بنر

بنر
آرشیو اخبار بانکی
بنزین و گازوئیل گران نمی‌شود
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 13:05

رانندگانی که در 48 ساعت گذشته برای سوخت‌گیری به پمپ‌بنزین‌ها مراجعه کرده‌اند با تعجب از شارژ نشدن سهمیه سوخت 700 تومانی خود خبر می‌دهند، موضوعی که هم اتحادیه جایگاه‌داران سوخت و هم شرکت پخش فراورده‌های نفتی از علت آن بی‌خبرند!

به گزارش خبرنگار ایسنا، خودروهایی که از ابتدای خرداد ماه برای سوخت‌گیری به جایگاه‌های سوخت مراجعه کرده بودند، به روال تصور ماه‌های گذشته در انتظار شارژ سهمیه 60 لیتری بنزین 700 تومانی در کارت‌ها سوخت خود بودند، اتفاقی که باوجود تعجبشان اجرایی نشده بود تا به دنبال دلیلی برای این موضوع بگردند، سئوالی که البته مسئولان جایگاه‌ها نیز پاسخی برایش نداشتند، اما پیگیری‌های بیشتر احتمال تک‌نرخی شدن قیمت بنزین را تقویت می‌کند.

بیژن حاج‌محمدرضا، رییس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت در گفت‌وگو با ایسنا با تایید این‌که سهمیه‌های خردادماه به کارت‌های سوخت واریز نشده، از دلایل این تصمیم ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: برای این کار با ما نیز مشورتی نشده است. به دلیل این‌که این موضوع برای رانندگان نیز اطلاع رسانی نشده بود، برخی رانندگان به جایگاه‌داران در این خصوص اعتراض داشتند، درحالی که جایگاه‌داران نیز خود از این تصمیم بی اطلاع بودند.

وی عنوان کرد که دلیل واریز نشدن سهمیه‌های جدید در کارت‌های سوخت خودروهای شخصی به احتمال زیاد تک نرخی شدن سوخت است.

پیگیری‌های ایسنا از شرکت پخش فراورده‌های نفتی نیز حاکی از این است که این شرکت خود را به عنوان مجری تصمیم های دولت درخصوص پخش فراورده‌های نفتی می‌داند و واریز سهمیه‌های هرماهه سوخت بنا به دستور مسئولان دولتی انجام می‌شده است که تاکنون چیزی در خصوص واریز سهمیه‌های جدید به شرکت پخش ابلاغ نشده است و در این راستا وزارت نفت باید اطلاع‌رسانی کند.

بنزین و گازوئیل تک‌نرخی می‌شوند

در این راستا برخی منابع آگاه در گفت‌وگو با ایسنا علت واریز نشدن سهمیه بنزین را تصمیم دولت برای تک‌نرخی کردن بنزین اعلام کرده‌اند.

براین اساس، از این به بعد بنزین برای خودروهای شخصی، با حذف نرخ سهمیه‌ای معادل هزار تومان در هر لیتر فروخته خواهد شد و گازوئیل خودروهای شخصی نیز با حذف سهمیه‌ها، معادل 525 تومان در هر لیتر خواهد بود.

پیگیری‌های ایسنا در این خصوص ادامه دارد، هرچند به گفته مسئولان دولتی، برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل وجود ندارد و نرخی بالاتر از هزار تومان برای بنزین تعیین نخواهد شد.

 

شرکت پخش تنها مجری است

 

در این زمینه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرده است که تنها دستگاه اجرایی و مجری تصمیم گیریهاست و در سهمیه بندی بنزین و تعیین قیمت آن مسئولیتی ندارد.

 

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: این شرکت تابع مصوبات ابلاغی محلس شورای اسلامی به هیئت وزیران و ایلاغ آنها به دستگاه اجرایی مربوط است.

 

داوود عربعلی درباره این که آیا تغییرات قیمتی بنزین در راه است، گفت: با توجه به توضیحات اخیر مبنی بر ماموریت شرکت ملی پخش (توزیع انواع فرآورده های نفتی) این شرکت هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد و صرفا به عنوان مجری عمل می کند

 

وی همچنین در این باره که شارژ نشدن سهمیه خودروهای شخصی به سامانه هوشمند سوخت ارتیاط دارد یا خیر نیز تاکید کرد: این سامانه با دقت همیشگی فعال است و هیچ مشکلی ندارد.

 

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، با مهم برشمردن تنویر افکار عمومی از عموم رسانه ها خواست در انتشار اخبار این حوزه بسیار مهم با دقت و درایت بیشتری عمل کنند تا از ایجاد هر گونه ابهام در افکار عمومی پیشگیری شود.

 

این درحالی است که سهمیه بنزین خرداد ماه همه خودروهای عمومی از جمله تاکسی، وانت بار و آژانس؛ ساعت ٢٤ پنجشنبه (٣١ اردیبهشت ماه) در کارت سوخت آنها شارژ شد.

 
اقدام به خروج سهامداران از بورس
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 12:55

بانکی دات آی آر: با ادامه روند منفی بورس تهران، سهامداران در معاملات امروز نسبت به فروش سهام خود و خروج از این بازار اقدام کردند.

به گزارش ایسنا، در حالی که از امروز دامنه نوسان شرکتهای بورسی یک درصد افزایش پیدا کرد و اطلاعیه شرکتها به صورت مستقیم روی کدال قرار گرفت، اما بورس تهران بدون توجه به این رویدادها به مسیر نزولی خود ادامه داد و با کاهش 275 واحدی شاخص مواجه شد.

به این ترتیب علاوه بر تغییر قاعده بازی در بورس تهران، حمایت 5 بانک بزرگ از بورس نیز کارساز نشد و بورس تهران به دلیل ادامه رکود و افزایش بی اعتمادی به وعده های داده شده، روند منفی در پیش گرفت و سهامداران خود را ناامیدتر کرد.با ادامه رکود دامنه دار بورس تهران، سهامداران نسبت به فروش سهام خود و خارج شدن از این بازار تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته ای اقدام کردند به طوری که امروز حقیقی‌ها در فروش سهام خود فعال تر بودند و مشارکت 80 درصدی داشتند.

با خروج حقیقی ها از بازار و مشارکت آنها برای فروش سهام، قیمت اکثر شرکتهای بورسی منفی شد و شرکتهای بانکی به خصوص بانک ملت، صادرات، مپنا، بانک تجارت،کشتیرانی، پالایشگاه بندرعباس، اصفهان، تاپیکو، پارس خودرو، نفت بهران، ملی مس، سایپا و گروه بهمن بیشترین تاثیر را در رسیدن شاخص به کانال 63 هزار و 427 واحدی گذاشتند.

دربازار امروز شرکتهای پتروشیمی خارک، ایران ترانسفو و نوسازی ساختمان تهران از تقاضای خرید برخوردار شدند و شرکتهای نفت پارس، سرمایه گذاری نیرو و سیمان خزر بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

در بازار منفی امروز به دلیل فروش سهم توسط حقیقی ها و همچین افت قیمتها، حجم و ارزش معاملات به شدت کاهش پیدا کرد وتنها 197 میلیون سهم به ارزش 33 میلیارد تومان داد وستد شد و ارزش بازار سرمایه تا سطح 283 هزار میلیارد تومان افت کرد.

 
فراخوان پورشه برای یک خودروی اسپورت
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 12:54

بانکی دات آی آر: پورشه آلمان در یک اقدام احتیاطی، برای خودروی اسپورت پورشه 918 اسپایدر در سراسر جهان فراخوان داد.

به گزارش ایسنا، این خودروساز اعلام کرد فراخوان مذکور که ممکن است 850 هزار یورو هزینه داشته باشد، به دلیل احتمال آسیب زدن یک قطعه فیبر به سیستم خنک سازی و نیاز آن به چک شدن است.

پورشه که یکی از برندهای فولکس واگن است، اعلام کرد خودروهای تحت فراخوان در پایان آوریل سال 2015 ساخته شده اند و شامل 76 خودرو در آلمان و 28 خودرو در سوییس هستند.

بر اساس گزارش رویترز، پورشه با مالکان این خودروها مستقیما تماس خواهد گرفت.

این شرکت در اواخر سال گذشته هم به منظور چک کردن احتیاطی قطعات معیوب، برای 918 اسپایدر فراخوان داده بود.

 
میوه‌های چینی و آفریقایی قاچاق در بازار
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 12:26

بانکی دات آی آر: رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: از مجموع پایش هفت فرآورده خام دامی از منظر 39 آلاینده، مشکل خاصی در آن‌ها دیده نشده و تنها در برخی نمونه‌برداری‌های انجام شده رد پای ماده رنگی سرطان‌زا در ماهی قزل‌آلا، "مایکوتوکسین" در شیر و فلزات سنگین در مرغ دیده شده که میزان آن‌ها نگران‌کننده نیست و هشدارهای لازم برای کاهش این مخاطرات به تولیدکنندگان داده شده است.

مهدی خلج در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تاکید بر ضرورت حفظ و ارتقای سلامت و بهداشت محصولات و فرآورده‌های خام دامی اظهار کرد: اگر می خواهیم به غذای سالم دسترسی پیدا کنیم راهی جز این نداریم که از مزرعه تا سفره مردم را نظارت بهداشتی کنیم که شاید سازمان دامپزشکی تنهاترین دستگاهی باشد که این وظیفه را برعهده داشته باشد.

وی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی طی سال‌های اخیر طرح پایش سلامت محصولات و فرآورده‌های خام دامی را انجام داده است، افزود: در طرح پایش سلامت محصولات دامی طی چند سال اخیر نمونه‌برداری‌های بسیاری از هفت محصول و فرآورده‌های دامی از جمله گوشت مرغ، تخم‌مرغ، گوشت قرمز، شیر، عسل، خوراک دام وغیره انجام شده که این محصولات از نظر 39 آلاینده گوناگون مورد آنالیز و ارزیابی قرار گرفته‌اند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: براساس نتایج به دست آمده از آزمایشات انجام شده، این محصولات تقریبا بدون مشکل بوده‌اند. البته در مورد مرغ و شیرخام هنوز به جمع‌بندی کامل نرسیدیم.

اخطار به مزارع پرورش ماهی و رصد محصولات قبل از خروج از مزرعه

خلج تصریح کرد: در نمونه‌برداری‌های انجام شده از مزارع پرورش ماهی قزل‌آلا رد پای "مالاشیت‌ کلین" در برخی موارد دیده شده است. "مالاشیت کلین" یک ماده رنگی است و باید در صنایع رنگ‌ریزی به کار برود که سرطان‌زاست و به این دلیل نباید در فرآورده‌های دامی دیده شود اما برخی پرورش‌دهندگان به صورت غیرمجاز برای مبارزه با انگل‌های خارجی یا قارچ‌های سطحی از آن استفاده می‌کردند.

وی با اشاره به معدوم‌سازی چند مورد گزارش شده که به صورت غیر قانونی از این ماده سرطان‌زا استفاده کرده بودند، گفت: سازمان دامپزشکی پس از نمونه‌برداری و آزمایشات خود، ماده جایگزین را به آبزی‌پروران معرفی کرد و بر همین اساس از سال گذشته اعلام شد که هیچ ماهی قزل‌آلایی اجازه عرضه به بازار را ندارد مگر آنکه سازمان دامپزشکی پس از نمونه‌گیری از آن مزرعه، عرضه این محصول را مجاز اعلام کند.

رد پای فلزات سنگین در گوشت مرغ

رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: یکی دیگر از کارهایی که انجام شد در زمینه پایش میزان فلزات سنگین در گوشت مرغ بود، چراکه بعضا تشویشی در اذهان عمومی ایجاد شده بود که در مرغ تولید شده داخلی فلزات سنگین وجود دارد، البته سازمان دامپزشکی آن را تایید کرد اما میزان آن از حداکثر مجاز بیشتر نیست و تنها اسید فسفوریکی که برای استخراج ‌دی کلسیم فسفات مورد استفاده قرار می‌گیرد ناخالصی داشت و فلزات سنگینش از حداکثر مجاز بالاتر بود که هشدار دادیم مشکل باید حل شود یا این‌که اسید فسفوریک فود گرید باید به جای آن در بازار عرضه شود.

خلج با بیان اینکه آزمایشگاه‌های مرجع اجرا‌کننده طرح پایش سلامت محصولات دامی در سال جاری دقیق‌تر و مجهز‌تر نسبت به سال‌های گذشته هستند و بر اساس تجربیات گذشته نقایص سال‌های گذشته نیز برطرف می‌شوند، عنوان کرد: جواب آزمایش های انجام شده روی شیر در قالب طرح پایش محصولات و فرآورده‌های دامی هنوز تجمیع نشده است اما در گذشته مطرح می‌شد که "مایکوتوکسین" در شیر وجود دارد و میزان آن بالاست.

شیر مورد تایید در کدکس غذایی بین‌المللی و مردود در استانداردهای اتحادیه اروپا

وی اعلام کرد: میزان مجازی که در کدکس غذایی بین‌المللی برای "مایکوتوکسین" مشخص شده 500 نانوگرم در لیتر است که البته برخی دیگر معتقدند باید استاندارد‌های اتحادیه اروپا را که 50 نانوگرم در لیتر تعیین شده، ملاک سنجش و ارزیابی "مایکوتوکسین" در شیر قرار داد. اما اگر کدکس غذایی بین‌المللی را معیار قرار دهیم هیچ مشکلی در شیر از این نظر وجود ندارد و کمتر از حداکثر مجاز تعیین شده است. البته از استاندارد اتحادیه اروپا کمی پایین‌تر هستیم.

رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهارکرد: در این راستا از همه استانداران تقاضا شده تا کمیته ارتقای کیفیت بهداشتی شیرخام را با ریاست معاونان استاندار و دبیرکلی سازمان دامپزشکی تشکیل دهند و سازمان جهاد کشاورزی، اتحادیه دامداران، دانشکده علوم پزشکی و غیره در این کمیته عضویت پیدا کنند که از مبدأ تولید تا مراکز جمع ‌آوری شیر و قبل از فرآوری شدن، این محصول را پایش و نظارت کنیم.

میگوی ایرانی مورد تایید اوپایی‌ها

خلج با بیان اینکه در زمینه گوشت قرمز و تخم مرغ هنوز نتایجی استخراج نشده است، گفت: در زمینه میگو نیز با توجه به این‌که اتحادیه اروپا باید کد EC صادر شده از سوی سازمان دامپزشکی را برای شرکت‌های صادر‌کننده ایرانی تایید کند و براساس نتایج آزمایش‌های انجام شده سازمان دامپزشکی در تک‌تک مراحل تولید و صادرات میگو و نتایج آزمایش‌های اتحادیه اروپا، هیچ مشکلی از نظر باقی‌مانده‌ها و فلزات سنگین وجود ندارد.

وی افزود: 3141 مجوز بهداشتی برای صادرات 69 نوع کالای مربوط به دام، فرآورده خام دامی، آلایش دامی، دارو و غیره صادر شده است که حدود 829 هزار رأس دام سبک نیز صادر شده است و این رکورد جدیدی در صادرات محصولات فرآورده‌های دامی محسوب می‌شود. اما سازمان دامپزشکی به عنوان متولی تضمین‌کننده سلامت و بهداشت، محصولات و فرآورده‌های خام دامی همواره در صادرات و واردات شرط الزام‌آور بهداشتی را رعایت کرده است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در زمینه سلامت و بهداشت مواد غذایی باید به مساله امنیت غذایی توجه کرد؛ بنابراین سازمان دامپزشکی معتقد است اگر خوراک بهداشتی دام را ارتقاء ندهیم نمی‌توانیم زنجیره‌های بعدی تولید را از این نظر تضمین کنیم.

ایجاد اسکله اختصاصی برای تخلیه خوراک دام

خلج اظهار امیدواری کرد امسال با حمایت وزیر جهاد کشاورزی و دولت اسکله اختصاصی برای تخلیه خوراک دام ایجاد شود؛ به گونه‌ای که در اسکله‌ای که این محصولات اساسی تخلیه می‌شوند محصول دیگری به ویژه مواد شیمیایی نگهداری نشوند. از سوی دیگر انبار اختصاصی و ناوگان حمل‌و‌نقل ویژه برای نهاده‌ها و خوراک دام و طیور ایجاد شود.

وی اعلام کرد: سازمان دامپزشکی در گستره 95 هزار واحد دامداری روستایی، صنعتی و عشایری، 27 هزار واحد پرورش صنعتی طیور، 9500 واحد پرورش آبزیان، 1044 کارخانه خوراک دام ، 956 مرکز جمع‌آوری شیر، 700 کشتار گاه صنعتی دام و طیور، 1100 مرکز سردخانه‌ای و مرکز بسته‌بندی، 10 هزار 700 شناور صیادی، بیش از 34 هزار وسیله حمل و خودرو فرآورده‌های خام و 151 هزار و 732 مرکز عرضه فرآورده‌های خام دامی نیز در کشور موظف به انجام وظایف خود است.

 
زیان ۵ درصدی سهامداران بورس
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 11:28

بانکی دات آی آر: بورس تهران در دومین ماه سال به روند ریزشی خود شدت داد و با رساندن میانگین زیان سهامداران به 5 درصد، ناامیدی‌ها و نگرانی‌های حاکم در تالار شیشه‌ای را تشدید کرد.

به گزارش ایسنا، دومین ماه سال 1394 در حالی به پایان رسید که قیمت سهام شرکت‌ها و سایر متغیرهای مهم بازار در این ماه افت معنا داری را تجربه کرد و علی رغم انتشار برخی اخبار مثبت سیاسی و اقتصادی، شاخص بورس ریزش 3 هزار و 300 واحدی را تجربه کرد و میانگین زیان سهامداران خود را به 5 درصد رساند.

به این ترتیب سهامداران خسته و ناامید بورس تهران که به بهبود شرایط بورس حداقل تا ماه‌های آینده امیدی ندارند نسبت به فروش سهام و خروج از این بازار اقدام کردند که این امر موجب کاهش قیمت و تقاضا در بورس تهران شد به طوری که کاهش تقاضا و حجم و ارزش معاملات باعث شد تا شاخص بورس تهران افت 5 درصدی را تجربه کرده و از کانال 67 هزار واحدی به محدوده ی 63 هزار واحدی نزول کند.

علاوه بر این افت 44 درصدی ارزش و 55 درصدی حجم معاملات در ماه گذشته از کاهش انگیزه در بورس تهران، دست و پنجه نرم کردن شدید این بازار با کمبود نقدینگی و خروج سرمایه‌گذاران از بورس تهران حکایت دارد به طوری که در مجموع طی 20 روز معاملاتی اردیبهشت ماه 12 هزار و 186 میلیون سهم به ارزش 25 هزار و 595 میلیارد ریال داد و ستد شد.

علاوه بر کاهش قیمت‌ها و حجم معاملات در بازار سرمایه، دفعات معاملات نیز افت 34 درصدی را تجربه کرد و از تعداد خریداران بازار سرمایه در اردیبهشت ماه 21 درصد کاسته شد به طوری که بی انگیزگی و بی اعتمادی حاکم در تالار شیشه‌ای موجب شد تا تعداد خریداران به 314 هزار نفر کاهش یابد.

انجام عرضه اولیه پتروشیمی مبین در اردیبهشت ماه حاشیه‌های زیادی را در بازار سهام ایجاد کرد و موجب نارضایتی سهامداران و تجمع آنها مقابل تالار حافظ و در نهایت توقف عرضه‌های اولیه تا خرداد شد.علاوه بر این اعلام شد که در خرداد ماه دامنه نوسان شرکت‌ها افزایش پیدا کرده و اطلاعات شرکت‌ها به صورت مستقیم روی کدال منتشر می‌شود، اما انتشار این اخبار مثبت تاثیری در روند بورس نداشت و بازار سرمایه بی تفاوت از اخبار مثبت منتشر شده در انتظار پایان فصل مجامع و انتشار اخبار مثبتی از مذاکرات هسته‌ای باقی ماند.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز شنبه ۲ خرداد ۹۴
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 10:55

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز شنبه ۲ خرداد ۹۴

ادامه مطلب...
 
«تلگرام» چند میلیون کاربر ایرانی دارد؟
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 10:51

بانکی دات آی آر: طی چند هفته اخیر موج مهاجرت کاربران ایرانی به یک پیام‌رسان رایگان افزایش یافته است. جمعیت این کاربران به پنج‌ میلیون نفر می‌رسد. نرم‌افزار مورد اشاره، که دو یا سه سالی از عمر آن می‌گذرد، «تلگرام» نام دارد. این برنامه پیام‌رسان توسط دو برنامه‌نویس روس و در آلمان تهیه شده است.

 

روزنامه شهروند در این‌باره نوشت: نرم‌افزارهای «پیام‌رسان» گونه‌ای از چت آنلاین هستند که خدمت انتقال سریع پیام را در اینترنت برای کاربر فراهم می‌کنند. در سال‌های اخیر برنامه‌های پیام‌رسان رایگان یا ارزان جایگزین پیامک‌های مخابراتی شده‌اند. بسیاری از این برنامه‌ها گزینه‌هایی مانند چت‌های گروهی، تبادل محتوای گرافیکی، عکس، ویدیو و صوت را فراهم می‌کنند. رایگان بودن و سرعت بالای ارسال پیام سبب شده ایرانی‌ها نیز مانند بقیه مردم جهان به استقبال این نرم‌افزارها بروند.

 

در این کشور پیام‌رسان‌های متعددی فعال هستند که هرکدام سعی دارند به کاربران بیشتری دست یابند. تا همین اواخر یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارها «وایبر» بود. این برنامه با ارسال سریع پیام و عکس، امکان ایجاد گفت‌وگوی گروهی و استیکرهایی جذاب، طرفداران زیادی داشت و حتی به بستری برای تجارت و تبلیغات نیز تبدیل شده بود.

 

اما طی چند هفته اخیر موج مهاجرت کاربران ایرانی به پیام‌رسان رایگان دیگری افزایش یافته است. این جمعیت که تعدادشان به پنج‌ میلیون نفر می‌رسد، مدتی است که از کند شدن و اختلال در فرآیند خدمت‌رسانی این برنامه شکایت دارند. هرچند به غیر از «وایبر» نرم‌افزارهای متعددی مانند «واتس‌آپ»، «لاین»، «کیک»، «گوگل چت»، «هایک» و غیره در ایران کاربرد دارند، اما نرم‌افزاری تازه‌وارد، در این رقابت پیروز شده و توانسته است تعداد زیادی از کاربران ایرانی وایبر را به چنگ بیاورد. این نرم‌افزار که دو یا سه سالی از عمر آن می‌گذرد «تلگرام» نام دارد. این برنامه پیام‌رسان توسط دو برنامه‌نویس روس و در آلمان تهیه شده است.

 

کسادی بازار واتس‌آپ عامل رونق تلگرام

 

البته به نظر می‌رسد این نخستین‌باری نیست که تلگرام بازار یک نرم‌افزار دیگر را کساد می‌کند. هنگامی که در فوریه 2014 نرم‌افزار «واتس‌آپ» برای چهار ساعت متوقف شد، حدود پنج‌ میلیون نفر در نرم‌افزار تلگرام ثبت‌نام کردند. این برنامه به سرعت در جدول رده‌بندی فروشگاه‌های برنامه موبایل رشد کرد و به برترین برنامه رایگان در 46 کشور از آلمان تا اکوادور تبدیل شد. در آمریکا و چند کشور دیگر نیز تلگرام به رتبه نخست شبکه‌های اجتماعی دست یافت و بالاتر از فیس‌بوک، واتس‌آپ، کیک و ... قرار گرفت.

 

هنوز دقیقاً مشخص نیست چرا تلگرام به‌عنوان جایگزین واتس‌آپ، برنامه‌ای با 450 میلیون کاربر در سراسر جهان، انتخاب شده است. کاربران می‌توانستند «کیک»، «مسنجر»، «فیس‌بوک» یا نرم‌افزار «لاین» را انتخاب کنند که هرکدام از آنها صدها‌ میلیون کاربر دارند. واضح است که نکته متمایزی درباره تلگرام وجود دارد. دلیل محبوبیت این برنامه تنها خریده شدن واتس‌آپ و کاهش سرعت آن نبود. «مارکوس‌را» یکی از مدیران تلگرام می‌گوید: پیش از آنکه فیس‌بوک شرکت واتس‌آپ را بخرد، ما برنامه شماره یک در زبان‌های اسپانیایی، عربی و چند فروشگاه برنامه در آمریکای لاتین بودیم. ما رشد کرده بودیم. بنابراین ادغام واتس‌آپ و مشکلات دیگر تاثیرگذاری تلگرام را در کشورهای خاصی بیشتر کرد. این در حالی است که به نوشته وب‌سایت App Annie که در زمینه تحلیل برنامه‌ها فعالیت می‌کند، تلگرام در نیمه فوریه 2014 درحال اوج‌گیری بود.

 

اما واقعا تلگرام از کجا آمده است؟ برخلاف شایعات متعدد درباره هندی بودن منشاء این برنامه، دو برادر روس به نام «های پل» و «نیکلای دوروف» این برنامه را طراحی کرده‌اند. آنها بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی این کشور یعنی VKontakte را نیز راه‌اندازی کرده‌اند که نمونه روسیه‌ای فیس‌بوک به حساب می‌آید. تلگرام در حقیقت یک خدمت پیام‌رسان است که سرعت واتس‌آپ و سبکی نرم‌افزار Snapchat را با اقدامات امنیتی تازه در هم آمیخته است. واتس‌آپ سرآغازی برای محبوبیت تلگرام شد و به نظر می‌رسد این برنامه همچنان شاهد افزایش تعداد کاربر است و بدون‌شک این روند ادامه خواهد یافت.

 

پروتکل امنیتی عامل محبوبیت

 

به نظر می‌رسد تلگرام از بسیاری جهات یک نسخه کامل از واتس‌آپ باشد، از علایم کنترل سبز که هنگام دریافت پیام ظاهر می‌شود تا شکل و شمایل استیکرهای آن. همچنین قابلیت مشاهده وضع آنلاین یک دوست و ارسال عکس، ویدیو، مکان، تماس و اسناد را دارد. هرچند این نرم‌افزار چندان ویژه و ناب نیست اما ویژگی‌های امنیتی و سرعتی آن بسیار مناسب است. شرکت سازنده ادعا می‌کند این برنامه سریع‌ترین و ایمن‌ترین سیستم پیام‌رسان در بازار جهانی است که البته بخشی از آن مربوط به پروتکل منبع باز MTProto است. در حقیقت تلگرام چنان به امنیت MTProto اطمینان داشت که وعده داده بود به فردی که بتواند آن را هک کند، 200 هزار دلار جایزه می‌دهد. البته این پدیده چندان غریبی نیست اما جوایز با این حجم معمولا برای یافتن باگ‌هایی اصلی به کار می‌رود که به‌طور گسترده در برنامه‌هایی مانند ویندوز یافت می‌شوند.

 

نیکلای دوروف که یکی از خلق‌کنندگان این پروتکل است، به نشریه اینترنتی TechCrunch می‌گوید: نخستین دلیل برای حمایت از این برنامه و ساختش آن بود که ابزاری مخابراتی تهیه شود که سازمان‌های اطلاعاتی روسیه نتوانند به آن راه یابند. این برنامه ویژگی‌هایی دارد که به کاربر اجازه می‌دهد تا محاوره‌ای مخفی با یکی از دوستانش شروع کند. به گفته این شرکت محاورات مخفی به‌طور کامل رمزگذاری می‌شوند و هیچ ردی از آنها در سرور تلگرام باقی نمی‌ماند. در این قسمت یک تایمر خود ویرانگر در پیام‌ها تعبیه می‌شودکه طیف آن از دو ثانیه تا یک هفته است. همچنین می‌توان با استفاده از یک تصویر که نشان‌دهنده کلید رمزگذاری است و با مقایسه کلید رمزگذاری خود و دوستتان، از امنیت تلفن همراهتان اطمینان حاصل کنید. اما با وجود پیچیدگی و ایمنی که شرکت سازنده درباره این برنامه ادعا می‌کند، هیچ روش رمزگذاری ایده‌آل نیست. این شرکت در حقیقت مجبور شده جایزه‌ای ١٠٠‌هزار دلاری را به فردی ارایه کند که یک باگ اساسی در این برنامه یافته است.

 

پیام‌رسانی بدون تبلیغات

 

اما محبوبیت برنامه دلیل دیگری هم دارد. تلگرام جالب است نه به خاطر آن‌که استانداردهای امنیتی خارق‌العاده‌ای دارد، بلکه چون به برنامه‌نویس اجازه می‌دهد حتی در دسک‌تاپ کامپیوتر شخصی یک تلگرام برای خود بنویسد. بیشتر خدمات پیام‌رسانی امروزه ازجمله واتس‌آپ، یک برنامه تهیه می‌کنند و آن را قفل می‌کنند. البته نمی‌توان آنان را مقصر دانست، زیرا حفظ یک زبان متحد و امنیت در چند برنامه بسیار مشکل است. همچنین درآمدزایی از یک بستر نرم‌افزاری به استراتژی زیربنایی آن بستگی دارد. با این حال برادران دوروف با اجازه دادن به برنامه‌نویسان طرف سوم توانسته‌اند به موفقیت دست یابند. از آن مهم‌تر آن‌که تلگرام به‌عنوان یک سازمان غیرانتفاعی فعالیت می‌کند و قصد ندارد برای خدماتش هزینه‌ای دریافت کند.

 

در بخش سوال و جواب این شرکت آمده است: «قرار نیست تلگرام درآمدزایی کند این برنامه هیچ‌گاه برای دستیابی به سرمایه خارجی تبلیغاتی ارایه نمی‌کند. نمی‌توان آن را فروخت. ما یک بستر کاربری نمی‌سازیم بلکه یک برنامه پیام‌رسان برای مردم تهیه می‌کنیم. اگر تلگرام سرمایه خود را از دست بدهد، از کاربرانش تقاضای کمک می‌کند. این یک برنامه کدگذاری پیام برای گروه نیست. با توجه به این‌که این برنامه از شماره تماس‌های تلفن فرد استفاده می‌کند، یک شناسایی‌کننده است اما گامی مهم در جهت دستیابی به بسترهای پیام رسانی با کدگذاری پیشرفته است که همه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

 

حفره‌های امنیتی در محاوره مخفی

 

با توجه به آنچه گفته شد، یکی از ویژگی‌های تلگرام که شرکت سازنده مانور زیادی روی آن می‌دهد، محاوره مخفی است. این شرکت با شعار «بازپس گرفتن حق حریم خصوصی» وارد بازار شد. تلگرام ادعا می‌کند پیام‌های افراد را به‌طور کامل کدگذاری می‌کند اما به نوشته نشریه «پی سی ورلد» شاید تا آن اندازه که 50 میلیون کاربر تلگرام تصور می‌کنند، ایمن نباشد.

 

بر اساس نوشته «پی سی ورلد» دو برنامه‌نویس مستقر در سوئد به نام‌های «آلکس راد» و «جولیانو ریزو» دو خطر اساسی در لایه ssl یافته‌اند. راد در این‌باره می‌گوید: آنچه بیش از همه آزارم داد، روش معرفی تلگرام در بازار بود. ایجاد یک محاوره مخفی ممکن است به حمله اینترنتی MITM منجر شود. اما تلگرام در یک پست اینترنتی انجام این حمله را بسیار گرانبها خواند. از سوی دیگر هشدار داد برای انجام این کار مهاجم باید به سرور تلگرام دسترسی داشته باشد.

از سوی دیگر روش احراز هویت این برنامه نیز مشکل‌ساز است. تلگرام هنگام ورود کاربر جدید رمزی را به شماره تلفن‌همراه او پیامک می‌کند. در این حالت انواع مختلفی از حملات و روش‌ها برای کنترل ارتباطات پیامکی وجود دارد. به همین دلیل این روش برای احراز هویت کاربران مناسب نیست.

در همین زمینه نشریه «ساینس مانیتور» نیز به یک ایراد امنیتی دیگر اشاره می‌کند. یک محقق امنیتی در مصاحبه با این نشریه می‌گوید: مهاجمان اینترنتی به راحتی می‌توانند پیام‌های کدگذاری شده تلگرام را از دستگاهی که برای ارسال یا دریافت پیام استفاده شده، استخراج کنند، آن هم حتی زمانی که کاربران تصور می‌کنند محاوره به‌طورکلی پاک شده است. «زوک آوراهام» مدیر ارشد فناوری امنیت موبایل در شرکت Zimperium می‌گوید: اطلاعات شخصی که کاربران از طریق تلگرام به اشتراک می‌گذارند را می‌توان به وسیله یک متن ساده بازیابی کرد.

 

این درحالی است که شرکت تلگرام ادعای آوراهام را رد می‌کند و می‌گوید، شیوه کدگذاری همانطوری است که گفته شده، البته به استثنای مواردی که مهاجم به دستگاهی که برنامه در آن است، دسترسی داشته باشد. در چنین شرایطی هیچ فرآیند کد گذاری وجود ندارد که بتواند به‌طور کامل از کاربر حمایت کند.

به دلیل کنترل‌های دولتی و قوانین اجرایی در کشور‌های مختلف تقاضا برای خدمات محاوره مخفی بسیار زیاد شده است. برنامه‌هایی مانند Whisper و Secret نیز به وسیله ادعای عدم شناسایی هویت در فضای آنلاین میلیون‌ها کاربر جذب کرده‌اند. اما گزارش‌های جداگانه محققان طی ‌سال 2014 نشان داد Whisper مکان کاربر را ردیابی می‌کند و هویت کاربران Secret نیز همیشه مخفی نیست.

 

حساسیت مسأله آن‌جاست که تلگرام ادعا می‌کند روزانه به‌طور متوسط یک‌ میلیارد پیام را رد و بدل می‌کند. آوراهام می‌گوید: ادعاهای تلگرام گمراه‌کننده است. اطلاعات به اشتراک گذاشته شده از طریق محاوره مخفی تلگرام را می‌توان به صورت پیامی واضح حداقل از اغلب دستگاه‌هایی که آندروید دارند، به دست آورد. او می‌گوید از این نقطه ضعف در نسخه‌های قدیمی آندروید استفاده کرده تا وارد دستگاهی شود که تلگرام روی آن نصب شده است. این ضعف به آوراهام اجازه داده دسترسی کلی به ماشین داشته باشد. به عبارت دیگر او کنترل دستگاه را در اختیار داشت. او متوجه شده هرکسی که نوعی دسترسی به موبایل داشته باشد می‌تواند پیام‌هایی را بخواند که به وسیله تلگرام ارسال شده است. محاوره مخفی را می‌توان به‌طور پیام‌های متنی واضح در حافظه این برنامه پیداکرد. حتی پس از آن‌که کاربر پیام را حذف می‌کند، می‌توان به‌طور کامل آن را از دستگاه بازیابی کرد.

 

اما «مارکوس را» مدیر بازاریابی تلگرام می‌گوید: این برنامه همان‌طور که تبلیغ شده فعالیت می‌کند. به گفته او اگر شما تصور کنید مهاجم دسترسی کامل به تلفن‌همراه شما دارد، هیچ برنامه‌ای درامان نخواهد بود. به همین دلیل است که تولیدکنندگان تلفن همراه هیچ گاه دسترسی کامل به گوشی را در فرآیند آماده‌سازی کارخانه‌ای انجام نمی‌دهند.

 

با این وجود آوراهام معتقد است که دلیل تلگرام هیچ ربطی به ضعف کدگذاری برنامه ندارد و این شیوه رمزگذاری آن‌طور که همه تصور می‌کنند ایمن نیست. او می‌گوید: لازم نیست حتما یک کارشناس حرفه‌ای باشید تا بتوانید به پیام‌های مخفی تلگرام دسترسی یابید. تلگرام باید فعالیت بیشتری برای حمایت از کاربرانش انجام دهد.

پیام‌های مخفی تلگرام یکی از هشت برنامه‌ای است که گروه حامی حقوق شهروندی Electronic Frontier Foundation به آن نمره کامل از لحاظ امنیت و حفظ حریم شخصی می‌دهد. EFF یک جدول امنیتی دارد که درآن برنامه‌های مختلف را براساس ویژگی‌هایی خاص رتبه‌بندی می‌کند. این ویژگی‌ها عبارتند از انتقال، طرح امنیتی، فرآیند احراز هویت، کنترل امنیتی و دسترسی به کلیدهای رمزگذاری توسط فروشنده. علاوه بر تلگرام چهار برنامه AIM، پیام‌رسان بلک بری (Blackberry Messenger)، فیس‌بوک و Google Hangouts. نمره کامل امنیتی دریافت کرده‌اند.

 

«جوزف بنو» یکی از کارشناسان فناوری در موسسه EFF می‌گوید: اگر ادعای آوراهام درست باشد کاربران از لحاظ امنیتی دچار مشکل می‌شوند. او هم معتقد است زمانی که مهاجم بتواند به تلفن‌همراه فرد دسترسی یابد، حمایت از حریم شخصی بی‌معنی می‌شود. با این وجود تلگرام باید اقداماتی در نظر می‌گرفت که تضمین شود پیام‌های حذف شده به‌طور کامل از دستگاه‌های ارسال‌کننده و دریافت‌کننده، پاک شوند.

اما «مت کلمنس» مهندس نرم‌افزار از شرکت فروش فناوری‌های ایمنی Arxan Technologies می‌گوید: اقداماتی را می‌توان به کار برد که اجازه نمی‌دهد مهاجمان بتوانند برنامه را در دستگاه در معرض خطر بررسی کنند. همچنین زبان برنامه‌نویسی به کار رفته برای تعریف قابلیت‌های مهم می‌تواند تمایزی قابل توجه ایجاد کند. روش‌هایی وجود دارد که به برنامه اطلاع می‌دهد دستگاه در معرض خطر است و آن را خاموش می‌کند. به این ترتیب هیچ پیامی در حافظه دستگاه باقی نمی‌ماند. با توجه به رایگان بودن این برنامه و اهداف آن به نظر می‌رسد جایگزینی مناسب برای هر برنامه پیام‌رسانی دیگر باشد اما حفظ این کاربران یک چالش جدی است.

 
وقتی بانک‌ها خودشان عامل تشنج در بازار می‌شوند
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 10:26

بانکی دات آی آر: آنقدر همیشه دلالان، دلارفروشان و حتی صرافی های خصوصی برای متهم کردن به اخلال در بازار آزاد دم دست بوده‌اند که اغلب، حرکات زیرپوستی بزرگان بازار دیده نشده یا از آن چشم پوشی شده است.

به گزارش ایسنا، بازار آزاد ارز به ویژه محوطه میدان فردوسی می‌تواند حتی برای هر روز آبستن اتفاقات تازه‌ای بوده و چهره ای نو از تک تک اهالی ارزی آن معرفی کند. اگرچه پاساژ افشار و دلار فروشان "فردایی" فرودسی ، دلالان خردش یا حتی صرافی‌های پلمب شده اش بیش از هر چیزی خودنمایی می‌کند اما از گذشته تاکنون همواره وجود گروه‌های خاص و متفاوت از دیگران در معاملات ارزی غیر قابل انکار بوده است که البته در دوره ای نوسان بازار را به حد اعلا رسانده و در دوره‌ای دیگر نبض آن را در دست گرفته و گرداننده بازار می‌شوند.

مدتهاست که بازار آزاد تکانه های شدید، چیزی شبیه سالهای 1390 تا 1392 را تجربه نکرده است ولی این به معنای پاکسازی بازار از سفته بازان و دلالان کلان نیست. گروهایی که با کمی تمرکز بر نحوه خرید و فروشها و مقایسه بین معامله گران و خریداران می توان دریافت که چهره متفاوتی نداشته و حتما یک صراف خصوصی منطبق نشده با دستورالعمل فعالیت بانک مرکزی یا دلار فروش فردایی نیستند، بلکه صرافی یک بانک هم می تواند آنقدر دلارهای کلان در بازار و بین مشتریان اغلب خاص خود با نرخ های تامل برانگیز توزیع کند که دست کمی از دلالان و سفته بازان نداشته باشد.

این روزها در بازار ارز فردوسی و استانبول دلارهایی توسط صرافی یک بانک توزیع می شود که اهالی ارزی این منطقه از آن به عنوان دلارهایی با پسوند نام بانک مربوطه یاد می‌کنند؛ دلارهایی که خاص نیستند بلکه نحوه پرداخت و نرخ گذاری آن تامل برانگیز است.

صرافی این بانک که تمایلی برای فروش میزان خرد ارز حتی تا حد 20 تا 30 هزار دلار هم ندارد و عنوان می کند که برای چنین ارقام خردی به هر صرافی بانک دیگری هم می‌توانید مراجعه کنید، پایه معاملات خود را اغلب روی 100 هزار دلار و به طور عمده قرار داده است.

تا اینجا چندان غیر طبیعی نیست اما مهم آن است که این صرافی در مقابل فروش دلارهای خود برای مشتریان تخفیف مناسبی هم قائل شده و برخلاف صرافی سایر بانکها در مقابل فروش برای مشتریان خاص خود در مقاطعی بین 10 تا 15 تومان و حتی بیشتر برای هر دلار نرخ را پایین تر از نرخ بازار تعیین می‌کند. فروش دلار با نرخی پایین تر از نرخ روز شاید برای دلالان بازار تا حدی طبیعی باشد اما از سوی صرافی یک بانک حتی برای حجمی حدود 100 هزار دلار تامل برانگیز است؛ آن‌هم اگر تخفیف چشم گیر باشد و صرافی سایر بانک‌ها زیر بار چنین تخفیفی برای مشتری نروند.

رفتار اینگونه، این ابهام را ایجاد می کند که چگونه صرافی یک بانک قدرت مانور در نرخ دلار تا 15 تومان و حتی بیشتر را داراست و در حالی که کاهش یک تومانی نرخ هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این بابت ضرر نمی کند؛ در عین حال که برای تامین حجم بالای دلارهای مبادله شده باید پشتوانه محکمی وجود داشته باشد.

بررسی جنبه‌های توزیع ارز با نرخ پایین‌تر از بازار

در کنار اینکه تزریق اینگونه نقدینگی به بازار حتی در قالب توزیع دلار با این روش می تواند افزایش معاملات کاذب و سفته بازی و اثرگذاری در تورم را به همراه داشته باشد. رفتار چنین صرافی هایی برای مبادرت به فروش ارز جاذبه ساز از دو جنبه قابل بررسی است؛ اول این‌که بانک مرکزی پشتوانه آن باشد و دیگر اینکه مسیر ورود ارز به صرافی این بانک غیر از مسیر طبیعی آن باشد.

حضور بانک مرکزی برای تامین ارز صرافی این بانک و توزیع حجم بالا با این روش چندان قابل پذیرش نیست، چراکه اگر فروش ارز جاذبه ساز که در سالهای قبل در بازار اتفاق می افتاد، گره گشای مشکل قیمت ارز و منابع آن بود بی تردید در حال حاضر هم خود بانک مرکزی نسبت به انجام آن اقدام می کرد. پس بانک مرکزی نمی‌تواند موافق فروش ارز به چنین روشی باشد مگر آنکه بخواهد از طریق صرافی یک بانک نسبت به کسری نقدینگی اقدام کند که البته این موضوع هم چندان قابل قبول نیست. این در حالی است که به استناد اعلام مقامات ارزی و نظارتی بانک مرکزی در حال حاضر بخش عمده ارز بازار نه توسط این بانک بلکه از سوی صادرکنندگان تامین شده و بانک مرکزی نقش خاصی در تامین ارز بازار آزاد ندارد.

نتیجه محتمل‌تر ورود ارز به صرافی هایی با این شرایط از راههایی غیر از مسیر معمول است. سرکشی به سایر صرافی های بانکها و پرس و جو از صرافی های خصوصی و دست فروشان بازار نشان می‌دهد که دیگر صرافی های بانکها حداقل در محوطه میدان فردوسی، به هیچ عنوان حاضر به تخفیف در نرخ ارز فروخته شده حتی با حجم بالا نیستند. در عین حال که بررسی ها این موضوع را تایید می‌کند که صرافی مورد نظر ارز خود را از بخش خاصی تامین کرده و توزیع کننده ارزهای آن است؛ بنابراین کاهش در قیمت فروش ضرری را برای آن به دنبال نداشته و تنها نسبت سودآوری را تا حدی کم می کند. این در حالی است که در چنین شرایطی سودجویان وارد معامله با این قبیل صرافی ها شده و با ارائه مدارک افراد مختلف و ترفندهای دیگرنسبت به خرید ارز اقدام کرده و با جریان سازی در بازار سودهای کلانی را به جیب می‌زنند.

ضرورت نظارت و اقدام جدی‌تر بانک مرکزی

اما وقتی که صرافی یک بانک اقدام به ایجاد جاذبه برای فروش ارز در بازار می‌کند ذهن نظاره گران بیرون از بازار را به دو سمت می برد؛ اول اینکه بانک مرکزی را به عنوان عامل پشت پرده و نوسان ساز در قیمت ارز معرفی می کند - حتی اگر در واقعیت این چنین نباشد - و دوم اینکه شرکتهای تضامنی صرافی (خصوصی) را از برچسب هایی مانند عاملان اصلی اخلال در بازار ارز مبرا می‌کند و پای دیگر صرافان را هم به میان می آورد.

این در حالی است که در مراجعه به صرافی ها برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نوع فعالیت صرافی بانک مورد نظر اگرچه این موضوع از سوی آنها تایید می‌شد اما گله مندانه نسبت به انتقاداتی که با وجود چنین شرایطی همواره آنها را مورد هدف قرار می دهد حاضر به توضیح بیشتری در این رابطه نبودند. برخی از صرافان خصوصی، "کانون صرافان ایرانیان" را به عنوان تشکل مورد قبول بانک مرکزی معرفی کرده و درخواست داشتند تا توضیحات بیشتر در رابطه با عملکرد ارزی صرافی های بانکها به‌ویژه بانک خاطی از سوی کانون اعلام شود.

صرافان که همچنان نسبت به بندهایی از دستورالعمل فعالیت خود - مصوب مرداد سال گذشته - در رابطه با افزایش سرمایه و تعیین ضمانت نامه منتقدند، تاکید داشتند که چرا بانکهای خصوصی می توانند در بازار ارز از طریق صرافی های خود دست به اقدامات تشدید کننده سفته بازی زده و از سویی دیگر نسبت به اساسنامه ای که بانک مرکزی آنها را موظف به اجرا کرده، سرکشی کنند و حتی آن را به دیوان عدالت اداری بکشانند اما از صرافی هایی مانند ما (خصوصی) حق اعتراض نیز سلب می‌شود یا مورد توجه قرار نمی‌گیرد!

به هر حال اگر فرض را هم بر بی اطلاعی بانک مرکزی از فعالیت های این گونه صرافی‌های بانکها بگذاریم که خود جای سوال دارد، در این شرایط و در آستانه لغو و حذف احتمالی تحریم ها و گسترش روابط بین المللی بانکها و مراودات ارزی به نظر می‌رسد که بانک مرکزی باید عملکرد جدی‌تر و سازمان یافته تری از قبل در بازار ارز داشته و با تمرکز بیشتری نسبت به سیاست گذاری کلان در این بخش اقدام کند.

 
موافقان و مخالفان کاهش 2 درصدی نرخ سود بانکی
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 10:12

مسوولان، صاحبنظران و کارشناسان با حضور در برنامه مناظره این هفته به بررسی مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار مبنی بر کاهش دو درصدی نرخ سود سپرده‌های بانکی پرداختند.

ادامه مطلب...
 
مرورگر موبایل Adblock Plus منتشر شد
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 09:57

بانکی دات آی آر: شرکت تولیدکننده Adblock Plus که یکی از مشهورترین افزونه‌های مسدودسازی تبلیغات اینترنتی است، امروز از مرورگر اختصاصی اندرویدی خود رونمایی کرد.
به گزارش دیجی کالا،‌Adblock Plus از محبوب‌ترین افزونه‌های مرورگرهای اینترنتی است، اما تا امروز حضوری قابل‌توجه در گوشی‌های موبایل نداشته است.همانطور که اخباری شنیده شده بود، امروز شرکت تولیدکننده این افزونه از نسخه آزمایشی مرورگر Adblock Browser رونمایی کرد؛ یک مرورگر اینترنتی اندرویدی که تبلیغات آزاردهنده وبسایت‌ها را به شکل پیشفرض مسدود می‌کند. این اپلیکیشن بر اساس مرورگر متن‌باز فایرفاکس طراحی شده است. بنابراین اگر آن را باز کنید با یک محیط مشابه با فایرفاکس موبایل روبرو خواهید بود.

برای نصب این مرورگر می‌توانید به صفحه گوگل پلاس Adblock Plus بپیوندید تا لینک دانلود را مشاهده کنید. اما اگر قادر به این کار نیستید، می‌توانید از این لینک استفاده کنید: دانلود

هنوز مشخص نیست که چه زمانی این مرورگر به فروشگاه اپلیکیشن گوگل اضافه خواهد شد.

در تست کوتاهی که از این مرورگر داشتیم، تبلیغات به صورت کامل حذف می‌شد، اما چون برنامه در حالت آزمایشی قرار دارد، هنوز در بارگذاری صفحات مشکلات کوچکی وجود دارد و گاه به هنگام گشت و گذار در صفحات با تاخیرهایی مواجه شدیم. این دست مشکلات در نسخه اول مرورگرهای اینترنتی معمول است و به مرور این مشکلات رفع خواهد شد. برنامه‌نویسان این مرورگر نیز گفته‌اند که هدف از انتشار نسخه آزمایشی تنها رفع خطاها و افزایش پایداری آن بوده است.

 
انتشار کارنامه مالی لنوو در سال 2014
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 09:26

بانکی دات آی آر: لنوو کارنامه مالی خود برای سال مالی 2014 را منتشر کرد. بر اساس این گزارش اگرچه میزان درآمدهای این شرکت افزایش داشته، اما میزان سود آن کاهش شدیدی را تجربه کرده است.
به گزارش دیجی کالا، لنوو، بزرگ‌ترین تولیدکننده کامپیوترهای شخصی گزارش مالی سه‌ماهه پایانی سال 2014 خود را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، لنوو توانسته در این مدت 18.7 میلیون اسمارت‌فون صادر کند.

7.8 میلیون دستگاه از گوشی‌های فروخته شده متعلق به موتورولا است که مدت کمی است به زیرمجموعه لنوو اضافه شده است. لنوو توانسته بود در سه‌ماهه پیش از آن 16 میلیون گوشی هوشمند صادر کند. مجموع فروش اسمارت فون لنوو در سال 2014 نیز 76 میلیون دستگاه ثبت شده که رکوردی مهم برای این غول چینی محسوب می‌شود.

لنوو در حوزه‌های دیگر نیز رکوردهای قابل‌توجهی ثبت کرده است. این شرکت چینی توانسته در سال قبل 60 میلیون کامپیوتر شخصی صادر کند. لنوو همچنان به عنوان بزرگترین فروشنده کامپیوترهای شخصی باقی مانده، با این حال سال 2014 اولین سالی بوده که میزان فروش اسمارت‌فون لنوو از میزان فروش کامپیوترهای شخصی آن بیشتر بوده است.

با وجود چنین حضور موفقی، لنوو سال 2014 را در گیر و دار انتقال موتورولا و کسب و کار سرور IBM به زیرمجموعه خود بوده است. میزان سود این شرکت در سه ماهه‌پایانی سال 37 درصد کاهش یافته است.

میزان درآمدهای این شرکت نیز در سه‌ماهه چهارم سال 2014 نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 درصد رشد داشته و به 11.3 میلیارد دلار رسیده است. ولی سود خالص لنوو در این مدت 100 میلیون دلار بوده که 37 درصد نسبت به مشابه سال قبل کمتر است.

مجموع درآمدهای سال مالی 2014 لنوو به 46.3 میلیارد دلار رسیده که 20 درصد نسبت به سال مالی 2013 بیشتر است. اما سود سالیانه آن 829 میلیون دلار بوده که نسبت به 5 میلیارد دلار سال قبل از آن سقوطی شدید محسوب می‌شود.

لنوو به طور پیوسته جایگاه نخست فروشندگان کامپیوترهای شخصی و جایگاه خود در میان پنج شرکت برتر فروشنده اسمارت‌فون را حفظ کرده، اما لنوو شرایط سخت بازار را درک می‌کند و قصد دارد تغییراتی در مدل کسب و کار خود اعمال کند. درخواست برای کامپیوترهای شخصی در حال کاهش است و از سوی دیگر بازار اسمارت‌فون چین نیز اشباع شده و روند کاهشی خود را آغاز کرده است. چنین تغییراتی سبب شده تا لنوو نیم‌نگاهی به حوزه نرم افزار داشته باشد.

«یانگ یانگ‌کینگ»، رییس هیئت مدیره لنوو هم در اطلاعیه ای، ارایه کسب و کاری تلفیقی شامل نرم افزار و سخت افزار را به عنوان یکی از الزامات حضوری موفق و رو به رشد در بازار امروز برشمرده است.

 
آیفون‌های بعدی یک ماه زودتر رونمایی خواهند شد
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 09:19

بانکی دات آی آر: «مینگ چی کو» تحلیلگر مشهور KGI Securities نیز خبر داده که آیفون‌های بعدی اپل در ماه آگوست رونمایی و در سپتامبر روانه بازار خواهند شد.
به گزارش دیجی کالا، مدیر بخش موبایل سامسونگ اخبار مربوط به معرفی زودهنگام گلکسی نوت 5 را رد کرد، ولی به نظر می‌رسد اپل قصد دارد جای سامسونگ را بگیرد و زودتر از موعد آیفون‌های جدیدش را رونمایی کند.

چند روز پیش یکی از منابع نزدیک به تامین‌کنندگان اپل خبر داد که ممکن است اپل آیفون 6s و 6s پلاس را در ماه آگوست (احتمالا اواخر مرداد) رونمایی کند. امروز یکی از تحلیلگران مشهور بازار که سابقه بسیار خوبی در پیشبینی ویژگی‌های محصولات اپل دارد، با تایید این خبر از آغاز فروش این گوشی‌ها در ماه سپتامبر خبر داده است.

به گفته «مینگ چی کو» (M. C. Kuo) از تحلیلگران ارشد موسسه KGI Securities نسل بعدی آیفون‌های اپل نه در ماه سپتامبر، بلکه در ماه آگوست رونمایی خواهند شد. این گوشی‌ها سپس در ماه سپتامبر به بازارهای فروش راه پیدا خواهند کرد.

بر اساس گفته‌های این تحلیلگر، کارخانه «فاکس‌کان» چین به بازده بسیار بالایی در سرهم‌بندی آیفون‌ها رسیده و به همین دلیل 60 تا 70 درصد سفارشات آیفون بعدی اپل را بر عهده خواهد داشت. وی همچنین افزوده که مدل 4.7 اینچی آیفون بعدی 66 درصد از کل میزان صادرات آیفون‌های بعدی را تشکیل می‌دهند و 34 درصد باقی مانده نیز نصیب مدل بزرگ‌تر یعنی آیفون 6s پلاس 5.5 اینچی خواهد شد.

کو بار دیگر تایید کرده که آیفون‌های بعدی از تکنولوژی «فورس تاچ» اپل بهره خواهد برد. وی مدتی قبل مجموعه ای از پیشبینی‌های خود را برای آیفون‌های بعدی منتشر کرده بود.

 
چگونگی ایجاد روابط مثبت در محل کار
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 09:08

برای موفق بودن در شغل تان، ساختن روابط در محل کار (روابط کاری) از جمله مسائل مهم محسوب میشود.

ادامه مطلب...
 
چگونه با همکاران خود کنار بیایید
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 08:46

بانکی دات آی آر: آیا عاشق شغل خود و از همکارانتان متنفرید؟ از آنجاییکه نمیشود با همه تقابل کرد، پس باید یاد بگیرید چگونه با سایرین کار کنید. در غیر اینصورت هرگز در شغل خود پیشرفت نخواهید کرد.
چگونه میخواهید کار با سایرین را یاد بگیرید؟ در اینجا آنچه متخصصان شغلی کارکشته درباره ی روابط نامطلوب محل کار اظهار داشته اند، آورده شده است:

رویکرد خود را تغییر دهید
جولی اریکسون از موسسه My Right Fit Job تعدیل رویکرد را پیشنهاد میکند. وی میگوید: "ذهن خود را بازتر کرده و بدنبال زمینه های مشترک بگردید". اگر اینکار برایتان غیرممکن است، میتوانید بدنبال شغل دیگری باشید.
از مسائل شخصی دوری کنید
به گفته ی لیزا آدامز از موسسه Fresh Air Careers "موضوعی که شما و همکارتان در آن اتفاق نظر نداریدف تفاوت بزرگی ایجاد میکند". "اگر ترجیحی شخصی و موضوعی خارج از کار است، شما میبایست با آن کنار آمده و به رویکرد صحبت نکردن درباره ی موضوعات شخصی روی بیاورید. حالتی خنثی پیدا کنید."

سبک رفتار خود را بدانید
به گفته ی نورین داگلیانو از موسسه EKM Inspirations "آگاهی داشتن از سبک رفتاری خود و تفاوت آن با سبک رفتاری همکارانتان، کلید ارتباط موثر و هماهنگی در محل کار است."
برای اینکه درباره ی خود بیشتر بدانید و از استراتژیهایی که برای پیوند موثر با همکارانتان وجود دارد آگاه شوید، او سیستمهای سنجشی Myers-Briggs or DiSC  را پیشنهاد میکند.
تطابق یافتن را یاد بگیرید
به گفته ی دورتی تاناهیل-مارون از موسسه Next Chapter New Life "شما میبایست درباره ی تاثیر یا عدم تاثیری که اختلاف نظر با همکارتان بر روی کارتان دارد، خوب فکر کنید" "اگر تاثیری ندارد و در دسته ی مسائل ازاردهنده قرار میگیرد، باید تطابق پیدا کنید، اگر بر کارتان تاثیر میگذارد، سعی کنید به انها پرداخته و این تاثیرات را مورد تحلیل قرار دهید."

گوش دادن را آغاز کنید
"صحبت کردن را تمام و گوش دادن را آغاز کنید"، این نقل قولی بود از بوروس هورویتز از موسسه HSStaffing . وی همچنین از شکسپیر اینچنین نقل میکند که:"براتوس عزیز! عیب از همان اول که نه بلکه در خودمان است...."
وی می افزاید: "البته اگر آنها(همکارانتان) همگی یکجور هستند و شما هماهنگ نشده و جای نمی افتید، تغییر شغل میتواند تنها گزینه ی پیش روی تان باشد. اما تا وقتیکه که کار جدیدی پیدا نکرده اید، شغل خود را ترک نکنید.  در غیر این صورت، تنها علت بیخوابی هایتان عوض میشود! از بیخوابی به دلیل سختیها و مشقات کاری، تبدیل میشود به بیخوابی از فکروخیال بی پولی!"

منبع: Careeralism

مترجم: مهرداد دستورانی

 
در شبکه های اجتماعی با همکارانتان در ارتباط باشید
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 08:21

هرچند انتخاب بسیاری از مردم جدا نگهداشتن زندگی حرفه ای و شخصی شان است، اما پیشرفت رسانه های اجتماعی رواج این امر را بسیار پایی آورده است.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۲ خرداد ۹۴
شنبه ، 2 خرداد 1394 ، 07:33

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز، به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز پنجشنبه 31 اردیبهشت 94
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 11:34

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز پنجشنبه 31 اردیبهشت 94

ادامه مطلب...
 
سالانه به یک و نیم میلیون شغل نیازمندیم
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 11:31

بانکی دات آی آر: مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اینکه سالانه به ایجاد یک و نیم میلیون شغل نیاز داریم، گفت: در حال حاضر ایجاد سالانه این تعداد شغل از توان و ظرفیت فعلی کشور خارج است.

به گزارش ایسنا، عیسی منصوری در کارگروه اشتغال استان سمنان با بیان اینکه استفاده از مزیتهای منطقه ای برای ایجاد کسب و کار از مهمترین اهداف اجرای طرح تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) است اظهار کرد: مطالعات طرح (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) اکنون در استانهای کردستان، خوزستان، فارس، کرمان، خراسان رضوی و سمنان در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه سالانه به ایجاد یک و نیم میلیون شغل نیاز است تصریح کرد: در حال حاضر ۲۲ میلیون نفر شاغل در کشور وجود دارد.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد سالانه این تعداد شغل را از توان و ظرفیت فعلی کشور خارج دانست و گفت: در اجرای طرح تکاپو تصمیم سازی از سطح ملی به استانی و منطقه ای منتقل می شود.

منصوری، تحقق برنامه های بهسازی فرآیندهای کلی کسب و کار را از راهکارهای اجرایی طرح تکاپو در استانها خواند و بیان کرد: این فرآیند در بنگاه‌های غیررسمی، خرد و کوچک اتفاق می افتد.

وی با تاکید بر اینکه استانها و مناطق مختلف کشور مزیتها و مشکلات خود را دارند و فرآیند بهبود طرح تکاپو اصلاح فرآیندهای کسب و کار هر منطقه، متناسب با شرایط همان منطقه را هدفگذاری می کند افزود: اصلاح کارکردهای پشتیبانی و از سویی اصلاح فرآیندهای قوانین و مقررات مرتبط نیازهای تحقق اصل بهسازی کلی فرآیندهای کسب و کار در طرح تکاپو است.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عملکرد کشورها در سه دوره اقتصادی رکود، خروج از رکود و رونق، اشاره و تاکید کرد: در دوره رکود دولتها به سیاستهای حمایت معیشیتی، در دوره خروج از رکود به بهسازی کلی فرآیندهای کسب و کار(دینامیک) و در دوره رونق به سیاستهای توسعه ای می پردازند.

 
تولید شاسی بلند جدید استون مارتین
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 11:28

بانکی دات آی آر: استون مارتین تا پایان سال درباره افزایش تولید یا ساخت یک کارخانه دیگر تصمیم می‌گیرد با اینهمه شاسی بلند جدیدش را در آمریکا خواهد ساخت.

به گزارش ایسنا، اندی پالمر، مدیرعامل استون مارتین به اتوموتیو نیوز گفت: ایالت آلابامای آمریکا انتخاب بدیهی این خودروساز لوکس انگلیسی برای کارخانه جدیدش است که شاسی بلند DBX را تولید خواهد کرد اما تصمیم در این باره هنوز گرفته نشده است. این شاسی بلند قرار است تا سال 2019 به بازار عرضه شود.

دایملر که برند مرسدس بنزش در آلاباما شاسی بلند تولید می‌کند، پنج درصد در استون مارتین سهم دارد اما سهامداران اصلی استون مارتین گروه‌های سرمایه گذاری خصوصی هستند.

استون مارتین در مارس طرح ساخت شاسی بلند DBX را که با شراکت دایملر انجام خواهد گرفت، اعلام کرد. مدیرعامل دایملر هم پیش از آن برای اشتراک گذاشتن معماری شاسی بلند با استون اعلام آمادگی کرده بود.

مدیرعامل استون مارتین گفت: این خودروساز مکان احتمالی تولید را به مناطقی شامل آمریکا و چین محدود کرده که مدلهای DBX را در آنجا خواهد فروخت.

بر اساس گزارش رویترز، استون به دلیل مدلهای قدیمی و سرمایه گذاری ضعیف از رونق بازار جهانی خودروهای لوکس جا مانده است. این شرکت سال گذشته چهار هزار خودرو تحویل داد که بسیار پایین‌تر از رکورد 7300 خودرو در سال 2007 بود.

 
کاهش توقف نماد شرکت‌های بورسی به یک هفته
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 11:26

بانکی دات آی آر: رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی به تشریح ویژگی‌های انتشار مستقیم اطلاعات شرکت‌ها از طریق سامانه کدال اشاره کرد و گفت: با روش جدید، زمان توقف نمادها از یک روز تا حداکثر یک هفته به طول می‌انجامد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا معتمد در این همایش به کاهش توقف نماد شرکت‌های بورسی اشاره کرد و گفت:‌ از ابتدای خردادماه و با هماهنگی‌های صورت گرفته، ناشران می‌توانند اطلاعات خود را به صورت مستقیم در سامانه کدال منتشر کنند که با این اتفاق نماد بلافاصله بسته شده و پس از توقف، طی یک روز کاری بازگشایی می‌شود.

وی توضیح داد: اگر اطلاعات نیاز به اصلاح داشته باشد موضوع به شکل غیرمکتوب بررسی می‌شود و همین امر مبنای بازگشایی نماد قرار می‌گیرد در غیر این صورت رسیدگی به شکل مکتوب طی یک هفته انجام شده و نماد پس از آن بازگشایی می‌شود.

معتمد یادآور شد: از اردیبهشت‌ماه سال 1389 انتشار اطلاعیه‌ها در سامانه کدال اجباری شده و ناشران مکلف شدند تا اطلاعیه‌های خود را به صورت الکترونیک منتشر کنند. به این ترتیب تمامی اطلاعات شرکت‌ها در سامانه کدال منتشر می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: در روش جدید تمامی اطلاعات میان‌دوره‌ای و یک ساله حسابرسی نشده شرکت‌ها به همراه پیش‌بینی درآمد هر سهم به صورت مستقیم در کدال منتشر می‌شود و به غیر از درخواست‌هایی که شرکت‌ها از سازمان بورس دارند سایر موارد روی این سامانه قرار می‌گیرد.

رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی تصریح کرد: تمامی اقدامات لازم و کنترل‌های سیستمی انجام شده تا میزان اشتباهات اطلاعات به حداقل ممکن برسد.

معتمد با بیان اینکه برای تمامی صنایع فرم‌های انتشار اطلاعات به صورت مستقیم طراحی شده است‌، افزود: این فرم‌ها در اختیار صاحبان شرکت‌ها قرار می‌گیرد و تا افراد پس از آموزش‌های لازم بتوانند اطلاعیه‌های خود را بدون مشکل و به صورت مستقیم منتشر کنند.

 
رونمایی خودروی کوچک رنو
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 11:23

بانکی دات آی آر: رنو در راستای گسترش حضور در بازار رو به رشد هند، یک خودروی کوچک با قیمت مناسب در این کشور رونمایی کرد.

به گزارش ایسنا، این خودرو که Kwid نام دارد، یک موتور بنزینی 0.8 لیتری دارد و در فصل جشنواره که از حدود سپتامبر آغاز می‌شود، به فروش گذاشته خواهد شد. این خودرو بین 300 تا 400 هزار روپیه (4710 تا 6280 دلار) قیمت خواهد داشت.

کارلوس قصن، مدیرعامل رنو پس از رونمایی این مدل گفت: Kwid سهم بزرگی را در رشد رنو در هند خواهد داشت. این شرکت قصد دارد سهم بازارش در هند را از 1.5 درصد کنونی به پنج درصد افزایش دهد.

موفقیت این خودروی کوچک برای آینده رنو در هند اهمیت دارد و نشان دهنده توانایی این شرکت برای رقابت در برابر ماروتی سوزوکی و هیوندای موتور خواهد بود که به اتفاق بیش از 60 درصد از بازار هند را در اختیار دارند.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، رنو 30 میلیارد روپیه در پلتفرمی که برای طراحی Kwid مورد استفاده قرار گرفته، سرمایه گذاری کرده است.

موفقیت یا شکست این مدل بر موقعیت کارلوس قصن که هدایت رنو نیسان الاینس را هم برعهده دارد، تاثیرگذار خواهد بود. قصن اعتبارش را بر سر اینکه آیا نسل جدید مدلهای ارزان‌تر می‌تواند به گسترش حضور رنو در بازارهای رو به رشدی مانند اروپا و روسیه کمک کند، گرو گذاشته است.

خودروی جدید ابتدا در کارخانه اصلی رنو در چنای تولید خواهد شد اما بیشتر تحلیلگران انتظار دارند که به بازارهای نوظهور دیگر صادر شود و همچنین در کارخانه‌های جهانی دیگر رنو-نیسان تولید شود.

 
بازگشت توئیتر به گوگل
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 11:21

بانکی دات آی آر: توئیتر پس از چهار سال به نتایج جست‌وجوی گوگل بازگشت.

به گزارش ایسنا به نقل از دیجیتال ترند، توئیت‌ها سرانجام پس از یک دوره طولانی تقریبا چهار ساله در بین نتایج جست‌وجو در گوگل قابل رویت شدند. توئیتر همکاری را اعلام کرد که براساس آن توئیتر به نتایج جست‌وجو در گوگل بازخواهد گشت.

چهار سال پیش گوگل مجبور شد بر اساس قراردادی توئیتر را از نتایج جست‌وجوهای خود حذف کند.

گوگل اعلام کرد: توئیتر ابتدا به نتایج جست‌وجو در گوشی‌های موبایل و در آینده نزدیک به رایانه‌های دسک‌تاپی باز خواهد گشت و صرفا در جستجوی انگلیسی یافت خواهد شد.

 
افزایش شفافیت اطلاعات شرکت‌های بورسی
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 11:19

بانکی دات آی آر: معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس گفت: رسالت سازمان بورس ساماندهی، حفظ و توسعه بازار سرمایه به سمت شفافیت بیشتر است و اطلاعات شرکت‌ها باید مناسب، مرتبط و به موقع منتشر شود.

به گزارش ایسنا، حسن امیری با بیان اینکه کیفیت و توزیع اطلاعات بر تصمیم‌گیری‌های سهماداران موثر است، اظهار کرد: اطلاعات، مهمترین دارایی بازار سرمایه است که موجب نوسان در قیمت‌ها شده و اگر اطلاعات به صورت محرمانه منتشر شود واکنش‌های متفاوتی را ایجاد می‌کند و باعث تحلیل‌های نادرست می‌شود.

وی تأکید کرد:‌ اطلاعات باید صحیح و به موقع منتشر شود تا کارایی لازم را داشته باشد، در غیر این صورت ارزش ذاتی سهم دچار مشکل می‌شود.

امیری با بیان اینکه اطلاعات باید تقارن داشته باشد و بین ذی‌نفعان به صورت متقارن ارائه شود، افزود: بازاری کارا خواهد بود که بتواند این اطمینان را به فعالان خود بدهد که همه افراد از اطلاعات مشابه آگاهی دارند.

وی خاطر نشان کرد: اطلاعات شرکت‌ها مانند اخبار اقتصادی و سیاسی در بازار سرمایه اثرگذار است و مسئولیت ناشران ارائه اطلاعات به موقع و سریع است تا سهامداران بتوانند تحلیل مناسبی از این اطلاعات داشته باشند.

معاون سازمان بورس با بیان اینکه رسالت این سازمان ساماندهی، حفظ و توسعه بازار سرمایه و حرکت به سمت شفافیت بیشتر است، خاطر نشان کرد: یکی از اهداف سازمان بورس این است که سطح تحلیل را افزایش دهد تا به جای صف‌نشینی در معاملات بورس سطح تحلیل افزایش پیدا کند که یکی از راه‌های استفاده از آن بهره‌گیری از مشاوران سرمایه‌گذاری است.

به گفته وی مشاوران سرمایه‌گذاری که مجوز از سازمان بورس دریافت کردند می‌توانند نظرات و نکات خود را در گزارش‌های مالی شرکت‌ها که در سایت کدال منتشر می‌شود، ارائه کنند.

امیری یادآور شد: در گذشته گزارش‌هایی که در اختیار سازمان بورس قرار می‌گرفت پس از بررسی در سامانه کدال منتشر می‌شد و در صورتی که از صحت لازم برخوردار نبود به شرکت‌ها برگشت داده می‌شد تا اصلاحات لازم صورت گیرد اما در روش جدید، ارائه اطلاعات در سامانه کدال به صورت مستقیم خواهد بود و به محض انتشار در کدال، توسط مخاطبان قابل مشاهده است.

معاون سازمان بورس افزود: با این روش، ارائه اطلاعات و دستورالعمل‌هایی که منجر به توقف نماد شرکت‌ها می‌شود به صورت مستقیم انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که در روش جدید دیگر فیلتر اطلاعاتی وجود ندارد و رسیدگی به گزارش‌های مالی به بعد از انتشار اطلاعات موکول می‌شود. لذا مسئولان شرکت‌ها باید به ارائه اطلاعات خود توجه کنند و با دقت بیشتری نسبت به انتشار این اطلاعات اقدام کنند.

امیری با بیان اینکه اطلاعات ارسال شده در رتبه شرکت‌ها اثرگذار است، افزود: دقت، صحت و سرعت اطلاعات ارائه شده می‌تواند در تعیین رتبه شرکت‌ها موثر باشد.

وی در خصوص ارائه اطلاعات مالی و گزارش‌های شرکت‌ها به صورت ماهانه گفت: یکی از اهداف سازمان بورس این است که ارائه اطلاعات را کوتاه‌مدت کند تا سهامداران بتوانند از اطلاعات شرکت‌ها با خبر شوند. البته این کار به صورت داوطلبانه اجرا شده و الزامی نیست.

معاون سازمان بورس در ادامه به استقبال سرمایه‌گذاران خارجی از بازار سرمایه کشور اشاره کرد و گفت: فضای بین‌المللی که بعد از توافقات سیاسی در کشور ایجاد می‌شود زمینه را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی فراهم می‌کند و شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه یکی از جذابیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی هستند. لذا شرکت‌ها باید بتوانند گزارش‌های مالی خود را به صورت دو زبانه منتشر کنند.

 
260 هزار مسکن مهر منتظر تامین زیرساخت
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 10:51

بانکی دات آی آر: قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر گفت: 260 هزار واحد مسکن مهر آماده تحویل در کشور به دلیل کمبود اعتبارات، مشکل تامین زیرساخت های آب، برق و گاز دارند که در صورت اختصاص اعتبار به وزارت نیرو، در آینده ای نزدیک به مالکان تحویل داده می‌شود.

به گزارش ایسنا ، احمد اصغری مهرآبادی پس از بازدید از روند اجرای طرح مسکن مهر در شهرک ولیعصر بناب در نشست شورای مسکن این شهرستان بزرگترین مشکل طرح مسکن مهر در کشور را خدمات زیربنایی عنوان و اظهار کرد: پرونده مسکن مهر در سال 1395 بسته می شود.

اصغری مهرآبادی افزود: کار ساخت این تعداد واحدهای مسکن مهر در نقاط مختلف کشور به پایان رسیده ولی انشعابات زیرساختی این واحدها هنوز تامین نشده و مشکل واگذاری دارند.

وی تاکید کرد: در صورت اختصاص اعتبار به وزارت نیرو، در آینده ای نزدیک انشعابات زیرساختی این واحدها نیز تامین و قابلیت تحویل به مالکان امکان پذیر می شود.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رفع مشکل خدمات زیربنایی مسکن مهر نیازمند 5000 میلیارد تومان اعتبار است، افزود: در یکسال گذشته از طرف وزارت راه و شهرسازی برای تامین خدمات زیربنایی واحدهای مسکن مهر بالغ بر250 میلیارد تومان به وزارت نیرو کمک شده است.

وی گفت: برای انجام خدمات زیربنایی، ساخت مسجد، مدرسه و کلانتری در مجموعه های مسکن مهر به 5600 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

اصغری مهرآبادی با بیان اینکه هیچ پروژه ای بدون خدمات زیربنایی اجازه افتتاح ندارد، اظهار کرد: انتظار داریم بقیه دستگاه های خدمات رسان به صورت ویژه پیگیر مسایل و مشکلات مسکن مهر باشند.

وی با اشاره به ضرورت ساخت مسجد و مدرسه در مجموعه های مسکن مهر افزود: ساخت 383 باب مدرسه و 457 مسجد را در پروژه های مسکن مهر سطح کشور شروع کرده ایم که اکنون 120 باب مدرسه و 164 مسجد از این تعداد به مرحله بهره برداری رسیده است.

مهرآبادی با تاکید بر اینکه در واحدهای مسکن مهر احداث مسجد، مدرسه و مغازه در اولویت قرار گیرد، اظهار کرد: ساخت مسجد و مدرسه جزو وظایف راه و شهرسازی نیست اما در راستای کمک به واحدها هر چه نیاز باشد اجرا می کنیم.

وی وضعیت مالی حوزه مدیریت مسکن را رضایت‌بخش ندانست و اظهار کرد: سال گذشته از 194 میلیارد تومان یارانه بخش مسکن فقط 50 درصد آن جذب شد در حالیکه تا امروز 200 میلیارد تومان هزینه کرده ایم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی همچنین وضعیت پیشرفت عملیات اجرای طرح مسکن مهر و احداث راه دسترسی اختصاصی در شهرک ولیعصر بناب را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: برای تامین بخشی از نواقص زیرساخت های این شهرک پنج میلیارد ریال کمک نقدی می کنیم.

 
توضیح وزیر کار درباره ایجاد شغل
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 10:47

بانکی دات آی آر: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کاری که توسط دولت اصلاحات برای ملت فهیم ایران صورت گرفته، بیمه مجانی هشت و نیم میلیون نفر است و در رابطه با کار می‌توان گفت هر دقیقه برای پنج نفر در کشور کار ایجاد می‌شود.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی در جلسه شورای اداری شهرستان هشترود اظهار کرد: اولین کار دولت تدبیر و امید مهار تورم بوده که موفق شده آن را به بهترین نحو ممکن عملی کند.

وی افزود: کسی حق ندارد در دولت تدبیر و امید دچار اشتباه شود، زیرا اشتباهاتی که در گذشته توسط برخی از افراد انجام گرفته اقتصاد مملکت را ضعیف کرده است.

نماینده ویژه رئیس جمهور در هشترود اظهار کرد: در دولت گذشته 750 هزار دلار پول در کشور خرج شده اما کاری اساسی برای جمهوری اسلامی ایران صورت نگرفته و این نتیجه تصمیم گیری‌های غلط است، زیرا نگاه لیبرالی به اقتصاد، ناامید کننده است.

ربیعی ادامه داد: کاری که گذشتگان نه چندان دور با اقتصاد ایران کرده اند مانند دودکش هایی است که همه خوابیده اند و دودی بالا نمی آید.

وی اشاره کرد: دولت دکتر روحانی سه سیاست اصلی و دو حرکت را برای جلوگیری از فساد و احترام گذاشتن به مردم و خواسته های آنان در دستور کار خود قرار داده است، زیرا حفظ شان مردم را از واجبات می‌داند.

وزیر کار گفت: با ساختارهای عادی اداری نمی توان مشکلات مردم را حل و فصل کرد و باید برای برطرف کردن مشکلات ملت ایران کار جهادی را سر لوحه قرار داد.

وی ادامه داد: وزارت کار سعی دارد در اجرای بخشنامه ها به درستی عمل کند و این مستلزم تطابق داشتن عرضه و تقاضای کار است که باید به طور صحیح صورت گیرد.

ربیعی خاطر نشان کرد: مشکلات و مسائل درخواستی مردم و مسئولان هشترود در هیئت دولت مطرح و بعد از بررسی به فرمانداری ابلاغ خواهد شد.

انتقاد امام جمعه هشترود از مسئولان استان آذربایجان شرقی

حجت الاسلام والمسلمین سید سعید رشادی - امام جمعه هشترود - نیز در این جلسه گفت: قوانینی که در رابطه با حمایت از کارگر وجود دارد سر تا پا اشکال است و باید اصلاح شود، زیرا میان کارگر و کارفرما اختلاف ایجاد می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: شهرستان هشترود جزو مناطق بکر گردشگری در ایران است که متاسفانه کسی به پتانسیل های آن تا به حال توجه نکرده و دولتی ها این منطقه را از یاد برده اند.

رشادی افزود: بیکاری در هشترود بیداد می‌کند و مسئولین استانی در رابطه با ریشه کن کردن بیکاری در این منطقه کاری انجام نمی‌دهند، زیرا توجه به هشترود را کم اهمیت جلوه می‌دهند و مجوز ساخت کارخانجات مادر را توسط سرمایه گذاران به طرف هشترود سوق نمی دهند.

وی ادامه داد: مشکلاتی که گریبانگیر هشترود و هشترودی شده مانند بلا استفاده ماندن سد سهند به خاطر نداشتن پایاب، نداشتن تصفیه خانه برای فاضلاب شهری و سرازیر شدن فاضلاب به رودخانه وسط شهر، نامناسب بودن وضعیت آسفالت خیابان ها، نداشتن آب شرب کاملا سالم، توجه نکردن دولت به روستاهای هشترود و از بین رفتن صنعت کشاورزی و بدهی دو میلیارد تومانی شهرداری و کم در آمد بودن این اداره، هشترود را به ویرانه تبدیل کرده است.

رشادی گفت: دانشگاه‌های هشترود مشکل دارند و ضعف مدیریتی در دانشگاه آزاد هشترود به علت نداشتن رئیس مشهود بوده و در حال فروپاشی قرار دارد و آموزش و پرورش این منطقه به علت نداشتن منابع مالی در بحران اقتصادی به سر می‌برد

حسن مستفید - فرماندار هشترود - نیز در این جلسه گفت: به علت نبود شغل در هشترود مردم این منطقه دسته دسته هشترود را به سوی دیگر مناطق کشور ترک می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه مردم هشترود در انتخابات ریاست جمهوری با رای دادن به دولت دکتر روحانی شاهکار کردند و رای بالای 70 درصد را به صندوق ها ریختند، به همین خاطر دولت تدبیر و امید باید توجه ویژه ای به این منطقه داشته باشد.

مستفید افزود: هشترود دروازه ورود به آذربایجان و دارای جاذبه های مناسب برای گردشگری و سرمایه گذاری است که توجه جدی دولتمردان را می طلبد.

وی اضافه کرد: اقتصاد هشترود وابسته به صنعت کشاورزی است و باید در این حوزه دولت کمک رسان ملت هشترود باشد تا نگذارد مردم به علت نداشتن شغل به شهرهای دیگر مهاجرت کنند.

غلامحسین شیری علی آباد - نماینده مردم هشترود و چاراویماق در مجلس شورای اسلامی - نیز در جلسه شورای اداری خاطر نشان کرد: اگر اعتباری برای پیشرفت صنعت کشاورزی در هشترود اختصاص یابد زمین های دیم به زمین های آبی تبدیل شده و بهره وری زیاد می شود.

وی گفت: توسعه معادن، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، توسعه گردشگری، توسعه دامداری با تخصیص اعتبار و ایجاد مرکز پرورش شیلات در هشترود از مهم ترین خواسته های مردم از دولت تدبیر و امید است.

 
4 نکته برای اینکه همکار مورد علاقه دیگران شوید
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 10:41

بانکی دات آی آر: بگذارید صراحتا بگویم: این ممکن نیست که همگان در محل کارتان دوست نزدیک و صمیمی شما باشند. اما ایجاد یک رابطه ی کاری مثبت با آنها امکانپذیر است. اما مقصود از رابطه ی مثبت چیست؟
همه ی کارکنان آرزو دارند که در محیطی مثبت کنند. جاییکه افراد حامی یکدیگرند، جاییکه برای سختکوشی انگیزه وجود دارد، و البته جاییکه مورد تشویق و توجه همکاران قرار داشته باشند.
ما همگی خواهان حضور در تیمهایی هستیم که از افراد خوب و جالب تشکیل شده باشد.
میدانید که پیش از قرار گرفتن در معرض رفتار خوشایند، خودتان باید چنین رفتاری را جذب و متوجه خود سازید. با این توضیحات، در اینجا نکاتی را که برای تبدیل شدن به همکار محبوب دیگران نیاز دارید ارائه میکنیم:
1)خوش برخورد باشی
قاعده ی طلایی را به یاد داد: آنچه برخود نمی پسندید ب دگران نکنید. این قاعده در محل کار نیز صدق میکند.
اگر به سردی با اطرافیان خود برخورد میکنید، و حتی از یک لبخند هم دریغ میکنید، پس میتوانید انتظار داشته باشید که دیگران نیز از شما دوری کنند.
هرچند افراد خلق وخو های متفاوتی دارند، اما میتوانند با هم کار کنند. برای بقکامیابی در چنین محیطهایی نیاز به ذهنی باز دارید. پی یادبگیرید که تفاوتها را درک کنید. دیگران را آنطور که هستند بپذیرید. مهربانی نشان دهید. این کارها موقعیتهای مطلوب و خوشایندی برایتان بوجود خواهند آورد.
2)نــوآور و خلاق باشید
اینکه در محل کار برای خودتان زندگی کنید، فقط به وظایف خود توجه کنید، صحبت با همکاران را محدود کنید، و پس از کار مستقیم به خانه بروید، آســان است. انگیزه ی شما برای رفتن هرروز رفتن به محل کار، چک حقوقی است که دریافت میکنید. شما تنها به انچه از شما خواسته شده است توجه میکنید، ولی تلاشهای خود را ورای آنچه از شما انتظار میرود گسترش نمیدهید.
اگر میخواهید مضاف بر وظایفی که به شما محول شده است، کنکاش و کاوشی انجام دهید، رییس خود را از این موضوضع مطلع سازید. همچنین میتوانید برای کمک و همکاری با سایرین داوطلب شوید.
اگر منابعی که به شما داده اند کافی نیست، پس ابتکار عمل را در یافتن منابع بیشتر بدست بگیرید: با همکاران خود مشورت کنید، و یا از رییس خود بخواهید. هیچ کسی تمایل به شخص وابسته ی به تـفریـط نـدارد.
3)به رؤسا احترام بگذارید
برخی اوقات تحمل انها دشوار است! برخی اوقات نیز آنها به گونه ای که گویا در رده ی مشابهی با سایرین قرار دارند به یک تیم وارد میشوند.
ررسا برابر و مشابه هم خلق نشده اند. آنها میتوانند از رویکردهای متفاوتی برای الهام بخشیدن به تیم شان استفاده کنند. در این مواقع است که امکان دارد شما نقش آنها را بسیار سختگیرانه و یا بسیار سهل انگارانه بیابید.
اما در کل به یاد داشته باشید که آنها مافوق هستند، رهبران شما میباشند. حتی اگر در مواقعی رفتارشان را نامطلوب یافتید، هرگز بصورتی منفی درباره شان با همکارانتان صحبت نکنید.
اگر چیزی هست که باید بگویید، آنرا مستقیما با خودشان درمیان بگذارید. این بدان معنی نیست که با ادبی طعنه آمیز با رییس خود صحبت کنید، بلکه مقصود اینست که بتوانید کاری کنید که آنها دیدگاه مثبتی نسبت به شما داشته باشند.
4)رقابت سالم را حفظ کنید
چگونه به محل کار خود نگاه میکنید؟ آیا آنرا میدان جنگ وهمکارانتان را بعنوان دشمنان خود می بینید؟ یا آنرا خانه ی دوم خود و افراد حاضر در آنجا را دیگر خانواده ی خود می پندارید؟ و یا آنرا عمارتی شبح زده و افراد موجود در آن را عده ای زامبی میبینید؟
رقابت و رقابتپذیری بسیار خوب است، اما اشتیاق به پیشرفت بنحویکه شما همکارانتان را بصورت موانعی بر سر راه خود ببینید، میتواند بسیار مضر باشد.
شما کماکان یک تیم هستید، و پیش رفتن به معنای این نیست که شما باید دیگران را پشت سر نهاده و یا انها را از سر راه خود بردارید. تمام تلاش خود را بکنید تا خود را علاقه مند و خیرخواه همکارن تان نشان دهید.

منبع: Careeralism.com

مترجم: مهرداد دستورانی

 
5 شکل نامناسب زبان بدن که میتواند به قیمت یک شغل برایتان تمام شود
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 10:37

زبان بدن شما بسیار بیشتر از آنچه تصورش را بکنید احساسات شما را نشان میدهند. نحوه ی ایستادن تان، ارتباط چشمی (یا فقدان آن)، و وضعیت دستانتان حاوی پیامهای برای مخاطب هستند.

ادامه مطلب...
 
استفاده از زبان بدن صحیح در حین مصاحبه
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 10:21

صرف نظر از اینکه چه کلماتی از دهانتان خارج میشوند، زبان بدن اطلاعات بسیاری را در مورد شما منتقل میکند. کارفرمایان به آنچه پوشیده اید و چگونگی رفتارتان در مصاحبه توجه زیادی میکنند، زیرا میخواهند درک بهتری از شما بعنوان یک شخص پیدا کنند.

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 09:35

تحلیل تکنیکال مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه 30 اردیبهشت 94
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 09:31

شرکت در اولین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به 31/3/95 منتشر ساخته ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای درحدود 24.789 میلیارد ریال به مبلغ 1.839 ریال اعلام  نموده است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس 30 اردیبهشت 94
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 09:24

تحلیل اختصاصی از بازار بورس 30 اردیبهشت 94 را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز 31 اردیبهشت 94
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 08:51

 

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز، به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۳۰ اردیبهشت ۹۴
پنجشنبه ، 31 ارديبهشت 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۴
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 14:50

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۴

ادامه مطلب...
 
هزینه دریافت وام‌های جدید مسکن
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 14:27

بانکی دات آی آر: با تصویب افزایش وام‌های جدید مسکن به 40، 60 و 80 میلیون تومان حال این سوال به اذهان متبادر شده که برای دریافت این تسهیلات چقدر باید هزینه کرد.

به گزارش ایسنا، همانطور که در خبرهای قبل نیز به آن اشاره شد، وام‌های 80 میلیون تومانی فقط برای خانه اولی‌های ساکن تهران در نظر گرفته شده که شیوه بهره‌مندی از آن نیز سپرده‌گذاری است. به این معنی که خواهان این تسهیلات باید مبلغ حدود 40 میلیون تومان را به مدت یک سال نزد بانک مسکن سپرده‌گذاری کند تا بتواند وام 80 میلیون تومانی را دریافت کند.

دریافت وام‌های 60 میلیون تومانی که مختص ساکنان شهرهای بزرگ است فعلا در قالب خرید اوراق تسهیلات مسکن امکان‌پذیر است. به این صورت که متقاضی این وام باید اقدام به خرید 120 برگه حق تقدم و ارائه آن با یکی از بانک‌ها کند که با احتساب قیمت 72 هزار تومان برای هر ورقه در روز جاری (چهارشنبه 30 اردیبهشت) در مجموع باید هشت میلیون و 640 هزار تومان پرداخت کند.

به همین صورت برای دریافت وام 40 میلیون تومانی که مختص شهرهای کوچک‌تر است متقاضی وام باید اقدام به خرید 80 برگه حق تقدم و ارائه آن با یکی از بانک‌ها کند که با احتساب قیمت 72 هزار تومان برای هر ورقه در مجموع باید پنج میلیون و 760 هزار تومان بپردازد.

البته هنوز مشخص نیست که آیا همچون گذشته مبلغ 10 میلیون تومان به عنوان تسهیلات جعاله به متقاضی وام تعلق می‌گیرد یا خیر که در صورت مثبت بودن جواب برای دریافت وام 70 میلیون تومانی (60+10) باید 10 میلیون و 80 هزار تومان و برای دریافت وام 50 میلیون تومانی (40+10) باید هفت میلیون و 200 هزار تومان پرداخت شود.

 
پشت موسسات پولی عمده متخلف چه کسانی هستند؟
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 14:26

بانکی دات آی آر: دبیر کل بانک مرکزی گفت: موسسات پولی غیر مجاز اطلاعات کاری خود را به بانک مرکزی ارائه نمی دهند و فرمانبرداری لازم را ندارند، بنابراین بانک مرکزی به تنهایی و بدون کمک همه مراجع، حوزه ها و همه قوا نمی تواند بازار آشفته پولی کشور را سامان دهد.

 

به گزارش ایسنا، محمود احمدی در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با عنوان (موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز با پشتوانه های نامرئی) در پاسخ به سوالی مبنی بر تعیین نرخ سود تسهیلات و سپرده‌ها توسط موسسات پولی غیر مجاز در کشور افزود: این موضوع نشانه ضعف بانک مرکزی نیست.

 

وی با انتقاد از عملکرد صدا وسیما در برنامه ماه رمضان چند سال گذشته در پاسخ به این سوال مجری که بر اساس گفته رئیس کل بانک مرکزی نرخ سود تسهیلات و سپرده را موسسات مالی غیر مجاز تعیین می کنند، گفت: شاید منظور رئیس بانک مرکزی بر این ادعا این باشد که وقتی پرمخاطب ترین برنامه اش در زمان افطار در اختیار یکی از موسسات متخلف بود بعد از چهار مرتبه نامه نگاری تنها با دستور قضایی این برنامه قطع شد.

 

احمدی افزود: اگر قرار باشد رسانه ملی به عنوان حوزه تبلیغات وارد میدان شود باید از موسساتی تبلیغات شود که مجاز باشند و اعتماد مردم را کسب کنند .

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه در این خصوص گفت: وقتی بالاترین مقام پولی کشور این مشکل را مطرح می کند بدون شک باید بدنبال راهکار بگردیم چرا که اقتدار موسسات پولی غیر مجاز از موسسات پولی مجاز بیشتر است.

 

لطمه جبران ناپذیر موسسات پولی غیر مجاز به سیستم پولی

حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین حسین زاده گفت: وقتی بانک مرکزی به موسسات و بانکها اعلام می کند که چند درصد ذخیره قانونی در بانک مرکزی داشته باشند در اینجاست که موسسات پولی غیر مجاز این دستورات را اجرا نمی کنند و به سیستم پولی لطمه می زنند.

 

وی در تشریح میزان نقدینگی موسسات پولی غیرمجاز در کشور گفت: بر اساس آمارها 20 تا 25 درصد نقدینگی کل کشور در اختیار موسسات پولی غیر مجاز است.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص فعالیت و تبلیغات این موسسات در صداوسیما گفت: البته صدا و سیما دستی در آتش دارد و اگر قرار باشد مجموعه مقصران را لیست کنیم، سازمان صدا و سیما در بالای این لیست قرار دارد.

 

دبیر کل بانک مرکزی در ادامه برنامه در پاسخ به سوالی مبنی بر شکایت از موسسات پولی غیر مجاز گفت: از این موسسات شکایت شده است و باید در نظر داشته باشیم وقتی در حوزه بازار غیر متشکل یک نفر بدون مجوز فعالیت می کند از نظر بانک مرکزی اهلیتش شناخته شده نیست و مورد رصد قرار می گیرد.

 

وی افزود: در حال حاضر از دو موسسه پولی غیر مجاز شکایت شده است و بیش از هزار صفحه مکاتبات به مراجع قضایی ارائه کرده ایم.

 

احمدی گفت: شرایط پولی کشور در بازار غیر متشکل در چهارحوزه صرافی ها، صندوق های قرض الحسنه، تعاونی های اعتباری و لیزینگ ها تعریف می شود.

 

دبیر کل بانک مرکزی در خصوص فعالیت صندوق های قرض الحسنه گفت: نیروی انتظامی با استناد به آئین نامه هایش به 5 هزار صندوق قرض الحسنه مجوز داده است و ما وقتی مطلع شدیم که با این تعداد واحد قرض الحسنه مواجه بودیم .

 

وی در خصوص حوزه لیزینگ ها هم گفت: تنها 37 لیزینگ از ما مجوز گرفته‌اند ولی بیش از 300 لیزینگ بدون مجوز در حال فعالیت وکلاهبرداری از مردم هستند که این موضوع را به نیروی انتظامی اطلاع داده ایم.

 

فعالیت موسسات غیرمجاز اطلاع رسانی شود

 

احمدی تصریح کرد: بانک مرکزی اسلحه و دستبند ندارد و باید با استفاده از رسانه ها، نیروی انتظامی و امکانات دیگر جلوی فعالیت های این دست موسسات را بگیرد.

 

دبیر کل بانک مرکزی در ادامه گفت: در 20 سال گذشته بیش از 1000 تعاون اعتباری از وزارت تعاون مجوز فعالیت گرفته‌اند و بانک مرکزی در جریان این موضوع نبوده است.

 

وی در خصوص نرخ سود بانکی گفت: در همین زمینه رئیس کل بانک مرکزی جلسه ای با حضور بیش از 1000 نفر برگزار کرد و در این خصوص توضیح داد.

 

احمدی گفت : موسسات پولی غیر مجاز اطلاعات کاری خود را به بانک مرکزی ارائه نمی دهند و فرمانبرداری لازم را ندارند، لذا توقعی غیر از اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر تعیین نرخ سود تسهیلات توسط این موسسات را نباید داشت.

 

تاکید همکاری ناجا با بانک مرکزی

 

در ادامه برنامه سه شنبه شب گفتگوی ویژه خبری، بختیاری معاون دادستان کل کشور درباره نتایج شکایت هایی که بانک مرکزی از موسسات مالی اعتباری غیر مجاز کرده است، گفت: باید ببینیم به کدام مرجع قضایی شکایت کرده اند تا بتوانیم آخرین وضعیت پرونده را مشخص کنیم اما بر اساس قانون ماده 96 برنامه 5 ساله پنجم، بانک مرکزی متولی مسائل پولی کشور است و در آنجا حتی تعاونی های اعتباری که مجوز از وزارت تعاون سابق و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعلی می گیرند، متولی آنها هم بانک مرکزی است و بانک مرکزی در این زمینه مسئولیت مستقیم دارد البته در همان قانون هم چند تبصره وجود دارد که نهادهایی مانند نیروی انتظامی باید در این باره با بانک مرکزی همکاری کنند.

 

وی افزود: البته مجوزهایی که نیروی انتظامی برای موسسات مالی داده بود به گذشته مربوط می شود و تنها برای صندوق های قرض الحسنه بودند اما از زمان تصویب قانون پنج ساله دوم و ماده 96 نیروی انتظامی دیگر حق دادن مجوز نداشته و این مجوزها فقط بر عهده بانک مرکزی است.

 

بختیاری در توضیح عملکرد بانک مرکزی و مبارزه با قسمت مشکل و پرقدرت اما فاقد مجوز موسسات مالی-پولی گفت: همانطور که وزیر اقتصاد گفت موسسات مالی و اعتباری که بعضا گردش مالیشان بالغ بر 12 هزار میلیارد تومان است و بیش از یکی دو میلیون عضو یا سهامدار دارند اما این موسسات چگونه سالها فعالیت می کنند در حالی که مجوزی هم ندارند.

 

در این بخش از برنامه مجری ارزیابی حجت الاسلام والمسلمین حسین زاده را از عملکرد بانک مرکزی پرسید که وی در پاسخ گفت: چند دقیقه پیش در همین برنامه گزارشی دادند که چند هزار موسسه غیر مجاز داریم که 5 هزار از اینها موسسات قرض الحسنه هستند و این موسسات قرض الحسنه مشکل اصلی اقتصاد ما نیستند بلکه بسیاری از اینها اتفاقا کمک کننده به اقتصاد ما هستند. اگر تعدادی موسسه یا صندوق قرض الحسنه متخلف داشته باشیم که حتما هم داریم و بانک مرکزی هم باید با آنها برخورد کند، اما شاکله اصلی آنها در جهت خدمت به اقتصاد هستند.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: در سایت بانک مرکزی اسامی موسسات مجاز اعلام شده است و هر تعداد موسسه مالی که در این لیست قرار ندارد، غیر مجاز هستند.

 

وی گفت: وقتی مسئول مالی و بانکی می گوید 20 درصد نقدینگی از 700 هزار میلیارد تومان که حدود 140 هزار میلیارد تومان می شود، نقدینگی این موسسات است پس معتقدم عملکرد بانک مرکزی کاملا منفی است. من بانک مرکزی را یک شخصیت حقوقی پیوسته می دانم که به مسئولان قبلی آن هم نقد دارم.

 

وی در ادامه از دکتر احمدی پرسید این 140 هزار میلیارد تومان نقدینگی که توسط چند موسسه مدیریت می شود خزانه اینها کجاست و این پولها در کجا متمرکز می شود که دکتر احمدی در پاسخ گفت: غیر از میزان پول نقدی که در این موسسات نگهداری می کنند و بخش قابل توجهی که متاسفانه در جاهای دیگر سرمایه گذاری کرده اند، بخشی از آن در سیستم شبکه بانکی مجاز است .

 

قطع ارتباط موسسات غیرمجاز با بانکها

 

پس از این سخنان حجت الاسلام والمسلمین حسین زاده با بیان اینکه دکتر احمدی دقیقا پاسخ مرا دادند افزود: این سخنان بدین معناست که موسسه بانکی غیر مجاز برای اینکه بتواند به حیات خود ادامه دهد باید به یک بانک مجاز متصل شود که در این هنگام دبیرکل بانک مرکزی در پاسخ گفت: یکی از تذکرات رئیس کل بانک مرکزی به مدیران عامل بانکها این بود که ارتباط میان موسسات غیر مجاز با بانکهای مجاز قطع شود.

 

وی افزود: یک سری از سامانه هایی که در بانک مرکزی در سالهای اخیر راه اندازی شده اند باعث شده است که شرایط برای ما شفاف تر شود. برای نمونه ما بوسیله سامانه چکاوک می توانیم دریابیم که موسسه ی غیر مجاز می تواند مشتری جذب کند و برای او دسته چک بانک معتبر صادر کند.

 

وی افزود: در یک لحظه با موسسه ای مواجه می شویم که برغم تذکرات متعدد دارای 600 شعبه، دو میلیون نفر سپرده گذار و 50 هزار کارمند دارد اما وقتی می پرسند بانک مرکزی چرا با این موسسات و پدیده ها برخورد نمی کند باید توجه کنیم چون باید وارد بازاری شویم که ممکن است تاثیرش ملی و در سطح کل کشور باشد.

 

دست یاری بانک مرکزی به سوی همه مراجع، حوزه ها و همه قوا

 

احمدی افزود: همکاری قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده های متخلفان مالی خوب است و معاون دادستان کل کشور هم بیشتر اوقاتش را در بانک مرکزی می گذراند و همکاری بسیار خوبی دارد.

 

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی به 700 صرافی مجوز فعالیت داده است افزود: این بانک پاسخگوی اقدامات این صرافی هاست و لحظه به لحظه بر عملکرد آنها نظارت می کند.

 

احمدی گفت: مردم نیازهای ارزی خود را از طریق صرافی های مجاز تامین کنند تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

 

 

وجود 5 هزار موسسه غیرمجاز پولی در کشور

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین حسین زاده بحرینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم در ادامه با اشاره به اینکه حدود 5 هزار موسسه غیرمجاز پولی در کشور وجود دارد، گفت: از این تعداد شش موسسه، 20 درصد بازار پولی کشور را تسخیر کردند که لازم است بانک مرکزی حداقل برای شروع، با این شش موسسه برخورد و به تخلفات آنان رسیدگی کند.

 

دبیر کل بانک مرکزی در ادامه در پاسخ به این پرسش که پشت این موسسات عمده متخلف چه کسانی هستند؟ گفت: پشت اینها دو دسته هستند؛ نخست عده ای که از روی دلسوزی ، رعایت حال کارمندان این موسسات و تبعات اجتماعی خواستار آن هستند که با این موسسات برخورد نشود اما دسته دوم، افرادی هستند که از جاهایی که پول، قدرت و امکانات در آنجا جمع می شود، امتیازاتی می گیرند.

 

احمدی در پاسخ به اصرار مجری مبنی بر اینکه کلی گویی نکنید و شفاف بگویید پشت موسسات عمده متخلف چه کسانی هستند؟ گفت: بانک مرکزی پلیس آگاهی نیست تا مشخص کند توصیه نماینده یا مسئولی به بانک مرکزی با چه انگیزه و هدفی صورت می گیرد؟

 

وی افزود: رئیس کل و کارکنان بانک مرکزی در این دو سال با همه توان و دائم نظارت کردند و این آمار و اطلاعاتی هم که ارائه می شود ناشی از این نظارت خوب است.

 

پشت موسسات پولی عمده متخلف چه کسانی هستند؟

 

حجت الاسلام والمسلمین حسین زاده بحرینی در ادامه در پاسخ به این پرسش که پشت موسسات پولی عمده متخلف چه کسانی هستند؟ گفت: نمی توانم بپذیرم که پشت این برندهای پولی خیلی قدرتمند در کشور، افراد صاحب نفوذ نباشند اما هیچ کس را در این باره نمی شناسم و اطلاعی ندارم چه کسانی هستند.

 

وی افزود: شناسایی این افراد کار دستگاه قضایی است.

 

در ادامه مرتضی بختیاری معاون دادستان کل کشور در ارتباط تلفنی با این برنامه با تایید سخنان حسین زاده بحرینی گفت: بانک مرکزی متولی شکایت از موسسات متخلف است و اگر شکایتی شود دستگاه قضایی حتما به آن رسیدگی می کند و گزارش آن را نیز به مردم می دهد.

 

وی با اشاره به اینکه تاکنون بانک مرکزی از این موسسات متخلف به دستگاه قضایی شکایت نکرده است تاکید کرد: بانک مرکزی باید از همه ظرفیت هایش استفاده کند و در هر کجا خودش نتوانست، باید موسسات غیرقانونی را اعلام و نسبت به آنها اطلاع رسانی کند تا مردم در این موسسات، پول نگذارند.

 

 

سازمان صدا و سیما به عنوان رسانه ملی صرفا تابع قانون است

 

در ادامه داوود نعمتی مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیما هم در ارتباط تلفنی با این برنامه درباره سخنان احمدی دبیرکل بانک مرکزی مبنی بر اینکه "صدا و سیما چند سال پیش برای یکی از موسسات فاقد مجوز تبلیغ کرده است" گفت: سازمان صدا و سیما به عنوان رسانه ملی صرفا تابع قانون است و در هر زمان دستگاه قضایی کشور، غیرقانونی بودن موسسه ای را اعلام کند حتما پخش آگهی تبلیغاتی آن موسسه را بلافاصله متوقف می کند.

 

وی افزود: زمانی که هیچ برخوردی از سوی بانک مرکزی صورت نگرفته و هیچ حکم قضایی هم برای غیرقانونی بودن موسسه، اعلام نشده است نمی توان از صدا و سیما انتظار داشت آگهی تبلیغاتی آن موسسه را پخش نکند.

 

نعمتی با اشاره به اینکه تلاش شده توپ را به زمین سازمان صدا و سیما بیندازند گفت: اگر غیرقانونی بودن موسسه ای از سوی بانک مرکزی اعلام شود مطمئنا رسانه، این موضوع را اطلاع رسانی می کند و اگر در حال پخش آگهی تبلیغاتی آن باشد آن را متوقف می کند.

 

احمدی دبیرکل بانک مرکزی هم در ادامه گفت: بانک مرکزی موسسات دارای مجوز را اعلام می‌کند و قرار نیست که موسسات بدون مجوز را هم اعلام کند.

 

وی در پایان سخنان خود از مردم خواست در موسساتی که مجوز ندارند سپرده‌گذاری نکنند.

 
نامشخص بودن جزئیات وام 60 میلیون تومانی
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 14:25

سرانجام بعد از طرح و بررسی پیشنهادات برای افزایش سقف وام مسکن، شورای پول و اعتبار با دو طرح راه اندازی صندوق پس انداز مسکن همچنین افزایش وام خرید تا حداکثر 60 میلیون تومان موافقت کرد.

 

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، همانطور که مقامات بانک مرکزی وعده داده بودند جلسه روز گذشته -سه شنبه- شورای پول و اعتبار به تعیین تکلیف وام مسکن اختصاص یافت و در نهایت وام مسکن بعد از سال 1392 تاکنون تغییر کرد که این دومین افزایش وام مسکن در دولت یازدهم است.

 

 

اما با تصمیم گیری اخیر شورای پول و اعتبار در مورد طرح های مورد بررسی بانک مرکزی، دو طرح جداگانه مصوب شد.

 

 

صندوق پس انداز مسکن راه اندازی می شود

 

طرح اول مربوط به راه‌اندازی صندوق پس انداز مسکن است؛ همان طرحی که در تابستان سال گذشته از سوی وزارت راه شهرسازی به بانک مرکزی پیشنهاد و بعد از موافقت اولیه این بانک، در قالب نامه ای مشترک از سوی رییس کل بانک مرکزی و وزیر راه و شهرسازی به رییس جمهور اعلام و در خواست تامین بخشی از منابع آن مطرح شد.

 

 

با تمام شرایطی که بانک مرکزی برای عملی شدن پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی گذاشته بود، به نظر می رسد که شروط محقق شده و شورای پول و اعتبار با این طرح موافقت کرده است در عین حال که آنچه شورا در این رابطه مصوب کرده تفاوت چندانی با همان طرح اولیه پیشنهادی ندارد.

 

 

بر این اساس صندوق پس انداز مسکن به عموم جامعه تعلق نداشته و مربوط به خانه اولی ها به عبارتی افرادی که برای اولین بار نسبت به خرید خانه اقدام می کنند اختصاص دارد، که البته پیش تر اعلام شده بود که اولویت با زوجین و احیا و بهسازی بافت‌های فرسوده خواهد بود.

 

 

برای دریافت تسهیلات از طریق صندوق پس انداز مسکن همانطور که از نام طرح پیداست، متقاضیان واجد شرایط می توانند از محل سپرده‌گذاری در این صندوق و دوره انتظار حداقل یک ساله تسهیلات دریافت کنند.

سقف فردی تسهیلات خرید مسکن به خانه‌اولی‌ها از محل صندوق پس انداز مسکن نیز در سه بخش تقسیم می شود؛ در شهر تهران تا سقف 80 میلیون تومان، شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت تا 60 میلیون تومان و در سایر مناطق شهری حداکثر تا 40 میلیون تومان خواهد بود.

 

 

اما از مهمترین بخش های وام مسکن سود و زمان باز پرداخت آن است که شورای پول و اعتبار در این رابطه دوره بازپرداخت تسهیلات حساب صندوق پس‌انداز مسکن خانه اولی ها را حداکثر 12 سال و با سود 14 درصد تعیین کرده است.

 

 

در حالی یکی از شروط اصلی بانک مرکزی برای راه‌اندازی صندوق پس انداز مسکن و به عبارتی بزرگترین مانع برای این طرح تامین مالی آن و عدم ورود بانک مسکن به منابع بانک مرکزی بود که بانک مسکن موظف شده تا در پذیرش سپرده‌گذاران و اعطای تسهیلات تعادل منابع و مصارف حساب خود را رعایت کند تا دچار کسری نشود.

 

 

اگر چه جزئیات بیشتری از نحوه راه‌اندازی صندوق پس انداز مسکن منتشر نشده و طبق نظر شورای پول و اعتبار، دستورالعمل اجرایی این مصوبه و نحوه تسهیم منابع در میان مناطق شهری توسط بانک مسکن تهیه و به تصویب بانک مرکزی خواهد رسید اما پیش تر و قبل از تصویب این پیشنهاد بت شکن-مدیر عامل بانک مسکن- نکاتی در این مورد عنوان کرده بود.

 

 

وی با پیش بینی اینکه با راه اندازی صندوق پس انداز مسکن بتوان 50 درصد هزینه خرید مسکن برای قشر متوسط جامعه تامین کرد اعلام کرده بود که باید مسکن خریداری شده با توجه به الگوی مصرف مورد تایید بوده،کمتر از سه سال عمر داشته، کمتر از 75 متر نباشد و از لحاظ مصرف انرژی در سطح استانداردی قرار گیرد.

 

 

در عین حال که تسهیلات پرداختی برای بازپرداخت مشتری را دچار مشکل نکرده و اقساط کمتر از یک میلیون تومان باشد.

 

 

وام مسکن از 35 به 60 میلیون تومان رسید

 

به گزارش ایسنا، شورای پول و اعتبار نه تنها طرح صندوق پس انداز مسکن را در جلسه مسکنی خود تعیین تکلیف کرد، پیشنهاد بانک مسکن برای افزایش سقف خرید خانه را نیز بررسی و تصویب کرد.

 

 

در حالی از دی ماه سال 1392 تاکنون وام خرید مسکن افزایش نداشت و در 35 میلیون تومان باقی مانده بود که با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار سقف این وام هم تا 60 میلیون تومان افزایش یافت.

 

 

این در حالی است که امکان اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن در سه بخش تعیین شده است به گونه ای که این وام به ازای هر واحد مسکونی در شهر تهران تا 60 میلیون تومان، شهرهای بزرگ بالای 200 هزار نفر جمعیت 50 میلیون تومان و برای سایر مناطق شهری تا 40 میلیون تومان افزایش یافته است.

 

 

البته میزان مشخصی برای سود و دوره بازپرداخت وام خرید و ساخت مسکن تا سقف 60 میلیون تومان تعیین نشده و نرخ سود این تسهیلات براساس مصوبات شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود. در عین حال که اعطای تسهیلات ساخت با رعایت سقف مشارکت مدنی بانک‌ها (حداکثر80 درصد) خواهد بود.

 

 

اما نکته قابل تامل دیگر این است که با مصوبه شورای پول و اعتبار ضمن لغو ممنوعیت اعطای تسهیلات خرید مسکن توسط بانک‌ها (لغو ماده 12 مجموعه سیاست‌های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی مصوب دی‌ماه 1390)، امکان اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن توسط کلیه بانک‌های دولتی و خصوصی از محل منابع خود فراهم شده است؛ به عبارتی دیگر در این مورد دیگر بانک مسکن تنها بانک ارائه کننده تسهیلات خرید و ساخت مسکن نیست.

 
سند تفاهم بانک‌ها در نرخ سود کوتاه مدت
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 14:23

با اینکه رییس شورای هماهنگی بانک‌ها پیش‌تر از احتمال توافق برای تعیین نرخ سود سپرده کمتر از یکسال خبر داده و رییس کل بانک مرکزی نیز بر ساماندهی این سود تاکید دارد، اما به گفته یکی از مدیران عامل بانکها هیچ تکلیفی در این رابطه از سوی بانک مرکزی بر عهده بانک‌ها گذاشته نشده و توافقی بین دو گروه شکل نگرفته است.

ادامه مطلب...
 
نحوه بازپرداخت وام‌های جدید مسکن
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 14:20

با تصویب افزایش سقف وام مسکن به طور حتم مهمترین مساله برای متقاضیان مبلغ اقساط پرداختی در ازای دریافت وام خواهد بود، اقساطی که برآوردها نشان می‌دهد گاها تا بیش از یک میلیون تومان هم می‌رسد.

ادامه مطلب...
 
هدفون‌های باسیم، بی‌سیم می‌شوند!
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 14:17

بانکی دات آی آر: یک جوان خلاق آمریکایی در اقدامی جالب و مبتکرانه دستگاهی اختراع کرده است که هدفون‌های باسیم‌ را به بی‌سیم تبدیل می‌کند.
به گزارش دیجی کالا، موسیقی به عنوان زبانی جهانی و یکی از هنرهای برتر، بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی انسان‌ها بوده و هست؛ خصوصا در دنیای مدرن و خیابان‌های شلوغ امروزی که از آلودگی‌های صوتی به هدفون‌های خود به‌عنوان وسیله‌ای برای گوش دادن به موسیقی پناه می‌بریم. با این‌که اکثرمان هدفون‌های‌مان را دوست داریم، اما احتمالا به‌همان نسبت از سیم‌شان متنفریم؛ خصوصا زمانی که مثل بند کفش به هم گره می‌خورند. البته می‌توانید صد‌ها هزار تومان هزینه‌ی هدفون‌های جدید بی‌سیم و مجهز به بلوتوث‌ کنید. اما شاید از نتیجه‌ی کار چندان راضی نباشید؛‌چون هم هدفون‌ قدیمی‌تان را خیلی دوست داشتید و به صدای‌اش عادت کرده بودید و هم صدا و طراحی‌اش همان چیزی بوده که مدت‌ها به‌دنبال‌اش می‌گشتید. در این صورت نگران نباشید. دستگاه Spiro X1 می‌تواند به راحتی هدفون‌تان را بی‌نیاز از سیم کند.


دستگاه اسپیرو X1 وسیله‌ی کوچکی است که از طریق درگاه جک 3.5 میلی‌متری به هدفون وصل می‌شود و به کمک بلوتوث ‌اطلاعات را میان گوشی و هدفون رد و بدل می‌کند. «دنیل گرین‌برگ» (Daniel Greenberg) مخترع این دستگاه در وب‌سایت KickStarter کمپینی برای حمایت مالی از پروژه‌اش راه‌ اندخته است. این دستگاه کوچک، قدرتمند و بسیار شیک بوده و از پیشرفته‌ترین نسخه‌های بلوتوث استفاده می‌کند تا صدای خالص و بسیار شفاف‌ را به گوش‌های‌تان برساند. در واقع اسپیرو X1 را می‌توان سیم هدفون در قرن بیست‌ویک‌ام دانست!


قطر این دستگاه 38 میلی‌متر و ضخامت آن 12 میلی‌متر است. با سیستم‌عامل‌های iOS و اندروید سازگاری دارد و روی هر دستگاهی که با بلوتوث 4.0 سازگاز باشد، کار می‌کند. هم‌چنین یک کلید چندکاره دارد که برای پخش و متوقف کردن موسیقی و پاسخگویی به تماس‌ها (اگر دستگاه پخش موسیقی‌تان گوشی هوشمند باشد) دارد و در لبه‌ی آن هم دکمه‌های تنظیم میزان صدا قرار دارند. با توجه به این که تولید این دستگاه نیاز به حمایت داوطلبان دارد، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود تا اواخر آذر ماه این محصول عرضه خواهد شد. مشخصات اسپیرو X1 از این قرار است:
•    بلوتوث 4.0
•    پخش بی‌سیم
•    شارژ از طریق درگاه MicroUSB
•    سازگاری با اندروید و iOS
•    عمر زیاد باتری
•    پاسخگویی به تماس‌ها
•    پخش و توقف موسیقی
•    تنظیم میزان صدا
•    صدای با کیفیت
•    سبک
•    ارزان

 
پرونده‌ی اپل و سامسونگ هنوز باز است‌
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 14:16

بانکی دات آی آر: دادگاهی در ایالات متحده‌ی آمریکا شرکت اپل را موظف کرده تا 382 میلیون دلار از غرامتی که از سامسونگ گرفته، به این شرکت پس بدهد. در سال 2013 و پس از اقامه‌ی دعوای اپل علیه سامسونگ، کره‌ای‌ها 930 میلیون دلار به اپل غرامت پرداختند.
به گزارش دیجی کالا، بر اساس رای‌ دادگاه فدرال آمریکا، اپل موظف شده ‌تا 382 میلیون دلار از غرامت 930 میلیون دلاری سامسونگ را به این شرکت برگرداند. در حکم این دادگاه آورده شده که آن‌چه سامسونگ در طراحی محصولات‌اش به‌کار برده، تداخلی با طرح‌های صنعتی ثبت شده توسط اپل ندارد. هم‌چنین بر اساس این حکم طرح‌های صنعتی ثبت شده توسط اپل را می‌توان به محصولات بسیاری نسبت داد و مخصوص اپل نیستند.

در سال 2012، اپل شکایتی علیه سامسونگ مطرح کرد که در آن ادعا شده بود سامسونگ در طراحی سری‌های Galaxy S و Nexus S خود از طرح‌های صنعتی ثبت شده توسط اپل استفاده کرده است. دو مورد از طرح‌های صنعتی ارایه شده به دادگاه «محصولی مستطیلی که گوشه‌های گرد دارد» و «سطحی صاف و شفاف که بر روی محصول قرار دارد» بودند. سامسونگ با این استدلال که طرح‌های مورد ادعا صرفا جنبه‌های تزیینی محصولات اپل را در بر می‌گیرند و ارتباطی با استفاده‌ی آن‌ها ندارند، به جنگ اپل رفت؛ ولی در نهایت محکوم به پرداخت 930 میلیون غرامت به اپل شد.

 
مک‌بوک پرو 15 اینچی جدید اپل از تکنولوژی فورس تاچ بهره می‌برد
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 14:14

بانکی دات آی آر: اپل مدل جدیدی از لپ‌تاپ‌های مک‌بوک پرو 15 اینچی خود را رونمایی کرده که علاوه بر ارتقای مشخصات عمومی، از قابلیت فورس تاچ نیز بهره می‌برد.
به گزارش دیجی کالا، اپل از مدل جدیدی از لپ‌تاپ‌های 15 اینچی «مک‌بوک پرو با صفحه نمایش رتینا» رونمایی کرده که علاوه بر قدرت گرافیکی بالاتر و حافظه بیشتر از تکنولوژی جدید اپل یعنی «فورس تاچ» نیز بهره می‌برد.تکنولوژی فورس تاچ که در قسمت ترک‌پد لپ‌تاپ‌های اپل جای گرفته است، از میزان فشار دست کاربران به منظور اجرای عملکردهای متفاوت بهره می‌برد.

اپل همچنین تایید کرده که مک‌بوک آپدیت‌شده دارای عمر باتری بیشتری نیز خواهد بود. مدل پایه این لپ‌تاپ با مشخصات 256 گیگابایت حافظه داخلی، 16 گیگابایت رم و پردازنده اینتل Core i7 2.2 گیگاهرتزی از امروز با قیمت 1999 دلار قابل خریداری است.

نسخه گران‌تر این لپ‌تاپ با ویژگی‌های حافظه داخلی 512 گیگابایت و پردازنده سریع‌تر 2.5 گیگاهرتز نیز با قیمت 2499 دلار در دسترس خریداران قرار گرفته است. این آپدیت شاید چندان بزرگ به نظر برسد، اما نشان از تلاش اپل در انتقال تکنولوژی فورس تاچ به دیگر لپ‌تاپ‌های خود است که اولین‌بار در مک‌بوک 12 اینچی رونمایی کرده بود.

تکنولوژی فورس تاچ از جدیدترین ابداعات اپل است که هدف از تولید آن حذف راست کلیک تفسیر شده است. اپل با بهره‌گیری از این تکنولوژی عملکردهای مختلفی را برای لپ‌تاپ‌هایش تعریف کرده و به توسعه‌دهندگان نیز اجازه تولید ویژگی‌های دیگر برای این تکنولوژی را داده است.

اپل در کنار مک‌بوک پرو 15 اینچی جدیدش از یک iMac 27 با رزولوشن 5K جدید و ارزان نیز رونمایی کرده که از امروز و با قیمت 1999 دلار به فروش می‌رسد.ش

 
مقایسه پیشبینی‌های دو موسسه تحقیقاتی مشهور از آیفون‌های بعدی اپل
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 13:40

بانکی دات آی آر: هفته گذشته موسسه تحقیقاتی KGI Securities تایوان پیشبینی‌های خود از آیفون‌های بعدی اپل را منتشر کرد. حالا گروه تحقیقاتی مشهور Citi Research نیز با انتشار لیستی، بیشتر پیشبینی‌های هفته گذشته KGI را تایید کرده است.
به گزارش دیجی کالا، هفته گذشته موسسه تحقیقاتی KGI Securities تایوان پیشبینی‌های خود از آیفون‌های بعدی اپل را منتشر کرد. حالا گروه تحقیقاتی مشهور Citi Research نیز با انتشار لیستی، بیشتر پیشبینی‌های هفته گذشته KGI را تایید کرده است.

ویژگی‌های مشترکی که KGI و Citi برای آیفون‌های بعدی ذکر کرده‌اند، به این ترتیب است:

•    سایز صفحه‌نمایش آیفون‌های بعدی 4.7 اینچ و 5.5 اینچ و با رزولوشن کنونی باقی خواهد ماند.
•    آیفونی با سایز 4 اینچ معرفی نخواهد شد (کماکان امکان معرفی آیفون 6C وجود دارد.)
•    تکنولوژی «فورس تاچ» پس از اپل واچ و مک‌بوک Pro در آیفون‌های 6 نیز تعبیه خواهد شد.
•    آیفون‌های بعدی از پردازنده A9 بهره خواهند برد (تحلیلگران Citi می‌گویند این پردازنده نسبت به نسل کنونی خود 25 درصد سرعت بالاتری دارد و توسط سامسونگ تولید خواهد شد.)
•    میزان رم از یک گیگابایت در آیفون کنونی به دو گیگابایت در آیفون‌های بعدی افزایش پیدا می‌کند.
•    دوربین به دقت 12 مگاپیکسل ارتقا پیدا خواهد کرد.
•    با آلومنیوم جدید و مقاوم شده‌ای که توسط اپل تهیه شده، بر میزان مقاومت آیفون‌های بعدی افزوده خواهد شد.

Citi همچنین اعتقاد دارد که آیفون‌های 6s و 6s پلاس مانند آیفون‌های کنونی از استقبال بسیار بالایی در بازار برخوردار خواهند شد. KGI پیشبینی کرده بود که 80 تا 90 میلیون آیفون 6s و 6s پلاس تنها در سال 2015 به بازار تزریق خواهد شد و Citi نیز تایید می‌کند که آیفون‌های بعدی نسبت به آیفون‌های کنونی تا 34 درصد رشد صادرات خواهند داشت. همچنین این فروش حدود 50 درصد رشد را نسبت به آیفون‌های 5s نشان می‌دهد.

موارد اختلافی دو گزارش KGI و Citi
با وجود مشابهت ویژگی‌های آیفون بعدی در گزارش‌های KGI و Citi بازهم اختلافاتی میان آن‌ها به چشم می‌خورد:

1-  Citi در مورد نظر KGI مبنی بر تولید مدلی از آیفون 6s با رنگ Rose Gold اظهارنظری نکرده است.
2-  Citi عقیده دارد اپل در آیفون 6s از گوریلا گلکس 4 تولیدی شرکت «کرنینگ» (Corning) استفاده خواهد کرد، ولی KGI می‌گوید که مدلی از آیفون‌های 6s با شیشه محافظ سافایر رونمایی خواهد شد.
3-  KGI گفته بود که کنترل حرکتی (Gesture Control) گسترده در هر دو مدل آیفون و جهت آسان‌ساختن فرایند جابه‌جایی (Navigation) کاربر در صفحه‌نمایش بزرگ آن‌ها قرار داده می‌شود، در حالی که گزارش Citi به این موارد اشاره ای نکرده است.
4-  KGI پیشبینی کرده که Touch ID آیفون‌های بعدی با کیفیت بهتری عرضه خواهند شد، اما باز هم Citi اظهارنظری در مورد این ویژگی نکرده است.


گفته‌های هر دو موسسه تحقیقاتی کاملا بر اساس شنیده‌هاست و هنوز هیچ مورد از موارد بالا را نمی‌توان با قطعیت تایید کرد. اما اگر شواهد و قرائن را کنار یکدیگر بگذاریم به این نتیجه تقریبا قطعی خواهیم رسید که آیفون‌های بعدی از لحاظ ظاهری، مشابه با آیفون‌های 6 کنونی خواهند بود و در عوض قطعات سخت افزاری آن‌ها دستخوش تغییرات بزرگی می‌شوند.شاید بزرگ‌ترین قابلیتی که بسیاری از مشتریان بازار بی‌صبرانه در انتظار آن هستند، تکنولوژی فورس تاچ باشد که اولین بار در اپل واچ رونمایی شد و حالا در مک‌بوک و مک‌بوک پرو 15 اینچی با صفحه نمایش رتینا نیز جای گرفته است؛ قابلیت فوق العاده مهمی که می‌تواند آیفون‌های اپل را از گلکسی اس6 و احتمالا گلکسی نوت 5 متمایز کند.

 
برتری آیفون s6 به گلکسی s6
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 13:00

بانکی دات آی آر: از دید برخی از علاقه‌مندان محصولات اپل، با وجود آمدن گلکسی S6، هنوز هم آی‌فون ۶ گوشی برتر است. اما خیلی‌ها در درستی این مطلب، شک و تردید دارند.

به گزارش یک پزشک، سایت Apple Insider به تازگی در نوشته‌ای محتمل‌ترین تغییرات و پیشرفت‌ها در آی‌فون بعدی را حدس زده است.

بر این اساس آی‌فون ۶S، دوربین ۱۲ مگاپیکسلی و رم ۲ گیگ خواهد داشت و مجهز به یک میکروفن اضافی خواهد بود.

همین؟

نه! در شرایطی که فعلا خبری از جهش یا پیشرفت انقلابی در گوشی‌های موبایل نیست، یک ویژگی آی‌فون ۶S احتمالا دست‌کم جایگاهی خاصی به این گوشی خواهد داد:

ویژگی Force Touch. یعنی همان ویژگی‌ای که ساعت‌های اپل دارند.

در نگاه اول این ویژگی چندان خاص نمی‌نماید، اما صفحه نمایشی که بتواند شدت‌های مختلف لمس را تشخیص بدهد، بالافاصله کاربردهای نو و بدیعی خواهد یافت:

- می‌توان از قلم روی این آی‌فون استفاده کرد و احتمالا با فاصله اندکی انبوهی از اپلیکیشن‌ها برای طراحی و رسم ارائه خواهد شد.

- رابط کاربری iOS و نیز اپلیکیشن‌ها به تناسب این صفحه نمایش جدید، تغییر خواهد کرد و با Force Touch کاربر خواهد توانست به نحو آسان‌تر و پیشرفته‌تری با گوشی خود تعامل کند.

- گیم‌های زیادی با استفاده از این ویژگی نوشته خواهند شد.

به این ترتیب می‌توان حدس زد که یک تغییر سخت‌افزاری نسبتا کوچک، چه تحولات بزرگی ایجاد خواهد کرد.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز چهارشنبه ۳۰اسفند ۹۳
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 11:20

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز چهارشنبه ۳۰اسفند ۹۳

ادامه مطلب...
 
13 راه تعیین فرهنگ شرکتی
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 10:28

بانکی دات آی آر: 13 راه تعیین فرهنگ شرکتی را در ذیل می خوانید.
1)    با یک یا چند تن از کارکنان صحبت کنید و پرسید از کار در آن شرکت چه لذتی میبرند.
2)    در صورت امکان در دفتر گشتی زده و به خنده ها و لبخندهای و صحبتهایی که رد و بدل میشوند گوش کنید: اینها بیانگر مسائل زیادی درباره ی محیط کار هستند.
3)    اگر جایگزینی فردی در شرکت میشوید، در صورت امکان وی را یافته و از درمورد کارهای درستی که انجام داده و آنچه که میتوانستند بهتر انجام دهند، سوال کنید
4)    برای دیدگاههای کارکنان کنونی و سابق به سایتهایی همچون Glassdoor.com  مراجعه کنید.
5)    درنظر داشته باشید که ممکن است در دوایر مختلف شرکت، فرهنگهای بخصوصی رایج باشند_پس فرهنگ کلی شرکت را میتوان اندکی متفاوت از بخش کاری مختص شما دانست. در اینجا اهمیت انجام موارد 1 و 2 مشخص میشوند.
6)    پرس و جو کنید که چه رفتارهایی مورد تشویق و کدام مورد توبیخ قرار میگیرند
7)    پرس و جو کنید که خبرهای اثرگذار بر شرکت چگونه به اشتراک گذاشته میشوند_آیا همگان در وهله ی اول از آن با خبر میشوند و یا مدیران در جریان آن قرار گرفته و تدریجا آنها را به کارکنان منتقل میکنند؟ آیا شفافیتی وجود دارد؟
8)    ببینید چه نوع رویدادهایی را شرکت برای کارکنان درنظر دارد_آیا یک جشن نوروزی سالی یکبار است، یا امکان جشن گرفتن با همکاران بصورت ماهانه وجود دارد؟
9)    ببینید که ایا افراد کم کار و تنبل در شرکت وجود دارند، و اگر هستند چرا هنوز بر سر کارشان میباشند (در این مورد واقعا براتون آرزوی موفقیت میکنم!!!)
10)پرس و جو کنید که جلب توجه و یا تامین مالی برای ایده ها و نوآوریهای جدید چگونه است، چقدر دشوار است_ آیا این شرکت از آن نوع شرکتهای "ما همیشه  فقط اینجوری کار میکنیم"  است؟
11)درباره ی دیدگاه/ماموریت کلی شرکت پرس و جو کنید. اگر یکی از کارکنان بصورت رندوم بتواند پاسخ این سوال را (حداقل بصورت کلی) بدهد، این میتواند نشان دهنده ی محل کاری نیرومند و یکپارچه باشد.
12)درباره ی هر نوع بازپرداخت و حمایتی که شرکت از آموزشها، سمینارها و یا دوره های تحصیلی دانشگاهی ارائه میدهد، پرس و جو کنید. اگر آنها برای کارکنان باهوش که برای بهبود عملکردشان کار و تلاش میکنند ارزش قائل میشوند، احتمالا میتوانید از از ارائه ی اینگونه حمایتها از سوی شرکت مطمئن شوید.
13)ببینید به تخطی کارکنان پیشین از اصول اخلاقی, چگونه برخورد شده است.(آیا اصلا به اخلاقیات اهمیت میدهند؟)
بسیار خب، آیا راههای دیگری میشناسید که یک متقاضی کار بتواند برای تشخیص فرهنگ شرکتی یک موسسه از آنها استفاده کند؟

منبع: Careeralism.com

مترجم: مهرداد دستورانی

 
چگونگی تعیین فرهنگ شرکـتی
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 10:15

در اینجا فهرستی از خصوصیات عمده ی فرهنگ شرکتی ارائه میگردد تا پیش از ورود به یک شغل، بدانید که وارد کجا میشوید.

ادامه مطلب...
 
فرهنگ شرکتی برای مدیران کارگزینی اهمیت دارد
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 09:47

بانکی دات آی آر: عبارت "فرهنگ شرکتی" این روزها بسیار اینسو و آنسو شنیده میشود. اما دلایلی وجود دارد که چرا "فرهنگ"  در ادبیات شغلی ما چنین جایگاه رفیعی یافته است. این امر واقعی و مهم است.
به رغم اینکه کمی ناملموس بنظر میرسد، اما فرهنگ شرکتی از چگونگی پوشش کارکنان درهنگام کار, تا نحوه ی تصمیمگیری ها و شکل پاداش کارکنان، کم و بیش خود را نشان میدهد.
هماهنگی فرهنگی خوب به این معناست که ارزشها، شخصیت و سبک کاری شما همراستای با این ویژگیهای شرکت و کارکنان آن باشد. اینکه شما چقدر هماهنگ با فرهنگ یک شرکت هستید، به اینکه کارتان چقدر مفیـد, و خودتان از کار در آن شرکت چقدر خوشحال خواهید بود، بستگی دارد.
متخصص منابع انسانی، Tom Armour ، هماهنگی فرهنگی را "مهمترین عامل در استخدام افراد میداند". وی از موسسان High Return Selection نیز میباشد، موسسه ای که به شرکتها در جذب استعدادهای برتر کمک میکند. به گفته ی او:
"مهارتها و تجربیات بسیار مهم هستند، اما اگر فردی هماهنگ با فرهنگ شرکت نباشد معمولا طی چند ماه یا کارش را ترک میکند و یا به کارش خاتمه داده میشود." وی می افزاید: "ما همیشه به شرکتها یادآوری میکنیم که_آیا این شخص کسی هست که بخواهید در طی پنج سال آتی در تیم خود داشته باشید؟"
Armour هماهنگی فرهنگی مناسب را پیش شرطی برای ورود متقاضی کار به فرایند مصاحبه ی شغلی میداند.  به گفته ی او "مهارتهای تخصصی میتوانند تدریس شوند، حال آنکه هماهنگی فرهنگی غیرقابل تدریس است."

Donn  LeVie, Jr  که یک مدیر کارگزینی مجرب است، هماهنگی فرهنگی را موضوعی ثانویه_و البته کماکان مهم_ میداند.
برای وی که نویسنده ی کتاب "اعترافات یک مدیر کارگزینی"( Confessions of a Hiring Manager) میباشد، در ارزیابی متقاضیان شغلی, هماهنگی فرهنگی، پس از مهارت و تجربه در درجه ی دوم اهمیت قرار دارد. به زعم وی، مواردی وجود دارد که در آن یک متقاضی  دارای هماهنگی و تناسب فرهنگی خوبی نیست، اما مهارتهای نادری دارد که مورد نیاز کارفرما میباشند.
"هیچ کس خواهان استخدام یک متقاضی بسیار ماهر که _با ارتباطات، گرایشات و کیفیت کاری اش_به ماموریت و دیدگاه شرکت التزامی نشان نمیدهد، نیست! اما در عمل چنین استخدامی صورت میگیرد(صرفا بخاطر مهارتهای منحصربفرد آن متقاضی)"

در نظر داشته باشید که هماهنگی و تناسب فرهنگی بسیار مورد توجه مدیران کارگزینی و استخدامکنندگان است؛ چـه آن را یگانه عامل مهم بدانند، و چـه عاملی ثانویه پس مهارت و تجربه.

منبع: Careeralism.com

مترجم: مهرداد دستورانی

 
تحلیل تکنیکال نماد شركت سرمايه گذاري مسكن شمالغرب
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 09:38

تحلیل تکنیکال نماد شركت سرمايه گذاري مسكن شمالغرب را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۲۹ اردیبهشت۹۴
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 09:13

طبق اصلاحیه ای که شرکت روی بودجه سال مالی منتهی به 29/12/94 داشته ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای بالغ بر 55 میلیارد ریال به مبلغ 290 ریال اعلام نموده است که در مقایسه با پیش بینی قبل 45 درصد تعدیل مثبت داشته است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۹ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 08:46

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۹ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۳۰ اردیبهشت ۹۴
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 08:10

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز، به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۲۹ اردیبهشت ۹۴
چهارشنبه ، 30 ارديبهشت 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۴
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 14:45

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۴

ادامه مطلب...
 
مجلس از توضیحات ربیعی قانع‌ شد
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 13:55

بانکی دات آی آر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از طرح سوال حسین طلا از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شنیدن پاسخ‌های وی این سخنان را قانع کننده دانست.

به گزارش ایسنا، حسین طلا در مجلس نسبت به نبود بازرسان کار برای پیگیری وضعیت معدن‌کاران انتقاد کرد و افزود: متاسفانه بر علیه نمایندگان تشکل‌ها را سامان می‌دهید به جای این که مشکل را حل کنید.

نماینده مردم تهران در مجلس در جریان سوال از وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار اردیبهشت ماه سال 94 که از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور در سال 93 منتشر شده 30 هزار و 30 مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که این آمار در مقایسه با سال قبل 2/7 درصد افزایش داشته است؛ یعنی روزانه 82 نفر از کارگران دچار حوادث شده‌اند و همچنین در این سال 1891 نفر در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند.

وی در ادامه با انتقاد از عدم رسیدگی بازرسان کار در رسیدگی به وضعیت کارگران به ویژه معدنکاران گفت: این در حالی است که گفته شده اگر معدنی استانداردهای لازم و یا تهویه مناسب برای کار را ندارد باید تعطیل شود اما هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

نماینده مردم تهران همچنین به نامه تشکل‌های کارگری و کارفرمایی به وزیر کار اشاره کرد و گفت: آقای وزیر معاون شما قرار بوده از آسیب‌های شغلی جلوگیری کرده و کارهایی را انجام دهد اما الان راه افتاده بر علیه نمایندگان کار می‌کند.

طلا تاکید کرد:‌ چرا علیه نمایندگان تشکل‌ها را سامان می‌دهید؟ چرا می‌خواهید به جای این که مشکل را حل کنید از ابزار سیاسی استفاده کنید؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: بر اساس گزارش پزشکی قانونی از کل تلفات حوادث کار در سال گذشته 1878 نفر مرد و 13 نفر زن بودند؛ این در حالی است که در سال 92 حوادث کار منجر به مرگ 1967 نفر مرد و 27 زن شده بود و در استان‌های تهران با 433، اصفهان با 159 و خراسان رضوی با 142 کشته بیشترین و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با 5، خراسان شمالی با 10 و ایلام با 12 فوتی کمترین آمار تلفات حوادث کار را داشتند.

طلا همچنین بیان کرد: بر اساس آمار ارائه شده در حوادث کار سال گذشته سقوط از بلندی با 6/45 درصد بیشترین علت مرگ در حوادث کار را به خود اختصاص می‌دهد و پس از آن نیز اصابت جسم سخت و برق‌گرفتگی بیشترین دلایل مرگ در حوادث کار را در بر می‌گیرد. بر این اساس از کل تلفات حوادث کار سال گذشته 862 نفر به دلیل سقوط از بلندی، 418 نفر در اثر برخورد جسم سخت، 286 نفر به دلیل برق‌گرفتگی، 98 نفر به دلیل کمبود اکسیژن، 72 نفر بر اثر سوختگی و 155 نفر به دلیل سایر موارد جان خود را از دست داده‌اند.

وی در ادامه اظهار کرد: چندی پیش مدیرکل بازرسی کار در همایش روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای که در هفته کارگر برگزار شده بود از بالا بودن میزان حوادث کار بخصوص در بخش ساختمان خبر داده بود و بر اساس اطلاعاتی که مدیرکل بازرسی کار ارائه کرده است 52 درصد حوادث در حوزه کار ناشی از عدم نظارت بوده و در بیش از 85 درصد از حوادث نیز عامل انسانی دخیل بوده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با انتقاد از اینکه آمار ارائه شده از سوی وزارت کار درباره تعداد جان‌باختگان حوادث ناشی از کار با آمار ارائه شده از سوی پزشکی قانونی متفاوت است، گفت: دلیل این تناقض آماری می‌تواند زنگ هشداری باشد برای بازار کار غیررسمی که به دلیل تحت پوشش نبودن بیمه تامین اجتماعی در گزارشات آماری بازرسین وزارت کار گنجانده نمی‌شود و طبعا در بازرسی‌ها کمتر مورد نظارت قرار می‌گیرد. از طرفی کمبود تعداد بازرسان کار به ازای تعداد بیمه شدگان یکی از عواملی است که از میزان نظارت مستمر می‌کاهد.

طلا همچنین در ادامه با اشاره به جلسه با گروه‌های مرتبط کاری اعم از کارآفرینان و کارگران و کارفرمایان در مورد مسائل و مشکلات تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان، گفت: اغلب نمایندگان تشکل‌های عالی استان مشکلاتی را مطرح کردند که یکی از مهم‌ترین مشکلات را عدم مشارکت تشکلات در تصمیم‌گیری‌ها اعلام کرده و خواستار مشارکت بیشتر به ویژه در تهیه دستورالعمل‌ها، قوانین و مقررات و یا اصلاح آنها بوده‌اند. همچنین توسعه امکانات ورزشی، رفاهی، سیاحتی و زیارتی از اهم درخواست تشکلات کارگری بود.

وی با اشاره به بازدید از پروژه‌های شهرستان قزوین، گفت: با توجه به دستاوردهای سفر مسائلی که مطرح شد همکاری تشکل‌ها در رابطه با اصلاح رویکرد کارگران نسبت به مشاغل سخت و زیان‌آور، پیگیری افزایش پوشش بیمه کارگران ساختمانی، ایجاد پایگاه‌های کارگران ساختمانی در مناطق مناسب شهری به منظور ساماندهی آنها بوده است.

پس از توضیحات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از 214 نماینده حاضر در جلسه 114 رأی موافق، 84 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع دادند. بدین ترتیب مجلس از توضیحات وزیر کار قانع شد.

 
«موسسه اعتباری میزان» منحل شد
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 13:17

بانکی دات آی آر: معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرد که موسسه اعتباری میزان منحل و در بانک صادرات ایران ادغام شده‌ است.

حمید تهرانفر در گفت‌وگو با آنا با تایید ادغام این موسسه در بانک صادرات ایران گفت: سپرده‌گذاران این موسسه از بابت تسویه مطالبات خود هیچ نگرانی داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا موسسه اعتباری افضل‌توس هم تعیین تکلیف شده‌ است، گفت: درباره این موسسه هم به‌زودی تصمیم‌گیری می‌کنیم، اما فعلا چیزی نهایی نشده‌ است.

موسسه اعتباری میزان به تازگی با مشکل جدی در زمینه تامین نقدینگی برای تسویه مطالبات مشتریان خود مواجه شده‌ بود. نام این موسسه از زمانی بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد که مشخص شد رقم کلانی را به پروژه پدیده شاندیز وام داده‌ است.

صورت‌های مالی شرکت "ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز" در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که سه موسسه مالی و اعتباری میزان،‌ عسکریه و اعتماد ایرانیان تسهیلات مالی قابل توجهی را به این شرکت ارائه کرده‌اند.

بر اساس این اسناد موسسه مالی و اعتباری میزان در سال 1391 رقمی بیش از 3 هزار و 257 میلیارد ریال و در سال 1392 رقمی بیش از 5 هزار و 457 میلیارد ریال به شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز تسهیلات پرداخت کرده‌ است.

نکته قابل توجه در تسهیلات دریافتی شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز میزان سود و کارمزدی است که باید بابت این تسهیلات پرداخت شود، به طوری که رقم سود و کارمزد سال‌های آتی این تسهیلات در سال 1391 بیش از 287 میلیارد ریال و در سال 1392 بیش از 4 هزار و 937 میلیارد ریال برآورد شده‌ است.

 
شاخص کل بورس رشد کرد
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 13:08

بانکی دات آی آر: شاخص کل بورس و اوراق بهادار در پایان معاملات امروز بازار سرمایه ۱۲۲ واحد رشد کرد و در رقم ۶۳ هزار و ۶۴۴ واحد متوقف شد.

به گزارش مهر، معامله گران بورس و اوراق بهادار تهران امروز بیش از۳۱۶ میلیون برگ سهم و حق تقدم را در بیش از ۳۶ هزار دفعه و به ارزش ۶۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ در معاملات امروز ۴ واحد، شاخص آزاد شناور۱۹۱ واحد، بازار اول ۸۵ واحد، شاخص بازار دوم ۲۶۹ واحد و شاخص صنعت ۸۴ واحد بالا رفتند. 

همچنین امروز شاخص قیمت(وزنی - ارزشی) ۵۱ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۳۲ واحد و شاخص قیمت(هم وزن) ۲۹ واحد با رشد مواجه شدند.

ارزش روز بازار هم حدود ۲۸۴ هزار میلیارد تومان است.

 
مجلس از پاسخ‌های آخوندی قانع شد
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 13:07

بانکی دات آی آر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز با 107 رای موافق از پاسخ‌های وزیر راه و شهرسازی قانع شدند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از اظهارات حمید رسایی به عنوان نماینده سوال‌کننده و پاسخ‌های عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی با 107 رای موافق، 84 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 211 نماینده حاضر از پاسخ‌های وزیر قانع شدند.

سوال نمایندگان علی‌اصغر زارعی، مهدی کوچک‌زاده، روح‌الله حسینیان و حمید رسایی از وزیر راه و شهرسازی در مورد علت بی‌توجهی و عدم پیشرفت طرح‌های مسکن مهر در کشور بوده است که این سوال در جلسه کمیسیون عمران از وزیر مطرح شده و نمایندگان نیز از وی توضیح خواستند و وزیر راه و شهرسازی نیز در ادامه در پاسخ به سوالات اعلام کرد که نه تنها پیگیری طرح مسکن مهر را رها نکرده است بلکه سرعت پیشرفت مسکن مهر در شرایط سخت ناشی از کمبود منابع مالی و همچنین مشکلات بانکی در اعطای تسهیلات، افزایش یافته است.

همچنین آخوندی خطاب به سوال‌کنندگان مطرح کرد که از روز نخست تصدی مسئولیت وزارت راه و شهرسازی بر ضرورت پیگیری و انجام تمامی تعهدات دولت قبلی به عنوان یک مصلحت ملی کشور معتقد بوده و به کرات از طریق صحن علنی مجلس، رسانه ملی و دیگر رسانه‌های عمومی اعلام موضع کرده است.

همچنین ضمن جلب توجه به داشتن نظر و بحث در خصوص تداوم طرح مسکن مهر صراحتا اعلام کرد که از بن دندان معتقدند که همه دولت‌ها بایستی به تعهدات دولت قبل پایبند باشند و طرح مسکن مهر نیز باید در کمترین زمان ممکن به اتمام برسد.

وزیر راه و شهرسازی در جلسه کمیسیون در ادامه توضیحات خود ضمن اشاره به سیاست‌های رییس‌جمهور در کنترل تورم و ارزش پایه پولی، گزارشی از نتایج اقدامات خود در حل مشکل مسکن مهر شامل تعیین قائم مقام وزیر در امور مسکن مهر، اخذ تاییدیه بانک مرکزی در تامین مالی، تعیین نرخ یکسان مالیاتی در سراسر کشور، حل مورد به مورد مشکلات تعاونی‌ها و پروژه‌های مسکن مهر و رسیدگی به کمبودهای زیربنایی و روبنایی از طریق معاون اول، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و وزرای ذیربط ارائه کرده است.

با توجه به اینکه نماینده‌های سوال‌کننده از توضیحات وزیر در کمیسیون تخصصی قانع نشده بودند این سوال به صحن علنی مجلس ارجاع شده بود.

 
صعود نقدینگی به 782 هزار میلیارد تومان
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 13:02

بانکی دات آی آر: میزان نقدینگی کشور به بیش از 782 هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش ایسنا، در حالی با رشد 22.3 درصدی نقدینگی در پایان سال 1393 میزان آن به 782 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که بانک مرکزی اطلاعات مربوط به بانک قوامین و موسسات اعتباری کوثر و عسکریه را نیز در آمارهای خود لحاظ کرده است.

بر این اساس با احتساب اطلاعات یاد شده، حجم نقدینگی کشور در پایان سال گذشته به 782 هزار و 300 میلیارد تومان رسیده که از این رقم بیش از 60 هزار میلیارد تومان به افزایش پوشش آمارهای مربوطه اختصاص دارد.

بنابراین با همگن‌سازی مانده نقدینگی در پایان سالهای 1392 و 1393،‌ رشد نقدینگی سال 1393 معادل22.3 درصد بوده است که در سطحی پایین‌تر از هدف ضمنی تعیین شده برای رشد نقدینگی این سال که حدود 23 تا 25 درصد بود قرار دارد.

این در حالی است که میزان نقدینگی در پایان بهمن ماه حدود 700 هزار میلیارد تومان بوده که در فاصله یک ماهه تا پایان سال حدود 80 هزار میلیارد تومان به آن اضافه شده است.

همچنین حجم پایه پولی کشور در پایان سال گذشته به 131 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که در مقایسه با رقم حدود 115 هزار میلیارد تومانی پایان سال قبل 14 درصد رشد داشته دارد.

 
سامانه اعتراض به قطع یارانه راه‌اندازی شد
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 13:00

بانکی دات آی آر: آن دسته از حذف شدگان دریافت یارانه نقدی که نسبت به قطع یارانه خود معترضند می‌توانند برای به ثبت درخواست اعتراض خود در سامانه www.yaraneh10.ir اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، طی روزهای گذشته وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای از حذف شدگان دریافت یارانه نقدی خواست تا در صورتی که به قطع یارانه خود معترضند با مراجعه به یک آدرس الکترونیکی درخواست اعتراض خود را ثبت کنند.

وزارت کار همچنین مهلت یکماهه‌ای برای ثبت درخواستهای اعتراض تعیین کرده است و بر این اساس حذف شدگان از دریافت یارانه یک ماه فرصت دارند که از پنجم خرداد یعنی درست از یک هفته آینده درخواست اعتراض خود را در سامانه yaraneh10.ir ثبت کنند.

تشخیص افراد غیر نیازمند به دریافت یارانه و قطع یارانه آنها به موجب تبصره ۲۰ قانون بودجه ۱۳۹۴ صورت گرفته و فرآیند بررسی اعتراضات از مرحله ثبت درخواست تا پاسخ نهایی به شکل غیر حضوری و توسط کمیسیون موضوع ماده ۱۰ قانون هدفمندکردن یارانه ها انجام می‌گیرد.

برقراری مجدد پرداخت یارانه افراد نیز منوط به بررسی اعتراض حذف شدگان توسط کمیسیون مربوطه و در صورت استحقاق خواهد بود.

موضوع حذف یارانه ثروتمندان و گروه‌های غیرنیازمند از جمله اخبار در صدر هفته‌های گذشته بوده و مردم با حساسیت و وسواس خاصی آن را پیگیری می‌کنند.

بی تردید اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها و حذف غیر نیازمندان علاوه بر آنکه فعالیتی اقتصادی است، اقدامی اجتماعی نیز به شمار می‌رود.

اجرای عدالت اجتماعی، توزیع عادلانه ثروت و درآمد، حمایت از محرومان، کاهش فاصله طبقاتی و رفع فقر و محرومیت از جمله موضوعاتی است که همواره مورد تاکید دولتها بوده و درصدد تحقق آن برآمده‌اند بر همین اساس دولت تدبیر و امید نیز از آغاز فعالیت دغدغه اجرای عدالت اجتماعی و بهبود وضعیت معیشت مردم و توسعه کشور بدون اعمال فشار بر اقشار آسیب‌پذیر را در اولویت خود قرار داده و طرح ارائه سبد امنیت غذایی، تلاش برای رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی و صدور 8.5 میلیون دفترچه بیمه درمانی عزم دولت یازدهم برای تحقق این امر را نشان می‌دهد.

علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی بر این باور است که طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از ابتدا باید به درستی و بر مبنای استحقاق افراد و نیاز اقشار جامعه انجام می‌شد اما ناتوانی در انجام این کار سبب توزیع یکسان یارانه‌ میان همگان شده و امروز باید این مسیر اصلاح شود.

او می‌گوید: در هیچ کجای جهان یارانه‌ها به طور یکسان میان همه توزیع نمی‌شود لذا اصرار بر ادامه وضعیت کنونی با در نظر گرفتن شرایط کشور قابل دفاع نیست و در مقوله سیاستهای اقتصاد مقاومتی نیز نمی‌گنجد.

ربیعی اصلاح نظام یارانه‌ها را تصمیمی شجاعانه و تحقق آن را نیازمند فعالیت صادقانه می‌داند و می‌گوید: عادلانه نیست که کارگران، کارمندان، از کارافتادگان، روستاییان و سایر اقشار ضعیف به اندازه گروه‌های برخوردار اقتصادی از یارانه مستقیم برخوردار شوند.

او می‌افزاید: هدف نهایی این رویه و اصلاحات، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی توسعه‌گرا است و در این مسیر به تکلیف قانونی و سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری متکی هستیم.

به گفته وزیر کار، بند 4 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر لزوم استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌ها در جهت افزایش تولید، رونق اشتغال و بهره‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی تاکید دارد.

ربیعی همچنین با اشاره به امکان بروز خطای نوع اول در مورد افرادی که باید حذف شوند و خطای نوع دوم در مورد حذف افرادی که نباید حذف شوند تاکید کرده است که در چند ماه گذشته مطالعات دقیق کارشناسی صورت گرفته تا در فرایند حذف اقشار غیرنیازمند کمترین خطا و اشتباه رخ دهد هرچند که در این مسیر بروز خطا و اشتباه اجتناب‌ناپذیر است.

او مصرانه از مردم خواسته است تا در مسیر اصلاح هدفمندی یارانه‌ها و حذف غیرنیازمندان اشتباهات احتمالی را با سعه صدر تحمل کنند و اطمینان داشته باشند که تمهیدات لازم برای رسیدگی به شکایات در نظر گرفته شده است.

به گزارش ایسنا، پس از ثبت درخواست اعتراص حذف شدگان از دریافت یارانه در سامانه www.yaraneh10.ir که از تاریخ 5 خرداد ماه 94 فعال خواهد شد، کمیسیون ماده 10 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها حداکثرتا 15 روز به درخواستهای اعتراض پاسخ خواهد داد.

 
توضیح مدیرعامل سایپا درباره میزان افزایش قیمت
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 12:11

بانکی دات آی آر: مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا گفت: در صورت موافقت شورای رقابت میزان افزایش قیمت خودرو حداکثر 15 درصد خواهد بود.

به گزارش ایسنا، سعید مدنی در مراسم راه‌اندازی خط تولید محصولات برلیانس در سایپا و پارس خودرو، در پاسخ به پرسشی مبنی بر سرانجام قیمت خودروها اظهار کرد: اگر افزایش قیمتی اتفاق بیفتد خیلی زیاد نخواهد بود.

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا با بیان این‌که به دلیل افزایش تورم، افزایش حقوق و دستمزد و قیمت حامل‌های انرژی قیمت خودرو باید افزایش یابد، خاطر نشان کرد: با این حال این افزایش قیمت مانند سال‌های قبل جهشی نخواهد بود.

وی ادامه داد: ما قیمت تمام شده خود را به شورای رقابت ارائه کردیم و این شورا نیز بررسی کرده و تا هفته آینده نظر خود را اعلام خواهد کرد.

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا افزود: در خودروهای دارای ارز‌بری با توجه به تثبیت نرخ ارز افزایش قیمت کمتر و در خودروهای ساخت داخل افزایش قیمت بیشتری خواهیم داشت با این حال در نهایت میزان افزایش قیمت کمتر از 15 درصد خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا در صورت افزایش قیمت قدرت رقابت‌پذیری شما با رقبا از جمله خودروهای وارداتی کاهش نخواهد یافت؟ اظهار کرد: ما به این موضوع توجه داشته و بازار را رصد می‌کنیم بنابراین میزان افزایش قیمت به صورتی خواهد بود که بازار را از دست ندهیم.

مدنی ادامه داد: خودروی تمام ایرانی 232 بر روی پلت‌فرم X200 در نیمه دوم امسال عرضه خواهد شد.

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا با بیان این‌که 60 میلیون دلار برای راه‌اندازی خطوط تولید برلیانس سرمایه‌گذاری شده است، خاطر نشان کرد: شرکت چینی برلیانس با شرکت BMW شراکت داشته و سالانه یک میلیون دستگاه خودرو در چین تولید می‌کند.

وی ادامه داد: خودروهای برلیانس با برند خودمان و در پنج تا شش سال آینده تولید خواهد شد و پس از این مدت ممکن است تولید آنها به صورت فیس لیف ادامه یابد.

مدنی افزود: به غیر از برلیانس با یک شرکت چینی دیگر برای همکاری در حال مذاکره هستیم و البته این شرکت یا در ایران سرمایه‌گذاری کرده و یا در تولید با ما شراکت خواهد کرد.

 
خبر خوش وزیر کار برای اقشار کم درآمد
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 11:17

وزیر کار از افزایش یارانه طبقات پایین و دهکهای کم درآمد و تقویت سبد غذایی آنها خبر داده و گفته است: تعداد افرادی که یارانه آنها حذف خواهد شد به 6 میلیون نفر رسیده است.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۴
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 11:00

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۴

ادامه مطلب...
 
شیائومی هم چیپست اختصاصی تولید می‌کند
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 10:54

بانکی دات آی آر: پس از شرکت‌های اپل، سامسونگ و هوآوی، شرکت تازه‌کار اما پر سر و صدای شیائومی نیز به جرگه تولیدکنندگان چیپست‌های اختصاصی موبایل اضافه خواهد شد.
به گزارش دیجی کالا، سه فروشنده بزرگ بازار اسمارت‌فون چین شامل اپل، هوآوی و سامسونگ از چیپست‌های اختصاصی تولیدی خود بهره می‌برند، اما بازیگر نوظهور این بازار یعنی شیائومی کماکان به چیپست‌های کوالکام و مدیاتک متکی است.


ولی به نظر می‌رسد که این شرکت نیز قصد دارد به جمع تولیدکنندگان چیپست موبایل بپیوندد. البته شیائومی بر خلاف دیگر شرکت‌های بزرگ، تیم ویژه ای را در شرکت خودش تشکیل نخواهد داد و برای تولید این چیپست‌ها با شرکت Leadcore همکاری خواهد داشت.

«مارشال چِنگ» (M. Cheng) نایب رییس Leadcore اخیرا در مصاحبه ای خبر داده که شیائومی با این شرکت در تماس است تا چیپست اختصاصی خود را طراحی کند. ظاهرا شیائومی با Leadcore همکاری همه جانبه ای دارد و قصد دارد در این مسیر به تبادل تکنولوژی و اختراعات بپردازند.

چنگ جزئیات بیشتری در مورد ویژگی‌های سخت افزاری این چیپست‌ها منتشر نکرده، اما حرکت شیائومی به سمت تولید چیپستی اختصاصی را "ناگزیر" توصیف می‌کند.

همه شرکت‌های بزرگ فروشنده موبایل تولید پردازنده‌های اختصاصی خود را کلید زده‌اند و شیائومی نیز اگر می‌خواهد در بازار حضور مداومی داشته باشد و با افت منابع مواجه نشود، ناگزیر باید به سمت تولید سخت افزارهای اختصاصی حرکت کند.

 
هنوز گروه بزرگی از مشتریان بازار آیفون 6 خرید نکرده‌اند
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 10:49

بانکی دات آی آر: تحقیقات موسسه Citi Research نشان می‌دهد که بیشتر خریداران آیفون 6 مشتریان کاملا جدید اپل هستند.
آیفون 6 از موفق‌ترین محصولاتی است که بازار تکنولوژی به خود دیده است. این فروش چنان موفقیت‌آمیز بود که توانست رکورد حیرت‌انگیز و بی‌نظیری را در سه‌ماهه پایانی سال 2014 رقم بزند.به گزارش دیجی کالا، اما هر چه زمان بیشتری از فروش آیفون 6 می‌گذرد، درک موفقیت آن در بازار بیش از گذشته ضروری به نظر می‌رسد. اخیرا «جیم سووا» (J. Suva) از آنالیزورهای موسسه تحقیقاتی Citi Research در نوشته ای وضعیت فروش آینده آیفون 6 را تشریح کرده که می‌تواند درک کامل‌تری از موفقیت آن را ارایه کند.

در این یادداشت میتوان به تفاوت موفقیت آیفون 6 نسبت به آیفون‌های قبلی پی برد.

در گذشته اپل حدود 15 درصد از بازار جهانی گوشی‌های هوشمند را در اختیار داشت و اندروید نیز با 80 درصد، بقیه این سهم را به تصاحب خود درآورده بود. نظریه محبوبی که به طور پیوسته توسط تحلیلگران مطرح می‌شود، این است که اپل سهم بالایی از بازار گوشی‌های هوشمند نمی‌خواهد و در عوض به دنبال سود بیشتر است. این گفته کاملا صحیح است و بر اساس آخرین گزارش‌ها، اپل توانسته بالای 90 درصد از سود بازار گوشی‌های هوشمند را به خزانه خود سرازیر کند.

اما آیفون 6 شرایط متفاوتی دارد.

این گوشی هم‌اکنون رتبه نخست فروش را در آمریکا و چین به دست آورده و تصاحب این جایگاه را در دیگر بازارهای دنیا نیز دنبال می‌کند. این موفقیت یعنی اپل در حال کسب سهم بیشتری از حد معمول خود است و به همین دلیل در درازمدت مشکل بزرگی برای اندروید گوگل خواهد بود.اپل به طور معمول پس از معرفی یک گوشی جدید به بازار تعداد بسیار زیادی از آن‌ها را می‌فروشد. ولی این فروش بالا پس از چند ماه و به دنبال اتمام خرید مشتریان اصلی اپل، فروکش می‌کند. این شرایط تا آیفون 5s ادامه داشت، اما با آیفون 6 شرایط کاملا متفاوت است.

تحلیلگر Citi می‌گوید که مشتریان کنونی اپل، مشتریان همیشگی سال‌های قبل این شرکت (که به دوستداران همیشگی اپل مشهور هستند) نیستند و در واقع مشتریانی کاملا جدید هستند. بر اساس تحقیقات Citi تنها 20 درصد از کسانی که آیفون داشته‌اند، به آیفون 6 و آیفون 6 پلاس مهاجرت کرده‌اند و حدود 50 درصد از کسانی که آیفون 6 و آیفون 6 پلاس خریداری کرده‌اند، کسانی هستند که از دیگر گوشی‌های دنیا (عموما اندرویدی) به پلتفرم اپل نقل‌مکان کرده‌ یک آیفون خریداری کرده‌اند.

این اعداد بسیار مهم هستند چون نشان می‌دهد که بسیاری از آیفون‌داران کنونی هنوز آیفون قدیمی خود را دارند و آیفون 6 نخریده‌اند. حدود 12 درصد از صاحبان کنونی آیفون در هر سه‌ماهه، آیفون جدیدی خریداری می‌کنند. بنابراین در چنین شرایطی، سیکل خرید آیفون 6 بسیار بزرگ‌تر از سیکل فروش آیفون‌های قبلی خواهد بود.

این اتفاق می‌تواند سهم اپل را حفظ کرده و در نهایت بر سهم اپل در بازار بیفزاید. حال این پرسش مطرح می‌شود که که به فرض حرکت صعودی اپل در بازار گوشی‌های هوشمند، سهم اندروید تا چه میزان جابه جا خواهد شد؟

 
3 نکته ی مهم در مورد مصاحبه های شغلی
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 09:56

بسیاری از شرکتها برای سنجش اولیه ی یک کارجو و تصمیم برای دعوت وی به مصاحبه حضوری، از مصاحبه های تلفنی استفاده میکنند. مصاحبه های تلفنی برای شرکتها در کل ارزانتر بوده و زمان کمتری میگیرد.

ادامه مطلب...
 
بزرگترین اشتباهی که میتوانید در یک مصاحبه تلفنی مرتکب شوید
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 09:19

باید اعتراف کنم که  پس از 12 سال تجربه در مصاحبه ی شغلی با متقاضیان برای مشاغل مختلف، متوجه شدم که بزرگترین اشتباهات در این مصاحبه ها نــه در حالت حضوری, بلکه درمصاحبه های تلفنی روی میدهند.

ادامه مطلب...
 
در یک مصاحبه تلفنی چه باید کرد
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 09:00

بانکی دات آی آر: اخیرا پرسشهای زیادی از مشتریانم درخصوص مصاحبه های تلفنی و چگونگی عملکرد در آنها دریافت کرده ام.
مصاحبه ی تلفنی چه شباهتها و تفاوتهایی با مصاحب های حضوری دارد؟
چطور باید برای آن آماده شد؟
هدف مصاحبه ی تلفنی چیست؟
اگر چنین سوالاتی دارید، در اینجا به اصول پایه ای یک مصاحبه ی تلفنی خوب و موفق میپردازیم:

اصول پایه ای
هدف از مصاحبه ی تلفنی چیست؟
هدف یک مسئول استخدام یا مدیر کارگزینی از مصاحبه های تلفنی، صرفا تصمیمگیری برای دعوت کارجو به مصاحبه ی حضوری و یا حذف یک متقاضی از فرایند استخدام است. این اولین مرحله برای کارجویانی است که رزومه شان تاثیری مثبت داشته است.

هدف من از یک مصاحبه ی تلفنی چیست؟
هدف شما برقراری ارتباط با مصاحبه کننده است بنحویکه در انها تمایل برای دعوت به مصاحبه ی رو در رو ایجاد شود. شما با برقراری یک ارتباط خوب دلایل ارزشمند بودن خود برای شرکت را توضیح میدهید. سعی کنید نقاط مشترک میان خود و شرکت را بیان کنید. توضیح دهید که چه چیزهایی درباره ی آن فرصت شغلی در شرکت برایتان هیجان انگیز بوده است. به مصاحبه کننده بگویید که چه نقاط قوتی دارید که میتواند به شرکت در رشد کسب و کارش کمک کند.

چه شباهتی بین مصاحبه تلفنی و مصاحبه ی حضوری وجود دارد؟
آماده قبلی برای مصاحبه، عرضه ی خود و تواناییهای مان بشکلی مطلوب، و برقراری ارتباط و پیوند مناسب را میتوان سه نکته ی مشترک و مشابه بین این دو نوع مصاحبه دانست.

چگونه باید آماده شوم؟
آماده سازی برای مصاحبه ی تلفنی تقریبا شبیه اماده شدن برای مصاحبه ی حضوری است. شما باید در مورد شرکت در Linkedin ، Glassdoor ، و یا وبـسایت خود شرکت تحقیق کنید؛ همچنین باید درباره ی کسب و کار و فرصتها و چالشهایی که در بازار دارند اطلاعاتی داشته باشید.
سعی کنید برای پاسخگویی به پرسشهای کلیدی مصاحبه –همانند مصاحبه ی حضوری- آماده باشید. دلایل علاقه ی خود به شرکت و شغل درخواستی تان را شرح داده، و بگویید که چیزی در باره ی شرکت توجه شما را بخود جلب کرده است. همچنین گامهای بعدی در فرایند استخدام در شرکت را یافته و برای آنها آمادگی کسب کنید.

نهایتا اینکه، درخواست مصاحبه ی حضوری کنید! مثلا بگویید: "خیلی دوست دارم درباره ی فلان موضوع(موضوعی که در مکالمه ی تلفنی به آن پرداخته اید) حضوراً با شما صحبت کنم. چه موقعی میتوانیم مصاحبه ای رو در رو داشته باشیم؟"

منبع: Careeralism.com

مترجم: مهرداد دستورانی

 
تحلیل تکنیکال نماد آلومینیوم ایران
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 08:46

تحلیل تکنیکال نماد آلومینیوم ایران را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۲۸ اردیبهشت ۹۴
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 08:39

طبق اطلاعات دوازده ماهه منتشره شرکت برای سال مالی منتهی به 29/12/93 ؛ سود هر سهم آن با سرمایه ای معادل 400 میلیارد ریال به مبلغ 684 ریال محقق شده است.این رقم بیانگر پوشش 115 درصدی مبلغ بودجه می باشد ؛ هم چنین تقریبا برابر با سود سال 92 می باشد.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۸ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 08:05

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۹ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۲۹ اردیبهشت ۹۴
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 07:47

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز، به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۲۸ اردیبهشت ۹۴
سه شنبه ، 29 ارديبهشت 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
رشد ضعیف بورس تهران
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 16:08

بانکی دات آی آر: بورس تهران در معاملات امروز رشد ضعیفی را تجربه کرد و به دلیل ادامه بی انگیزگی با کاهش ارزش و حجم معاملات رو به رو شد.

به گزارش ایسنا، بورس تهران در معاملات دومین روز هفته رشد کم رمقی را تجربه کرد و با 57 واحد افزایش به نیمه 63 هزار واحد رسید.

بورس تهران در حالی از دی ماه سال 1392 گرفتار رکود شده است که در حال حاضر در برابر اخباری مبنی بر حمایت بانکها از بورس، افزیش دامنه نوسان، توقف عرضه های اولیه و انتشار مستقیم اطلاعات در کدال واکنشی نشان نداده و در مسیر نزولی خود در حال حرکت است به طوری که ادامه بی انگیزگی در بورس تهران و واکنش منفی به اخبار سیاسی و اقتصادی موجب شده است تا در بازار امروزحقیقی ها نسبت به فروش سهام خود اقدام کرده و حقوقی های بازار خریدار باشند.

به این ترتیب در بازار امروز شرکتهای غدیر، هلدینگ خلیج فارس، سرمایه گذاری امید، نفت و گاز پارسیان موجب رشد ناچیز شاخص شدند و در مقابل شرکتهایی مانند پالایشگاه بندرعباس، کشتیرانی، بانک پاسارگاد، پالایش اصفهان، ملی مس، پتروشیمی مبین، چادرملو و ایران خودرو و سایپا با افت خود مانع از رشد بیشتر شاخص شدند.

امروز همچنین پتروشیمی خارک،بانک صادرات و سرمایه گذاری ساختمان ایران از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و نفت پارس، سیمان خزر و پالایشگاه بندرعباس بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

ادامه رکود بورس و حاکم شدن جو بی اعتمادی و بی انگیزگی موجب شد تا در معاملات امروز حجم و ارزش معاملات کاهش یافته و در نهایت 443 میلیون سهم به ارزش 89 میلیارد تومان داد و ستد شود و ارزش بازار سرمایه تا سطح 286 هزار میلیارد تومان کاهش یابد.

 
خبر رییس سازمان بورس درباره اتخاذ 2 تصمیم جدید بورسی
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 16:05

بانکی دات آی آر: رییس سازمان بورس از دو تصمیم جدید سازمان بورس در زمینه سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تبدیل انتشار اوراق مشارکت به سهام خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمد فطانت امروز در همایش همدلی، همزبانی، رونق اقتصادی و اشتغال که در اتاق بازرگانی در حال برگزاری است حضور یافته در سخنانی گفت: در مجموع 377 شرکت در 41 بخش صنعتی کشور حضور دارند که اگر مشکلات این شرکتها حل شود، می‌تواند به حل شدن بخش زیاد مشکلات اقتصاد کشور کمک کند.

وی ادامه داد: همچنین در بین این 41 صنعت، 3 صنعت محصولات شیمیایی، بانک‌ها و فلزات ارزش بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند و صنایع اصلی ما را شکل می‌دهند. اگر مخابرات، صنعت خودرو، حمل ونقل، سیمان ومعدن را هم به این مجموعه اضافه کنیم 80 درصد از شرکتهای ما در این چند دسته قرار می‌گیرند.

وی با بیان این که باید مشکلات شرکتها را با دیدی متفاوت حل کرد، ادامه داد: باید با مراجعه به مکانیزم بازار و اصول تالیف شده‌ای که در قالب بازار سرمایه و بورس وجود دارد، رجوع کنیم که حل مشکلات امکان‌پذیر باشد. اگر دنبال داروی شفابخشی هستیم که مشکلات ریشه‌ای اقتصاد را حل کند تنها توجه کردن به سود بانکی نمی‌تواند ما را به هدف‌مان برساند برای این که بخواهیم رشد پایدار و نظام مالی باثباتی داشته باشیم باید به مشکلات صنایع‌مان رسیدگی کنیم . باید به پروژه‌های عمرانی که بیش از 80 درصد پیشرفت داشته‌اند منابع بیشتری اختصاص دهیم. همچنین در حال حاضر در بازار سیمان مازاد عرضه وجود دارد و باید برنامه مناسبی برای حل معضلات صنعت سیمان در نظر گرفت.

وی ادامه داد: لایحه خروج از رکود شرایط خوبی را به وجود آورده است. امیدواریم که با بهره‌گیری از آن بخشی از مشکلات در بازار سرمایه حل شود.

فطانت با اشاره به دو تصمیم جدیدی که در شورای عالی بورس اتخاذ شده است، ادامه داد: به تازگی در شورای عالی بورس اجازه سرمایه‌گذاری خارجی برای نهادهای مالی فراهم شده است و با توجه به این تصمیم شرکتهای تامین سرمایه می‌توانند در ایران شکل گیرند. این اتفاق می‌تواند ظرفیت مناسبی برای اقتصاد کشور ایجاد کند.

وی افزود: همچنین دومین تصمیم، تبدیل انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام است که در واقع یک مطالبه اصلی برای بازار بوده است.

او همچنین تصریح کرد که موضوع مربوط به اوراق مشتقه در سازمان بورس طراحی شده است.

 
توصیه سیف به مردم درباره موسسات غیرمجاز
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 16:02

بانکی دات آی آر: رییس کل بانک مرکزی گفت: قرار نیست بانک مرکزی به دنبال شناسایی موسسات غیرمجاز باشد و مردم نیز باید به تذکرات توجه کنند.

به گزارش ایسنا، ولی الله سیف در حاشیه نشستی در اتاق بازرگانی اظهار کرد: قرار نیست بانک مرکزی مدام دنبال شناسایی موسسات غیرمجاز در کشور باشد که این موسسات چه تعداد هستند.

وی تصریح کرد: مردم نیز باید به تذکرات بانک مرکزی توجه کنند و نباید پولشان را به موسسات غیرمجاز بدهند.

وی همچنین درباره سقف وام مسکن و اینکه در جلسه فردای شورای پول و اعتبار در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد گفت: تعیین سقف وام بستگی به تصمیم شورا دارد و قبل از آن اظهار نظری در این زمینه نمی‌شود.

سیف در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره حساب امانی پیش‌فروش مسکن و اینکه این حساب به تمام بانک‌های کشور ابلاغ شده است گفت: زمان اجرای آن از زمان ابلاغ خواهد بود و تمام بانک‌ها، مجری اجرای این حساب هستند.

همچنین رییس بانک مرکزی در نشست اتاق بازرگانی با اشاره به این‌که وزن اصلی تامین مالی اقتصادی برعهده نظام بانکی قرار گرفته است، گفت: تامین مالی بنگاه‌های بزرگ، بازار پول را از تامین مالی کوتاه‌مدت و بنگاه‌های کوچک که وظیفه اصلی بانک‌هاست متوقف کرده است.

سیف اظهار کرد: علاوه بر این سهم اوراق بدهی در بازار سرمایه پنج درصد و سهم اوراق بهادار 95 درصد است، این در حالی است که بنگاه‌های بزرگ باید از طریق اوراق بدهی تامین مالی شوند و نباید به سیستم بانکی مراجعه کنند.

وی همچنین با اشاره به این‌که رکود در بازار املاک و مستغلات بانک‌ها را از وصول مطالبات خود ناتوان کرده است، تصریح کرد: قبلا بانک‌ها بخشی از بدهی خود را با وثیقه‌های ملکی تامین می‌کردند.

رییس بانک مرکزی ادامه داد: مشکل دیگر که منجر به قفل شدن مطالبات بانک‌ها می‌شود طلب بدهکاران بانکی از دولت است که این مشکل در وزارت نیرو و راه و ساختمان دیده می‌شود.

سیف همچنین با اشاره به این‌که فعالیت موسسات مالی غیرمجاز از جمله مشکلات درونی بانک‌ها است، تصریح کرد: سال‌های گذشته وزارت کشور و نیروی انتظامی با همراهی بانک مرکزی تلاش می‌کنند با این موسسات برخورد کنند و لازم است موسساتی که نمی‌توانند شرایط خود را با بانک مرکزی تطبیق دهند و مجوز دریافت کنند منحل شوند.

وی با تاکید بر این‌که این موسسات غیرمجاز اعتماد مردم را از بین می‌برند و منابع مالی را به باد می‌دهند، عنوان کرد: بانک مرکزی به کرات اخطار داده است که نباید یک یا دو درصد سود اضافه منجر به جلب اعتماد مردم به این موسسات غیرمجاز شود.

رییس بانک مرکزی تصریح کرد: منابع دولت برای تامین کسری این موسسات کافی نیست و ضمن تخلفات این موسسات ممکن است زیان‌هایی به مطالبات مردم و سپرده‌های آنها وارد شود.

سیف با تاکید بر این‌که پایین‌بودن سرمایه بانک‌ها از دیگر مشکلات نظام بانکی کشور است، تصریح کرد: انباشته‌شدن مطالبات بانک‌ها وعدم پرداخت تسهیلات باعث می‌شود منابع درآمدزای بانک‌ها قفل شود و در نتیجه بسیاری از بانک‌ها زیان‌ده شده و سرمایه آنها منفی شود، اما چون برخی از این بانک‌ها بانک‌های دولتی هستند مورد حمایت قرار می‌گیرند و مورد اعتماد مردمند بنابراین منحل نمی‌شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سایز اقتصاد کشور بزرگ شده است لازم است سرمایه بانک‌ها نیز بزرگ شوند. با این حال نرخ کفایت سرمایه بانک‌ها در کشور به زیر چهار درصد رسیده است و در برخی از بانک‌ها منفی است.

رییس کل بانک مرکزی افزایش نرخ ارز و تحریم را از جمله دلایل اصلی نوسان بر اقتصاد ایران دانست و تصریح کرد: تسهیلات تکلیفی بدون کارشناسی به بانک‌ها، الزام بانک‌ها به عدم دریافت وثیقه و دیگر تصمیم‌ها منجر به ضعیف شدن نظام بانکی و عاجز شدن از وصول مطالبات شده است که لازم است در این زمینه اقدامات جدی اتخاذ شود.

سیف همچنین با اشاره به بدهی انباشته 90 هزار میلیارد تومانی دولت به بانک‌ها تصریح کرد: همچنین پیش از این بانک‌ها موظف بودند برای پنج سال نرخ ثابت سود 22 درصد دهند و هنوز هم برخی از بانک‌ها با وجود ممنوعیت این تعهد سپرده‌هایی را دارند که از زمان سررسید آنها چهار سال مانده است که این امر به عدم تعادل نظام بانکی می‌انجامد.

به گفته رییس کل بانک مرکزی شورای پول و اعتبار به خواست بانک‌ها نرخ سود را متناسب با نرخ تورم تعیین کرد که این رقم هر سه ماه یکبار تکرار خواهد شد.

سیف با اشاره به اینکه یکی از اهداف اقتصادی سال گذشته رشد 23 تا 25 درصدی نقدینگی بود گفت: در سال قبل رشد نقدینگی 22.3 درصد بوده است و به 782 هزار میلیارد تومان رسید.

وی همچنین با اشاره به اینکه پایه پولی کشور 14 درصد رشد داشته است ادامه داد: این امر نشان دهنده بهبود وضعیت نقدینگی است و مهمترین مسئله این است که منابع محدود بانک‌ها در مسیر غیر اصولی مصرف نشود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه از 140 میلیارد تومانی که بانک‌ها وام داده‌اند 30 درصد تزریق جدید بوده است، عنوان کرد: 70 درصد الباقی نیز مطالبات معوق بوده که تمدید شده و باقی آن نیز سرمایه در گردش بوده است.

 
قضیه حذف یارانه‌بگیران کم درآمد از زبان طیب نیا
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 15:58

وزیر امور اقتصادی و دارایی رسیدگی به وضعیت افراد کم‌درآمدی که یارانه‌ آنها حذف شده است توضیح داد: افرادی که به حذف یارانه خود اعتراض دارند می‌توانند اعتراض خود را به وزارت تعاون بدهند و این قضیه بررسی خواهد شد در صورتی که حق داشته باشند به وضعیت آنها رسیدگی می‌شود.

ادامه مطلب...
 
HTC هنوز برنامه ای برای نسخه‌ی mini پرچم‌دار جدیدش ندارد
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 15:55

بانکی دات آی آر: بر اساس جدیدترین اخبار منتشر شده، مسوولان شرکت HTC هنوز برنامه ای برای نسخه‌ی کوچک HTC One M9 ندارند و امکان دارد نسخه mini در کار نباشد.
به گزارش دیجی کالا، شرکت تایوانی HTC قصد ندارد نسخه‌ی کوچک‌تر پرچمدارش یعنی HTC One M9 را عرضه کند. دلیل این امر بسیار ساده است؛ زیرا مسوولان این شرکت بر این باورند که بازار گوشی‌ها به سمت صفحه‌های ‌نمایش‌ بزرگ‌تر پیش می‌رود.

«جک تانگ» (Jack Tong)، مدیرعامل HTC در این خصوص گفته است که شرکت زیر نظرش خط تولید گوشی‌های کوچک (mini) خود، با اندازه‌های 4.3 و 4.5 اینچی را متوقف خواهد کرد.
تانگ در تاریخ بیست‌وچهارم اردیبهشت ماه، همان روزی که +HTC One M9 در تایوان عرضه شد، گفته بود: "روی هم رفته این صنعت به سمت گوشی‌های بزرگ‌تر از 5 اینچ می‌رود و این ویژگی در محصولات ما هم مشاهده خواهد شد." ویژگی‌های +M9 شامل صفحه‌‌ی نمایش 5.2 اینچی با وضوح تصویر 2560x1440 پیکسل به‌همراه پردازنده‌ی هشت هسته‌ای «مدیاتک» Helio X10 با سرعت GHz 2.2، سه گیگابایت رم، 32 گیگابایت حافظه، و اسکنر اثر انگشت خواهد بود.

 
گلکسی نوت 5 یک ماه زودتر رونمایی خواهد شد؟
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 15:49

بانکی دات آی آر: به نظر سامسونگ می‌خواهد برنامه هر ساله‌اش در معرفی گلکسی نوت جدید را تغییر دهد و آن را حدود یک ماه زودتر رونمایی و به بازار عرضه کند.
به گزارش دیجی کالا، به نظر می‌رسد سامسونگ قصد دارد روال هرساله‌اش در معرفی گلکسی نوت جدید را بر هم بزند... طبق رسمی هر ساله، سامسونگ نسل جدیدی از گلکسی‌های نوت را در نمایشگاه IFA برلین در ماه سپتامبر رونمایی می‌کند. ولی گزارش جدیدی نشان از معرفی زودهنگام گلکسی نوت 5 دارد.

به گزارش وبسایت WhoWired سامسونگ همین حالا نمونه‌ اولیه از گلکسی نوت 5 را به تعدادی از مشتریان و اپراتورهای طرف قراردادش نمایش داده و قصد دارد آن را در انتهای ماه جولای (اوایل مرداد) معرفی و به بازار وارد کند.

این بازه زمانی با توجه به سابقه سامسونگ در معرفی گلکسی نوت های جدید اندکی عجیب است، اما منبع خبر می‌گوید که این تصمیم به دلیل آیفون 6 و آیفون 6 پلاس است که در انتهای سال گذشته به بازار وارد شد و موفقیت خیره‌کننده‌ای را به دست آورد. بنابراین سامسونگ می‌خواهد قبل از ورود آیفون 6s و 6s پلاس، فبلت خود را به بازار بفرستد تا تداخل ملموسی با محصولات اپل نداشته باشد.

همانطور که گفته شد نمونه اولیه گلکسی نوت 5 پشت درهای بسته به تعدادی از شرکای سامسونگ نمایش داده شده و گفته می‌شود که این گوشی دارای صفحه‌نمایشی 5.9 اینچی با رزولوشن 4K، حافظه 64 و 128 گیگابایت همراه با MicroSD، باتری بزرگ 4100 میلی آمپرساعتی و ضخامتی 7.9 میلی‌متری است.

علاوه بر این موارد، گلکسی نوت 5 مانند گلکسی اس6 از یک چیپست اگزینوس بهره خواهد برد و ظاهرا جدایی سامسونگ از چیپست‌های اسنپ‌دراگون جدی است.

 
اپل GPS دقیق می‌خواهد؟
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 15:47

بانکی دات آی آر: شایعاتی که اخیرا در خروجی خبرگزاری‌های مرتبط با IT و تکنولوژی منتشر شده حاکی از این هستند که اپل شرکت Coherent Navigation را خریداری‌ کرده است.
به گزارش دیجی کالا، اخیرا مدارکی به‌دست مسوولان وب‌سایت MacRumors ‌رسیده است که تایید می‌کنند اپل شرکت Coherent Navigation را خریداری کرده است. این شرکت در زمینه‌ی طراحی، ساخت و تولید GPS‌های بسیار دقیق تخصص دارد و از ماهواره‌ها برای تعیین دقیق موقعیت مکانی کمک می‌گیرد. سازوکار این شرکت به این صورت است که موقعیت مکانی GPS و اطلاعات گرفته شده از ماهواره‌ی «ایریدیوم» (Iridium) را ادغام می‌کند تا مکان دقیق افراد را با دقت سانتی‌متر مشخص کند. ماهواره‌ی ایریدیوم، گوشی‌های ماهواره‌ای را پوشش داده و داده‌ها و صداها را در اختیار آن‌ها می‌گذارد. البته تاکید می‌کنیم این خبر در حد شایعه است و اپل هنوز به‌طور رسمی در این‌باره چیزی نگفته.

صفحه‌ی LinkedIn مدیرعامل و بنیان‌گذاران Coherent Navigation نشان می‌دهد که این افراد به تیم‌های «نقشه» (Maps) و «تکنولوژی بی‌سیم» (wireless technologies) اپل پیوسته‌اند؛ اما این قضیه نمی‌تواند به معنی تایید رسمی خبر باشد. بر اساس شایعات، اپل در نظر دارد خودروهای برقی بدون سرنشین‌اش را توسعه دهد. اگر چنین باشد، کاملا طبیعی و منطقی است که اپل به سراغ GPS بسیار دقیق برود؛ چرا که این خودروها به این قابلیت نیاز خواهند داشت.

 
چرا ویندوز ۱۰ آخرین سیستم‌عامل مایکروسافت است؟
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 15:41

بانکی دات آی آر: جری نیکسون از توسعه‌دهندگان مایکروسافت در کنفرانس Ignite این شرکت که از ۴ الی ۸ می در شیکاگو برگزار شد، عبارت عجیب و تامل‌برانگیزی را به زبان آورد: «ما در حال آماده کردن ویندوز ۱۰ برای انتشار هستیم. چون ویندوز ۱۰ آخرین سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت است، همگی ما هنوز داریم روی آن کار می‌کنیم.»

به گزارش یک پزشک، این اظهار‌نظر از سوی یکی از افرادی که درون پروژه توسعه ویندوز ۱۰ است و قاعدتاً از آخرین اخبار و سیاست‌گذاری‌های مایکروسافت مطلع است، شایعات و گمانه‌زنی‌ها پیرامون آخرین سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت را تشدید کرد و زمزمه عدم وجود یک ویندوز جدید در آینده را میان کارشناسان و علاقه‌مندان دنبال‌کننده اخبار این غول نرم‌افزاری گسترش داد. این صحبت‌ها می‌تواند به این معنی باشد که مایکروسافت نمی‌خواهد دیگر به طور سنتی اقدام به انتشار یک نسخه سیستم‌عامل کاملاً جدید کند. این شرکت به دنبال یک رویکرد جدید است و به جای نام‌گذاری یک سیستم‌عامل جدید، می‌خواهد به‌روزرسانی مداوم و بهبودهای بزرگ را در دستور کارش قرار دهد و مصرف‌کننده را تشویق کند به طور مستقیم سیستم‌عامل‌اش را ارتقاء دهد. در این حالت دیگر از عرضه نسخه جدیدی از یک سیستم‌عامل خبری نیست. این پروسه از هم‌اکنون شروع شده است و امکان به‌روزرسانی ویندوزهای ۷ و ۸ به ویندوز ۱۰ به صورت رایگان فراهم است. سیاست‌گذاری‌های یک ساله اخیر مایکروسافت و بسترسازی‌هایی که شاهدش هستیم نیز شایعه‌ها را تایید می‌کنند.

مایکروسافت به دنبال ارائه سیستم‌عامل در قالب یک سرویس آنلاین است. هنوز درباره چگونگی این سرویس، جزئیات زیادی از سوی مایکروسافت منتشر نشده است. برخی از کارشناسان حدس می‌زنند نهایتاً با سرویسی مشابه سیستم‌عامل اپل روبرو خواهیم بود. ویندوز ۱۰ طوری طراحی شده است که روی هرگونه پلتفرمی اعم از دسکتاپ، نوت‌بوک، اسمارت‌فون، تبلت، ایکس‌باکس و هولولنز نصب و اجرا شود و یک اکوسیستم بسازد که همه‌ی این تجهیزات با یکدیگر مجتمع و سازگار شوند. حتماً یکی از اهداف اصلی این اکوسیستم استفاده هر شخص از یک نسخه سیستم‌عامل است و اینکه مجبور نباشد روی هر دستگاه یک سیستم‌عامل نصب کند.

درباره این اظهارنظر جری نیکسون با سخنگوی مایکروسافت صحبت شده و نظرش را می‌پرسند. وی می‌گوید: «آخرین اظهارات ارائه شده درباره ویندوز ۱۰ در کنفرانس Ignite می‌تواند بازتابی باشد از روشی که ویندوز در آینده در پیش خواهد گرفت تا به شکل یک سرویس، نوآوری‌ها و به‌روزرسانی‌ها را تحویل مشتری دهد؛ یک سرویس مستمر و با ارزش برای مصرف‌کنندگان و مشتریان.» وی به این گفته‌های خود اضافه می‌کند: «ما نمی‌خواهیم در این بازه زمانی درباره آینده برندینگ صحبت کنیم اما مشتریان ما می‌توانند با اعتماد به نفس ویندوز ۱۰ را روی هر نوع دستگاهی از دسکتاپ گرفته تا Surface Hub و هولولنز و ایکس‌باکس به‌روزرسانی کنند. ما مشتاقانه منتظر نوآوری‌های ویندوز در آینده‌ای طولانی هستیم.»

به نظر می‌رسد کاربران ویندوز و طرفداران متعصب مایکروسافت نباید انتظار داشته باشند ویندوز ۱۰ یک تعمیر و بازطراحی سطحی در رابط کاربری و گرافیک بصری باشد بلکه چیزی بسیار فراتر از یک سیستم‌عامل خواهد بود. در این زمان، ویندوز ۱۰ نیاز دارد خودش را به صورت یک سیستم‌عامل کامل و بی‌عیب و نقص به کاربران مایکروسافت نشان دهد تا آن‌ها با نسخه‌های قدیمی ویندوز روی هر دستگاهی خداحافظی کنند.

 
رباطی برای سریع باز کردن قفل های ترکیبی
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 15:39

بانکی دات آی آر: سامی کامکار یک هکر شناخته شده در دنیای وب است. فهرست مفصلی از پروژه‌ها و هک‌های وی وجود دارد. از دور زدن رمزهای عبور و سیستم امنیتی ایمیل‌های کاربران بگیرید تا هک زنگ‌های بی‌سیم منازل. کامکار در سال ۲۰۱۱، تحلیل کرد گوگل چگونه اطلاعات را از روی گوشی‌های آندروید ذخیره‌سازی می‌کند و بعد محل این ذخیره‌سازی را امن می‌سازد. برای هکری مانند کامکار کافی است یک تکنیک به صورت دستی روی وب قرار داده شود تا سریعاً دستگاه مرتبط با آن را بسازد. هفته پیش بود که یک روش دستی برای باز کردن قفل‌های ترکیبی باریکی که کمتر از هشت عدد یا حرکت استفاده می‌کنند، روی وب منتشر شد. اکنون، سامی کامکار یک ربات چاپگر سه بعدی اوپن‌سورس طراحی کرده است که می‌تواند این تکنیک دستی را به طور خودکار انجام دهد و در کمتر از ۳۰ ثانیه این‌گونه قفل‌ها را کرک می‌کند.

به گزارش یک پزشک، این گجت که Combo Breaker نام دارد، از کیت سخت‌افزاری آردومینو استفاده می‌کند و سعی دارد الگوریتم مطرح شده دستی را روی قفل ترکیبی پیاده‌سازی کند. در ابتدا قفل درون این ربات قرار می‌گیرد و بعد سعی می‌کند با چرخاندن سریع محور، عددها یا نقاط مقاوت قفل را تشخیص بدهد. مثلاً برای یک قفل ترکیبی با رمز سه عددی، دو نقطه مقاومت اول و سوم کشف شده و برای عدد سوم نیز ترکیبی از هشت حالت مختلف تست می‌شود تا قفل باز شود. در این ربات یک موتور برای چرخاندن محور قفل و به حرکت درآوردن بازویی که باید قفل را باز کند، استفاده شده است.

سامی کامکار در وبلاگش به طور کامل نحوه کار ربات را توضیح داده است. همه‌چیز این ربات اوپن‌سورس و در بازار به راحتی یافت می‌شود و مدل‌های چاپگر سه بعدی نیز روی اینترنت به رایگان قابل دانلود هستند. کامکار حتا در وبلاگش نشانی سورس‌های مورد نیاز روی گیت‌هاب را نیز قرار داده است. هزینه کلی ساخت ربات Combo Breaker زیر صد دلار است. بنابراین، ساخت این ربات نباید برای دیگر کاربران باهوش و کنجکاو کار سختی باشد. شاید شکستن چنین قفل‌هایی کم اهمیت باشد اما می‌تواند مقدمه‌ای برای یافتن الگوها و ساختن ربات‌های قوی‌تر و باهوش‌تر آینده باشد که می‌توانند قفل‌های دیجیتالی سخت‌افزاری را باز کنند.

 
گوشی‌های جالبی که هرگز نامشان را نشنیده‌اید
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 15:32

بانکی دات آی آر: بااینکه LG, Samsung, Apple و HTC تمام توجه رسانه‌های فناوری را به خود جلب کرده‌اند ولی گوشی‌های هوشمند، به این شرکت‌ها خلاصه نمی‌شود.

به گزارش یک پزشک، گوشی‌های دیگری نیز وجود دارند که خیلی در رسانه‌ها معروف نیستند ولی قابلیت‌های جالبی دارند یا در مناطقی از جهان بسیار پرفروش بوده‌اند.

در این مقاله برخی از این گوشی‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم که ممکن است هرگز نامشان به گوشتان نخورده باشد ولی دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.
THL 5000

باتری ضعیف یکی از مشکلات بزرگ گوشی‌های هوشمند امروزی است که هرروز نیاز به شارژ دارند. بااینکه برای بسیاری از گوشی‌ها داشتن باتری بیشتر از ۳۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی یک رؤیا به‌حساب می‌آید ولی THL 5000 باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی دارد و به همین خاطر نیز THL 5000 نام‌گذاری شده است.

این گوشی باوجود باتری بسیار با ظرفیت، خیلی بزرگ و ضخیم نیست و دیگر مشخصات آن نیز نسبتاً خوب است.

صفحهٔ نمایش ۵ اینچ با وضوح Full HD
پردازنده MediaTek هشت هسته‌ای ۲Ghz
۲GB رم
۱۶GB حافظه داخلی با پشتیبانی از کارت حافظه تا ظرفیت ۳۲GB
دوربین پشت ۱۳ مگاپیکسل و دوربین جلو ۵ مگاپیکسل
قیمت ۲۵۹ دلار
در آمریکا و انگلستان فروخته می‌شود

IUNI U2

داشتن مشخصات فنی بالا و قیمت پایین، آرزویی است که به این راحتی در گوشی‌های هوشمند محقق نمی‌شود ولی با گوشی IUNI U2 محقق شده است. این گوشی نه‌تنها قیمت مناسب بلکه طراحی زیبایی نیز دارد که ما را یاد گوشی‌هایی مثل OnePlus One یا HTC One M8 می‌اندازد.


مشخصات فنی IUNI U2 به این شرح هستند:

صفحهٔ نمایش ۴.۷ اینچ با وضوح Full HD
پردازنده Snapdragon 800
۳GB رم
۳۲GB حافظه داخلی
دوربین ۱۶ مگابایت
باتری ۲۲۰۰ میلی‌آمپر ساعت
قیمت ۱۸۱ دلار

در هند و در برخی فروشگاه‌های خاص در آسیا فروخته می‌شود

Lumigon T2 HD

اگر خاص و شیک بودن گوشی، مهم‌ترین ملاک شما برای خرید موبایل است، شاید از Lumigon T2 HD خوشتان بیاید. حتی در یک مدل این گوشی از طلای ۲۴ عیار استفاده‌شده که فقط تعداد محدودی از آن فروخته می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی این گوشی، طراحی متفاوت آن نسبت به گوشی‌های امروزی و ضد آب بودن بدنهٔ آن است. T2 HD همچنین دارای ۱۲۸GB‌ حافظهٔ داخلی است که در کمتر گوشی دیده می‌شود. دیگر مشخصات Lumigon T2 HD به این شرح می‌باشند:

نمایشگر ۴.۳ اینچ با وضوح HD
پردازنده Snapdragon دو هسته‌ای ۱٫۷GHz
۲GB رم
۱۲۸GB یا ۶۴GB‌ حافظه داخلی
باتری حدود ۱۷۰۰ میلی‌آمپر ساعت
قیمت حدود ۱۰۰۰ دلار

در دانمارک فروخته می‌شود ولی از دیگر کشورها نیز می‌توان خرید اینترنتی کرد

LG Fx0

بعید است تابه‌حال گوشی دیده باشید که به‌اندازهٔ LG Fx0 خاص و منحصربه‌فرد باشد. این گوشی علاوه بر خاص بودنش، به شما ظاهری می‌دهد که گویا خورهٔ رایانه و سخت‌افزار هستید.

LG-FxO03

LG Fx0 دارای بدنهٔ شفافی است که داخل گوشی را نشان می‌دهد! و سیستم‌عامل آن Firefox OS می‌باشد. تاکنون هیچ گوشی Firefox OS به قدرت LG Fx0 تولید نشده است. مشخصات فنی این گوشی به این صورت هستند:

نمایشگر ۴.۷ اینچ
پردازنده Snapdragon 400 با فرکانس ۱٫۲GHz
۱٫۵GB رم
۱۶GB‌ حافظهٔ داخلی
دوربین پشت ۸ مگاپیکسل و دوربین جلو ۲.۱ مگاپیکسل
باتری ۲۳۷۰ میلی‌آمپر ساعت

این گوشی در ژاپن عرضه می‌شود

Fairphone

اگر عضو انجمن‌های حمایت از حقوق کارگران و … هستید، باید یک گوشی Fairphone هم بخرید. هدف شرکت Fairphone ساخت گوشی موبایلی است که در فرایند ساخت آن، اخلاقیات به بهترین وجه رعایت شده باشد. یعنی حقوق کارگران به‌خوبی پرداخت شده باشد و تا جای ممکن از مواد معدنی که از مکان‌های مورد مناقشه استخراج می‌شوند، استفاده نشده باشد.

تاکنون دو سری از این گوشی تولید شده که مشخصات خوبی نیز دارد:

صفحهٔ نمایش ۴.۳ اینچ با وضوح ۹۶۰ در ۴۵۰
پردازنده چهار هسته‌ای ۱٫۲GHz
حافظهٔ ۱۶GB با پشتیبانی از کارت حافظه تا ۶۴GB
دوربین پشت ۸ مگاپیکسل و دوربین جلو ۱.۳ مگاپیکسل
قیمت ۲۵۰ یورو با قرارداد ۲۴ ماهه

این گوشی در انگلستان با قرارداد به فروش می‌رسد

Coolpad Magview 4

این گوشی سال گذشته یکی از پرفروش‌ترین گوشی‌های چین بود و به خاطر مشخصات فنی بالایش معروف شد. هرچند قیمتش نیز به نسبت مشخصاتش بالا است.

صفحهٔ نمایش ۵.۹ اینچ با وضوح Full HD
پردازندهٔ Tegra 4 با فرکانس ۱٫۸GHz
۲GB رم
۱۶GB حافظه داخلی
قیمت ۶۴۲ دلار

تنها در چین عرضه می‌شود

Karbonn Titanium Octane Plus

شرکت هندی Karbonn بعد از چند سال که گوشی‌های رده متوسط تولید می‌کرد سال گذشته یک گوشی پرچم‌دار عرضه کرد که بسیار هم موفق بود. این گوشی باوجود مشخصات بالا، قیمت مناسبی دارد به همین خاطر تاکنون در هند و چین فروش خیلی خوبی داشته است.

صفحهٔ نمایش ۵ اینچی با وضوح Full HD
پردازنده MediaTek هشت هسته‌ای ۱٫۷GHz
۲GB رم
حافظه داخلی ۱۶GB
دوربین پشت ۱۶ مگاپیکسل و دوربین جلو ۸ مگاپیکسل
قیمت ۱۴۷ دلار

در هند و چین عرضه می‌شود

Yotaphone 2

این گوشی به خاطر داشتن دو نمایشگر معروف شد. نمایشگر پشت Yotaphone 2 با استفاده از جوهر الکترونیک، مطالبی مثل وضعیت آب‌وهوا، کتاب‌های الکترونیکی، پیامک‌ها، پیام‌های فیس‌بوک و … را نمایش می‌دهد.

این نمایشگر باتری خیلی کمتری نسبت به نمایشگر اصلی گوشی مصرف می‌کند و باعث صرفه‌جویی در شارژ باتری می‌شود. لازم به ذکر است نمایشگر جوهر الکترونیک همواره روشن است و فقط موقع عوض کردن تصویرش، مقدار کمی برق مصرف می‌کند.

yo-smile.0

مشخصات فنی این گوشی به این شرح می‌باشند:

نمایشگر ۵ اینچ با وضوح Full HD
پردازنده Snapdragon 801
۲GB رم
۳۲GB حافظه داخلی
دوربین پشت ۸ مگاپیکسل و دوربین جلو ۲.۱ مگاپیکسل
باتری ۲۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت
قیمت ۵۵۵ یورو

در آمریکا و انگلستان عرضه می‌شود

Sharp Aquos Crystal

کمتر شده که نام شارپ را به‌عنوان تولیدکننده گوشی شنیده باشیم. اما با دیدن گوشی Aquos Crystal بعید است دیگر نام شارپ از ذهنمان پاک بشود چون نمایشگر این گوشی از سه جهت حاشیه ندارد! به‌گونه‌ای که ما را یاد فیلم‌های علمی تخیلی می‌اندازد.


Sharp Aquos Crystal قیمت مناسبی دارد و مشخصاتش هم بد نیست. ولی متأسفانه در سراسر جهان عرضه نمی‌شود. مشخصات فنی این گوشی به این شرح می‌باشند:

نمایشگر ۵ اینچ با وضوح HD
پردازنده Snapdragon 400
۱٫۵GB رم
۸GB حافظه داخلی با پشتیبانی از کارت حافظه تا ۱۲۸GB
دوربین پشت ۸ مگاپیکسل و دوربین جلو ۱.۲ مگاپیکسل
باتری ۲۰۴۰ میلی‌آمپر ساعت
قیمت ۱۵۰ دلار

تنها در ژاپن و آمریکا عرضه می‌شود

مدل Aquos Crystal X نیز صفحهٔ ۵.۵ اینچ با وضوح Full HD دارد.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۴
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 14:57

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۴

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد توسعه خدمات دریایی و بندری سینا
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 14:43

تحلیل تکنیکال نماد توسعه خدمات دریایی و بندری سینا را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۲۷ اردیبهشت ۹۴
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 13:54

طبق اطلاعات منتشره برای سال مالی منتهی به 29/12/93 ؛ سود هر سهم شرکت با سرمایه ای معادل 2.400 میلیارد ریال به مبلغ 276 ریال محقق شده است.این رقم درمقایسه با سال 92 حدود 60 درصد رشد داشته و 98 درصد مبلغ پیش بینی شده را پوشش داده است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۷ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 13:06

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۷ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد نفت بهران
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 12:47

تحلیل تکنیکال نماد نفت بهران را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۲۳ اردیبهشت۹۴
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 12:12

طبق اطلاعات منتشره شرکت برای سال مالی منتهی به 29/12/93 ؛ سود هر سهم آن با سرمایه ای درحدود 2.036 میلیارد ریال به مبلغ 247 ریال محقق شده و بیانگر پوشش 58 درصدی مبلغ پیش بینی شده می باشد.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۴
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 11:12

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۴

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۳ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 10:17

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۳ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
اعطای تندیس پنجمین اجلاس جهانی نشان منتخب به مدیرعامل پست بانک ایران
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 10:08

بانکی دات آی آر: تندیس پنجمین اجلاس جهانی نشان منتخب به جهت مشتری‌مداری، توسعه بازار و حمایت از کسب‌و‌کارهای خرد درسطح کشور به ویژه درمناطق روستائی و غیربرخوردار به مهندس حسن‌زاده رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل پست بانک ایران اهداء شد.

به گزارش روابط عمومی پست بانک ایران: در مراسم اختتامیه این اجلاس تندیس مذکور به فاتح کیاست مدیرامور پشتیبانی و توسعه منابع انسانی این بانک به نمایندگی از مهندس حسن‌زاده اعطاء گردید.
بنابراین گزارش: کیاست پس از دریافت این تندیس در گفتگوی کوتاهی اظهارداشت: پست بانک ایران با توجه به گستردگی شعب و دفاترخدمات بانکی درسطح کشور توانسته است از کسب‌و کارهای خرد حمایت کرده و موجب اشتغال‌زائی شود.
وی تصریح کرد: رسالت و هدف اصلی این بانک ارائه خدمات متنوع بانکی و رفع خلأ بانکی درسطح کشور است که درحال حاضر با بیش از 14هزار و 500 نقطه تماس به خوبی این رسالت و هدف را ایفاء می کند.
کیاست افزود: این موفقیت حاصل تلاش مدیران، کارکنان و کارگزاران بانک در جای جای کشور است که بدون هیچ چشمداشتی و به عنوان یک تکلیف و مسئولیت اجتماعی به هموطنان خدمت‌رسانی می‌کنند.
گفتنی است: اجلاس مذکور با رویکرد مشتری‌مداری و توسعه بازار و با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و مؤسسه فرهنگی – هنری عصر گفتگو با حضور مدیران عالی کشور در حوزه‌های صنعت، تجارت و مدیریت و استادان برجسته جهانی حوزه برندینگ و مشتری‌مداری با محوریت؛ اهمیت استراتژی تحقیقات بازار، نقش روابط عمومی و تبلیغات در توسعه بنگاه‌های اقتصادی، بازار رقابتی، فروش پایدار و برندسازی و همچنین انتقال دانش فنی و الگوبرداری از کشورهای صنعتی درحوزه برندینگ، مشتری‌مداری و بهبود عملکرد بیست‌و هفتم اردیبهشت‌ماه سال جاری در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار گردید.

 
ابلاغ سیاست‌ها و ضوابط اعتباری سال 94 پست بانک ایران
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 09:58

بانکی دات آی آر: سیاست و ضوابط اعتباری سال 94 پست بانک ایران پس از تصویب هیأت مدیره، طی بخشنامه‌ای جهت اجراء به مدیریت‌های شعب استان‌ها و مناطق تهران ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومی پست بانک ایران: بنابر اعلام اداره‌کل اعتبارات و سرمایه گذاری؛ سیاست‌ها و ضوابط اعتباری سال 94 این بانک در دو فصل ریالی و ارزی تنظیم شده و در بخش‌های مختلف آن از جمله؛ سیاست‌ها و ضوابط عمومی، تخصیص منابع و مصارف، ارکان اعتباری، حدود و اختیارات ارکان اعتباری، وثایق و تضامین، مدت معاملات و سایر موارد به طور کامل تعیین و تشریح شده است.
بنابراین گزارش: اجرای بخشنامه مذکور در تمامی مدیریت‌های شعب استان‌ها و شعب این بانک الزامی بوده و تمامی عملیات اعتباری براساس آن انجام می‌شود.
گفتنی است: در این بخشنامه؛ بررعایت شاخص مصارف به منابع، کنترل حجم نقدینگی، اعتبارسنجی صحیح و دقیق متقاضیان تسهیلات و تعهدات، توجه بیشتر به رعایت بهداشت اعتباری، ظرفیت و اهلیت متقاضیان، کنترل مبلغ، نرخ، نوع و مدت تسهیلات و تعهدات، اعمال کنترل دقیق در هنگام تشکیل پرونده تسهیلات و تعهدات و اخذ مدارک وفق ضوابط، کنترل شاخص مطالبات به تسهیلات و تلاش مستمر برای کاهش آن و همچنین رعایت دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و ضوابط اعتباری در امور اعتباری و نظارت برحسن اجرای آن تأکید شده است.
گفتنی است: براساس سیاست و ضوابط اعتباری پست بانک ایران در سال 94، تسهیلات پرداختی به هریک از بخش‌های اقتصادی شامل؛ صنعت و معدن 37درصد، مسکن و ساختمان 25درصد، آب و کشاورزی 20درصد، صادرات و زیرساخت‌های بازرگانی 10 درصد و بازرگانی و بانکی خدمات و متفرقه نیز 8 درصد می‌باشد.

 
نکاتی برای چشمگیر شدن رزومه تان
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 09:39

هدف از یک رزومه تهیه ی یک سند بازاریابی است تا استخدام کنندگان و مدیریان کارگزینی را به دیدار شما ترغیب کند.

ادامه مطلب...
 
نقل قولهایی الهام بخش درباره ی رهبری
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 09:21

بانکی دات آی آر: گاهی تمام الهاماتی که برای رهبری موفق تیم تان نیاز دارید میتوانند در چند واژه ی خردمندانه ی ساده پیدا شوند.
رهبری امری تک و یگانه است. مهم نیست که تیم تان چقدر بزرگ باشد، این تنها شما (بعنوان رهبر) هستید که گاهی میبایست برای انگیزه و الهام نگاهی به درون خود بیاندازید.

و یا میتوانید از کسانی که پیشتر در این جایگاه بوده اند، رهبری کرده اند و اینکار را بخوبی انجام داده اند، الهام و القای شخصی بگیرید.
در اینجا برخی از نقل قولهای رهبران موردعلاقه ام را آورده ام. انها را توئیت کنید، به اشتراک بگذارید و از همه مهمتر برای تبدیل شدن به رهبری بهتر از انچه که اکنون هستید، از آنها درس بگیرید.
1)    برای اداره ی خود از مغزتان استفاده کنید و برای اداره ی دیگران از قلب تان. (اِلینـور روزوِلت)
2)    معلم متوسط میگوید. معلم خوب توضیح میدهد. معلم خیلی خوب اثبات میکند. و معلم ممتاز الهام بخشیده و القاء میکند. (ویلیام آرتور وارد)
3)    اگر فکر میکنید به روی اسب خنده دار بنظر میرسید، رهبری سواره نظام سخت خواهد بود. (آدلای ای. استیونسون دوم)
4)    ما در اصل کسی را میخواهیم که برای تبدیل شدن به کسی که میدانیم میتوانیم باشیم  به ما الهام ببخشد.(رالف والدو امرسون)
5)    ترس تان را برای خود نگاه داشته، و شهامت تان را با دیگران سهیم شوید. (رابرات لوییس استیونسون)
6)    بزرگترین رهبر لزوما آن کسی نیست که بزرگترین کارها را انجام میدهد. وی کسی است که دیگران را به انجام بزرگترین کار رهنمون میکند.(رونالد ریگان)
7)    قدرت هرگز کنترل نیست—قدرت نقطه ی قوت است، و دادن آن نقطه ی قوت به دیگران. یک رهبر کسی نیست که دیگران را وادار میکند که وی را قوی تر کنند؛ یک رهبر کسی است که مشتاق دادن نقطه ی قوت خود به سایرین است تا آنها برای اتکا به خود نیروی لازم را داشته باشند (بث رویس)
8)    به دیگران نگویید که چگونه کاری را انجام دهند، تنها بگویید چه کنند و اجازه دهید با نتایجی که کسب میکنند شما را شگفت زده کنند (جرج پاتون)
9)    رهبری یک هنر است، هنر کشاندن دیگران به انجام کاری که میخواهید انجام شود زیرا خودشان نیز میخواهند که چنین کنند (دوایت آیزنهاور)
10)پیروزی صدها باعث و بانی دارد و شکست هیچ. (جان اف کندی)
11)مدیریت انجام کارها بشکلی درست است، اما رهبری انجام کارهای درست است (پیتر اف دراکـر)
12)شما اینجا نیستید که فقط زندگی کنید. شما اینجایید تا جهان را برای زندگی ای بهتر مهیا کنید، با چشم اندازی بهتر و روحیه ی بهتری از امید و کامیابی. شما اینجایید تا جهان را غنی تر کنید، و اگر این وظیفه را فراموش کنید در واقع به خود لطمه زده اید (وودرو ویلسون)
13)نمونه و مثال اصلی ترین عامل در تاثیرگذاری بر دیگران نیست، تنها عامل است (البرت شوویتزر)
14)رهبران باید برای پیوند داشتن با سایرین به اندازه ی کافی به آنها نزدیک باشند، و درعین حال برای انگیزه بخشی به انها به اندازه کافی جـلوتر(جان سی مکس-ول)
15)از نشانه های عمده ی یک مرد بزرگ آن است که میداند چه موقع برای تحقق کارهای حیاتی، کارهای مهم را کنار بگذارد (براندون ساندرسون)
16)رهبری درباره ی عنوان و موقعیت و نمودار نیست، بلکه درباره ی یک زندگی اثرگذار بر دیگران است (جان سی مکس-ول)
17)شما باید با یک ایده، مشکل و یا خطایی که میخواهید تصحیحش کنید، بسـوزید. اگر از همان بدو امر به اندازه ی کافی مشتاق نباشید، هرگز به پیش نخواهید رفت (استیو جابز)
18)یک رهبر.. همچون یک شبان است. او در پشت گله میماند، میگذارد که چابک ترین ها جلوتر بروند بدون اینکه متوجه شوند در تمام راه از پشت سر در حال هدایت شدن بوده اند (نلسون ماندلا)
19)مسئول بودن گاهی به معنای گرفتن حال دیگران است! (کالین پاول)
20)آیا میدانید که یکی از بزرگترین مشکلات عصر ما اینست که از سوی مردمانی اداره میشویم که بیشتر به احساسات شان توجه میکنند تا افکار و ایده هایشان؟ (مارگارت تاچر)
21)یک رهبر سوداگر امید است (ناپلئون)
22)بهترین مدیر اجرایی کسی است که بهترین ها را برای آنچه میخواد انجام شود انتخاب میکند و آنقدر خود-داری بخرج میدهد که در حین انجام کارشان دخالتی نکند (تئودور روزوِلت)
23)من خودم را خاص و ویژه نمیبینم. من خودم را تنها دارای مسئولیتهایی بیشتر از دیگران میبینم. مردم از من میخواهند که کاری برایشان انجام داده و جوابها را داشته باشم (توپاک شکور)
24)اگر کسی را که کار خطایی انجام داده محکوم کرده اید، خود کار درست را انجام دهید. به محکوم کردن وی اهمیتی ندهید. او آنچه را که خواهد دید باور میکند، بگذارید موارد درست را ببینند (هنری دیوید توریو)
25)من نمیتوانم به کسی برای کنترل دیگران اعتماد کنم، که نمیتواند خود را کنترل کند (رابرت ای لی)

منبع: Inc.com

مترجم: مهرداد دستورانی

 
توصیه های رزومه ای که همواره نیاز خواهید داشت
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 08:58

مطمئنم که اگر تا به حال در جستجوی کار بوده اید از خود پرسیده اید  که "چه میتوانم بکنم تا رزومه ام برجسته تر جلوه کند و کارفرما بصورتی جدی مرا برای آن شغل درنظر بگیرد؟"

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۲۸ اردیبهشت ۹۴
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 07:37

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز، به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 27 اردیبهشت 94
دوشنبه ، 28 ارديبهشت 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
سهم 126 میلیون دلاری قاچاق از واردات موبایل
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 14:51

 

در فروردین ماه امسال به نظر می‌رسد مجموعا نزدیک به یک میلیون دستگاه تلفن همراه به کشور وارد شده که 90 درصد معادل 126 میلیون دلار آن قاچاق بوده است.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری یکشنبه 27 اردیبهشت 94
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 14:32

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری یکشنبه 27 اردیبهشت 94

ادامه مطلب...
 
ناظرین مجلس در شورای اقتصاد انتخاب شدند
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 12:55

بانکی دات آی آر: مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دو نفر از اعضای کمیسیون اقتصادی را به عنوان ناظر در شورای اقتصاد انتخاب کرد.

 

به گزارش ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان، محمدحسین میرمحمدی نماینده گلپایگان، ایرج ندیمی نماینده لاهیجان و محمد علی‌پور نماینده ماکو کاندیدای عضویت در شورای اقتصاد بودند که با نظر مجلس محمدرضا پورابراهیمی و محمد علی‌پور جهت عضویت و ناظر در شورای اقتصاد انتخاب و معرفی شدند.

 
انتقاد وزیر ارتباطات از عملکرد و انحصار مخابرات
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 11:46

بانکی دات آی آر: وزیر ارتباطات از عملکرد مخابرات و مدیریت آن انتقاد و اظهار کرد: وظیفه‌ مخابرات این است که اول به فکر سرویس‌دهی به مردم باشد و در مرحله‌ بعد به دنبال تقسیم سود برود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمود واعظی صبح امروز - یکشنبه - به مناسبت روز جهانی روابط عمومی و ارتباطات، از مجموعه روابط عمومی وزارت ارتباطات بازدید کرد و در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد.

در این میان با توجه به مجمع عمومی سالیانه شرکت مخابرات که روز پنج‌شنبه برگزار شد و با حاشیه‌های مختلفی همراه بود، بخش عمده‌ای از سوالات خبرنگاران مربوط به مباحث مخابراتی بود.

تکلیف دانشکده مخابرات چه می‌شود؟

وزیر ارتباطات ضمن پاسخ به این سوال‌ها، و درباره تصرف دانشکده مخابرات عنوان کرد: ما این موضوع را در شورای گسترش علوم مورد بررسی قرار دادیم و در آن شورا اینگونه اعلام شد که براساس اصل 44 قانون اساسی این دانشکده نمی‌تواند به بخش خصوصی واگذار شود.

وی ادامه داد: البته شرکت‌های خصوصی خود می‌توانند مجوزهای لازم را دریافت کنند تا براساس آن برای خود به راه‌اندازی مراکز آموزشی بپردازند. البته فکر می‌کنیم اکنون بحث مخابرات بیشتر به دلیل ملک این دانشکده است که در خصوص مسائل ملکی اختلافات بین وزارت ارتباطات و مخابرات بسیار زیاد است.

واعظی همچنین عنوان کرد: از اوایل کار براین نکته تاکید داشتم که لازم است کمیته‌ای تشکیل شده و براساس قانون، وضعیت مالکیت اموال مخابرات و وزارت ارتباطات را مشخص کند. اکنون اگر چیزی از اموال مخابرات در وزارت ارتباطات مانده باشد، بودن آن حرام است و به هیچ عنوان مصلحت نمی‌دانیم حتی یک مترمربع از اموال مخابرات دست وزارت ارتباطات باشد. البته براین نکته هم تاکید داریم که اموال بیت‌المال و وزارتخانه نیز نباید در مجموعه مخابرات و بخش خصوصی باشد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: اکنون زمین‌های متعددی در کشور وجود دارند که حالت بلاتکلیف دارند و باید ساماندهی در این زمین‌ها صورت گیرد؛ هر آنچه متعلق به وزارت ارتباطات است به مجموعه وزارت ارتباطات و آنچه متعلق به شرکت مخابرات است به این شرکت بازگردانده شود.

واعظی همچنین متذکر شد: در خصوص دانشکده مخابرات نیز اگر این شرکت سندی مبنی بر مالکیت این ملک ارائه کند، بدون تردید این ساختمان‌ را تخلیه خواهیم کرد.

وظیفه مخابرات از انحصار دولت خارج نشد که در انحصار یک بخش دیگر باشد

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی که در خصوص تعرفه تلفن ثابت مطرح شده بود، اظهار کرد: تعرفه تلفن ثابت و موضوع افزایش آن بحثی است که سال گذشته نیز درباره‌ آن صحبت‌های روشنی شده است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: شرکت مخابرات چه در زمینه تلفن ثابت و چه تلفن همراه، وظیفه دارد براساس نیاز مردم امر توسعه را دنبال کند. این شرکت از انحصار دولت خارج نشده تا در انحصار دیگری باشد. اما اکنون به دلیل آنکه در زمان واگذاری مخابرات دقت کافی صورت نگرفته، مشکلاتی ایجاد شده است.

واعظی همچنین عنوان کرد: اکنون در این زمینه بحث‌هایی مانند سیم مسی، داکتا و غیره مطرح است که برخی از این موارد جزو اموال بیت‌المال به حساب می‌آید و نباید واگذار می‌شد، چرا که هر روز نمی‌توانیم خیابان‌ها را حفر کنیم تا سیم مسی بکشیم. برهمین اساس لازم است این انحصار شکسته شود.

وی همچنین متذکر شد: طی سال‌های گذشته توسعه مخابرات بسیار کم شده و مردم در بسیاری از شهرها برای دریافت تلفن ثابت در شهر مانده‌اند. از سوی دیگر مخابرات توزیع سود بالا دارد و با وجود اینکه خصوصی است به روش دولتی مدیریت می‌شود.

واعظی یادآور شد: سال گذشته نیز اعلام کردیم که اگر این شرکت بسته توسعه‌ای مناسبی داشته باشد با وجود آنکه دولت مخالف افزایش تعرفه‌هاست، این مساله را پیگیری خواهیم کرد.

افزایش 30 برابری آبونمان مخابرات

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا هزینه‌های مختلفی که مخابرات به طور سالانه متقبل می‌شود یا اجرای طرح‌هایی مانند هم‌کد سازی تلفن ثابت جزو عملیات توسعه‌ای این شرکت به‌شمار نمی‌رود؟ توضیح داد: هم‌کد سازی خدمتی بود که مخابرات ارائه کرد و نمی‌توان آن را توسعه به حساب آورد. از سوی دیگر گویی خود مخابرات هم فراموش کرده که زمان اجرای طرح هم‌کد سازی، یکبار تعرفه‌ها دستخوش تغییر شد و مبحثی مانند آبونمان از 300 ریال به 900 تومان رسید و 30 برابر شد.

واعظی در عین حال تصریح کرد: آمادگی داریم برای عملیات توسعه‌ای که سود آن به مردم برسد همکاری‌های لازم را انجام دهیم و در مجموعه دولت صحبت کنیم تا در صورت نیاز، تعرفه‌های این بخش دستخوش تغییر شود اما اکنون شرکت مخابرات شرکت بزرگی است که مخاطب آن تمام مردم هستند. با این وجود همچنان 150 هزار نفر در صف دریافت تلفن ثابت قرار دارند این در حالی است که وظیفه مخابرات در وهله اول خدمت‌رسانی به مردم است.

وزیر ارتباطات همچنین متذکر شد: راحت‌ترین کار آن است که یک شرکت هر آنچه را که کم دارد دست در جیب مردم کرده و از جیب مردم فراهم کند اما این نوع مدیریت نیاز به علم ندارد؛ اکنون نظر من این است که مخابرات مدیریت درستی ندارد.

وی ادامه داد: زمانی که مدیر عامل مخابرات بودم با وجود این‌که وظایف بخش‌های مختلفی مانند زیرساخت و تنظیم مقررات هم جزو زیرمجموعه مخابرات به‌شمار می‌رفت تنها 28 مدیر داشتیم اما اکنون مخابرات تعداد زیادی مدیر دارد که لازم است در این سیستم چابک‌سازی‌های لازم صورت گیرد تا به مردم خدمت‌رسانی شود.

مروری بر داستان بدهی‌های شرکت پست

واعظی در ادامه صحبت‌های خود از شرکت پست یاد کرد و گفت: زمانی که روی کار آمدیم این شرکت یک شرکت زیان‌ده بود که بدهی میلیاردی زیادی داشت اما طی این مدت حدود 1500 تا 1600 نفر از نیروهای آن کم شده و حدود 100 مدیر و معاون آن حذف شده است. از سوی دیگر خدمات متعددی به مجموعه خدمات این شرکت اضافه شده و برهمین اساس این شرکت طی سال گذشته روند سود‌دهی را دنبال کرده و نه تنها سودده شده بلکه حدود 30 تا 35 درصد به حقوق کارمندان آن اضافه شده است. برهمین اساس باید کمی دقت کنیم و راه‌های توسعه را در درون مجموعه خود دنبال کنیم.

وزیر ارتباطات در عین حال متذکر شد: از سوی دیگر لازم است مخابرات اختلافات داخل مجموعه خود را نیز کم کند.

واعظی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا عدم حضور نماینده دولت در مجمع عمومی مخابرات به معنای انتقاد دولت از وضعیت این شرکت بوده، این نکته را رد نکرد.

صادرات 200 میلیونی نرم‌افزار در سال 93

اما وزیر ارتباطات که به مناسبت روز روابط عمومی و فناوری اطلاعات در نشستی حاضر شده بود در بخشی از صحبت‌های خود نیز به ارائه‌ توضیحاتی در خصوص برخی خدمات وزارت ارتباطات مانند سامانه 195 که راه پیگیری مشکلات مردمی است اشاره کرد.

واعظی در ادامه به حمایت‌های دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: طی ماه‌های گذشته شاهد بودیم که گروه‌های مختلف فارغ‌التحصیلان و دانشجویان IT در برنامه‌نویسی بسیار فعال شده‌اند.

وی همچنین عنوان کرد: در سال گذشته حدود 200 میلیون دلار صادرات نرم‌افزار داشتیم و در شورای عالی صادرات اینگونه عنوان شد که تسهیلاتی برای این بخش قائل شویم، چرا که در این حوزه توانایی‌های بسیاری در کشور وجود دارد.

وزیر ارتباطات در خصوص برنامه‌های وزارت ارتباطات برای روز جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در این راستا پروژه‌های مختلفی را افتتاح خواهیم کرد که به واسطه افتتاح این پروژه‌ها زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات گسترش خواهد یافت.

واعظی در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز در پاسخ به سوالی که در ارتباط با دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات مطرح شده بود، اظهار کرد: با توجه به آنکه دسترسی آزاد به اطلاعات از جمله موارد مطرح شده از سوی رییس جمهور در دوره تبلیغات انتخاباتی بود، این مساله جزو حقوق مهم مردم برشمرده می‌شود و در این راستا اقدامات متعددی در حال اجراست.

وی ادامه داد: به عنوان مثال از گذشته قانونی داشتیم که راکد مانده بود، اما اکنون در وزارت ارشاد کمیته‌ای در این راستا تشکیل شده و با حضور نمایندگانی از بخش‌های مختلف از جمله وزارت ارتباطات شرایط دسترسی آزاد به اطلاعات در حال بررسی است.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز به سامانه 195 اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر روزانه حدود هزار تماس با این سامانه صورت می‌گیرد که در حدود 700 تا 800 مورد از تماس‌ها با ارائه‌ی توضیحات اپراتور مشکل برطرف می‌شود. اما در 20 تا 25 درصد موضوعات نیاز به پیگیری‌هایی است که اگرچه این پیگیری‌ها در گذشته کمی طول می‌کشید اما اکنون این روند سرعت بیشتری پیدا کرده و قرار بر آن است که اپراتورهای مختلف نهایتا ظرف مدت 14 روز پاسخگوی مردم باشند.

 
ساخت یک هواپیمای مسافرتی جدید ایرانی
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 11:43

بانکی دات آی آر: مدیرعامل شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) از طراحی و ساخت یک هواپیمای مسافربری ایرانی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمد سیرتی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب تصریح کرد: شرکت هسا پس از آنکه هواپیمای تولیدی قبلی این شرکت یعنی ایران 140 به مشکل برخورد کار ساخت یک هواپیمای ایرانی دیگر را آغاز کرده که احتمالا در آینده نزدیک نهایی خواهد شد.

وی با بیان این‌که کار طراحی و تولید این هواپیما در ایران انجام می‌گیرد، اظهار کرد: صنایع هواپیمایی در جهان به این شکل است که تقریبا هیچ کشوری نمی‌تواند اعلام کند به شکل مستقل تمامی نیازهای ناوگانی خود را برطرف کند. این موضوع در رابطه با هواپیماهای ایرانی صدق می‌کند و حتما برای تکمیل این فرآیند ساخت به کمک دیگر کشور‌ها احتیاج خواهد داشت اما به شکل کلی بخش طراحی و ساخت این هواپیما در دستور کار بوده و در آینده‌ای نزدیک نهایی خواهد شد.

وی ادامه داد: این هواپیما در حال حاضر هنوز نامی ندارد و بناست در صورت تکمیل شدن حدود 70 نفر مسافر ظرفیت داشته باشد.

هواپیمای سقوط کرده ایران 140 بود

مدیر عامل شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) در رابطه با هواپیمای ایران 140 تولیدی از سوی این شرکت که به دلیل حادثه سقوط مرداد‌ماه سال 1393 پرواز آن به حالت تعلیق در آمد، اظهار کرد: با توجه به مشکلات پیش آمده در پرواز این هواپیمای تولید شده ما مجبور شدیم که بحث پرواز آن را تعلیق کنیم که البته هنوز تولید آن ادامه دارد.

سیرتی در پاسخ به این سوال که سرانجام کدام هواپیما آنتونوف یا ایران 140 در حادثه مرداد‌ماه 93 نیز سقوط کرده است، اظهار کرد: این هواپیما ایران 140 بود که البته کار مشاوره آن از سوی کارشناسان روسی صورت گرفته بود.

 
درخواست سرمایه‌گذاران خارجی برای تاسیس بانک
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 11:40

رییس بانک مرکزی با اشاره به علاقمندی سرمایه گذاری اروپایی و عربی به بخش بانکی ایران عنوان کرد: دولت ایران برنامه‌ریزی برای دوران پس از تحریم را برای احیای اقتصاد کشور آغاز کرده است.

ادامه مطلب...
 
خودروی اختصاصی بدون‌راننده گوگل در خیابان های عمومی
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 11:37

بانکی دات آی آر: گوگل اعلام کرده که خودروی اختصاصی بدون‌راننده اش را در تابستان امسال به مرحله تست عمومی می‌رساند.
امروز گوگل اعلام کرد که خودروی اختصاصی بدون‌راننده خود را به خیابان‌های کالیفرنیا می‌آورد. اخیرا گوگل از مقامات محلی کالیفرنیا جهت تست این خودرو مجوزهای لازم را دریافت کرده و تابستان امسال اولین تست عمومی انجام خواهد شد.

به گزارش دیجی کالا، حدود یک سال از معرفی رسمی مدل اولیه این خودرو توسط گوگل می‌گذرد و به نظر می‌رسد که فرآیندهای توسعه آن به حدی پیشرفت داشته که به خیابان‌های عمومی منتقل شود.

این خودرو هیچ‌‌نیازی به دخالت انسان ندارد و متفاوت با خودروهای «لکسوس» بدون راننده ای است که گوگل تجهیزات خود را بر روی آن آزمایش می‌کرد. لکسوس های گوگل مدت‌هاست که تست‌های خیابانی را می‌گذرانند، ولی تابستان امسال اولین تجربه‌ عمومی خودروهای اختصاصی گوگل خواهد بود.

گوگل از سیستم‌های به کار رفته در لکسوس ها شامل سنسورها، رادارهای پیشرفته و دوربین‌های نقشه سه‌بعدی در خودروی اختصاصی‌اش استفاده کرده است. بر اساس مجوز صادرشده، خودروی گوگل باید با سرعتی حداکثر 25 مایل بر ساعت (40 کیلومتر بر ساعت) حرکت کند.

«کریس ارمسون» (C. Urmson) از مدیران ارشد پروژه خودروی گوگل در توصیف هدف نهایی این پروژه می‌گوید: "هدف نهایی گوگل تولید خودرویی است که تمامی اعمال رانندگی را بر عهده بگیرد. خودروهایی که بتوانند با تنها فشار یک دکمه افراد را از نقطه A به نقطه B برسانند، 94 درصد تصادفات را کاهش می‌دهند، از هدررفتن ساعت‌های متمادی در ترافیک جلوگیری می‌کند و انتقال به مکان‌هایی فراهم خواهد شد که به دلیل عدم توانایی رانندگی توسط افراد، امکان‌پذیر نبوده است."

پیشبینی می‌شود که از سال 2020 خودروهای (کاملا) بدون‌راننده به شکل قانونی وارد بازار شوند.

 
مشخصات سونی لاوندر فاش شد
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 11:35

بانکی دات آی آر: روز گذشته اطلاعات بیش‌تری از گوشی جدید مخصوص تهیه‌ی تصاویر سلفی سونی که با نام «سونی لاوندر» شناخته می‌شود، از طریق خبرگزاری‌های مرتبط با موبایل و تکنولوژی منتشر شد.
به گزارش دیجی کالا، صفحه‌ی توییتر @upleaks اطلاعات جدیدی از گوشی هوشمند بعدی شرکت سونی با نام «سونی لاوندر» (Sony Lavender) منتشر کرده ‌است. این گوشی که مخصوص تهیه‌ی تصاویر سلفی است، شباهت زیادی به «اکسپریا C4» که آن هم هنوز عرضه نشده، دارد. گفته می‌شود اندازه‌ی صفحه ‌نمایش این گوشی بیش از 5.5 اینچ است؛ اما اندازه‌ی دقیق آن هنوز مشخص نیست. هرچند گمان‌ می‌رود اندازه‌ی صفحه ‌نمایش این گوشی مثل «اکسپریا T2 آلترا» (Xperia T2 Ultra)، شش اینچی باشد. ضمنا این گوشی از پنل نمایش‌گر FullHD بهره خواهد ‌برد. ‌تصویر به‌نمایش درآمده از این گوشی نشان می‌دهد که حاشیه‌ی آن هم بسیار باریک است.


از دیگر ویژگی‌های بارز این گوشی می‌توان به دوربین 13مگاپیکسلی آن ‌اشاره کرد. استفاده از یک فلاش LED در کنار دوربین جلویی گوشی، ‌نشان می‌دهد که شرکت سونی هدف جلب رضایت افرادی را دارد که به گرفتن عکس‌های سلفی علاقه‌ی زیادی دارند. دوربین پشتی سونی لاوندر هم 13مگاپیکسلی است. برای هر دو دوربین هم از حسگر محبوب خود سونی یعنی IMX214 استفاده شده است.
این گوشی از چیپست «مدیاتک MT6752» بهره‌ برده است و پردازنده‌‌ی آن Cortex-A53 هشت‌ هسته‌ای با سرعت 1.7 GHz خواهد بود. همچنین این گوشی از پردازنده‌ی گرافیکی دوهسته‌ای Mali-760 و رم 2 گیگابایتی بهره خواهد برد. لازم به ذکر است تمام این ویژگی‌ها برای اکسپریا C4 هم درنظر گرفته شده است. احتمالا این گوشی دو سیم‌‌کارته بوده و با سیستم‌عامل «‌لالی‌پاپ» (Lollipop) در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

 
گوشی ای با باتری 5300 میلی‌آمپرساعتی
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 11:33

بانکی دات آی آر: اگر به دنبال یک گوشی ارزان‌قیمت با یک باتری غول‌پیکر هستید، Bluboo X550 گزینه بسیار مناسبی است.
اگر دنبال یک گوشی میان‌رده، ارزان‌قیمت و با ظرفیت باورنکردنی باتری هستید، احتمالا دیوانه Bluboo X550 خواهید شد! این گوشی که از محصولات یک شرکت ناآشنای چینی به نام Bluboo است، اولین‌بار مشخصاتی از آن در ماه آوریل منتشر شد و حالا طبق برنامه از هفته آینده فروش آنلاین خود را آغاز خواهد کرد.
به گزارش دیجی کالا، X550 دارای یک صفحه نمایش 5.5 اینچی با رزولوشن HD و ظرفیت باتری 5300 میلی آمپرساعتی است. سیستم عامل آن اندروید 5.1 لالی‌پاپ است و از پردازنده چهار هسته ای 64 بیتی MTK6735 شرکت مدیاتک بهره می‌برد. علاوه بر این موارد، پشتیبانی از 4G LTE، دوربین عقب 13 مگاپیکسل، دو گیگابایت رم و 16 گیگابایت حافظه داخلی قابل افزایش نیز از دیگر ویژگی‌های این گوشی است.

باتری 5300 میلی آمپرساعتی X550 از تولیدات یک شرکت آمریکایی به نام Amprius است و به لطف تکنولوژی PumpExpress Plus Solution مدیاتک از قابلیت شارژ سریع نیز پشتیبانی می‌کند.

قیمت گذاری X550 نیز در نوع خود جالب است. این گوشی از روز 19 می تا 4 ژوئن با قیمت 149.99 دلار به فروش می‌رسد. از روز 5 ژوئن تا 4 جولای قیمت آن به 159.99 دلار می‌رسد و پس از آن با قیمت 169.99 دلار عرضه خواهد شد.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز یکشنبه 27 اردیبهشت 94
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 10:59

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز یکشنبه 27 اردیبهشت 94

ادامه مطلب...
 
نخستین ساختمانی که می‌تواند با بهره‌گیری از سیمان زیستی، ترک‌هایش را التیام دهد!
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 10:56

بانکی دات آی آر: سه سال پیش بود که یک تیم هلندی ادعا کرد که سیمان زیستی‌ای ساخته است که می‌تواند ترک‌هایش را التیام دهد. اما تا زمان به‌کارگیری عملی این سیمان در یک ساختمان و تکمیل شدن طرح، زمانی لازم بود.

به گزارش یک پزشک، و حالا با همکاری دو دانشمند هلندی، اریک شلانگن و هنک یونکرز، برای اولین بار از این سیمان در ساختن یک بنا استفاده شده است.

اما منظور ما از سیمان زیستی چیست؟

در سیمان زیستی، همان مصالح معمول ساختمانی با باکتری‌های دسته باسیل و کپسول‌های لاکتات کلسیم ترکیب می‌شود.

باسیل‌ها می‌توانند شکل مقاومی به نام اسپور تولید کنند که سال‌ها بدون هوا و غذا، در شرایط نهفته زندگی کند. اما همین که ساختمان ترک برمی‌دارد، آب به درون راه می‌یابد و باکتری فعال می‌شود و کلسیم را جذب می‌کند و از این طریق ترک را ترمیم می‌کند.

نخستین ساختمان خودترمیم دنیا، یک ایستگاه حیات وحش است.

 
ساعت اپل را می‌شود به راحتی دزدید
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 10:54

بانکی دات آی آر: اگر آی‌فون شما دزیده شود، سارق چندان کار راحتی پیش رو نخواهد داشت. برای مثال او نمی‌تواند بدون ورد کردن پسورد، «هارد ری‌ست» کند.

به گزارش یک پزشک، قفل فعال‌سازی یا Activation Lock در iOS 7 معرفی شد و از iOS 8 به صورت پیش‌فرض قرار داده شد و همین کار باعث کاهش چشم‌گیر آمار سرقت آی‌فون شد، به طوری که در شهرهای نیویورک، سانفرانسیسکو و لندن به ترتیب ۲۵ درصد، ۴۰ درصد و ۵۰ درصد، کاهش سرقت رخ داده است.

اپل واچ هم از نظر تئوریک همین ویژگی را داراست. اما به تازگی معلوم شده است که این ویژگی امنیتی را می‌شود به سادگی دور زد:

دکمه کنتکت را به صورت طولانی فشار دهید تا گزینه خاموش کردن ساعت ظاهر شود. حالا روی این گزینه یک تپ فشاری یا «فورس تاچ» کنید. در این صورت بدون وارد کردن هیچ پسوردی، خواهید توانست «هارد ری‌ست» کنید.

بعد از آن هم که که اپل واچ را می‌شود با هر آی‌فون دیگری، جفت یا «مچ» کرد.

 
ابری‌ترین مناطق دنیا
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 10:52

بانکی دات آی آر: بررسی‌های ناسا مشخص کرده‌اند که در هر زمان دلخواه، حدود ۶۷ درصد سطح کره زمین از ابر پوشیده شده است. تنها ۱۰ درصد مساحت اقیانوس‌ها، بی‌ابر می‌‌ماند.

به گزارش یک پزشک، به تازگی با بررسی اطلاعات حاصل از حسگر اسپکترورادیومتر ماهواره آکوای ناسا در بازه زمانی جولای ۲۰۰۲ تا آوریل ۲۰۱۵، نقشه‌ای از میزان ابرناکی متوسط مناطق مختلف کره زمین حاصل شده است که بسیار جالب است:

همان طور که در تصور هم مشخص است، در کره زمین ۳ منطقه پرابر وجود دارد:

منطقه جغرافیایی پیرامون عرض جغرافیایی ۶۰ درجه شمالی و جنوبی و منطقه حول و حوش خط استوا.

در ایران هم که مشخص است، کدام منطق پرابر هستند!

 
4عادت کاری موثر برای فارغ التحصیلان جدید
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 09:10

بانکی دات آی آر: با قرار گرفتن در دنیای کار، اطمینان دارم که مشتاقید مهارته و دانش تازه-کسب-کرده خود را به نمایش بگذارید. رعایت برخی عادات کاری پایه ای میتواند بشکل چشمگیری بازدهی شما را افزایش دهد. اگر عملکرد موثر مداومی داشته باشید، شانس خود را در موفقیت زودهنگام بالا خواهید برد. 4 عادت کاری موثر عبارتند از:
1)برای ماموریتها داوطلب شوید
یکی از بهترین راهها برای نشان دادن اینکه شما جوینده ای مشتاق و بدون هراس از کار سخت هستید، داوطلب شدن برای ماموریتهاست. بویژه ماموریتهایی که بنظر میرسد هیچ کسی علاقه ای به انجام شان ندارند.
بهر روی، پیش از آن باید مهارتها و دانش خود را بسنجید تا دریابید که آیا میتوانید بشکلی مطمئن از عهده ی کار برآیید یا نه. اگر اطمینان دارید که از پس این وظیفه بر میآیید، بروید و داوطلب انجام آن شوید.
اعتماد بنفس کاذب هم نباید دشته باشید، تا یک فرصت مناسب را به هدر ندهید. با شروع پروژه تا انتهای کار آنرا مورد ملاحظه و توجه قرار دهید. ممکن است شما بعنوان شخصی که شهامت کافی برای ماموریتهای دیگر را نیز دارد، مورد توجه قرار گیرید. این اولین عادتی است که میباید در خود جای بیاندازید.
2)به دیگران خوبی کنید
مطمئنم که همه ی ما این مطلب را بارها شنیده ایم. بدون توجه به رده و سـِمـَت و عنوان با افراد خوب باشید. شاید فلسفی بنظر برسد اما هنگامیکه با دیگران خوب هستید آنها نیز برای کمک به شما قدم برمیدارند. اگر در یک سازمان تازه وارد باشید، نمیدانید که چه نوع کمکهایی نیاز خواهید داشت. همکاران اغلب دوست دارند با افراد خوب و مستعد کار کنند. با داشتن این عادت کاری موثر شانس شما در این خصوص که سایرین بخواهند که در تیم آنها کار کنید، افزایش می یابد.
خوب بودن با سایرین تنها ادب و نزاکت معمول است. هیچ چیز غیرعادی ای دراین خصوص وجود ندارد که شما به مهارتهای خاصی نیاز داشته باشید. یک لبخند و "صبح بخیر" میتواند آغاز خوبی باشد. در این دور و زمانه، افرادی که در محیطهای پرفشار و تنش زا کار میکنند، در هنگام بدخلقی اغلب  استرس را بعنوان بهانه معرفی میکنند. خوبی غالبا با خوبی مواجه میشود. درواقع میتواند سطح استرس شما را پایین بیآورد.
3)کار خود را اولویت بندی کنید
همگی ما دوست داریم کارمان را با چیزهایی که به قلبمان نزدیکترند آغاز کنیم. اما آنها اغلب مهمترین و ضروری ترین موارد در فهرست وظایفمان در محل کار نیستند. هنگامیکه شما بجای کار که مهمتر و ضروری تر است آنچه دوست دارید را انتخاب کنید، از شانسهای موفقیت خود میکاهید.
فهرستی از کارها بر اساس اهمیت استراتژیکی که برای شرکت تان دارند تهیه کنید. به نقش خود در تکمیل وظایفی که برعهده دارید برای رسیدن به اهداف، واقف باشید. وقتی کار خود را اولویتبندی کنید، بازدهی بیشتری خواهید داشت و شانس موفقیت شغلی خود را افزایش میدهید.
4) مشکلی را که مطرح میکنید, راهکار هم ارائه دهید
آخرین عادت کاری موثر این است که بهنگام مطرح کردن یک مشکل نزد رییس یا مدیرتان راهکارهایی را نیز برای آن ارائه دهید. به یاد داشته باشید مطرح کردن مشکلات بدون ارائه ی راهکار، غالبا شکوه و شکایت تلقی میگردد.
برای اینکه برچسب شاکی و غرغرو نخورید، راهکار ارائه دهید. ارائه ی راهکارهای ممکن به رییس تان نشان میدهد که شما پیش از آمدن نزد او به این مسئله بطور کامل اندیشیده اید. در میان راهکارهایی که ارائه میدهید یک مورد را که خود توصیه میکنید در ذهن داشته باشید.
اینها 4 عادت کاری موثر میباشند که من مدام به کارکنان جدید شرکتمان که غالبا تازه فارغ التحصیل هستند، متذکر میشوم. درنگاه اول اینها بسیار معمول بنظر میرسند، اما در محیط کار واقعی افراد گاهی این عادات کاری موثر و پایه ای را فراموش میکنند. این عادات را در خود درونی کنید و برای افزایش شانسهای موفقیت تان مدام به تمرین آنها بپردازید.

منبع: linkedin
مترجم: مهرداد دستورانی

 
5 دلیل اصلی علاقه ی کارکنان به رییس خود_و چگونگی افزایش این علاقه
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 09:08

بانکی دات آی آر: براساس یک مطالعه از سوی گالوپ، نیمی از کل کارکنان در ایالات کتحده بدلیل مشکلاتی که با مدیر خود داشته اند، شغل خود را رها کرده اند.
بهبود مهارتهایتان بعنوان یک مدیر میبایست به اندازه ی کمک به بهبود مهارتهای کارکنانتان، دارای اهمیت باشد. اگر برای تبدیل به شدن به رییس موردعلاقه ی همگان آماده اید، در افزودن این مهارتها به اندوخته های خود بکوشید:
1)ارتباطات معنادار و مستحکم
مشکل شماره ی یکی که افراد در خصوص رؤسا و مدیران خود ابراز کرده اند، کمبود ارتباط بوده است. اگر بتوانید مهارتهای ارتباطی خود را بهبود بخشیده و یک فرهنگ ارتباط باز با تیم خود ایجاد نمایید، راه زیادی را در بهبود رابطه ی خود با کارکنان خواهید پیمود. ازهمه مهمتر، درباره ی آنچه از کارکنان توقع میرود، افراد خواهان انتظاراتی مشخص و به روز هستند.
2)قـدردانـی و تحسین کنید
براساس اعلام نشریه ی Entrepreneur  65 درصد از کارکنان اگر قدردانی بیشتری درخصوص کارشان میدیدند، بسیار خوشحالتر و راضی تر بودند؛ حال آنکه تنها 35 درصد گفته اند که در صورت دریافت ترفیع خوشحالتر خواهند بود. شما میتوانید هدفی بگذارید مبنی بر تقدیر از حداقل یک کارمند در روز، و این طرح را بخشی از جلسات هفتگی پرسنل قرار دهید؛ و یا صندوق پستی الکترونیکی خود را برای ارسال منظم ایمیلهای "تشکراز پرسنل"، تنظیم نمایید.
3)بازخورد، ارشاد و آموزش ارائه دهید
بنظر میرسد نقش رییس بعنوان مرشد در سالهای اخیر به حاشیه رانده شده است، اما کارکنان کماکان در طلب این نقش توسعه ای از سوی مدیرانشان هستند. مطالعات نشان میدهند که کارکنان به تکمیل و انجام کارهای سخت تر بیشتر افتخار میکنند_اما برای رسیدن آن نیاز به حمایتی صحیح دارند. بدنبال فرصتها برای یاد دادن، ارائه ی حمایتهای بیشتر، و یا آموزشهای صحیح به کارکنان خود باشید. توسعه ی فردی را به بخشی از تعریف هر شغل تبدیل کنید.
4) یک فرهنگ کار ایجاد نمایید
رؤسای خوب راهی برای پرورش و تقویت یک حس جمعی در کار، پیدا میکنند. بهترینه رؤسای نیز این فرهنگ را بصورت هدفمند و تعمدی ایجاد میکنند. یکی از بخشهای اصلی در این خصوص، یافتن و جذب هم تیمی هایی مناسب است_ و البته به حرکت انداختن سریع سایرین. مسئله ی دیگر نیز قرار گرفتن آن هم تیمی ها در نقشهای صحیح و مناسب است، آنهایی که از استعدادها و مهارتهای خاص خود بهترین استفاده را میکنند.
5)ایجاد فضایی امن برای شکستها
برخی از ما شاید با خواندن این شکست نفسی کنید، اما بهترین رؤسا کاری میکنند که کارکنان شان برای امتحان کردن شانس خود و شکست  احتمالی، احساس امنیت کنند. کارکنانی که مطمئنند شکستهایشان بازخوردی سازنده دریافت خواهد کرد، خلاقانه تر فکرمیکنند, در کارشان به چارچوبهای محدودکننده بسنده نمیکنند, و میتوانند برای مشکلات به راهکارهای نوآورانه ای برسند. اگر کارکنان بیشتر نگران از دست دادن شغل خود باشند تا آزمودن شانسهای خود، شما هرگز نمیتوانید بهترین عملکرد را از آنها دریافت کنید. بسیار مهم است که حسی ایجاد کنید مبنی بر اینکه موفقیتها و شکستها بصورت تیمی رخ میدهند و مسئله ای فردی نیست.

منبع: linkedin
مترجم: مهرداد دستورانی

 
چگونه کارهای موقت را به شکلی بهینه در رزومه خود بیآورید
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 08:52

ممکن است به این فکر باشید که چگونه کارهای موقت در رزومه تان جای بگیرند. وقتی رسیدن به امنیت شغلی دشواراست و ورودیهای به مشاغل محدودند، کارفرمایان پذیرفته اند که متقاضیان به جای داشتن خلاء های استخدامی به کارهای موقتی روی آورند.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز 27 اردیبهشت 94
يكشنبه ، 27 ارديبهشت 1394 ، 08:18

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز، به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
عرضه‌ی رسمی گوشی ارزان قیمت XOLO
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 11:45

بانکی دات آی آر: شرکت XOLO جدیدترین گوشی ارزان قیمت خود را به بازار کشور هند عرضه کرد. گوشی هوشمند XOLO Prime تنها 89 دلار قیمت دارد.
به گزارش دیجی کالا، شرکت XOLO جدیدترین گوشی ارزان قیمت خود را به بازار کشور هند عرضه کرد. گوشی هوشمند XOLO Prime تنها 89 دلار قیمت دارد. این گوشی از یک صفحه‌ی نمایش 4.5 اینچی با وضوح تصویر 480 در 854 همراه با فن‌آوری IPS، پردازنده‌ی چهار هسته‌ای 1.3 گیگاهرتزی، 1 گیگابایت حافظه‌ی رم، 8 گیگابایت حافظه‌ی داخلی همراه با پشتیبانی از درگاه microSD و دوربین اصلی 5 مگاپیکسلی بهره می‌برد. همچنین این محصول به یک باتری 1800 میلی‌آمپری و نسخه‌ی پنجم از سیستم‌عامل اندروید موسوم به لالی‌پاپ مجهز است. گوشی هوشمند XOLO Prime بدنه‌ای شیشه‌ای دارد و در چهار رنگ مشکی، آبی، قرمز و طلایی به بازار عرضه شده است.

 
بازی‌های بزرگ E3 2015
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 10:42

بانکی دات آی آر: نمایشگاه سرگرمی‌های الکترونیکی (Electronic Entertainment Expo) که به اختصار E3 نامیده می‌شود، از روز بیست‌وچهارم خرداد ماه در لس‌آنجلس برگزار خواهد شد.
به گزارش دیجی کالا، نمایشگاه سرگرمی‌های الکترونیکی که به اختصار E3 نامیده می‌شود در دنیای بازی و سرگرمی شبیه به جام جهانی فوتبال است. این نمایشگاه که هر ساله برگزار می‌شود، قرار است امسال در تاریخ بیست‌وچهارم خرداد ماه در شهر لس‌آنجلس آمریکا برگزار شود.
در جریان این مراسم مجموعه‌ای از بهترین و مورد انتظارترین بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی در مقابل چشمان هزاران نفر از طرفداران پروپاقرص هنر صنعت بازی به‌نمایش درمی‌آیند و ناشران و استودیوهای بازی‌سازی با نمایش تصویری از آینده‌ی این رسانه‌ی محبوب، مخاطبان را شگفت‌زده می‌کنند.
اما فریب چراغ‌های چشمک‌زن، گرافیک‌های خیره‌کننده و سر و صداهای فراوان را نخورید؛ مراسم E3 یک میدان جنگ تمام عیار است. امسال شرکت‌های مایکروسافت و سونی باید در رقابتی تنگاتنگ بازی‌های انحصاری‌شان برای کنسول‌های ایکس‌باکس وان و پلی‌‌استیشن4 را معرفی کنند.
شرکت نینتندو هم که در نسل‌های گذشته حضور پررنگی داشته، اما با عرضه‌ی کنسول Wii U سهم‌اش از بازار فروش کنسول‌ها به‌شکل چشم‌گیری کاهش پیدا کرده است و پایین‌تر سونی و مایکروسافت قرار گرفته، تصمیم گرفته خود را از رکود نجات دهد. یکی از بازی‌های مورد انتظار این شرکت با نام «افسانه‌ی زلدا» (Legend of Zelda) قرار است دیرتر از موعد مقرر عرضه شود. هم‌چنین نینتندو امسال‌ بازی چشمگیری به بازار عرضه نکرده است. بنابراین مسوولان نینتندو در جریان کنفرانس این شرکت سوال‌های بسیاری برای جواب دادن خواهند داشت.هم‌چنین توسعه‌دهندگان مطرح دیگر را نباید فراموش کنیم. «اکتیویژن» (َActivison)، «بتسدا» (Bethesda)، «کونامی» (konami) و «اسکویر انیکس» (Square Enix) برنامه‌های مهمی برای سال 2015 دارند و حتما تا پایان مراسم در روز بیست‌وهشت‌ام خرداد اطلاعات بیش‌تری از نسخه‌ی بعدی بازی‌هایی مثل Call of Duty و Star Wars Battlefront رونمایی می‌شود.
اما وب‌سایت  TechRadarاز میان صدها بازی که قرار است در جریان این نمایشگاه معرفی شوند، پانزده عنوان برتر را انتخاب کرده است که در ادامه می‌توانید نام آن‌ها را مطالعه کنید. البته ممکن است برخی از این بازی‌ها هرگز در جریان نمایشگاه امسال معرفی نشوند:
Call of Duty: Black Ops 3 - Activision
Guitar Hero Live - Activision
Tony Hawk - Activision
DOOM - Bethesda
Fallout 4 - Bethesda
Mass Effect 4 - EA
Star Wars Battlefront - EA
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain - konami
Gears of War - Microsoft
Halo 5: Gaurdians - Microsoft
Legend of Zelda - Nintendo
Uncharted4: A Thief’s End - Sony
Final Fantasy 15 - Square Enix
Rise of the Tomb Raider - Square Enix
Assassin’s Creed: Syndicate - Ubisoft

 
چگونگی ارائه ی مهارتها در یک رزومه
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 10:39

 

برای بیشتر افراد تغییر شغل، تصمیم سختی میباشد، بخصوص اگر در میانه ی راه یک  شغل که در حوزه ی کاری متفاوتی قرار دارد باشید برخی مواقع همچون بازگرداندن زمان و کار کردن در کنار کاراموزان و مبتدیان با دستمزدی کمتر از آنچه پیشتر دریافت میکردید است.

ادامه مطلب...
 
سه راه کلیدی برای بالا بردن کارایی رزومه تان
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 09:22

مناسب ترین کار اینست که رزومه تان حجم و تدوین مناسبی داشته باشد، تا جاییکه برای هر شغل درخواستی مورد نظرتان تنها اصلاحات اندکی در آن انجام دهید

ادامه مطلب...
 
افزایش 52 درصدی تراکنش‌ها در نمایشگاه کتاب
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 08:53

بانکی دات آی آر: مدیرعامل بانک صادرات از افزایش 52 درصدی تراکنش کارت‌خوان‌های این بانک در نمایشگاه کتاب امسال نسبت به نمایشگاه سال گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، اسماعیل لَلِه‌گانی - مدیرعامل بانک صادرات - که در این دوره از برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان حامی نمایشگاه فعالیت می‌کند در نشستی که در مصلا برگزار شد اظهار کرد:‌ بانک صادرات ایران برای هشتمین سال متوالی با عنوان «یار مهربان» در بیست‌وهشتمین نمایشگاه شرکت کرده است. این بانک همچنین تا کنون از نمایشگاه‌های کتابی که در طول سال برگزار شده حمایت کرده است.

او در ادامه گفت: امسال بانک صادرات تجهیزات کاملی در جهت خدمات‌رسانی به هم‌میهنان و مراجعه‌کنندگان به نمایشگاه کتاب ارائه کرده است.

مدیرعامل بانک صادرات سپس گفت:‌ بانک صادرات در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با 20 باجه بانکی، 350 نفر پرسنل و سه‌هزار دستگاه کارت‌خوان ‌خدمات خود را عرضه کرده است. همچنین این بانک در این دوره از نمایشگاه با 51 دستگاه ای تی ام سالنی و سیار در نمایشگاه حضور پیدا کرده است.

لَلِه‌گانی به وضعیت تراکنش دستگاه‌های کارت‌خوان در نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: وضعیت تراکنش‌های امسال نسبت به دوره‌های قبل به مراتب افزایش داشته است. طبق این آمار تعداد تراکنش‌ها در مقایسه با نمایشگاه سال قبل 52 درصد رشد نشان می‌دهد که نشان‌دهنده استقبال مردم از نمایشگاه و توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی در بین آنان است.

او در ادامه اظهار کرد: بر اساس آمار شرکت شاپرک، 99 درصد مراجع‌کنندگان نسبت به عملکرد کارت‌خوان‌ها اعلام رضایت کامل داشته‌اند.

او همچنین با اشاره به موضوع ارائه بن‌کارت الکترونیکی توسط این بانک برای دانشجویان و طلاب گفت:‌ این بن‌کارت‌ها از سوی وزارت ارشاد تهیه و توسط بانک صادرات در 2750 شعبه در سراسر کشور توزیع شده است.

او سپس به ارائه خدمات دیگری نظیر اینترنت‌بانک و سایر خدمات نوین و همچنین اختصاص چندین دستگاه مینی‌بوس برای انتقال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب در حد فاصل خیابان‌های مصلا اشاره کرد.

لَلِه‌گانی در ادامه گفت:‌ در حال تهیه تفاهم‌نامه‌ای با وزارت فرهنگ و ارشاد هستیم تا به واسطه آن از ناشرانی که در صفحه اول کتاب‌های‌شان عنوان «بانک صادرات؛ حامی یار مهربان» را درج کنند طی شرایطی و با در اختیار قرار دادن تسهیلات حمایت کنیم. این تفاهم‌نامه در حال انعقاد است و مفاد آن در آینده منتشر خواهد شد.

او سپس اظهار کرد: از سوی بانک صادرات دفترچه گنجینه سپهر بانک صادرات به ناشران برتر سال 94 اختصاص پیدا می‌کند.

لَلِه‌گانی در ادامه تعداد تراکنش هر کارت‌خوان را در طول روز و به صورت متوسط 151 تراکنش اعلام کرد.

او همچنین گفت‌: همه خدمات بانک صادرات به ناشران از جمله دستگاه‌های کارت‌خوان رایگان بوده است.

او در ادامه در پاسخ به این‌که بانک صادرات چه خدمات و تسهیلاتی را برای ناشران درنظر گرفته است گفت: تا به حال بانک صادرات تعداد 11 مدرسه با هزینه خود و با پرسنل این بانک در مناطق محروم احداث کرده که قرار است برای تجهیز کتابخانه‌های این مدارس بانک صادرات از ناشران برتر کتاب‌هایی بخرد و به این مدارس بفرستد.

او همچنین گفت:‌ ناشران با ضوابطی که در بانک است می‌توانند از تسهیلات بانک استفاده کنند. شرایط استفاده از تسهیلات بانک صادرات از سوی ناشران در تفاهم‌نامه‌ای که با ارشاد در حال امضاست خواهد آمد و درباره آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدیرعامل بانک صادرات در پایان اظهار کرد: امسال در مراسم پایانی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از خبرنگاران برتر که در طول این مدت اطلاع‌رسانی مناسبی داشتند تقدیر می‌شود.

به گزارش ایسنا در ادامه این نشست امیرمسعود شهرام‌نیا قائم‌مقام بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سخنان کوتاهی درباره نوع همکاری وزارت ارشاد و بانک صادرات گفت: امسال نوع همکاری ما چندین قدم رو به جلو و متفاوت از سال‌های قبل بوده است. همچنین از همان روز اول برپایی نمایشگاه موارد نادری از اخلال در سیستم کارت‌خوان‌ها به وجود آمده است.

او افزود: امسال بانک صادرات تنها به عنوان یک بانک در نمایشگاه کتاب‌ خدمات‌رسانی نکرده بلکه با توجه به این‌که بر لزوم حمایت از فرهنگ نشر و کتاب از سوی مسئولان نظام تاکید شده این بانک در طول برگزاری این دوره از نمایشگاه در همین راستا هوشمندانه وارد شده است.

 
نرخ بیکاری فارغ التحصیلان اعلام شد
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 08:52

بانکی دات آی آر: معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان 18.9 و بالاتر از متوسط کشوری است.


به گزارش ایسنا، کورش پرند در دیدار از مرکز فنی و حرفه ای شهید چمران سامان، با اشاره به وضعیت اشتغال کشور و نرخ بیکاری فارغ التحصیلان افزود: این در حالی است که معضل بیکاری برای فارغ التحصیلان 15 تا 24 بالاتر است.


وی همچنین به اهداف سفر خود به چهارمحال و بختیاری اشاره و خاطرنشان کرد: توانمندسازی و ارائه مهارت آموزشی به روستاییان و عشایر مناطق محروم استان با تاکید بر اشتغال پایدار نخستین هدف از سفر به این استان است.


پرند توانمندسازی و ارائه مهارت آموزشی به حوزه روستایی، کشاورزی و گردشگری چهارمحال و بختیاری را ضروری دانست و از اجرای این طرح در هشت فاز با محوریت نیازسنجی آموزش و اشتغال و بهره وری نیروی انسانی، خبرداد.


وی توسعه کسب و کار کوچک، متوسط و مشاغل خرد خانگی را دومین پیشنهاد خود و از برنامه‌های اولویت‌دار با توجه بازدید اولیه از سامان عنوان کرد و گفت: این طرح روش جدیدی است که نیازمند آموزش تولید و بازاریابی است.


رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور اظهارکرد: چنانچه استاندار قبول کند بر اساس نیازسنجی 10 تا 12 کارآفرین برای آموزش به این استان سفر می کنند.


پرند با بیان اینکه توانمندسازی دانشجویان فارغ التحصیل یکی از مشکلات مهم کنونی کشور است، توانمندسازی آنان را سومین پیشنهاد خود برای رفع این مشکل عنوان و تصریح کرد: با اجرای طرح توانمندسازی بسیاری از مشکلات فارغ التحصیلان که نمی‌توانند وارد بازار کار شوند حل می‌شود.

 
فراخوان کیسه‌های هوا گسترش یافت
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 08:51

بانکی دات آی آر: تویوتا موتور و نیسان موتور فراخوان کیسه‌های هوای ساخت تاکاتا در ژاپن را گسترش دادند تا تعداد بیشتر از خودروهای مجهز به لوازم مذکور را پوشش دهند.

به گزارش ایسنا، وزارت حمل و نقل ژاپن اعلام کرد حدود 1.6 میلیون خودرو از سوی این دو خودروساز برای تعمیر کیسه‌های هوا که در خطر انفجار و پرتاب قطعات فلزی در داخل خودرو هستند، فراخوان خواهند شد.

تویوتا حدود 1.3 میلیون خودرو شامل مدلهای کورولا و فیتز و نیسان 288 هزار و 397 خودرو را تعمیر خواهند کرد.

فراخوان اخیر به حدود 17 میلیون خودرویی که از سال 2008 توسط 10 خودروساز به دلیل بکارگیری کیسه‌های هوای معیوب در آنها تحت فراخوان قرار گرفته‌اند، افزوده می‌شود. این کیسه‌های هوا تاکنون چندین کشته و ده‌ها مجروح برجای گذاشته اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، پرتاب قطعات فلزی در زمان باز شدن کیسه‌های هوای تاکاتا شش کشته در خودروهای هوندا بر جای گذاشته است که پنج نفر آنها در آمریکا و یک نفر در مالزی بودند. بیل نلسون، سناتور آمریکایی هفته گذشته اظهار کرده بود حداقل 105 نفر در ارتباط با این مشکل مجروح شده اند.

تاکاتا اعلام کرد قادر به برآورد جریمه‌های شکایات انجام گرفته در ارتباط با کیسه‌های هوای معیوب نیست و پولی برای پوشش دادن آنها کنار نگذاشته زیرا تحقیقات برای ریشه یابی علت این مشکل همچنان ادامه دارد.

 
فراخوان هزاران خودرو با فرمان معیوب
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 08:50

بانکی دات آی آر: فورد موتور برای هزاران دستگاه از پیکاپ جدید اف 150 به دلیل میل فرمان معیوب که ممکن است باعث شود راننده کنترل فرمان را از دست دهد در آمریکای شمالی فراخوان داد.

به گزارش ایسنا، خودروساز شماره دو آمریکا برای 12 هزار و 328 هزار دستگاه پیکاپ اف 150 مدل سال 2015 به دلیل مشکل مذکور فراخوان داد.

فورد اعلام کرد از هیچ تصادف یا صدمه فیزیکی مربوط به این مشکل مطلع نیست اما یک مورد گزارش مربوط به خارج شدن کنترل فرمان دریافت کرده که تصور می‌رود مربوط به این مشکل بوده است.

خودروهایی که این مشکل را دارند در ماه مارس در کارخانه‌های کانزاس سیتی میسوری و دیربورن میشیگان ساخته شدند و تنها پنج هزار و 606 دستگاه از خودروهای فراخوان شده در دست مشتری هستند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، فورد تولید پیکاپ جدید را برای تامین تقاضای قوی برای آن افزایش داده است. فروش پیکاپ اف 150 در آمریکا هشت درصد در آوریل رشد کرد.

 
صدای سوت «یورو آسیا» در ایران می‌پیچید
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 08:49

بانکی دات آی آر: پس از سفر "عقاب طلایی" و قطار لوکس ترک‌ها به ایران، اکنون نوبت به قطار لوکس "یورو آسیا" رسیده است تا سوت‌اش را در خاک ایران به صدا درآورد.

به گزارش ایسنا، این قطار که دارای هفت واگن لوکس هر یک به ارزش یک‌ونیم تا دو میلیون دلار است، با 44 مسافر اروپایی و آمریکای جنوبی، 26 اردیبهشت‌ماه از مرز رازی به ایران وارد می‌شود و پس از 9 روز گشت و گذار، خاک ایران را ترک خواهد کرد.

مسیر حرکت این قطار از شهرهای تبریز، یزد، شیراز، اصفهان و تهران خواهد بود. مسافران این قطار لوکس که پنج شب را در قطار و پنج شب را در هتل‌های 5 ستاره‌ی ایران اقامت خواهند داشت، سوم خردادماه تهران را با پرواز تَرک می‌کنند و قطار با هفت مسافر دیگرش از راه ریلی به ترکیه بازمی‌گردد.

محمدعلی واقفی - مجری این پروژه در ایران - با اعلام این مطالب به خبرنگار ایسنا اظهار کرد:‌ ملیت مسافران این قطار، آلمانی، سوئیسی، دانمارکی، روس، برزیلی و بلژیکی است. کارمندان قطار نیز اهل ترکیه و روسیه هستند.

به گفته‌ او، برنامه‌ی سفر قطار "یورو آسیا" در ایران باز هم ادامه خواهد داشت، اما فعلا این نخستین سفر این قطار تُرک-روس به ایران است.

 
هدفون‌های توگوشی QuadBeat 3 برای G4
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 08:40

بانکی دات آی آر: به تازگی شرکت LG مثل دیگر شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های هوشمند، بعد از عرضه‌ی پرچم‌دار جدید خود، اقدام به معرفی یک هدفون توگوشی جدید مخصوص گوشی LG G4 کرده است.
به گزارش دیجی کالا، به تازگی شرکت LG مثل دیگر شرکت‌های سازنده‌ی گوشی‌های هوشمند، بعد از عرضه‌ی پرچم‌دار جدید خود، اقدام به معرفی یک هدفون توگوشی جدید مخصوص گوشی LG G4 کرده است. این محصول که LG QuadBeat 3 نام دارد با شماره مدل (HSS-F630) شناخته می‌شود. به این نوع هدفون‌های توگوشی اصطلاحاً «کانال» (canal) گفته می‌شد. حداکثر توان این محصول 20mW است. همچنین میزان حساسیت آن 105dB و فرکانس صدای آن بین 20 هرتز تا 20 گیگاهرتز است. این هدفون توگوشی از یک جک 3.5 میلی‌متری بهره می‌برد. این هدفون تو گوشی همراه با عرضه‌ی جهانی پرچم‌دار جدید LG یعنی G4 با قیمت 23 دلار عرضه خواهد شد.

 
چگونه با رزومه ی خود، مهارتهایتان را با یک شغل هماهنگ و منطبق کنید
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 08:29


بانکی دات آی آر: آیا تا کنون خواسته اید که برای شغلی که تطابق کاملی با مجموعه ی مهارتهایتان ندارد، درخواست دهید؟ در برخی مقاطع از دوره ی شغلی مان، این مسئله ی برایمان پیش آمده است، بخصوص هنگامیکه سعی در تغییر حیطه ی کاری داریم.
خبر خوب اینست که رسیدن به یک جایگاه شغلی در صورت نبود صلاحیت کامل، امکانپذیر است. با استفاده از رزومه ی خود بعنوان یک ابزار، میتوانید نشان دهید که چه کاندید خوبی هستید.

خواندن دقیق شرایط شغل
گام اول در اضافه کردن مهارتهایی که همراستا با لازمه های شغل هستند، مطالعه ی دقیق شرایط شغل است. انجام اینکار نه تنها لازمه های شغل را برایتان آشکار میسازد، بلکه به شما کمک میکند که مهارتهای مرتبط خود را نیز امتحان و بررسی کنید.
برای مثال اگر یک شرکت در شرایط شغلی خود ذکر کند که بدنبال یک دستیار اجرایی میباشد که مهارتهای سازمانی قوی و تجربه ی برگزاری جلسات برای عوامل اجرایی شرکت را داشته باشد، شما درمی یابید که گرایشی مدیر-مآبانه نیاز دارید.
حال میتوانید مهارتهای سازمانی خود را نیز ارائه کرده_و حتی مدارکی دال بر داشتن تعاملهای اجرایی در گذشته، ارائه دهید.

از نقطه نظر مدیر استخدامی، به مسائل بیاندیشید
انجام این کار همیشه ساده نیست،اما ممکن است_و ضروری اگر میخواهید اطلاعات درستی به رزومه ی خود اضافه کنید.
برای شروع، شرایط شغل را مطالعه کنید_ و حتی برای دانستن بیشتر درباره ی خود شرکت زمانی را صرف مطالعه و بازدید وبسایت و دیگر منابع کنید. سپس به این فکر کنید که اگر شما بودید، دوست داشتید چه چیزهایی در رزومه ی متقاضی ببینید.
آیا انتظار داشتید که رزومه های افرادی را که تنها تجربه ای حاشیه ای دارند، دریافت کنید؟ خیر! شما میخواستید که ببینید تجربه ی انها چطور به موقعیت شغلی درخواستی شان مرتبط میشود.
این کار به شما در تدوین رزومه ای که منجر به استخدامتان گردد ، کمک میکند.

نشان دهید که میتوانید مهارتهای جدیدی یاد بگیرید
برای یادگیری مهارتهای جدید با تاکید بر آموزشهای گذشته و اشتیاق به شرکت در پروژه های جدید، نمایش تواناییهایتان بسیار مهم است.
یکی از راههای انجام این کار، فهرست کردن دوره هایی که گذرانده اید، مدرکهایی که گرفته اید، برنامه هایی که در آنها ماهر هستید، و هر توانایی دیگری که مرتبط به زمینه ی مورد نظر است، میباشد.
حتی برخی افراد که به شغل رویایی خود رسیده اند نیز تمامی تجربیات موردنیاز برای ان موقعیت شغلی را نداشته اند_اما آنها رزومه ای ارائه داده اند که منجربه دعوتشان برای مصاحبه و با عملکرد مطلوب در مصاحبه, مناسب شغل درخواستی دانسته شده اند.
اجازه ندهید که کمبود مهارت مانع شما شود. برای هماهنگ کردن مهارتهایتان با شغلی که لایقش هستید، گامهای ضروری را بردارید.

منبع: carreralism

مترجم: مهرداد دستورانی

 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز 24 اردیبهشت 94
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 08:06

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز، به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 23 اردیبهشت 94
پنجشنبه ، 24 ارديبهشت 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۴
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 14:28

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۴

ادامه مطلب...
 
واکنش ایران خودرو دیزل به مذاکره برخی خودروسازان با مرسدس بنز
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 13:45

بانکی دات آی آر: مدیرعامل شرکت ایران خودرو دیزل برخی اخبار درباره همکاری سایر شرکت‌های تولیدکننده خودروهای تجاری در ایران با شرکت مرسدس بنز را مردود دانسته و تاکید کرد که ایران خودرو دیزل همانند نیم‌قرن گذشته تنها تولیدکننده و عرضه‌کننده محصولات مرسدس بنز در انواع رده‌های سبک و سنگین است.

به گزارش ایسنا، ابراهیم رزازی تاکید کرد: این شرکت در راستای افزایش مجدد همکاری‌های خود با شرکت مرسدس بنز که در سال‌های گذشته به دلیل برخی محدودیت‌ها کاهش یافته بود سال گذشته خط تولید کشنده آکسور مرسدس بنز در ایران را مجددا راه‌اندازی کرده و این محصول هم‌اکنون در خط تولید این شرکت در حال تولید است.

وی افزود: ایران خودرو دیزل، به عنوان یکی از شرکای قدیمی شرکت بنز آلمان و دارنده بالاترین سهم تولید در میان تولیدکنندگان خودروهای تجاری، در طول همکاری‌های خود در سال‌های گذشته سعی بر توسعه همکاری های فنی و مهندسی خود با این شرکت داشته و این همکاری‌ها به لطف گشایشی که در روابط خارجی به‌وجود آمده در حال حاضر نیز ادامه دارد و برنامه‌ریزی‌های لازم برای اضافه شدن نسل جدید محصولات این شرکت به سبد محصولات شرکت ایران خودرو دیزل در آینده نزدیک صورت گرفته است.

او همچنین شرکت ستاره ایران را نیز به عنوان یکی از شرکت‌های تابع گروه صنعتی ایران خودرو دیزل تنها نماینده انحصاری سواری‌های مرسدس بنز در ایران دانسته که سالهاست در این زمینه فعالیت دارد.

روز سه شنبه مدیرعامل سایپا دیزل در مراسم راه‌اندازی مجدد خط تولید ولوو در این شرکت از مذاکره با شرکت بنز و تولید احتمالی محصولات این شرکت در سایپا دیزل خبر داده بود ولی بلافاصله بعد از آن روابط عمومی شرکت ایران خودرو دیزل اطلاع داد که شرکت مرسدس بنز آلمان در تماسی با این شرکت در واکنش به برخی اظهارات در خصوص مذاکرات انجام شده با بنز در خصوص همکاری با شرکتی به جز شرکت ایران خودرو دیزل آن را کاملا کذب دانسته و رد کرده‌ است.

 
خبر خوش رییس سازمان بورس برای پتروشیمی‌ها
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 13:40

بانکی دات آی آر: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از منتفی شدن عطف به ماسبق قیمت خوراک پتروشیمی‌ها برای سال‌های 1391 و 1392 خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمد فطانت - رئیس سازمان بورس - با بیان آنکه مجلس شورای اسلامی قیمت خوراک گاز طبیعی پتروشیمی را برای سال 1393 معادل 13 سنت درنظر گرفته بود، افزود: براساس تصمیمات و ابلاغیه های قبلی اعلامی به شرکت های پتروشیمی نرخ های مزبور به سال های 1391 و 1392 تسری یافته بود.

وی افزود: این امر تهدید، ابهام و فشاری را برای شرکت های پتروشیمی دربرداشت اما با توافقات و مصوباتی که در حال نهایی شدن است، قرار شد قیمت خوراک گاز طبیعی پتروشیمی ها برای سال های 1391 و 1392 بر اساس قیمت گذاری قدیم که 7 سنت بود صورت گیرد و قیمت گذاری گاز طبیعی در سال های یادشده تغییری نداشته باشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: گزارش حسابرسی برخی از شرکت های پتروشیمی به دلیل عطف به ماسبق شدن قیمت خوراک گاز مشروط شده بود که آثار مالی آن می توانست قابل توجه باشد اما این مشکل با پیگیری های لازم برطرف شد.

 
مهم ترین عامل رکود بازار مسکن
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 13:21

بانکی دات آی آر: کارشناس مسکن گفت: اوضاع سیاسی و اقتصادی در روند بازار مسکن تاثیر‌گذار است و طرح‌های دولتی باید هرچه سریع‌تر به این حوزه سروسامان دهند تا از میزان دلمشغولی‌های مردم کاسته شود.

محمد علی پورشیرازی کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به این‌که مسکن یک نیاز اساسی در جامعه است، در طول سال‌های اخیر از آن استفاده سیاسی شده است.

وی افزود: در دی‌ماه سال 1384 وضعیت بازار مسکن آرام بود، اما براثر سواستفاده در فروردین‌ماه سال 1385 شاهد تغییر وضعیت در این حوزه بودیم.

پورشیرازی با بیان این‌که مسکن مهر طرح درستی بود اما فاجعه‌آمیز اجرا شد، تصریح کرد: مردم در بازار سرگردان هستند و طرح مسکن مهر نیز در جهت تقویت زندگی مردم موفق نبود.

این کارشناس مسکن با اشاره به این‌که باید جلوی شناورشدن مردم از روستاها به شهرها گرفته شود، گفت: شهر تهران به اندازه نیازش واحد مسکونی دارد، اما در شرایط فعلی عوامل سیاسی و اقتصادی دلیل رکود است.

وی با بیان این‌که امیدوار هستیم طرح‌های مطرح شده از سوی دولت به سرانجام برسند، تصریح کرد: تنها افزایش میزان تسهیلات بانکی به این حوزه کمک نمی‌کند، چرا که باید توان بازپرداخت تسهیلات از سوی مردم نیز وجود داشته باشد.

پورشیرازی خاطر نشان کرد: رکود در این بازار ادامه‌دار خواهد بود چرا که فاصله عرضه وتقاضا در شرایط فعلی بسیار زیاد است.

این کارشناس مسکن با اشاره به این‌که در آینده شاهد افزایش قیمت‌ در این حوزه خواهیم بود، گفت: بخش مسکن با 276 حوزه اشتغال در کشور ارتباط دارد به همین دلیل باید اقداماتی در جهت سروسامان دادن به این حوزه هرچه سریع‌تر صورت گیرد.

وی در پایان گفت: با افزایش قیمت‌ها رکود دراین حوزه ادامه‌دار خواهد بود و دلمشغولی‌های مردم با توجه به این‌که نیاز مسکن یک نیاز واقعی است و چگونگی کیفیت آن بسیار مهم است به قوت خود باقی خواهد ‌ماند.

 
پیشنهاد رنانی برای رفع نگرانی‌ها در اقتصاد
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 13:19

بانکی دات آی آر: یک عضو هیات علمی دانشگاه با پیشنهاد اینکه باید مشکلات اقتصادی در داخل کشور حل شود، خاطرنشان کرد: باید به سرعت تصمیم بگیریم و از توافق هسته‌ای بگذریم و به فکر حل بحران‌های پس از تحریم باشیم.

یه گزارش ایسنا، محسن رنانی - عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان در نشستی تحت عنوان مناقشه اتمی، بیانیه لوزان و آینده اقتصاد ایران با بیان اینکه باید برای رسیدن به توافق هسته ای پافشاری کنیم گفت: برای رسیدن به توافق هسته ای حتی بدون حضور آمریکایی ها باید پافشاری کنیم.برای دولت آمریکا رسیدن به توافق هسته ای یک برگ برنده است، بنابراین با وجود سنگ اندازی های کنگره امریکا، اوباما و دولتش باید برای رسیدن به این توافق تلاش مضاعف کنیم. ما هم ضمن حفظ ارزش ها، منافع و چارچوب‌های کلی نظام باید این توافق را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه سالهاست تحریم های آمریکا علیه ایران مربوط به چند سال گذشته نیست و سابقه طولانی دارد، اظهار کرد: با فرض اینکه آمریکا این توافق را امضا نکند ما باید از طریق اروپا ادامه بدهیم. در این صورت آمریکا تنها خواهد ماند. ما توانسته‌ایم با وجود تحریم‌های آمریکا تاکنون اقتصاد خوبی داشته باشیم.

نویسنده کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران با اشاره به اینکه ایران با بحران های به تعویق افتاده زیادی مواجه است اظهار کرد: بحران آب، فساد در نظام اداری، مسئله اشتغال، مسائل مربوط به سیاست های خارجی و بحران های اجتماعی متفاوت از جمله این بحران ها است که در مشکلات اقتصادی ما نقش اساسی را ایفا می کنند.

وی بحران آب و فساد را از مهمترین بحران ها دانست و گفت: اگر این دو بحران حل نشود جمهوری اسلامی که هیچ مردم را هم با خودش می برد. مشکل بحران آب که سعی دارند آن را بپوشانند امروز تا مرز شهرها پیش آمده است. در تمای استان ها حتی مازندران هم با این مشکل مواجه هستیم و جنگ آب چه به شکل درون استانی و چه برون استانی شروع شده است.

وی همچنین درباره بحران فساد در نظام اداری افزود:در ادارات ما یا افراد فاسد هستند و یا سالم. افراد فاسد که تکلیفشان مشخص است و افراد سالم هم کار نمی‌کنند چرا که آنها هم متهم به فساد می شوند.

وی ادامه داد: تمامی نهادها باید برای حل این بحران ها کمک کنند. امروز حل مشکلات ما نیازمند عزم روان شناختی است مسولان ما باید آشتی ملی را در راستای وقایع 88 و عفو عمومی برای کل دوره 30 ساله پس از انقلاب جزو برنامه های خود قرار دهند.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان در ادامه صحبت هایش با اشاره به اینکه از سال 1383 تاکنون هیچ گونه پیشرفتی در منافع ملی نداشته ایم افزود: ما دیگر فرصت نداریم که از نو شروع کنیم. به علت عملکرد اشتباهمان در گذشته ، امروز در یک مسیر یک طرفه قرار گرفته‌ایم . بخش زیادی از اقتصاد ما منتظر است تا این توافق شکل بگیرد.

رنانی افزود: یکی از خطاهای دولت یازدهم این بود که مناقشات اتمی را تبدیل به یک برگ برنده برای خودش کرد و تمام تلاش خود را بر روی این موضوع متمرکز کرد. دولت از موضوع توافق هسته ای استفاده کرد تا فشار را بر روی خودش کم کند ولی نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه باعث فشار بیشتر هم شده است چرا که تفکر عمومی به این سمت رفته است که اگر توافق هسته ای حاصل شود تمام مشکلات اقتصادی حل خواهند شد.

نویسنده کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران توافق هسته ای را شرط کافی حل مشکلات اقتصادی دانست و ادامه داد: توافق هسته ای شرط لازم حل مشکلات اقتصادی نیست و با دست یافتن به این توافق تنها 20 درصد از مشکلات اقتصادی حل خواهند شد و 80 درصد باقی مانده مربوط به مسائل داخلی می شود.

وی با بیان اینکه اقتصاد ما در یک بن بست گرفتار شده است اظهار کرد: توافق هسته ای شرط لازم خروج از این بن بست است .درهای اقتصادی ما به روی جهان بسته است و توافق تنها دریچه های ورودی را باز خواهد کرد.مشکلات اقتصادی ما مربوط به مسائل و مشکلات داخلی است.

وی با پیشنهاد اینکه باید مشکلات اقتصادی در داخل کشور حل شود افزود: حدود 45 تا 50 دلار صادرات نفتی ما است. نباید این طور تصور شود که اگر تحریم ها برداشته شود این میزان افزایش چشم گیری داشته باشد. حل این مشکل تنها از طریق حل مشکلات اقتصادی درون مرزی امکان پذیر است.

وی درباره دلارهایی که پس از تحریم وارد بازار خواهند شد گفت:دلارهای ازاد شده تنها می توانند به بخشی از صنایع که در تهیه تجهیزات خود دچار مشکل هستند و به دولت در زمینه کنترل بازار ارز کمک کنند. از سال 1384 تا 1393 هزار میلیارد دلار وارد اقتصاد ایران شده است ولی میزان اشتغال در طی این 10 سال تغییری نکرده است. بنابراین دلار مشکلات اقتصادی ما را حل نخواهد کرد.

رنانی درباره تبلیغات مبنی بر ورود سرمایه داران خارجی به ایران گفت: ما در گذشته هم توانایی جذب سرمایه گذاران خارجی را نداشته ایم و پس از حصول به توافق هسته ای هم این توانایی را نخواهیم داشت چراکه شرایط اقتصاد نامساعد و بی ثبات ایران مانع این کار است . سرمایه داران خارجی بیشتر آمادگی صادرات به اقتصاد کشور ما را دارند تا سرمایه‌گذاری.

وی درباره خارج شدن از این بن بست اقتصادی یک راهکار را پیشنهاد داد و گفت: ورود سرمایه‌داران خارجی می تواند راه‌حل مناسبی برای حل این مشکل باشد. طبق آمار رسمی سرمایه ایرانیان خارج از کشور چهار هزار میلیارد دلار براورد شده است و ورود حتی درصد کمی از این میزان می تواند کمک بزرگی به اقتصاد ما باشد.

وی مشکلات پس از تحریم را از جمله مهمترین مسائل حصول توافق دانست و ادامه داد : مهمترین نگرانی من این است که پس از تحریم با آشفتگی در واردات مواجه شویم . البته به جز دولت زمان جنگ همیشه با این آشفتگی ها مواجه بوده ایم ولی الان شرایط اقتصادی دیگر توانایی تحمل این آشفتگی‌ها را ندارد.

رنانی داستان توافق هسته ای را در ایران به جام جهانی تشبیه کرد و افزود:پیگری نتایج توافق هسته‌ای توسط مردم بسیار جدی شده است و حساسیت ملی در این زمینه افزایش پیدا کرده است.

رنانی اسکله های غیر مجاز را یکی از مهمترین عوامل مشکلات سیاسی دانست و افزود: نظام باید عزم کند که این اسکله های غیر مجاز شناسایی شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان در پایان از کتاب اقتصادسیاسی، مناقشه اتمی ایران رونمایی کرد و گفت: این کتاب را در سال 1384 شروع کردم ودر سال 1387 به پایان رساندم. من خطر را درباره مناقشات اتمی احساس کردم و این کتاب یک جیغ مکتوب است و جنبه آکادمیک ندارد. تلاش کرده ام که از لحاظ روان شناختی مخاطب را تحت تاثیر قرار دهم.

 
تاثیرات رفع ابهام از صنعت انرژی بر بازار سرمایه
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 13:07

بانکی دات آی آر: منتفی شدن عطف به ماسبق نرخ خوراک پتروشیمی ابهام شرکتهای پتروشیمی را برای دو سال گذشته برطرف کرده است، اما باید ابهامات نرخ خوراک این شرکتها برای سالجاری نیز برطرف شود.

به گزارش ایسنا، محسن آخوندی- کارشناس بازار سرمایه - در خصوص منتفی شدن عطف به ماسبق نرخ خوراک پتروشیمی و تاثیر آن در بازار سرمایه گفت: زماینکه نرخ گاز 13 سنت تعیین شد این نرخ برای سال های 1391 و 1392 عطف به ماسبق شده و شرکتها باید تعدیلاتی در صورتهالی مالی دو سال خود ارائه می دادند که این موضوع باعث می شد تا شرکتهای پتروشیمی در سال جاری نتوانند تقسیم سود بیشتری داشته باشند بنابراین مناقشه بر سر این بود که اگر نرخ گاز 13 سنت شود، شرکتهای پتروشیمی باید عطف به ماسبق کرده و صورت‌های مالی خود را تعدیل کنند.

وی افزود: اما رئیس سازمان بورس در خبر جدیدی اعلام کرده است که عطف به ماسبق شدن نرخ خوراک پتروشیمی برای سال های 1391 و 1392 منتفی شده و شرکت های پتروشیمی با نرخ گاز 7 سنتی فعالیت خواهند کرد، لذا مشکل و ابهام آنها برای سال های 1391 و 1392 برطرف شده و دیگر نیازی نیست که شرکتها پول اضافه تری پرداخت کنند.

این فعال بازار سرمایه با بیان اینکه افزایش 13 سنتی خوراک موجب شده بود تا شرکتهای پتروشیمی سودی برای تقسیم نداشته باشند، افزود: این خبر ابهام گذشته را برطرف کرده است اما ابهام دیگری هنوز وجود دارد و آن این است که 7 سنت با چه نرخ دلاری تعیین می شود و باید نرخ دلار آن مشخص شود. علاوه بر اینکه شرکتهای پتروشیمی برای سال 1393 ، نرخ 13 سنتی را در نظر گرفتند، اما برای سال1394 ، 8 سنت را مدنظر قرار داده اند لذا اگر نرخ آنها برای سال 1394 ، 13 سنت تعیین شود ، روی شرکتهای پتروشیمی تاثیر منفی می گذارد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، منتفی شدن عطف به ماسبق برای دو سال گذشته خوب است ولی اگر نرخ خوراک برای سال 1394، 8 سنت تعیین شود، در صورتهای مالی اکثر شرکتهای پتروشیمی پیش بینی شده است و تاثیری برای آنها ندارد و تنها ابهام را از سر پتروشیمی ها برداشته است اما اگر کمتر از این میزان تعیین شود، مثبت خواهد بود.

آخوندی اظهار کرد:در حال حاضر اکثر شرکتهای پتروشیمی نرخ خوراک 8 سنتی را در صورتهای مالی خود پیش بینی کرده و به جای 13 سنت ، میانگین خوراک و سوخت را 8 سنت در نظر گرفته اند لذا تعیین نرخ 8 سنتی تاثیری در صورتهای مالی آنها ندارد، اما اگر برای سال 1394 همان 13 سنت تعیین شود، به ضرر آنها خواهد بود.

وی با بیان اینکه انتشار این خبر در ابتدای معاملات امروز موجب تشکیل صف های خرید برای شرکتهای پتروشیمی شد اما این صف ها پایدار نبود،افزود: برای جذب سرمایه گذاری خارجی باید نرخ خوراک پتروشیمی ها کاهش یابد ولی گویا دید وزارت نفت اینطور نیست،

به گفته آخوندی شرکتهای پتروشیمی برای واکنش مثبت بازار باید صورتهای مالی خود را با نرخ های جدید تعدیل کرده و قیمت های جدیدی که در سه ماه اول سال فروختند را اعمال کنند که احتمالا در پیش بینی سه ماه اول این اقدام را انجام می‌دهند.

 
شرایط اعطای وام خودرو
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 12:58

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ضمن اعلام شرایط اعطای وام خودرو و اجرایی شدن آن در هفته آینده در بانک‌ها از بررسی افزایش وام مسکن در جلسه پیش‌روی شورای پول و اعتبار خبر داد.

ادامه مطلب...
 
اندروید 5.1 به گلکسی S6 می آید
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 12:55

بانکی دات آی آر: در حال حاضر، دو پرچم‌دار جدید شرکت سامسونگ یعنی گلکسی S6 و S6 Edge از اندروید پیش‌فرض 5.0.2 لالی‌پاپ بهره می‌برند.
به گزارش دیجی کالا، در حال حاضر، دو پرچم‌دار جدید شرکت سامسونگ یعنی گلکسی S6 و S6 Edge از اندروید پیش‌فرض 5.0.2 لالی‌پاپ بهره می‌برند؛ اما به تازگی سامسونگ اعلام کرده که نسخه‌ی 5.1 از سیستم‌عامل اندروید موسوم به لالی‌پاپ به زودی برای دو پرچم‌دار جدیدش عرضه خواهد شد. این بروز رسانی که ماه آینده عرضه خواهد شد، قابلیت کاربر مهمان (Guest Mode) را برای دو گوشی مذکور به همراه خواهد داشت. همچنین مانند دیگر گوشی‌های هوشمند، در بروز رسانی جدید، عمر باطری گوشی و بازدهی آن بالاتر خواهد رفت.

 
نرخ جدید سود علی‌الحساب سپرده‌های پست بانک ایران اعلام شد
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 12:25

بانکی دات آی آر: براساس مصوبه شورای پول و اعتبار و بخشنامه بانک مرکزی، هیأت مدیره پست بانک ایران نرخ جدید سود علی‌الحساب انواع سپرده‌های این بانک را تصویب و به هریک از شعب و دفاترخدمات بانکی ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی پست بانک ایران: بنابرابلاغ اداره‌کل سازمان و بهبود روشها؛ طبق این مصوبه، سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت یکساله عادی 20 درصد و بازخرید آن تا قبل از یک ماه بدون سود، از یک ماه تا سه ماه با نرخ 10 درصد، از سه ماه تا شش ماه با نرخ 14 درصد ، از شش ماه تا نه ماه با سود 18 درصد و از نه ماه تا یک سال نیز با نرخ 20 درصد تعیین شده ا ست.
بنابراین گزارش: سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت یکساله ستاره دنباله دار 20 درصد و بازخرید آن تا قبل از یک ماه بدون سود، از یک ماه تا شش ماه با نرخ 19 درصد و از شش ماه تا قبل از یکسال با نرخ سود 19/5درصد و حداقل مبلغ برای افتتاح حساب نیز 50 میلیون ریال می‌باشد.
این گزارش می افزاید: سود علی‌الحساب سپرده ارمغان با نرخ 18 درصد و بصورت روز شمار و حداقل مبلغ برای افتتاح حساب نیز 20 میلیون ریال می‌باشد که در صورت کاهش مبلغ سپرده به کمتر از 20 میلیون ریال نرخ سپرده مذکور با نرخ 10درصد و به صورت سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عادی محاسبه و پرداخت می‌شود.
همچنین سود علی‌الحساب سپرده کودک و نوجوان با نرخ 15درصد و بصورت روزشمار است که حداقل مبلغ برای افتتاح حساب یک میلیون ریال و حداقل ماندگاری آن سه ماه می‌باشد. البته براساس این طرح متقاضیان می‌توانند با افتتاح حساب ماهیانه حداقل مبلغ 100 هزار ریال به حساب مذکور واریز نموده و درصورت رسیدن مانده حساب به مبلغ 20 میلیون ریال و رعایت شرایط ماندگاری آن طی یک ماه، از سود علی الحساب 18 درصد بهره‌مند شده و درصورت رسیدن مانده حساب سپرده به مبلغ 50 میلیون ریال و ماندگاری آن طی یک ماه، سود علی الحساب 20 درصد به آن پرداخت می‌شود.
گفتنی است: سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عادی این بانک با نرخ 10درصد و به صورت روزشمار می‌باشد که حداقل مبلغ برای افتتاح حساب و مشمول دریافت سود 500 هزار ریال است و در صورت کاهش مبلغ سپرده به کمتر از آن، سودی به حساب مذکور تعلق نخواهد گرفت.

 
AOL به تصاحب ورایزن درآمد
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 12:19

بانکی دات آی آر: شرکت مخابراتی ورایزن اعلام کرده که AOL را به قیمت 4.4 میلیارد دلاری خریداری خواهد کرد.
«ورایزن» (Verizon) اعلام کرد شرکت AOL را به قیمت 4.4 میلیارد دلار خریداری خواهد کرد.

به گزارش دیجی کالا، در این خرید هر سهم با قیمت 50 دلار معامله خواهد شد و انتظار می‌رود که فرآیند خرید در تابستان تکمیل شود. غول موبایل آمریکا این خرید را "قدم مهمی در ساخت پلتفرم‌های دیجیتالی و ویدیویی و افزایش رشد آن‌ها در آینده" توصیف کرده است.

با این خرید، منبع عظیم دیجیتالی و تبلیغاتی AOL تحت اختیار ورایزن خواهد شد. یکی از سیاست‌گذاری‌های مهم ورایزن در سال‌های اخیر و همزمان با افزایش سرعت اینترنت موبایل به خصوص شبکه‌های LTE حرکت به سمت ارایه سرویس‌های ویدیویی و افزایش درآمد از آن‌ها بوده است.

با این حال در بیانیه تبلیغاتی ورایزن اشاره مستقیمی نیز به کسب و کار طولانی‌مدت اشتراکی یا Subscription شرکت AOL شده است. علاوه بر این سرویس‌ها، وبسایت ها و نشریات بزرگی چون «هافینگتون پست»، Engadget و TechCrunch نیز از زیرمجموعه‌های AOL بوده که حالا در اختیار ورایزن قرار می‌گیرد.

البته شنیده‌هایی مبنی بر جداکردن نشریه هافینگتون پست از این قرارداد شنیده شده که هنوز این شرکت‌ها واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

خرید AOL بزرگ‌ترین خرید ورایزن پس از خرید 130 میلیارد دلاری Vodafone در سال گذشته خواهد بود. بر اساس این قرارداد مدیرعامل کنونی این شرکت «تیم آرمسترانگ» (T. Armstrong) به عنوان مدیر عملیاتی در ورایزن به کار خود ادامه خواهد داد.

 
نوکیا 150 ساله شد!
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 12:11

بانکی دات آی آر: به احتمال زیاد نوکیا بخش تجارت موبایل خود را به طور کامل به شرکت مایکروسافت خواهد فروخت، اما این شرکت هنوز هم بعد از 150 سال در بخش شبکه و نقشه‌های مجازی و مسیر‌یابی فعالیت خود را ادامه می‌دهد.
به گزارش دیجی کالا، به احتمال زیاد نوکیا بخش تجارت موبایل خود را به طور کامل به شرکت مایکروسافت خواهد فروخت، اما این شرکت هنوز هم بعد از 150 سال در بخش شبکه و نقشه‌های مجازی و مسیر‌یابی فعالیت خود را ادامه می‌دهد. بله درست شنیدید، 150 سال! از اولین روز از زمان تاسیس شرکت نوکیا در سال 1865 میلادی می‌گذرد. این شرکت آغاز کار خود را با تولید و فروش کاغذ به کشور‌های روسیه، فرانسه و انگلستان آغار کرد. بعد از آن، نوکیا اقدام به تولید لاستیک (که هنوز هم می‌توان لاستیک‌های تولید شده توسط نوکیا را در بازار دید) کرد.


سپس بعد از جنگ جهانی دوم، شرکت نوکیا مهم‌ترین سرمایه گذاری در تاریخ خود با خرید شرکت ساخت کابل Finish Cable Works را انجام داد. در اواخر دهه‌ی شصت میلادی، هر 3 شرکت مذکور تبدیل به گروه نوکیا شدند و اقدام به تولید دستگاه ‌های الکترونیکی کردند. این امر عامل پیدایش تلفن های همراه فنلاندی بود که از دهه‌‌ی 90 میلادی وارد بازار جهانی شدند. لازم به ذکر است که به دلیل قرار داد نوکیا با مایکروسافت، این شرکت تا پایان سال 2016، حق استفاده از نام تجاری خود برای ساخت گوشی‌های هوشمند را ندارد.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۴
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 10:59

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۴

ادامه مطلب...
 
قدیمی ترین زمانی که در رزومه ی شما میتواند بیاید
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 10:42

اخیرا توجهم به رزومه ای جلب شد که در آن فرد به شغل صندوقداری که در سال 1986 داشته نیز بعنوان بخشی از "تجربه ی حرفه ای" خود، اشاره کرده بود.

ادامه مطلب...
 
5 مهارت قابل انتقال که کارجویان نیاز دارند
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 10:20

 

بانکی دات آی آر: طبق اعلام دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، بیشتر فارغ التحصیلان در یک بازه ی زمانی 5 ساله تا چهاربار تغییر شغل میدهند. اگر در جستجوی کار هستید، شناسایی مهارتهای قابل انتقالی که دارید و اعلام آنها به کارفرمایان میتواند شانس شما برای رسیدن به یک شغل را افزایش دهد. برخی از این مهارتها عبارتند از:
1)    ارتباط
تقریبا در تمامی مشاغل، از مشاغل بانکی تا کارهای بیمارستانی، مهارتهای ارتباطی خوب بسیار حیاتی هستند. این به نفع شماست که توانایی ابراز ایده ها و افکارتان هم بصورت نوشتاری و هم شفاهی را داشته باشید. از آنجاییکه معمولا ارتباط شامل بیش از یک طرف میباشد، شما باید شنونده ی خوبی نیز باشید. کارفرمایان غالبا بدنبال کسانی هستند که میتوانند با کارکنان بصورتی عینی و بیطرف تعامل و گفتگو کنند.
2)    مهارتهای تحلیلی
تقریبا در تمامی زمینه های کاری، این یکی از مهارتهای حیاتی میباشد؛ زیرا اکثر کسب و کارها با حل مشکلاتی که مشتریان روزانه با انها مواجه میشوند، کسب سود و منفعت میکنند. برای مثال شرکتهای کامپیوتری Cloud راهکارهای ذخیره ی داده  ارائه میکند، و بدین ترتیب اطمینان حاصل میکند که مشتریانش یک بک-آپ (پشتوانه) از داده های خود بصورت ذخیره در سایت، دارند. کارکنان میتوانند به داده های جاری شرکت  دسترسی داشته باشند با علم به اینکه ذخیره ی امنی برای اطلاعات دارند.
در چنین محیطی، مهارتهای تحلیلی بسیار بکار میآیند، خصوصا هنگامیکه مشتریان با مشکلاتی همچون بارگزاری داده ها و یا به روز کردن فایلهای خاصی مواجه شوند. برای حل این مسائل، میبایست پارامترهای مشکل را تعیین و تعریف نمود. این مهارت شامل جمع آوری و تحلیل داده ها برای طراحی راهکارهای خلاقانه برای مشکلات پیچیده نیز، میباشد.
3)    رهبــری
بیشتر سازمانها و موسسات کسب و کار بیش از یک کارمند استخدام میکنند. به این دلیل، امکان این وجود ندارد که تمامی کارکنان را در جایگاههای رهبری قرار داد. بنابراین، کارکنان اندکی که قابلیت رهبری را از خود نشان میدهند، سرپرستی و مسئولیت دیگران را برعهده میگیرند. رهبری یعنی انگیزه بخشی به دیگر کارکنان و راهبری آنها برای کار حول یک هدف مشترک. بعلاوه، رهبران وظایف را تحلیل کرده و همچون تعیین و اختصاص منابع موردنیاز کارکنان، اولویتهایی نیز برایشان مقرر میکنند.
4)    مهارتهای مدیریت اطلاعات
بطور سنتی، چنین مرسوم است که کسب و کارها اطلاعات ثبت شده ای از فروشها، خریدها و دستمزدهای پرداختی را برای خود نگاه میدارند.  دربیشتر موارد، این داده ها بیش از چند گیگابایت نیستند. بهرحال، ظهور شبکه بندی اجتماعی، استفاده ی مصرفکنندگان از تجارت-الکترونیک (e_commerce)، و شمار کثیر داده های تولیدی توسط کسب و کارها و شرکتها، بنوعی جایگزین مدلهای سنتی مدیریت اطلاعات شده اند.
در نتیجه، بیشتر کارفرمایان خواهان کارکنانی هستند که که بتوانند داده ها را به شیوه ای قابل فهم، دسته بندی و ارائه کنند. مدیریت اطلاعات شامل ارزیابی و ترکیب اطلاعات در مقابل استانداردهای صنعتی، نیز میباشد. صنایعی که میتوانید در آنها این مجموعه مهارتها را بکاربگیرید، امور مالی، تحصیل و آموزش، و ساخت و تولید است.
5)    مدیریت پروژه
در بسیاری از صنایع مدیریت پروژه بسیار مورد نیاز است. کار شما بعنوان یک مدیر پروژه شامل برنامه ریزی پروژه ها، سنجش ریسکهای همراه با پروژه، اختصاص درست بودجه ی پروژه، و سرکشی به موقع بر اجرای پروژه است. شما میتوانید از این مهارت قابل انتقال در صنایعی همچون تحصیلات و آموزش، انرژی، مشاوره و حتی در امور نظامی استفاده کنید.
کارجویان میبایست در جستجوی خود برای شغل، افقهای پیش روی خود را وسیعتر کنند؛ و قدرت مهارتهای قابل انتقالی را که در مشاغل پیشین خود کسب کرده اند، تبدیل به اهرمی کنند برای پیش رفتن در رقابت. مهارتهایی همچون : مهرتهای تحلیلی، مدیریت پروژه، ارتباط، رهبری، و مهارتهای مدیریت اطلاعات.
برنامه ی نظارتی سالانه ای که از سوی مرکز مشاغل دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام پذیرفت، حاکی از این بود که کارفرمایان، کارجویان داوطلبی را که دارای مهارتهای قابل انتقال هستند، ترجیح میدهند.

منبع: Carreralism.com

مترجم: مهرداد دستورانی

 

 
10 مهارت مورد نیاز جویندگان کار و راههای کسب آنها
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 09:58

بر اساس بررسی NACE’s Job Outlook 2014 و پاسخهای کارفرمایان و استخدامکنندگان،  درخصوص مهارتها/ویژگیهای یک کارجو، کارفرمایان بدنبال نقش آفرینان تیمی هستند که میتوانند مشکلات را حل کرده، کارشان را سازماندهی کنند، و بصورتی موثر ارتباط برقرار کنند.

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد ایران ترانسفو
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 09:46

تحلیل تکنیکال نماد ایران ترانسفو را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۲۲ اردیبهشت ۹۴
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 09:24

شرکت در اولین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به 31/5/93 منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای بالغ بر 2.000 میلیارد ریال به مبلغ 208 ریال اعلام نموده که در مقایسه با پیش بینی سال قبل 12 درصد داشته است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۲ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 09:18

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۲ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۲۳ اردیبهشت ۹۴
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 08:56

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز، به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۲۲ اردیبهشت ۹۴
چهارشنبه ، 23 ارديبهشت 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 14:59

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴

ادامه مطلب...
 
تحلیل یک کارشناس بازار سرمایه از وضعیت فعلی بورس
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 14:37

شاخص بورس طی چند وقت اخیر دچار نوسانات زیادی شده است. هم چنین عرضه های اولیه تغییراتی را در روند بازار سرمایه ایجاد کرده اند که عموما هم تغییرات مثبتی نبوده است.

ادامه مطلب...
 
مذاکره برای تولید محصولات بنز در ایران
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 12:52

بانکی دات آی آر:  مدیر عامل شرکت سایپا دیزل گفت: مذاکراتی با شرکت بنز برای تولید محصولات این شرکت در ایران در دست اقدام است.

به گزارش ایسنا، زعفر تنهاپور در مراسم راه‌اندازی مجدد خط تولید ولوو در این شرکت اظهار کرد: مذاکرات با چند شرکت خارجی را به صورت جدی آغاز کردیم. در این زمینه امیدواریم بتوانیم تا پایان سال قرار‌داد مشارکت را با شرکت بنز امضاء کنیم.

وی با بیان این‌که شرکت بنز در زمینه‌ی تولید خودروهای سبک و سنگین، کشنده، مینی‌بوس و حتی اتوبوس‌های برقی فعال است، خاطر نشان کرد: امیدواریم مذاکره با بنز تا آخر سال به نتیجه برسد.

مدیر عامل سایپا دیزل ادامه داد: خط تولید محصولات ولوو در سال 1389 در این شرکت متوقف شد و متاسفانه در چهار سال گذشته به دلیل تحریم و موضوعات دیگر از این ارتباط محروم بودیم. در سال‌های گذشته با چینی‌ها همکاری کردیم.

وی با بیان این‌که خودروهای چینی 80 درصد کیفیت خودروهای اروپایی را البته با قیمت‌های پایین‌تر دارند، تصریح کرد: با ورود ولوو امیدواریم تولید شرکت مجددا افزایش یافته و پس از چند سال به نقطه سربه‌سر و سوددهی برسیم.

تنهاپور ادامه داد: به دنبال تولید خودرو با برند سایپا دیزل هستیم تا از موضوع مونتاژ کاری فاصله گرفته تا به یک شرکت خودروسازی تبدیل شویم.

مدیر عامل شرکت سایپا دیزل افزود: هم‌اکنون تقاضای خودروهای سنگین با گیربکس اتوماتیک در بازار بالا است. در این زمینه یک محصول چینی با گیربکس اتوماتیک در اواخر سال عرضه خواهد شد.

وی با بیان این‌که کاهش تقاضا به دلیل رکود پروژه‌های عمرانی و همچنین حمل‌و‌نقل و صادرات از مشکلات شرکت‌های تولید‌کننده خودروهای تجاری است، خاطر نشان کرد: حدود 137 هزار دستگاه خودروی فرسوده تجاری در کشور تردد می‌کنند که در این زمینه طرحی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت برای جایگزینی این خودروها تهیه شده و قرار است امسال 67 هزار دستگاه خودروی فرسوده تجاری جایگزین شود.

 
شکست انگلیس برای جلوگیری از شکایت بانک ملت
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 12:50

بانکی دات آی آر: دادگاه عالی انگلیس با رد درخواست دولت برای به تاخیر انداختن دادگاه، به رسیدگی به ادعای خسارت چهار میلیارد دلاری بانک ملت علیه خزانه داری انگلیس حکم داد.

به گزارش ایسنا به نقل از فایننشیال تایمز، بانک ملت پس از اینکه در سال 2009 موفق شد دستور خزانه داری انگلیس در مورد ممنوعیت همکاری موسسات مالی این کشور با این بانک را به چالش بکشد، از دولت انگلیس برای دریافت حدود چهار میلیارد دلار خسارت بابت تحریم‌های غیرقانونی که علیه این بانک اعمال کرده است، به دادگاه عالی لندن شکایت کرد.

با این همه خزانه داری انگلیس مدعی شده بود این بانک در نتیجه کاهش درآمد زیرمجموعه‌هایش متحمل ضرر غیرقابل جبرانی نشده است و این نهاد منطبق با حقوق این بانک تحت کنوانسیون اروپایی حقوق بشر و همچنین طبق حقوق عرفی برخورد کرده است.

اما جاستیس فلوکس، قاضی انگلیسی در همه موارد مطرح شده علیه خزانه داری حکم داد و این تصمیم را به این دلیل گرفت که دادگاه عالی پیش از این حکم داده بود که خزانه داری تحت کنوانسیون و قانون حقوق بشر انگلیس، حقوق بانک ملت را نقض کرده است و این مسئله نمی‌تواند مجددا گشوده شود.

از آنجا که این مسئله مشخص شده است، خسارت برای هر گونه ضرر متحمل شده باید دریافت شود و این بانک حق دارد در نتیجه مداخلات غیرقانونی درخواست خسارت کند.

زایوالا که وکالت بانک ملت را در این پرونده برعهده داشت، در این باره گفت: این خسارت شامل ضررهای متعاقب مانند از دست رفتن درآمدها یا سودهای آینده می‌شود.

بانک ملت اعلام کرده بزرگترین ضررش 1.3 میلیارد دلار از کسب و کار صدور اعتبارنامه به ارز خارجی بوده است.

 
زیر آبی رفتن موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز!
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 12:46

بانکی دات آی آر: در حالی رفتار بانک‌ها حداقل در مدت گذشته از ابلاغ بخشنامه کاهش نرخ سود بانکی نشان می‌دهد که نسبت به گذشته جدیت بیشتری برای اعمال سودهای جدید داشته و به گفته خودشان برخورد بانک مرکزی اجازه انحراف را به آنها نمی‌دهد که با وجود چنین فضای سنگینی، موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز راه فرار خود از قوانین را پیدا می کنند.

به گزارش ایسنا، حدود یک هفته از ابلاغ دستورالعمل مصوب شورای پول و اعتبار مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی از 22درصد سالانه به 20 درصد می گذرد که سرکشی به شعب بانکها نشان از برقراری نظم قابل ملاحظه ای حداقل در ابتدای ابلاغ بخشنامه است.

در حال حاضر در شعب مورد مراجعه بانک‌های بزرگ و کوچک، دولتی و خصوصی خبری از سودهای خلاف دستور العمل بانک مرکزی نیست و حداکثر سود اعلامی به متقاضی سپرده‌گذاری همان 20 درصد است و حتی برای مبالغ کلان هم شرایط ویژه‌ای قائل نشده و ظاهرا نهایت همراهی بانکها با مشتریان پرداخت سود سالانه 20 درصدی است که امکان پرداخت آن بعد از یک ماه نیز وجود دارد. همچنین سودهای سپرده کمتر از یک سال نیز اغلب به مانند گذشته بوده و با اندک تغییری اکنون برای سپرده روزشمار 10 درصد، سه ماهه 14 درصد، شش ماهه 16و 9 ماهه 18 درصد پرداخت می شود.

این در حالی است که بانکی ها با رد تقاضا برای بازگردن حساب سپرده با شرایط ویژه و پرداخت سود بالاتر به مانند سال گذشته که بعد از کاهش نرخ سود انجام می دادند، عنوان می کنند که این بار بانک مرکزی و دولت در مقابل تخلفات واکنش شدیدی خواهد داشت و با خاطیان برخورد خواهد کرد؛ بنابراین حداقل تا چند ماه پیش رو شرایط ویژه ای نخواهیم داشت.

اما در وضعیتی که جو حاکم بر شبکه بانکی نسبت به گذشته تا حدودی تغییر کرده و حداقل ترجیح می دهند مدتی نرخ های سود مصوب را به مشتریان خود پیشنهاد کنند کافی است که مشتری از بانکی برای دریافت سود بالا ناامید شده و وارد موسسسات اعتباری شود.

اگر چه موسسات اعتباری مجاز تحت نظارت بانک مرکزی هم فعلا نرخ‌های سود خود را با دستورالعمل بانک مرکزی منطبق کرده‌اند؛ اما موسسات غیر مجاز و جالب تر آنهایی که در زمره دریافت مجوز بانک مرکزی قرار دارند و بارها عنوان شده که به زودی تحت نظارت قرار خواهند گرفت از سایرین متخلف ترند.

یکی از این موسسات که خیلی هم خلوت بوده و بیشتر شبیه شعب تعطیل شده می ماند با استقبال از مشتری لیستی از طرح های مختلف پرسود را برای وی رونمایی می‌کند.

سود روز شمار 20 درصد و سالانه 24 درصد اولین پیشنهاد است که برای سپرده 30 هزار تومانی به بالا پرداخت شده و حتی کف میلیونی هم ندارد. مسئول شعبه عنوان می کند که تا یک هفته پیش سودهای روز شمار ما تا 26 درصد هم بود، اما با کاهش نرخ ها و فشاری که بانک مرکزی داشته ناچاریم مدتی سودها را تغییر دهیم، اما تا یکی دو ماه آینده که برخوردها عادی تر و فشار بر موسسات کمتر شود قول سود روزشمار 24 درصد و سالانه 28 درصد را هم می دهیم.

در عین حال که چندین طرح را برای ترغیب متقاضی برای باز کردن حساب و کشاندن سرمایه به شعب خود مطرح کرده و مشتری را حتی با علم بر غیر مجاز بودن موسسه خاطی و عواقف ناشی از سرمایه گذاری در آن وسوسه می کنند.

موسسه غیر مجاز دیگری که حساب سود روزشمار 25 درصد آنها نیز همچنان باز بود اعلام می کند که سریعتر برای سپرده گذاری اقدام کنید که ممکن است در روزهای پیش رو ناچار به کاهش نرخ سود باشیم!

سرپیچی موسسات اعتباری غیرمجاز از دستور العمل بانک مرکزی که با توجه به مقررات موجود و نبودن اختیار تام برای برخورد با موسساتی که تحت نظارت این بانک نیستند، همان دغدغه ای بود که نه تنها رییس کل بانک مرکزی بلکه مدیران عامل بانکها و کارشناسان بانکی بارها نسبت به آن هشدار داده بودند.

در این رابطه عنوان می شد تا زمانی که موسسات اعتباری به ویژه غیر مجازها آزادانه در شبکه بانکی فعالیت کرده و سودهای غیر منطقی پرداخت می کنند نظم کاملی در اجرای سود بانکی حتی در صورت کاهش مجدد بر قرار نخواهد شد چراکه با کاهش نرخ سود در بانکها اگر در سویی دیگر پرداخت سودهای کلان در موسسات مشتریان را جذب خود کرده و هزاران میلیارد را به مانند سال گذشته و بعد از کاهش نرخ سود بانکی از بانکها خارج به سمت آنها سوق می هد.

بنابراین در حال حاضر شواهد حاکی از حرکات انحرافی موسسات از مصوبه شورای پول و اعتبار بوده و تجربه گذشته نشان می دهد که در صورت ادامه این روند در چند ماه آینده و با خروج احتمالی سرمایه از بانکها به سمت موسسات، بانکی ها نیز ترجیح خواهند داد تا به این رقابت مخرب وارد شده و برای حفظ منابع ، طرح های ویژه سپرده با سودهای جذاب تعریف کنند.

 
افزایش وام خودرو در دستور کار بانک‌ها قرار گرفت
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 12:45

بانکی دات آی آر: بانک مرکزی بر ابلاغ مصوبه اخیر مربوط به مبلغ تسهیلات خرد به شبکه بانکی از جمله وام خودرو و کالا تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به دنبال مصوبه هفته گذشته شورای پول و اعتبار در رابطه با تسهیلات خرد برخی از بانکها از اقدام برای پرداخت این تسهیلات به بهانه عدم دریافت شیوه نامه مربوط خودداری کردند این در حالی است که بانک مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که موضوع افزایش مبلغ تسهیلات خرد خرید (کالاهای بادوام، خودرو، جعاله و کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه) مصوب جلسه یک‌هزار و یکصد و نود و نهمین شورای پول و اعتبار در 15 اردیبهشت ماه سال جاری جهت اجرا به بانکها ابلاغ شده است.

بنابر مصوبه شورای پول و اعتبار وام خرید کالاها و خدمات ضروری از قبیل کالاهای مصرفی با دوام نو و دست اول از محل تولیدات داخلی و هزینه تحصیل، ودیعه مسکن و سایر نیازهای ضروری مشابه حداکثر تا مبلغ 8 میلیون تومان تصویب شد.

همچنین تسهیلات خرید خودرو سواری (تولید داخل) معادل 60 درصد بهای خودرو و حداکثر به میزان 15 میلیون تومان افزایش یافت.

تسهیلات خرید خودرو بابت جایگزینی خودروهای فرسوده شخصی از محل تولید داخلی معادل 80 درصد بهای خودرو و حداکثر به مبلغ 20 میلیون تومان مصوب شد.

بنابر اعلام بانک مرکزی شیوه نامه اعطای تسهیلات خودرو و کالاهای مصرفی بادوام و نحوه مصرف آن که با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در دست تهیه است، متعاقبا به بانکها ارسال خواهد شد.

همچنین تسهیلات جعاله تعمیر مسکن حداکثر تا 10 میلیون تومان و تسهیلات کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه حداکثر تا مبلغ پنج میلیون تومان رسید.

 
آخرین قیمت اوراق تسهیلات مسکن
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 12:09

بانکی دات آی آر: قیمت اوراق تسهیلات مسکن که از ابتدای سال با افت مواجه شده بود، رشد اندکی را تجربه کرده و نسبت به هفته گذشته با افزایش نسبی مواجه شد.

به گزارش ایسنا، در حالی قیمت " تسه" ها از ابتدای سال تاکنون در سرازیری قرار گرفته و همانند بازار مسکن در رکود فرو رفته است که قیمت این اوراق در معاملات روزهای اخیر تکان خورد و با اندکی افزایش مواجه شد.

بنابراین با وجود اینکه اتفاق خاصی در افزایش وام مسکن رخ نداده و سیاست دولت در خصوص بخش مسکن تغییری نکرده است،اما قیمت این اوراق نسبت به هفته گذشته با افزایش نسبی مواجه شده است و رشد یک تا دو هزار تومانی را تجربه کرده است به طوری که "تسه" های دی، بهمن و اسفند 1393 در معاملات امروز به محدوده 74 هزار تومان رسیده و با استقبال خریداران مواجه شده است.همچنین "تسه" آبان از 72 هزار تومان به نیمه 74 هزار تومان رسیده و تسه مهر نیز به محدوده 74 هزار تومان نزدیک شده است.

تسه تیر ماه از 72 هزار تومان در هفته گذشته به نیمه 73 هزار تومان رسیده و تسه مرداد نیز در حال نزدیک شدن به قیمت 74 هزار تومان است؛ تسه شهریور ماه نیز از 72 هزار و 500 تومان به سمت 74 هزار تومان حرکت کرده است.این در حالی است که تسه فروردین در روزهای اخیر بدون تغییر قیمت در محدوده 74 هزار واحد باقی مانده و تسه اردیبهشت ماه از 70 هزار تومان به نیمه 74 هزار تومان رسیده است. تسه خرداد نیز از 71 و 500 در هفته گذشته به محدوده 73 هزار تومان حرکت کرده است.

افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن در حالی رخ داده است که در حال حاضر عرضه و تقاضای برای این اوراق در حالت تعادل قرار داشته و سهامداران برای خریداری این اوراق مشارکت بیشترین دارند. این در حالی است که با توجه به رکود حاکم در بخش مسکن، به نظر نمی‌رسد قیمت " تسه "ها تا زمان قطعی شدن افزایش وام خرید مسکن، افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر 500 هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند. یعنی برای دریافت وام 45 میلیونی مسکن باید 90 ورقه حق تقدم تسهیلات (با احتساب قیمت 72 هزار تومان برای هر ورقه) به مبلغ شش میلیون و 480 هزار تومان خریداری شود.

 
مذاکره ایران با شرکتهای بزرگ انرژی
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 12:06

بانکی دات آی آر: ایران در حال گفتگو با مشتریان احتمالی اروپایی و غربی درباره صادرات نفت خود است نشانه ای که بیانگر اطمینان این کشور به لغو زودهنگام بخش عمده یا تمام تحریمهای سازمان ملل است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اویل پرایس، حسین وفایی مدیرعامل شرکت نفت پارس ایران می‌گوید: این شرکت‌ گفتگوهای غیرمستقیمی را با شرکت نفتی رویال داچ شل یکی از شرکت‌های بزرگ انرژی جهان که به از سرگیری فعالیت در ایران ابراز تمایل کرده، داشته است.

به گفته وزیر نفت ایران دیگر شرکت‌های غربی از آلمان، ایتالیا وهلند نیز در حال پیروی از شرکت شل هستند.

در همین حال وفایی تاکید دارد که سرازیر ‌شدن شرکای انرژی احتمالی می‌تواند برای ایران مشکل‌ساز باشد. وی گفت: اگر تحریم‌ها لغو شوند بسیاری از شرکت‌های رقیب وارد بازار ایران می‌شوند و این امر شرایط سختی را برای ما ایجاد خواهد کرد.

این در حالی است که وفایی تاکید دارد، ایران در حال پس گرفتن سهم خود در بازار انرژی جهان است که پس از اعمال اولین تحریم‌های هسته‌ای در 9 سال قبل شروع به کوچک ‌شدن کرد. صادرات نفت ایران از زمان تشدید تحریم‌های غرب در سال 2012 بیش از 50 درصد کاهش یافت و از 2.5 میلیون بشکه در روز به حدود یک میلیون و 100 هزار بشکه در روز رسید.

به گفته مهدی حسینی مسئول تیم بازبینی قرار‌داد‌های نفتی ایران بخشی از منافع شرکت‌های انرژی غربی، شرکت‌های روسی و چینی در قرار‌داد‌های جدید نفتی ایران است.

وی افزود: شرکت‌های نفتی بین‌المللی از مدل جدید قرار‌داد‌های نفتی ایران به شدت استقبال کرده‌اند. آنها منتظر نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها هستند.

جزییات قرار‌داد‌های جدید نفتی تا زمان برگزاری یک کنفرانس انرژی در لندن در ماه سپتامبر مشخص نخواهد شد، اما به‌ طور کلی براساس قرار‌داد‌های سنتی بیع متقابل ایران خواهند بود، اما برای اینکه برای شرکت‌های انرژی خارجی جذاب باشد اصلاحاتی در آنها ایجاد شده است.

حتی شرکت‌های نفتی آمریکایی در حال آغاز گفت‌وگوهایی با مسئولان انرژی ایران درباره آینده همکاری‌ها هستند.

هفته گذشته گروهی از مقامات شرکت‌های نفتی آمریکایی و سرمایه‌گذاران ظاهرا برای مذاکره درباره از سرگیری فعالیت‌ها در ایران در صورت لغو تحریم‌ها به تهران سفر کردند.

گزارشات رسانه‌ای هویت این مقامات را اعلام نکردند، اما عباس شعری مقدم معاون وزیر نفت ایران اعلام کرد که این سفر مشخصا نشان می‌دهد که صنعت نفت جهان مایل به از سرگیری تجارت با ایران است.

اگر تحریم‌ها برداشته شوند، فعالیت‌های تجاری زیادی برای انجام وجود خواهد داشت.

بنا به اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایران در حال حاضر 30 میلیون بشکه نفت را انبار کرده و در صورت لغو تحریم‌ها تولید نفت ایران می‌تواند در سال 2016 روزانه حدود 700 هزار بشکه افزایش پیدا کند.

این اولین‌ بار نیست که ایران تقریبا با قاطعیت از لغو زودهنگام تحریم‌ها سخن می‌گوید. بیژن زنگنه وزیر نفت ایران چهاردهم آوریل از اوپک خواست که برای بازکردن فضای بازگشت ایران به بازار جهانی نفت تولید خود را کاهش دهد.

نشست بعدی اوپک برای بررسی این موضوع پنجم ژوئن در وین برگزار می‌شود.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 11:11

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۴

ادامه مطلب...
 
گوشی جدید موتورولا با صفحه‌ی نمایش QHD؟
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 11:09

بانکی دات آی آر: بر اساس جدیدترین شایعات منتشر شده، به نظر می‌رسد که شرکت موتورولا در حال کار روی یک گوشی هوشمند جدید معرفی نشده با صفحه‌ی نمایش QHD است.
به گزارش دیجی کالا، بر اساس جدیدترین شایعات منتشر شده، به نظر می‌رسد که شرکت موتورولا در حال کار روی یک گوشی هوشمند جدید معرفی نشده با صفحه‌ی نمایش QHD است. این خبر را یکی از کاربران سایت «ردیت» (Reddit) منتشر کرده و ادعا کرده که به کمک یک سیستم تحلیلی توانسته است به مشخصات گوشی معرفی نشده‌ی شرکت موتورولا دست پیدا کند. با توجه به عدم وجود سند موثق برای ادعا های فرد مذکور، این خبر در قالب یک شایعه است.


بر اساس ادعا های کاربر ردیت، سه گوشی معرفی نشده‌ با شماره مدل‌های XT1578، XT1585 و XT192A توسط موتورولا در حال ساخت است که هر سه مدل مذکور از صفحه‌ی نمایش QHD بهره خواهند برد. همچنین این سه مدل گوشی به نسخه‌ی 5.1 از سیستم‌عامل اندروید موسوم به لالی‌پاپ مجهز خواهند بود. لازم به ذکر است که چندی پیش، مدل XT1578 از سه مدل مذکور در پایگاه داده‌ی HTML5Test هم رویت شده بود. حال باید تا تایید یا رد این خبر از سوی موتورولا صبر کرد.

 
محصول جدیدی از سوی سونی
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 11:02

بانکی دات آی آر: سونی از لامپ LED جدیدی رونمایی کرد کرده که در درون خود یک اسپیکر بلوتوثی نیز دارد.
تلفیقی از نور و موسیقی قطعا جذاب و دلنشین است و سونی تصمیم گرفته چنین محصولی را تولید و به بازار معرفی کند. سونی امروز از لامپ جدیدی به نام LED Light Bulb Speaker در ژاپن رونمایی کرد.

به گزارش دیجی کالا، این لامپ دارای یک اسپیکر بلوتوثی هست که لامپ LED دور تا دور آن را پوشانده است. یک طراحی زیبا که اگرچه شاید در نگاه اول اندکی عجیب باشد، اما حداقل تبلیغات سونی ادعا دارد که این لامپ اوقات خوشی را برای شما رقم خواهد زد.

کاربر می‌تواند به وسیله یک اپلیکیشن ویژه این لامپ 360 لومنی را کنترل کند. صدای اسپیکر را بلند و کوتاه کند و در عین حال بر میزان درخشندگی لامپ هم کنترل کاملی داشته باشد. یک ریموت کنترل مخصوص هم برای آن عرضه شده که از طریق NFC به آن متصل می‌شود.

سونی می‌گوید که لامپ تولیدی‌اش کوچک است، طراحی جذابی دارد و می‌تواند در مکان‌هایی که امکان نصب تجهیزات صوتی نیست، به پخش موسیقی بپردازد. LED Light Bulb Speaker از 23 می فروشش را در ژاپن و با قیمت 199 دلار آغاز می‌کند. سونی اولین بار این لامپ را در CES 2015 رونمایی کرده بود.

 
گوشی LG G4 از فن‌آوری شارژ سریع 2.0 پشتیبانی می‌کند
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 11:00

بانکی دات آی آر: ماه گذشته، در معرفی رسمی پرچم‌دار جدید شرکت LG، هیچ صحبتی در مورد پشتیبانی یا عدم پشتیبانی G4 از فن‌آوری شارژ سریع 2.0 (Quick Charge 2.0) از سوی LG انجام نشد.
به گزارش دیجی کالا، ماه گذشته، در معرفی رسمی پرچم‌دار جدید شرکت LG، هیچ صحبتی در مورد پشتیبانی یا عدم پشتیبانی G4 از فن‌آوری شارژ سریع 2.0 (Quick Charge 2.0) از سوی LG انجام نشد. به هر حال این شرکت به تازگی تایید کرده که پرچم‌دار جدیدش از فن‌آوری جدید شارژ سریع کوالکام (Qualcomm Quick Charge 2.0) پشتیبانی خواهد کرد. همراه این محصول که از پردازنده‌ی اسنپ‌دراگون 808 بهره می‌برد؛ آداپتور مخصوص این فن‌آوری عرضه نمی‌شود. در نتیجه برای استفاده از سیستم شارژ سریع LG G4، نیاز به خرید آداپتور مخصوص این کار است. در کل این خبر قطعا برای طرفداران گوشی G4 خوشحال کننده خواهد بود.

 
ویژگی های گوشی ZTE Nubia Z9
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 10:48

بانکی دات آی آر: شرکت چینی ZTE جدیداً از گوشی پرچم‌دار جدیدش Nubia Z9 رونمایی کرده. این گوشی نه‌تنها مشخصات فنی بالایی دارد، بلکه چند نوآوری جالب نیز در آن بکار رفته است.

به گزارش یک پزشک، مشخصات این گوشی به این شرح می‌باشند:

دوربین پشت ۱۶ مگاپیکسل با سنسور Sony IMX234 CMOS
لنز با گشودگی دیافراگم F2.0 و ثابت‌کنندهٔ اپتیکی
فیلم‌برداری با کیفیت ۴k
دوربین جلو ۸ مگاپیکسل
صفحهٔ نمایش ۵.۲ اینچ با کیفیت ۱۰۸۰p
پردازنده Snapdragon 810 هشت هسته‌ای ۶۴ بیتی
۳GB رم در مدل Classic و ۴GB رم در مدل Elite
اندروید ۵.۰ با رابط کاربری Nubia UI 3.0
باتری ۲۹۰۰mAh

اولین ویژگی جذاب Nubia Z9 نمایشگر بدون حاشیهٔ آن است. این نمایشگر که توسط Sharp تولیدشده، تنها ۰.۸ میلی‌متر حاشیه دارد و به خاطر خمیدگی لبه‌اش، این‌گونه به نظر می‌رسد که نه‌تنها حاشیه ندارد بلکه تا کناره‌های گوشی نیز کشیده شده است.

طراحی فلزی این گوشی، ساده و زیبا است. مدل کلاسیک آن، مشکی و مدل Elite طلایی است.

با روشن کردن Nubia Z9 با نوآوری دیگری روبرو می‌شوید که حتی از نمایشگر بدون لبه هم جالب‌تر است. کناره‌های این گوشی، لمس و فشار دست را تشخیص می‌دهند و با حرکت انگشت روی کناره، قابلیت‌های مختلف آن فعال می‌شوند. این فناوری Frame Interactive Technology یا به‌اختصار FiT نامیده می‌شود.

برای مثال اگر گوشی را به‌صورت افقی با چهار انگشت بگیرید، دوربین باز می‌شود.

وقتی گوشی را با یک دست گرفته‌اید شستتان را بالا و پایین ببرید تا برنامه‌های قبلی و بعدی بر روی صفحه بیایند. اگر دو انگشتتان را بر حاشیه بکشید، نور صفحه کم‌وزیاد می‌شود.

اگر با یک دست گوشی را گرفته‌اید و انگشت شستتان به انتهای صفحه نمی‌رسد، با دو بار فشار دادن کناره‌های گوشی، صفحه کوچک شده و به سمتی منتقل می‌شود که شست شما قرار دارد. حتی می‌توانید دو بار فشار دادن را برای گرفتن عکس از صفحه تنظیم کنید.

برای باز کردن قفل گوشی نیز می‌توانید یک حرکت خاص بر روی لبهٔ گوشی تعریف کنید. گفته‌شده برنامه‌نویسان می‌توانند از قابلیت تشخیص لمس در کناره‌های Z9 در برنامه‌هایشان بهره ببرند.

دیگر مشخصات Z9 نیز جالب‌توجه است. سنسور بکار رفته در دوربین ۱۶ مگاپیکسلی این گوشی همان سنسور باکیفیتی است که در LG G4 بکار رفته است. لذا Nubia Z9 یکی از اولین گوشی‌هایی است که از این سنسور استفاده می‌کند. دوربین جلوی ۸ مگاپیکسلی Z9 نیز طرفداران عکس سلفی را خوشحال خواهد کرد.

نرم‌افزار دوربین این گوشی NeoVision 5.1 است که ویژگی‌هایی مثل کنترل دستی تنظیمات، نقاشی با نور، زیباسازی چهره، تایم لپس، عکس گرفتن از حرکت ستاره‌ها و … دارد.

باوجود نمایشگرهای QuadHD در دیگر گوشی‌ها، نمایشگر FullHD بکار رفته در Nubia Z9 کمی قدیمی به نظر می‌رسد ولی نباید خیلی هم ناراحت باشیم. چون نمایشگری که وضوح کمتر دارد باعث صرفه‌جویی در مصرف باتری می‌شود.

فروش Z9 در چین از ۲۱ مه آغاز خواهد شد. مدل Classic مشکی به قیمت ۵۶۵ دلار، مدل Elite طلایی به قیمت ۶۴۵ دلار و مدل Premier با اسکنر اثرانگشت نیز به قیمت ۷۲۵ دلار فروخته خواهند شد.

 
مدل های تبلیغات اینترنتی در ایمیل مارکتینگ
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 10:32

در ایمیل مارکتینگ روش ها و مدل های مختلفی برای انجام تبلیغات مورداستفاده قرارگرفته است. که در این جا به معرفی مهم ترین آن ها می پردازیم.

ادامه مطلب...
 
سه راه برای ارتقای مهارتهایتان
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 10:04


این روزها، بسیار مرسوم است که کارجویان یه شغلی مشغول باشند که در زمینه ی کاری شان نیست.

ادامه مطلب...
 
زمین لرزه ی نپال: 10 کشور ونهاد ی که بیشترین کمکها را کرده اند
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 09:30

بنا بر اعلام دولت نپال، تلفات زمین لرزه ی 7.8 ریشتری که در 25 آپریل کشور را لرزاند، حال از مرز 7300 نفر گذشته است.

ادامه مطلب...
 
کدام یک از شهر ایالات متحده آمریکا طولانی ترین ساعات کار در هفته را دارند؟
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 09:24

بانکی دات آی آر: در کجای آمریکا فعالان عرصه ی کار بیشترین ساعات کاری را دارند؟ سانفرانسیسکو را میتوان سختکوش ترین شهر آمریکا دانست_کارکنان در این شهر میانگین هفتگی 44 ساعت کار را دارند. با این حال اگر رفت و آمدهای روزانه ی کاری را درنظر بگیریم، نیویورک طولانی ترین ساعات کاری در تمامی شهرهای ایالات متحده آمریکا را بخود اختصاص میدهد.

با درنظر گرفتن رفت و آمدهای کاری، به ترتیب نیویورک با 49.08 ساعت کاری در هفته، و سانفرانسیسکو با 48.58 ساعت در رده های نخست قرار میگیرند.
بواقع، رقابت در صدر جدول شهرهای دارای طولانی ترین ساعت کار هفتگی، بسیار نزدیک بود_ تفاوت میان 10 شهر نخست جدول بسیار ناچیز است. درکل، میانگین ساعات کار هفتگی شهرهای بزرگ آمریکا بدون درنظر گرفتن رفت و آمدهای کاری روزانه, 42.4 ساعت در هفته، و بدون درنظر گرفت این آمدوشدها, 46.5ساعت در هفته میباشد.

 

منبع: forbes

مترجم: مهرداد دستورانی

 
تحلیل تکنیکال نماد سرمایه گذاری ساختمان ایران
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 09:08

تحلیل تکنیکال نماد سرمایه گذاری ساختمان ایران را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه۲۱ اردیبهشت۹۴
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 08:54


شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به 31/4/94 داشته ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل 66 میلیارد ریال به مبلغ 495 ریال اعلام نموده است .

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۱ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 08:47

تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۱ اردیبهشت ۹۴ و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
مشارکت 334 میلیون دلاری بانک توسعه صادرات ایران برای احداث بندر شهید بهشتی چابهار
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 08:42

بانکی دات آی آر: بانک توسعه صادرات برای احداث و تجهیز فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار 334 میلیون دلار اختصاص داد.

به گزارش روابط عمومي بانك توسعه صادرات، آقاي دكتر علي صالح آبادي، مدير عامل اين بانك در جريان بازديد از بندر شهيد بهشتي در چابهار اين مطلب را بيان كرد و افزود: با توجه به تاكيد مقام معظم رهبري، رئيس جمهوري محترم و عزم جدي دولت مبني بر توسعه بنادر و توجه بيشتر به توسعه جنوب شرقي كشور خصوصا" سواحل مكران، بانك توسعه صادرات اين موضوع را در چارچوب توسعه زيرساختهاي صادرات كشور در اولويت طرح هاي حمايتي خود قرار داده است.
مديرعامل بانك توسعه صادرات ايران تصريح كرد: كمك به توسعه زيرساختهاي صادراتي و وارداتي كشور كه يكي از آنها توسعه بنادر است را جزء رسالت هاي بانك مي دانيم.

آقاي دكتر صالح آبادي گفت: مشاركت بانك براي اجرا و تجهيز فاز يك بندرشهيد بهشتي بوده كه از منابع صندوق توسعه ملي تامين مي شود.

رئيس هيات مديره بانك توسعه صادرات ايران خاطرنشان كرد: با اتمام فاز يك  اين بندر، ظرفيت تخليه و بارگيري فعلي از 2،5 ميليون تن به 8،5 ميليون تن در سال مي رسد.

پيش بيني شده است فاز يك بندر شهيد بهشتي چابهار تا سال 96 به بهره برداري مي رسد كه با بهره برداري از اين بندر شاهد توسعه فعاليت هاي اقتصادي در شرق كشور خواهيم بود.

گفتني است در حاشيه بندر فوق مجتمع پتروشيمي مكران با سرمايه گذاري بالغ بر 12 ميليارد ريال تعريف شده است كه زيرساخت هاي اين مجموعه عظيم به عنوان يكي از قطب هاي بزرگ پتروشيمي كشور در حال آماده سازي است.

 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، ۲۲اردیبهشت ۹۴
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 08:20

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز، به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 21 اردیبهشت 94
سه شنبه ، 22 ارديبهشت 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
تالار بورس سبزپوش شد
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 15:43

بانکی دات آی آر: بورس تهران در معاملات امروز بعد از چند هفته روند نزولی، مثبت شد و روی سبز خود را بار دیگر به سهامداران نشان داد.

به گزارش ایسنا، بورس تهران که از نیمه فروردین ماه وارد فاز منفی شده و با کاهش شدید قیمت ها و افزایش زیان سهامداران آنها را ناامید و عصبانی کرده بود، امروز بعد از مدتها مثبت شد و روی سبز خود را نمایان کرد.

افزایش اندک قیمت ها در بورس تهران موجب رشد 183 واحدی شاخص و جلوگیری از وارد شدن آن به اعداد ابتدایی سال شد به طوری که در بازار امروز دماسنج بازار سرمایه از کانال 62 هزار واحدی نجات پیدا کرد و به مرز 63 هزار واحد برگشت.

در حالی افزایش جو بی اعتمادی و نگرانی در تالار شیشه ای موجب فروش سهم توسط حقیقی‌ها و عدم واکنش آنها به اخبار مثبت شده بود که امروز بازار سرمایه به برخی اخبار مثبت سیاسی و نیز اخبار ارائه شده توسط رئیس سازمان بورس در خصوص افزایش دامنه نوسان واکنش مثبت نشان دادند و با افزایش اندک قیمت ها رو به رو شد.

با مثبت شدن اندک قیمت ها اکثر سهامداران برای کم کردن زیان خود نسبت به فروش سهام خود اقدام کردند با این حال اکثر شرکتهای بازار سرمایه به خصوص بانکها و خودرویی ها روند مثبتی به خود گرفتند به طوری که بانک های ملت، صادرات، تجارت، پالایشگاه اصفهان، تاپیکو، کشتیرانی، پالایشگاه بندرعباس، ایران خودرو، بانک انصار، سایپا و پتروشمی مبین بیشتر تاثیر را در رشد 183 واحدی شاخص بورس گذاشتند.

پتروشیمی خارک، پالایشگاه بندرعباس و پارس خودرو از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و نفت پارس، پتروشیمی فناوران و فولاد خراسان بیشترین تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

در معاملات امروز در مجموع 573 میلیون سهم به ارزش 100 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به سطح 284 هزار میلیارد تومان رسید.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری دوشنبه 21 اردیبهشت 94
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 15:30

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری دوشنبه 21 فروردین 94

ادامه مطلب...
 
گران‌ترین و ارزانترین خانه‌ها در تهران
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 14:40

بانکی دات آی آر: متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌ها در زمستان سال گذشته در تهران نزدیک به چهار میلیون تومان بوده‌است، گران‌ترین مسکن در این مدت در منطقه یک و ارزان‌ترین خانه نیز در منطقه 18 تهران به فروش رسیده‌است.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش مرکز ملی آمار از قیمت زمین در تهران در زمستان سال گذشته، متوسط قیمت هر متر زیربنای مسکونی چهار میلیون و 132 هزار تومان بوده‌است که این قیمت نسبت به پاییز این سال،‌نزدیک به 3 درصد و نسبت به زمستان سال 1392، حدود 13 درصد افزایش داشته است.

گران‌ترین خانه در این مدت، با قیمت متری هشت میلیون و 600 هزار تومان در منطقه یک تهران به فروش رسیده‌ و ارزان‌ترین خانه نیز واقع در منطقه 18 تهران و با قیمت هر متر مربع نزدیک به دو میلیون تومان معامله شده‌است.

همچنین تغییرات قیمت فروش هر متر زیربنای مسکونی در معاملات انجام شده، بین حداقل حدود 650 هزار تومان در منطقه 12 و حداکثر بیش از 24 میلیون تومان در منطقه دو بوده‌است.

بر اساس این گزارش،‌از کل معاملات انجام شده برای فروش زیربنای مسکونی در مناطق بیست و دو گانه شهرداری تهران، منطقه 5 با 12.6 درصد، دارای بیشترین سهم و منطقه 22 با 0.8 درصد دارای کمترین سهم است.

همچنین تعداد معاملات زیربنای مسکونی در تهران نسبت به پاییز سال گذشته بیش از 20 درصد و نسبت به تعداد معاملات زمستان سال 1392،‌ نزدیک به 5 درصد افزایش داشته است.

 
تحلیل تکنیکال نماد بانک صادرات
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 13:23

تحلیل تکنیکال نماد بانک صادرات را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه 20 اردیبهشت 94
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 13:06

طبق اطلاعات منتشره شرکت برای سال مالی منتهی به 29/12/93 ؛ سود هر سهم آن با سرمایه ای بالغ بر 140 میلیارد ریال به مبلغ 637 ریال محقق شده که بیانگر پوشش 71 درصدی مبلغ پیش بینی شده می باشد.هم چنین این رقم نسبت به سال قبل از آن 78 درصد افت داشته است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس 20 اردیبهشت 94 و پیش بینی بازار فردا
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 13:01

تحلیل اختصاصی از بازار بورس 20 اردیبهشت 94 و پیش بینی بازار فردا را می خوانید.

ادامه مطلب...
 
خبر رییس سازمان بورس از زمان افزایش دامنه نوسان
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 11:23

بانکی دات آی آر: رییس سازمان بورس از افزایش دامنه نوسان و افشای مستقیم اطلاعات در سامانه کدال از اول خرداد‌ماه خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمد فطانت در نشستی خبری با خبرنگاران گفت: بعد از انتشار شاخص‌های جدید و اصلاح حجم مبنا مقرر شده است تا دامنه نوسان قیمت سهام نیز با تغییراتی مواجه شود. بنابراین از ابتدای خرداد‌ماه دامنه نوسانات شرکت‌های بورسی با یک درصد افزایش از 4 به پنج درصد می‌رسد.

وی افزود: بدین ترتیب روزانه قیمت سهام می‌تواند با پنج درصد افزایش یا کاهش مورد معامله قرار بگیرد که امیدواریم این تغییر بتواند در روان‌سازی بازار سرمایه و برگشت رونق به این بازار نقش موثری ایفا کند.

رییس سازمان بورس اضافه کرد: همچنین از ابتدای خرداد‌ماه اطلاعات ناشرین به صورت مستقیم روی سامانه کدال قرار گرفته و سازمان بورس بررسی‌های خود را پس از انتشار اطلاعیه آن انجام می‌دهد.

فطانت خاطر نشان کرد: بنابراین لازم است مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت‌های بورسی با دقت بیشتری نسبت به ارائه اطلاعات اقدام کنند تا هیچ‌گونه نقصی در اطلاعات ارائه شده وجود نداشته باشد و اطلاعات با کمترین ابهام مواجه نشود.

 
واریز تمام اقساط سررسید شده دارایی‌های بلوکه‌شده ایران
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 11:20

طبق اعلام معاون ارزی بانک مرکزی تمامی اقساط سررسید شده داراییهای ارزی ایران در قالب دور سوم آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده واریز شده است.

ادامه مطلب...
 
حداقل و حداکثر دستمزد رانندگان و کارگران
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 11:19

بانکی دات آی آر: بر اساس گزارش مرکز آمار از دستمزد نیروی انسانی در نیمه دوم سال گذشته حداکثر دستمزد یک سرکارگر معادل ساعتی 10 هزار و 600 تومان و حداکثر دستمزد کارگر ساده معادل هفت هزار و 187 تومان است.

به گزارش ایسنا، براساس آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار از دستمزد نیروی انسانی شاغل در طرح‌های عمرانی در نیمه دوم سال گذشته حداقل دستمزد یک سرکارگر به ازای هر ساعت معادل پنج هزار و 600 تومان و حداکثر دستمزد وی معادل 10 هزار و 600 تومان بوده است.

بر این اساس در حالی که متوسط دستمزد یک سرکارگر در نیمه دوم سال گذشته نزدیک به ساعتی هشت هزار تومان است، این دستمزد نسبت به نیمه اول این سال پنج درصد و نسبت به نیمه دوم سال 1392 حدود 30 درصد افزایش داشته است.

همچنین حداقل دستمزد یک کارگر ساده در مدت‌زمان مورد بررسی به ازای هر ساعت نزدیک به چهار هزار تومان وحداکثر دستمزد ساعتی هفت هزار تومان بوده است.

براین اساس متوسط حقوق کارگران ساده در نیمه دوم سال گذشته نزدیک به شش هزار تومان بود که این رقم نسبت به نیمه قبل حدود چهار درصد و نسبت به نیمه دوم سال 1392، 30 درصد افزایش داشته است.

همچنین براساس این گزارش در نیمه دوم سال گذشته حداقل دستمزد راننده ماشین سبک سواری معادل ساعتی پنج هزار تومان و حداکثر دستمزد معادل ساعتی هشت هزار تومان و متوسط دستمزد این راننده معادل هر ساعت شش هزار و 500 تومان بوده است.

بر این اساس حقوق رانندگان ماشین‌های سبک سواری در نیمه دوم سال گذشته نسبت به نیمه اول این سال نزدیک به چهار درصد و نسبت به مدت مشابه در سال 1393، 30 درصد افزایش داشته است.

 
تعمیر خودروهای آمریکایی در ایران!
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 11:16

بانکی دات آی آر: اگرچه خودروهایی مانند شورلت و دیگر خودروهای آمریکایی و بعضا اروپایی به دلیل نداشتن نمایندگی، مجوز ورود به ایران را ندارند اما در مناطق آزاد کشور تردد کرده و تعمیر می‌شوند.

به گزارش ایسنا، در برخی از مناطق آزاد کشور تردد خودروهایی چون شورلت و دیگر خودروهای لوکس آمریکایی و اروپایی چشمگیر است.

این خودروها مجوز ورود به سرزمین اصلی (ایران) را ندارند و تنها می‌توانند در محدوده مناطق آزاد کشور تردد کنند و البته به دلیل معاف بودن از پرداخت گمرکی، با هزینه‌ای حدودا نصف هزینه خودروهای وارد شده در سرزمین اصلی، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگرچه در گذشته در صورت خرابی احتمالی، این خودروها یا در پارکینگ‌ها متوقف شده یا به خارج از کشور منتقل می‌شدند اما بالا بودن حجم تردد آنها در مناطق آزاد کشور باعث شده شرکت‌هایی نیز برای ارائه خدمات پس از فروش و تعمیر این خودروها تشکیل شوند.

در این زمینه یک کارشناس صنعت خودرو می‌گوید: در دنیا شرکت‌هایی در حوزه خدمات پس از فروش خودروها فعال هستند که به آنها شرکت‌های جنرال سرویس گفته می‌شود. این شرکتها فارغ از کشور سازنده خودرو و نوع برند، می‌توانند به تمام خودروها خدمات پس از فروش ارائه کنند.

فربد زاوه ادامه می‌دهد: در ایران نیز این شرکت‌ها شکل گرفته‌اند و حوزه اصلی فعالیت آنها در مناطق آزاد کشور است که بسیاری از خودروهای آمریکایی، اروپایی و غیره که فاقد نمایندگی فروش در ایران هستند در آنجا تردد می‌کنند.

وی با بیان اینکه شرکتهای جنرال سرویس معمولا بر ارائه خدمات پس از فروش به خودروهای خاص متمرکز هستند، خاطرنشان می‌کند: حوزه اصلی کاری شرکتهای جنرال سرویس تامین و تعویض قطعات یدکی است و معمولا امکان ارائه سرویس به خودروهای دارای تصادفات سنگین را ندارند.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز دوشنبه 21 اردیبهشت 94
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 11:12

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز دوشنبه 21 اردیبهشت 94

ادامه مطلب...
 
کاهش نرخ سود تسهیلات درد صنعت را دوا می‌کند؟
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 10:44

بانکی دات آی آر: دو هفته پیش نرخ سود تسهیلات بانکی چهار درصد کاهش یافت تا اندکی امید به بخش صنعت کشور که این روزها بیش از همیشه از کمبود نقدینگی رنج می‌برد، تزریق شود اما انگار این کاهش چهار درصدی هم نتوانسته انتظارات صنعتگران را برآورده کند.

به گزارش ایسنا، در سال گذشته حدود 340 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بخش‌های مختلف کشور ارائه شد که بر اساس آمار بانک مرکزی ایران 31 درصد از کل تسهیلات پرداختی مربوط به گروه صنعت و معدن بوده است.

البته وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود که حدود نیمی از این تسهیلات پرداخت جدید نبوده و صرفا مربوط به استمهالات بوده است که به این ترتیب از مجموع حدود 110 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده به صنعت حدود 55 هزار میلیارد تومان آن پرداخت جدید بوده است.

این در حالی است که به رغم افزایش سهم بخش صنعت و معدن نسبت به سال پیش از آن، همچنان صنعتگران نسبت به میزان تسهیلات پرداختی رضایت نداشته و نعمت زاده نیز گفته بود که سهم صنعت و معدن باید حداقل به 42 درصد برسد تا زمینه‌های خروج از رکود فراهم شود.

اما موضوعی که بیش از پیش موجب نارضایتی دست‌اندرکاران صنایع کوچک و متوسط است، بالا بودن نرخ بهره‌های تسهیلات ارائه شده بود که هرچند سقف آن 28 درصد برای عقود مشارکتی اعلام شده بود اما بعضا صنعتگران از پرداخت بهره‌های 30 درصدی صحبت می‌کردند.

بسیاری از فعالان این صنایع معتقد بودند که تقریبا در کشور هیچ صنعتی 30 درصد سود ایجاد نمی‌کند که بخواهد از پس پرداخت این سودها برآید.

کاهش نرخ سود بانکی از زمانی کلید خورد که تورم و در پی آن نرخ سود سپرده‌های بانکی کاهش یافت و همین امر انتظارات را برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی افزایش داد و در نهایت سبب شد شورای پول و اعتبار کاهش چهار درصدی نرخ سود تسهیلات بانکی را تا 24 درصد تصویب کند.

این کاهش نرخ سود در ابتدا به نظر می‌آمد که باعث خشنودی صنعتگران شود اما به نظر می‌رسد که انتظار آن‌ها بیش از این مقدار است و با کاهش چهار درصدی توقع آن‌ها برآورده نخواهد شد؛ به طوریکه برخی از آن‌ها معتقدند که تا نرخ سود تسهیلات بانکی تک رقمی نشود، باری از روی دوش صنعت برداشته نخواهد شد.

کاهش نرخ سود، هیاهو برای هیچ!

پس از این تصمیم شورای پول و اعتبار، بیژن پناهی‌زاده - عضو هیات رییسه خانه صنعت و معدن ایران - گفت: تا زمانی که منابعی برای پرداخت تسهیلات به بخش تولید در بانک‌ها نباشد، کاهش نرخ سود تسهیلات به این شکل تنها هیاهو برای هیچ و شعار است.

وی با بیان اینکه بانک‌های دولتی در حال حاضر منابعی برای پرداخت به بخش تولید ندارند، تصریح کرد: پایین آمدن نرخ سود در این شرایط کمکی به حال بخش تولید نمی‌کند و تنها سبب می‌شود که پول ما از سمت بانک‌های دولتی به سوی موسسات مالی و اعتباری مجاز یا غیر مجاز روانه شود.

به گفته این عضو هیات رییسه خانه صنعت و معدن ایران به این شکل گره‌ای از کار تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران باز نمی‌شود و دولت باید بدهی خود را به بانک‌ها پرداخت کند و سرمایه آن‌ها را افزایش دهد تا منابع لازم را برای اعطای تسهیلات به بخش تولید داشته باشند.

وی با بیان اینکه کاهش چهار درصدی نرخ سود عملا تاثیری در عملکرد تولید نخواهد داشت، گفت: میزان بهره در کشورهای پیشرفته دنیا بین چهار تا پنج درصد است و به این ترتیب اگر نرخ سود در ایران از 28 به 24 درصد هم برسد تفاوتی به حال تولیدکننده نمی‌کند، چراکه همچنان قیمت تمام شده تولید کالا در ایران بالاست و توان رقابت با تولیدکنندگان خارجی را ندارند.

پناهی‌زاده موسسات مالی و اعتباری را خطرناک ترین عنصر در اقتصاد کشور دانست و گفت: این موسسات نقش و جایگاهشان در اقتصاد مشخص نیست و در عین حال سرمایه‌های مردمی را نیز از سوی بانک‌های دولتی به سمت خود کشانده‌اند.

وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات با سودهای زیاد توسط این موسسات مشکل ایجاد می‌کند، گفت: این موسسات به همین دلیل خودشان ایجاد کننده تورم هستند و به آن دامن می زنند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد که سه موضوع مهم همچنان ذهن صنعتگران را درگیر خود کرده است که مهم‌ترین آن کمبود منابع مالی بانک‌ها برای ارائه تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط است.

این در حالی است که سلیمانی - معاون سازمان صنایع کوچک و شهر‌ک‌های صنعتی ایران - مدعی شده که در ایران برعکس تمام کشورهای پیشرفته و در حال توسعه دنیا تسهیلات بانکی بیشتر به سمت صنایع بزرگ می‌رود تا صنایع کوچک و متوسط.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و فعالان عرصه صنعت معتقدند که دولت در راستای سیاست‌های خود برای جلوگیری از افزایش تورم به شکلی انقباضی عمل کرده و همین کار رکود را در صنعت کشور تشدید می‌کند.

بنابراین می‌توان گفت دولت هنوز پروژه بزرگی برای افزایش منابع مالی بانک‌ها و میزان تسهیلات ارائه شده به بخش تولید دارد. از سوی دیگر گفته می‌شود که حتی در صورت پرداخت تسهیلات با سود 24 درصد دردی از صنعت دوا نخواهد شد، چراکه این نرخ سود در مقابل نرخ‌های چهار و پنج درصدی کشورهای دیگر تا اندازه‌ای بالاست که قیمت تمام شده را افزایش داده و در نهایت توان رقابت را از بخش تولید می‌گیرد.

همچنین موسسات مجاز و غیر مجاز مالی و اعتباری که اقدام به پرداخت تسهیلات با بهره‌های سنگین می‌کنند نیز به عنوان یک تهدید برای صنعت کشور برشمرده شده است، چراکه در نهایت با این کار خود باعث ایجاد تورم می‌شوند.

البته در این میان صنعتگرانی هم وجود دارند که با نگاه معتدل‌تر به موضوع نگاه کرده و جنبه‌های مثبت کاهش نرخ سود را نیز می‌بینند اما در نهایت آن‌ها هم هنوز از وضعیت راضی نیستند.

تولید همچنان زیر بار بهره‌های دو رقمی

در این میان سید محمدرضا مرتضوی - دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران - کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی را اقدامی درست و منطقی دانسته و درعین حال گفته است که در شرایط فعلی کاهش چهار درصدی این نرخ نمی‌تواند به رقابت‌پذیر شدن بخش تولید کمک کند و بخش تولید همچنان زیر بار ارقام دو رقمی بهره‌های بانکی فشار زیادی متحمل می‌شود.

وی اظهار کرد که هر قدمی که در جهت منطقی شدن نرخ سود تسهیلات بانکی برداشته شود خوب است و سایر بخش‌ها می‌توانند خود را با این نرخ‌ها هماهنگ کنند اما با توجه به وجود رکود در بخش تولید نمی‌توان خود را به سرعت با این نرخ‌ها تطابق داد.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه بانک مرکزی باید ضرورت کنترل تورم، افزایش نقدینگی و نظارت مالی را بیشتر مورد توجه خود قرار دهد، گفت: باید ردیفی در بودجه مشخص شود که بر اساس آن چند درصد از نرخ سود تسهیلات بخش تولید از محل درآمدهای هدفمندی، صندوق توسعه ملی و ... توسط دولت تامین شود و از این طریق سود کاهش یابد.

مرتضوی افزود: مدت‌هاست که این موضوع به فراموشی سپرده شده و در دو دولت قبلی از بین رفته است.

گفته‌های مرتضوی البته در حالی مطرح شد که چند روز بعد، صالحی نیا - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – از ارائه تسهیلات با سود 19 درصد به واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل خبر داد.

به عبارت دیگر وی گفته بود که پنج درصد از سود تسهیلات واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل از طریق یارانه توسط وزارت صنعت به آن‌ها پرداخت می‌شود.

هرچند که هنوز مشخص نیست که روال انجام این کار به چه صورت است و چه واحدهایی می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند اما جرقه‌ای که زده شده تا حدودی امیدوار کننده به نظر می‌رسد.

بنابراین می‌توان گفت که در صورتی که سایر دیدگاه‌های صنعتگران در زمینه تسهیلات بانکی مورد توجه قرار گیرد، می توان امیدوار بود که بخش تولید در کشور تا حدودی تکان خورده و به رونق نزدیک شود.

 
تسلا ضرر می‌دهد
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 10:28

بانکی دات آی آر: با وجود ضرری که بار دیگر تسلا در سه‌ماهه اول سال 2015 متحمل شده، ارزش سهام آن افزایش پیدا کرده است. چرا؟
به گزارش دیجی کالا، اخیرا «تسلا موتورز» گزارش مالی سه‌ماهه اول سال 2015 خود را منتشر کرد. بر اساس این گزارش تسلا ضرری 154.2 میلیون دلاری را به ثبت رسانده است.

در حالت طبیعی، چنین ضرری برای هیچ شرکت خودروسازی خوش یمن نخواهد بود، اما شرایط برای تسلا برعکس است و پس از انتشار گزارش مالی ارزش سهام تسلا 11 درصد رشد داشته است.

اما چرا علیرغم ضرر، شاهد افزایش ارزش سهام بوده‌ایم؟ تسلا تا رسیدن به مرحله سوددهی فاصله دارد، اما همزمان با افزایش درآمدهای این شرکت طی هر سه‌ماهه و قراردادن آن در کنار هزینه بالای تکنولوژی‌های مدرن، تولید مدل‌های جدید خودرو و عدم تکمیل فرآیند بهره‌وری قابل‌قبول سبب شده تا سهام‌داران بازار تنها به میزان ضرر این شرکت نگاه کنند و نه میزان سود آن. و نکته مثبت گزارش اخیر تسلا این است که میزان ضرر تسلا کمتر از حد انتظار بوده است.

وال استریت انتظار داشت که تسلا ضرری 52 سنتی به ازای هر سهم را به ثبت برساند، در حالی که ضرری 36 سنتی به ازای هر سهم را ثبت کرده است.

علاوه بر این، وال استریت پیشبینی می‌کرد که تسلا در سه‌ماهه اول درآمدی 1.04 میلیارد دلاری را کسب کند که تسلا باز هم از این پیشبینی فراتر رفته و به درآمدی 1.1 میلیارد دلاری دست پیدا کرده است. این دو عامل و ردکردن پیشبینی های تحلیلگران سبب شده تا ارزش سهام تسلا حالا به 230 دلار به ازای هر سهم برسد.

درآمد 1.1 میلیارد دلاری تسلا حاصل فروش 10,045 خودروی Model S بوده است که از سوی دیگر موفق به تولید 11,160 خودرو در این مدت زمان شده است. با آغاز فرآیند تولید کراس‌آور Model X در سه ماهه‌سوم سال، تسلا انتظار دارد که میزان فروش این شرکت تا انتهای سال به 55 هزار دستگاه برسد. چنین رشدی 74 درصد بیشتر از میزان کل فروش آن در سال 2014 خواهد بود.

خودرو تنها محصول تسلا نیست و این شرکت اخیرا دو محصول «پاوروال» و «پاورپک» را نیز به بازار معرفی کرده و در عرض تنها یک هفته به پیش فروشی 38 هزار عددی از آن‌ها دست پیدا کرده که رکوردی بسیار قابل‌توجه است.

البته این تنها آغاز راه برای تسلا خواهد بود و این شرکت در ماه مارس 2017 خودروی Model 3 ارزان‌قیمت خود را به بازار می‌فرستد و در آن زمان بسیاری از مشتریان که توانایی خرید Roadster اسپورت و Model S را نداشته‌اند به جرگه خریداران تسلا اضافه خواهند شد. «ایلان ماسک» مدیرعامل تسلا اعتقاد دارد که اگر شرایط به خوبی پیش برود، شرکتش تا سال 2025 کسب و کار خود را در حد و اندازه‌های شرکت بزرگی چون اپل گسترش خواهد داد.

 
رام جدید وان‌پلاس عرضه خواهد شد
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 10:21

بانکی دات آی آر: شرکت وان‌پلاس، یکی از سازنده‌‌های گوشی‌های هوشمند در چین تایید کرد که رام جدید این شرکت موسوم به «هیدروژن» (HydrogenOS)، در تاریخ هفتم خرداد ماه سال جاری (28 May 2015) در کشور چین عرضه خواهد شد.
شرکت وان‌پلاس، یکی از سازنده‌‌های گوشی‌های هوشمند در چین تایید کرد که رام جدید این شرکت موسوم به «هیدروژن» (HydrogenOS)، در تاریخ هفتم خرداد ماه سال جاری (28 May 2015) در کشور چین عرضه خواهد شد. لازم به ذکر است که رام هیدروژن مدلی متفاوت از رام چینی «اکسیژن» (OxygenOS) است. این رام بر پایه‌ی نسخه‌ی پنجم از سیستم‌عامل اندروید موسوم به لالی‌پاپ ساخته شده است. از قابلیت‌های ویژه‌ی این رام می‌توان به بهبود عمر باطری و بالاتر رفتن بازده‌ای گوشی اشاره کرد. بر اساس گزارش شرکت وان‌پلاس، رام هیدروژن در تاریخ مذکور به طور رسمی در کشور چین عرضه خواهد شد.

 
مژده گوگل به ایرانی ها
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 10:11

بانکی دات آی آر: بسیاری از موارد ما نیاز پیدا می‌کنیم که یک فایل گرافیکی را به متن تبدیل کنیم:

به گزارش یک پزشک، – دانشجو هستیم و لازم می‌شود ده – بیست صفحه از کتاب مرجع فارسی را به صورت تایپ‌شده داشته باشیم.

– محقق هستیم و لازم می‌شود به سرعت تایپ‌شده ده‌ها کتاب و مقاله را داشته باشیم، تا در فصت بعدی روی آنها تحقیق کنیم و ویرایش‌شان کنیم.

– یک کتاب و مجله قدیمی داریم و دوست داریم، این کتاب را در محیط اینترنت با دیگران به اشتراک بگذاریم.

در همه این موارد نیاز به دسته‌ای از نرم‌افزارها پیدا می‌شود به نام OCR یا Optical Character Recognition که به سرعت، یک فایل گرافیکی را هوشمندانه به متن تبدیل کند و ما را از مشقت تایپ کُند رها کند.

گرچه سالهاست که OCRهای خوب به زبان انگلیسی و نیز تعداد قابل توجهی از زبان‌های دیگر در دسترس بودند، اما به جرأت می‌توانم بگویم که هیچ OCR خوبی به زبان فارسی در دسترس نبود.

من شخصا با زحمت زیاد چند OCR گران‌قیمت به زبان فارسی را تهیه کرده‌ام و باید بگویم که نتایج آنها واقعا وحشتناک بودند! تعداد قابل توجهی آنها در واقع تنها از هسته OCRهای مشهور مثل Readiris استفاده می‌کردند و با یک رابط کاربری جدید، سعی می‌کردند که بقبولانند کار جدیدی در عرصه OCR انجام داده‌اند.

غالبا فایل متنی که این OCRها ارائه می‌دادند، آنقدر پراشتباه بود که  شما راحت‌تر بودید که خودتان متن را تایپ کنید تا اینکه متن را به آنها بسپارید.

اما ششم ماه می – یعنی ۴ روز پیش- روز خوبی برای ما ایرانی‌ها و نیز شهروندان ده‌ها کشور دیگر دنیا بود. چرا؟

چون گوگل اعلام کرد که ویژگی OCR را برای ۲۰۰ زبان دنیا به گوگل درایو خود افزوده است!

یعنی الان شما می‌توانید یک فایل تصویری یا یک PDF اسکن شده به زبان فارسی را در گوگل درایو آپلود کنید و بعد از مدتی، فایل متنی فارسی، آن را با میزان دقت بسیار خوب و حداقل اشتباه دریافت کنید.

پیداست که اگر وضوح اسکن یا عکس شما خیلی پایین باشد، OCR گوگل نمی‌تواند معجزه کند. اما طبق آزمایش من، OCR گوگل در وضوح‌هایی که OCRهای روتین، معمولا اشتباهات خیلی زیاد داشتند، به راحتی می‌تواند کار کند.

کار با OCR گوگل آسان است:

۱- به گوگل درایو خود بروید و فایل مورد نظر را آپلود کنید.

۲- بعد از مدتی در کنار فایل آپلود شده اصلی، یک فایل متنی با اسم مشابه ایجاد می‌شود.

۳- روی این فایل راست کلیک کنید و از open with، گزینه google docs را انتخاب کنید و فایل متنی را دریافت کنید.


البته باید خاطرنشان کنم که متن‌های ایجادشده با این روش هنوز به ویرایش نهایی کاربر نیاز دارند. گاهی هم اختلالاتی مثل از قلم افتادن برخی از سطرها هنگام تبدیل به متن مشاهده می‌شوند.

 
بهترین کارفرمایان آموزش در ایالات متحده
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 10:00

بانکی دات آی آر: برخی دانشگاهها به وضعیت دانشکده های هنری و یا فارغ التحصیلان میلیارد دلاری خود میبالند، اما کدام موسسات بیشتر از سایرین مورد علاقه ی کارکنان شان هستند؟ Forbes و statista از بیش از 20000 آمریکایی شاغل در شرکتهای بزرگ، موسسات غیرانتفاعی، آژانسهای دولتی و جوامع چندملیتی آمریکا این سوال را پرسیدند که: در یک مقیاس 0 تا 10 چقدر احتمال دارد که کارفرمای خود را به شخصی دیگر توصیه کنید؟ پاسخهای دریافتی کمک کرد تا لیست بهترین کارفرمایان سال 2015 آمریکا تدوین گردد.

از حیث تحصیلی، دانشگاه واشینگتن در سنت لوییس از سوی کارکنانش تمره 9.31 که بیشترین نمره در این میان میباشد را دریافت کرد. این دانشگاه در رتبه بندی آکادمیک دانشگاههای جهان در رده ی 32 قرار دارد، حال آنکه برنامه های دوره ی کارشناسی آن از سوی اخبار ایالات متحده و گزارش جهان (U.S. News and World Report)، در خود ایالات متحده آمریکا در رده ی چهاردهم قرار دارد. MIT با 9.20 امتیاز در رده ی دوم جای دارد، و دانشگاه یــوتــا با کسب نمره ی 9.12 از سوی کارکنانش در جایگاه سوم این رتبه بندی قرار میگیرد.

منبع: forbes
مترجم: مهرداد دستورانی

 
نمونه هایی از انواع رزومه: تاریخی، ترکیبی، عملکردی
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 09:54

نمونه هایی از انواع رزومه: تاریخی، ترکیبی، عملکردی

ادامه مطلب...
 
9 پرسش برای متقاضیان مشاغل مدیریت و مدیریت اجرایی
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 09:40


اگر داوطلب مشاغل مدیریتی هستید، سوالاتی برایتان مطرح خواهد شد که از داوطلبان دیگر پرسیده نمیشود.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز 21 اردیبهشت 94
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 09:03

صفحه اول روزنامه های اقتصادی امروز، به این مسایل می پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- ۲۰ اردیبهشت ۹۴
دوشنبه ، 21 ارديبهشت 1394 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۴
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1394 ، 14:51

وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۴

ادامه مطلب...
 
استراتژی جدید صندوق توسعه در حمایت از بورس
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1394 ، 14:13

بانکی دات آی آر: مدیر عامل مرکز مالی ایران از عملکرد صندوق توسعه در یکسال اخیر دفاع کرد و در پاسخ به انتقادات مطرح شده گفت: صندوق توسعه هیچ‌گونه عرضه سنگینی در بازار سرمایه نداشته و حمایت صندوق توسعه متناسب با شرایط بازار ادامه خواهد داشت.

علی نقوی در گفت‌وگو با ایسنا، به عملکرد صندوق توسعه اشاره کرد و گفت: صندوق توسعه طبق اساسنامه و امیدنامه عمل کرده و متناسب با شرایط بازار نقش حمایتی خود را ایفا می کند.

وی با بیان این‌که هفته گذشته جلسه‌ای با دارندگان واحد‌های صندوق برگزار شد، گفت: در این جلسه نهادهایی که بیش از 10 درصد واحدهای صندوق را در اختیار داشتند به همراه روسای هیات مدیره و مدیران عامل شرکتهای بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس و رئیس هیات مدیره مرکز مالی ایران دیدگاه‌های مختلف در مورد نحوه‌ی فعالیت صندوق مطرح و مقرر شد تا استراتژی جدیدی تدوین شده و سایت صندوق به منظور انتشار اطلاعات راه‌اندازی شود.

مدیرعامل مرکز مالی در خصوص زمان تغییر استراتژی صندوق اظهار کرد: هیچ نهاد مالی در دنیا استراتژی سرمایه‌گذاری خود را افشا نمی‌کند، اما اصول کلی استراتژی های صندوق توسعه پس از تایید و تصویب نهایی از طریق سایت صندوق، اطلاع رسانی خواهد شد.

نقوی با بیان اینکه دارندگان واحد‌های صندوق از عملکرد صندوق توسعه اظهار رضایت کردند، خاطرنشان کرد: دارندگان واحدهای صندوق معتقدند که چشم‌انداز بازار مثبت بوده و صندوق باید متناسب با این چشم‌انداز حمایت خود را از بازار انجام دهد.

نقوی با بیان این‌که صندوق توسعه هیچ‌گونه عرضه سنگینی در بازار سرمایه نداشته است، به انتقادات مطرح شده در خصوص عملکرد صندوق توسعه پاسخ داد و افزود: صندوق توسعه جز در راستای حمایت از بازار سرمایه اقدام دیگری انجام نداده است.

مدیر عامل مرکز مالی ایران خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی افراد در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات نادرستی در خصوص عملکرد حقوقی ها مطرح می‌کنند که الزاما درست نیست و این اطلاعات نادرست،نباید مبنای تصمیم‌گیری‌ سرمایه گذاران ‌شود.

به گفته ی نقوی،هدف از تشکیل صندوق توسعه بر اساس اساسنامه افزایش تعادل در بازار از طریق خرید اوراق بهادار پذیرفته شده بوده و در شرایطی که به علت حاکمیت جو روانی، عرضه اوراق در این بازارها افزایش و قیمت آن ها بیش از حد منصفانه کاهش یافته و فروش اوراق در اثر افزایش غیر منطقی تقاضا افزایش پیدا کرده است و نگرانی از تشکیل حباب های قیمت وجود دارد ، افزایش نقد شوندگی بازار سهام است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد واحدهای سرمایه گذاری صندوق توسعه 6 میلیون و 253 هزار واحد بوده و 26 سرمایه گذار متشکل از بانکها، بیمه ها و شرکتهای سرمایه گذاری در این صندوق سرمایه گذاری کرده اند ، در مورد چگونگی هزینه کردن این منابع در بازار سرمایه گفت: همانگونه که اشاره شد منابع صندوق در راستای اهداف اساسنامه آن صرف می شود و زمانیکه بازار با فشار عرضه غیر منطقی و زیاد مواجه شده توانسته از شدت فشار عرضه بکاهد.

مدیر عامل مرکز مالی ایران در مورد اینکه صندوق توسعه در سال جاری چه میزان در بورس فعالیت کرده است، پاسخ داد: نحوه فعالیت صندوق در سال 1394 نسبت به سال گذشته تغییر خاصی نکرده و بر اساس مقررات و اهداف مصرح در اساسنامه اقدام شده است.

وی در خصوص انتقادات مطرح شده از عملکرد صندوق توسعه در سالجاری گفت: حمایت صندوق توسعه متناسب با شرایط بازار ادامه خواهد داشت و در صورتیکه بازار شرایط طبیعی خود را داشته باشد و عرضه و تقاضا منطقی نباشد، در بازار فعالیت نمی کند، اما زمانیکه عرضه و تقاضای غیر متعارف واقعی در بازار وجود داشته باشد، وارد شده و به نقدشوندگی سهام کمک می کند.

نقوی با تاکید بر اینکه اکثر مطالبی که در شبکه های اجتماعی در خصوص عملکرد صندوق منتشر می شود نادرست بوده و برخی قصد دارند با اسم صندوق منافع خود را حداکثر کنند، در مورد استراتژی آینده صندوق برای حضور در بازارگفت: استراتژی صندوق نیز بر اساس اهداف صندوق مشخص می شود.

به گفته ی نقوی صندوق توسعه به دنبال سودآوری نبوده و نقش حمایتی و نقدشوندگی دارد و بر خلاف تصور برخی افراد این صندوق به اطلاعات نهانی بیشتر از آنچه در بازار وجود دارد، دسترسی ندارد.

 
راه‌اندازی لیزینگ مسکن جدی شد
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1394 ، 14:11

بانکی دات آی آر: بعد از کنار رفتن مقطعی طرح لیزینگ مسکن از سوی بانک مرکزی، به نظر می رسد شرایط برای بازگشت لیزینگها به حوزه مسکن فراهم شده و کلیات آن مورد توافق بانک مرکزی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، حدود یکسال پیش کانون شرکتهای لیزینگ با حمایت وزرات راه و شهرسای طرح فعالیت مجدد لیزینگ در حوزه مسکن را با ارسال نامه‌ای به بانک مرکزی مطرح کرد. این درحالی است که در دولت قبل، فعالیت لیزینگ‌ها در زمینه مسکن با استدلال افزایش نرخ تورم و رشد تصاعدی قیمت خانه با صدور بخشنامه به نوعی ممنوع شده بود.

پیشنهاد این گونه بود که در صورت ورود لیزینگها به بخش مسکن آنها حدود 70 تا 80 درصد هزینه خرید خانه را پرداخت کرده و مابقی را مشتریان بپردازند.

اما بانک مرکزی که با کلیت طرح لیزینگ مسکن مخالفتی نداشت مدتی بعد شرایط به ویژه شرایط اقتصاد کلان را برای عملی شدن این طرح مناسب ندانست و برای مدتی آن را منتفی اعلام کرد.

بعد از طرح موضوع در بانک مرکزی تهرانفر-معاون نظارت بانک مرکزی- با اعلام اینکه لیزینگ مسکن تنها در حد بحث و بررسی بود تا از نظر امکان‌سنجی مورد ارزیابی قرار گیرد عنوان کرد که جلساتی برای بررسی این موضوع برگزار شد، اما در این حد نبود که آیین‌نامه‌ای تدوین شده و از این به بعد تامین هزینه مسکن به لیزینگ‌ها و بانک‌ها واگذار شود، بنابراین اجازه ورود به این مساله را ندارند.

وی این را هم گفت که لیزینگ مسکن به طور کامل رد نشده بلکه بانک مرکزی به این نتیجه رسید و تشخیص داد که این موضوع فعلا انجام نشود زیرا از نظر زمانی موقعیت اجرایی ندارد.

موضوع لیزینگ مسکن مدتی مسکوت ماند تا اینکه مواضع بانک مرکزی در سال جاری امید برای حضور جدی تر لیزینگ در صنعت ساختمان را بیشتر از قبل کرد. به گونه ای که ارجمندنژاد-مدیر کل مقررات و مجوزهای بانک مرکزی- با اشاره به دلایلی که عمده آن ریشه در مسائل کلان اقتصادی دارند و مانع از رونق و توسعه لیزینگ‌ها شده اند اعلام کرد که با توجه به مجموعه اقداماتی که در حوزه اقتصادی انجام شده به دنبال ساماندهی و تنوع دادن به آن ها بوده و بانک مرکزی با دید مثبت درخواست‌های جدید را بررسی می کند.

وی تاکید کرد که بانک مرکزی نگاه مثبتی نسبت به لیزینگ مسکن داشته و در زمان مناسب به دنبال اجرایی کردن آن خواهد بود.

اما کاهش نرخ تورم به عنوان یکی از متغیرهای کلان اقتصادی همچنین ثبات نسبی برقرار شده در اقتصاد در باز شدن پرونده لیزینگها بی تاثیر نبود و اعلام اخیر معاون وزیر راه و شهرسازی حاکی از پیشرفت های قابل توجهی در طرح لیزینگهاست.

آنطور که مظاهریان عنوان کرده کلیات لیزینگ مسکن مورد توافق بانک مرکزی قرار گرفته و این بانک باید آیین‌نامه‌های آن را اعلام کند.

در حالی تصویب طرح دیگری برای کمک به رونق بازار مسکن و خانه دار شدن متقاضیان باید از سوی بانک مرکزی مورد تایید قرار گرفته و در مورد سود تسهیلات لیزینگ به جمع بندی برسد که معاون وزیر راه و شهر سازی معتقد است که اصولا تسهیلات لیزینگ تسهیلات گران قیمتی است.

اظهارات مظاهریان در شرایطی مطرح می شود که عموما سود تسهیلات لیزینگها متناسب با عقود مبادله ای تعیین می شود. که البته با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار نرخ سود این عقود در قالب کاهش نرخ سود بانکی از 22 به 21 درصد کاهش یافته است.

این در حالی است که سود تسهیلات در قالب عقود مبادله‌ای تا خرداد سال گذشته چند سالی بود که حدود 14 تا 15 درصد تعیین شده و چندان برای لیزینگها به صرفه نبود. از این رو شورای پول و اعتبار به منظور استفاده بیشتر بانکها از عقود مبادله‌ای همچنین اثر گذاری آن در بازگشت رونق به لیزینگها نرخ این سود را به 22 درصد افزایش داده بود.

اما در رابطه با اینکه در صورت راه اندازی لیزینگ مسکن، این طرح تا چه میزان از هزنه خرید مسکن متقاضیان را تقبل خواهد کرد جزئیاتی منتشر نشده ولی به طور حتم سهم 70 تا 80 درصدی مدنظر کانون لیزینگها برای تامین بهای تمام شده مسکن نخواهد بود.

این در حالی است که در همان ابتدای طرح پیشنهاد لیزینگ مسکن، معاون نظارت بانک مرکزی که ورود لیزنگها به حوزه مسکن را دور از ذهن ندانست بر این هم تاکید کرد که تامین حداقل 70 درصد هزینه خرید خانه از سوی لیزینگ‌ها رقم قابل توجهی بوده و تایید و موافقت بانک مرکزی با پوشش هزینه تا این میزان از سوی شرکت های لیزینگ بعید است.

با این حال برای مشخص شدن جزئیات بیشتری از راه اندازی لیزینگ مسکن، اعم از زمان راه‌اندازی، درصد تامین بهای تمام شده مسکن، سود تسهیلات و سایر شرایط آن باید آیین‌نامه مربوطه از سوی بانک مرکزی تدوین شود و به نظر می رسد که این طرح هم باید بعد از تایید بانک مرکزی در شورای پول و اعتبار طرح و بررسی و در نهایت به تصویب برسد. با این وجود در صورت پیگیری جدی تر موضوع و فراهم آمدن شرایط، بعید نیست که لیزینگ مسکن تا قبل از انتهای سال رسمیت یافته و باری از هزینه های مسکن را بر دوش بگیرد.

 
«بلاگفا» از دسترس خارج شد
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1394 ، 14:09

بانکی دات آی آر: سایت بلاگفا - یکی از بزرگترین ارائه‌دهندگان سرویس وبلاگ شخصی در ایران - از دسترس خارج شده است.

به گزارش ایسنا، این اختلال از روز پنجشنبه، 17 اردیبهشت 1394 برای سایت بلاگفا به وجود آمده است و علیرغم پیغامی که این سایت برای کاربران مبنی بر رفع خرابی تا دو روز آتی منتشر کرده است، اما همچنان کاربران این سرویس‌دهنده وبلاگی امکان دسترسی به صفحه مدیریت وبلاگ خود را ندارند.

با گذشت سه روز از این خرابی همچنان در صورت مراجعه به آدرس بلاگفا پیغامی مبنی بر اینکه «دوستان و کاربران عزیز سایت، به دلیل برخی مشکلات و انتقال سرورها به مکان جدید برای دو روز آتی امکان ارائه خدمات سایت وجود ندارد.از صبر و شکیبایی شما متشکریم » نمایش داده می شود.

 
نظر یک کارشناس اقتصادی درباره تک‌نرخی کردن ارز
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1394 ، 14:06

بانکی دات آی آر: یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این‌که دولت در کمال خوش‌بینی منتظر وصول توافق جامع هسته‌ای است، گفت: دولت در انتظار دستیابی به منابع ارزی قابل توجهی است که از این توافق به دست می‌آید تا با استفاده از آن بتواند بازار ارز را کنترل کرده و آن را به سمت تک‌نرخی شدن سوق دهد.

محمود جام‌ساز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که دولت با تک‌نرخی کردن ارز قادر خواهد شد، معضلات اقتصادی ناشی از کمبود مالی و سیاست‌های ناکارآمد گذشته را برطرف کند، اظهار کرد: اما در عین حال این احتمال نیز داده می‌شود که توافق هسته‌ای به این زودی حاصل نشود.

وی افزود: این احتمال، بانک مرکزی را به فکر افزایش بهای مبادله‌ای ارز انداخته است، زیرا دولت با تلاش برای کاهش وابستگی بودجه به نفت به ریال بیشتری نیاز دارد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این‌که شناخت علل تغییر ارزش پول داخلی و نرخ ارز‌های خارجی از مهم‌ترین سیاست‌های اقتصادی به حساب می‌آید، تصریح کرد: یکی از وظایف بانک مرکزی حفظ ثبات ارزش پول و اعمال سیاست‌های پولی متناسب با وضع اقتصادی در جهت تقویت ارزش پول داخلی است.

جام‌ساز با ابراز تاسف از این‌که هیچ‌گاه در ایران نرخ واقعی ارز وجود نداشته است، افزود: معمولا نرخ ارز در دوره‌های مختلف متاثر از نیازهای مالی و پولی کشور در این برهه‌ها و میزان وابستگی به نفت بوده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان این‌که نرخ رسمی ارز معمولا ارتباطی با مکانیزم عرضه و تقاضا در این بازار نداشته است، گفت: به همین سبب همواره در کنار بازار رسمی یک بازار عرضه غیرمتشکل نیز شکل گرفته است. اما با توجه به این‌که دولت بزرگ‌ترین عرضه و تقاضا‌کننده ارز در کشور به حساب می‌آید، همواره توانسته این بازار غیرمتشکل ارز را نیز کنترل کند، با این حال هیچ‌گاه به هدف تک‌نرخی شدن ارز دست نیافته است.

به گفته جام‌ساز با توجه به این‌که همواره نرخ بازاری ارز بالاتر از نرخ رسمی آن است، بنابراین اگر نرخ رسمی ارز توسط دولت و به صورت دستوری افزایش یابد، نرخ بازار آزاد آن نیز با فاصله بیشتر بالا خواهد رفت.

این کارشناس اقتصادی همچنین عنوان کرد: در چند ماهه اخیر دولت به سبب وجود تحریم‌ها در تنگنای اقتصادی قرار گرفته و قادر به مدیریت عرضه و تقاضای ارز در بازار آزاد نبوده است.

وی با اشاره به این‌که نرخ ارز به سبب رکود اقتصادی و شرایط نامناسب داخلی در این دوره، با تبعیت از عرضه و تقاضا در این بازار کاهش یافته است، اظهار کرد: انتظارات از نتیجه توافق‌های هسته‌ای می‌تواند در نرخ ارز تاثیر‌گذار باشد و دامنه تغییراتی را در حدود مثبت و منفی 200 تومان در قیمت ارز ایجاد کند.

جام‌ساز با تاکید بر این‌که در دوره اخیر دولت مداخله کمتری در بازار ارز داشته است، افزود: به نظر می‌رسد دولت در کمال خو‌ش‌بینی منتظر وصول توافق جامع هسته‌ای و دستیابی به منابع ارزی قابل توجهی است که بتواند با استفاده از آنها بازار ارز را مدیریت کرده و آن را به سمت تک‌نرخی شدن سوق دهد و همچنین معضلات اقتصادی ناشی از کمبود مالی و سیاست‌های ناکارآمد اقتصادی را برطرف کند.

این کارشناس اقتصادی احتمالا عدم دستیابی به توافق هسته‌ای را عامل سیاست دیگر دولت برای تک‌نرخی کردن ارز دانست و عنوان کرد: این احتمال که توافق هسته‌ای به این زودی حاصل نشود بانک مرکزی را به فکر افزایش بهای مبادله‌ای ارز انداخته است، زیرا دولت در این دوره تلاش می‌کند وابستگی به نفت را کاهش دهد و به ریال بیشتری نیاز خواهد داشت.

جام‌ساز با تاکید بر اینکه تجربه در سال‌های گذشته نشان ‌می‌دهد که نرخ رسمی و آزاد ارز همواره از یکدیگر فاصله می‌گیرند، عنوان کرد: باید این حقیقت در نظر گرفته شود که نرخ واقعی برای تعیین ارزش ریال بیانگر قدرت اقتصادی و پولی کشور است.

وی افزود: بنابراین دستکاری در نرخ ارز بدون توجه به عدم ثبات پولی و اقتصادی می‌تواند باعث اختلال در تجارت خارجی شود به طوریکه سایر شاخص‌های اقتصاد کلان از جمله میزان سرمایه‌گذاری، نرخ تورم و رکود و نرخ بیکاری تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت.

 
دلیل حذف کارت‌های حافظه از گوشی‌ها
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1394 ، 13:40

بانکی دات آی آر: از وقتی که شرکت‌های سازنده گوشی همراه با ایجاد فضای کارت حافظه جانبی امکان داشتن حافظه بیشتر را برای کاربران فراهم کردند مدت زیادی می‌گذرد. اما ظاهرا آن روزها رو به پایان است و سازندگان تلفن همراه برای کسب سود بیشتر دیگر تمایلی به این کار ندارند.

به گزارش ایسنا به نقل از زد دی نت، شرکت چینی شیائومی تصمیم گرفته که در گوشیهای هوشمند خود دیگر از کارتهای اس دی استفاده نکند.

وی پی هوگو بارا - نایب رئیس شیائومی - معتقد است ایجاد فضای الصاق کارت حافظه جانبی در گوشیهای هوشمند ایده بدی است. ما اساسا برای گوشیهایی که عملکرد بالایی دارند، مخالف استفاده از کارت حافظه جانبی هستیم.

بارا گفت: کاربر فکر می‌کند که یک کارت حافظه باکیفیت نظیر کینگ‌استون یا سان دیسک برای گوشی خود خریداری می‌کند ولی در واقع اینطور نیست و آنها به شدت بی کیفیت هستند. آنها کند بوده و هر از گاهی متوقف می‌شوند و این امر مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد می‌کند. اپلیکیشن‌ها درست کار نمی‌کنند و اطلاعات کاربران از بین می‌رود و باعث شکایت و عصبانیت کاربران می‌شود.

این در حالیست که ماتیاس دوآرت - نایب رئیس طراحی گوگل - می‌گوید: به عنوان فردی که کارت‌های میکرو اس دی را در گوشی‌های مختلف تست کرده، هیچ‌گونه بی ثباتی یا هنگی مشاهده نکرده ام. من این کارتها را برای بسیاری از اپلیکیشن‌ها امتحان کردم و با این ادعا که کارت‌های اس دی کینگ‌استون یا سان دیسک بی کیفیت هستند، مخالفم. صادقانه می‌گویم که هرگز کارت‌های میکرواس‌دی را گیج‌کننده نیافتم.

وی افزود: دلیل اینکه شرکتهای سازنده گوشی امکان کارت حافظه جانبی را در گوشی‌های خود به ویژه گوشی‌های رده‌ بالا کنار گذاشته‌اند، بحث پول است. سازندگان گوشی نمی‌توانند برای ایجاد فضای کارت حافظه جانبی در گوشی‌ها از مشتریان پول بگیرند، اما می‌توانند برای چند گیگابایت حافظه داخلی بیشتر 100 دلار طلب کنند.

دوارت گفت: آنچه که شرکت اپل با آیفون شروع کرد، باعث شده دیگر سازندگان در حال حاضر همین کار را با گوشیهای هوشمند خود انجام دهند و از نقطه‌نظر درآمدزایی این امر منطقی به نظر می‌رسد. یک آیفون شش 128 گیگابایتی برای مشتری 200 دلار بیشتر از مدل 16 گیگابایتی آب می‌خورد، اما اگر اپل امکان الصاق کارت حافظه جانبی 128 گیگابایتی را در گوشی خود فراهم کند تنها کمتر از 50 دلار بیشتر کسب خواهد کرد.

وی افزود: اگر امکان الصاق کارت اس‌ دی در گوشی فراهم باشد، آنگاه بسیاری از کاربران نسخه‌ ارزانتر را خریداری و با یک کارت میکرو اس‌ دی ارزان‌ قیمت گوشی خود را ارتقا خواهند داد. موافقم که این کارت جانبی به سرعت حافظه داخلی نخواهد بود، اما برای موسیقی، ویدئو یا اپلیکیشن‌هایی که به عملکرد سطح بالا نیاز ندارند، کافی خواهد بود.

نایب رئیس طراحی گوگل اظهارکرد: این موضوع درباره گوشی‌های ارزان ‌قیمت صدق نمی‌کند، زیرا مصرف‌کننده برای حافظه داخلی بیشتر پولی نخواهد پرداخت و به همین دلیل مشاهده می‌شود که قابلیت کارت میکرو اس‌ دی در گوشیهای هوشمند ارزانتر وجود دارد.

بر این اساس اگر به دنبال باتری جدا شدنی یا امکان الصاق کارت میکرو اس‌ دی در گوشی خود هستید، در سال‌های پیش‌ رو پیدا کردن آن سخت خواهد بود.

 
حال بورس خوب نیست
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1394 ، 13:20

شاخص بورس تهران در ادامه روند نزولی خود و با رسیدن به رقم‌های ابتدایی سال، سود ناچیز سهامداران را از بین برد و با اصرار به ادامه مسیر کاهشی، سهامداران متضرر خود را ناامید و نگران تر کرد.

ادامه مطلب...
 
ویندوز 10 آخرین نسخه از پلتفرم ویندوز خواهد بود
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1394 ، 13:13

بانکی دات آی آر: یکی از توسعه‌دهندگان و کارمندان مشهور مایکروسافت اخیرا خبر داده که ویندوز 10 آخرین نسخه پلتفرم ویندوز خواهد بود.
به گزارش دیجی کالا، مایکروسافت بالاخره یکی از ابهام‌های بزرگ ویندوز 10 را برطرف کرد: ویندوز 10 آخرین نسخه از پلتفرم ویندوز خواهد بود.

«جری نیکسون» (J. Nixon) از توسعه دهندگان و کارمندان مشهور مایکروسافت که در Microsoft Ignite سخنرانی می‌کرد، در سخنی غافلگیرکننده گفت: "در حال حاضر ما انتشار ویندوز 10 را پیش رو داریم و به این دلیل که ویندوز 10 آخرین نسخه ویندوز خواهد بود، ما هنوز در حال کار بر روی قابلیت‌ها و بهبودهای آن هستیم."

این سخن غافلگیرکننده به چه معناست؟ آیا مایکروسافت می‌خواهد از کسب و کار سیستم عامل ویندوز بیرون برود؟ جواب این سوال در یک کلمه خیر است اما یک توضیح نیز برای درک گفته نیکسون لازم است.

ویندوز 10 تغییر تفکر مایکروسافت نسبت به ویندوز را نمایندگی می‌کند. همانطور که تاکنون چندین مدیر ارشد مایکروسافت اظهار داشته‌اند، این شرکت در حال مدل‌سازی بزرگ‌ترین پلتفرم نرم افزاری خود در قالب "ویندوز به عنوان یک سرویس" (Windows as a service) است و نه یک نرم افزار معمولی که مشتریان می‌خرند و پس از معرفی نسخه ای جدید، نسخه قبلی را کنار می‌گذارند.

تمامی این حرف و حدیث‌ها از گفته ابهام آلود «ساتیا نادلا» در جولای 2014 آغاز شد. نادلا دورنمای خود از سیستم عامل مایکروسافت را به عنوان "یک ویندوز در تمامی دستگاه‌ها" معرفی کرد. این دورنما به هنگام معرفی رسمی ویندوز 10 در پاییز سال گذشته روشن‌تر شد؛ زمانی که مایکروسافت از برنامه تست عمومی جدیدی پرده‌برداری کرد که کاربران می‌توانند بازخوردهایشان را نسبت به آپدیت‌های مختلف ویندوز 10 برای مایکروسافت ارسال کنند.

در سال جدید و همزمان با رونمایی نسخه مخصوص مصرف‌کنندگان ویندوز 10 نیز ارائه پلتفرم جدید برای گستره وسیعی از دستگاه‌ها نمود بیشتری پیدا کرد. گل سرسبد این دستگاه‌ها نیز «هولولنز» (HoloLens) بود که مایکروسافت حساب ویژه ای بر روی آن بازکرده است.

تا اینکه در هفته قبل و در کنفرانس «بیلد» این کمپانی خبر داد که ویندوز 10 در زمان عرضه نسخه نهایی، تمامی ویژگی‌های اعلام‌شده را با خود ندارد و به مرور ویژگی‌های جدید را در قالب بسته‌های آپدیت عرضه خواهد کرد. به عنوان مثال امکان افزودن افزونه به مرورگر مایکروسافت آج که مورد استقبال بسیاری قرار گرفته در نسخه ماه تابستان حضور نخواهد داشت.

حالا اگر این گفته‌ها را کنار گفته اخیر نیکسون بگذارید به این نتیجه خواهید رسید که آپدیت‌های بعدی ویندوز نه نسخه به نسخه که همیشگی و پیوسته خواهند بود. روشی که گوگل در مرورگر کروم در پیش گرفت و آپدیت‌ها و ویژگی‌های جدید را به شکل مداوم و در پشت صحنه به آن اضافه می‌کند.

این آپدیت‌ها حتی می‌توانند شامل تغییرات بزرگی باشند که از دید کاربران مخفی است. به عنوان مثال چند سال قبل گوگل انجین مرورگرش را از WebKit به Blink تغییر داد؛ در حالی که کاربران متوجه این تغییر نشدند. برای آن‌ها کروم همان کروم است و نه کروم نسخه 42 (که هم اینک آخرین نسخه آن است.)

ارائه آپدیت‌های مداوم و افزودن آرام آرام قابلیت‌ها در دنیای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن رواج بسیاری دارد، اما این اتفاق برای ویندوزهای قبل از 10 متفاوت بوده است. مایکروسافت با ویندوز 8 تنها دو آپدیت بزرگ داشت (ویندوز 8.1 و آپدیت ویندوز 8.1) که انتشار نسخه اصلی نیز به سال 2012 بازمی‌گردد. درست است که چون دفعات پیشین وصله‌هایی برای رفع خطاهای امنیتی و غیرامنیتی ارائه خواهد شد، اما نحوه ارائه قابلیت‌های جدید متفاوت با ویندوزهای قبلی خواهد بود.

قطعا می‌توان در آینده برای آپدیت‌های خاص ویندوز 10 مراسم‌هایی را متصور بود و حتی برای برخی از آن‌ها پسوند آزمایشی یا بتا نیز به کار برده شود، اما همچنان ویندوز مایکروسافت ویندوز 10 باقی خواهد ماند. به همین دلیل در نهایت شماره نسخه ویندوز به طور کلی منسوخ خواهد شد و سیستم عامل مایکروسافت با نام نهایی "ویندوز" معرفی خواهد شد.

به بیان دیگر ویندوز به عنوان یک سرویس هیچ وقت به نسخه 11 نخواهد رسید.

 
عصا با قابلیت تشخیص چهره، مخصوص افراد نابینا
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1394 ، 13:11

بانکی دات آی آر: قابلیت تشخیص چهره، تاکنون در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما استفاده از آن برای نابینایان دستاورد نوینی به حساب می آید.
به گزارش دیجی کالا، قابلیت تشخیص چهره، تاکنون در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما استفاده از آن برای نابینایان دستاورد نوینی به حساب می آید. اخیرا تعدادی از دانشجویان دانشگاه بیرمنگام سیتی در حال طراحی محصول جدیدی به نام Dubbed XploR هستند که به وسیله مجموعه ای از سخت افزارها و نرم افزارها، به افراد با معلولیت‌های بینایی کمک می‌کنند تا آشنایان و دوستان خود را بشناسند. با کمک گرفتن از فن‌آوری تشخیص چهره‌ی گوشی‌های هوشمند، GPS و بلوتوث، این وسیله به نابینایان کمک می‌کند تا چهره‌ها را تا فاصله 10 متری شناسایی کند. اگر چهره آشنا باشد، عصا لرزشی ایجاد کرده و نابینا را به کمک گوشی به سمت فرد هدایت خواهد کرد. لازم به ذکر است به عنوان یک مرجع می توان چهره‌ی آشنایان را روی کارت حافظه ذخیره کرد.


استویو آدیگبو در مصاحبه با وب سایت Phys.org در این زمینه گفت: "محصول مورد بحث همراه خوبی برای نابینان است و می‌تواند چهره آشنایان را برای معلولین شناسایی کند و آن‌ها را از نزدیکی به یک فرد آشنا، آگاه سازد." مشابه چنین وسیله ای تا به امروز وجود نداشته است و تیم طراحی در حال بهبود این محصول و اضافه کردن قابلیت‌های جدید به آن است. این محصول در آینده‌ی نزدیک در مرکز مخصوص نابینایان Beacon در Wolverhampton آزمایش و جنبه های مختلف آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 
اوبر رکورد فیس‌بوک را نیز خواهد شکست؟
يكشنبه ، 20 ارديبهشت 1394 ، 13:09

بانکی دات آی آر: سرویس حمل و نقل مسافر اوبر قصد دارد با جذب 1.5 تا 2 میلیارد دلار دیگر در دور جدیدی از جمع آوری سرمایه‌گذاری‌های مالی، ارزش شرکتش را به 50 میلیارد دلار برساند.
به گزارش «وال استریت ژورنال»، سرویس حمل و نقل مسافر اوبر قصد دارد با جذب 1.5 تا 2 میلیارد دلار دیگر در دور جدیدی از جمع آوری سرمایه‌گذاری‌های مالی، ارزش شرکتش را به 50 میلیارد دلار برساند.

این جذب جدید اوبر را به ارزشمندترین استارتاپ خصوصی تمام دوران تبدیل می‌کند. تنها استارتاپی که توانست علیرغم خصوصی‌بودن به این رکورد دست پیدا کند، فیس‌بوک بوده است.

این گزارش می‌افزاید که گفتگوها پیرامون این دور از سرمایه‌گذاری‌ها در جریان است و ممکن است ارزش اوبر از 50 میلیارد دلار نیز فراتر رود. اوبر در ماه فوریه 2014 اعلام کرده بود که ارزشی 18 میلیارد دلاری دارد و در همین دسامبر نیز خبر داد که ارزش خود را به 41 میلیارد دلار رسانده است.

حالا این استارتاپ می‌تواند در کمتر از شش ماه حدود 10 میلیارد دلار دیگر بر ارزش خود بیفزاید.

اوبر همین حالا نیز رکورد بیشترین سرمایه‌گذاری در یک استارتاپ را در اختیار دارد. این شرکت طی شش سال اخیر و در ده دور جذب مالی مجموعا 5.9 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را جمع آوری کرده بود. با این وجود، مجموع درآمدهای اوبر در سال گذشته تنها 400 میلیون دلار بوده که ارزش 50 میلیاردی آن تقریبا 120 برابر بیش از درآمدی خواهد بود که حاصل کرده است.

اوبر حضور بسیار گسترده‌ای در سراسر دنیا دارد و هم اکنون در 250 بازار فعالیت می‌کند.

این جذب مالی بالا سبب شده تا اوبر علاوه بر گسترش بازارهای خود، بخش تحقیق و توسعه جدیدی به کمک دانشگاه «کارنگی ملون» ایجاد کند که به تحقیقات مربوط به خودروهای بدون راننده و ایمن‌سازی آنها می‌پردازد.

در عین حال شنیده می‌شود که این استارتاپ پیشنهادی 3 میلیارد دلاری برای خرید سرویس HERE نوکیا هم ارایه کرده است.

 
مطالب بیشتر...
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

افراد حاضر

ما 1359 مهمان آنلاین داریم