شود.

اما این تهدید و در ادامه توقف سوخت‌رسانی به برخی شرکت‌های هواپیمایی هم نتوانست افاقه کند چون هر روز بر میزان بدهی شرکت‌های هواپیمایی افزوده شد. حدود دو سال پیش پهلوانی رئیس وقت سازمان هواپیمایی کشوری پس از ماه‌ها کشمکش اعلام کرد مشکل بدهی سوختی ایرلاین‌ها به شرکت پخش با تقسیط آن حل شد.

این در حالی است که طی ماه‌های اخیر یکبار دیگر با بالا رفتن بدهی سوختی شرکت‌های هواپیمایی، صدای شرکت پخش فراورده‌های نفتی در آمده است. اسماعیلیان مدیر مالی این شرکت در این‌باره گفته است: هواپیمایی ماهان با ٣٤٨ میلیارد تومان، آسمان با ٢٥٣ میلیارد تومان، ایران ایر با‌ 220 میلیارد تومان و ایران ایرتور با ٥٤ میلیارد تومان، از جمله ایرلاین‌های مهم بدهکار  هستند.

وی با بیان این‌که ١٣٣ میلیارد تومان از بدهی  ماهان مربوط به شرکت پیمانکار سوخت رسان در فرودگاه امام خمینی(ره) است، تصریح کرد: موضوع وصول مطالبات شرکت ملی پخش از شرکت‌های هواپیمایی از طریق سازمان‌های مختلفی پیگیری شده و به تازگی نیز حسابهای بانکی شرکتهای هواپیمایی بدهکار از سوی وزارت اقتصاد و امور دارایی مسدود شد

وی تصریح کرد: با توجه به این مهم (توقیف حسابهای بانکی) تنها بخش اندکی از بدهیهای سنواتی شرکتهای هواپیمایی به شرکت ملی پخش، مستهلک شده است.

وی با تاکید بر این‌که خدمت رسانی به مردم، موضوع مهمی است که نباید به آن کم توجهی شود، گفت: شرکت‌های هواپیمایی نیز باید تعامل و همکاری بیشتری داشته باشند تا خدمت رسانی به مردم که مهم‌ترین مسئولیت همه بخشهای خدماتی است با مشکل روبرو نشود.

مدیر مالی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان این که قطع سوخت شرکتهای بدهکار می تواند به عنوان ابزار در نظر گرفته شود، تصریح کرد: نباید به نقطه ای رسید که از این موضوع (قطع سوخت) به عنوان ابزاری برای دریافت مطالبات استفاده شود.

اسماعیلیان بیان کرد: در صورتی که شرکت‌های هواپیمایی نسبت به تسویه مالی خود اقدام نکنند، شرکت ملی پخش نیز برخلاف میل سازمانی خود مجبور خواهد شد از تحویل سوخت به آنها خودداری کند و این تصمیم را در نخستین فرصت اجرایی کند.

این در حالی است که دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از حل و فصل این موضوع خبر داد و به تسنیم گفت: بدهی سوختی شرکت‌های هواپیمایی داخلی به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی تقسیط شده و هم‌اکنون در حال پرداخت است.

به گزارش تسنیم،‌این‌گونه به نظر می‌رسد موضوع بدهی سوختی ایرلاین‌ها به کلاف سردرگمی تبدیل شده که وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و نفت نمی‌توانند (یا نمی‌خواهند) کاری برای آن انجام دهند. در صورت تداوم عدم پرداخت نرخ سوخت تحویلی توسط ایرلاین‌ها باید منتظر قطع سوخت‌رسانی و لغو تعداد زیادی پرواز در آینده‌ای نزدیک بود. شرکت پخش فرآورده‌های نفتی یکبار تهدید خود منبی بر قطع سوخت‌رسانی به ایرلاین‌ها را عملی و مردم را چند روز گرفتار کرد. حال باید دید این شرکت با نزدیک شدن رقم بدهی شرکت‌های هواپیمایی به 1000 میلیارد تومان تهداد تازه خود را عملی می‌کند.

 
محدودیت مجوزدهی به اپراتورهای مجازی موبایل
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 15:54

بانکی دات آی آر: یک متقاضی اپراتور مجازی موبایل با اشاره به ۵۰ شرکت متقاضی دریافت این پروانه گفت: با توجه به محدودیت ظرفیت شبکه ۳ اپراتور اصلی موبایل، شرکت‌های محدودی موفق به اخذ پروانه خواهند شد.


به گزارش فارس، محمد تهرانی درباره اقدام وزارت ارتباطات برای ورود اپراتورهای مجازی تلفن همراه اظهارداشت: واگذاری پروانه‌های جدید در حوزه اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) اقدام صحیح و معقولی است.


این کارشناس مخابرات با اشاره به روال واگذاری پروانه‌های MVNO گفت: اسناد در اختیار عموم قرار داده شد و شرکت‌های متقاضی طبق اسناد، مدارک لازم را آماده و به رگولاتوری ارسال کردند.

وی که شرکت متبوع‌اش متقاضی دریافت پروانه اپراتور مجازی موبایل است، با اشاره به اینکه طبق اعلام رسمی رگولاتوری، 50 شرکت اسناد را به رگولاتوری تحویل داده‌اند و متقاضی دریافت پروانه MVNO هستند، گفت: رگولاتوری پس از بررسی مدارک 50 متقاضی، شرکت‌های حائز شرایط را معرفی می‌کند و به آنها موافقت‌ اصولی می‌دهد و ضمانت‌نامه‌ای نیز دریافت می‌کند.

تهرانی تصریح کرد: سپس شرکت‌های دارای موافقت اصولی وارد مذاکره با اپراتورهای اصلی تلفن همراه (MNO) می‌شوند و هر شرکت که بتواند با یکی از 3 اپراتور به توافق برسد، پروانه می‌گیرد و باید حق پروانه  MVNOرا نیز بپردازد.

وی تاکید کرد: از این رو خسارت مالی متوجه شرکت‌هایی که در نهایت موفق به اخذ پروانه MVNO نمی‌شوند، نخواهد شد.

وی اظهارداشت: با توجه به محدودیت اپراتورهای میزبان تلفن همراه (MNO) در بخش دسترسی، آنها نمی‌توانند با همه متقاضیان MVNO توافق کنند و به آنها سرویس بدهند، در نتیجه هر اپراتور با تعداد محدودی MVNO توافق خواهد کرد.

تهرانی ادامه داد: در نهایت نیز رگولاتوری باید به MVNO‌هایی که با MNOها به توافق رسیده‌اند پروانه بدهد و بنابراین احتمالاً همه 50 متقاضی MVNO پروانه نخواهند گرفت.

 
بانک HSBC کارمندان خود را اخراج می کند
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 15:53

بانکی دات آی آر: بانک HSBC انگلیس قصد دارد ۵۰ هزار کارمند خود را با هدف کاهش هزینه‌ها در سراسر جهان اخراج کند.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker) به نقل از راشاتودی، بانک HSBC انگلیس قصد دارد 50 هزار کارمند خود را در سراسر جهان از کار برکنار کند.
این بانک به تازگی اعلام کرده است قصد دارد با هدف افزایش فعالیت های خود علی رغم اخراج ده ها هزار کارمند، 40 هزار نفر را در چین استخدام کند.
به گزارش  فارس، این بانک در سال 1865 در چین تأسیس شده است که دفتر مرکزی این بانک پس از سال ها به انگلیس منتقل شد.
HSBC با اخراج 50 هزار کارمند در نظر دارد تا طی سه سال آینده 5 میلیارد دلار از هزینه های خود را کاهش دهد.

 
کاهش فرایند اعطای وام بانک توسعه صادرات
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 15:52

بانکی دات آی آر: مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تلاش این بانک برای کاهش زمان و فرایند خدمات و تسهیلات بانکی است چرا که برای کمک به صادرات لازم است پرداخت تسهیلات به مشتریان تسریع شود.
به گزارش بانکداری ایران (بانکیا)، دکتر علی صالح آبادی در نشستی که با حضور اعضای اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی ارومیه در ساختمان مرکزی این بانک در تهران برگزارگردید، افزود: باید با شناسایی موانع و عوامل بازدارنده روند ارائه خدمات به مشتریان را تسهیل کرد چرا که این امرموجب جذب مشتری و افزایش توان رقابتی می شود.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به مشکلات بانک در حوزه جذب سپرده و همچنین عدم افزایش سرمایه از سال 86 تاکنون افزود: محوریت فعالیت این بانک کمک به بنگاه‌های صادرات محور و دارای ارزآوری است.
دکتر صالح آبادی درخصوص حذف تحریم بانک توسعه صادرات در پیوست یک برجام گفت: در پسا تحریم با اخذ خطوط اعتباری از بانک های خارجی و همچنین برقراری سوییفت بسیاری از مشکلات صادرکنندگان مرتفع خواهد شد.
وی در خصوص نرخ سود تسهیلات بانک اظهار داشت: این بانک شباهتی به بانک‌های خصوصی در زمینه سود تسهیلات ندارد بطوریکه این نرخ در عقود مبادله‌ای بین 16 تا 21 درصد و طبق مصوبات بانک مرکزی است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات در پاسخ به سوالی پیرامون نوع وثایق برای دریافت تسهیلات گفت: در صورتی‌ که متقاضی ازجمله مشتریان خوش حساب بانک باشد وثایق نوع دوم نیز برای تضمین دریافت خواهد شد و از قراردادهای لازم الاجرا نیز می توان استفاده کرد.
آقای حسن انتظار رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی ارومیه در این نشست با طرح سوالاتی نظیر نوع وثیقه، نوسانات نرخ ارز و صورت های مالی، خواستار دریافت راهکار در این زمینه شد که مدیرعامل بانک توسعه صادرات به این سوالات پاسخ داد.

 
افزایش تعرفه واردات خودرو تا 1000 درصد
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 15:51

بانکی دات آی آر: یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تهیه طرحی دو فوریتی برای افزایش تعرفه واردات خودرو تا 1000 درصد خبر داد و گفت که این طرح فردا تقدیم هیأت رئیسه می‌شود.
نادر قاضی پور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این طرح که در راستای حمایت از صنعت خودرو تدوین شده افزایش تعرفه واردات خودرو تا 1000 درصد و ممنوعیت واردات قطعات خارجی را پیش بینی کرده است.
وی با بیان اینکه آسیب دیدن دو خودروساز بزرگ کشور مشکلات امنیتی را به وجود می آورد بر لزوم حمایت از صنعت خودرو و در عین تقویت کیفیت خودروهای داخلی تاکید کرد .
قاضی پور همچنین گفت که ‌در این طرح خرید خودروی داخلی از سوی ادارات و شهرداری ها مورد اشاره قرار گرفته است.
به گفته این نماینده مجلس نمایندگان طراح، این طرح را فردا سه شنبه با قید دو فوریت تقدیم هیأت رئیسه مجلس کنند.

 
دانشمندان انگلیسی، به دنبال دستکاری ژنتیکی رویان انسان
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 15:48

بانکی دات آی آر: قوانین انگلستان، به محققان اجازه‌ی تغییر ژنتیکی رویان‌های انسان را نمی‌دهند، مگر اینکه آن‌ها را پس از انجام تحقیقات نابود کنند.

به گزارش دیجی کالا، محققان انگلیسی می‌خواهند برای اولین بار، به‌صورت رسمی یک رویان (Embryo) انسان را تغییر ژنتیکی دهند. به موجودی که از لحظه‌ی لقاح تا هشت هفته‌ی بعد در رحم به‌وجود می‌آید، رویان می‌گویند. پس از هفته‌ی هشتم، رویان به جنین یا Fetus تبدیل می‌شود.
قرار است رویان‌های تغییر ژنتیکی داده شده، پس از انجام تحقیقات از بین بروند و در رحم کسی قرار داده نشوند. دولت انگلستان گفته است که هنوز اجازه‌ی انجام تحقیقات را صادر نکرده، اما در حال بررسی این موضوع است.
انجام تغییرات ژنتیکی روی رویان‌ها در انگلستان ممنوع است. سخنگوی «سازمان رویان‌شناسی و لقاح انسانی» انگلستان گفته است: «اخیرا درخواستی برای استفاده Crispr/Cas9 یا انجام تغییرات ژنتیکی دریافت کرده‌ایم. این موضوع را بررسی خواهیم کرد.»
محققان چینی چند ماه پیش خبر از انجام تغییرات ژنتیکی روی رویان انسان داده بودند. حتی با اینکه این رویان‌ها هرگز در بدن کسی قرار داده نشدند، اما باز هم این موضوع سر و صدای زیادی به راه انداخت.
تغییرات ژنتیکی، مستقیما روی DNA انجام می‌شود. در نتیجه هر تغییر انجام شده‌ای می‌تواند از طریق تولید مثل به نسل‌های بعدی هم انتقال یابد. قوانین انگلستان هم انجام تغییرات ژنتیکی را ممنوع کرده است. با این حال، امکان انجام این کار برای تحقیقات، در صورتی که پس از آن رویان‌ها نابود شوند وجود دارد.

پژوهشگران انگلیسی می‌خواهند تا با تغییر ژنتیکی رویان‌ها، اولین مراحل تشکیل انسان را بررسی کنند. هدف آن‌ها هم از این بررسی، پیدا کردن راه‌هایی برای جلوگیری از نابود شدن رویان‌ها در زنان باردار است.
دکتر «کتی نیاکان»، محقق اصلی این پروژه می‌گوید که می‌خواهد ژن‌هایی که رویان انسان برای به‌وجود آمدن نیاز دارد را پیدا کند. او می‌گوید: «رویان‌هایی که به ما اهدا شوند، فقط برای اهداف تحقیقاتی به کار گرفته خواهند شد.»
تکنیک جدیدی برای تغییرات ژنتیکی به اسم Crispr/Cas9 ساخته شده است که می‌تواند ژن‌ها را با دقت زیادی دستکاری کند. موضوع تحقیقات ژنتیکی رویان‌ها و بچه‌هایی که هنوز به دنیا نیامده‌اند، بحث‌های اخلاقی زیادی را به راه انداخته است. امریکا هم اخیرا قوانینی مختص این موضوع وضع کرده که تغییرات ژنتیکی را محدود می‌کند.

 
طراحی کامل‌ترین درخت زندگی
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 15:46

بانکی دات آی آر: پژوهش‌گران کامل‌ترین درخت زندگی که شامل 2/3 میلیون گونه‌ی زنده است را درست کرده‌اند.

به گزارش دیجی کالا، پژوهش‌گران اولین پیش‌نویس بزرگترین «درخت زندگی» را منتشر کرده‌اند. در این درخت زندگی، ۲/۳ میلیون از همه‌ی گونه‌های موجودات زنده که روی زمین وجود دارد نشان داده شده است.
این پروژه، با همکاری محققان یازده موسسه‌ی تحقیقاتی مختلف صورت گرفته است و رابطه‌ی بین گونه‌های مختلف و نحوه‌ی تکامل آن‌ها به مرور زمان را نشان می‌دهد. «درخت زندگی» که در نشریه‌ی Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است، ایجاد حیات روی زمین را از ۳/۵ میلیارد سال پیش به تصویر می‌کشد.
در توضیحات این پروژه آمده است: «با درخت‌های بزرگ‌تر، می‌توانیم سوال‌های تکاملی را با وسعت بزرگ‌تر از همیشه پاسخ دهیم.»
تا به امروز هزاران درخت مختلف که هر کدام شاخه‌ی مشخص شده‌ای را بررسی می‌کردند منتشر شده بود. برخی از آن‌ها حتی بیش از صد هزار گونه‌ی مختلف را پوشش داده بودند. با این حال، درخت جدید، تمامی آن‌ها را با هم ادغام کرده است و درختی تحویل داده که تمام زندگی را در بر می‌گیرد.
اولین پیش‌نویس درخت زندگی جمع‌آوری شده‌ی جدید، از ۵۰۰ درخت دیگر که تا به امروز وجود داشتند تهیه شده است. درخت زندگی، نموداری است که روند تکامل موجودات زنده‌ی مختلف زمین را نشان می‌دهد. مثلا انسان، در زیر مجموعه‌ی دامنه‌ی Metazoa قرار دارد. این لینک کاملا به صورت دیجیتالی تهیه شده و می‌توانید به صورت آنلاین در آن به جستجوی گونه‌ها بپردازید.

 
راهنمای برطرف کردن مشکل شارژ آیفون
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 15:30

بانکی دات آی آر: هر چند وقت یک‌بار محل شارژ آیفون خود را تمیز کنید.

به گزارش دیجی کالا، به احتمال زیاد خیلی‌ها با مشکل شارژ آیفون روبه‌رو شده‌اند. گوشی خود را به شارژر متصل می‌کنید، اما به نظر می‌رسد که گوشی متوجه اتصال کابل به خودش نشده است. در این حالت ممکن است چندبار گوشی را به آرامی تکان دهید یا حتی یک بار کابل را از آن جدا و دوباره متصل می‌کنید.
این مشکلی است که اکثر افرادی که آیفون دارند با آن روبه‌رو شده‌اند. شاید در ابتدا فکر کنید که کابل شارژر خراب شده و باید آن را عوض کنید. البته این مشکل با تعویض کابل برطرف نمی‌شود و باز هم در زمان شارژ به دردسر می‌افتید. اینجاست که احتمال اینکه مشکل مربوط به گوشی باشد، افزایش پیدا می‌کند.

برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید به فروشگاه‌های رسمی اپل بروید یا حتی می‌توانید از یک راه دیگر استفاده کنید. بسیاری از کاربران زمانی که از گوشی استفاده نمی‌کنیم، آن را در جیب‌شان می‌گذارند. در این حالت ممکن است پرز برخی از لباس‌ها وارد محل پورت شارژ گوشی شود و این اتفاق باعث می‌شود که گوشی متوجه نشود که شارژر به آن متصل شده است. هر چند وقت یکبار سعی کنید که محل پورت شارژ گوشی را با گیره یا وسیله‌ای نازک تمیز کنید. در زمان تمیز گردن این قسمت حتما غافلگیر خواهید شد و مشاهده می‌کنید که پرزهای زیادی از آن خارج می‌شوند. پس از تمیز کردن این قسمت بار دیگر کابل را به گوشی متصل کنید و مشاهده خواهید کرد که آیفون شارژ می‌شود.
پس اگر شما هم این مشکل را دارید یا کسی را می‌شناسید که از این مشکل رنج می‌برد، از این راه حل استفاده کنید یا آن را به افراد دیگر پیشنهاد دهید.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری دوشنبه ۳۰ شهریور ۹۴
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 15:01

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری دوشنبه ۳۰ شهریور ۹۴

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد دی
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 14:08

تحلیل تکنیکال نماد دی را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۲۹ شهریور ۹۴
دوشنبه ، 30 شهریور 1394 ، 14:05

طبق اطلاعات 12 ماهه منتهی به 31/3/94 ؛ شرکت با سرمایه ای معادل 10.000 میلیارد ریال مبلغ 401 ریال سود به ازای هر سهم ساخته است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۹ شهریور ۹۴ و پیش بینی بازار فردا