بنر
آرشیو اخبار بانکی
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز،8بهمن
چهارشنبه ، 8 بهمن 1393 ، 09:24

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
اثرات دنیای مدرن برای مغزهای ما
چهارشنبه ، 8 بهمن 1393 ، 09:00

بانکی دات آی آر: خب، این یک دغدغه همیشگی من است که تصور کنم اگر یک بار دیگر کودک می‌شدم و امکانات روتین حال حاضر مثل دسترسی به اینترنت و گوشی‌های هوشمند و تبلت و کامپیوتر را می‌داشتم، چطور آدمی می‌شدم.

به گزارش ۱پزشک، در دید اول، به نظر می‌رسد، این فناوری‌های و این حجم از دانش همیشه در حال دسترس، باید مغزهای من و شما را آماده‌تر، تیزتر، پویاتر و مطلع‌تر بکنند.

اما آیا واقعا همین طور است؟!

این روزها، فشار روی مغزهای ما بیشتر از هر وقت دیگری شده است، نه به خاطر اینکه مشغول اندیشه‌های ژرف هستیم، بلکه به خاطر اینکه وقتی در اینترنت وارد سایت‌های می‌شویم، یا وقتی با گوشی یا تبلت خودمان، وایبر را باز می‌کنیم، با انبوهی از اطلاعات، شامل اطلاعات خبری، جملات قصار، لطیفه‌ها، واقعیات درست و نادرست و شایعات، به صورت فشرده و در کنار هم روبرو می‌شویم. پردازش این اطلاعات و پرش از یکی به دیگری و نیز تصمیم گرفتن برای اینکه کدام را هضم کنیم و کدام یک را به کناری بنهیم، اصلا کار ساده‌ای نیست.

اما سی سال پیش و یا در عصر جوانی مادرها و پدرهای ما وضعیت چطور بود؟

نگارنده همین دو هفته قبل، در حال که با نخوتی ناخواسته، مشغول تشریح یکی از نتایجی بود که با ملاحظه وضعیت آشفته جهان حاضر به آن رسیده بود، با صحنه عجیبی مواجه شد.

پدر و مادر، در سکوت مشغول گوش کردن اظهارات حقیر بودند که ناگهان، مادر با خونسردی نظر من را تأیید کرد و آنگاه از حفظ و تنها متکی به حافظه خود، پنج شش صفحه‌ای از یک کتاب را با دقت قرائت کرد که تأییدکننده نتیجه‌گیری من بودند.

راستش بسیار شگفت‌زده شدم و اصلا انتظار نداشتم که مادرم بعد چند دهه، هنوز هم به صورت کاملا دقیق، کتابی را که در جوانی خوانده بود، به یاد بیاورد، آنگاه به خودم فکر کردم که دنیای مدرن چه بر سر مغزهای ما آورده است و منی که گاهی حتی زحمت به یادآوردن ساده‌ترین چیزها را به خودم نمی‌دهم و بالافاصله در گوگل، جستجو می‌کنم!

از گوشی‌های هوشمند خودمان، شروع می‌کنم، این ابزارهای مدرن، در حکم چاقوهای سوئیسی چند کاره شده‌اند و کارهای عجیب و غریبی می‌کنند، آنها در درون خود فرهگ واژه‌ها، ماشین حساب، مرورگر وب، ایمیل، اپلیکیشن‌ها بازی، تقویم، ضبط کننده صدا، پیشبینی‌کننده وضعیت آب و هوا، جی پی اس، ابزارهای تایپ و ارسال به شبکه‌های اجتماعی، فیس‌بوک و البته چراغ قوه دارند!

چند دهه قبل اصلا در تخیل ما نمی‌گنجید که چنین چیزی را در جیب داشته باشیم، اما همین راحتی دسترسی، مشکل بزرگی به نام مالتی تسک شدن یا چندکارگی در آن واحد را باعث شده است.

ما در سر میز نهار، یادمان می‌افتد که بد نیست، عکسی از میز غذایمان بگیریم و در اینستاگرام ارسال کنیم، یا حین تماشای فوتبال، توییت می‌کنیم، یا وقتی که داریم درس می‌خوانیم، بی‌اختیار هوس چک کردن توییتر به سرمان می‌زند.

خب، ممکن است بگویید مگر مالتی تسک شدن، چه مشکلی دارد؟ غیر از این است که ما از همه لحظه‌های مرده خودمان استفاده می‌کنیم و با انبوهی از مردم غئب از نظر هم در ارتباط قرار می‌گیریم؟

چرا اتفاقا یک مشکل بزرگ وجود دارد:

«ارل میلر» که دانشمند علوم اعصاب در دانشگاه MIT است، بر این باور است که اصلا مغزهای ما به صورت ذاتی برای چندکارگی طراحی و سیم‌کشی نشده‌اند! یعنی آن هنگام که تصور می‌کنیم، در آن واحد داریم چند کار را انجام می‌دهیم، در توهم محض هستیم و در واقع داریم خیلی سریع، از کاری به کار دیگر پرش می‌کنیم!

همین مسئله باعث می‌شود که کارایی به شدت پایین بیاید و میزان هورمون‌هایی در بدن ما که هنگام مواجهه با تنش، ترشح می‌شوند، افزایش یابند. وقتی مقدار هورمون‌های کورتیزول و آدرنالین در بدن ما افزایش یابند، و تحت تأثیر این هورمون‌های عملکرد شناختی ما مختل می‌شود.

مسئله دیگر فعال شدن مسیر لذت‌جویی ما است. در دنیای همیشه متصل به اینترنت، مغز ما ناخودآگاه در دام لذت‌جویی می‌افتد، ما سعی می‌کنیم که همیشه به طریقی محرکی خارجی برای فعال کردن مدارهای لذت مغز خودمان پیدا کنیم. این محرک‌های خارجی که حالا به یاری اینترنت، خیلی سریع و‌ آسان می‌شود به آنها رسید، چیزهای متفاوتی می‌توانند باشند: اخبار هیجان‌انگیز، عکس‌های اینستاگرام، نوشته‌های وایبر، واتس اپ، توییتر و فیس‌بوک و …

چشم که بر هم بزنید، می‌بینید که میزان تمرکز و توجه شما به شدت پایین آمده است، دیگر نمی‌توانید دقایق متمادی کتاب بخوانید یا روی یک کار دیگر تمرکز داشته باشید، چون مغز شما، برای «پرش» و «از این شاخ به آن شاخ شدن»، پرورش پیدا کرده است. مدار پاداش و لذت مغزهای ما، تحت این شرایط همیشه در پی کام‌جویی است.

به سال‌ها و دهه‌های پیش فکر کنید، ما آن زمان اگر مشغول کاری بودیم، حتی ممکن بود پاسخ تلفن ثابت خودمان را هم ندهیم. ما در آن زمان برای یک عصر و شب، حداکثر انجام دو سه کار بود: عصر پیاده‌روی می‌کنم، بعد درس می‌خوانم، آخر شب هم مطالعه آزاد!

اما حالا چه؟ ممکن است به ظاهر تصور کنیم که باز هم همین کارهای قدیمی را می‌شود انجام داد، اما باید بگویم الان دیگر وارد عصری شده‌ایم که مردم گوشی‌های خود را به توالت هم می‌برند! بنابراین برنامه واقعی ما، یک فهرست بسیار مفصل است که کارهای اصلی‌مان، در میان آنها گم و محو می‌شوند.
مانیای اطلاعات

گلن ویلسون – استاد روانشناسی کالج گرشام لندن- نام «مانیای اطلاعات» را به وضعیت حاضر داده است. در این زمینه، او یک تحقیق جالب انجام داده است:

بیشتر ماها تصور می‌کنیم که ضریب هوشی یا IQ، چیز ثابتی است، اما خب، ما در شرایط مختلف، میزان IQ مؤثر متفاوتی داریم. آقای ویلسون در تحقیق جالب خود متوجه شد که اگر شما مجبور و متعهد به انجام کار مهمی باشید و آنگاه بدانید که در اینباکس ایمیل خود، یک ایمیل نخوانده دارید، ضریب هوشی مؤثر شما، ۱۰ واحد کاهش پیدا می‌کند.

حالا از شما می‌پرسم، اگر فرضا، کسی به شما می‌گفت که در ازای واگذار کردن بخشی از ضریب هوشی خودتان، حاضر است مبلغ کلانی به شما بدهد، این پیشنهاد را قبول می‌کردید؟ آیا حاضر بودید مثلا ضریب هوشی ۱۱۰ خوب خودتان را با ضریب هوشی ۱۰۰ عوض کنید؟!

اما در عصر حاضر، اگر نیک بیندیشید، ما به صورت مستمر، خیلی بیشتر از این مقدار ضریب هوشی را از دست داده‌ایم.

باز هم جالب است بدانید که کاهش توانایی‌های شناختی ناشی از چندکارگی یا مالتی تسکینگ، حتی از مصرف مخدرهایی مثل ماری جوانا هم بیشتر است!

تمام شد؟

نه!

راس پالدرلم -دانشمند علوم اعصاب استفنورد- در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده است که اگر در حین چندکارگی، شما مشغول یاد گرفتن چیزی باشید، این اطلاعات وارد بخش‌های اشتباهی در مغز شما می‌شوند.

مثلا اگر در حال سریال دیدن، بخواهید درس هم بخوانید، اطلاعات درسی که باید وارد بخش ایده‌ها و فکت‌ها مغز شما شوند، وارد بخشی از مغز به نام اجسام مخطط می‌شوند که مرکز مهارت‌ها و اعمال هستند. اما اگر تلویزیون را خاموش کنید، اطلاعات خیلی راحت وارد هیپوکامپ می‌شوند تا در آنجا سامان داده شوند. در این صورت بعدا، خیلی راحت‌تر به یاد آورده می‌شوند.


آیا چندکارگی مشکلات دیگری نیز در بر دارد؟

بله! در هنگام چندکارگی، مغز، سوخت بیشتری می‌سوزاند و نورون‌ها یا سلول‌های مغز، زودتر خسته می‌شوند. به علاوه میزان اضطراب و تنش شما هم افزایش می‌یابد.

مسئله دیگر این است که چندکارگی مستلزم، تصمیم‌گیری‌های مکرر است: به کارم ادامه بدهم، یا جواب پیامک را بدهم؟ آیا پاسخ این ایمیل را بدهم یا حدفش کنم؟ لایک بزنم یا نزنم؟

این تصمیم‌گیری متعدد کوچک، عملا برای مغزهای ما خسته‌کننده هستند و سرانجام ما به جایی می‌رسیم که تبدیل به آدم‌های تکانه‌ای می‌شویم، یعنی آن کنترل سابق را روی کارها و اعمال خودمان، حتی در دنیای واقعی هم از دست می‌دهیم! یعنی ممکن است، این روند ما را تبدیل به آدمی کند که در مقابل تکانه‌ای مثل خوردن چند تکه شیرینی یا خرید چند چیز غیرضروری هم نتوانیم، مقاومت کنیم.

در یکی از پست‌های آینده «یک پزشک» برایتان در مورد فواید نوشتن به صورت دستی و با قلم و کاغذ خواهم نوشت، بیشتر ما تصور می‌کنند که تایپ کردن نوشته‌ها و رد و بدل کردن ایمیل‌ها، جانشین خوبی برای کار خسته‌کننده نامه‌نگاری و روند وقت‌گیر و پرهزینه، ارسال سنتی نامه هستند.

اما الان ما با اینباکس‌های همیشه پر روبرو هستیم، خیلی از این ایمیل‌ها اصولا حاوی چیزهای مهمی نیستند، مثلا حاوی یک عکس یا ویدئوی سرگرم‌کننده هستند که دوستی برای ما فرستاده خیلی از آنها هم اصلا اسپم هستند. اما حتی ایمیل‌هایی که حاوی نوشته‌های اصلی دوستان ما هستند، خیلی وقت‌ها کیفیت خودشان را از دست داده‌اند، دسترسی همیشگی ما به اینترنت باعث شده است که خیلی بی ملاحظه، هر اندیشه‌ای را که لحظه‌ای به ذهنمان خطور کرده، بنویسیم. حتی بسیاری از ایمیل‌های ما، حاوی سلام و احوال‌پرسی‌های روتین نیستند یا محتوای بی‌ادبانه‌ای دارند که همه اینها به خاطر سرعت نگارش آنهاست.


به سوی دنیای تکانه‌ای‌تر با خلاقیت محدود

اما دوست ندارم، بیشتر در مورد مضرات ایمیل حرف بزنم، چون اگر خوب نگاه کنید، می‌بینید که ایمیل هم اصولا دارد به چیز قدیمی‌ای تبدیل می‌شود. ما الان وارد دوره‌ای شده‌ایم که حتی در ایران خودمان، دوستان ما به جای ایمیل کردن عکس و مطلبشان، آنها را به صورت پیام‌های فیس‌بوکی یا دایرکت‌های توییتری یا پیام‌های وایبری می‌فرستند.

بله! دیگر ایمیل هم تبدیل به فرایند خسته‌کننده ارتباطی آدمهای سی سال به بالا شده است و راست‌اش را بخواهید، نسل کاربران فیس‌بوک هم از آدم‌های نوجوان و جوان، به سمت آدم‌های میانسال تمایل پیدا کرده است. البته در ایران ما هنوز شاید تعداد کاربران نوجوان و جوان فیس‌بوک زیاد باشند، اما در غرب، عدم تمایل نوجوان‌ها به فیس‌بوک و مسن شدن کاربرهای قدیمی آن محسوس است، به عبارتی فیس‌بوک، هم‌اینک در حال تبدیل شدن به شبکه اجتماعی پدر و مادرهایی با بچه‌های مدرسه برو شده است.

اصولا وقتی شما می‌توانید خیلی راحت و به صورت چت زنده، با کاربران دیگر از طریق اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی مثل لاین، واتس اپ، وایبر و تانگو در ارتباط باشید، چرا سراغ فیس‌بوک بروید؟

حتما فکر می‌کنید، تبدیل به آدمی شده‌ام که نمی‌توانم خودم را با واقعیات موجود، تطبیق بدهم؟

اما باید بگویم این روزها از دیدن وایبر، وحشت می‌کنم! وحشت من بابت چیست؟

عمده وحشت من این است که کاربران وایبری را حتی ناتوان از ابراز احساسات خودشان می‌بینم.

دیروز، ایران در جام ملت‌های آسیا، در یک بازی دراماتیک، به عراق باخت.شخصا منتظر بودم، دوستانم در وایبر، شکوه و شکایت کنند، ناراحتی خود را نشان بدهند و آنهایی که فوتبالی‌تر هستند، مسئله را تحلیل هم بکنند. اما در کمال تعجب دیدم، که دوستانم، چند جوک را که متعاقب بازی درست شده بود، به صورت مکرر کپی پیست می‌کنند و وارد همه گروه‌هایی که عضوشان هستند، می‌کنند!


چرا این طور شده است، موضوع مسلما محدود به بازی دیروز نیست. چرا در وایبر، کاربران بیشتر کپی پیست می‌کنند و قدرت اظهار نظر و بروز احساسات خود را از دست داده‌اند؟

من خودم دلیل را در ۲ چیز می‌بینم:

۱- کم شدن اندوخته اطلاعاتی توده مردم و کاهش شدید جسارت محتواسازی و توانایی‌هایی نگارشی آنها

۲- دوپامینی شدن آنها! یعنی مدار پاداش و لذت در مغزهای کاربران اینترنت آنقدر تقویت شده است که ترجیح می‌دهند به جای وقت صرف کردن و زحمت برای نوشته‌های شخصی، با کپی پیست، ده‌ها مطلب بی‌ارزشی و دریافت متقابل آنها، محرک‌هایی برای تقویت دائم این مدار داشته باشند.

و برای این اینکه تحت تأثیر قرار بگیرید، صلاح می‌بینم که آزمایش مشهور و تکان‌دهنده‌ای را برایتان توضیح بدهم که توسط پتیر میلنر و جیمز اُلدر انجام شده بود:

آنها الکترودهایی در مغز چند موش، روی بخشی از سیستم لیمبیک به نام هسته accumbens قرار دادند. این بخش از مغز، بخض مهمی در مدار لذت است، وقتی کسی قمار می‌کند و برنده می‌شود، همین قسمت تحریک می‌شود، در مورد یک معتاد به کوکائین، یا کسی که لذت جنسی را تجربه می‌کند، باز هم همین بخش فعال می‌شود.

این دو دانشمند، در قفش موش‌ها، اهرم کوچکی را قرار دادند، طوری که اگر موش اهرم را تکان می‌داد، سیگنالی از طریق الکترود به مغزش و این بخش فرستاده می‌شد.


جای تعجی نیست که بعد از انجام این کار، عملا تنها کاری که موش‌های انجام می‌دادند، تکان دادن این اهرم بود!

سرانجام موش‌ها از خستگی و گرسنگی تلف شدند!

آیا این آزمایش چیزی را به خاطر شما می‌آورد؟!

بله، اگر دنبال‌کننده خبرهای فناوری باشید، شاید یاد مرد سی ساله‌ای در ژوانگژوی چین بیفتید که خستگی سه روز گیم به صورت مستمر، او را پا درآورد، یا مردی کره‌ای را که بعد از ۵۰ ساعت ویدئوگیم کردن، دچار سکته قلبی شد!

اما از طرفی این آزمایش، باید ما را یاد خودمان پای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌هایمان بیندازد. ما ممکن است، مانند آن موش‌های یا مردهای چینی و کره‌ای دچار مسئله عمده‌ ظاهری نشویم، اما مگر تنش‌های بی‌جهت، کم‌خوابی، بی‌سوادی، از دست دادن توانایی‌های خلاقانه، چیزهای کمی هستند؟

 
استخدام های روز- 7 بهمن 93
چهارشنبه ، 8 بهمن 1393 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد بانک دی
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 23:26

تحلیل تکنیکال نماد بانک دی را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس سه شنبه 7 بهمن 93
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 23:21

شرکت در آخرین گزارشی که برای سال 93 منتشر نموده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل 100 میلیارد ریال به مبلغ 3.096 ریال اعلام نموده که درمقایسه با پیش بینی قبل 7 درصد تعدیل مثبت داشته است

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس 7بهمن و پیش بینی بازار فردا
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 23:02

تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز و پیش‌بینی بازار فردا را می‌خوانید.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری سه شنبه ۷ بهمن ۹۳
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 15:48
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : سه شنبه 1393-11-7
ساعت : ۱۵:۴۹ 27 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,610 -70
EUR یورو 39,202 -37
GBP پوند انگليس 52,476 86
AED درهم امارات متحده عربی 9,414 -19
CAD دلار کانادا 27,977 -140
CNY یوان چين 5,660 0
TRY ليره ترکيه 14,760 -114
JPY100 یکصد ين ژاپن 296.380 0
INR روپيه هند 558.280 0
AUD دلار استراليا 27,787 29
SEK کرون سوئد 4,229 11
CHF فرانک سوئیس 35,481 -72
NOK کرون نروژ 4,484 -33
HKD دلار هنگ کنگ 4,513 -9
MYR رينگيت مالزی 9,590 -19
KWD دينار کويت 118,546 -273
IQD100 يکصد دينار عراق 30.211 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,074.580 -2
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 346.660 -1
AZN منات آذربايجان 44,197 -15
AFN افغانی افغانستان 585.720 0
SAR ريال سعودی 9,278 -21
RUB روبل روسيه 509.900 -17
SGD دلار سنگاپور 26,304 -35
DKK کرون دانمارک 5,296 -7
KRW1000 وون کره جنوبی 32.430 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,330,000 -20,000
سکه امامی 10,360,000 -70,000
نیم سکه 5,180,000 0
ربع سکه 2,680,000 0
سکه یک گرمی 1,720,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,570,000 -15,000
گرم طلای 18 1,055,000 -3,500
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,282.200 2
انس نقره 17.970 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,114 9
//
 
چطور برای استارتاپ ها تبلیغ کنیم ؟
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 15:21

تبلیغات همواره یکی از موثر ترین روش ها برای معرفی خدمات و محصولات شرکت ها است و این موضوع بخش مهمی از موفقیت یک شرکت را  تعیین میکند و اینکه درست  و  موثر تبلیغ انجام دهیم  میتواند  در تعیین جایگاه ما در بازار  بسیار حیاتی باشد .

ادامه مطلب...
 
بهترین پوشش برای محل کار
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 14:55

ظاهر شما بیشترین تاثیر را در ارتباطات حضوری دارد. در این بین نوع پوشش شما اثرات ویژه ای را روی مخاطب می گذارد. تصور کنید فردی را با لباس اسپورت و ظاهری به هم ریخته به شما معرفی کنند و بگویند که ایشان یک فرد حرفه ای در بازاریابی و فروش هستند.

ادامه مطلب...
 
تشکیل شورای دستگاه های نظارتی کشور در بانک مرکزی
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 13:52

بانکی دات آي آٰر: شورای دستگاه های نظارتی کشور به ریاست دکتر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با حضور حجت الاسلام والمسلمین منتظری رییس دیوان عدالت اداری،سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور، رحیمی رییس دیوان محاسبات کشور، مظفر معاون نظارت ریاست مجلس شورای اسلامی، سهیلی پور مدیرعامل سازمان حسابرسی و نمایندگان دیگر دستگاه های عضو شورا، صبح امروز در محل بانک مرکزی تشکیل شد.

در این جلسه که اعضای هیات عامل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، آخرین تحولات پولی و بانکی کشور، اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی و انتظام بخشی بازار غیرمتشکل پولی، اقدامات درحال انجام و برنامه های آتی بانک مرکزی برای تسهیل خدمت به مردم از جمله طرح ملی چکاوک ، موضوع اضافه برداشت بانکها و کنترل های انجام شده برای توقف روند رو به رشد آنها و موفقیت دولت تدبیر و امید در مهار تورم از طریق اتخاذ و اعمال سیاستهای صحیح توسط دکتر سیف رییس کل بانک مرکزی به آگاهی اعضاء رسید.

گفتنی است لزوم تداوم اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی نیز مورد تایید و تاکید قرار گرفت.

 
رقم واقعی شاخص بورس
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 13:50

بانکی دات آی آر: رقم اعلامی شاخص بورس تهران این روزها محل بحث و انتقادات زیادی است، چرا که فعالان بازار سرمایه معتقدند شاخص بورس تهران که اکنون منتشر می شود واقیعت های بازار را پنهان کرده و نمی تواند میزان درست و شفافی از روند افت بورس را به نمایش بگذارد.
به گزارش ایسنا، شاخص بورس تهران. متغیر مهمی که وضعیت بازار سرمایه را می سنجد و چند سالی است که مشهور شده است چون در زمانی که بالا می رود همه از رکود شکنی شاخص و اوضاع خوب بورس سخن می گویند، اما زمانی که شاخص نزولی می شود، اوضاع بر وفق مراد نیست و به قول وزیر اقتصاد "نفرینی می شود برای مسببین".اما شاخص بورس یا دماسنج بازار سرمایه که اوضاع بورس را در میان سایر بازارهای سرمایه گذاری نشان می دهد تا چه اندازه می تواند تمام واقعیت های بازار سرمایه را به نمایش بگذارد؟

نگاهی به تاریخچه طراحی شاخص در بورس نشان می دهد که بورس تهران از فروردین ماه سال ۱۳۶۹ اقدام به محاسبه و انتشار شاخص قیمت برمبنای عدد پایه ۱۰۰ و با نام تپیکس (TEPIX) کرد.

این شاخص نماگر تغییرات قیمت کل بازار بود و به صورت میانگین وزنی محاسبه می‌شد یعنی در صورتی‌ که نماد شرکتی بسته بود یا برای مدتی معامله نمی‌شد، قیمت آخرین معامله آن در شاخص لحاظ شده که این امر منجر به تأثیر بیشتر شرکت‌های بزرگ در شاخص می‌شد.

چرا محاسبه شاخص کل بورس تغییر کرد؟
شاخص کل قیمت به همراه شاخص قیمت و بازده نقدی و شاخص بازده نقدی از شاخص‌هایی بودند که سال ها در بورس تهران نمایش داده می شدند ولی از سال ۱۳۸۷ و با راه اندازی نرم افزار جدید معاملاتی" جم" ،شیوه محاسبه شاخص بورس تغییر کرد و شاخص بازده نقدی و قیمت جای خود را به شاخص کل در بورس داد.

تفاوت شاخص قدیم و جدید
این تغییر که برای اولین بار بود در بورس تهران رخ می داد، با انتقادات زیادی همراه شد. منتقدان معتقد بودند که شاخص قیمت که به عنوان شاخص قدیم بورس مطرح است بر اساس تغییرات قیمت سهام بازار محاسب و تغییرات تمام شرکتهای بورسی در این شاخص لحاظ می‌شد. اما در محاسبه جدید، قیمت سهم پس از تقسیم سود نقدی کاهش پیدا می کند و پایه شاخص به اندازه سود تقسیم شده تعدیل می شود تا تاثیری بر شاخص نگذارد.

به عنوان مثال، در محاسبه جدید درصورتی که قیمت سهام یک شرکت بورسی قبل از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه ۱۲۰۰ ریال باشد و این شرکت ۲۰۰ ریال سود در مجمع تقسیم کند، در روز گشایش نماد تغییرات قیمت نسبت به مبلغ ۱۰۰۰ انجام می شود تا تاثیری در شاخص به وجود نیاید.

اما درگذشته نحوه محاسبه شاخص به گونه دیگری بود به طوری که اگر سهام یک شرکت بورسی ۱۲۰۰ ریال بود و در مجمع ۲۰۰ ریال سود تقسیم می کرد، نماد با قیمت۱۱۰۰ ریال باز می شد که این امر شاخص را منفی می کرد. بنابراین در محاسبه جدید، تغییرات شاخص نسبت به مرز یک هزار ریال برای شرکت مذکور انجام می شود تا تاثیری در شاخص ایجاد نشود.

اشکالات شاخص فعلی بورس
با تغییرات ایجاد شده در محاسبه شاخص بورس، قیمت سهام یک شرکت قبل از مجمع منهای سود تقسیمی این شرکت محاسبه می‌ شود ؛عمده‌ترین اشکال محاسبه آن هم در این است که امکان مقایسه شاخص با گذشته از بین رفته و نمی‌توان بر مبنای عدد های سال گذشته به یک نتیجه منطقی در مورد روند حرکت شاخص رسید.

ضمن اینکه داده‌های شاخص قیمت توسط بورس اعلام نشده و در زمان افزایش یا کاهش شاخص این موضوع مطرح می شود که شاخص فعلی از رشد سهام شرکتها جلوتر بوده و از کاهش سهم ها عقب‌تر است!علاوه بر این سود نقدی شرکت‌ها در زمان بازگشایی نماد سهام آنان پس از مجمع، از مخرج کسرمی شود که سبب رشد در محاسبه شاخص می‌ شود و دلیل این موضوع نیز تلاش برای جلوگیری از نزول بیشتر شاخص در دوران نزول است.

همه ی این عوامل اعتراضات گسترده ای را به نحوه محاسبه و انتشار شاخص بورس تهران وارد کرده است به طوری که فعالان تالار شیشه ای که هفته گذشته و در اعتراض به اوضاع بورس گرد هم آمده بودند ،انتقادات زیادی نسبت به نحوه محاسبه شاخص بورس وارد کرده و از مسئولین می خواستند تا نحوه محاسبه شاخص را تغییر دهند.

معترضین اعتقاد دارند که شاخص بورس تهران واقعیت های بازار سرمایه را به درستی نشان نمی دهد و مسئولان برای جلوگیری ازافت بیشتر شاخص، اقدام به شاخص سازی و دستکاری آن می کنند زیرا در شرایطی که قیمت سهام شرکتها به طور میانگین حدود ۴۰ درصد افت کرده است شاخص بورس تنها افت ۲۰ درصدی را نشان می دهدکه این موضوع اذهان عمومی و مسئولین را نسبت به وضعیت بورس دچار مشکل می کند چرا که آنها تصور می کنند بورس تهران از ابتدای سال تا کنون تنها ۲۰ درصد افت کرده است در حالی که سرمایه سهامداران حداقل با افت ۴۰ درصدی رو به رو شده است!

در این میان یکی از کارگزاران بورس هم به غیر واقعی بودن شاخص بورس اشاره کرده و می گوید:یکی از اشکالات محاسبه شاخص کل بورس این است که اگر ۵ درصد سهام شرکت در بورس پذیرفته شده باشد، کل شرکت در محاسبه شاخص لحاظ می‌شود، بنابراین باید شاخصی مورد محاسبه قرار گیرد که بیان کننده وضعیت بازار باشد.

وی معتقد است در محاسبه شاخص قدیم و در زمان تقسیم سود توسط شرکتها ، شاخص کاهش پیدا می کرد ولی شاخص فعلی طوری محاسبه می شود که با تقسیم سود، شاخص افزایش می یابد به طوری که در حال حاضر نیمی از بازدهی بورس به دلیل برگزاری مجامع و تقسیم سود نقدی است.

لزوم تغییر محاسبه شاخص
به این ترتیب عدم تطابق حرکت شاخص کل بورس که از آن به عنوان دماسنج بازار سرمایه یاد می شود با قیمت سهام شرکتها، سردرگمی سهامداران و کاهش اعتماد بر شاخص بورس را موجب شده و این مسائل کارکرد شاخص بورس به عنوان دماسنج بازار سرمایه را در پرده ابهام قرار داده است به طوری که در حال حاضر رقم شاخص قدیمی بورس با رقم شاخص فعلی متفاوت است و شاخص قیمت رقم دیگری را نشان می دهد!

از سوی دیگر با تغییر فرمول محاسبه شاخص نمی توان به مقایسه آمار حرکتی شاخص از سالهای قبل از آذر ۱۳۸۷ پرداخت چرا که نحوه محاسبه شاخص از شاخص قیمت به شاخص نقدی و قیمت تغییر کرده است به طوری که اگر در گذشته قیمت سهام شرکتی بعد از مجمع به خاطر تقسیم سود افت می کرد، شاخص بورس نیز کاهش نشان می داد.در حالیکه در حال حاضر اگر شرکتی سود تقسیم کند و به اندازه سود تقسیمی قیمت بعد از مجمع کاهش یابد شاخص هیچ تغییری نخواهد کرد.
این شرایط باعث شد تا در سال گذشته مرکز پژوهشهای مجلس نیز نحوه محاسبه شاخص‌های اصلی بورس تهران را مورد ارزیابی قرار داد و با توجه به انتقادات وارده بر نحوه محاسبه شاخص پیشنهاداتی برای نحوه محاسبه ارائه کرد.این مرکز اعلام کرد که با توجه به اهمیت حیاتی وجود اطلاعات در بازارهای مالی ضروری است که شاخص قیمت برای تمامی روزهای کاری بورس از تاریخ انقطاع آن در آذرماه ۱۳۸۷ تاکنون محاسبه و منتشر شود.

این مرکز پیشنهاد داد که حداقل شاخص قیمت بر مبنای قیمت روزانه (قیمت آغازین ، پایانی و یا میانگین این دو) محاسبه شده و در اختیار فعالان بازار قرار گیرد تا عملا امکان انتخاب یکی از دو شاخص قیمت یا بازده کل را برای فعالان بازار فراهم کند.

این پیشنهادات در حالی مطرح شده است که مسئولان بورس بارها وعده محاسبه و انتشار شاخص قیمت را داده اند اما تا کنون وعده آنها مبنی بر نمایش این شاخص محقق نشده و با بدتر شدن اوضاع بورس تیر اعتراضات به سمت نحوه محاسبه این متغیر مهم روانه شده است. این در حالی است که وعده جدیدی از سوی مسئولان به فعالان معترض بورس داده شده و مسئولان بازار سرمایه با شدت گرفتن انتقادات اعلام کرده اند که شاخص قیمت را قطعا تا پایان سال منتشر می کنند.

به این ترتیب در شرایطی که رکود و بی اعتمادی شدیدی در بازار سرمایه حاکم شده و سرمایه های زیادی با افزایش شاخص بورس وارد بازار سرمایه شده و اکنون با از بین رفتن این سرمایه ها ،اعتماد سرمایه گذاران خدشه دار شده است،واقعی کردن شاخص بورس و انتشار شاخص قبلی در کنار سایر شاخص ها می‌تواند بازار را از فشار زیاد رها کرده و اعتماد از دست رفته را به بازار برگرداند. در این شرایط بهتر است شاخص های جدید به همراه شاخص قیمت در نرم‌افزار معاملاتی بورس تعریف و برای عموم نمایش داده شود تا مردم و مسئولین با واقیعت های بازار سرمایه آشنا شوند.

 
پلمپ صرافی‌های متخلف کلید خورد
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 13:47

بانکی دات آر: معاون نظارت بانک مرکزی حجم بالایی از ارز تزریقی به بازار آزاد را مربوط به صادرکنندگان عنوان کرد و از پلمپ شدن صرافی های متخلف خبر داد.
به گزارش ايسنا، حمید تهرانفر درباره اینکه ابلاغیه اخیر بانک مرکزی برای تعیین میانگین نرخ ارز از سوی کانون صرافان این ابهام را ایجاد می کند که مگر صرافان تامین کننده و تزریق کننده ارز در بازار آزادند که باید نرخ را نیز تعیین کنند؟ اظهار کرد: خیر صرافان واردکنندگان ارز به بازر نیستند، اما کانون تشکلی با انتخاب صرافان است که مدیریت آنها می تواند هر ساله با انتخاباتی که در بین صرافان رخ می دهد تغییر کند که البته ارتباط بسیار نزدیک و خوبی با بانک مرکزی داشته و اینکه در بازار چه می گذرد، بانک مرکزی باید چه اقدامی انجام دهد که به نفع بازر ارز باشد، صرافان چه نیازهایی دارند که بانک مرکزی به آن پاسخ دهد و سایر ضروریات را از طریق آن دریافت می کنیم.

معاون نظارت بانک مرکزی با اشاره به اینکه برای تعیین نرخ ارز در بازار مرجع خاصی وحود نداشته و کافیست که فردی به صورت غیر واقعی و جعلی خود را علم دار بازار معرفی کرده و صرافی ها به او تاسی کنند، گفت: در روش جدید ابلاغی بانک مرکزی، کانون صرافان نرخ های ارز صرافی ها را دریافت کرده و میانگین موزون آن را هر یک ساعت یکبار اعلام و نرخ قابل اجرا در بازار تعیین می شود.

چه کسی به بازر ارز می ریزد؟
تهرانفر در مورد اینکه عنوان می شود برخی ارگانهای خاص تامین کننده ارز در بازار آزاد هستند یادآور شد: به هر حال صادرکنندگان، ارز حاصل از صادرات را در بازار ارز به فروش می گذارند و با توجه به اینکه گاها حجم صادرات از حدود چهار تا ۱۰ میلیارد دلار متغیر است که به بازار تزریق می شود در همین حد کار کرده و بیشتر نیست.

وی توضیح داد: شرکت‌های معتبر ارز خود را به صرافی های معتبر واگذار کرده و برای برای فروش به دلالان نمی سپارند و منابع این واسطه ها از طریق مردم عادی تامین می شود.

وی با تاکید براینکه باید روزی دلالانی که هیچ قاعده‌ای برای فعالیت ندارند از بازار جمع شوند ادامه داد : این در حالی است که صرافانی هم که غیر مجاز بوده و به کانون صرافان وصل نیستند فضایی برای کار کردن نخواهند داشت؛ بنابراین توصیه می کنم که تمامی صرافان اگر می خواهند که صراف باقی بمانند برای دریافت و یا تمدید مجوز به بانک مرکزی مراجعه کنند تا دیر نشده در فضای مناسبی که برای آنها مهیا شده فعالیت کنند.

پلمپ صرافی های متخلف ادامه دارد
وی همچنین از اقدام بانک مرکزی نسبت به پلمپ تعدادی از صرافی های فردوسی سخن گفت و افزود: این صرافی ها مجوز نداشته و برخی هم صرافی هایی بودند که مجوزشان مربوط به اتحادیه طالا و جواهر بوده و باطل شده بود اما برای دریافت مجوز اقدام نکرده بودند.

معاون نظارت بانک مرکزی تاکید کرد که در حالی روند جدی این بانک برای مقابله و پلمپ صرافی های بدون مجوز و متخلف ادامه خواهد داشت که ما قصد ایجاد مشکل برای آنها را نداریم، اما اگر در این باره ورود نکنند مسئوولیت هم با خودشان است.

 
گردهمایی صرافان به دعوت کانون صرافان
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 13:42

بانکی دات آی آٰر: صرافان بازار ارز به دعوت کانون صرافان برای هم اندیشی وضعیت بازار ارز عصر روز جاری(سه شنبه)گردهم می آیند.
به گزارش «اخبار بانك»، کانون صرافان ایران در اطلاعیه ای از شرکت های صرافی سراسر کشور خواست تا عصر امروز در کانون صرافان ایران گردهم آیند.

در این اطلاعیه آمده است: بیست و هشتمین جلسه هم اندیشی عصر سه شنبه در محل کانون برگزار می شود.

پیش بینی می شود این گردهم آیی و هم اندیشی در راستای ابلاغ مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها توسط بانک مرکزی باشد.

بانک مرکزی روز ۲۹ دی ماه سال جاری «مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها» را با توجه به بند (ج) ماده (۱۱) و بند (الف) ماده (۴۲) قانون پولی و بانکی کشور, مصوب مورخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۱ و همچنین ماده (۹۶) قانون برنامه پنجم توسعه ابلاغ کرد.

براساس این مقررات صرافی های دارای مجوز فعالیت معتبر از بانک مرکزی، مجاز به اشتغال به معاملات ارزی هستند. این صرافی ها می توانند نسبت به خرید و فروش ارز برای خود و یا برای مشتریان خود اقدام نمایند.

همچنین براساس این مقررات ابلاغی صرافی ها در صورتی مجاز به خرید و فروش ارز می باشند که قبلاً نسبت به اعلام همزمان نرخ خرید و فروش ارز در محل استقرار صرافی و یا تارنمای صرافی اقدام نمایند.

اعلام متوسط نرخ خرید و متوسط نرخ فروش توسط کانون صرافان نیز از دیگر موارد این ابلاغیه است.

علاوه بر این حمید تهرانفر معاون نظارت بانک مرکزی نیز از آغاز پلمپ شدن صرافی های متخلف خبر داده است.

معاون نظارت بانک مرکزی با اشاره به اینکه برای تعیین نرخ ارز در بازار مرجع خاصی وجود نداشته و کافیست که فردی به صورت غیر واقعی و جعلی خود را علم دار بازار معرفی کرده و صرافی ها به او تاسی کنند، گفته است: در روش جدید ابلاغی بانک مرکزی، کانون صرافان نرخ های ارز صرافی ها را دریافت کرده و میانگین موزون آن را هر یک ساعت یکبار اعلام و نرخ قابل اجرا در بازار تعیین می شود.

 
خبر کمیجانی از تأیید خروج ۲۲میلیارد دلار با مداخله بانک مرکزی
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 13:40

بانکی دات آی آر: قائم‌مقام بانک مرکزی با اعلام اینکه مداخله بانک مرکزی در دولت قبل و در سال های ۹۰ و ۹۱ در بازار ارز صحت دارد، گفت: مستندات خروج ۲۲میلیارد دلار ارز از کشور در دولت گذشته در بانک مرکزی موجود است.
به گزارش تسنيم، اکبر کمیجانی درباره اينكه "طبق اعلام معاون اول رئیس جمهور دولت قبل ۲۲ میلیارد دلار ارز را از طریق چند صرافی از کشور خارج کرده است، آیا مستندات این موضوع در اختیار بانک مرکزی هست؟" اظهار داشت: مستندات و سوابقی که خروج ۲۲ میلیارد دلار ارز از کشور را تأیید کند در بانک مرکزی وجود دارد.

وی با تأیید خروج ۲۲ میلیارد دلار ارز از کشور در دولت قبل، گفت: بررسی‌های انجام شده دلالت بر این می‌کند که چنین حجمی از مداخلات ارزی وجود داشته است ولی هم اکنون در خصوص رقم دقیق آن حضور ذهن ندارم.

قائم‌مقام بانک مرکزی در همین ارتباط افزود: قطعاً صحبت‌هایی که آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به آن اشاره کرده‌اند، با مستندات است و دلایل متقنی هم برای آن وجود دارد.

کمیجانی تأکید کرد: مداخله بانک مرکزی در دولت قبل و در سال های ۹۰ و ۹۱ در بازار ارز صحت دارد.

معاون اول رئیس جمهوری در چهل و سومین نشست فعالان بخش خصوصی هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفته بود: براساس تدبیر دولت گذشته و برای کنترل قیمت ارز، میلیاردها دلار از پول کشور را در قالب حواله یا پول نقد به صرافی‌های دوبی و استانبول فروختند و ظرف ۱۷ ماه، ۲۲ میلیارد دلار پول کشور به خارج صادر شد، در حالی که این رقم بسیار تعجب‌آور است.‬

جهانگیری همچنین چند روز قبل در رودبار تأکید کرد که ۲۲ میلیارد دلار ارز از کشور خارج کردند که ۳۰ درصد آن توسط یک صراف انجام شد و این پرونده در حال پیگیری است.

گفتنی است، عبدالکریم رجبی در ارتباط با ورود کمیسیون اقتصادی به پرونده خروج ۲۲ میلیارد دلار ارز در دولت قبل گفته بود: باید کارگروهی در مجلس و به‌ویژه در کمیسیون اقتصادی برای رسیدگی به این موضوع تشکیل شود.

وی همچنین افزود: کارگروه مذکور باید رسیدگی کند این میزان دلار از کجا آمده و چرا از کشور خارج شده است؟ به همین خاطر با تشکیل این کارگروه از دولت‌مردان دعوت می‌کنیم که مستندات خود را به کمیسیون ارائه دهند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: در صورتی که ثابت شود این اتفاق افتاده و ۲۲ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده است، باید بدون اغماض با افرادی که چنین کاری را کرده‌اند، برخورد شود.

 
پایین ترین قیمت طلا در یک هفته گذشته
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 13:36

بانکی دات آی آر: طلا پیش از نشست بانک فدرال و همزمان با توافق وزرای امور مالی اروپا در مورد مذاکره با نخست وزیر یونان پیرامون نگه داشتن این کشور در حوزه مشترک یورو، تا کمترین مبلغ طی یک هفته گذشته پایین رفت.
به گزارش «اخبار بانك» به نقل از بلومبرگ، قیمت شمش تحویل فوری با ۰.۷ درصد کاهش به ۱۲۷۲.۴۴ دلار در هر اونس رسید که پایین‌ترین میزان از ۱۹ ژانویه به شمار می‌رود و در ساعت ۱۰:۰۷ صبح به وقت محلی سنگاپور با قیمت ۱۲۷۷.۰۹ دلار مبادله شد. این فلز ارزشمند در تاریخ ۲۲ ژانویه بعد از معرفی بسته محرک اقتصادی توسط بانک مرکزی اروپا به بالاترین محدوده قیمت از ۱۵ ماه اوت یعنی ۱۳۰۷.۶۲ دلار رسیده بود.

نشست دو روزه سیاست گذاران فدرال با محوریت زمان بندی افزایش هزینه استقراض امروز آغاز می‌شود. وزرای امور مالی اروپا بررسی نحوه احیای برنامه نجات یونان را آغاز کردند و نسبت به معامله با الکس سیپراس ابراز تمایل کردند. طلا در ۲۷ روز گذشته از سال ۲۰۱۵، ۷.۷ درصد افزایش قیمت داشته است.

شمش تحویل ماه آوریل با از دست دادن ۰.۶ درصد قیمت به ۱۲۷۳ دلار در هر اونس در کمکس نیویورک رسید که پایین‌ترین رقم قرارداد از ۲۰ ماه ژانویه است.

از طرفی بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی صندوق بین المللی پول، هلند در اضافه کردن ذخایر طلا در ماه دسامبر به روسیه و قزاقستان ملحق شد در حالی که بر همین اساس ترکیه و مکزیک نسبت به کاهش ذخایر طلا اقدام کردند.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز سه شنبه ۷ بهمن ۹۳
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 11:48
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : سه شنبه 1393-11-7
ساعت : ۱۱:۴۹ 27 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,700 20
EUR یورو 39,210 -29
GBP پوند انگليس 52,607 217
AED درهم امارات متحده عربی 9,439 6
CAD دلار کانادا 28,090 -27
CNY یوان چين 5,671 11
TRY ليره ترکيه 14,886 12
JPY100 یکصد ين ژاپن 297.010 1
INR روپيه هند 559.110 0
AUD دلار استراليا 27,796 38
SEK کرون سوئد 4,230 12
CHF فرانک سوئیس 35,574 21
NOK کرون نروژ 4,505 -12
HKD دلار هنگ کنگ 4,524 2
MYR رينگيت مالزی 9,593 -16
KWD دينار کويت 118,849 30
IQD100 يکصد دينار عراق 30.282 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,076.900 0
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 347.550 0
AZN منات آذربايجان 44,312 100
AFN افغانی افغانستان 586.120 0
SAR ريال سعودی 9,301 2
RUB روبل روسيه 509.270 -17
SGD دلار سنگاپور 26,371 32
DKK کرون دانمارک 5,296 -7
KRW1000 وون کره جنوبی 32.495 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,350,000 0
سکه امامی 10,400,000 -30,000
نیم سکه 5,190,000 10,000
ربع سکه 2,680,000 0
سکه یک گرمی 1,720,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,580,000 -5,000
گرم طلای 18 1,057,300 -1,200
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,280 0
انس نقره 17.980 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,114 9
//
 
گلکسی‌اس6 و دوربین 20 مگاپیکسلی
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 11:13

بانکی دات آی آر: بر اساس اخبار منتشر شده در روزنامه‌ی کره‌ای Korea’s Economic Times، پرچم‌دار بعدی سامسونگ یعنی گلکسی‌اس6 از یک دوربین 20 مگاپیکسلی مجهز به لرزش‌گیر اپتیکال بهره خواهد برد.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده در روزنامه‌ی کره‌ای Korea’s Economic Times، منبعی غیر موثق از شرکت «سامسونگ الکترومکانیکز» (Samsung Electro-Mechanics) به‌طور ضمنی تایید کرده است که گلکسی‌اس6 به یک دوربین 20 مگاپیکسلی با لرزش‌گیر اپتیکال مجهز خواهد بود.

به گزارش دیجی کالا، هم‌چنین پرچم‌دار بعدی سامسونگ، احتمالا چند هفته‌ای زود تر از زمان مقرر معرفی خواهد شد. این در حالی است که مراسم رونمایی گلکسی‌اس  برای اسفند ماه سال جاری درنظر گرفته شده بود. این اولین بار نیست که شاهد انتشار اخباری از این دست هستیم؛ چرا که در گذشته هم شایعاتی مبنی بر ساخت یک ماژول 20 مگاپیکسلی توسط سامسونگ منتشر شده بود.


این منبع غیرموثق ادعا کرده که پروژه‌ی ساخت این دوربین از آذر سال 92 آغاز شده و بخش تحقیق و توسعه‌ی سامسونگ اکثر الگوهای ساخت این دوربین را به شکل جدیدی طراحی کرده است. از جمله این تغییرات می‌توان به فوکوس اتوماتیک و لنزها اشاره کرد. در مورد استفاده از فن‌آوری ISOCELL، که برای صرفه‌جویی در فضای ذخیره فایل‌ها استفاده می‌شود، توضیحی داده نشده است.

 
واچمن سونی، یک تکنولوژی بی فایده
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 11:10

بانکی دات آي آر: یکی بعد از دیگری سونی محصولاتش را از دست می‌دهد و بخش‌های مختلف خود را منحل می‌کند یا می‌فروشد. واچمن یکی از تکنولوژی‌های بی فایده سونی بود.

به گزارش دیجی کالا، در دنیایی که زندگی می‌کنیم گستره‌ی بی‌شماری از اتفاق‌ها، در بازه‌های تاریخی قابل بررسی ‌هستند؛ نرخ ارز، صعود و افول برندهای مختلف و... اما در این میان هستند اتفاق‌های کوچک‌تری که بنا به دلایل مختلف حرفی از آن‌ها به‌میان نمی‌آید و در صفحات مجله‌های دانشمند و دانستنی‌ها برای همیشه مدفون می‌شوند. پس با ما برای یک خاک‌سپاری تکنولوژیک دیگر همراه باشید.

پیش از انتشار اولین نسخه از کتاب‌های مصور «واچ‌مِن» (Watchmen) در سال 1986، شرکت سونی ایده‌ای خلاقانه را با همین نام روانه‌ی بازار کرد. بعد از 28 سال ممکن است نام دکتر «منهتن» (یکی از شخصیت‌های کتاب‌های مصور واچ‌من) به گوش‌تان خورده باشد، اما دیگر هیچ نشانی از واچ‌من سونی نیست. ‌واچ‌من که بعد از موفقیت واکمن پا به عرصه گذاشت،ماموریت ساده‌ای داشت: این محصول قرار بود وظیفه‌ای که واکمن در مورد موسیقی انجام داده بود، برای تصویر (تلویزیون) تکرار کند.
سونی بعد از موفقیت و محبوبیت محصولات سری واکمن در دهه‌ی 70، تلاش داشت قدم دیگری در جهت توسعه بردارد. مدل اولیه‌ی تلویزیون‌های جیبی یا واچ‌من با نام FD-210 در ژاپن معرفی شد و دو سال بعد در اروپا و آمریکا به ‌دست مصرف‌کنندگان رسید. این مستطیل پلاستیکی 650 گرمی ابعادی نزدیک به گوشی موبایل لومیا 1520 نوکیا داشت و به‌وسیله باتری کار می‌کرد.
هرچند پیش از سونی و از دهه‌ی 60 تلاش‌هایی برای تلویزیون‌های قابل حمل صورت گرفته بود، اما باید ‌اعتراف کرد که به ‌جز «پاناسونیک»، سونی رقیب جدی دیگری نداشت. با ورود «کاسیو» و «اپسون» به جمع تولیدکنندگان تلویزیون‌های همراه، سونی دست به تولید واچمن‌های قدرتمندتر زد. بدنه‌های فلزی، باتری بهتر، صفحه‌های رنگی، ریموت کنترل و ... از جمله امکاناتی بودند که سونی به محصولات‌اش اضافه کرد.

سرانجام در سال 2000 و در آغاز هزاره‌ای تازه، سونی تولید این محصول را متوقف کرد. 65 مدل مختلف با این نام تولید شد که ممکن است هنوز هم بتوان بعضی از آن‌ها را با قیمتی نازل در سایت‌هایی مانند ebay.com پیدا کرد. محصولاتی که به‌دلیل شبکه‌های دیجیتال تلویزیونی، دیگر کارایی ندارند و رفته‌رفته فراموش خواهند شد.

 
تجربه بازی با روکش طلا!
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 11:08

بانکی دات آي آر: دو کنسول نسل هشتمی پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس‌وان تا به حال در باندل های مختلفی با طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون به بازار عرضه شده‌اند.شرکت «کالرویر» (ColorWare) را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین فعالان در حوزه رنگ آمیزی و و طراحی مدل‌های فانتزی برای کنسول‌های بازی دانست. این شرکت می‌تواند بر اساس سلیقه شخصی شما، کنسول بازی شما را رنگ آمیزی کند.

به گزارش دیجی کالا، اما حالا در یک اقدام عجیب، شرکت مذکور اقدام به طراحی روکش طلای 24 عیار برای دسته‌های بازی دو کنسول نسل هشتمی پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس‌وان کرده است.

ظرفیت تولید این روکش بسیار محدود است و تنها 25 نمونه از آن به مرحله تولید رسیده است. قیمت حدودی این روکش طلا 300 دلار اعلام شده که تمامی 25 تای آن پیش فروش شده است. شرکت سازنده در خصوص این محصول گفته است که :"ساخت دسته های بازی جدید و البته خارق‌العاده کار پیچیده‌ای است و روند طولانی را برای رسید به یک محصول کامل و غنی طی می‌کند". در حال حاضر مشخص نیست که آیا شرکت کالرویر قصد باز تولید از محصول مورد بحث را دارد یا خیر.

 
سطل زباله‌های سخنگو در شهرهای آینده
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 10:56

بانکی دت آی آر: بدون شک رویای آینده دنیای دیجیتال «اینترنت اشیاء» است. اتصال هر چیزی به اینترنت. این حرف من یا یک پیشگو و براساس حدس و گمان نیست. آمار و ارقام این‌طور می‌گویند. در نمایشگاه CES 2015 بیش از ۹۰۰ غرفه محصولاتی برای IoT ارائه دادند.
درآمد بخش IoT به گزارش ۱پزشک، اینتل در سال ۲۰۱۴ ده برابر بخش‌های موبایل و سرگرمی بوده است. تلویزیون‌های جدیدی که شرکت‌ها معرفی کردند از سیستم‌عامل‌های موبایل بهره می‌گیرند که پیش‌زمینه‌ای برای اتصال هر چیزی به تلویزیون است. و ده‌ها نمونه دیگر که همگی ما را به یک «اینترنت اشیاء» در چند سال آینده می‌رسانند. در این میان، هنوز مفهوم درستی از IoT نداریم و تصورمان اتصال چیزهایی در خانه مانند یخچال و چند لامپ حبابی به اینترنت است. شرکت کوال‌کام را با پردازنده‌های معروفش روی اسمارت‌فون‌ها می‌شناسیم. این شرکت نیز مانند تمام رقبایش نمی‌خواهد بی‌خیال از کنار رویای دنیای آینده به راحتی بگذرد و دوست دارد پردازنده‌های اسنپ‌دراگون را علاوه بر اسمارت‌فون، روی ساعت‌های هوشمند، عینک‌های هوشمند و هر چیزی که به اینترنت متصل خواهد شد، ببیند. در ادامه می‌خواهم سه کاربرد جذاب این پردازنده‌ها را روی وسایلی نام ببرم که می‌توانند تصویر ذهنی‌مان از یک شهر هوشمند آینده و اینترنت اشیاء را تغییر دهند.


سطل زباله‌هایی که خنگ نیستند

شرکت Bigbelly سطل زباله‌هایی طراحی کرده و برای آزمایش در شهرهای مختلف به کار گرفته است که هوشمند هستند و شاید بهتر است بگوییم زبانی برای سخنگویی دارند. در این سطل‌ها از مودم‌های Gobi 3G کوال‌کام و GPS استفاده شده است. شهری را تصور کنید که در آن هزاران سطل زباله به یک نقطه مرکزی متصل می‌شوند و اطلاعات آنلاین و زنده‌ای مانند «پر شدم و نیاز به تخلیه دارم» یا «نیاز به جداسازی و بازیافت دارم» را مخابره می‌کنند. از راه دور می‌توان در این سطل‌ها را قفل کرد یا هشدارهای امنیتی صادر کرد. این دستاورد را پردازنده‌های کوال‌کام به ارمغان آوردند. مودم این شرکت با یک سلول خورشیدی بزرگ در بالای سر سطل زباله تغذیه می‌شود. تمام سیستم دیجیتالی این سطل در محلی نصب و تعبیه شده است که از برخورد با زباله‌های تر دور باشند و آسیبی نبینند. این سطل‌ها در مکان‌های عمومی و پر ترافیک استفاده می‌شوند که اشغال زیادی مانند دستمال و فنجان قهوم و کاغذهای تبلیغاتی دور ریخته می‌شوند و نیاز به تخلیه سریع وجود دارد. شرکت Bigbelly از این طریق صرفه‌جویی مالی قابل توجهی کسب می‌کند چون نیاز به سرکشی‌های مداوم برای تخلیه سطل‌های زباله ندارد. همچنین، شهروندان همیشه با سطل‌هایی خالی روبرو می‌شوند و دیگر اشغال روی پیاده‌رو یا کنار سطل نمی‌ریزند. این سطل‌ها از نظر بهداشتی و سلامتی افراد محله نیز قابل توجه هستند چون از جمع شدن موش و گربه در لابه‌لای اشغال‌ها جلوگیری می‌کنند. شاید در آینده این سطل‌ها بتوانند انواع زباله را نیز بازیافت و جداسازی کنند یا اینکه نسبت به بوی بد یا اشغال مایع واکنش نشان بدهند!


چراغ‌های LED خیابانی برای گوش دادن به صدای شلیک گلوله

بسیاری از شهرها در حال تغییر دادن چراغ‌های قدیمی استفاده شده در پیاده‌روها و خیابان‌ها و جایگزین کردن چراغ‌های LED هستند. در این میان، شرکت کوال‌کام یک کیت افزودنی را با پردازنده‌های اسنپ‌دراگون و مودم ۳G توسعه داده است که به سادگی روی این چراغ‌های LED نصب می‌شود. این چراغ‌ها نیز مانند سطل‌های زباله می‌توانند اطلاعاتی را به یک نقطه مرکزی در شبکه بفرستند. مثلاً خراب شدن چراغ یا از کار افتادن یک قطعه را گزارش می‌دهند. براساس این گزارش می‌توان تصمیم گرفت یک تیم متخصص یا یک تعمیرکار معمولی برای رفع عیب روانه شود. اگر یک میکروفون به این چراغ‌ها افزوده شود، می‌توانند صدای محیط اطراف را شنود کنند. صدای افرادی که زیر تیر چراغ برق در حال صحبت هستند یا صدای شلیک یک گلوله! کوال‌کام می‌گوید در حال توسعه میکروفونی است که فقط بتواند صدای شلیک گلوله را تشخیص داده و سریعاً به مرکز هشدار دهد. سرعت عمل چراغ خیلی بیشتر از افراد حاضر در محل حادثه است. این شرکت می‌گوید نگرانی از بابت نقض حریم خصوصی افراد وجود ندارد ولی شاید آدم‌های بدگمان (پارانوئید) باور نکنند. احتمالاً این چراغ‌ها برای شهرهایی از آمریکا که تیراندازی در شب‌های آن اتفاقی معمولی است، طراحی شده‌اند!


ماشینی با تراشه‌های اسمارت‌فون

شرکت کوال‌کام در ادامه هجوم به بازارهای جدید به سراغ خودروهای هوشمند نیز رفته است. این شرکت خیلی علاقه‌مند است در این بازار نیز جای پا بگیرد و البته باید در ابتدا بیشتر با شرکت انویدیا هماهنگ شود. آخرین اقدام این شرکت در این زمینه، ارائه یک خودروی مفهومی از شرکت کادیلاک است که از تراشه Snapdragon 602A استفاده می‌کند. تمام سنسورها، دوربین‌ها و مودم‌های داخلی خودرو به این پردازنده متصل و با استفاده از سیستم‌عامل آندروید هدایت و رهبری خواهند شد. این سیستم‌عامل آیینه‌های دیجیتالی، چراغ‌های جلو و عقب، دوربین‌های نشان دهنده نقاط کور، کنترلرهای حرکتی و هر چیزی دیگر را راهبری می‌کند. در این ماشین از یک سیستم ارتباطای بی‌سیم وای‌فای مبتنی بر DRSC برای ارتباط با خارج از خودرو یا دستگاه‌های موبایل استفاده شده است. مزیت این سیستم امکان برقراری اتصال در هر شرایط و شبانه‌روز است. این سیستم ایمنی خودرو را افزایش می‌دهد و به راننده می‌گوید به جلو توجه کند یا خودرو را متوقف نماید. مانند بتمن در فیلم شوالیه تاریکی می‌توانید با تلفن همراه سیگنال‌های وای‌فای را پیدا کنید و بعد به خودروهای دیگر هشدار دهید یا اینکه ازشان کمک بخواهید. خودروهای دیگر نیز با سیستم DRSC می‌توانند شما را در کولاک پیدا کنند. روی این سیستم انواع هشدار برای جلوگیری از تصادف یا نزدیک شدن به یک محل ترافیکی یا اطلاع از نقاط کور جاده و موقعیت پیش‌رو در نظر گرفته شده است.


داستان تازه شروع شده است

اینترنت اشیاء یک مفهوم کلی است که می‌تواند در ذهن هر فردی تصوری خاص را ایجاد کند و غالباً سخت می‌شود بیانش کرد. در یک جمع، اگر بپرسید اینترنت اشیاء چیست، هرکسی نظری می‌دهد و بیشتر برداشت و مثال‌های خودش را بازگو می‌کند. شاید چند نمونه بالا از کوال‌کام نشان بدهد چگونه هرچیزی می‌تواند به اینترنت متصل شود. وقتی در ماشین دارید رانندگی می‌کنید، در پیاده‌رو قدم می‌زنید یا در ایستگاه اتوبوس منتظر رفتن به محل کارتان هستید، اینترنت اشیاء زندگی را برایتان ساده‌تر می‌کند. این همان رویای آینده دنیای دیجتال است. یک پردازنده اسمارت‌فون از درون قاب گوشی بیرون بیاید و روی چیزهای دیگری سوار شود و آن‌ها را به اینترنت متصل کند.

 
تحلیل تکنیکال نماد نفت بهران
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 10:34

تحلیل تکنیکال نماد نفت بهران را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۶بهمن ماه ۹۳
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 10:18

طبق آخرین پیش بینی که شرکت برای سال مالی 93 انتشار داده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل 540 میلیارد ریال به مبلغ 679 ریال اعلام نموده که در مقایسه با پیش بینی قبل 23 درصد تعدیل مثبت داشته است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۶بهمن و پیش بینی بازار فردا
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 09:42

تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز و پیش‌بینی بازار فردا را می‌خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 7بهمن
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 08:47

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 6 بهمن 93
سه شنبه ، 7 بهمن 1393 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز و بورس در پایان وقت اداری دوشنبه ۶ بهمن ۹۳
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 16:04
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : دوشنبه 1393-11-6
ساعت : ۱۶:۰۵ 26 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,730 100
EUR یورو 39,163 172
GBP پوند انگليس 52,405 219
AED درهم امارات متحده عربی 9,500 80
CAD دلار کانادا 28,153 -1
CNY یوان چين 5,666 -5
TRY ليره ترکيه 14,848 -26
JPY100 یکصد ين ژاپن 297 0
INR روپيه هند 558.700 0
AUD دلار استراليا 27,775 66
SEK کرون سوئد 4,210 13
CHF فرانک سوئیس 35,604 102
NOK کرون نروژ 4,503 -5
HKD دلار هنگ کنگ 4,528 13
MYR رينگيت مالزی 9,615 7
KWD دينار کويت 118,950 414
IQD100 يکصد دينار عراق 30.151 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,077.610 3
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 348.080 0
AZN منات آذربايجان 44,276 54
AFN افغانی افغانستان 587.030 4
SAR ريال سعودی 9,311 30
RUB روبل روسيه 527.240 -12
SGD دلار سنگاپور 26,370 82
DKK کرون دانمارک 5,292 23
KRW1000 وون کره جنوبی 32.422 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,350,000 -50,000
سکه امامی 10,410,000 -40,000
نیم سکه 5,200,000 -20,000
ربع سکه 2,680,000 0
سکه یک گرمی 1,730,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,580,000 -15,000
گرم طلای 18 1,057,300 -3,500
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,282.500 -13
انس نقره 18.090 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,105 76
//
 
مدیریت و کاهش هزینه های اداری و هزینه های جاری عملیات
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 15:48

برای بازاریابی پول خود را به صورتی خردمندانه و منطقی خرج کنید

 

ادامه مطلب...
 
پنج گام تا تبدیل شدن به رهبر بازار
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 13:41

در ادبیات مدیریت استراتژیک، یکی از الگوهای اصلی استراتژی رقابتی “ره‌بری بازار” است. برخی شرکت‌ها به‌دلایل مختلف ـ از دسترسی به فناوری پیشرفته‌ی انحصاری گرفته تا شخصیت مدیران شرکت ـ تصمیم می‌گیرند که در جایگاه ره‌بری بازار قرار بگیرند.

ادامه مطلب...
 
انتقاد معاون وزیر نفت از نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 13:09

بانکی دات آی آر: معاون وزیر نفت با بیان این که قیمت تمام شده اجرای پروژه‌های صنعت نفت بسیار بالا و سرعت اجرا پایین است، گفت: تا زمانی که مصرف انرژی در کشور هدفمند نشود، هدفمندی یارانه ها و در اختیار قراردادن پول در اختیار مردم به عنوان یارانه ها کار بیهوده ای است.

به گزارش ایسنا، سید عماد حسینی در جمع خبرنگاران از بازگشت بیش از ٧٠ درصد پیمانکاران ممنوع المعامله به فهرست .شرکتهای صنعت نفت خبر داد و خاطرنشان کرد: برخورد سیاسی با صنعت نفت نمی تواند این صنعت را به اهداف خود برساند

معاون امور مهندسی وزیر نفت با اشاره به این که در سالهای گذشته بسیاری از پیمانکاران صنعت نفت به دلایل شخصی و سلیقه‌ای در فهرست ممنوع المعامله ها قرار گرفتند، اضافه کرد: در این راستا طبق دستور وزیر نفت دلایل ممنوع المعامله شدن پیمانکاران صنعت نفت بررسی شده و طبق بررسی های صورت گرفته ٧٠ تا ٨٠ درصد این شرکتها بار دیگر در فهرست پیمانکاران صنعت نفت قرار می گیرند. وی با اشاره به روند اجرای هدفمندی یارانه ها در کشور و توزیع پول در میان مردم به عنوان یارانه نقدی تصریح کرد: تا زمانی که مصرف انرژی در کشور هدفمند نشود، هدفمندی یارانه ها و در اختیار قراردادن پول در اختیار مردم به عنوان یارانه ها کار بیهوده ای است.

حسینی در ادامه با اشاره به بالا‌بودن زمان و پایین‌بودن سرعت اجرای پروژه‌ها در صنعت نفت و به عنوان مثال در پارس جنوبی خاطر‌ نشان کرد: همچنین کیفیت اجرای پروژه‌ها نیز از سطح انتظار پایین‌تر است و هزینه تمام شده اجرای پروژه‌ها بسیار بیشتر از افزایش نرخ ارز است. معاون امور مهندسی وزیر نفت در ادامه با اشاره به این‌که در این راستا به دلیل چند برابر شدن نرخ ارز در سال 1389 .هم در سال 1392 و هم در سال جاری بخشنامه تعدیل نرخ ارز را داشتیم، تصریح کرد: در حال بومی‌سازی بخشنامه جدید هستیم

وی همچنین به بالا‌بودن سن تجهیزات و تاسیسات صنعت نفت به دلیل عمر 107 ساله این صنعت در کشور اشاره و اظهار کرد: سن برخی از تجهیزات به 70 الی 80 سال و در برخی موارد به 100 سال می‌رسد، بنابراین سیاست‌گذاری در حوزه نگهداری و تعمیرات این تجهیزات اهمیت بسیاری دارد .

معاون وزیر نفت همچنین با بیان این که نظامنامه مدیریت دارایی فیزیکی صنعت نفت و نظامنامه مدیریت خوردگی صنعت نفت در دولت یازدهم تدوین و ابلاغ شده تصریح کرد: پس از سالها انتظار برای نخستین بار در کشور سند نظامنامه مدیریت دارایی های فیزیکی تهیه و در نیمه نخست خرداد ماه امسال به تصویب وزیر نفت رسید، این رخداد در نوع خود بی نظیر است و انتظار می رود منشأ تحولات بسیاری برای صیانت از دارایی های فیزیکی در صنعت نفت باشد.

حسینی با تاکید بر این‌که باید مراودات مهندسی و دیپلماسی مهندسی را به منظور استفاده از شیوه‌های نوین موجود در دنیا تقویت کنیم، گفت: در زمینه‌ی مدیریت دارایی‌های فیزیکی نیز متاسفانه نمرات غیرقابل قبولی گرفته‌ایم که در این حوزه کار را شروع کرده‌ایم.

معاون امور مهندسی وزیر نفت با بیان این‌که فاقد دبیرخانه فنی و مهندسی در صنعت نفت هستیم، گفت: اقداماتی انجام شده تا دبیرخانه فنی ایجاد شود که ابتدا به معاونت مهندسی و سپس به کل صنعت نفت تعمیم داده می‌شود. وی با اشاره به اهمیت مدیریت خوردگی در صنعت نفت به ایجاد سند راهبردی مدیریت خوردگی اشاره و خاطر‌ نشان کرد: این صنعت از نظر وزیر نفت نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و با توجه به این‌که توجه به مدیریت خوردگی در برخی کشور‌ها منجر به افزایش پنج درصد تولید ناخالص ملی می‌شود، این صنعت در داخل کشور تدوین شده و با توجه به این‌که بیش از 50 درصد دارایی‌های فیزیکی کشور مربوط به صنعت نفت است، ایجاد نظام مدیریت خوردگی می‌تواند تاثیر بیشتری بر افزایش درآمد ناخالص ملی نسبت به سایر کشور‌ها داشته باشد.

حسینی همچنین به ایجاد سامانه الکترونیکی کالا به منظور حمایت از تولید داخلی و شفاف‌سازی معاملات و برقراری رقابت سالم برای تولید کنندگان داخلی اشاره و تصریح کرد: در حال ایجاد یک فهرست بلند واحد (وندورلیست) در صنعت نفت هستیم که متاسفانه اکنون در کلیه‌ی شرکت‌های زیرمجموعه صنعت نفت به صورت پراکنده وجود دارد. وی با بیان این‌که حدود دو هزار شرکت در پاسخ به فراخوان ما اعلام آمادگی کردند، اضافه کرد: وجود وندورلیست‌های پراکنده باعث عدم شفافیت شده و خطای انسانی را افزایش می‌دهد.

معاون امور مهندسی وزیر نفت با تاکید بر این‌که تا پایان سال وندورلیست‌ واحد صنعت نفت اعلام خواهد شد، گفت: متاسفانه به عنوان بخش ستادی فاقد سامانه رصد پروژه‌های چهار شرکت اصلی هستیم و متوجه نمی‌شویم که پیشرفت پروژه‌ها به چه صورت است، بنابراین در اداره کل ارزشیابی و نظارت فنی طرح‌ها به دنبال سامانه‌ای هستیم که پروژه‌ها را بیشتر رصد کنیم.

وی با بیان این‌که در حال بررسی دلایل طولانی‌بودن و بالا‌بودن زمان اجرای پروژه صنعت نفت و حل مشکلات بازیگران فضای کسب‌وکار این صنعت هستیم، گفت: به علاوه این‌که سرنوشت حدود 800 میلیارد دلار درآمد نفتی کشور در دولت‌های گذشته چه شده و چرا فهرست پیمانکاران ممنوع‌المعامله رشد تصاعدی داشته و همچنین دلایل افزایش عجیب و قریب قیمت پروژه‌های صنعت نفت از سوالاتی است که مطرح شده و در حال بررسی آنها بر یک اتاق فکر هستیم.

حسینی با تاکید بر اهمیت باز‌شدن درهای وزارت نفت به روی بخش خصوصی و همچنین اهمیت رویکرد سیستمی و نگرش یکپارچه به مسائل افزود: شیوه‌نامه حل اختلافات قرار‌دادی، حمایت از تولید داخلی و شفاف‌سازی، نظام‌نامه دارایی‌های فیزیکی، سند راهبردی مدیریت خوردگی از اقداماتی است که در این صنعت انجام شده است.

معاون امور مهندسی وزیر نفت همچنین به اجرای نادرست قوانین بالا‌دستی مانند اصل 44 اشاره و اظهار کرد: نحوه‌ی خصوصی‌سازی به گونه‌ای بوده که تعدادی از شرکت‌های واگذار شده اکنون بهره‌وری پایین‌تری نسبت به زمانی که دولتی بوده‌اند دارند.

وی همچنین گفت: طرح تجمیع و ساماندهی تجهیزات مرتبط با صنعت نفت از سه سال پیش آغاز شده و در مراحل پایانی قرار دارد. حسینی با اشاره به این‌که ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با دستور وزیر در وزارت نفت شکل گرفته است، خاطر‌ نشان کرد: البته این ستاد و کارگروه کار سیاست‌گذاری درون وزارت نفت را انجام داده و 11 گلوگاه فساد در این صنعت را شناسایی کرده است و .تاکنون کارگروه‌های اجرایی در چهار شرکت زیرمجموعه شکل گرفته است و گزارش‌هایی رسیده که در حال ارزیابی آنها هستیم

معاون امور مهندسی وزیر نفت همچنین با بیان این‌که تدوین برنامه ششم توسعه صنعت نفت در دستور کار وزارت نفت قرار دارد، گفت: کارگروه مهندسی و ساخت داخل با حضور ارکان مختلف پیش نویس اولیه را با توجه به این‌که طبق سند چشم‌انداز باید به رتبه‌ اول در زمینه فنی و مهندسی دست یابیم تهیه کرده است. وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره دلیل وارد‌نشدن نام شرکت‌های ایرانی به وندورلیست شرکت‌های عراقی گفت: زمانی که در لیست تحریم‌ها قرار گرفتیم ،بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی حاضر نشدند که از ظرفیت ایران استفاده کنند و در این راستا به دنبال آن هستیم که مشکل را برطرف کرده و به این منظور جلساتی را با سازمان استاندارد برگزار کرده‌ایم.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز و بورس در نیمروز ۶ بهمن ۹۳
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 12:09
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : دوشنبه 1393-11-6
ساعت : ۱۲:۱۴ 26 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,680 50
EUR یورو 39,160 169
GBP پوند انگليس 52,385 199
AED درهم امارات متحده عربی 9,433 13
CAD دلار کانادا 28,157 3
CNY یوان چين 5,669 -2
TRY ليره ترکيه 14,855 -19
JPY100 یکصد ين ژاپن 296.780 0
INR روپيه هند 558.450 0
AUD دلار استراليا 27,739 30
SEK کرون سوئد 4,226 29
CHF فرانک سوئیس 35,553 51
NOK کرون نروژ 4,517 9
HKD دلار هنگ کنگ 4,522 7
MYR رينگيت مالزی 9,589 -19
KWD دينار کويت 118,860 324
IQD100 يکصد دينار عراق 30.109 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,075.390 1
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 347.570 0
AZN منات آذربايجان 44,212 -10
AFN افغانی افغانستان 586.190 3
SAR ريال سعودی 9,304 23
RUB روبل روسيه 526.930 -12
SGD دلار سنگاپور 26,321 33
DKK کرون دانمارک 5,292 23
KRW1000 وون کره جنوبی 32.394 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,400,000 0
سکه امامی 10,440,000 -10,000
نیم سکه 5,200,000 -20,000
ربع سکه 2,680,000 0
سکه یک گرمی 1,730,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,580,000 -15,000
گرم طلای 18 1,057,300 -3,500
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,287.100 -8
انس نقره 18.130 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,105 76
//
 
تورم دی ماه اعلام شد
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 12:04

بانکی دات آی آر: مرکز آمار تورم دوازده ماهه منتهی به آذرماه سال 1393 را 15.8 درصد اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، شاخص کل در دی‌ماه سال 1393 عدد 204.1 درصد را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل 0.8 درصد افزایش نشان داده است.

افزایش شاخص کل نسبت به مدت مشابه سال قبل تورم نقطه به نقطه 14.4 درصد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل 14.9 درصد کاهش یافته است. شاخص گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی به رقم 241.9 رسید که نسبت به ماه قبل 0.7 کاهش داشته است. شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها در ماه مورد بررسی به عدد 240.1 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 0.8 درصد کاهش نشان می‌دهد. شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها نسبت به ماه مشابه سال قبل 10.1 درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم 12 ماهه این گروه 12 درصد است.

شاخص گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نسبت به سال مشابه قبل 9.9 درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در 12 ماهه منتهی به دی‌ماه سال 1393 نسبت به دوره مشابه قبل 11.9 درصد است که نسبت به همین اطلاع در آذرماه سال 1393، 13.8 درصد کاهش یافته است. شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات در دی‌ماه 1393 به رقم 191.2 درصد رسید که 1.4 درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می‌دهد.

میزان افزایش شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات نسبت به سال مشابه قبل 16.5 درصد است و نرخ تورم 12 ماهه منتهی به دی‌ماه سال 1393 نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه 17.6 درصد است که نسبت به تورم تورم 12 ماهه منتهی به آذرماه 1393 (18.2) درصد کاهش یافته است. همچنین بانک مرکزی نرخ تورم در 12 ماه منتهی به دی‌ماه 1393 نسبت به 12 ماه مشابه دی‌ماه 1392 را معادل 16.3 درصد اعلام کرده بود.

 
کانون صرافان آمادگی تعیین نرخ ارز را ندارند
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 11:51

بانکی دات آی آر: معاون ارزی بانک مرکزی با بیان این‌که هنوز آمادگی کافی برای تعیین میانگین نرخ ارز از سوی کانون صرافان وجود ندارد، اعلام کرد که به زودی این اقدام انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، غلامعلی کامیاب در حاشیه چهارمین همایش بانکداری الکترونیک در مورد ساماندهی وضعیت صرافان و فعالیت سامانه سنا از طریق کانون صرافان اظهار کرد: هنوز آمادگی کافی در این زمینه وجود نداشته و در حال آماده‌سازی سامانه هستند.

وی افزود: این کار احتیاج به بررسی بیشتری دارد تا بتوان سیستم ساده‌ای را ساماندهی و عملیاتی کرد. به گفته معاون ارزی بانک مرکزی دوره زمانی برای آماده‌سازی سامانه سنا و اعلام تعیین نرخ ارز از طریق کانون صرافان به چند ماه نخواهد رسید و به زودی اجرایی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هماهنگی‌های لازم با نیروی انتظامی برای جمع‌آوری دلالان از بازار ارز انجام شده است، گفت: ما در بانک مرکزی این هماهنگی‌ها را انجام داده‌ایم اما نمی‌توانم دقیقا در مورد آن صحبت کنم، چرا که این وظیفه‌ی ما نیست و بانک مرکزی تنها مقررات را تعیین و اعلام می‌کند.

درآمدهای نفتی به بانک مرکزی واریز می‌شود

کامیاب همچنین در واکنش به این موضوع که آیا درآمد‌های نفتی در سال جاری به ‌طور کامل به حساب بانک مرکزی واریز شده است، گفت: همه درآمدهای نفتی به بانک مرکزی واریز و به بخش‌های مختلف منتقل خواهد شد.

 
ثبات قیمت خودرو تا پایان سال
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 11:35

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از احتمال افزایش مبلغ وام خودرو خبر داد و تاکید کرد: با حفظ شرایط فعلی و با توجه به حجم مناسب تولید خودرو ، در پایان سال افزایش قیمت در بازار حاشیه خودرو نخواهیم داشت.

ادامه مطلب...
 
سکه‌های بسته بندی در سال آینده عرضه می‌شود
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 11:21

بانکی دات آی آر: رییس سازمان تولید و نشر اسکناس و مسکوک بانک مرکزی از عرضه اسکناس‌های 2000 تومانی جدید تا پایان سال جاری و سکه های بسته بندی شده در سال آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، در حالی که طبق وعده بانک مرکزی قرار بود سکه های بسته بندی شده در سال جاری به بازار عرضه شوند مجید صنیعی در حاشیه چهارمین همایش بانکداری الکترونیک اعلام کرد که عرضه این سکه ها به سال آینده موکول شده است.

وی همچنین عنوان کرد که اسکناس‌های 2000 تومانی طرح جدید که اخیرا از آن رونمایی شد تا پایان سال به بازار عرضه می‌شوند. صنیعی درباره تمهیدات بانک مرکزی برای تامین اسکناس شب عید عنوان کرد که هیچ مشکلی برای تامین اسکناس وجود نداشته و تمام تمهیدات لازم برای شب عید اندیشیده شده است.

 
خریداران خودرو لیزینگی مالیات بیشتری پرداخت می‌کنند
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 11:15

بانکی دات آی آر: رییس کانون شرکت‌های لیزینگ ایران با انتقاد از تحمیل مالیات بر ارزش افزوده بر این شرکت‌ها و متضرر شدن مصر‌ف‌کنندگان‌، خواهان معافیت شرکت‌های لیزینگ از مالیات شد و درباره عملیاتی کردن لیزینگ مسکن نیز توضیح داد: امیدواریم که بانک مرکزی دست ما را در این زمینه باز بگذارد.

به گزارش ایسنا، شیروانی امروز یکشنبه در نشستی، مالیات بر ارزش افزوده دریافتی شرکت های لیزینگ از مصر‌ف‌کنندگان را یکی از دغدغه‌های اساسی این شرکت‌ها عنوان کرد و گفت که با وجود پیگیری‌های زیادی که دراین رابطه انجام داده‌ایم هنوز به توفیقی نرسیده‌ایم.

او توضیح داد: به عنوان مثال وقتی که مشتری خواهان خرید خودرو می‌شود بعد از مراجعه به شرکت های تولیدکننده هشت درصد مالیات بر ارزش افزوده به آن ها می پردازد و بعد وقتی که به لیزینگ معرفی می‌شود، این شرکت ها نیز باید هشت درصد دیگر مالیات بر ارزش افزوده را از آن ها دریافت کنند که این مورد اجحاف در حق مشتریان می‌شود.

شیروانی با بیان این‌که دریافت دو بار مالیات بر ارزش افزوده بهای تمام شده پول برای لیزینگ و هزینه مشتری را افزایش می دهد، یادآور شد: در هیچ جای دنیا بر اعتبارات اعطایی مالیات بر ارزش افزوده بسته نمی‌شود، این درحالی است که بانک‌های ما هم چنین اقدامی نمی کنند اما لیزینگ ها موظف به انجام آن هستند.

رییس کانون شرکت‌های لیزینگ ایران همچنین به بدهکار بودن شرکت های لیزینگ به دلیل مالیات بر ارزش افزوده توضیح داد: از سال ۱۳۸۷ که هنوز مالیات بر ارزش افزوده کاملا رسمی نشده بود، تاکنون برخی شرکت هایی که از همان ابتدا مشمول این موضوع شدند حداقل یک تا دو میلیارد و حداکثر تا ۵۰ میلیارد تومان بدهکار شدند که این بدهی بابت مشتریانی است که تسویه کرده و رفته‌اند.

او این را هم گفت که مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از سوی لیزینگ‌ها موجب افزایش ۴.۵ درصدی بهای تمام شده پول است. شیروانی در ادامه با اشاره به بحث لیزینگ مسکن که از چند ماه پیش از سوی این کانون مطرح شده و پیشنهاد آن به بانک مرکزی ارائه شده بود، گفت: دو کارگروه تخصصی برای لیزینگ مسکن در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده که درحال بررسی کارشناسی این موضوع هستیم تا در نهایت با تکمیل بررسی‌های تخصصی نتایج را به بانک مرکزی اعلام کنیم.

او با بیان این‌که ما اعتقاد داریم که شرکت‌های لیزینگ می توانند در صاحب خانه شدن افراد با قدرت خرید پایین مسکن نقش مهمی داشته باشند، گفت: در این حالت شرکت های لیزینگ قادر خواهند بود ۷۰ تا ۸۰ درصد تسهیلات لازم برای خرید خانه را در اختیار متقاضیان قرار دهند.

رییس کانون شرکت‌های لیزینگ ایران گفت: حسن لیزینگ مسکن این است که در شرایطی که رکود بر بازار مسکن حاکم شده می تواند آن را با قیمت ارزان‌تر و نرخ سود تسهیلات پایین‌تر و حتی ۲۲ به ۱۸ درصد ارائه کنند. شیروانی تاکید کرد که به دنبال عملیاتی کردن لیزینگ مسکن هستیم و در این رابطه امیدواریم که بانک مرکزی دست ما را باز بگذارد.

او با اشاره به این‌که لیزینگ‌های مسکن تا سال ۱۳۸۵ و ۱۳۸۵ در حال فعالیت بودند و مشکلی هم وجود نداشت گفت: اما در دوره از دولت نهم که مسکن رونق گرفته بود و با افزایش قیمت همراه شد این بهانه را مطرح کردند که لیزینگ‌ها موجب این گرانی قیمت شده و آن ها را از ادامه فعالیت در بخش مسکن و ساختمان منع کردند، اما بعد از چند سال که ما در امور تجاری و اداری مجوز فعالیت دریافت کردیم نتایج خوبی هم به دست آمد.

او همچنین از اثر منفی شرکت‌های غیر مجاز بر فعالیت لیزینگ‌های دارای مجوز بانک مرکزی سخن گفت و یادآور شد: در حال حاضر ۳۲ شرکت مجوز بانک مرکزی را برای فعالیت در قالب لیزینگ داشته و تحت نظارت آن کار می‌کنند این درحالی است که این شرکت‌ها وابسته به بانک‌ها و شرکت‌های خودروسازی بوده و تا به امروز مشکل چندانی در فعالیت‌ آن‌ها وجود نداشته است.

رییس کانون شرکت‌های لیزینگ ایران گفت:‌اتفاقی که افتاده این است که شرکت‌های بدون مجوز که نه مالیات می پردازند و نه به بانک مرکزی و نهادهای نظارتی پاسخگو هستند با سو استفاده از شرکت های دارای مجوز و تحت نام لیزینگ مبادرت به فعالیت کرده و در بسیاری از موارد مردم را با مشکل مواجه می کنند.

شیروانی با بیان این‌که اطلاع دقیقی از تعداد لیزینگ‌های غیر مجاز ندارم یادآور شد که در سال ۱۳۸۴ آمار حدود ۱۲۰ مورد برای لیزینگ‌های غیر مجاز وجود داشت، اما مطمئنا در حال حاضر این آمار بسیار بالاتر رفته است. او گفت: باید مردم هشیار باشند که سراغ لیزینگ‌های غیر مجاز نرفته چرا که آن ها نه تنها مجوزی ندارند، بلکه مطمئنا به دنبال منافع مردم هم نیستند.

رییس کانون شرکت‌های لیزینگ ایران همچنین خواهان آزادی بیشتر فعالیت این شرکت‌ها شد و گفت: لیزینگ‌ها اکنون فقط در بحث اجاره به شرط تملیک و فروش اقساطی فعالیت می کنند که گستره آن محدود است ولی باید توجه داشت که بحث لیزینگ به اجاره داری و اجاره دهی همچمنین قراردادهای بین اشخاص حقیقی و حقوقی محدود بوده و از سوی دیگر کالاهای سرمایه ای و مصرفی با دوام جابه جا می شوند که اثری هم بر تورم و نقدینگی ندارن از این رو حتی اگر زمینه فعالیت ما بازتر شود نمی تواند اثر منفی بر اقتصاد بگذارد. او همچنین مطالبات معوق شرکت های لیزینگ را قابل توجه عنوان کرد.

 
معرفی هولولنز مایکروسافت
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 11:05

بانکی دات آی آر: هولولنز مایکروسافت دنیای واقعی شما را با دنیایی مجازی در هم می‌آمیزد. حاصل، خلق دنیایی جدید با نحوه تعامل بسیار متفاوت‌تر، بهینه‌تر، کارآمدتر و البته لذت‌بخش‌تر است.

به گزارش دیجی کالا، مایکروسافت دورنمای جدیدی برای آینده تکنولوژی و تعامل با آن در سر می‌پروراند و آن به واقعیت رساندن المان‌هایی از فیلم‌های علمی تخیلی هالیوود است.

مایکروسافت 21 ژانویه در مراسم معرفی ویندوز 10 از یک محصول ویژه به نام هولولنز رونمایی کرد که از آن زمان تاکنون بحث‌های گرمی میان اهالی دنیای تکنولوژی به راه انداخته است.

هولولنز مشابه با یک هدست واقعیت مجازی است که دارای لنزهایی شفاف است. شما می‌توانید از طریق این لنزها اطراف خود را به آسانی مشاهده کنید، اما با فشار یک دکمه به ناگاه دنیای پیرامون شما با ظهور اجسام سه بعدی غوطه ور در هوا، صفحه نمایش‌های مجازی روی دیوار و کاراکترهای سه بعدی پر جنب و جوش کاملا متحول می‌شود.

کمپانی‌های دنیای تکنولوژی برای سال‌هاست که وعده ارائه زودتر از موعد تکنولوژی‌های آینده را به ما می‌دهند و توانسته‌اند بین هر 5 تا 10 سال یک محصول انقلابی معرفی کنند. این در حالی است که هالیوود تمامی این تکنولوژی را در حالت واقعی به نمایش گذاشته است (یا حداقل شبیه سازی کرده است). در فیلم Minority Report تام کروز به تعامل با صفحه نمایش‌های شفاف در هوا می‌پردازد.

5 سال پس از آن، اپل از آیفون رونمایی می‌کند که دارای یک صفحه نمایش مبتنی بر تاچ است و کاربر برای تعامل با آن از انگشتان خود استفاده می‌کند. مایکروسافت نیز توانست کینکت را اختراع کند که به ردیابی حرکات کاربر با استفاده از سنسورها می‌پردازد. بعدها فیلم ماتریکس ساخته شده که هکرها کامپیوترها را به ذهن افراد متصل می‌کردند و آن‌ها را به شهرهای تخیلی می‌فرستادند. و در استار ترک نیز کامپیوترها از میدان‌های انرژی و تکنیک‌های بصری جهت خلق دنیایی استفاده می‌کردند که افراد می‌توانستند اجزای آن را چون دنیای واقعی، لمس و حس کنند.

ما هنوز به این تخیلات نزدیک نشده‌ایم، اما در حال برداشتن قدم‌های کوچکی در آن مسیر هستیم و کمپانی‌هایی چون فیس بوک، گوگل و مایکروسافت هم اکنون در مسیر به واقعیت رساندن آن تخیلات هستند. اما هولولنز تولیدی مایکروسافت چه نسبت و یا شباهتی با دیگر گجت های خلق دنیای مجازی دارد؟ هولولنز چیست و چگونه کار می‌کند؟

تصاویر سه بعدی خلق شده توسط هولولنز را همه افراد حاضر در یک اتاق مشاهده نمی‌کنند. (هنوز تا دنیای فیلم استار ترک فاصله داریم.) در عوض با نصب این عینک بر روی چشم، تصاویر سه بعدی تنها برای فرد پوشنده به نمایش در می‌آید و بقیه افراد حاضر تنها شما را می‌بینند که یک عینک بزرگ را بر روی چشم خود گذاشته‌اید. نکته مهم در طراحی هولولنز، هدفی است که مایکروسافت از تولید آن دنبال می‌کند. مایکروسافت نمی‌خواهد که شما را به دنیای متفاوتی ببرد، بلکه قصد دارد عجایب و شگفتی‌های دنیای کامپیوتر را مستقیما به محل زندگی شما بیاورد.

به عنوان پوشنده هولولنز، شما همچنان دنیای واقعی را در برابر خود مشاهده می‌کنید. می‌توانید به اطراف حرکت کنید و با دیگران صحبت کنید، بدون اینکه نگران برخورد با یک دیوار باشید. عینک حرکات و همینطور چشمان شما را زیر نظر دارد و آنچه که می‌بینید را به وسیله تاباندن نور به چشم شما متحول می‌کند (این اتفاق سبب آزار و اذیت چشم نمی‌شود). از آنجا که دستگاه محل قرارگیری شما را ردیابی می‌کند، شما می‌توانید با استفاده از حرکات دست به تعامل با اشیاء سه بعدی خلق شده بپردازید. تعدادی سخت افزار دیگر نیز در هولولنز تعبیه شده تا کاربر بتواند درک صحیح تری از محیط داشته باشد. علاوه بر اجزای مرکزی شامل پردازنده اصلی، پردازنده گرافیکی و پردازنده مخصوص تصاویر هولوگرافیک، تعدادی سنسور نیز در هولولنز وجود دارد.

(پردازنده اصلی و پردازنده گرافیکی از مدل‌های معرفی نشده Atom اینتل موسوم به چری تریل هستند.) این عینک یک دوربین نیز دارد، بنابراین هولولنز محل قرارگیری میزها، صندلی‌ها و دیگر اجسام را تشخیص می‌دهد. به وسیله اطلاعات دریافت شده دوربین، هولولنز اجسام را بر روی آن‌ها یا حتی درون آن‌ها قرار می‌دهد. به عنوان مثال یک دینامیت در حال انفجار بر روی میز شما ظاهر می‌شود و با انفجار آن، داخل حفره ایجاد شده را مشاهده کنید! این اتفاقات حیله ای بیش نیستند، اما مایکروسافت اعتقاد دارد که این موارد دارای پتانسیلی بالا برای خلق دنیایی مجازی است.

مایکروسافت در معرفی محصول جدیدش می‌گوید که هولولنز کسب و کارها را "متحول خواهد کرد" و امکانات جدیدی برای تعامل با محیط اطراف ایجاد می‌کند. به عنوان مثال همانطور که در ویدیوی معرفی هولولنز نیز مشاهده شد، اگر بخشی از لوله خانه شما خراب شده باشد و تعمیرکاری را می‌شناسید که در این مشکل به شما کمک خواهد کرد، بهترین وسیله برای راهنمایی ما هولولنز خواهد بود. شما هولولنز را بر روی سر می‌گذارید و لوله خراب شده را به وسیله دوربین روی عینک به تعمیرکار نشان می‌دهید. در این حالت تعمیرکار کافی است محل خرابی و یا راهنمایی‌های خود را به شکل آنی بر روی تبلت و ویدیوی زنده پخش شده بنویسد یا ترسیم کند تا شما را در تعمیر آن یاری دهد.

تصور بهره مندی از این تکنولوژی در اتاق‌های عمل، آموزش پرواز و ... را به شما واگذار می‌کنیم. هولولنز متفاوت با آکیولس ریفت است آکیولس ریفت توسط استارتاپ آکیولس VR تولید و سپس در مارس 2014 با قیمت 2 میلیارد دلار توسط فیس بوک خریداری شد. در بازار آکیولس ریفت را به عنوان گل سرسبد و مژده دهنده خلق دنیاهای مجازی می‌شناسند. هر دو محصول مایکروسافت و آکیولس ریفت بر روی چشم نصب می‌شوند، اما تشابه آکیولس ریفت با هولولنز در همین مورد خلاصه می‌شود. محصول مایکروسافت قصد دارد راه‌های جدیدی از نحوه تعامل با دنیای واقعی خلق کند، از سوی دیگر محصول آکیولس می‌خواهد ما را به دنیای کاملا جدیدی وارد کند.

به شکل ساده، آکیولس ریفت دارای صفحه نمایشی است که پیش روی صورت شما قرار دارد و با روشن شدن آن تصاویری خلق می‌شود و حس حضور در دنیای کاملا جدیدی تداعی می‌شود. مثلا در خانه خود هستید، اما به یکباره خود را در یک کنسرت موسیقی می‌بینید یا یک کشتی فضایی یا بالای یک ساختمان یا یک دریای متلاطم یا حضور در یک ساحل آرام و آفتابی یا... آکیولس این حس را Presence نامیده؛ یک هدف به غایت جاه‌طلبانه که هدف هولولنز مایکروسافت نیست.

آکیولس در این مسیر تنها نیست و کمپانی‌های بسیاری از گوگل گرفته تا سامسونگ و سونی نیز این هدست های واقعیت مجازی را تولید کرده و یا در حال تولید آن هستند. اما سونی و آکیولس تأکید بسیاری بر پتانسیل حضور این تکنولوژی در دنیای گیم دارند و اگرچه توسعه دهندگان بازی هماهنگی آنها با بازی‌ها را دشوار توصیف می‌کنند، اما قابلیت‌های بی‌نظیر آن در دنیای گیم، کتمان‌نشدنی است. محصول متفاوت، هدف یکسان در نهایت همه این کمپانی‌ها علیرغم مسیر متفاوت، به سمت یک هدف یکسان حرکت می‌کنند و آن تحول بنیادین در تعامل با کامپیوترهاست.

ما همگی از ماوس و کیبورد و صفحه نمایش‌های لمسی موبایل‌هایمان استفاده می‌کنیم. تا امروز این نوع تعاملات برای کسب اطلاعات از یک کتاب یا مشاهده فیلم‌ها خوب و مناسب بوده‌اند. اما کمپانی‌هایی چون آکیولس، مایکروسافت و گوگل به روش‌های جدیدتر، دقیق‌تر و طبیعی‌تری برای تعامل با تکنولوژی می‌اندیشند. سخت افزارهایی که این کمپانی‌ها در حال خلق آن هستند، دنیایی از اعمال مبتنی بر حرکات دست و اجسام مجازی سه بعدی را برای ما به ارمغان می‌آورند که امروزه پتانسیل بالای آن‌ها در ارتقای بهره وری، ارتباط و تعامل با دنیای اطراف بر همگان ثابت شده است.

شاید شما هم وقتی ویدیوی تبلیغاتی هولولنز را دیدید، حس تماشای یک فیلم علمی تخیلی را داشتید، اما همه شواهد بر به واقعیت رسیدن آن تأکید دارند و در زمانی بسیار نزدیک این دستگاه‌ را بر روی چشم خود احساس خواهیم کرد. جالب است که ورژن های Consumer دستگاه‌های آکیولس ریفت و هولولنز در بازه زمانی تقریبا یکسانی به بازار وارد می‌شوند. بنابراین رقابت این دو محصول نیز در نوع خود جالب خواهد بود.

 
زمان آماده شدن داروی ایدز از دید بیل گیتس
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 11:02

بانکی دات آی آر: بیل گیتس می‌گوید که محققان به ایجاد دارویی برای ایدز نزدیک شده اند که طول دوره درمان را از مادام العمر به یک سال می‌رساند.

بخش اعظم گفته‌های این دو پیرامون کمپین جدیدشان بود که میلیون‌ها کاربر از سراسر دنیا را از طریق ایمیل و در راستای حرکت به سمت آب آشامیدنی تمیز، آموزش و پرورش بهتر، انرژی‌های تجدیدپذیر و بانکداری آنلاین در کشورهای در حال توسعه ثبت‌نام می‌کند. اما مجری مشهور مراسم، فرید ذکریا در بخشی از این گفتگو از پیشبینی‌های علمی گیتس برای 15 سال آینده سؤال کرد.

گیتس پاسخ به این سؤال را با صحبت در مورد اچ‌آی‌وی آغاز کرد. وی به پیشرفت‌های صورت‌گرفته در درمان ایدز نسبت به دهه های هشتاد و نود میلادی اشاره کرد؛ زمانی که ویروس با پیشرفت کامل در بدن، صد در صد از مردم مبتلا به آن را میکشت.

اما اگرچه این بیماری در سال‌های اخیر اندکی کنترل شده و بیماران با مراقبت‌های ویژه می‌توانند حتی از آن جان سالم به در ببرند، اما هنوز درمانی برای این بیماری وجود ندارد. گیتس می‌گوید که طول درمان مادام العمر کنونی برای بیماران ایدزی بسیار دشوار است و پیشبینی می‌کند که محققان به سمت تولید داروهایی حرکت خواهد کرد که طول درمانی یک ساله دارند و پس از آن بیمار دیگر به آن‌ها نیاز ندارد. بیل گیتس اعتقاد دارد که تا 15 سال آینده این دارو تولید خواهد شد.

منبع: دیجی کالا

 
تقویم هجری شمسی در ویندوز ۱۰
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 10:54

بانکی دات آی آر: شرکت مایکروسافت پیرو انتشار جدیدترین نسخه‌ از سیستم عامل خود، اقدام به اضافه کردن تقویم هجری شمسی در ویندوز 10 کرده است.

یکی از سیاست‌های جدید شرکت مایکروسافت برای ویندوز 10، جمع‌آوری و بررسی نظرات کاربران است. مایکروسافت این سیاست را در راستای عدم تکرار اشتباهات مرتکب شده در عرضه‌ی ویندوز 8 اتخاذ کرده است. نسخه‌ی قبلی سیستم عامل ویندوز یعنی 8 و 8.1 با مشکلات متعددی از جمله عدم تطبیق با سلیقه‌ی کاربران مواجه شد؛ از این رو مایکروسافت قصد دارد از تکرار این موضوع در نسخه‌ی 10 این سیستم عامل جلوگیری کند.

مایکروسافت از طریق پورتال windows.uservoice.com نظرات کاربران را در رابطه با ویندوز 10 جمع‌آوری می‌کند. اخیرا در این پورتال اطلاعیه‌ای منتشر شده که به کاربران ایرانی ویندوز 10 مربوط می‌شود. پیرو اطلاعیه‌ی منتشر شده در پورتال مذکور، از این پس تقویم هجری شمسی به لیست تقویم‌های ویندوز 10 اضافه خواهد شد. لازم به ذکر است این اقدام پیرو درخواست‌های متعدد کاربران ایرانی صورت گرفته است.

منبع: دیجی کالا

 
تحلیل تکنیکال نماد پتروشیمی اراک
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 10:30

تحلیل تکنیکال نماد پتروشیمی اراک را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه‌های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۵ بهمن ۹۳
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 10:18

طبق آخرین پیش بینی که شرکت برای سال مالی 93 داشته است ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل 2.400 میلیارد ریال به مبلغ 276 ریال اعلام نموده که در مقایسه با پیش بینی قبل 101 درصد تعدیل مثبت داشته است که طی دوره 9 ماهه منتهی به 30/9/93 حدود 76 درصد این رقم را محقق ساخته است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۵ بهمن و پیش‌بینی بازار فردا
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 10:06

تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز و پیش‌بینی بازار فردا را می‌خوانید.

ادامه مطلب...
 
ویندوز ۱۰ رایگان شد
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 09:39

بانکی دات آی آر: یکی از بزرگ‌ترین و جالب‌توجه‌ترین خبرهایی که در رویداد ویندوز ۱۰ که روز گذشته در ردموند برگزار شد، رایگان بودن ویندوز ۱۰ برای کاربرانی است که در حال حاضر از ویندوز ۷ و نسخه‌های بعدی آن استفاده می‌کنند.

برای مایکروسافت و مشتریان سازمانی و شخصی آن، این استراتژی قطعاً بسیار سودمند خواهد بود اما برای بازار پی سی ها شاید این خبر چندان خبر خوبی نباشد.

در وهله اول می‌توان به این مسئله اشاره کرد که مایکروسافت سیاست شفافی را در چگونگی به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ در همایش دیروز اعلام نکرد و تنها چیزی که در این همایش از طرف قائم‌مقام اجرایی بخش سیستم‌عامل‌های مایکروسافت، تری مایرسون، اعلام شد این بود که کاربرانی که در حال حاضر از ویندوز ۷، ویندوز ۸ یا ویندوز ۸٫۱ و همچنین ویندوز فون استفاده می‌کنند می‌توانند ویندوز خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا دهند و به‌روزرسانی این ویندوز در سال اول نیز رایگان خواهد بود؛ اما این اصلاً به این معنی نیست که در پایان سال اول کاربر برای به‌روزرسانی ویندوز خود باید هزینه‌ای پرداخت کند.

مایرسون در این رابطه این‌چنین توضیح داده است که این استراتژی به‌روزرسانی چیزی بیش از یک بار به‌روزرسانی است. زمانی که یک دیوایس ویندوزی به ویندوز ۱۰ ارتقا داده می‌شود، ما همچنان از این ویندوز پشتیبانی خواهیم کرد، بدون دریافت هزینه اضافی.

مسئله ای که  بیش‌ازپیش گفته‌های مایرسون را تعجب‌آور می‌کند ارجاعات غیر شفاف وی به برخی سخت‌افزارها و دیوایس های خاص و اشاره به نسخه‌های خاصی از ویندوز ۱۰ است.

البته همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد انتشار رایگان ویندوز قطعاً حرکتی قابل ستایش از سوی مایکروسافت است چرا که به این ترتیب کاربران بیشتری می‌توانند از آخرین نسخه از سیستم‌عامل این شرکت و مزایای جدید آن استفاده کنند.

این استراتژی نه تنها به کاربران بلکه به توسعه دهندگان نرم‌افزارها نیز کمک زیادی خواهد کرد. چرا که این طیف از کاربران نیز می‌توانید با استفاده از فناوری‌ها و ویژگی‌های جدیدی که در این سیستم‌عامل قرار دارد نرم‌افزارهای جدیدتری تولید و منتشر کنند. نرم‌افزارهایی که بتوانند در هر سه پلتفرم موبایل، تبلت و پی سی خدمات جدیدی را به کاربران ارائه دهند.

اما از سوی دیگر این استراتژی شاید شرکای تجاری مایکروسافت در حوزه سخت‌افزار چون دل، اچ پی، لنوو و ایسوس را چندان خوشحال نکند. چرا که بنا بر تمام پیش‌بینی‌ها تولید و فروش ابزارهای همراه چون اسمارت فون ها و تبلت همچنان روند صعودی خواهند داشت و این شرکت‌ها نیز برنامه‌های تولید خود را بر ارائه دیوایس هایی بهتر در این حوزه متمرکز کرده‌اند.

اما حالا با سیستم‌عاملی یکپارچه روی سه پلتفرم موبایل، تبلت و پی سی روبرو هستند که با داشتن امکان به‌روزرسانی رایگان به ناگاه سهم قابل توجهی از کاربران پی سی ها مجدداً از این پلتفرم برای انجام کارهای خود استفاده خواهند کرد و این مسئله‌ای است که بعید است تولیدکنندگان سخت‌افزار برای آن از قبل برنامه‌ریزی کرده باشند.

اینکه ویندوز ۱۰ برای تولیدکنندگان سخت‌افزار یک فرصت است و یا یک تهدید، مسئله‌ای است که در کوتاه‌مدت نمی‌توان به آن پاسخ داد. باید صبر کرد و دید که چه اتفاقی می‌افتد.

منبع: ۱پزشک

 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 6بهمن
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 09:05

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 5 بهمن 93
دوشنبه ، 6 بهمن 1393 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید ...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز و بورس در پایان وقت اداری ۵ بهمن ۹۳
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 15:53
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : یکشنبه 1393-11-5
ساعت : ۱۵:۵۴ 25 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,600 170
EUR یورو 38,958 192
GBP پوند انگليس 52,140 256
AED درهم امارات متحده عربی 9,411 46
CAD دلار کانادا 28,129 138
CNY یوان چين 5,666 28
TRY ليره ترکيه 14,872 74
JPY100 یکصد ين ژاپن 296.960 1
INR روپيه هند 557.910 3
AUD دلار استراليا 27,685 136
SEK کرون سوئد 4,194 21
CHF فرانک سوئیس 35,471 174
NOK کرون نروژ 4,504 22
HKD دلار هنگ کنگ 4,511 22
MYR رينگيت مالزی 9,600 47
KWD دينار کويت 118,799 586
IQD100 يکصد دينار عراق 30.039 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,073.260 5
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 347.390 2
AZN منات آذربايجان 44,184 217
AFN افغانی افغانستان 582.850 3
SAR ريال سعودی 9,273 46
RUB روبل روسيه 538.870 3
SGD دلار سنگاپور 26,264 129
DKK کرون دانمارک 5,264 26
KRW1000 وون کره جنوبی 32.475 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,380,000 30,000
سکه امامی 10,430,000 40,000
نیم سکه 5,210,000 10,000
ربع سکه 2,680,000 -20,000
سکه یک گرمی 1,730,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,590,000 20,000
گرم طلای 18 1,059,600 4,600
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,295.100 0
انس نقره 18.400 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,029 0
//
 
تحلیل کلان جایگاه نظام پولی، ارزی و بانکی در بودجه 94
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 15:50

بانکی دات آی آر: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، تحلیلی از جایگاه نظام پولی، ارزی و بانکی لایحه بودجه سال 1394 کل کشور را ارائه کرد.

 

به گزارش ایسنا، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با بیان این مطلب که هر چند بودجه یک سند مالی دولت تلقی می شود ولی وجود احکام متعدد مرتبط با بانک مرکزی، تکالیف شبکه بانکی، صندوق توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی و ابعاد و آثار پولی آنها در اقتصاد، ضرورت بررسی و تحلیل جایگاه و مجموعه تکالیف نظام پولی و تاثیر و تاثرات آن بر حوزه مالی و کلان اقتصاد کشور را نمایان می سازد، افزود: بررسی صورت گرفته در خصوص جایگاه نظام پولی، ارزی و بانکی در لایحه بودجه سال 1394 ، بیانگر ملاحظات زیر به عنوان پیامدها و آثار کلان نظام پولی، ارزی و بانکی در بودجه است:

1- تحدید اختیارات بانک مرکزی و بانک ها،

2- چشم انداز غیرشفاف انواع اوراق مالی مندرج در تبصره های بودجه،

3- عدم توجه به جایگاه و سهم صندوق توسعه ملی در قوانین و سیاست های کلی،

4- از بین رفتن ضمنی حساب ذخیره ارزی با نادیده انگاشتن نقش حساب ذخیره ارزی به عنوان لنگر نوسانات ارزی،

5- تبعات منفی تعیین نرخ ارز در قوانین بودجه،

6- عدم تکافوی منابع پیش بینی شده برای پرداخت تسهیلات تکلیفی (ازدواج و... ) ،

7- عدم توجه به الزامات افزایش سرمایه بانک ها.

بر این اساس لازم است که :

• رویه تسهیلات تکلیفی از حالت تبصره ای در قانون بودجه به حالت ایجاد احکام ثابت و نظارت بر فرآیندهای اعطای تسهیلات تغییر داده شود و با استفاده از تقویت و ارتقای اختیارات و مسئولیت های بانک مرکزی در سیاستگذاری پولی از سلطه سیاست مالی بر پولی جلوگیری شود.

 

• به منظور حصول اطمینان از عملکرد اوراق مالی (مشارکت و سایر اوراق) ، حجم اوراق مالی منتشره کاهش یافته و سازوکارهای آن بازنگری شود.

 

• منابع صندوق توسعه ملی طبق قانون و سیاست های اقتصاد مقاومتی پرداخت شود و در صورت ضرورت از طریق استفاده دولت از صندوق توسعه ملی و لزوم درج در ردیف های تملک دارایی های سرمایه ای و... اقدام به منابع مالی مورد نیاز دولت در بودجه شود.

 

• نقش حساب ذخیره ارزی به قوت خود باقی بماند و بند «ن» تبصره «2» حذف شود.

 

• سازوکار تعیین نرخ ارز در بودجه حذف شده و تعیین نرخ ارز به عنوان یکی از ابزارهای سیاستگذاری پولی و ارزی با هدف ایجاد نظام ارز شناور به بانک مرکزی محول شود.

 

• ضروری است همراه با تقویت ابعاد نظارتی و اصلاح عملکرد بانک ها، سرمایه این بانک ها (دولتی) به صورت گام به گام و مشروط به بهبود شاخص های عملکرد از طریق کمیته ای (مرکب از وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و دیوان محاسبات) افزایش یابد.

 

در سال های اخیر اقتصاد ایران با مجموعه ای از مشکلات و مسائل در حوزه پولی و بانکی مواجه شده که ضرورت تدوین بسته های مناسب سیاست های قانونی و بودجه ای را بیش از پیش نمایان ساخته است. برخی از این مشکلات و مسائل عبارتند از: محدودیت دسترسی بنگاه های اقتصادی به تامین منابع مالی، افزایش ضریب فزآینده نقدینگی، وجود تورم بالا، پایین بودن کفایت سرمایه بانک ها به ویژه بانک های دولتی، وجود بی ثباتی ها و ناکارآمدی هایی در تعیین نرخ های سود بانکی و عملکرد متفاوت بانک ها در این زمینه ، توسعه بازار غیرمتشکل پولی، رعایت نشدن نسبت ها و استانداردهای نظارتی بانک ها، افزایش معوقات بانکی و محدودیت تخصیص منابع ناشی از آن. بر این اساس لایحه بودجه به عنوان یک گام مهم سیاستی باید بتواند در جهت رفع این مشکلات اقدام کند.

 

آنچه در سال های گذشته به عنوان ماموریت بودجه برای نظام بانکی مطرح بوده است آوردن مجموعه ای از احکام و پیشنهادهای ناظر بر تسهیلات تکلیفی، احکام تامین مالی، احکامی در راستای تسهیل بازپرداخت وام ها، وجوه اداره شده، صندوق توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی، افزایش سرمایه بانک ها و... بوده که در این زمینه ارزیابی های مختلفی در خصوص میزان و کیفیت این احکام و تحمیل یا عدم تحمیل احکامی به نظام بانکی مطرح است.

 
نگاهی به فعالیت استارتاپ گرایند تهران
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 15:00

به تناسب تغییرات شگرف در دنیای امروز، کسب و کارهای جدید نیز دچار تحولات عمیقی شده‌اند. طی سال‌های اخیر بخشی از این کسب و کارها در چارچوب فناوری‌های نوین رشد روزافزونی یافته‌اند.

ادامه مطلب...
 
نقشه راه ثروتمندان واقعی
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 13:30

درصد قابل توجهی از افراد در طول مسیر زندگی به ثروت داشتن و ثروتمند شدن فکر، مطالعه، برنامه ریزی و در .راستای دستیابی به آن حرکت میکنند

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز و بورس در نیمروز ۵ بهمن ۹۳
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 12:25
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : یکشنبه 1393-11-5
ساعت : ۱۲:۲۶ 25 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,490 60
EUR یورو 38,834 68
GBP پوند انگليس 51,975 91
AED درهم امارات متحده عربی 9,382 17
CAD دلار کانادا 28,040 49
CNY یوان چين 5,648 10
TRY ليره ترکيه 14,825 27
JPY100 یکصد ين ژاپن 296.020 1
INR روپيه هند 556.140 1
AUD دلار استراليا 27,597 48
SEK کرون سوئد 4,180 7
CHF فرانک سوئیس 35,359 62
NOK کرون نروژ 4,490 8
HKD دلار هنگ کنگ 4,497 8
MYR رينگيت مالزی 9,570 17
KWD دينار کويت 118,415 202
IQD100 يکصد دينار عراق 29.944 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,069.930 2
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 346.290 1
AZN منات آذربايجان 44,043 76
AFN افغانی افغانستان 581 1
SAR ريال سعودی 9,243 16
RUB روبل روسيه 537.160 1
SGD دلار سنگاپور 26,180 45
DKK کرون دانمارک 5,247 9
KRW1000 وون کره جنوبی 32.372 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,350,000 0
سکه امامی 10,400,000 10,000
نیم سکه 5,200,000 0
ربع سکه 2,700,000 0
سکه یک گرمی 1,730,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,565,000 -5,000
گرم طلای 18 1,053,800 -1,200
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,295.100 0
انس نقره 18.400 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,029 0
//
 
شش سوالی که زندگیتان را برای همیشه تغییر می‌دهد
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 12:10

چند سال پیش سردرگم شده بودم. احساس خستگی، ترس، تردید، اضطراب و شکست می‌کردم. در بن‌بست کاری گیر کرده بودم و از انتظارات جامعه به تنگ آمده بودم. نمی‌دانستم واقعاً باید با زندگیم چه کنم.

ادامه مطلب...
 
توزیع دو مرحله دیگر سبد غذایی تا پایان سال
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 11:27

بانکی دات آی آر: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تا پایان سال دو بسته دیگر حمایت غذایی میان افرادی که دچار فقر کالری دریافتی هستند، توزیع خواهد شد. نوبت دیگر دریافت این بسته حمایتی در هفته جاری اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی ربیعی افزود: بسته های حمایت غذایی حمایت از سفره هایی است که با مشکل کمبود پروتئین مواجه می باشند. زنان باردار، کودکان دچار سوء تغذیه و افرادی که موادغذایی کم کالری دریافت می‌کنند و به طور کلی افرادی که به لحاظ دسترسی به کالری مناسب، دچار کمبود هستند را تحت پوشش قرار می دهد.

وی توضیح داد: با مطالعاتی که صورت گرفته در مرحله بعدی که بسته های حمایت غذایی توزیع می شود گوشت سفید هم به این بسته ها اضافه شده است. اضافه شدن گوشت سفید در راستای حمایت از تولیدکنندگان طیور نیز می باشد.

وی گفت: روال دریافت بسته های حمایت غذایی نظیر دوره های قبلی است و دریافت کنندگان قدرت انتخاب در کالا دارند و همان فروشگاههای قبلی وظیفه توزیع را برعهده دارند.

وزیر کار ادامه داد: کارت ها برای دریافت بسته های حمایت غذایی شارژ می شود که فقط اعتبار خرید است.

دکتر ربیعی اظهار داشت: برای سال آینده مطالعات شناسایی خانوارهایی که دچار مشکل تغذیه ای هستند را افزایش می دهیم اجرای این طرح کاملا هدفمند است. وزارت کار، کار ارزشمندی را جهت شناسایی خانوارها انجام داده و این توانایی را نیز دارد که خانوارهای دارای تمکن مالی مناسب را نیز شناسایی کند.

براساس گزارش روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وی در پایان گفت: با توجه به کاهش قیمت نفت و فشاری که براثر این کاهش بر بودجه سال آینده می آید طرح حمایت غذایی را تعطیل نمی کنیم و دولت همچنان حمایت غذایی را از برخی از خانواده هایی که با مشکل تغذیه ای مواجه هستند، ادامه می دهد.

 
تأثیر مواد مخدر بر اقتصاد ایران
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 11:22

بانکی دات آی آر: جدا از اثرات اجتماعی و امنیتی مصرف مواد مخدر، تجارت مواد مخدر 10 هزار میلیارد تومان به ایران خسارت زده که طبق اعلام قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر 48.3 درصد از این مبلغ سهم مصرف‌کنندگان، 27.7 درصد سهم جامعه و 24 درصد سهم دولت در ابعاد مقابله و مبارزه با عرضه، درمان، کاهش درآمد مالیاتی و کاهش مشارکت اجتماعی است.

به گزارش ایسنا، بر پایه گزارش سازمان ملل درآمد سالانه تجارت مواد مخدر در قیاس با تولید ناخالص داخلی کل کشورهای جهان، نشان دهنده این است که تجارت مواد مخدر بیش از یک درصد اقتصاد جهانی را تشکیل می‌دهد.

تأثیر مواد مخدر بر اقتصاد ایران

مواد مخدر بر اقتصاد، اجتماع و امنیت همه کشورها از جمله ایران تأثیرات بسیار عمیقی دارد و این تاثیر هر چه به مرزهای شرقی کشور نزدیک می‌شویم، بیشتر می‌شود. هنوز مناطقی در کشور هستند که عرضه مواد مخدر در مراسم خانوادگی چون ختم یا عروسی در آن معمول است!

چالش‌های مواد مخدر برای ایران تحت تأثیر شرایط افغانستان و میزان تولید این کشور است چراکه مواد مخدر بخش مهمی از اقتصاد افغانستان را تشکیل می‌دهد. تولید مواد مخدر در استان‌های جنوبی افغانستان که هم‌مرز با پاکستان هستند، متمرکز است و پس از خرید از کشاورزان افغان، از دو راه اصلی ایران و آسیای مرکزی به اروپا قاچاق می‌شود.

در این زمینه علیرضا جزینی، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به تحقیقی که در سال 1383 در رابطه با اقتصاد مواد مخدر صورت گرفته است، اظهار کرد: بر اساس این تحقیق، اقتصاد مواد مخدر به کشور ما 10 هزار میلیارد تومان خسارت زده که این خسارت در دو یا سه بخش دسته‌بندی شده است که بخش اول سهم مصرف‌کنندگان است و معادل 48.3 درصد از سهم 10 هزار میلیاردی را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: ‌سهم جامعه از این میزان معادل 27.7 درصد است که شامل افزایش آسیب‌های اجتماعی نظیر طلاق، سرقت، قتل، بیکاری، از دست رفتن سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی، کاهش بهره‌وری یا کاهش ساعت کار است

جزینی گفت: سهم دولت از این هزینه در ابعاد مقابله و مبارزه با عرضه مواد مخدر، درمان، کاهش درآمد مالیاتی و کاهش مشارکت اجتماعی معادل 24 درصد است.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی به منظور ضربه زدن به بنیان‌های اقتصادی قاچاق مواد مخدر باید در دستور کار باشد، تصریح کرد: از چالش‌های مهم در این حوزه توسعه آسیب‌های اجتماعی، کاهش بهره‌وری و افت تولید، از چرخه خارج شدن منابع انسانی و در نتیجه بروز لطمه به اقتصاد کشور، بروز حوادث و سوانح جبران‌ناپذیر به کشور، تصویر نامناسب و منفی جامعه از محیط کار و در نتیجه بدبینی مردم نسبت به حاکمیت است.

وی در عین حال بیان کرد: انتظاراتی که ما در این حوزه داریم لزوما افزایش ریسک جرائم از طریق تصویب قوانین کارآمد در کشور است.

لزوم بازبینی قانون پولشویی

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: لزوم بازبینی قانون پولشویی و ضرورت برنامه‌ریزی جدی‌تر از سوی متولیان ذی‌ربط برای اجرای قانون پولشویی و همچنین آموزش پیشگیرانه در محیط‌های صنعتی و کارگری برای جلوگیری از کاهش بهره‌وری و افت تولید از مواردی است که باید مورد توجه بیشتر و در رأس امور قرار گیرد.

جزینی با اشاره به آمار سازمان ملل در سال 2009 گفت: بر اساس این آمار، سود قاچاقچیان در دنیا 465 میلیارد دلار است که از این میزان سهم قاچاقچیان در ایران سه میلیارد دلار است.

20 درصد افراد شاغل در محیط‌های صنعتی مواد مخدر مصرف می‌کنند

به گفته وی 20 درصد افراد شاغل در محیط‌های صنعتی مواد مخدر مصرف می‌کنند.

اما بر اساس اعلام شرکت دخانیات مصرف سالانه سیگار در کشور 60 میلیارد نخ است که بین 30 تا 40 درصد آن مربوط به سیگارهای قاچاق است. به عنوان مثال، در سال 1389 بالغ بر 20 میلیارد نخ سیگار به کشور قاچاق شده و این نشان می‌دهد حجم وسیعی از سیگارهای مصرفی در کشور از مبادی غیرقانونی وارد کشور می‌شود.

در بین کشورهای دنیا، ایران و برمه دو کشوری هستند که بیشترین میزان قاچاق سیگار را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان، حجم قابل توجهی از گردش مالی 350 میلیارد دلاری سیگار در جهان به ایران تعلق دارد که آن هم نه از طریق قانونی بلکه توسط قاچاق صورت می‌گیرد.

 
رقیب اپل پی در راه است
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 11:05

بانکی دات آی آٰر: شرکت‌های کارت اعتباری، بانک‌ها، فروشگاه‌ها و شرکت‌های تجارت الکترونیک برای پذیرش اپل پی صف کشیده‌اند از ابتدای راه اندازی این سامانه پرداخت تا کنون کاربرد مثبت و همه گیری این شیوه پرداخت عده زیادی را مجذوب خود کرده است. اما اپل در آینده تنها نیست.

به گزارش اخبار بانک،اکنون رقابت ساخت تلفن همراه اپل محدود به زمینه فناوری دستگاه نیست و به عرصه رقابت در زمینه پرداخت همراه کشیده شده است. در اینصورت، سامسونگ به احتمال زیاد این سیستم را در گوشی S۶ قرار خواهد داد.

اخیراً در چندین مجله بحث هایی از ویژگی ها و جزئیات سامانه پرداخت سامسونگ می‌شود که احتمالاً این تولیدکننده کره‌ای نام "سامسونگ پی" را برای آن برخواهد گزید. احتمال می‌رود این سامانه با بیش از ۹۰ درصد از ترمینال‌های NFC و نوار مغناطیسی پرداخت، کار کند. در این رابطه سامسونگ با ویزا در زمینه سازگاری خودکار کارت با سامسونگ پی و مک آفی برای اطمینان از حفاظت سیستم در برابر نرم افزار جاسوسی، اسپم و ویروس همکاری می‌کند.

حکایت این رقابت از اخبار به روزرسانی سنسور اثر انگشت گوشی‌های هوشمند گلکسی S۶ مشابه سنسور گوشی‌های جدید اپل درز کرد. کاربران آی فون با استفاده از این سنسور ID بر روی هدست از اپل پی استفاده می‌کنند و دیگر نیاز به باز کردن قفل گوشی نیست.

همچنین احتمال همکاری سامسونگ با لوپ پی برای استفاده از فناوری پرداخت وجود دارد. این فناوری به کاربر اجازه می‌دهد بدون کارت کشیدن اطلاعات کارت اعتباری و بدهی را منتقل کنند.

سامسونگ پی در سال ۲۰۱۵ راه اندازی می‌شود و بعنوان یکی از ویژگی‌های گوشی S۶ معرفی خواهد شد که در ماه مارس در بارسلونا از آن پرده برداری می‌شود.

 
شگرد جدید برخی موسسات برای فرار از دست بانک مرکزی
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 10:56

موسسات اعتباری فاقد مجوز برای بقا و ماندن در عرصه بازار پولی کشور دست به هر ابتکاری می زنند.این بار برخی از این موسسات فاقد مجوز روش تازه ای را خلق کرده اند.

ادامه مطلب...
 
بخشی از بدهی به جامانده از دولت های قبل به بانک ها پرداخت شد
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 10:47

بانکی دات آی آر: برای تقویت توان تسهیلات دهی بانک ها به بخش تولید دولت یازدهم بخشی از بدهی به جامانده از دولت های قبل به بانک ها را به صورت نقدی پرداخت کرد.

به گزارش خبرآنلاین، بدهی دولت و شرکت ها و سازمان های دولتی به شبکه بانکی کشور، موضوعی تکراری در اقتصاد ایران به حساب می آید؛ آنقدر تکراری که گفتن و نوشتن از آن دیگر تعجب و تأسف و حساسیتی برنمی انگیزد. این بار گویا اتفاق نادری رخ داده و دولت یازدهم بخشی از بدهی های به جا مانده از دولت های قبل را به بانک ها به صورت نقدی پرداخت کرده است.

 

آن طور که مدیرعامل بانک صادرات می گوید « پرداخت بدهی های دولت به بانک ها که در سال های گذشته به صورت واگذاری شرکت ها و بنگاه های ورشکسته به بانک ها بود، امسال برای اولین بار در تاریخ به صورت نقدی انجام شد».

 

محمدرضا پیشرو ضمن ارائه آماری از بدهی دولت به بانک ها گفت: « این دولت اقدام به پرداخت تعهدات دولت های قبل کرده است و برای اولین بار در تاریخ بانک صادرات ۳ هزار میلیارد تومان به صورت نقد به ما پرداخت کرد».

 

به گفته مدیرعامل بانک صادرات در گذشته روال این بود که نهایتا برای بازپرداخت دیون دولت به بانک بنگاه های مختلف که در برخی موارد وضعیت مناسبی نیز نداشتند را به جای مطالبات به بانک ها واگذار می کردند که همین موضوع باعث بنگاه داری بانک ها نیز می شد و تبعات بسیاری برای بانک داشت، اما برای اولین بار در این دولت بخشی از مطالبات بانک به صورت کاملا نقد توسط دولت به بانک پرداخت شد.

 

عدم بازپرداخت اصل اوراق مشارکت منتشر شده در سررسید توسط ناشران اوراق، یکی از علل اصلی افزایش بدهی دولت و دستگاه های دولتی به بانک ها است.

 

وزارتخانه های نیرو، راه و شهرسازی، کشور به نیابت از شهرداری ها و وزارتخانه امور اقتصادی و دارایی به نیابت از دولت تا پایان آبان ماه سال جاری ۱۶۴ هزار و ۵۶۳ میلیارد ریال بابت اوراق مشارکت سررسید شده به شبکه بانکی بدهکار هستند.

 

بررسی گزارش اوراق مشارکتی که تا پایان سال ۹۳ سررسید خواهد شد نیز نشان می دهد این رقم ۵۳ هزار و ۶۱۳ میلیارد ریال دیگر اضافه خواهد شد و به این ترتیب طلب شبکه بانکی کشور از دستگاه های ناشر اوراق مشارکت در سررسید پایان اسفند ۹۳ به ۲۱۸ هزار و ۱۷۶ میلیارد ریال خواهد رسید.

 

طی یک سال گذشته اما رویه دولت و وزارت اقتصاد تغییر کرده و با حساسیت ویژه در خصوص این اوراق عمل می شود. چرا که بر اساس قانون بودجه سال ۹۳ امکان انتشار ۲۶۵ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت وجود دارد اما با گذشت ۱۰ ماه از سال ۹۳ تنها ۱۵ هزار میلیارد ریال از این اوراق عرضه شده است.

 

مدیرعامل بانک صادرات به این موضوع نیز اشاره کرد و گفت:« پس از ماجرای به هم ریختگی نرخ سود که به سرعت توسط بانک مرکزی با آن مقابله شد، یکی از عوامل کاهش توان تسهیلات دهی بانک ها کسری منابع است و یکی از علل کسری منابع بانک ها هم بدهی های دولت به بانک ها بابت اوراق مشارکت سررسید شده است».

 

به گفته وی « در دولت های گذشته بانک ها ملزم به انتشار اوراق مشارکت می شدند. این اوراق برای طرح های عمرانی، راه سازی، نیروگاه ها و مترو عرضه و الان سررسید شده اما دستگاه های دولتی پولی ندارند که به بانک پرداخت کنند».

 

وی ادامه داد: « در سنوات گذشته این اتفاق افتاد و ما مجبور شدیم در سررسید اوراق از سپرده های مردم پول آن ها را پرداخت کنیم اما همچنان ارگان های مرتبط آن را بازپرداخت نکرده اند و این بخش عظیمی از مطالبات ما از دولت است».

 

مدیرعامل بانک صادرات با اشاره به اقدامات مثبت وزارت اقتصاد در عدم تحمیل عرضه اوراق به بانک ها ادامه داد:« این دولت تا به حال بانک ها را مجبور به عرضه اوراق نکرده و فشار جدیدی به ما تحمیل نکرده است و قصد دارد مطالبات ما از دولتهای قبل، برگرداند. در طول یک سال ونیم گذشته دولت حمایت خوبی از بانک ها داشته است هم ریاست بانک مرکزی و هم وزارت اقتصاد علیرغم نارضایتی وزارت خانه های دیگر به جهت عدم عرضه اوراق مشارکت تمام تلاش خود را کردند که بانک ها مجبور به انتشار اوراق نشود».

 
طلا سودآورتر است یا نقره؟
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 10:43

بانکی دات آی آر: یک کارشناس بین‌المللی برندسازی طلا، جواهر و نقره گفت: متاسفانه دانش مردم ایران در خصوص فلزات گرانبها از جمله نقره پایین است.

کامران صحت در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه فعالان حوزه فلزات گران‌بها تلاشی برای افزایش دانش موجود در خصوص ارزش این فلزات انجام نداده‌اند، تصریح کرد: نقره در دنیا یک فلز سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود اما در ایران مردم حتی نمی‌دانند نقره به چه کار می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه فلز نقره سودآوری بیشتری نسبت به طلا دارد، گفت: فعالان حوزه طلا، جواهر و نقره می‌توانند با استفاده از راه‌اندازی وب‌سایت، مشتریان خود را در این زمینه‌ها آگاه کنند.

این کارشناس بین‌المللی برندسازی، دیگر مسئله مهم در برند سازی طلا، جواهر و نقره را کشف مخاطبان هدف دانست و خاطرنشان کرد: ابتدا یک فروشنده باید بداند که به چه کسی و چه گروهی می‌خواهد خدمات برساند و بعد از آن به تشخیص انتظارات مخاطبان بپردازد و درصدد تامین این انتظارات برآید.

صحت، دنیای امروز را دنیای فناوری اطلاعات خواند و بیان کرد: مهمترین مشکل در حوزه کسب‌وکار طلا، جواهر و نقره، تغییر دنیا و مدرنیته شدن است در حالی که ما هنوز به شکل سنتی به دنبال جذب مشتری هستیم.

وی در خصوص برندسازی طلا، جواهر و نقره گفت: برندسازی یک مبحث بزرگ است که در همه زمینه‌ها و کسب و کارها از یک مغازه کوچک گرفته تا یک شرکت بزرگ می‌تواند به کارگرفته شود.

صحت ادامه داد: اشتباهی که در برندسازی ایران وجود دارد تفکر برخی از شرکت‌هاست که فکر می‌کنند چون مشهور هستند برند هم هستند در حالی که شهرت با برند متفاوت است.

وی، گام‌های اولیه برندسازی را شامل پنج اصل دانست و اظهار کرد: این پنج اصل به ترتیب انتخاب یک نام برای مجموعه، انتخاب یک لوگو، داشتن یک شعار تبلیغاتی، داشتن یک کاراکتر و در نهایت ساخت یک وب سایت برای معرفی خدمات است. ۹۹ در صد از فروشندگان صنف طلا، جواهر و نقره سایت ندارند. با راه‌اندازی سایت می‌توان آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی و هم‌چنین معرفی خود به عنوان یک شرکت به‌روز را انجام داد.

 
از امروز به ویندوز 10 آپگرید کنید
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 10:35

بانکی دات آی آٰر: همانطور که مایکروسافت وعده داده بود، کاربران ویندوز 7 و 8.1 از امروز قادر خواهند بود که ویندوز خود را به ویندوز 10 آپگرید کنند. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که ویندوز 10 در حالت پیش‌نمایش قرار دارد و نسخه نهایی، کامل و بدون خطای آن در ماه مارس منتشر می‌شود.

به گزارش دیجی کالا، مایکروسافت در مراسم معرفی ویندوز 10 اعلام کرد که کاربران ویندوزهای 7 و 8 می‌توانند تا یک سال پس از عرضه ویندوز 10، به شکل رایگان به این ویندوز آپگرید کنند.

مایکروسافت از دیروز انتشار جدیدترین ورژن پیش نمایش ماه ژانویه را آغاز کرده است. علاوه بر امکان آپگرید به این ورژن برای کاربران کنونی ویندوز 10، کاربران ویندوز 7 و 8.1 نیز می‌توانند به شکل رایگان سیستم عامل خود را به نسخه پیش نمایشی از ویندوز 10 تبدیل کنند.

کاربرانی که تمایل به این آپگرید دارند، کافی است به وبسایت insider.windows.com مراجعه و ثبت نام کنند تا دستگاه آن‌ها توانایی دریافت این آپدیت را داشته باشد. در مرحله بعد کافی است به بخش Windows Update کنترل پنل مراجعه و به شکل معمولی آپدیت کنند. مانند تصویر زیر یک نسخه پیش نمایش از ویندوز 10 برای شما پیشنهاد داده می‌شود که البته با توجه به حجم بالای آن، زمانی طولانی برای آپدیت آن نیاز خواهد بود.

پس از انجام فرآیند آپدیت، ویندوز 10 شما برنامه‌های نصب شده و اغلب تنظیمات ویندوز قبل را خواهد داشت، اما طبیعتا به علت پیش نمایش بودن سیستم عامل، ممکن است با باگ‌های مختلفی مواجه شوید.

در آپدیت ماه ژانویه برای نخستین بار کرتانا به ویندوز 10 اضافه شده و هر چند در ویرایش و ذخیره بعضی یادآوری‌ها با مشکلاتی روبرو است، اما اکثریت کارهای شما را به انجام می‌رساند.

در این ورژن قابلیت Continuum نیز گنجانده شده که البته فعلا تنها برای تبلت ها و کامپیوترهای شخصی کاربرد دارد. بدین ترتیب اگر کیبوردی به دستگاه متصل نباشد، دستگاه به حالت فول اسکرین خواهد رفت (تشخیص تبلت) و اگر کیبورد متصل باشد، به حالت دسکتاپ بازخواهد گشت. (این ورژن هنوز موبایل‌ها و تبلت های کمتر از هشت اینچ را پشتیبانی نمی‌کند و کاربران این سخت افزارها باید در انتظار آپدیت فوریه باشند.)

استارت منوی جدیدی که در مراسم 21 ژانویه نیز به نمایش درآمد، در این بیلد قرار دارد. همچنین لازم به ذکر است که مرورگر اسپارتان هنوز از سوی مایکروسافت برای انتشار عمومی آماده نیست و ممکن است در آپدیت ماه آینده ورژنی اولیه از آن را تجربه کنیم.

 
زمان انتشار آفیس ۲۰۱۶
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 10:28

بانکی دات آی آر: مایکروسافت یک روز پس از مراسم ویژه ویندوز 10 اعلام کرد که آفیس 2016 را در نیمه دوم سال 2015 روانه بازار می‌کند.

به گزارش دیجی کالا، مایکروسافت اعلام کرد که نسل بعدی مجموعه آفیس با نام آفیس 2016 را در نیمه دوم همین سال روانه بازار می‌کند.

جولیا وایت از مدیران ارشد بخش آفیس مایکروسافت گفت: "در ماه‌های آینده اطلاعات بیشتری از آفیس 2016 را با کاربران به اشتراک خواهیم گذاشت، اما انتظار داریم که انتشار عمومی این مجموعه در نیمه دوم سال 2015 باشد."

 

در حالی که مایکروسافت هنوز اطلاعاتی از قابلیت‌های آفیس 2016 منتشر نکرده است، وبسایت The Verge در سپتامبر سال گذشته خبر داد که تم این مجموعه مشکی‌رنگ خواهد بود و قابلیتی به نام Tell Me که در نسخه آنلاین اپلیکیشن های آفیس وجود داشت، به نسخه دسکتاپ نیز افزوده خواهد شد.

Tell Me در بالای اسناد آفیس قرار می‌گیرد و عملکردی مانند Clippy دارد. کاربران قادر خواهند بود که بدون جستجوی طولانی‌مدت در ابزارها و آموزش‌های آفیس، به کمک این ویژگی جواب سؤالات خود را دریافت کنند.

مایکروسافت تغییرات و بهینه سازی های بسیار بیشتری را نیز در آفیس 2016 اعمال خواهد کرد، اما به گفته The Verge تجربه استفاده از آن مشابه با آفیس 2013 خواهد بود.

بیشترین تغییرات اعمال شده برای آفیس، در آفیس مبتنی بر تاچ ویندوز 10 خواهد بود؛ مجموعه اپلیکیشنی که در ابتدا برای تبلت و اسمارت فون ها طراحی شده بود. ورژن های مبتنی بر تاچ ورد، اکسل، پاورپوینت، وان‌نوت و Outlook در ورژن بعدی ویندوز مایکروسافت ارائه خواهد شد.

مایکروسافت در هفته‌های آینده پیش نمایشی از آفیس برای ویندوز 10 را ارائه می‌کند و در ماه‌های پس از آن نیز ورژن نهایی را رونمایی خواهد کرد. اینترفیس و عملکرد این ورژن مشابه با آفیس برای آیپد خواهد بود، اما مایکروسافت حالت‌های تاچ و قلم نوری را در این ورژن اختصاصی در هم آمیخته تا کاربران بتوانند از حداکثر امکانات استثنایی ویندوز 10 بهره ببرند.

 
جزئیات فروش حیرت‌انگیز آیفون منتشر شد
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 10:21

بانکی دات آی آر: یکی از آنالیزورهای مشهور بازار پیشبینی کرده که اپل در سه‌ماهه چهارم سال قبل در مجموع 73 میلیون آیفون به فروش رساندهاست. در صورت صحت این آمار، اپل موفق به ثبت رکوردی بی‌سابقه شده است.

مینگ چی کوئو از آنالیزورهای گروه KGI و فردی که از وی به عنوان دقیق‌ترین آنالیزور کمپانی اپل یاد می‌شود، جزئیات فروش حیرت انگیز آیفون در سه‌ماهه قبل را منتشر کرد.

به گفته این تحلیلگر، اپل در سه‌ماهه قبل در مجموع 73 میلیون آیفون به فروش رسانده است که این فروش شامل 42 میلیون آیفون 6، شانزده میلیون آیفون 6 پلاس و بقیه نیز مجموعه ای از دیگر مدل‌های آیفون بوده است.

اغلب تحلیلگران در گذشته بر روی فروش 66 میلیونی آیفون در سه‌ماهه قبل توافق کرده بودند. حال اگر پیشبینی کوئو صحیح باشد، اپل بار دیگر انتظارات بازار را پشت سر گذاشته است.

با توجه به اعدادی که کوئو ارائه کرده، فروش آیفون نسبت به سه‌ماهه سال قبل 43 درصد و نسبت به سه‌ماهه سوم سال 2014 حدود 85 درصد رشد داشته است. بنابراین درآمد اپل از فروش آیفون در سه‌ماهه چهارم سال به 44 میلیارد دلار خواهد رسید. برای مقایسه ای کوتاه، انتظار می‌رود که گوگل در همین بازه زمانی درآمدی 15 میلیارد دلاری را گزارش کند.

اما در بخش فروش تبلت های اپل نیز رشدی قابل توجه نسبت به سه‌ماهه سوم سال مشاهده می‌شود. بر اساس آمار ارائه شده از سوی کوئو، اپل در سه‌ماهه چهارم 21.4 میلیون آیپد صادر کرده که افزایشی 73.8 درصدی نسبت به سه‌ماهه سوم سال 2014 محسوب می‌شود.

اما روند نزولی فروش سال به سال آیپد همچنان ادامه داشته و فروش آیپد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، کاهشی 17.8 درصدی را تجربه کرده است.

این تحلیلگر همچنین پیشبینی کرده که اپل واچ در ماه مارس وارد بازار خواهد شد و در حالی که ماه مارس آخرین ماه سه‌ماهه اول سال 2015 خواهد بود، کوئو پیشبینی فروشی 2.87 میلیون عددی برای اپل واچ تا انتهای مارس دارد.

اپل گزارش درآمدهای مالی سه‌ماهه قبل را در 27 ژانویه (روز سه شنبه) منتشر می‌کند.

منبع:‌ دیجی کالا

 
چگونه از وبگردی در فایرفاکس لذت ببریم
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 10:12

بانکی دات آی آر: در فایرفاکس ۳۵ بهبودهای بزرگ و کوچک زیادی اعمال شده است. اگر تا به حال هیچ‌گاه از این مرورگر محبوب بنیاد موزیلا استفادهبا نکرده‌اید و یا مجدداً قصد استفاده از آن را دارید در ادامه این مقاله شما را با ترفندهای نرم‌افزاری آشنا خواهیم کرد که تجربه دلپذیر تری از کار با فایرفاکس را برای شما به ارمغان خواهد آورد. با استفاده از این ترفندها می‌توانید بهتر و مفیدتر از این مرورگر محبوب استفاده کنید.

 

۱- چت تصویری

 

قابلیت چت تصویری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که به نسخه ۳۵ این مرورگر اضافه شده است. این ویژگی تقریباً مشابه با اسکایپ است و بدون نیاز به برنامه یا افزونه اضافی در فایرفاکس ۳۵ قابل استفاده است. حتی نیازی به ایجاد حساب کاربری هم برای استفاده از این امکان جدید نیست، گرچه با باز کردن یک حساب کاربری از مزایای بیشتری می‌توانید استفاده کنید. تنها کاری که برای داشتن یک ارتباط تصویری نیاز دارید به اشترک گذاری یک لینک است. لینکی که حتی در مرورگرهای دیگر هم کار می‌کند گرچه اگر مرورگر هر دو طرف فایرفاکس باشد ارتباط پایدارتر و با کیفیت بیشتری انجام می‌شود.

 

برای شروع کافی است روی آیکون صورتک خندان کلیک کنید. اگر این آیکون را نمی‌بینید به منوی اصلی فایرفاکس بروید و Customize را انتخاب کنید.

 

و بعد Start a conversation را انتخاب کنید و بعد از شما خواسته می‌شود تا شخصی را برای چت دعوت کنید. می‌توانید از آدرس ساده شده که با استفاده از ایمیل مخاطب شما ساخته شده است برای این کار استفاده کنید.

 

درون پنجره Hello می‌توانید چت‌های خود را مدیریت کنید، وضعیت‌های خود را مشخص کنید و اگر حساب کاربری ساخته‌اید، وارد آن شوید. با داشتن یک حساب کاربری می‌توانید مدیریت بهتری روی تماس و افرادی که با آن‌ها در تماس هستید داشته باشید.

 

۲- هدفمند شدن جستجوها

 

تغییرات جدی در نحوه جستجو در مرورگر اتفاق افتاده است. البته تغییر موتور جستجوی پیش فرض مثل گذشته انجام می‌شود اما این امکان را خواهید داشت تا بتوانید بسته به نوع چیزی که در اینترنت به دنبال آن هستید از موتور جستجوهای مختلف استفاده کنید. این امکان به‌خصوص برای زمانی که در ویکی‌پدیا یا در توییتر به دنبال چیز خاصی هستید بسیار سودمند خواهد بود.

 

کلیدواژه موردنظر را در کادر جستجو در بخش سمت راست بالای پنجره فایرفاکس وارد کنید و بلافاصله پیشنهادهای جستجو در سایر سایت‌ها و موتورهای جستجو برای شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید همه یا بخشی از آن‌ها را همواره به‌عنوان موتور جستجو یا سایت‌ها پیش فرض انتخاب کنید. سایت‌های چون eBay, Amazon, Wikipedia از جمله آن‌ها هستند. روی Change Search Settings کلیک کنید تا بتوانید موتورهای جستجو را حذف یا اضافه کنید.

 

۳- اضافه کردن کلیدواژه به بوک مارک‌ها

 

اضافه کردن کلیدواژه به بوک مارک‌ها دسترسی به آن‌ها را در فایرفاکس راحت‌تر می‌کند. به همین خاطر نیازی به نمایش بوک مارک‌ها در صفحه اصلی فایرفاکس وجود ندارد چون به سادگی با وارد کردن چند حرف مرتبط با بوک مارک خود در نوار آدرس می‌توانید لینک‌های مربوط به آن را ببینید؛ اما اگر سایت‌های زیادی دارید که مجبور هستید بین آن‌ها به‌صورت مداوم جابجا شوید شاید استفاده از کلیدهای میانبر در صفحه کلید راهی آسان‌تر باشد.

 

اگر تمایل دارید تا میانبرهایی را برای بوک مارک‌های خود ایجاد کنید روی لینک بوک مارک، در هر بخشی از فایرفاکس که هستید، مثلاً در نوار کناری Bookmarks ، کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید و سپس کلید میانبر موردنظر خود را وارد کنید. فایرفاکس همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا برای هرکدام از بوک مارک‌های خود تگ نیز ایجاد کنید که این کار به مرتب کردن آن‌ها بسیار کمک می‌کند.

 

۴- غیر فعال شدن تأخیر در زمان نصب افزونه‌ها

 

 

 

به‌صورت پیش فرض پیش از نصب یک افزونه جدید باید ۵ ثانیه صبر کنید تا فایرفاکس مطمئن شود که شما خود، می‌دانید که در حال نصب چه چیزی هستید؛ اما بسیاری از کاربران دوست ندارند که این ۵ ثانیه آن‌ها را معطل کند اگر شما نیز جز این گروه از کاربران هستید شاید این خبر، خبر خوبی برایتان باشد که می‌توانید این ویژگی را در فایرفاکس غیر فعال کنید. این ویژگی در صفحه config قابل مدیریت کردن است.

 

در نوار آدرس تایپ کنید: about:config و بعد به دنبال عبارت security.dialog_enable_delay بگردید، می‌توانید از کادر جستجو در بالای صفحه نیز استفاده کنید. روی آن دو بار کلیک کنید تا مقدار delay تغییر کند یا آن را به صفر تغییر دهید. البته ریسک انجام این کار را به خودتان واگذار می‌کنم.

 

۵- ساخت یک کلمه عبور اصلی

 

درست مثل سایر مرورگرهای پیشرفته فایرفاکس نیز می‌تواند کلمات عبور و اطلاعات لاگین مخصوص هر سایت را با یاد داشته باشد؛ اما اگر فرد دیگری به‌جز شما پشت لپ‌تاپ یا پی سی شما بنشیند آن شخص هم به راحتی به‌حساب های کاربری شما دسترسی خواهد داشت؛ اما برای اینکه دسترسی دیگران به اطلاعات مربوط به‌حساب های شخصی خود را محدود کنیم می‌توانیم یک کلمه عبور اصلی بسازیم که از تمام کلمه‌های عبور ما حفاظت کند.

 

از منوی اصلی فایرفاکس، Options و بعد  Security را انتخاب کنید. روی کادر کناری عبارت Use a master password کلیک کنید تا تیک بخورد و بعد از شما خواسته می‌شود تا کلمه عبور موردنظر خود را ایجاد کنید (حتی در زمان وارد کردن کلمه عبور میزان قدرت کلمه عبور انتخاب‌شده هم به شما نمایش داده می‌شود). کلمه‌ای را انتخاب کنید که یادآوری آن برایتان راحت باشد و از طرفی هم قابل حدس زدن توسط دیگران نباشد.

 

۶- استفاده از میانبرهای ماوس

 

علاوه بر اینکه می‌توانید میانبرهایی در صفحه کلید برای بخش‌های گوناگون فایرفاکس داشته باشید می‌توانید میانبرهایی در ماوس هم ایجاد کنید، البته این ویژگی فقط منحصر به فایرفاکس نیست و کروم هم دارای چنین ویژگی‌هایی می‌باشد. ترکیب کلیدهای Ctrl و حرکت دادن چرخنده ماوس سبب می‌شود که در صفحه وبی که در حال مشاهده آن هستید بتوانید زوم مثبت یا منفی کنید. در همین حالت اگر به‌جای کلید Ctrl از Shift استفاده کنید می‌توانید به صفحات بعدی و قبلی که مرور کردید بازگردید. اگر چرخنده ماوس را روی هدر تب هر صفحه کلیک کنید تب بسته می‌شود و اگر آن را روی یک لینک کلیک کنید، آن لینک در تب جدید ولی در پشت زمینه باز می‌شود. البته ترکیب کلیدهای Ctrl و کلیک همه همین کار را انجام می‌دهد.

 

۷- می‌توانید در صفحه New Tab سایت‌های بندی انگشتی بیشتری داشته باشید

 

این هم یک ترفند دیگر است که از طریق صفحه about:config  می‌توانید آن را انجام دهید. زمانی که یک تب جدید باز می‌کنید فایرفاکس لیستی از آخرین وب سایت‌هایی که بازدید کرده‌اید را به همراه تصویر بند انگشتی آن به شما نمایش خواهد داد که به‌صورت پیش فرض در یک جدول ۴*۳ نمایش داده می‌شود؛ اما اگر بخواهید که این تعداد را افزایش دهید و به عبارتی دسترسی سریع‌تری به سایت‌های بیشتری داشته باشید این ترفند حتماً چاره کار شما خواهد بود.

 

صفحه about:config را از طریق وارد کردن همین عبارت در نوار آدرس باز کنید و به دنبال عبارت browser.newtabpage.rows و browser.newtabpage.columns بگردید. روی هرکدام دو بار کلیک کنید و حال می‌توانید مقدار آن‌ها را تغییر دهید.

 

۸- سایت‌هایی خاص را از history پاک کنید.

 

فایرفاکس علاوه بر حالت مرور خصوصی خود، حالتی که هیچ فایل و آدرس history در رایانه باقی نمی‌ماند، حالت دیگری را نیز به کاربر ارائه می‌دهد. شاید زمان‌هایی پیش آید که بخواهید فقط اطلاعاتی خاص و یا سایت‌هایی خاص را از لیستی که در نوار آدرس، هنگام وارد کردن آدرس سایت‌ها نمایش داده می‌شود را حذف کنید. این کار هم در فایرفاکس به راحتی قابل انجام است، بنابراین دیگران هیچ‌گاه نخواهند فهمید که از چه سایت‌هایی بازدید کرده‌اید. نام سایت موردنظر را در نوار آدرس وارد کنید. با استفاده از کلیدهای جهتی پایین بیایید و دقیقاً آن را انتخاب کنید حال کلید Delete را بزنید. همین!

 

البته باید توجه کنید که این ترفند در خصوص وب سایت‌هایی که قبلاً بوک مارک شده‌اند جواب نمی‌دهد.

 

منبع: ۱پزشک

 
تحلیل تکنیکال نماد بانک ایران زمین
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 09:49

تحلیل تکنیکال نماد بانک ایران زمین را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه‌های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۴ بهمن ۹۳
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 09:33

طبق آخرین پیش بینی که شرکت برای سال مالی 93 منتشر نموده است ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل 213 میلیارد ریال به مبلغ 254 ریال اعلام نموده که در مقایسه با پیش بینی قبل 147 درصد تعدیل مثبت داشته است.هم چنین طی دوره 9 ماهه منتهی به 30/9/93 ؛ حدود 65 درصد این رقم را پوشش داده است.سود تقسیمی پیشنهادی برای سال 93 به مبلغ 103 ریال به ازای هر سهم می باشد.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۴ بهمن و پیش‌بینی بازار فردا
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 09:26

تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز و پیش‌بینی بازار فردا را می‌خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 5بهمن
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 08:36

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 4 بهمن 93
يكشنبه ، 5 بهمن 1393 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید ...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری شنبه ۴ بهمن ۹۳
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 15:47
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : شنبه 1393-11-4
ساعت : ۱۵:۵۰ 24 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,500 -70
EUR یورو 38,846 -1,517
GBP پوند انگليس 51,990 -719
AED درهم امارات متحده عربی 9,384 -19
CAD دلار کانادا 28,048 -261
CNY یوان چين 5,649 -34
TRY ليره ترکيه 14,829 -22
JPY100 یکصد ين ژاپن 296.080 -1
INR روپيه هند 556.310 2
AUD دلار استراليا 27,605 -706
SEK کرون سوئد 4,182 -107
CHF فرانک سوئیس 35,369 -72
NOK کرون نروژ 4,491 -83
HKD دلار هنگ کنگ 4,498 -9
MYR رينگيت مالزی 9,572 -52
KWD دينار کويت 118,455 -445
IQD100 يکصد دينار عراق 29.952 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,070.230 -3
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 346.390 -1
AZN منات آذربايجان 44,056 -43
AFN افغانی افغانستان 581.170 0
SAR ريال سعودی 9,246 -23
RUB روبل روسيه 537.320 8
SGD دلار سنگاپور 26,189 -279
DKK کرون دانمارک 5,249 -206
KRW1000 وون کره جنوبی 32.381 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,370,000 20,000
سکه امامی 10,430,000 40,000
نیم سکه 5,200,000 10,000
ربع سکه 2,700,000 0
سکه یک گرمی 1,730,000 -20,000
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,580,000 -10,000
گرم طلای 18 1,057,300 -2,300
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,295.100 1
انس نقره 18.400 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,029 -536
//
 
واگذاری اموال بابک زنجانی به وزارت نفت
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 13:35

بانکی دات آي آر: مدیرعامل منطقه آزاد قشم از واگذاری شرکت هواپیمایی قشم‌ایر بابت بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت خبر داد و گفت: هتل قشم که بابک زنجانی سرمایه‌گذاری 150 میلیارد تومانی برای آن کرده بود قرار شد عودت شود.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر شعبانی‌فر امروز - شنبه - در نشستی خبری با بیان اینکه بابک زنجانی برای هتل قشم 150 میلیارد تومان هزینه کرده بود تا یک هتل پنج ستاره راه‌اندازی کند، اظهار کرد: بنا بر اطلاعات واصله، شرکت هواپیمایی قشم ایر بابت بدهکاری بابک زنجانی به وزارت نفت محول شده است. همچنین زمینی به قیمت 36 میلیارد تومان در منطقه آزاد قشم وجود دارد که این زمین نیز بابت بدهکاری بابک زنجانی عودت داده می‌شود.

تولید و واردات 15 هزار خودروی هیبریدی برای تاکسی‌های شهرداری تهران

وی همچنین از قرارداد تولید و واردات 15 هزار خودروی هیبریدی برای تاکسی های شهرداری تهران خبر داد و گفت: مقرر شده است 3000 خودروی هیبریدی از این رقم به صورت آماده وارد شود و بقیه به صورت سی کی دی تولید شود.

شعبانی‌فر در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه مزیت هایی در مناطق آزاد وجود دارد که کمتر به اطلاع سرمایه‌گذاران رسیده است، افزود: در تلاش هستیم کارخانجات تولیدی در شش شهرک صنعتی راه اندازی و کمتر به واردات توجه کنیم. چون ارزش افزوده ای که توسط کالاهای تولیدی در مناطق آزاد ایجاد می شود دارای 70 درصد معافیت برای ورود به سرزمین اصلی است و یکسری تخفیف های عوارض گمرکی نیز برای صادرات داریم و هدفگذاری شده که در دولت تدبیر و امید به ویژه صادرات غیر نفتی افزایش یابد.

تصویب فاینانس 450 میلیون یورویی برای پل خلیج فارس

مدیرعامل منطقه آزاد قشم همچنین از آغاز عملیات اجرایی 3.4 میلیارد یورو پروژه در جزیره قشم و تصویب فاینانس ۴۵۰ میلیون یورویی پل خلیج فارس خبر داد و گفت: فاینانس 450 میلیون یورویی این پروژه از سوی سازمان مدیریت تایید شده و دو کشور تامین‌کننده این فاینانس هستند که یکی از آنها چین است.

وی با بیان اینکه پل خلیج فارس 2400 متر طول دارد که 2200 متر در دریا و 200 متر دیگر در خشکی قرار دارد، افزود: تاکنون 490 شمع‌کوبی پایه‌ایی این پل انجام شده و عملیات ساخت شش کیسون که در کف دریا قرار می‌گیرد و تا اردیبهشت سال 94 انجام می شود و این کیسون‌ها 30 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

تاکنون 200 میلیارد تومان برای ساخت پل هزینه است

مدیرعامل منطقه آزاد قشم با بیان اینکه تاکنون 200 میلیارد تومان برای ساخت پل هزینه شده است، گفت: همچنین برنامه مطالعاتی ساخت یک بارانداز در جزیره قشم در حال انجام است که با ساخت این بارانداز شناورهای بسیار بزرگ و سوپر کانترها می‌توانند در آن پهلوگیری کنند و به عنوان یک بارانداز در کوریدور جنوب - شمال می‌تواند موقعیت بسیار خوبی را برای ایران به همراه داشته باشد که این بارانداز در اسکله کاوه قشم ساخته می‌شود.

وی از ساخت اسکله دیگری به نام بهمن با ظرفیت پهلوگیری کشتی‌های 10 هزار تن خبر داد و افزود: این اسکله در حال ساخت است و ظرف سه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد که 75میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و در 18 ماه به بهره برداری می رسد.

عملیات اجرایی طرح توسعه فرودگاه قشم با حضور معاون اول رئیس‌جمهور

شعبانی فر با بیان اینکه عملیات اجرایی طرح توسعه فرودگاه قشم با حضور معاون اول رئیس‌جمهور از روز دوشنبه آغاز می‌شود که 80 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد،‌گفت: در همان روز کلنگ کارخانه گندله‌سازی پنج میلیون تنی نیز به زمین زده می‌شود.

مدیرعامل منطقه آزاد قشم افزود: همچنین دو کارخانه احیای مستقیم آهن اسفنجی هر کدام به ظرفیت 1.7 میلیون تن و مجموعا 3.4 آغاز می‌شود و کارخانه نورد فولاد با ظرفیت سه میلیون تن و یک نیروگاه 700 مگاواتی برای تامین انرژی این واحدها نیز ساخته می‌شود. علاوه بر آن نیروگاه 540 مگاواتی با سرمایه‌گذاری 400 میلیون یورویی ساخته می شود که این نیروگاه توسط مپنا طی 32 ماه ساخته می‌شود و روزانه 60 هزار متر مکعب آب نیز تولید می‌کند.

وی از راه اندازی اسکله‌های لافت و پل برای جابجایی خودروها خبر داد و گفت: عملیات لایروبی آن در حال انجام است تا بتوانیم به خودروها در ایام نوروز خدمات دهیم.

شعبانی فر همچنین با بیان اینکه احداث هتل‌های پنج ستاره و تبدیل 15 روستای قشم به منطقه جذاب گردشگری از جمله برنامه‌های جذب گردشگر است، افزود: بر این اساس، 20 هتل پنج ستاره در سواحل جنوبی قشم که از جمله بهترین سواحل به شمار می روند طراحی شده تا بتوان در نهایت به عنوان یک لند اسکیپ زیبا در سواحل جنوبی خلیج فارس همچون ملبورن استرالیا جذب گردشگر کرد.

وی گفت: غارهای نمکی قشم نیز که بی‌نظیرترین غارهای نمکی دنیا هستند، برای مطالعه در اختیار پژوهشگران و دانشگاهیان قرار گرفته‌اند تا در نهایت بتوان این وضعیت گردشگری قشم را نیز بیش از گذشته فعال کرد.

 
روش‌هایی برای موفقیت در کسب و کار
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 13:09

 

چه افرادی که قبلا سابقه شروع یک کسب و کار را داشته اند و چه آنهایی که برای اولین بار میخواهند کسب و کاری را آغاز کنند همه در یک نقطه مشترکند، میخواهند کسب و کاری موفق راه اندازی کنند، اما بار ها و بارها شاهدیم که با وجود اراده و موفقیت در ابتدا بسیاری از فعالیت های شغلی قبل از یک سال کاری تعطیل شده. 

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز شنبه ۴ بهمن ۹۳
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 11:51
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : شنبه 1393-11-4
ساعت : ۱۲:۰۰ 24 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,490 -80
EUR یورو 38,834 -1,529
GBP پوند انگليس 51,975 -734
AED درهم امارات متحده عربی 9,382 -21
CAD دلار کانادا 28,040 -269
CNY یوان چين 5,648 -35
TRY ليره ترکيه 14,825 -26
JPY100 یکصد ين ژاپن 295.990 -1
INR روپيه هند 556.090 1
AUD دلار استراليا 27,580 -731
SEK کرون سوئد 4,181 -108
CHF فرانک سوئیس 35,359 -82
NOK کرون نروژ 4,490 -84
HKD دلار هنگ کنگ 4,497 -10
MYR رينگيت مالزی 9,567 -57
KWD دينار کويت 118,415 -485
IQD100 يکصد دينار عراق 29.944 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,069.930 -3
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 346.290 -1
AZN منات آذربايجان 44,043 -56
AFN افغانی افغانستان 581 0
SAR ريال سعودی 9,243 -26
RUB روبل روسيه 537.160 8
SGD دلار سنگاپور 26,180 -288
DKK کرون دانمارک 5,247 -208
KRW1000 وون کره جنوبی 32.372 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,390,000 40,000
سکه امامی 10,440,000 50,000
نیم سکه 5,210,000 20,000
ربع سکه 2,700,000 0
سکه یک گرمی 1,750,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,590,000 0
گرم طلای 18 1,059,600 0
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,295.100 1
انس نقره 18.400 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,029 -536
//
 
همگرایی بازاریابی و روابط عمومی در عصر دیجیتال
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:55

به نظر شما روشهای جدید ارتباطی بین سازمان و مخاطبان اعم از مشتری، افراد تاثیر گذار، تامین کنندگان، سرمایه گذاران و … و حتی مخاطب عام جامعه در شبکه های اجتماعی و اینترنت باید تحت کنترل چه واحدی در سازمان باشد؟ بازاریابی یا روابط عمومی؟

ادامه مطلب...
 
معاملات خیابانی ارز ممنوع شد
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:48

بانکی دات آی آر: دور جدید جمع آوری دلالان ارزی و ساماندهی خرید وفروش های خیابانی براساس مقررات جدید ابلاغی بانک مرکزی آغاز شد و از این پس دلالان مجاز به انجام معاملات ارزی نیستند و به صراحت از این کار منع شده‌اند.

به گزارش مهر، بانک مرکزی دور جدید ساماندهی بازار ارز با جمع آوری دلالان و سفته بازان را پس از حدود 3 سال دوباره آغاز کرده است و مسئولان این بانک اعلام می کنند که این بار بانک مرکزی با جدیت و برنامه ریزی فاز جدید ساماندهی دلالان ارزی را شروع می کند.

این موضوع اتفاقات و تصمیماتی که مجلس و بانک مرکزی برای ساماندهی دلالان ارزی در دستور کار داشتند را تداعی می کند؛ با این تفاوت که افزایش قیمت ارز در آن زمان باعث اتخاذ چنین تصمیمی از سوی مسئولان شده بود.

تداعی اقدامات بانک مرکزی در سال‌های 90 و 91

در سال‌های 90 و 91 بانک مرکزی با همکاری نیروی انتظامی قصد داشت که بازار ارز را از دلالان و سفته بازانی که در خیابان های منتهی به میدان فردوسی تا چهارراه استانبول اقدام به خرید و فروش ارز می کردند و باعث دستکاری نرخ ها می شدند، پاکسازی کند.

گرچه این اقدام با پشتیبانی مجلس تا حدودی پیش رفت و برای مدت زمانی کوتاه بانک مرکزی توسط با همکاری نیروی انتظامی بازار را از جولان دلالان پاکسازی کند، اما این اقدام فقط برای مدت زمان کوتاهی بود و پس از آن دلالان با حضور در خیابان های اطراف مرکز ارزفروشان تهران خرید و فروش را آغاز کردند و پس از مدتی نیز دوباره به کف بازار باز گشتند.

در آن زمان حتی در راستای مبارزه با دلالان ارزی برای ساماندهی بازار ارز و جلوگیری از فعالیت دلالان که به صورت غیرمجاز در کنار خیابان اقدام به فروش ارز می کردند، پلیس آگاهی تهران بزرگ در چند عملیات ضربتی در خیابان فردوسی، تعدادی از دلالان ارزی فعال در این خیابان را دستگیر کرد.

طبق ماده 5 مصوبه هیئت وزیران‏، خرید و فروش ارز خارج از سیستم بانکی و یا صرافی های غیرمجاز بدون رعایت قوانین و مقررات مجاز نمی باشد و مشمول قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی قاچاق کالا و ارز می باشد.

بازی با قیمت ارزها در خیابان از بین می رود

برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با توجه به اینکه دلالان به قیمت سازی و تعیین نرخ های صوری می پردازند، ساماندهی آنها می تواند نرخ های بازار را پاکسازی کند و دیگر نرخ گذاری های جدید و بازی را قیمت ها از بین خواهد رفت.

این بار هم بانک مرکزی اعلام کرده است که قصد دارد از طریق راه اندازی سامانه سنا، دلالان ارزی را از بازار پاکسازی کند وهرگونه خرید و فروش ارز را در خیابان ها و پاساژهای ارزی ممنوع نماید. بر این اساس است که این بانک چند روز پیش مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها با توجه به بند (ج) ماده (۱۱) و بند (الف) ماده (۴۲) قانون پولی و بانکی کشور را ابلاغ کرد.

مسئولان این بانک می گویند که در اجرای چنین برنامه ای جدی و مصمم اقدام خواهند کرد و از این پس دلالی ارزی از بین خواهد رفت و با ابلاغ مقررات جدید دیگر خرید وفروش ارز در خیابان و ملاء عام ممنوع خواهد بود.

دلالان از معاملات ارزی منع شدند

غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه، براساس مقررات جدید می توان با صرافی های غیرمجاز برخورد قانونی کرد، تاکید کرد: مطابق ضوابط ابلاغ شده دلالان مجاز به انجام معاملات ارزی نیستند و به صراحت از این کار منع شده اند.

وی از اقدامات این بانک برای جلوگیری از معاملات فردایی خبر داد و گفت: با تدوین مقررات ناظر بر عملیات ارزی اقدامات جدید برای ساماندهی بازار ارز آغاز شده و از معاملات فردایی و غیرقانونی جلوگیری می شود.

معاون ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه در برخی از معاملات در واقع تسویه ای انجام نمی شود و این معاملات به 'معاملات فردایی' معروف هستند، افزود: در قالب معاملات فردایی افراد محدودی با صدای بلند در بازار قیمت تعیین می کنند و در واقع نوعی دلالی غیرمجاز انجام می دهند.

معاملات صوری ارزی

وی افزود: همچنین افرادی نزدیک به زمان بسته شدن بازار و حتی بعد از این زمان با اقدامات خود نرخ ها را تحت تاثیر قرار می دهند، ضمن آنکه بسیاری از معاملات کنونی در بازار ارز صوری هستند که این معاملات به نوسانات ارزی و سوءاستفاده از این نوسانات دامن می زند.

کامیاب ادامه داد: بانک مرکزی برای جلوگیری از این مشکلات، اقدام به تدوین و ابلاغ مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها کرد تا دخالت عوامل غیرمجاز در بازار ارز و نوسانات در این بازار کمتر شود.

معاون ارزی بانک مرکزی تصریح کرد: برهمین اساس این مقررات برای نخستین بار و با هدف ایجاد شفافیت در معاملات ارزی تدوین و با ثبت در تارنمای بانک مرکزی ابلاغ شد که براساس آن این قبیل معاملات منع و از دلالی های غیرقانونی جلوگیری می شود.

وی با بیان اینکه افرادی که مجوز ندارند نباید در سایت ها اقدام به اعلام نرخ های بازار کنند، گفت: تاکنون برای اعلام نرخ ارز در بازار فرآیند مشخصی وجود نداشت اما با مقررات جدید کانون صرافان باید هر ساعت نرخ متوسط موزون را اعلام کند تا این نرخ ملاک معاملات شود. برای این منظور شبکه سنا در صرافی های مجاز نصب شده که با آن صرافان میزان و نرخ معاملات انجام شده را دریافت می کنند.

معاون ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه، معاملات عمده بیش از 10 هزار دلار مبنای تعیین نرخ ارز است، گفت: این معاملات باید صرفا در ساعات کاری صرافی ها انجام شود. ابلاغیه این مقررات برای کانون صرافان ارسال و میان صرافی های مجاز نیز توزیع می شود.

وی با بیان اینکه بخش نظارتی بانک مرکزی بر حسن اجرای این مقررات نظارت می کند، گفت: این ابلاغیه به سایر دستگاه ها همانند دادستانی و نیروی انتظامی نیز ارسال شده است.

کامیاب افزود: کانون صرافان باید در چند روز آینده برای اعلام هر ساعت نرخ ارز و گزارش عملکرد واقعی بازار اقدام کند ضمن آنکه این کانون باید هر روز متوسط نرخ معاملات روز قبل را نیز اعلام کند.

گفتنی است: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران «مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها» را با توجه به بند (ج) ماده (۱۱) و بند (الف) ماده (۴۲) قانون پولی و بانکی کشور، مصوب مورخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۱ و همچنین ماده (۹۶) قانون برنامه پنجم توسعه را به شرح ذیل ابلاغ کرد:

مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها

با توجه به بند (ج) ماده (۱۱) و بند (الف) ماده (۴۲) قانون پولی و بانکی کشور مصوب مورخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۱ و همچنین ماده (۹۶) قانون برنامه پنجم توسعه، مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها به شرح ذیل ابلاغ می‌گردد:

الف) تعاریف:

ماده (۱) در این مقررات عناوین ذیل در معانی مشروح مربوطه به کار می‌رود:
۱- معاملات نقدی: معاملاتی هستند که خریدار و فروشنده به محض انجام معامله، ارز و ریال مورد معامله را مبادله می‌نمایند.
۲- معاملات آتی و سلف: معاملاتی هستند که مبادله ارز و ریال به روز یا روزهای آینده محول می‌گردد.
۳- کانون صرافان ایران: تشکل حرفه‌ای متشکل از کلیه صرافی‌های دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی که به منظور ساماندهی بازار ارز و سکه و ایجاد هماهنگی در حوزه صرافی‌ها تأسیس گردیده است.
۴- روز کاری بانکی: روزی است که بانک‌ها برای ارائه خدمات بانکی باز هستند.
۵- معاملات جزئی: به معاملاتی گفته می‌شود که مبلغ ارزی آن حداکثر معادل ۱۰ هزار دلار باشد.
۶- معاملات عمده: به معاملاتی گفته می‌شود که مبلغ ارزی آن از معادل ۱۰ هزار دلار بیشتر باشد.
۷- سامانه سنا: سامانه‌ای است که صرافی‌ها موظف می‌باشند آمار و اطلاعات کلیه معاملات و خرید و فروش ارز خود را در آن ثبت نمایند.

ب) عوامل بازار:

ماده (۲) صرافی‌های دارای مجوز فعالیت معتبر از بانک مرکزی، مجاز به اشتغال به معاملات ارزی هستند. این صرافی‌ها می‌توانند نسبت به خرید و فروش ارز برای خود و یا برای مشتریان خود اقدام نمایند.
تبصره: انجام هر گونه عملیات صرافی در فضای اینترنتی و یا مجازی ممنوع می‌باشد.
ماده (۳) بجز افراد موضوع ماده (۲) فوق، اشتغال به خرید و فروش ارز، مدیریت و تسویه معاملات به هر نحو ممنوع است.

پ) ساعات کاری:

ماده (۴) انجام معاملات عمده توسط صرافی‌ها صرفا از ساعت ۱۰ الی ۱۸ روزهای کاری بانکی مجاز می‌باشد.

ت) اعلام نرخ ارز و الزام به انجام معامله:

ماده (۵) صرافی‌ها در صورتی مجاز به خرید و فروش ارز می‌باشند که قبلا نسبت به اعلام همزمان نرخ خرید و فروش ارز در محل استقرار صرافی و یا تارنمای صرافی اقدام نمایند.

ث) الزام به ثبت معاملات در سامانه سنا:

ماده (۶) کلیه صرافی‌ها موظفند معاملات عمده را به صورت همزمان در سامانه سنا ثبت نمایند.
ماده (۷) ثبت معاملات جزئی در سامانه سنا می‌تواند در پایان روز کاری انجام شود.

ج) اعلام متوسط نرخ خرید و متوسط نرخ فروش:

ماده (۸) کانون صرافان مکلف است در محدوده زمانی مندرج در ماده (۴) این مقررات هر یک ساعت یکبار میانگین موزون نرخ خرید صرافی‌ها و میانگین موزون نرخ فروش صرافی‌ها را محاسبه و در تارنمای خود اعلام نماید. نرخ‌های اعلام شده میانگین موزون معاملات انجام شده در یک ساعت است و شامل معاملات کل روز نمی‌گردد.
ماده (۹) آخرین نرخ محاسبه شده بشرح ماده(۸) فوق، نرخ پایانی (Closing Rate) روز کاری خواهد بود.
ماده (۱۰) نرخ شروع بازار (Opening Rate) در روز کاری بعد، نرخ پایانی بازار در روز کاری قبل با دامنه تغییرات ۲/. ± درصد خواهد بود.
ماده (۱۱) کانون صرافان موظف است تا ساعت ۱۱ هر روز میانگین موزون نرخ ارز روزانه کل خریدها و میانگین موزون نرخ ارز کل فروش‌ها در روز کاری قبل را محاسبه و در تارنمای خود قرار دهد.

تبصره: اطلاعات مربوط به نوع ارز، نرخ ارز و حجم معاملات انجام شده، از طریق سامانه سنا در اختیار کانون صرافان قرار خواهد گرفت.

چ) تصفیه معاملات:

ماده (۱۲) معاملات جزئی:
۱- چنانچه ارز مورد معامله به صورت اسکناس باشد می‌بایست همزمان با انجام معامله، ارز و ریال بین طرفین مبادله و تصفیه نهایی شود.
۲- چنانچه ارز مورد معامله به صورت حواله باشد ریال مربوطه همزمان با انجام معامله پرداخت و انتقال ارز با توافق طرفین و در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت خواهد گرفت.

همزمان با ابلاغ مقررات مذکور از کلیه دستگاه های ذیربط خواسته شده است، همکاریهای لازم را به منظور اجرای دقیق مفاد آن به عمل آورند.

ماده (۱۳) معاملات عمده:

۱- چنانچه ارز مورد معامله به صورت اسکناس باشد می‌بایست همزمان با انجام معامله و یا حداکثر ظرف همان روز، ارز و ریال بین طرفین مبادله و تصفیه نهایی شود.
۲- چنانچه ارز مورد معامله به صورت حواله باشد ریال مربوطه همزمان با انجام معامله پرداخت و انتقال ارز با توافق طرفین و در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت خواهد گرفت.

ح) متفرقه:

ماده (۱۴) در مواردی که فروشندگان ارز اقدام به برگزاری مزایده ‌نمایند، برنده مزایده ملزم به عرضه ارز خریداری شده به عموم متقاضیان است. انتقال ارز مذکور توسط برنده مزایده به صورت انحصاری به یک شخص حقیقی یا حقوقی موکول به ارائه اسناد مثبته دال بر واردات کالا و خدمات توسط خریدار می‌باشد. مسؤلیت احراز صحت مدارک مذکور بر عهده برنده مزایده است.
ماده (۱۵) انجام معاملات آتی و سلف ارز فقط بر اساس دستورالعمل مصوب بانک مرکزی مجاز خواهد بود.
ماده (۱۶) هر گونه اعلام نرخ خرید و فروش ارز توسط اشخاص حقیقی و حقوقی غیر از صرافی‌های موضوع این مقررات ممنوع است.
ماده (۱۷) متخلفین از این مقررات به استناد قانون پولی و بانکی کشور، قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

همزمان با ابلاغ مقررات مذکور از کلیه دستگاه های ذیربط خواسته شده است همکاری های لازم را به منظور اجرای دقیق مفاد آن بعمل آورند.

 
جدیدترین رقم سبد هزینه خانوارهای کارگری اعلام شد
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:40

بانکی دات آی آر:‌ مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور از اعلام تازه‌ترین رقم سبد هزینه معیشت خانوارهای کارگری در 15 بهمن ماه خبر داد و گفت: این رقم برای استان تهران آماده شده است و به محض جمع‌بندی نهایی اعلام خواهد شد.

علی خدایی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: کارگروه مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به شکل گروهی از ابتدای سال در حال بررسی کارشناسی و رصد وضعیت معیشت خانوارهای کارگری است و بر این اساس فرم‌های واحدی را برای به دست آوردن رقم دقیق هزینه معیشت کارگران بین تمام استانها توزیع کرده‌ایم.

وی با اشاره به ارائه جمع‌بندی ارقام سبد هزینه خانوارهای کارگری به شورای عالی کار، گفت: هدف ما به دست آوردن مصارف عمومی خانوارهای کارگری است و در کنار آن تورم سبد معیشت کارگران را نیز مدنظر داریم.

مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور تصریح کرد: بسیاری از کارگران ناچارند که کسری بودجه خود را با شغل دوم و سوم پر کنند، اما ممکن است عده‌ای دیگر شغل دوم یا سوم نداشته باشند و از عهده هزینه‌های معیشت بر نیایند و به سختی گذران زندگی کنند.

خدایی با بیان اینکه آخرین رقم سبد هزینه خانوارهای کارگری در استان تهران آماده شده است، گفت: این رقم را تا قبل از جمع بندی نهایی اعلام خواهیم کرد و به تمام استانها مهلت دادیم که گزارش خود را تا 10 بهمن ماه به کانون اعلام کنند که در 15 بهمن ماه به اطلاع عموم خواهیم رساند.

 
توضیح معاون نظارت بانک مرکزی درباره بزرگ ترین معوقه بانکی
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:26

با افزایش رقم معوقات بانکی به حدود 94 هزار میلیارد تومان، معاون نظارت بانک مرکزی بیشترین میزان این معوقات را 3000 میلیارد تومانی و متعلق به مجموعه ای از شرکتهای حقوقی عنوان کرد.

ادامه مطلب...
 
کم‌ترین ارزش یورو در ۱۱سال گذشته
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:23

بانکی دات ای آر: یورو همچنان در حال سقوط است. صبح روز جمعه نرخ مبادله یورو و دلار به 1.12 یعنی کمترین ارزش خود طی 11 سال رسید.
به گزارش بيزينس اينسايدر، پیش از نشست بانک مرکزی اروپا یورو با نرخ ۱.۱۶ در برابر دلار مبادله شد اما از زمان اعلام نتیجه جلسه، بی ترمز در سراشیبی قرار گرفته است.

روز پنجشنبه بانک مرکزی اروپا تصمیم به خرید ۶۰ میلیارد یورو اوراق در ماه گرفت که تا ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ ادامه خواهد داشت.

بانک مرکزی اروپا در تلاش برای بالا بردن تورم حوزه مشترک یورو است که اکنون در حدود ۰.۴ درصد در سال است.

بعد از انتشار خبر، یورو کاهش ارزش داشت و بازار بورس اروپا و آمریکا صعودی بود. همچنین روز جمعه در اروپا این روند دنبال شد بطوری که شاخص CAC پاریس تقریباً ۲درصد و شاخص DAX آلمان تقریباً ۱.۷درصد جهش داشت. بازارهای سهام ایتالیا، سوئیس و هلند نیز ۱ درصد بهبود داشتند.

 
آمادگی کامل سیستم بانکی برای شب عید
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:09

بانکی دات آی آر: مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی از آماده شده سیستم بانکی کشور برای ارایه خدمات به مردم در روزهای پایانی سال و عید نوروز خبر داد.
به گزارش «اخبار بانك»، ناصر حکیمی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان آنکه، هر ساله اقدامات لازم برای مقابله با حجم انبوه مراجعه مشتریان برای روزهای پایانی سال انجام می شود، افزود: برای عدم بروز نارسایی در ارایه خدمات به مردم در این زمان، ظرفیت سازی ها در طول سال در سیستم بانکی کشور انجام می شود.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی ادامه داد: همچنین قرار است کشیک ۲۴ ساعته در طول اسفند ماه و روزهای اول عید در بانک ها برقرار شود تا در صورت بروز مشکل آنها رفع شوند.

** وضعیت بانکداری الکترونیک در بانک ها ارتباطی با خصوصی یا دولتی بودن آنها ندارد

وی در خصوص وضعیت بانکداری الکترونیک در بانک های خصوصی و دولتی، گفت: برخی از بانک های دولتی مانند بانک ملی در سایز بزرگ فعال هستند و بسیاری از شعب آنها تنها به دلیل ارایه خدمات عمومی در حال فعالیت هستند و اداره کردن این شبکه با بانک خصوصی بسیار متفاوت است.

حکیمی خاطرنشان کرد: طبیعی است که فعالیت بانکداری الکترونیک در بانک های بزرگ دولتی نسبت به بانک های خصوصی که کوچک ترند، بسیار سخت تر است.

این مقام مسوول در بانک مرکزی تصریح کرد: بانک های خصوصی و دولتی در زمینه بانکداری الکترونیک را نمی توان با یکدیگر مقایسه کرد اما واقعیت این است که بانک ها حداکثر تلاش خود را در این زمینه انجام می دهند.

وی ادامه داد: نمی توان گفت که بانکی به دلیل دولتی بودن در بخش بانکداری الکترونیک عقب است و یا بانکی به دلیل خصوصی بودن در بانکداری الکترونیک پیش رو است زیرا وضعیت برخی از بانک های خصوصی در بانکداری الکترونیک رضایت بخش نیست و این در حالی است که برخی از بانک های دولتی و یا اصل ۴۴ در بخش بانکداری الکترونیکی به خوبی عمل کرده اند.

به گفته وی، وضعیت بانکداری الکترونیک در بانک ها براساس مدیریت بانک ها است و وضعیت بانکداری الکترونیک در بانک ها ارتباطی به خصوصی یا دولتی بودن آنها ندارد.

** درآمد بانک ها از محل کارمزد حتی به ۱۰درصد هزینه ها هم نمی رسد

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی اظهار داشت: عملیات کارمزدی بانک ها در ایران برخلاف همه دنیا که به شدت درآمدزا است، درآمدی ندارد.

وی با بیان اینکه بانک ها در سراسر دنیا در بخش عملیات سر به سر هستند و سود را از کارمزدها دریافت می کنند، ادامه داد: این درحالی است که در ایران براساس محاسبات انجام شده در بخش بانکداری الکترونیک درآمد بانک ها از محل کارمزد حتی به ۱۰ درصد هزینه ها نیز نمی رسد.

حکیمی با بیان اینکه نسبت کارمزدها به هزینه ها کمتر از ۱۰ درصد است، گفت: براساس استانداردهای جهانی بانک ها نه تنها باید هزینه کرد بلکه باید سود نیز دریافت کنند.

وی در پایان در خصوص وضعیت تراکنش های بانکی در سال در جاری نیز، تصریح کرد: شاپرک ۱۲ میلیارد تراکنش را از ابتدای سال تاکنون رد کرده است.

 
وجود خودپرداز بانک ها همچنان در موسسات غیرمجاز
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 10:06

بانکی دات آی آر: خودپردازهای بانک های خصوصی همچنان در موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز به چشم می خورد.
به گزارش «اخبار بانک»، بانک مرکزی اوایل سال جاری در دستورالعملی به کلیه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مجاز از آنها خواست خودپردازهای خود از موسسات غیر مجاز را جمع آوری کنند.

دلیل صدور چنین بخشنامه ای این بود که موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز برای اعتبار بخشیدن به خود از بانک ها و موسسات مجاز می خواستند خودپردازهای خود را در درون شعبات آنها نصب کنند.

اما بانک مرکزی با یک تصمیم درست و به جا از همه بانک ها خواست که خدماتی به موسسات غیر مجاز نداده و خودپردازهایی که پیشتر در این موسسات نصب کرده اند را جمع آوری کنند.

اواخر آذر ماه سال جاری با صدور بخشنامه مجدد کاهش نرخ سود سپرده ها در بانک ها و موسسات بانک مرکزی یک بار دیگر بخشنامه ابتدای سال خود مبنی بر جمع آوری خودپردازها را به بانک ها ابلاغ کرد.

اما با وجود دو نوبت صدور بخشنامه فوق همچنان برخی بانک ها هستند که خودپردازهای خود را در درون شعبات موسسات غیر مجاز نصب کرده اند.

البته تعداد بانک هایی که دست به چنین اقدامی زده و خودپردازهای خود در درون شعبات موسسات غیر مجاز نصب می کنند بسیار اندک است و شاید تعداد این بانک ها به ۵ بانک نیز نرسد.

این بانک ها با توجه به تعداد شعبات کمی که دارند طبیعتا نمی توانند سهم عمده ای در بازار خودپردازها داشته باشند و به این علت اقدام به نصب خودپرداز در مکان های شلوغ می کنند.

با توجه به اینکه موسسات اعتباری غیر مجاز برای اعتبار بخشیدن به خود از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند از نصب خودپردازهای بانک ها در شعبات خود استقبال می کنند.

 
نسخه وب واتس‌اپ منتشر شد
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 09:57

بانکی دات آی آر: یکی از بزرگترین کمبودهای واتس‌اپ، نبود نسخه ای از آن برای کامپیوترهای شخصی است. این کمبود با ارائه نسخه وب این پیام رسان مشهور، تا حد بسیاری کاهش پیدا کرد.

به گزارش دیجی کالا، ماه گذشته واتس‌اپ اعلام کرد که هفتصد میلیون کاربر از سراسر دنیا از این اپلیکیشن پیام رسان استفاده می‌کنند. امروز واتس‌اپ به قصد افزایش رضایت کاربرانش، اقدام به انتشار نسخه وب این پیام رسان برای مرورگر کروم کرد.


برای استفاده از این قابلیت کافی است در مرورگر کروم در کامپیوتر به آدرس web.whatsapp.com بروید. با وارد شدن به این آدرس یک کد QR مشاهده می‌کنید. سپس از شما خواسته می‌شود که به اپلیکیشن واتس‌اپ در اندروید رفته و در قسمت منوی اصلی بر روی WhatsApp Web کلیک کنید و با استفاده از دوربین گوشی این کد را اسکن کنید. با تکمیل فرآیند اسکن، واتس‌اپ کروم و واتس‌اپ اندروید به شکل اتوماتیک سینک می‌شوند. (ممکن است برای مشاهده این گزینه، نیاز به آپدیت ورژن اندروید واتس‌اپ باشد.)

یکی از سخنگویان واتس‌اپ گفته که این قابلیت به ورژن iOS نیز اضافه خواهد شد، اما از ذکر تاریخ ارائه آن خودداری کرد.

واتس‌اپ می‌گوید که ورژن موبایل همچنان اولویت اصلی ماست، اما کاربران بسیاری نیز هستند که ساعت‌های طولانی را در پشت کامپیوتر به سر می‌برند و قابلیت جدید می‌تواند پلی میان موبایل و کامپیوتر آنها باشد.

نسخه وب فعلا برای مرورگر کروم فعال است و مشخص نیست که آیا به دیگر مرورگرها نیز اضافه خواهد شد یا خیر. پیشبینی می‌شود آپدیت بزرگ بعدی واتس‌اپ، افزودن قابلیت تماس‌های صوتی باشد که مدت‌هاست جزئیاتی از آن در اینترنت منتشر شده است.

 
آیا سامسونگ بلک بری را می خرد؟
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 09:53

بانکی دات آی آر: فاننشال پست در گزارشی اختصاصی خبر داده که سامسونگ همچنان گزینه‌های خرید بلک‌بری را بر خلاف تکذیب‌های بسیار، دنبال می‌کند.
به گزارش دیجی کالا، گزارش جدیدی از سوی فایننشال پست نشان می‌دهد که غول تکنولوژی کره ای کماکان در حال گفتگو برای خرید بلک‌بری است. این گزارش پس از آن منتشر می‌شود که هر دو طرف در اطلاعیه‌ها و مصاحبه‌های گوناگون این اخبار را تکذیب کرده‌اند.

این گزارش که دیروز چهارشنبه منتشر شد، ادعا دارد که سامسونگ همچنان خرید کمپانی بلک‌بری را دنبال می‌کند. یک منبع مطلع به فاننشال پست خبر داده که "سامسونگ در حال ارزیابی گزینه‌های خود برای این خرید است. بنابراین امکان این خرید همچنان بسیار بالاست."

نخستین بار 14 ژانویه خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شد که بر اساس خبرهای رسیده و همچنین اسنادی که توسط رویترز رؤیت شده، سامسونگ به دنبال خرید بلک‌بری با ارزشی بالغ بر 7.5 میلیارد دلار است. در گزارش رویترز عمده دلیل این خرید، مجموعه پتنت های غنی بلک‌بری عنوان شده بود.

میزان ارزش سهام بلک‌بری پس از این خبر با رشدی 29 درصد مواجه شد، اما پس از رد این اخبار از سوی سامسونگ و بلک‌بری، ارزش سهام به جایگاه اول خود بازگشت. به نظر می‌رسد در صورت تمایل سامسونگ برای انجام این خرید، خبر آن ظرف چند هفته آینده اعلام خواهد شد.

 
نخستین هکرهای جهان چه کسانی بودند؟
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 09:46

بانکی دات آی آر: قبل از حضور جمعیت در سالن، فیزیکدانی به نام “جان آمبروز فلمینگ” ادوات دستگاهی را که در آن زمان هنوز محرمانه و اختصاصی بود تنظیم می کرد تا برای معرفی فناوری شگرف جدید به مردم و مسئولان آماده شود. این دستگاه جدید یک سیستم ارتباطی بی سیم بود که توسط مارکونی ایتالیایی ارتقا یافته و آماده استفاده شده بود. هدف از برگزاری مراسم نمایش عمومی نحوه کار دستگاه جدید و امکان ارسال رمز های مورس از طریق بی سیم از مسافت های طولانی بود. مارکونی خود را برای ارسال پیام به لندن از ایستگاهی در فاصله ۴۵۰ کیلومتری لندن آماده کرده بود. اما در کمال تعجب و قبل از این که نمایش نحوه کار دستگاه آغاز شود، دستگا ه مستقر در سالن تئاتر شروع به نوشتن پیامی کرد. ابتدا یک کلمه نوشت و سپس این کلمه بارها و بارها تکرار شد. ادامه پیامها به اشعار و شوخی های بیجا تبدیل شد و مارکونی را به فریب افکار عمومی متهم کرد. بدین ترتیب نمایش آنها هک و برنامه اجرای آن با وقفه مواجه شد. این شیطنت و ورود غیرمجاز به حریم دیگران کمی بیشتر از یکصد سال قبل از ظهور اینترنت امروزی رخ داد.
داستان از چه زمانی آغاز شد

به گزارش ۱پزشک،‌ جریان از زمانی شروع شد که “هاینریخ هرتز”در سال ۱۸۸۷ وجود امواج الکترومغناطیسی که قبلا توسط “جیمز کلرک ماکسول” در سال ۱۸۶۵ پیش بینی شده بود را به اثبات رساند. هرتز با تبدیل کردن یک خازن به دو الکترود مجزا، هوای موجود در شکاف بین آنها را یونیزه کرد و در اثر آن جرقه ای ایجاد شد. سپس به طرز معجزه آسایی جرقه ای نیز در یک جفت الکترود که چند متر دور تر قرار داشتند، رخ داد.

به عبارت دیگر موج الکترومغناطیسی ناشی از جرقه در اولین جفت الکترود، موجب ایجاد جریان برق در جفت دیگر الکترودها شد. این اتفاق یعنی جریان کوتاه و بلندی از انرژی می توانند موجب نمایش علائم “نقطه و خط” مورس شوند. تلگراف بی سیم بدین طریق متولد شد و مارکونی و شرکت متبوعش پیشتاز این حرکت بودند. مارکونی مدعی بود که بی سیم او می تواند پیام های خصوصی را به صورت ایمن تا کیلومترها دورتر بفرستد.

او در سال ۱۹۰۳ با افتخار تمام گفت: “من می توانم دستگاه خود را طوری تنظیم کنم که هیچ دستگاه دیگری مشابه آن تنظیم نشود و نتواند پیام را مخفیانه بشنود.” ولی خیلی زود و در همان سال در سالن نمایش لندن مشخص شد که اوضاع به دلخواه مارکونی و فلمینگ پیش نخواهد رفت. چند دقیقه قبل از این که فلمینگ پیام مارکونی را دریافت کند، صدای مختل کننده پیام به صورت آهنگین شنیده و در فضای سالن طنین انداز شد. صدا برای گوش های ناآشنا با آن، مانند صدای پروژکتوری در حال چشمک زدن بود. ولی “آرتور بلاک” دستیار فلمینگ، دست داشتن فردی دیگر در ایجاد صدا را به درستی تشخیص داد و می گفت: یک کسی صداهای پالس قوی تری در سالن تولید می کند که برای تحت تاثیر قرار دادن صدای پروژکتور به اندازه کافی قوی هستند. او حدس می زد کسی که کشف رمز کرده است، یک کلمه نامناسب را مرتبا تکرار می کند. آن کلمه این بود “جاسوس”.

بررسی نسخه چاپی علائم مورس این حدس او را تایید کرد. علائم ارسالی سپس شخصی تر شد و مارکونی را به تمسخر گرفت و نوشت “یک ایتالیایی افکار عمومی را با زیبایی هرچه تمام تر فریب می دهد”، وی از الفاظ نامناسب و گستاخانه دیگری نیز استفاده کرد و در ادامه جملاتی از شکسپیر را نوشت.

جریان ارسال پیام های جسورانه و بی ادبانه لحظاتی قبل از وصول علائمی که مارکونی از فاصله ۴۵۰ کیلومتری می فرستاد، قطع شد و معرفی دستگاه جدید مارکونی ادامه پیدا کرد. ولی اختلال ایجاد شده کار خودش را کرد. همه به این فکر می کردند که وقتی کسی می تواند این گونه وارد فرکانس های مورس شود، پس امنیتی آنگونه که مارکونی ادعا می کرد وجود نداشت و احتمال می رفت که پیامهای خصوصی افراد استراق سمع شوند. این اتفاق به اندازه کافی موجب رنجش مارکونی شد. ولی در انظار عمومی پاسخی به فرد توهین کننده نداد .

او با افراد شکاک و منفی باف سر و کاری نداشت و می گفت: “من این دستگاه را برای کسانی که به آن مشکوک باشند، نمایش نمی دهم.” ولی فلمینگ نامه تندی نوشت و آن را برای چاپ به روزنامه تایمز لندن فرستاد. وی در آن نامه هک کردن را “شرارت علمی” و نوعی توهین به سنت ها و آیین موسسه سلطنتی نامید و از خوانندگان روزنامه خواست در یافتن این شرور و متهم به وی کمک کنند. البته برای یافتن فرد متهم خیلی منتظر نماند. چون چهار روز بعد نامه ای از یک خواننده در روزنامه تایمز چاپ شد که در آن به هک کردن سیستم آنها اعتراف و اقرار کرده بود. نویسنده نامه با اعلام این که از طریق هک توانسته است ایرادهای سیستم را برای مردم نمایان و آنها را آگاه سازد، عمل خود را توجیه و آن را درست و به نفع عموم توصیف کرد.

یکی از بازندگان بزرگ فناوری های مارکونی «صنعت سیم کشی تلگراف » بود. ابداع مارکونی نوعی تهدید بی سیم برای استیلا و حکومت کابل و سیم آنان بود و به هیچ وجه نمی خواستند موقعیت خود را از دست دهند

نویسنده نامه “نویل ماسکلین” نام داشت و مرد سبیلوی ۳۹ ساله ای از شعبده بازان لندن بود که در خانواده ای مبتکر و خلاق به دنیا آمده بود. پدرش دستگاهی ساخته بود که برای ورود به برخی اماکن باید در آن سکه می انداختی تا در ورودی باز شود. ماسکلین به فناوری های بی سیم علاقه مند بود و به همین دلیل اصول این فناوری را فراگرفت. او از علائم مورس برای “خواندن فکر” افراد در حقه های شعبده بازی و آلت دست قرار دادن آنها برای برقراری ارتباط استفاده می کرد. او می دانست چگونه با ایجاد جرقه در یک نقطه مقداری باروت را در نقطه ای دیگر منفجر کند.

ماسکلین در سال ۱۹۰۰ امکان ارسال پیام از طریق بی سیم از یک ایستگاه زمینی به یک بالن در ۱۵ کیلومتر آن طرف تر را فراهم کرد. ولی بر اساس آنچه که “سونگوک هونگ” نوشته است، جاه طلبی های او با اعتراض های گسترده و علنی مارکونی خنثی و بی اثر ماند و موجب شد که وی نسبت به ایتالیایی ها ذهنیت تلخ و بدی داشته باشد. ماسکلین در مدت کوتاهی راه جدیدی برای بیان و ابراز جسارتش پیدا کرد. یکی از بازندگان بزرگ فناوری های مارکونی “صنعت سیم کشی تلگراف” بود. شرکت های صنعت تلگراف صاحب شبکه های کابلی زمینی و دریایی وسیع و گران قیمتی بودند و با ناوگان کشتی ها و کارکنان ماهرشان به دریانوردان خدمت رسانی می کردند. ابداع مارکونی نوعی تهدید بی سیم برای استیلا و حکومت کابل و سیم آنان بود و به هیچ وجه نمی خواستند موقعیت خود را از دست دهند.

شرکت تلگراف شرق مرکز فعالیت خود را در سواحل دریا مستقر کرده و از آن طریق امپراطوری کابل خود را تا اندونزی ، هندوستان، آفریقا، آمریکای شمالی و استرالیا امتداد داده بود. شاهکار ابداعی مارکونی و امکان ارسال پیام از طریق بی سیم تا کیلومترها آن طرف تر از اقیانوس اطلس موجب شد که این شرکت در ۱۲ دسامبر سال ۱۹۰۱ ماسکلین را استخدام کند تا عملیات توسعه جاسوسی شرکت را عهده دار شود. ماسکلین یک دکل رادیویی ۵۰ متری در صخره های کنار دریا ساخت تا امکان استراق سمع و شنود پیام های مارکونی به وسایل و کشتی های دوردست را بررسی کند. او در دسامبر سال ۱۹۰۲ شادمانه فقدان امنیت پیام های مارکونی را اعلام کرد و نوشت: “من پیام های مارکونی را با کمک دکلی که در یک داربست برافراشتم، دریافت کردم. » وقتی دکل با مشکلات فراوانی برافراشته شد، مشکل نحوه جلوگیری از ارسال پیام نبود، بلکه مشکل نحوه تعامل با انرژی مازاد آن بود.

البته معلوم بود که کار ساده ای نیست. مارکونی از یک فناوری انحصاری برای تنظیم فرستنده بی سیم و پخش دقیق طول موج استفاده می کرد و مدعی بود که امنیت فرستنده با کانال های ویژه ای که ایجاد کرده تضمین شده است. امروزه هر کس که تنظیمات امواج در یک ایستگاه رادیویی را انجام می دهد، می داند که این ادعا واقعیت ندارد، ولی در آن زمان این موضوع تا این حد روشن نبود. ماسکلین نشان داد که با برهم زدن تنظیم گیرنده می تواند پیامها را بشنود.او می خواست با ایجاد امکان قطع ارتباط و نیز شنود پیامها، توجه بیشتری به این فناوری شود.

همچنین در نظر داشت ثابت کند که دخالت در ارسال پیام ها امکان پذیر است. بنابراین او کار هک کردن خود را با ایجاد یک فرستنده ساده و کلید مورس در چند مرحله اجرایی کرد. پیام های نابجایی که او به آسانی می فرستاد با پیام ارسالی از سوی مارکونی تداخل می کرد و باعث از بین رفتن هر دو پیام همزمان می شد. آنها توجه قانون گذاران را به این شکاف فنی جلب کردند و بیشتر آسیب رفتارشان به مارکونی و فلمینگ رسید. فلمینگ مدتها در مورد این مداخله ماسکلین در روزنامه ها سر و صدا راه انداخت و آن را توهین به علم نامید. ماسکلین نیز در پاسخ اعلام کرد که فلمینگ باید واقعیت ها را بپذیرد و بر رفع آنها تمرکز کند. او نوشت: “به پروفسور فلمینگ یادآوری می کنم که احتمال سو ءاستفاده از امکانات, بدیهی و اجتناب ناپذیر است.”

امروزه نیز هکر های زیادی مانند ماسکلین از این طریق فناوری های معیوب و اشتباهات امنیتی را آشکار می سازند. می توان گفت؛ همیشه کمی شیطنت هوشمندانه خاصیت دارد و مفید است.

 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 4بهمن
شنبه ، 4 بهمن 1393 ، 08:57

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
قیمت روز دلار و سکه
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 11:50

بانکی دات آی آر: صرافان بازار ارز و سکه روز چهارشنبه نرخ هر دلار آمریکا را با 20 تومان افت نسبت به روز سه شنبه گذشته سه هزار و 450 تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید را با 4 هزار تومان رشد نسبت به دیروز یک میلیون و 43 هزار تومان تعیین کردند.

به گزارش ایرنا، هر یورو در بازار آزاد با 28 تومان افت نسبت به دیروز چهار هزار و 64 تومان و هر پوند نیز با 14 تومان کاهش پنج هزار و287 تومان قیمت خورد.

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با 4 هزار تومان رشد نسبت به دیروز یک میلیون و 43 هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با 7 هزار تومان افزایش یک میلیون و 40 هزار تومان به خریداران عرضه شد.

همچنین هر نیم سکه با 5 هزار تومان افزایش نسبت به روز مذکور521 هزار تومان و هر ربع سکه بدون تغییر 273 هزار تومان فروخته شد.

هر سکه یک گرمی با یک هزار تومان رشد 174 هزار تومان خرید و فروش شد و هر گرم طلای 18 عیار 106 هزار و 400 تومان قیمت خورد.

قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی با رشد 4 دلاری نسبت به دیروز 1299 دلار تعیین شد.

 
شاخص بورس سقوط کرد
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 11:42

بانکی دات آی آر: شاخص کل بورس و اوراق بهادار در جریان معاملات امروز (چهارشنبه) با 535 واحد افت نسبت به روز گذشته در نهایت در ارتفاع 65 هزار و 28 واحدی ایستاد و تا مرز کانال 64 هزار واحدی عقب نشینی کرد.
[شاخص بورس تا مرز 64 هزار واحدی فرو افتاد]

به گزارش ایرنا، در جریان معاملات امروز شاخص 30 شرکت بزرگ 27 واحد، شاخص آزاد شناور 795 واحد، شاخص بازار اول 401 واحد، شاخص بازار دوم هزار و 6 واحد و صنعت 404 واحد افت را تجربه کردند.

همچنین تعداد 874 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 103 میلیارد تومان در 30 هزار نوبت معامله شد و بیشتر نمادهای معاملاتی همراه، وغدیر و ومعادن بیشترین اثر منفی را بر حرکت دماسنج بازار سهام از خود به جای گذاشتند.

ارزش بازاری بورس با سه هزار میلیارد تومان افت به 292 هزار میلیارد تومان نزول کرد.

 
قیمت جهانی طلا از 1300 دلار در هر اونس گذشت
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 11:38

بانکی دات آی آر: پایگاه خبری بلومبرگ اعلام کرد قیمت طلا در بازارهای جهانی روز چهارشنبه، برای نخستین بار در 5 ماه گذشته، از 1300 دلار در هر اونس گذشت.

به گزارش ایرنا به نقل از بلومبرگ، گمانه زنی ها مبنی بر اینکه کاهش رشد اقتصادی جهانی، بانک های مرکزی را وادار خواهد کرد از محرک های اقتصادی استفاده کنند، تقاضای طلا به عنوان یک دارایی مطمئن را افزایش داد.

مارک تو رییس بخش تحقیقات شرکت وینگ فانگ در هنگ کنگ، گفت: سرمایه ها در حال ورود به بازار دارایی های مطمئن مانند طلا هستند. بازار اکنون پر از اخباری است که از افزایش قیمت طلا حمایت می کنند از جمله انتظار کاهش رشد اقتصادی، عدم اطمینان در مورد آنچه بانک مرکزی اروپا انجام خواهد داد و افزایش استفاده از محرک های اقتصادی در سراسر جهان.

قیمت تحویل فوری طلا در ساعت 15:20 روز چهارشنبه به وقت محلی در بازار سنگاپور 0.6 درصد بالا رفت و به 1303.63 دلار در هر اونس رسید.

نظر تحلیلگران در مورد چشم انداز بازار طلا در سال 2015 متفاوت است. بانک های گلدمن ساچز آمریکا و سوسیته جنرال فرانسه انتظار دارند قیمت طلا در سال جاری میلادی کاهش یابد. بانک سوسیته جنرال پیش بینی می کند قیمت طلا امسال به 1000 دلار در هر اونس کاهش یابد. این در حالی است که بانک استاندارد چارترد انگلستان در تاریخ 20 ژانویه (دیروز) پیش بینی کرد، قیمت طلا در سه ماهه چهارم امسال به بیش از 1320 دلار در هر اونس افزایش یابد.

 
معرفی پروژه اسپارتان ازسوی مایکروسافت
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 11:26

بانکی دات آی آر: طپس از انتشار شایعات و اخبار گوناگون پیرامون مرورگر جدید اینترنتی مایکروسافت، این کمپانی امروز از پروژه اسپارتان رونمایی کرد.
به گزارش دیجی کالا، گزارش‌های بسیاری مبنی بر معرفی مرورگر کاملا جدیدی از سوی مایکروسافت با نام رمز اسپارتان شنیده شده بود. در مراسم امروز و همانطور که پیشبینی می‌شد، مایکروسافت رسما "پروژه اسپارتان" را به عنوان تجربه جدیدی از مرور وب در ویندوز 10 معرفی کرد.

مرورگر مایکروسافت به ماشین رندر کاملا جدیدی مجهز شده، اما فراتر از آن مایکروسافت در معرفی این مرورگر بر سه نکته مهم تمرکز داشت.

مهم‌ترین آن مربوط به سیاست افزایش بهره‌وری در کار است که در راستای این هدف، مایکروسافت قابلیت حاشیه نویسی صفحات اینترنتی، سینک با اکانت وان‌درایو و در نتیجه اشتراک این یادداشت‌ها با دیگران را به مرورگر جدیدش اضافه کرده است. این قابلیت می‌تواند معنا و کاربرد بسیار بیشتری به استایلوس همراه سرفیس پرو بیفزاید.

یک مد مطالعه جدید نیز در این مرورگر وجود دارد که با حذف درهم ریختگی‌های صفحه، حالتی مشابه با مطالعه کتاب را پیش روی کاربر می‌آورد. قابلیتی که اپل در گذشته برای سافاری ارائه کرده بود.

کرتانا نیز به پروژه اسپارتان اضافه خواهد شد و در مواقع موردنیاز، بسیار مفید ظاهر می‌شود. به عنوان مثال در صفحه یک رستوران قرار دارید؛ کرتانا می‌تواند مسیر رفتن به آن، ساعات کاری و اطلاعات تماس را نمایش دهد. عملکردهایی چون رزرو بلیط پرواز نیز طبیعتا در آن وجود خواهد داشت.

با همه این اوصاف به نظر پروژه اسپارتان شروع دوباره خوبی برای مایکروسافت در حوزه ارائه مرورگرهای اینترنتی است. البته مایکروسافت در ارائه جزئیات بیشتر این پروژه خساست به خرج داد و پیرامون پشتیبانی از افزونه‌ها در اسپارتان سخنی به میان نیاورد. وبسایت Neowin گفته بود که توسعه دهندگان در تولید افزونه برای اسپارتان کاری بسیار آسوده خواهند داشت، چون کدهای به کار رفته برای افزونه کروم مشابه اسپارتان خواهد بود؛ اما جزئیاتی از این ویژگی در مراسم امروز مایکروسافت ذکر نشد.

همچنین هنوز مشخص نیست که آیا اینترنت اکسپلورر به شکل کامل کنار خواهد رفت و یا در کنار اسپارتان در ویندوز 10 حضور خواهد داشت و احتمالا برای اطلاع از این موارد باید در انتظار ورود رسمی ویندوز 10 به بازار باشیم.


 
جدیدترین دستگاه مایکروسافت
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 11:24

بانکی دات آی آر: مایکروسافت از دستگاه کاملا جدید خود برای ارائه قدرت بی‌نظیر ویندوز 10 استفاده کرد. سرفیس هاب نام دستگاه جدید مایکروسافت است و به صفحه نمایشی 84 اینچی با رزولوشن 4K مجهز شده است.
به گزارش دیجی کالا، مایکروسافت امروز از دستگاه جدیدی برای نمایش ویندوز 10 رونمایی کرد. این دستگاه "سرفیس هاب" نام دارد و دارای صفحه نمایشی 84 اینچی با رزولوشن 4K، قابلیت تاچ و یک قلم نوری برای تعامل با آن است.

همچنین طبق بیانیه مطبوعاتی مایکروسافت، یک ورژن 55 اینچی نیز از سرفیس هاب به بازار وارد خواهد شد. این دستگاه بسیار بزرگ دارای دو دوربین، چند میکروفون و سنسورهای پیشرفته‌ ای است که البته جزئیاتی از قطعات اصلی سخت افزاری آن بیان نشد. همچنین قیمت آن نیز فعلا مشخص نیست.

این دستگاه برای نمایش امروز ویندوز 10 معرفی شد، هر چند طبیعتا عملکردی کاملا متفاوت با یک دستگاه دسکتاپ یا تبلت دارد. اینترفیس ویندوز 10 برای استفاده از صفحه نمایش بزرگ سرفیس هاب تغییر داده شده و قابلیت‌هایی چون دسترسی سریع به اسکایپ، یک وایت‌بورد وان‌نوت برای طراحی‌ها و ارائه کامنت و میانبری برای اتصال به دستگاه‌های ویندوز 10 کنار آن نیز در نظر گرفته شده است.

در سرفیس هاب می‌توان هر نرم افزاری را بر روی صفحه نمایش بزرگ آن به نمایش درآورد. مایکروسافت اعتقاد دارد که دستگاه جدیدش محدودیت‌های کنفرانس‌های ناکارآمد و سنتی را از بین می‌برد و به کارمندان یک شرکت، اجازه همکاری تنگاتنگ و افزایش کیفیت پروژه‌ها را می‌دهد.

هدف اصلی مایکروسافت از ارائه این دستگاه، اثبات کارایی ویندوز 10 در گستره وسیعی از دستگاه‌ها اعم از کوچک و بزرگ است. اما کنار هم قرار گرفتن یک صفحه نمایش بزرگ، میکروفون‌ها، سنسورهای متفاوت، قلم نوری، اسکایپ و ارتباط با دیگر دستگاه‌های ویندوز 10، سرفیس هاب را به بهترین گزینه سالن‌های کنفرانس تبدیل کرده است.

 
چگونگی عملکرد نرم افزارهای یونیورسال ویندوز 10
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 11:22

بانکی دات آی آر: در مراسم امروز مایکروسافت، نحوه اجرای یک برنامه به خصوص ویندوز 10 در دستگاه‌های مختلف به نمایش درآمد.
بخش مهمی از مراسم امروز مایکروسافت، به دورنمای این کمپانی از اجرای یک برنامه در دستگاه‌های مختلف ویندوز 10 اختصاص داشت. مایکروسافت در این مراسم، نحوه عملکرد برنامه‌های همگانی یا یونیورسال ویندوز 10 بر روی کامپیوترهای شخصی، تبلت ها و گوشی‌های هوشمند را به اجرا گذاشت.

به گزارش دیجی کالا،‌ مایکروسافت برای نمایش این ویژگی، نسخه‌ ای ابتدایی از آفیس برای ویندوز 10 را در گوشی‌های موبایل، تبلت های کوچک و پی سی اجرا کرد که شامل نرم افزار Outlook مجهز به موتور کامل نرم افزار ورد و پاورپوینت میشد.

مایکروسافت همچنین عملکرد یک نرم افزار نمایش تصاویر در دستگاه‌های مختلف را به نمایش گذاشت. استراتژی مایکروسافت در خلق چنین قابلیتی متفاوت با روشی است که اپل در پیش گرفته است. اپل نرم افزارهای آفیس خود را برای iOS و OS X به ترتیب بر پایه صفحات تاچ و ماوس پایه‌ریزی کرده است.

اما مایکروسافت روش جدیدی موسوم به Continuum را در پیش گرفته که اپلیکیشن را در صورت عدم اتصال کیبورد به دستگاه، به حالت فول اسکرین و مبتنی بر تاچ می‌برد و در صورت اتصال کیبورد نیز به شکل اتوماتیک آن را به حالت ویندوز برمی‌گرداند.

این قابلیت در سپتامبر سال گذشته نیز به نمایش درآمد و در نمایش امسال نیز تفاوتی وجود نداشت.

 
خبر رییس شورای رقابت درباره نتایج بررسی پرونده 650 میلیون یورویی
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 11:13

رییس شورای رقابت از بررسی جزییات پرونده 650 میلیون یورویی در جلسه امروز چهارشنبه شورای رقابت خبر داد.

ادامه مطلب...
 
پرفروش‌ترین خودروها
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 11:08

بانکی دات آی آر: پراید، پژو پارس، ام‌وی‌ام X33، آریو، میتسوبیشی لنسر و اسپورتیج؛ پرفروش‌ترین خودروهای سواری در رده‌های قیمتی مختلف در شش ماهه نخست امسال بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، در شش ماهه نخست امسال در گروه خودروهای با سطح قیمتی کمتر از 25 میلیون تومان، خودروی پراید 131 معادل 57.8 درصد بازار خودرو در این سطح قیمتی را در اختیار داشته است.

اما در خودروهای با سطح قیمتی بین 25 تا 50 میلیون تومان نیز، خودروی پژو پارس معادل 26.4 درصد سهم بازار این گروه قیمتی را در اختیار داشته است.

در گروه خودروهای با سطح قیمتی 50 تا 75 میلیون تومان نیز خودروی ام‌وی‌ام‌ X33 پر فروش‌ترین خودرو در بین دیگر خودروهای قرار گرفته در این سطح قیمتی بوده است.

اما در خودروهای با سطح قیمتی 75 تا 100 میلیون تومان نیز خودروی آریو، 32.5 درصد سهم بازار را در اختیار داشته است.

در گروه خودروهای با سطح قیمتی 100 تا 125 میلیون تومان هم خودروی میتسوبیشی لنسر (1800) معادل 22.1 درصد سهم بازار را در اختیار داشته است.

در خودروهای با سطح قیمتی بیشتر از 125 میلیون تومان هم خودروی اسپورتیج با کسب 32 درصد سهم بازار بیشترین فروش را در این گروه قیمتی داشته است.

 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۱بهمن ماه ۹۳
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 10:59

زامیاد در گزارش 9 ماهه سال 93 ؛ سود هر سهم خود را بدون تعدیل به مبلغ 5 ریال اعلام نموده است.طی دوره 9 ماهه نیز مبلغ (119) ریال زیان به ازای هر سهم ، برای این شرکت شناسایی شده است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۱بهمن و پیش بینی بازار فردا
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 10:47

 

تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز و پیش‌بینی بازار فردا را می‌خوانید.

ادامه مطلب...
 
وای‌فای در ۴۰ هزار پایی زمین
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 10:19

بانکی دات آی آر: خبری خوش برای افرادی که آرزو دارند در ۴۰ هزار پایی زمین ویدیوهای با کیفی  Full HD را آنلاین تماشا کنند: کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا به شرکت سرویس‌دهنده اینترنت هوایی Gogo مجوز استفاده از آنتن‌های جدیدی را داده که می‌توانند اینترنت با سرعت دانلود ۷۰ مگابیت بر ثانیه ارائه بدهند. در حال حاضر، میانگین سرعت اینترنت هوایی در آمریکا ۱۱٫۴ مگابیت بر ثانیه است.

به گزارش یک پزشک،‌ شرکت گوگو می‌گوید اگر روی بهبودسازی این فناوری کار شود، امید به دستیابی سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه روی همین سخت‌افزاربه  وجود دارد. سیستم جدید که ۲Ku نام دارد، در پروازهای هوایی کاملاً متصل بوده و تجربه استفاده از اینترنت جدیدی در هواپیما را فراهم می‌کند. آنتن‌های جدید به کار گرفته شده در این سیستم، فقط ۴٫۵ اینچ (۱۱۴ میلی‌متر) طول دارند ولی از طیف‌های فرکانسی کارآمدتر و پهنای‌باند بیشتر بهره می‌برند. این ویژگی‌ها باعث کاهش هزینه‌های نصب و راه‌اندازی می‌شود. همچنین، در سیستم جدید امکان اتصال به چندین ماهواره از طریق مسیرهای هوایی وجود دارد که ثبات و پایداری بیشتری به وجود می‌آورد.

 

ارائه سرویس اینترنت هوایی در سراسر جهان و روی مسیرهای پروازی مختلف علاوه بر چالش‌های فنی، موانع قانونی و نظارتی زیادی دارد اما شرکت گوگو ثابت کرده است شیوه‌های مذاکره با شرکت‌های هواپیمایی مختلف و جلب رضایت آن‌ها و از بین بردن موانع حقوقی را خوب بلد است. این شرکت می‌گوید طبق برنامه سیستم جدید ۲Ku تا نیمه دوم سال ۲۰۱۵ روی هزار هواپیما نصب خواهد شد. اگر در این مرحله همه‌چیز خوب بود، مرحله توسعه این سیستم روی هواپیماهای بیشتر آغاز می‌شود.

این شرکت در حال حاضر روی برخی پروازها اینترنت پر سرعت ۹٫۸ مگابیت بر ثانیه ارائه می‌دهد. گوگو تنها شرکت ارائه‌دهنده اینترنت وای‌فای پرسرعت هوایی نیست و شرکت‌های دیگری مانند AT&T نیز وارد این بازار شده‌اند.

اینترنت وای‌فای هوایی شرایط بسیار متفاوتی با اینترنت وای‌فای معمولی دارد. فرض کنید صدها نفر در یک پرواز کوتاه مدت دوست دارند سیستم مالتی‌مدیای جلوی صندلی را روشن کنند و هم‌زمان ویدیوهایی Netflix را استریم و تماشا کنند. پس، اینترنت هوایی علاوه بر اینکه باید پهنای‌باند لازم برای اتصال هم‌زمان این تعداد مسافر را فراهم کند، باید پایداری و قابلیت اطمینان بالایی داشته باشد که یک فیلم در حین پخش مرتب قطع و وصل نشود و اعصاب مسافر را به هم نریزد.

 

 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 2بهمن
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 08:49

 

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 1 بهمن 93
پنجشنبه ، 2 بهمن 1393 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید ...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری چهارشنبه ۱ بهمن ۹۳
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 15:56
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : چهارشنبه 1393-11-1
ساعت : ۱۵:۵۷ 21 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,560 -150
EUR یورو 40,175 -270
GBP پوند انگليس 52,512 -489
AED درهم امارات متحده عربی 9,401 -41
CAD دلار کانادا 28,871 -282
CNY یوان چين 5,678 -23
TRY ليره ترکيه 14,912 -79
JPY100 یکصد ين ژاپن 296.910 1
INR روپيه هند 555.270 -2
AUD دلار استراليا 28,667 -65
SEK کرون سوئد 4,294 -16
CHF فرانک سوئیس 35,430 -154
NOK کرون نروژ 4,586 -23
HKD دلار هنگ کنگ 4,506 -19
MYR رينگيت مالزی 9,565 -44
KWD دينار کويت 118,789 -596
IQD100 يکصد دينار عراق 30.074 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,071.750 -2
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 346.690 -2
AZN منات آذربايجان 44,133 -191
AFN افغانی افغانستان 581.020 -3
SAR ريال سعودی 9,272 -42
RUB روبل روسيه 524.480 -9
SGD دلار سنگاپور 26,440 -51
DKK کرون دانمارک 5,436 -37
KRW1000 وون کره جنوبی 32.238 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,410,000 80,000
سکه امامی 10,440,000 60,000
نیم سکه 5,210,000 60,000
ربع سکه 2,720,000 20,000
سکه یک گرمی 1,750,000 20,000
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,615,000 35,000
گرم طلای 18 1,065,400 8,100
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,300.700 5
انس نقره 18.310 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,565 -270
//
 
جزئیات برنامه بانکداران در ایام پایان سال
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 14:55

در حالیکه 59 روز دیگر به پایان سال جاری باقیمانده است که نظام بانکی کشور روزهای پر کار و شلوغی را خواهد داشت، بر این اساس بانک مرکزی برنامه های جدی بانکها را برای ارائه خدمات بهتر به مردم اعلام کرد.

ادامه مطلب...
 
بررسی مشکلات اقتصاد ایران
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 14:02

 

تورم ، رشد و بیکاری شاخصهای عمده و مهم اقتصاد کلان هستند که همواره مورد توجه اقتصاد دانان و سیاستمداران کشورها قرار می گیرد تا با تنظیم آن شرایط اقتصادی در جامعه را بهبود بخشیده مردم جامعه را به رفاه برسانند.

ادامه مطلب...
 
تجمع سهامداران معترض در بورس تهران
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 13:08

بانکی دات آی آر: لحظاتی پیش جمعی از سهامداران و سرمایه گذاران حاضر در تالار حافظ نسبت به شرایط نابسامان بازار سهام و افت شدید قیمت ها اعتراض کردند.
به گزارش بورس نیوز، این اعتراض در مقابل حاکمیت وضعیت کنونی در معاملات بورس و سکوت مسئولان و مدیران بازار صورت گرفته است.

بنابر این گزارش، سهامداران و سرمایه گذاران معترض خواستار دیدار با مدیر عامل شرکت بورس هستند و معتقدند وی بایستی نسبت به این وضعیت پاسخگوی آنها باشد. تصاویر ارسالی از تالار حافظ در ذیل خبر قابل مشاهده است.

 
تأثیر فروش آیفون 6 و آیفون 6 پلاس بر بازار آسیا
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 13:05

بانکی دات آی آر: نتیجه آخرین تحقیقات مؤسسه کانترپوینت نشان از تأثیر بالای فروش آیفون 6 و آیفون 6 پلاس در بازارهای آسیا و به خصوص کره جنوبی و چین دارد.
به گزارش دیجی کالا، تحقیقات مؤسسه Counterpoint نشان می‌دهد که فروش آیفون 6 و آیفون 6 پلاس سبب افزایش سهم اپل و ثبت رکورد جدیدی برای آن در بازار آسیا شده است. همچنین بنابر این تحقیق، فروش جهانی آیفون در نوامبر سال 2014 نسبت به نوامبر سال 2013 حدود 26 درصد رشد داشته است.

در کشور ژاپن که آیفون از سه‌ماهه چهارم سال 2012 تاکنون بیشترین فروش را در میان گوشی های هوشمند داشته، در ماه‌های اکتبر و نوامبر 51 درصد از سهم فروش اسمارت‌فون را از آن خود کرده است.

سامسونگ کماکان بیشترین سهم را در بازار کره جنوبی دارد، اما اپل توانسته بیش از 30 درصد از فروش گوشی‌های ماه نوامبر در این کشور را به نام خود ثبت کند.  کانترپوینت اشاره می‌کند که این نخستین بار است که در بازار کره جنوبی، آیفون یک چالش واقعی تلقی شده است. عمده دلیل این اتفاق به سبب عرضه فبلت آیفون 6 پلاس برآورد شده است.

تام کانگ، مسئول تحقیقات کانترپونت در کره جنوبی در همین زمینه می‌گوید: "تاکنون هیچ شرکت خارجی نتوانسته بود بیش از 20 درصد بازار اسمارت‌فون را در اختیار بگیرد. اما آیفون 6 و آیفون 6 پلاس تفاوت‌هایی ایجاد کرده‌اند و و در بازار فبلت تأثیرگذار بوده‌اند."

وی اضافه می‌کند که اپل می‌توانست بیش از این نیز اسمارت‌فون بفروشد، اما مدل‌های 64 و 128 گیگابایت کافی از آیفون 6 و آیفون 6 پلاس در کره جنوبی وجود نداشت.

آیفون 6 پلاس سبب افزایش 45 درصدی فروش آیفون در چین نسبت به نوامبر سال 2013 نیز شده است. هر چند چین بیشترین اهمیت را در بازارهای در حال رشد اپل دارد، اما این شرکت به سبب افزایش فروش گوشی‌های ارزان‌قیمت چون شیائومی با چالش روبرو شده است.

فروش اپل در اوایل پاییز و به سبب مشکلاتی در مجوزهای فروش و انبار نسبت به سال قبل با کاهش مواجه شد. اما این شرایط در ماه نوامبر تصحیح شد و با رساندن سهم اپل به 12 درصد در بازار چین، آن را در رتبه سوم پس از شیائومی و لنوو قرار داد.

نیل شاه مدیر کانترپوینت در مورد تأثیر آیفون در بازار چین می‌گوید: "آیفون 6 و آیفون 6 پلاس بر فروش گوشی‌های گلکسی S5 و گلکسی نوت 4 تأثیرگذار بوده‌اند. اما با آغاز فروش Xiaomi Note Pro در چین، رقابت سنگینی در حوزه اسمارت‌فون های پریمیوم آغاز خواهد شد و سامسونگ از هر دو سمت مورد فشار قرار خواهد گرفت."

 
بهای نفت در بازار جهانی افزایش یافت
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 12:28

بانکی دات آی آر: بهای نفت در بازارهای جهانی امروز (چهارشنبه) قدری افزایش یافت، اما تحلیلگران می گویند چشم انداز بهای نفت در شش ماه آینده به دلیل اشباع بازار همچنان ضعیف است.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، بهای نفت در معاملات روز گذشته در پی انتشار گزارش صندوق بین‌المللی پول مبنی بر تنزل چشم انداز اقتصاد جهانی در سال 2015 از و اعلام ضمنی ایران مبنی بر اینکه قیمت‌ها ممکن است بدون اقدام حمایتی اوپک تا 25 دلار در هر بشکه کاهش پیدا کند، پنج درصد کاهش یافت.

بهای نفت در معاملات صبح امروز چهارشنبه افزایش یافت و فعالان بازار معتقد بودند که هرگاه قیمت نفت برنت به مرز 48 دلار برسد زمان خرید است.

نفت برنت در معاملات امروز با 31 سنت افزایش به 48 دلار و 30 سنت در هر بشکه رسید و نفت سبک آمریکا با 38 سنت افزایش 46 دلار و 85 سنت در هر بشکه معامله شد.

این درحالی است که تحلیلگران می‌گویند انتظار بر این است که روند کاهش قیمت نفت در نیمه دوم سال 2015 ادامه داشته باشد.

بانک بی ان پی پاریباس در یادداشتی اعلام کرد که ما زمینه چندانی برای اجتناب از ذخایر بزرگ نفت در نیمه اول 2015 نمی بینیم بنابراین پایین ماندن قیمت نفت پیش بینی می شود. افزایش قیمت نفت با دلار رابطه عکس دارد. در شرایطی که آمریکا در وضعیت تقویت مالی خود و اروپا و ژاپن در فاز توسعه هستند افزایش ارزش دلار باعث جلوگیری از هرگونه افزایش قیمت نفت خواهد شد.

این بانک افزود: ‌در نیمه دوم 2015 باید شاهد شروع افزایش قیمت نفت باشیم که مقیاس آن به تقاضا و عرضه آمریکا در واکنش به قیمت‌ها بستگی دارد.

همچنین گروه انرژی پیرا مستقر در آمریکا در یادداشتی اعلام کرد: نرخ تورم در اقتصادهای توسعه یافته به دلیل کاهش قیمت نفت پایین آمده است.

وضعیت پایین بودن تورم جهانی فضا را برای اتخاذ سیاست‌های مالی آزادانه تر در اقتصادهای کلیدی به ویژه در منطقه یورو باز کرده است.

 
پیش‌بینی قیمت بنزین در سال آینده
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 12:25

بانکی دات آی آر: اگرچه پس از افزایش قیمت نان، زمزمه هایی مبنی بر افزایش قیمت بنزین و گازوییل و دیگر حامل های انرژی به گوش رسید، اما وزیر نفت اعلام کرده که فعلا دولت برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین در سال آینده ندارد.

به گزارش ایسنا، اگر چه با توجه به ردیف قانونی هدفمندسازی در لایحه بودجه 94،افزایش قیمت حامل های انرژی پیش بینی شده و دولت برای درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی 48 هزار میلیارد تومان را پیشنهاد داد اما سقوط قیمت نفت و کاهش قیمت فراورده های نفتی در پی این امر، باعث شده تا قیمت بنزین در ایران به قیمت بازار خلیج فارس نزدیک شود به طوری که بیژن زنگنه وزیر نفت به تازگی اعلام کرده که فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین در سال 94 نداریم.

با چنین روالی قیمت بنزین سهمیه در سال آینده 700 تومان،قیمت بنزین سهمیه ای سوپر800 تومان،بنزین آزاد 1000 تومان و بنزین آزاد سوپر 1100 تومان خواهد بود.

بر اساس این گزارش قیمت بنزین، گازوییل و سایر فراورده‌های نفتی اردیبهشت ماه سال جاری در قالب فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها انجام شد و در حالی که ردیف درآمدی ناشی از اجرای قانون هدفمندسازی در قانون بودجه سال 1393 کل کشور 48 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده، با افزایش قیمت صورت گرفته درآمد پیش‌بینی شده محقق نشده است.

بر این اساس با افزایش حدود 300 تومانی قیمت بنزین و شروع رسمی مرحله دوم هدفمندسازی یارانه ها همچنین افزایش قیمت سایر حامل های انرژی که یکی دو ماهی قبل از اجرای قانون انجام شده بود، در پایان نیمه اول امسال درآمدی حدود 15 هزار و 900 میلیارد تومان از افزایش قیمت حامل ها حاصل شده است.

بنابراین درآمد حدود 16 هزار میلیاردی هدفمندی در نیمه اول سال در حالی ثبت شده که حدود پنج هزار میلیارد تومان از شش دوازدهم آن کمتر بود به طوری که باید 21 هزار میلیارد تومان از درآمد 42 هزار میلیاردی پیش بینی شده از افزایش قیمت حامل های انرژی در این مدت حاصل می شد که به کمتر از 16 هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

 
میزان عیدی کارگران ساعتی و پاره وقت
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 12:18

بانکی دات آی آر: با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، بسیاری از کارگران فصلی،‌ کارمزد، ساعتی و پاره وقت مشمول قانون کار، دغدغه دریافت عیدی و پاداش پایان سال خود را دارند، بر اساس قانون، پاداش و عیدی کارگران باید تا پیش از پایان سال پرداخت شود اما متاسفانه برخی کارگاهها پرداخت عیدی و پاداش را به سال بعد موکول می‌کنند که این موجب بی انگیزگی و دلسری کارگران و در نهایت کاهش کیفیت تولید می‌شود.

به گزارش ایسنا، کارشناسان حوزه کار بر این باورند که کاهش قدرت خرید کارگران ضمن لطمه به تولید داخلی، پیامدهای اجتماعی و اقتصادی متعددی به دنبال دارد از این رو محاسبه و پرداخت به موقع حقوق و دستمزد و سایر مطالبات قانونی کارگران می‌تواند به عنوان یکی از عوامل مؤثر در رونق تولید و ایجاد رابطه مطلوب بین کارگر و کارفرما به شمار آید.

به موجب ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاههای مشمول قانون کار مصوب ۶/۱۲/۷۰ مجلس شورای اسلامی، کلیه کارفرمایان مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد به عنوان عیدی و پاداش بپردازند، مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند؛ ضمناً به موجب تبصره یک ماده واحده مذکور، مبلغ پرداختی به کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کردند باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود.

مبنای محاسبه عیدی و پاداش کارگران چیست؟

مبنای محاسبه عیدی و پاداش سالانه کارگران در کارگاه‌هایی که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، مزد گروه و پایه یا مزد مبنا و در واحدهای فاقد طرح طبقه‌بندی، مزد ثابت یعنی مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل خواهد بود.

نحوه پرداخت عیدی کارگران مشمول قانون کار شاغل در واحدهای دولتی

قانونگذار با تصویب قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب ۲۰/۱۰/۱۳۷۴ اعتبار قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاههای مشمول قانون کار مصوب ۶/۱۲/۱۳۷۰ را لغو نکرده است بنابراین حکم تعیین عیدی معادل ۶۰ روز آخرین مزد مشمولین قانون کار کماکان به قوت خود باقی است ضمناً کارگاه در قانون کار به اعتبار اشتغال کارگران در محل انجام کار تعریف می شود به این ترتیب کلیه کارگران مشمول قانون کار اعم از اینکه در بخش خصوصی و یا دولتی شاغل باشند از دو ماه عیدی و پاداش آخر سال موضوع ماده واحده قانون اسفند ۱۳۷۰ مصوب مجلس شورای اسلامی برخوردار خواهند بود.

میزان پرداخت عیدی و پاداش آخر سال کارگران فصلی و کارمزدی

مبلغ پرداختی بابت عیدی و پاداش به کارگران کارگاه‌های فصلی مشمول قانون کار و همچنین کارگران سایر کارگاههای مشمول که کمتر از یک سال در کارگاه کار کردند باید بر ماخذ ۶۰ روز و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه شود. ضمناً مزد مورد عمل در محاسبه وجوه عیدی و پاداش پایان سال به کارگران کار مزدی عبارت از متوسط کارمزد دریافتی آنان بر حسب مدت ایام کارکرد در سال است.

میزان عیدی و پاداش کارگران پاره وقت

بر اساس ماده ۳۹ قانون کار، مزد و مزایای کارگرانی که به صورت نیمه وقت یا کمتر از ساعات قانونی تعیین شده به کار اشتغال دارند به نسبت ساعات کار انجام یافته محاسبه و پرداخت می شود که عیدی و پاداش نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست.

میزان عیدی و پاداش کارگران ساعتی

کارکنانی که به صورت ساعتی کار می‌کنند حقوق ماهانه ثابت نداشته و دستمزد آنان در ماه متغیر است لذا برای محاسبه عیدی و پاداش، میانگین حقوق ۳ ماه آخر خدمت آنان مبنای محاسبه قرار خواهد گرفت.

نحوه پرداخت عیدی و پاداش کارگرانی که در طول سال با کارفرما قطع رابطه می‌کنند


کارکنانی که در طول سال از خدمت مستعفی، اخراج، بازنشسته یا به نحوی از انحاء رابطه آنان با کارگاه قطع می‌شود، به نسبت مدت کارکرد محق به دریافت عیدی و پاداش سالانه خواهند بود.

چه اقلامی از پرداخت‌های کارگاه به عنوان عیدی و پاداش کارگران منظور می‌شود؟

آنچه که مبنای محاسبه و پرداخت عیدی و پاداش پایان سال کارگران مشمول قانون کار قرار می گیرد، مزد و فوق العاده‌هایی است که کارگر به مناسبت اشتغال در شغل مربوط دریافت می دارد؛ به عبارت دیگر مزایایی که افراد به نوعی در ارتباط با شغل دریافت می‌کنند از اجزاء مزد محسوب می‌شود لذا فوق العاده شغل، سختی کار و هر آنچه که به تبع شغل به کارگر داده می‌شود جزو مزد منظور و الزاماً باید در محاسبه عیدی و پاداش لحاظ شود؛ طبعا مزایای رفاهی و انگیزشی از قبیل کمک عائله‌مندی، کمک هزینه مسکن، بن خواروبار و پاداش افزایش تولید جزو مزد به شمار نیامده و در پرداخت عیدی و پاداش لحاظ نمی‌شود.

بر اساس ماده ۷۴ قانون کار، مدت مرخصی استعلاجی که به تایید سازمان تامین اجتماعی رسیده باشد، جزو سوابق کار کارگران محسوب می‌شود لذا ایام مذکور مشمول پرداخت عیدی و پاداش سالانه خواهد بود.

با توجه به ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب مورخ ۶/۱۲/۷۰ مجلس شورای اسلامی، کلیه کارگران مشمول قانون کار صرفنظر از محل اشتغال و نوع کارگاه ( دولتی، خصوصی، تعاونی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی ) به میزان مقرر در مصوبه فوق از عیدی و پاداش سالانه برخوردار خواهند بود.

آیا پرداخت عیدی و پاداش پایان سال را می‌توان در مقاطع مختلف سال انجام داد؟

مستنبط از ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران، مصوب سال ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی و تبصره یک آن، پرداخت عیدی و پاداش موضوع مصوبه یاد شده - تنها در پایان سال - مورد پیدا کرده و هرگونه پرداخت از این بابت در طول سال می‌تواند صرفاً علی الحساب عیدی و پاداش آخر سال محسوب شود.

آیا پرداخت عیدی و پاداش به میزان بیش از آنچه در قانون مصوب شده مجاز است؟

بر اساس صراحت قسمت آخر بند ۲ لایحه قانونی تامین منافع کارگران مصوب ۱۳۵۹ شورای انقلاب و ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب ۱۳۷۰مجلس، پرداخت هرگونه وجه از بابت عیدی و پاداش سالانه علاوه بر میزان‌های مقرر در قوانین یاد شده مجاز نیست.


 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز چهارشنبه ۱ بهمن ۹۳
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 12:09
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : چهارشنبه 1393-11-1
ساعت : ۱۲:۱۷ 21 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,430 -280
EUR یورو 40,650 205
GBP پوند انگليس 52,700 -301
AED درهم امارات متحده عربی 9,450 8
CAD دلار کانادا 28,772 -381
CNY یوان چين 5,658 -43
TRY ليره ترکيه 14,852 -139
JPY100 یکصد ين ژاپن 295.670 0
INR روپيه هند 553.410 -4
AUD دلار استراليا 28,499 -233
SEK کرون سوئد 4,266 -44
CHF فرانک سوئیس 35,297 -287
NOK کرون نروژ 4,551 -58
HKD دلار هنگ کنگ 4,489 -36
MYR رينگيت مالزی 9,507 -102
KWD دينار کويت 118,314 -1,071
IQD100 يکصد دينار عراق 29.958 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,067.400 -6
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 345.480 -3
AZN منات آذربايجان 43,967 -357
AFN افغانی افغانستان 578.830 -5
SAR ريال سعودی 9,239 -75
RUB روبل روسيه 523.960 -9
SGD دلار سنگاپور 26,312 -179
DKK کرون دانمارک 5,415 -58
KRW1000 وون کره جنوبی 32.114 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,400,000 70,000
سکه امامی 10,430,000 50,000
نیم سکه 5,210,000 60,000
ربع سکه 2,720,000 20,000
سکه یک گرمی 1,740,000 10,000
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,615,000 35,000
گرم طلای 18 1,065,400 8,100
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,302.500 7
انس نقره 18.340 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,565 -270
//
 
اعلام متوسط نرخ ارز توسط صرافان اجباری شد
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 12:05

بانکی دات آی آر: معاون ارزی بانک مرکزی گفت: با تدوین و ابلاغ مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها ، دخالت عوامل غیر مجاز در بازار ارز و نوسانات در این بازار کمتر می شود.
به گزارش «اخبار بانك»، معاون ارزی بانک مرکزی از اجباری شدن اعلام متوسط نرخ ارز توسط صرافان از چند روز آینده خبرداد و گفت: معاملات فردایی و صوری ارز ممنوع شد.غلامعلی کامیاب از اقدامات بانک مرکزی برای جلوگیری از معاملات فردایی خبر داد و گفت: با تدوین مقررات ناظر بر عملیات ارزی اقدامات جدید برای ساماندهی بازار ارز آغاز شده و از معاملات فردایی و غیرقانونی جلوگیری می شود.

معاون ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه در برخی از معاملات در واقع تسویه ای انجام نمی شود و این معاملات به 'معاملات فردایی' معروف هستند، افزود: در قالب معاملات فردایی افراد محدودی با صدای بلند در بازار قیمت تعیین می کنند و در واقع نوعی دلالی غیرمجاز انجام می دهند.

معاملات صوری ارزی

وی افزود: همچنین افرادی نزدیک به زمان بسته شدن بازار و حتی بعد از این زمان با اقدامات خود نرخ ها را تحت تاثیر قرار می دهند، ضمن آنکه بسیاری از معاملات کنونی در بازار ارز صوری هستند که این معاملات به نوسانات ارزی و سوءاستفاده از این نوسانات دامن می زند.

کامیاب ادامه داد: بانک مرکزی برای جلوگیری از این مشکلات، اقدام به تدوین و ابلاغ مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی ها کرد تا دخالت عوامل غیرمجاز در بازار ارز و نوسانات در این بازار کمتر شود.

معاون ارزی بانک مرکزی تصریح کرد: برهمین اساس این مقررات برای نخستین بار و با هدف ایجاد شفافیت در معاملات ارزی تدوین و با ثبت در تارنمای بانک مرکزی ابلاغ شد که براساس آن این قبیل معاملات منع و از دلالی های غیرقانونی جلوگیری می شود.

وی با بیان اینکه افرادی که مجوز ندارند نباید در سایت ها اقدام به اعلام نرخ های بازار کنند، گفت: تاکنون برای اعلام نرخ ارز در بازار فرآیند مشخصی وجود نداشت اما با مقررات جدید کانون صرافان باید هر ساعت نرخ متوسط موزون را اعلام کند تا این نرخ ملاک معاملات شود. برای این منظور شبکه سنا در صرافی های مجاز نصب شده که با آن صرافان میزان و نرخ معاملات انجام شده را دریافت می کنند.

معاون ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه، معاملات عمده بیش از ۱۰ هزار دلار مبنای تعیین نرخ ارز است، گفت: این معاملات باید صرفا در ساعات کاری صرافی ها انجام شود. ابلاغیه این مقررات برای کانون صرافان ارسال و میان صرافی های مجاز نیز توزیع می شود.

وی با بیان اینکه بخش نظارتی بانک مرکزی بر حسن اجرای این مقررات نظارت می کند، گفت: این ابلاغیه به سایر دستگاه ها همانند دادستانی و نیروی انتظامی نیز ارسال شده است.

کامیاب افزود: کانون صرافان باید در چند روز آینده برای اعلام هر ساعت نرخ ارز و گزارش عملکرد واقعی بازار اقدام کند ضمن آنکه این کانون باید هر روز متوسط نرخ معاملات روز قبل را نیز اعلام کند.

وی با بیان اینکه، براساس این مقررات می توان با صرافی های غیرمجاز برخورد قانونی کرد، تاکید کرد: مطابق ضوابط ابلاغ شده دلالان مجاز به انجام معاملات ارزی نیستند و به صراحت از این کار منع شده اند.

 
بدهی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی افزایش یافت
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 12:02

بانکی دات آی آر: اگر چه از مجموع بدهی بانکها به بانک مرکزی حدود ۲۰ درصد سهم بانکهای تجاری است، اما همین مقدار هم در پایان شهریور نسبت به اسفند ماه سال قبل بیش از ۱۷۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایسنا،‌ در حالی بدهی بانکها به بانک مرکزی از عوامل موثر در رشد پایه پولی محسوب می شود که در حدود چهار سال گذشته اغلب روند افزایشی را طی کرده است.

این در حالی است که میزان این بدهی از حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان سال ۱۳۸۹ با رشد بیش از ۵۰ هزار میلیاردی به حدود ۷۳ هزار میلیارد تومان در پایان هشت ماهه امسال رسیده است. اما بررسی جزئیات بدهی ۶۸ هزار میلیاردی بانکها به بانک مرکزی در نیمه اول سال نشان می دهد که حدود ۸۰ درصد معادل ۵۵ هزار میلیارد آن متعلق به بانکهای تخصصی است.

بدهی بانکهای تخصصی در شهریورماه حدود ۱۹ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل و کمتر از یک درصد در مقایسه با اسفند سال گذشته افزایش یافت است.

همچنین تغییرات بدهی بانکهای تجاری که حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان از مجموع تا پایان نیمه اول سال را تشکیل می دهد با رشد بیش از ۴۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل و افزایش ۱۷۰ درصدی نسبت به پایان سال ۱۳۹۲ همراه بود.

بدهی بانکها در حالی روند رو به رشدی را طی می کند که اخیرا سیف-رییس کل بانک مرکزی- از افزایش این رقم تا ۷۳ هزار میلیارد تومان تا پایان آبان ماه سال جاری خبرداد و نسبت به تعدیل آن به عنوان یکی از از موانع واسطه گری بانکها تاکید کرد.

 
اطلاعات جدیدی از اولین گجت پوشیدنی اچ‌تی‌سی و وان M9
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 11:57

بانکی دات آی آر: یک منبع آگاه که به شکل نزدیکی با اچ‌تی‌سی همکاری می‌کند در گفتگو با وبسایت فوربز، جزئیات تازه ای از اولین گجت پوشیدنی این کمپانی و پرچمدار بعدی آن، وان M9 را نقل کرده است.

این منبع به فوربز گفته که اخبار چند روز اخیر مبنی بر تولید یک "اسمارت‌واچ" توسط اچ‌تی‌سی اشتباه است و اچ‌تی‌سی در کنار M9 یک "اسمارت‌بند" تناسب و سلامت بدن معرفی خواهد کرد.پیشتر اعلام شده بود که اچ‌تی‌سی در تولید اولین گجت پوشیدنی خود با کمپانی Under Armuor و به قصد بهره‌گیری از پلتفرم نرم افزاری آن همکاری خواهد داشت. گفته می‌شود که M9 احتمالا با اپلیکیشن UA Record کمپانی ذکر شده معرفی می‌شود و در این شرایط با اسمارت‌بند نیز سینک خواهد بود.

اطلاعات دیگری در مورد این اسمارت‌بند از سوی فوربز اعلام نشده است.

این منبع آگاه همچنین اطلاعات جدیدی پیرامون وان M9 نیز ارائه کرده است. به گفته وی، نسل جدید تنها یک آپگرید برای M8 است و بزرگ‌ترین تغییرات در رابط کاربری Sense 7 مشاهده خواهد شد.

در Sense 7 از بلینک‌فید استفاده بهتری خواهد شد و تجربه شخصی بیشتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. پیشنهاد برای خواندن مطلبی خاص، مکان‌هایی برای دیدن و زمان حرکت به سمت یک قرار از مواردی است که در بلینک‌فید پیشبینی شده است. اپلیکیشن EYE Experience  نیز در وان M9 حضور خواهد داشت.

منبع خبری فوربز همچنین می‌گوید که M9 با اندازه ‌ای 9.64 میلی‌متری، اندکی ضخیم‌تر از وان M8 خواهد بود و احتمالا به یک باتری با ظرفیت بالاتر 2840 تجهیز خواهد شد.

همچنین از لحاظ ظاهری نیز تفاوت چشمگیری میان M9 و M8 مشاهده نخواهد شد. منبع فوربز اضافه کرده که زبان طراحی اچ‌تی‌سی در M8 مورد پسند کمپانی است و در حال حاضر تنها به بهبود آن تمایل دارد.

گفته می‌شود که کیس‌های Dot View جدیدی نیز همراه با M9 به بازار وارد می‌شود.

 
از password استفاده نکنید!
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 11:46

بانکی دات آی آر: در حالی که ده‌ها شرکت امنیتی و تحقیقاتی در حال مطالعه روی روش‌های فوق پیشرفته رمزنگاری و سیستم‌های احرازهویت کوانتومی و بیومتریکی هستند، به نظر می‌رسد مردم بیشتر به سوی سادگی و عادت گرایش دارند و تمایل ندارند خودشان را به دردسر بیندازند و چند کلمه پیچیده را حفظ یا نگه‌داری کنند. حتی اگر بدانند خطری تهدیدشان می‌کند.

به گزارش ۱پزشک، اگر به شما بگویم رمزعبور حساب جی‌میل‌ام «۱۲۳۴۵۶» است؛ باور می‌کنید؟ خنده‌تان نمی‌گیرد؟ احیاناً شروع به تمسخر نمی‌کنید؟ چند وقت پیش پسر یکی از فامیل نوت‌بوکش را برای تعمیر و بازیابی پیش من آورد. کلاس پنجم ابتدایی است. با کمال تعجب دیدم که روی دوربین نوت‌بوک یک برچسب سفید زده است. گفتم این چیست؟ گفت «برای اینکه هک نشوم». تا این حد جامعه نسبت به هک و نفوذ و امنیت آگاهی دارد اما گزارش‌ها چیز دیگری را می‌گوید. ۱۲۳۴۵۶ رمزعبور جی‌میل من نیست ولی پراستفاده‌ترین رمزعبور در سال ۲۰۱۴ است. شرکت امنیتی برنامه‌های موبایل SplashData گزارشی از رمزهای عبوری که بیشترین تکرار و استفاده را داشتند، منتشر کرده است. در میان پنج رمزعبور اول، علاوه بر ۱۲۳۴۵۶، رمزهایی مانند «۱۲۳۴۵» و «۱۲۳۴۵۶۷۸» وجود دارد و البته نباید رمز «password» را فراموش کرد. Password نام پوشه‌ای روی شبکه سونی نیز بود که در آن هزاران رمز عبور اشخاص و شرکت نیز نگه‌داری می‌شد. password پس از ۱۲۳۴۵۶ دومین رتبه را دارد. از سرانجام شرکت سونی که خبر دارید؟ هک شدن چندین شبکه‌اش و ماجراهای ادامه‌دار رسوایی‌اش و هستند. …

رمزهای عبور پراستفاده بعدی «access»، «superman»، «batman»، «master» و «michael» این‌ها رمزهایی هستند که هکرها اول از استفاده نشدن‌شان اطمینان حاصل می‌کنند و بعد به سراغ بانک‌های رمزعبور تصادفی می‌روند. در فهرست ۲۵ رمز عبور اول سال ۲۰۱۴ رمزهایی مانند ۱۱۱۱۱۱ و ۱۲۳۱۲۳ نیز دیده می‌شود.

این رمزهای عبور من را یاد ماجرای لو رفتن رمزهای کارت‌های عابربانک بانک‌های ایرانی در چند سال پیش انداخت که در میان آن‌ها سال‌های تولدی مانند ۱۳۵۶ و ۱۳۶۰ بیشترین رقم تکرار را داشت. این رمزهای عبور همانند این هستند که کلید یک خانه مملو از اشیاء قدیمی و ارثیه خانوادگی و طلا و جواهرات را زیر فرش دم در ورودی قایم کنید. Splashdata سه اصل مهم برای امنیت بیشتر رمزهای عبور پیشنهاد می‌کند:

از رمزهای عبور ۸ کاراکتری یا بیشتر و ترکیبی از نشانه‌ها، اعداد و حروف استفاده شود.
از یک رمزعبور برای چندین سایت استفاده نشود.
از برنامه‌های مدیریت رمزعبور کمک بگیرید.

 
تحلیل تکنیکال نماد سرمایه گذاری البرز
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 11:27

تحلیل تکنیکال نماد سرمایه گذاری البرز را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه۳۰دی ماه ۹۳
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 11:13

طبق آخرین پیش بینی که شرکت برای سال 93 داشته است ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل 250 میلیارد ریال به مبلغ 2.173 ریال اعلام نموده که در مقایسه با پیش بینی قبل با  10 درصد تعدیل مثبت همراه شده است.هم چنین طی دوره 9 ماهه منتهی به 30/9/93 حدود 66 درصد این رقم را پوشش داده است.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۳۰ دی و پیش بینی بازار فردا
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 11:03

تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز و پیش‌بینی بازار فردا را می‌خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 1بهمن
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 09:35

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 30 دی 93
چهارشنبه ، 1 بهمن 1393 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید ...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری سه شنبه ۳۰ دی ۹۳
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 15:48
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : سه شنبه 1393-10-30
ساعت : ۱۵:۵۰ 20 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,710 -450
EUR یورو 40,379 -661
GBP پوند انگليس 52,847 -698
AED درهم امارات متحده عربی 9,441 -123
CAD دلار کانادا 29,182 -476
CNY یوان چين 5,703 -69
TRY ليره ترکيه 15,038 -182
JPY100 یکصد ين ژاپن 295.510 -7
INR روپيه هند 556.970 -8
AUD دلار استراليا 28,743 -484
SEK کرون سوئد 4,302 -73
CHF فرانک سوئیس 35,584 -461
NOK کرون نروژ 4,616 -18
HKD دلار هنگ کنگ 4,525 -59
MYR رينگيت مالزی 9,608 -241
KWD دينار کويت 119,314 -1,537
IQD100 يکصد دينار عراق 30.278 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,073.360 -17
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 348.390 -4
AZN منات آذربايجان 44,324 -575
AFN افغانی افغانستان 584.340 -5
SAR ريال سعودی 9,314 -121
RUB روبل روسيه 533.610 -9
SGD دلار سنگاپور 26,497 -453
DKK کرون دانمارک 5,464 -89
KRW1000 وون کره جنوبی 32.252 -1
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,330,000 30,000
سکه امامی 10,380,000 30,000
نیم سکه 5,150,000 -10,000
ربع سکه 2,700,000 -20,000
سکه یک گرمی 1,730,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,570,000 0
گرم طلای 18 1,055,000 0
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,291.900 14
انس نقره 18 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,835 -484
//
 
حکم دریافت جریمه دیرکرد از سوی بانک‌ها چیست؟
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 14:24

 

دریافت جریمه های دیرکرد از دریافت کنندگان تسهیلات بانکی از لحاظ مسایل شرعی همواره مورد بحث جدی بوده و مراجع تقلید همواره نظرات مختلفی در این باره اعلام کرده اند اما بانک مرکزی و نظام بانکی هیچگاه نسبت به این موضوع به طور شفاف عمل نکرده اند.

ادامه مطلب...
 
پنج عنصر مفید در جذب مشتری
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 13:50

فروشنده حرفه‌ای می‌داند که در همان لحظات اوّلی که چشمانش با چشمان مشتری تصادم می‌کند، اتفاقات مهمی در ذهن مشتری در جریان است. 

ادامه مطلب...
 
باریک‌ترین گوشی «جی.ال.ایکس» روانه بازار می‌شود
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 12:10

بانکی دات آی آر: «جی.ال.ایکس» باریک‌ترین گوشی خود را به زودی به بازار عرضه می‌کند.

به گزارش ایسنا، این گوشی فقط 6میلی‌متر قطر دارد؛ از مشخصات بارز این گوشی می‌توان به رم یک گیگ و حافظه داخلی 16 گیگ اشاره کرد.

این محصول جی.ال.ایکس، دوربین 8مگاپیکسلی با لنز با کیفیت دارد؛ همچنین از دوربین پنج مگاپیکسلی جلو برخوردار بوده و دو سیم کارته است.

این گوشی دارای اسپرنگ چهار هسته‌ای با سرعت سی پی یو 1.3 گیگاهرتز بوده و مولتی تاچ است. باطری این گوشی از نوع سیلک با دوام و 1500 میلی آمپری است.

قیمت این گوشی 499 هزار تومان است.

 
تراکنش 65 میلیونی بانک‌ها بعد از واریز یارانه نقدی
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 12:05

بانکی دات آی آٰر: مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی اعلام کرد که روز بعد از واریز یارانه نقدی تراکنش های شبکه بانکی تا 65 میلیون هم افزایش می یابد.
ناصر حکیمی در گفت وگو با ایسنا، درباره تغییر تراکنش های بانکی با واریز یارانه در هر ماه گفت: در روزهای عادی در شبکه شاپرک بین ۴۵ تا ۵۰ میلیون تراکنش وجود دارد که در برخی مواقع از جمله زمان واریز یارانه ها با رشد قابل ملاحظه ای همراه می شود.

وی افزود: روز بعد از واریز یارانه های نقدی حدود ۲۵ درصد به تعداد تراکنش های بانکی اضافه می شود.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی یاد آور شد: در آخرین یارانه ای که در دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد تراکنش های بانکی مرز ۶۵ میلیون را نیز رد کرد.

این آمار در حالی مطرح می شود که از سال ۱۳۸۹ و با مطرح شدن بحث واریز یارانه های نقدی به حساب متقاضیان زمان پرداخت آن مورد توجه بانک مرکزی قرار داشت چرا که وقتی قرار باشد همزمان در یک روز و ساعت معین چند هزار میلیارد تومان به حساب میلیونها نفر واریز شود طبیعی است که با اقدام یکباره برای برداشت از بانکها حجم تراکنش ها به میزان زیادی افزایش یافته و شبکه را دچار اختلال می کند؛ براین اساس بانک مرکزی خواستار آن بود تا واریز یارانه با پرداخت حقوق کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران همراه نباشد.

این در حالی است که با توجه به اینکه ثباتی در زمان پرداخت یارانه ها وجود نداشت سال گذشته بود که بانک مرکزی پیشنهاد واریز یارانه نقدی در اواسط هر ماه و روزهای پایانی هفته را به سازمان هدفمند کردن یارانه ها ارائه داد که البته تا حدودی از سوی این سازمان با ملاحظاتی همراه شد.

اما در ادامه روال به گونه ای تغییر کرد که اکنون حدود یک سالی است یارانه ها در زمان نسبتا شخصی و در دهه سوم هر ماه به حساب یارانه بگیران واریز می شود که تقابلی با زمان واریز حقوق کارکنان و بازنشستگان ندارد و از شدت اختلالی که در شبکه بانکی ایجاد می کرد به نحو قابل توجهی کاسته شده است.

بنابراین گزارش، معمولا در ساعت ۲۴ بیست و دوم هر ماه، بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود که شامل یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی ۷۶ میلیون متقاضی است . این در حالی است که یارانه نقدی از همان زمان واریز به حساب های بانکی قابل برداشت است.

 
اقدام قضایی برای موسسات با نام ائمه
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 12:01

بانکی دات آی آٰر: معاون نظارتی بانک مرکزی درباره نگرانی‌ها از افزایش نقدینگی در سطح جامعه گفت: درست است که نقدینگی افزایش یافته، اما بانک مرکزی توانسته با عملکردی مناسب وضعیت را مدیریت و در جمع آوری نقدینگی های سرگردان موفق عمل کرده است.
به گزارش نسيم، حمید تهرانفر افزود: نظام بانکی توانسته با نرخ سود بانکی که از سوی شورای پول و اعتبار تعیین می شود در جذب منابع کشور مؤثر باشد و به مانند گذشته که نرخ های آزاد موجب افزایش نقدینگی سرگردان و رقابت بین بانک ها بود، نشود.

معاون نظارتی بانک مرکزی همچنین در پاسخ به اینکه افزایش نقدینگی اقتصاد کشور را با چه چالش‌هایی مواجه می‌کند، تصریح کرد: اجازه بدهید به این سوال پاسخ ندهم و بهتر است جوابش را از همکاران دیگر من بخواهید.

تهرانفر در خصوص نرخ سود بانکی برخی از موسسات مالی و اعتباری به نسیم اظهار داشت: این موسسات فعالیت غیر مجاز دارند و برای ادامه حیاتشان دست به کارهایی می‌زنند که در واقع ما آنها را تعبیر به خودکشی می‌کنیم. این موسسات در حالی نرخ‌های سود بیشتری پرداخت می‌کنند که با درآمد آنها برابری ندارد؛ در حال حاضر هیچ فعالیت اقتصادی در کشور سودآوری آنچنانی ندارد که این آقایان دارند به سپرده‌هایشان سود می‌دهند.

وی با بیان اینکه طبیعی است که سرنوشت مشخصی در انتظار این موسسات غیرمجاز است، گفت: اینها اگر نتوانند خودشان را کنترل کنند و تحت قاعده و چارچوب بانک مرکزی حرکت کنند با مشکلاتی مواجه خواهند شد که دامن خود و سپرده‌گذارانشان را می‌گیرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی در خصوص راه‌کار مقابله با موسسات غیر مجاز به نسیم تصریح کرد: ما این موسسات را در دایره موسسات مجاز تحت نظارت بانک مرکزی قرار نمی‌دهیم و این بزرگ‌ترین آسیبی است که به آنها وارد می‌شود. از سویی مردم هم هوشیار شده‌اند و فرق موسسات مجاز با غیر مجاز را می‌دانند و به همین دلیل سرمایه‌های خود را از موسسات غیرمجاز خارج کرده و به موسساتی می‌برند که تحت نظارت بانک مرکزی باشد.

تهران‌فر درباره رعایت نرخ سودی که بانک مرکزی برای بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری تعیین کرده است، اذعان کرد: هم‌اینک نرخ‌های سود بانکی تحت کنترل بانک مرکزی در حال اجرا است و گزارش‌هایی که بدست ما رسیده نشان از این دارد که اکثر بانک‌ها و موسسات این نرخ‌ها را رعایت می‌کنند و اگر در این مسیر بانک یا موسسه‌ای خللی ایجاد کند، حتما با آن برخورد خواهیم کرد.

وی درباره اخطار به موسساتی که از نام ائمه اطهار استفاده می‌کنند نیز تاکید کرد: متاسفانه با وجود اخطارهای فراوان به این موسسات، هنوز برخی از آنها تخلف کرده و از مصوبه بانک مرکزی در خصوص عدم استفاده از اسامی ائمه اطهار در نام موسسات خود، سرباز می‌زنند و به همین دلیل ما این موارد را ازطریق مراجع قضایی در حال پیگیری هستیم.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز سه شنبه ۳۰ دی ۹۳
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 11:57
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : سه شنبه 1393-10-30
ساعت : ۱۱:۵۵ 20 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,860 -300
EUR یورو 41,050 10
GBP پوند انگليس 53,000 -545
AED درهم امارات متحده عربی 9,550 -14
CAD دلار کانادا 29,437 -221
CNY یوان چين 5,725 -47
TRY ليره ترکيه 15,045 -175
JPY100 یکصد ين ژاپن 297.980 -5
INR روپيه هند 558.710 -6
AUD دلار استراليا 28,891 -336
SEK کرون سوئد 4,335 -40
CHF فرانک سوئیس 35,738 -307
NOK کرون نروژ 4,618 -16
HKD دلار هنگ کنگ 4,545 -39
MYR رينگيت مالزی 9,647 -202
KWD دينار کويت 119,850 -1,001
IQD100 يکصد دينار عراق 30.385 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,076.090 -14
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 349.870 -3
AZN منات آذربايجان 44,516 -383
AFN افغانی افغانستان 585.650 -4
SAR ريال سعودی 9,354 -81
RUB روبل روسيه 535.210 -7
SGD دلار سنگاپور 26,605 -345
DKK کرون دانمارک 5,490 -63
KRW1000 وون کره جنوبی 32.391 -1
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,270,000 -30,000
سکه امامی 10,310,000 -40,000
نیم سکه 5,160,000 0
ربع سکه 2,720,000 0
سکه یک گرمی 1,730,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,550,000 -20,000
گرم طلای 18 1,050,400 -4,600
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,281.200 3
انس نقره 17.860 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,835 -484

//

 
جلوگیری از رشد قیمت طلا با تقویت دلار
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 11:52

بانکی دات آی آر: با توجه به افزایش ارزش دلار در سومین روز متوالی طلا با رقمی پایین تر از اوج 4 هفته ای مبادله شد. همچنین پلاتین روند نزولی و در مقابل پالادیوم روند صعودی را تجربه کرد.
به گزارش اخبار بانك به نقل از بلومبرگ، شمش تحویل فوری در ساعت ۹:۴۳ صبح به وقت محلی سنگاپور از ۱۲۷۵.۶۵ دلار در هر اونس روز گذشته به ۱۲۷۶.۴۸ دلار در هر اونس رسید.

روز گذشته قیمت طلا به بیشترین مبلغ از ۲ سپتامبر بالغ بر ۱۲۸۳ دلار رسید سیری که پس از پایان ساز و کار حمایتی بانک ملی سوئیس از فرانک در ۱۵ ژانویه آغاز شد و تمایل به سرمایه امن را افزایش داد.

تا اینجای کار در سال ۲۰۱۵ طلا ۷.۸ درصد اضافه بها را در نتیجه نگرانی از رکود دامنگیر اروپا و چین داشته است. پیش بینی می شود حاصل نشست ۲۲ ژانویه بانک مرکزی اروپا که پیش از انتخابات یونان برگزار می شود اعلام برنامه خرید اوراق باشد.

طلای تحویل ماه فوریه در کمکس نیویورک از ۱۲۷۶.۹۰ دلار در هر اونس ۱۶ ژانویه به ۱۲۷۶.۶۰ دلار رسید.

پلاتین تحویل فوری ۰.۳ درصد کاهش بها تا ۱۲۶۳.۶۳ دلار در هر اونس داشت.

قیمت اونس نقره اسپات ۰.۱ درصد کاهش داشت و به ۱۷.۶۷۸۳ دلار رسید در حالی که روز گذشته پیش از افت ۰.۵ درصدی تا ۱۸.۰۰۷۵ دلار یعنی بالاترین رقم از ۱۹ سپتامبر بالا رفت. در مقابل پالادیوم با افزودن ۰.۸ درصد به ۷۶۴.۵۰ دلار در هر اونس رسید.

 
تصویب حذف یارانه نقدی افراد با درآمد بالای ۲ میلیون تومان
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 11:50

بانکی دات آی آر: عضو کمیسیون انرژی گفت:پیشنهاد حذف یارانه نقدی افرادی که ماهانه درآمد بالای دو میلیون تومان دارند در کمیسیون انرژی تصویب و به کمیسیون تلفیق ارسال شد.
سید هاشم بنی هاشمی در گفت و گو با تسنیم اظهار داشت: در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۴ اعضای این کمیسیون پیشنهادی را تنظیم کردند مبنی بر اینکه یارانه نقدی افرادی با درآمد بالای ۲ میلیون تومان در ماه قطع شود و در سال آینده فقط به افرادی یارانه نقدی داده شود که درآمد ماهانه آنها زیر این رقم است.

وی افزود: این پیشنهاد از سوی کمیسیون انرژی به کمیسیون تلفیق ارسال شده تا در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۴ در این کمیسیون، مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس نهم خاطرنشان کرد: در صورت تصویب این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق، در صحن مجلس حذف یارانه پردرآمدها به رأی گذاشته خواهد شد و در صورت تصویب در قالب قانون بودجه به دولت ابلاغ می شود.

 
زمان اعلام نظر نهایی درباره پرونده رانت 650 میلیون یورویی
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 11:37

رییس شورای رقابت از اعلام نظر شورا درباره پرونده موسوم به رانت 650 میلیون یورویی در جلسه فردا - چهارشنبه - شورای رقابت خبر داد.

ادامه مطلب...
 
با این لباس‌ها به لوازم گرمایشی نیاز نخواهید داشت
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 11:23

بانکی دات آی آر: به زودی لباس‌هایی به بازار می‌آیند که نیاز انسان به لوازم گرمایشی خارجی را از بین می‌برند و برای گرم نگه داشتن بدن از انرژی آزادشده از بدن خود افراد استفاده می‌کنند.
به گزارش دیجی کالا،‌ این روزها در دل سرمای طاقت فرسای زمستان قرار داریم و در حالی که تلاش می‌کنیم خود را با لوازم مختلف گرم نگه داریم، نگران قبض برق و گاز نیز هستیم. اما تصور کنید که لباس‌هایمان می‌توانستند بدون نیاز به لوازم گرمایشی، ما را گرم نگه دارند.

تیمی از محققین در حال کار بر روی طرحی مفهومی هستند که هدف آن تولید لباس‌هایی است که گرمای خروجی بدن را به کمک موادی شیمیایی حفظ می‌کنند.

این پروژه توسط محققین دانشگاه استنفورد آمریکا انجام می‌شود و اخیرا گزارشی از تحقیقات این گروه در مورد مواد شیمیایی موسوم به نانو وایر نقره ای یا AgNW منتشر شده که قابلیت حفظ گرما را به لباس‌ها می‌افزاید.

این مقاله توضیح می‌دهد که اغلب راه‌های به کار گرفته شده برای دستیابی به یک منبع انرژی پایدار، از طریق ایزوله کردن ساختمان‌ها پیگیری می‌شود. با این حال، بیشتر انرژی تولیدشده در گرم شدن مواد مصنوعی و فضاهای خالی تلف می‌شود. اما طرح تازه این دانشمندان با عنوان "مدیریت گرمای شخصی" یا Personal Thermal Management توجهات را به سمت حفظ گرمای تولیدی بدن با استفاده از مواد متالیکی نانو وایر برمی‌گرداند.

میانگین نگهداری گرما در الیاف معمولی تنها 20 درصد است، در صورتی که بازده لباس های مجهز به نانو وایرها به 90 درصد می‌رسد.

نانو وایرها از نقره کریستال شده تولیدشده‌اند. به هنگام تعبیه و پوشاندن آن بر روی یک لایه پلاستیکی، لایه تولید شده دارای شبکه ای با قدرت رسانایی بالا و در عین حال نقره شفاف است. نقره خود بالاترین میزان رسانایی را در میان مواد روی زمین دارا می‌باشد.

شاید پوشیدن لباسی ساخته‌شده از نقره غیرعملی و ناکارآمد تصور شود، اما پوشیدن این لباس‌ها مانند لباس‌های معمولی است. این لباس‌ها قابل شستشو هستند، نم و رطوبت از میان آن‌ها قابل جریان است و به راحتی لباس‌های معمولی هستند.

دیگر برتری جالب این تکنولوژی قابلیت تولید گرمای لباس در صورت اتصال آن به یک منبع الکتریسیته خارجی است. باید دید در چه زمانی نخستین لباس مجهز به این تکنولوژی وارد خواهد شد.

 
سرنوشت لپ‌تاپ‌ها به کجا خواهد کشید؟
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 11:18

بانکی دات آی آر: یکی از بحث‌های داغ اخیر دنیای تکنولوژی، گسترش سریع و بی‌وقفه تبلت‌ها و محبوبیت آن‌ها در میان مردم است. سوال اصلی اینجاست که آیا این دستگاه‌ها در آینده می‌توانند جایگزین لپ‌تاپ‌ها شوند؟ به نظر می‌رسد امکاناتی که روزانه به تبلت‌ها اضافه می‌شود، به همراه وزن پایین و اندازه کوچک، آن‌ها را به دستگاه‌هایی کارآمد‌تر و مناسب‌تر برای حمل و جابجایی تبدیل کرده است.

به گزارش دیجی کالا، طبق آمار فروش در بازارهای جهانی، نمودار فروش تبلت‌ها در سال گذشته رشد چشمگیری داشته و تحقیقاتی نیز برای یافتن علل آن به عمل آمده است. تا قبل از همه‌گیر شدن تبلت‌ها، مردم بیشتر به دنبال خرید لپتاپ‌ها بودند و ترجیح می‌دادند تا بتوانند کامپیوتر و اطلاعات خود را همیشه همراه خود داشته باشند. شاید تا قبل از آن هیچ‌کس ذهنیتی از یک وسیله کوچک‌تر، کم‌حجم‌تر و سبک‌تر نداشت تا بتواند با همراه داشتن آن نیازهای خود را برآورده کند. تا زمانی که گوشی‌های هوشمند همراه بخشی از زندگی روزمره ما نشده بودند، تصور درستی از دسترسی به اینترنت در کوچه و خیابان وجود نداشت. از آنجایی که انسان موجودی کمال‌گراست و همواره در پی آسایش بیشتر خود است، خیلی زود تبلت‌ها را به عنوان جایگزینی برای گوشی‌های همراه خود برگزید.


صفحه‌نمایش این دستگاه‌ها بزرگ‌تر بود و مرورگری اینترنت با آن‌ها راحت‌تر؛ خیلی زود کیبوردهای مخصوص این تبلت‌ها نیز به بازار آمدند، ظرفیت حافظه آن‌ها بیشتر شد و رفته‌رفته جایگزین لپ‌تاپ‌های سنگین و گران‌قیمتی شدند که عمدتا عمر شارژ‌دهی‌شان بسیار کم بود. البته شایان ذکر است که هنوز به‌ندرت می‌توان تبلتی پیدا کرد که قدرتی برابر با لپتاپ‌های گران‌قیمت امروزی، با کانفیگ‌هایی نظیر پردازشگر‌های Core i7 شرکت اینتل، داشته باشد. از طرفی شرکت‌های سازنده لپتاپ‌ها، برای از رده خارج نشدن محصولات خود، دست به نوآوری‌هایی مانند تولید الترابوک‌ها زدند که با وجود قدرت زیاد، وزن و ضخامت بسیار کم، هنوز هم در برابر تبلت‌ها مقرون به صرفه نیستند. در حال حاضر افراد زیادی هستند که ترجیح می‌دهند برای مسافرت‌های خود، یک تبلت همراه با داک کیبورد و یا با یک کیبورد بلوتوث همراه داشته باشند و لپتاپ‌شان را در خانه رها کرده یا به عنوان کامپیوتر خانگی از آن استفاده کنند.


از طرفی کامپیوترهای All-in-One نیز در حال نفوذ به خانه‌ها هستند. این کامپیوترهای بدون کیس عملا مانیتورهای بزرگی هستند که تمامی قطعات داخل کیس را در دل خود جای داده‌اند. شما فقط کافیست تا آن را روی میز خود قرار داده و به برق متصل کنید. عموما خرید این کامپیوترها به خاطر فضای کمتری که اشغال می‌کنند، در ادارات و شرکت‌ها رایج است؛ حتی کانفیگ‌های قدرتمندی از محصولات تولید شده‌اند که می‌توانند کاملا جایگزین کامپیوترهای خانگی شوند. اما چه بر سر لپ‌تاپ‌ها خواهد آمد؟ نه دیگر کسی آن‌ها را با خود به بیرون می‌برد و نه دیگر در خانه‌ها جای دارند. از طرفی پردازشگر‌های کامپیوترهای All-in-One از نوع دسکتاپ هستند و قدرت بیشتری نسبت به لپتاپ‌ها دارند. یکی از راهکارهایی که سازندگان لپتاپ‌ها در پیش گرفته‌اند، دستگاه‌های تبدیل‌پذیر است که هم به عنوان لپتاپ از آن‌ها می‌توان استفاده کرد و هم به عنوان تبلت؛ اما قیمت بالای آن‌ها باز هم یک امتیاز منفی نسبت به تبلت‌ها به حساب می‌آید.

 
دلایل منطقی برای خرید آنلاین
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 11:13

بانکی دات آی آر:‌ نفوذ هر چه بیشتر اینترنت در جوامع امروزی با تغییراتی در سبک زندگی مردم همراه شده است. تفکر غالب این است که اینترنت بیش از هر چیزی بر روی تعاملات افراد با دنیای پیرامون تاثیر گذاشته و جنس روابط را، چه خوب و چه بد، تغییر داده است. اما اینترنت یک کارکرد خیلی مثبت نیز دارد. اینترنت توانسته شیوه حل مساله و یافتن راه‌حل‌های منطقی را تغییر دهد. یکی از دغدغه‌های همیشگی بشر تهیه مایحتاج زندگی است. جدا از بحث پول، مساله "کجا و چگونه" مطرح است؛ اینترنت راه‌حل خرید آنلاین را پیشنهاد می‌دهد.
به گزارش دیجی کالا، دلایل منطقی زیادی برای خرید آنلاین می‌توان پیدا کرد؛ ما در ادامه به 7 مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1. خرید آنلاین راحت‌تر از خرید سنتی است. تصور کنید که بر روی کاناپه لم داده‌اید و با چند کلیک ساده محصولات مورد نظر خود را سفارش می‌دهید؛ نه زمان زیادی را در ترافیک هدر داده‌اید و نه هزینه اضافی برای سوخت خودرو پرداخت می‌کنید. از صف‌های طولانی هم خبری نخواهد بود.
2. برخی از فروشگاه‌های آنلاین امکان مقایسه مشخصات محصولات و قیمت‌های آن‌ها را به شما می‌دهند. مشاهده مشخصات و قیمت چند محصول در یک نگاه و آن هم در یک جدول واحد از سوال‌پیچ کردن فروشنده سنتی، بسیار منطقی‌تر است. 
3. با خرید آنلاین دیگر نیاز نیست برای خرید یک قلم کالا از این مغازه به آن مغازه و از این سوی شهر به آن سوی شهر سفر کنید. شما می‌توانید حجم زیادی از محصولات را در یک‌جا و در یک پلتفرم واحد جستجو، مشاهده، مقایسه و خرید کنید؛ جستجو کردن در یک فروشگاه اینترنتی به مراتب از پرسه زدن در مراکز خرید مختلف آسان‌تر است.
4. شما در خرید سنتی نهایتا از یک یا دو نفر از کسانی که پیش‌تر یک محصول را خریده‌اند در مورد کالای مورد نظرتان پرس‌وجو می‌کنید. یک فروشگاه اینترنتی شناخته‌شده به شما این امکان را می‌دهد که در صفحه محصول به ده‌ها یا صدها مورد از نظرات کاربران یا مشتریان دسترسی داشته باشید.
5. برخی از فروشگاه‌های آنلاین یک‌سری خدمات را به طور رایگان در اختیار خریداران قرار می‌دهند. به طور مثال دسترسی به نقد و بررسی تخصصی و بی‌طرفانه کارشناسان در رسته‌‌های مختلف محصولات، چیزی نیست که بتوان در فروشگاه‌های سنتی یافت.
6. خرید آنلاین شما را از چانه‌زنی با فروشندگان بد‌قلق راحت می‌کند. اگر پیوسته نگران هستید که مبادا هنگام خرید سرتان کلاه برود، باید بگوییم خرید آنلاین از یک فروشگاه معتبر، به طور حتم، بسیار امن‌تر از خرید از یک فروشگاه سنتی است. در یک فروشگاه اینترنتی نظام‌مند، همه فرایندها و تضمین‌ها مشخص هستند و ارتباط مشتری و سرویس‌دهنده کاملا بر مبنای اصول از پیش‌تعیین‌شده است.
7. فروشگاه‌های آنلاین 24 ساعته در 7 روز هفته در دسترس هستند. شما می‌توانید هر لحظه از شبانه‌روز با مراجعه به یک فروشگاه اینترنتی جامع و معتبر در مورد محصول مورد نظرتان اطلاعات کسب کنید و به راحتی خرید خود را انجام دهید.

 
پایانی بر رؤیای اسمارت‌فون‌‌ها؟
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 11:07

بانکی دات آی آر:‌ یکی از محصولات غوغایی نمایشگاه CES 2015، اسمارت‌فون Saygus V2 بود؛ گوشی که استعداد زیادی در منحصربه‌فرد و تک بودن دارد. برخی مشخصات این گوشی آن‌قدر فوق‌العاده و پیشرو هستند که روی اسمارت‌فون‌های شاخص شرکت‌هایی مانند اپل و سامسونگ هم وجود ندارند. و این سوال را در ذهن ایجاد می‌کنند که آیا گوشی فراتر از آن معرفی خواهد شد؟ یا اینکه به عنوان یک کاربر چه انتظاراتی از یک اسمارت‌فون داریم که Saygus V2 برآورده نمی‌کند؟ اجازه بدهید اول به سراغ مشخصات این گوشی برویم و بعد وقتی شما هم مانند من متعجب شدید و شاید هم کمی شک کردید و تردید داشتید، بیشتر درباره‌اش حرف بزنیم.

به گزارش ۱پزشک، از لحاظ طراحی، این گوشی از فریم منیزیم و در لبه‌های دو طرف از آلمینیوم ساخته شده است. دارنده گواهی‌نامه IPx7 است یعنی ضدآب. در عمق یک متری می‌تواند به مدت ۳۰ دقیقه شناور باشد و فشار را تحمل کند. یک صفحه‌نمایش ۵ اینچی Full HD با فناوری ArcticLink III (ترکیب موتور بهبوددهنده مجازی و بهبوددهنده مصرف انرژی) دارد که کلمات در نور خورشید کاملاً خوانا هستند. همچنین، مجهز به سنسور نور در جلو و عقب برای کنترل روشنایی صفحه‌نمایش است. جالب‌تر اینکه برای محافظت از این صفحه‌نمایش از شیشه Corning Gorilla Glass 4 استفاده شده است. این شیشه در ماه نوامبر ۲۰۱۴ عرضه شده و علاوه بر نازک بودن، در مقابل فشار، ضربه‌ و آسیب‌پذیری مقاوم است.

مشخصات سخت‌افزاری این دستگاه هیجان‌انگیزتر به نظر می‌رسند. ۶۴ گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی و دو اسلات کارت حافظه MicroSD که هریک از حداکثر ۱۲۸ گیگابایت حافظه پشتیبانی می‌کنند. یعنی امکان رساندن ظرفیت گوشی به ۳۲۰ گیگابایت بدون در نظر گرفتن ۶۴ گیگابایت داخلی است. ۳۸۴ گیگابایت فضا روی یک اسمارت‌فون برای شما کافی نیست؟ کدام گوشی یا تبلت را با این میزان فضای ذخیره‌سازی اطلاعات سراغ دارید. فکر کنم بهتر است بگوییم گوشی Saygus V2 با یک هارددیسک اضافه!

اسمارت‌فون رویایی ما به پردازنده کوال‌کام اسنپ‌دراگون Krait 400 چهار هسته‌ای با سرعت ۲٫۵ گیگاهرتز و ۳ گیگابایت حافظه رم مجهز است. از نظر دوربین هم مشخصات فوق‌العاده را شاهد هستیم. دوربین عقب ۲۱ مگاپیکسلی در کنار دوربین جلو ۱۳ مگاپیکسلی با زوم اپتیکال برای هر دو دوربین و یک دکمه شاتر اختصاصی.

دوست دارید Saygus V2 در بخش امکانات ارتباطی چه قابلیت‌هایی داشته باشد؟ وای‌فای دو بانده (۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز) با پشتیبانی از استاندارد جدید پرسرعت ۸۰۲٫۱۱ac، بلوتوث ۴، NFC، Micro USB 2.0/3.0، جک ۳٫۵ میلی‌متری صدا و جک میکروفون شما را راضی می‌کند؟

همه این امکانات را یک سیستم‌عامل آندروئید کیت‌کت (۴٫۴٫۴) و یک باتری قابل تعویض ۳۱۰۰ میلی‌آمپرساعت کامل می‌کند. شرکت سازنده این اسمارت‌فون ادعا می‌کند با استفاده از فناوری شارژ بی‌سیم Qi مدت زمان مکالمه این گوشی افزایش یافته و در نتیجه طول عمر باتری بیشتر از نمونه‌های مشابه است. ویژگی‌های دیگر این عجوبه، یک اثر انگشت بیومتریک و فناوری صوتی Harman Kardon سنکرون شده با صدای سه بعدی است. فقط تنها دلخوری این گوشی وزن ۱۴۱ گرمی آن است که شاید کمی سنگین‌تر از بهترین اسمارت‌فون‌های بازار باشد. دفتر اصلی استارت‌آپ Saygus در شهر سالت لیک ایالت یوتا امریکا است و ظاهراً هنوز برنامه‌ای برای ارائه این گوشی در کشور هند ندارد (ظاهراً از ماه فوریه توزیع می‌شود). در غرفه این شرکت در نمایشگاه CES قیمت اعلامی ۷۰۰ دلار بود. البته، سایت‌های زیادی را هم دیدم که از قیمت آن خبری ندادند. به نظر می‌رسد ۷۰۰ دلار قیمت رسمی اعلام شده برای این گوشی نیست.

حالا که مشخصات کامل این گوشی را باهم مرور کردیم، نظرتان چیست؟ شما حاضرید این گوشی را بخرید؟ جزو آن دسته از کاربران هستید که انگیزه زیادی برای تجربه چیزهای جدید دارند؟ مثلاً نصب یک سیستم‌عامل اضافه مانند ویندوزفون روی یک کارت حافظه MicroSD و قابلیت‌های دیگر؟ یا اینکه خیلی محافظه‌کار هستید و اعتقاد دارید «سنگ بزرگ نشانه نزدن است؟»

من سایت‌های زیادی را که درباره این گوشی حرف زدند، جست‌وجو کردم. غالب آن‌ها نیز در یک فضای شک و تردید گرفتار بودند. از کیفیت و کارایی حرف می‌زنند و اینکه چگونه ممکن است یک استارت‌آپ بدون هیچ‌گونه تجربه و پیش‌زمینه‌ای بتواند گوشی با کیفیتی بدهد؟ چطور می‌خواهد بفروشد و با بازار گوشی‌هایی مانند OnePlus رقابت کند؟ خیلی از سایت‌ها اعتقاد دارند دوربین‌ها یا کارت‌های حافظه خوب کار نخواهند کرد به طوری که کاربر پشیمان می‌شود. سایت Techradar می‌گوید «مشخصات باورنکردنی دارد ولی هم زیبا نیست و در لبه‌ها قطور است و هم چون گوشی به طور کامل آماده نشده است و فقط در حد حرف است، هیچ ایده‌ای برای کارایی آن نداریم. دستگاه اولین بار در بیرون از کشور امریکا عرضه و آزمایش خواهد شد. باید منتظر بمانیم و ببینیم کاربران راضی هستند یا خیر.»

برخی سایت‌ها مانند Gizmag نیز به نسخه دوم بودن آن گیر دادند و می‌گویند « V2 بهبودیافته گوشی V1 است و مشکلات اساسی آن رفع شده است. اما هیچ‌کس شاهد ورود گوشی V1 به بازار نبوده پس هنوز احتمال دارد مشکلات بزرگ دیگری پنهان مانده باشند و پس از عرضه رونمایی شوند!» این سایت Saygus V2 را نهایتاً یک اسمارت‌فون میانه بازار پیش‌بینی می‌کند. از نظر قیمتی نیز اعتقاد دارند «مسخره یا کمی بیشتر از مسخره» است. چون ۱۰۰ دلار پایین‌تر از بهترین اسمارت‌فون آندروئیدی بازار است در حالی که از نظر مشخصات سخت‌افزاری قابل مقایسه نیستند. در نهایت توجه شما را به اظهارنظر خبرنگار سایت Theverge دعوت می‌کنم: « در حالی که Saygus V2 روی کاغذ فوق‌العاده است، باید منتظر دیدن آن باشیم و از گذشته درس بگیریم که آیا مردم خوششان می‌آید؟»

 
تحلیل تکنیکال نماد سرمایه گذاری مسکن شمال شرق
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 10:42

تحلیل تکنیکال نماد سرمایه گذاری مسکن شمال شرق را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه۲۹دی ماه ۹۳
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 10:36

طبق پیش بینی که شرکت برای سال مالی 93 داشته است ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای حدود 206 میلیارد ریال به مبلغ 395 ریال اعلام نموده که درمقایسه با پیش بینی قبل با 9 درصد تعدیل مثبت همراه شده است.طی دوره 9 ماهه منتهی به 30/9/93 حدود 85 درصد این رقم پوشش داده شده است. سود تقسیمی پیشنهادی به مبلغ 272 ریال می باشد.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۹ دی و پیش بینی بازار فردا
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 10:26

تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز و پیش‌بینی بازار فردا را می‌خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 30دی
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 08:58

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 29 دی 93
سه شنبه ، 30 دی 1393 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید ...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری دوشنبه ۲۹ دی ۹۳
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 16:08
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : دوشنبه 1393-10-29
ساعت : ۱۶:۰۷ 19 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 35,070 430
EUR یورو 40,859 599
GBP پوند انگليس 53,200 411
AED درهم امارات متحده عربی 9,550 127
CAD دلار کانادا 29,587 399
CNY یوان چين 5,755 60
TRY ليره ترکيه 15,136 97
JPY100 یکصد ين ژاپن 301.920 4
INR روپيه هند 563.270 7
AUD دلار استراليا 29,112 318
SEK کرون سوئد 4,376 48
CHF فرانک سوئیس 35,953 441
NOK کرون نروژ 4,668 36
HKD دلار هنگ کنگ 4,573 56
MYR رينگيت مالزی 9,821 97
KWD دينار کويت 120,537 1,445
IQD100 يکصد دينار عراق 30.605 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,087.210 13
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 351.830 4
AZN منات آذربايجان 44,784 595
AFN افغانی افغانستان 588.320 5
SAR ريال سعودی 9,413 113
RUB روبل روسيه 543.080 11
SGD دلار سنگاپور 26,890 239
DKK کرون دانمارک 5,529 78
KRW1000 وون کره جنوبی 32.856 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,300,000 70,000
سکه امامی 10,360,000 80,000
نیم سکه 5,150,000 20,000
ربع سکه 2,720,000 10,000
سکه یک گرمی 1,730,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,565,000 35,000
گرم طلای 18 1,053,800 8,000
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,279.100 -2
انس نقره 17.860 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 66,319 46
//
 
چگونه درست پول خرج کنیم؟
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 13:32

یکی از بزرگترین دغدغه ها در زندگی نحوه پول خرج کردن است، این که درآمد خود را چطور درست مصرف کنیم که بیشترین رضایت، پس انداز و لذت را داشته باشیم؟

ادامه مطلب...
 
تجمع 61 درصد سپرده‌های بانکی در تهران
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 12:21

بانکی دات آی آر: در حالی تا پایان شهریورماه امسال مجموع مانده سپرده‌های بانکی به بیش از 751 هزار میلیارد تومان رسیده که بالغ بر 61 درصد آن متعلق به بانکهای استان تهران است.

به گزارش ایسنا، در پایان نیمه اول سال مجموع بانکها به همراه موسسه اعتباری توسعه از حدود751 هزار و 700 میلیارد تومانی که نزدشان سپرده گذاری شده رقمی نزدیک به 85 هزار میلیارد تومان را به سپرده قانونی نزد بانک مرکزی تعلق دارد.

این در حالی است که مانده تسهیلات نیز در این دوره بیش از 622 هزار و 208 میلیارد تومان گزارش شده است.

اما بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که در بین استان‌های کشور بیشترین میزان سپرده ها با بیش از 460 هزار میلیارد تومان در استان تهران قرار دارد که از این رقم بعد از کسر سپرده قانونی مانده تسهیلات به بالغ بر 388 هزار میلیارد تومان می رسد.

این راهم باید یادآور شد که یکی از دلایل بالا بودن رقم تسهیلات و سپرده‌ها در استان تهران به استقرار دفاتر بسیاری از شرکت ها موسسات تولیدی سایر استانها در استان تهران برمی گردد که عمده فعالیت های بانکی آنها از طریق شعب بانکهای این استان انجام می شود.

بنابراین گزارش، کمترین مانده سپرده بانکی در کشور به استان کهگیلویه و بویراحمد با حدود 1600 میلیارد تومان اختصاص دارد.

 
بانک مرکزی به بانک‌ها برای سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس مجوز داد
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 12:17

بانکی دات آی آر: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای اعلام کرد: بانک ها و موسسات اعتباری در صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک با رعایت حدود مقرر در دستورالعمل سرمایه گذاری موسسات اعتباری، امکان سرمایه گذاری دارند.
به گزارش سنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه ای به شماره ۹۸/۲۸۵۸۹۳ مورخ ۲۷ دی ماه ۹۳ اعلام کرده است که بانک ها و موسسات اعتباری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک با رعایت حدود مقرر در دستورالعمل سرمایه گذاری موسسات اعتباری، امکان سرمایه گذاری دارند.

در متن این بخشنامه آمده است که یکی از مهمترین عوامل مؤثر در رشد و توسعه اقتصادی هر کشور تجهیز بهینه منابع با استفاده از پس اندازهای یکایک افراد کشور است. در همین راستا، صندوق های سرمایه گذاری مشترک به عنوان یکی از نهادهای نوظهور در بازارهای مالی می توانند سهم عمده ای در جمع آوری پس اندازهای اشخاص به ویژه وجود خرد و به تبع آن تأمین منابع مالی مورد نیاز بنگاه های اقتصادی داشته و مآلاً، نقش شگرفی در رشد و توسعه اقتصادی کشورها ایفا کنند.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک ، نهادهای مالی تخصصی هستند که با هدف جمع آوری سرمایه های خرد در سطح جامعه و هدایت آن ها به سوی فعالیت های مولد اقتصادی تأسیس می شوند. این صندوق ها علاوه بر کارکرد اصلی خود که بدان اشاره شد ، منشأ اثر فراوان در زمینه هایی چون مهار تورم، تعمیق و گسترش بازار سرمایه ، رفع کمبودهای نقدینگی شرکت های سرمایه گذاری، جذب سرمایه های خارجی و نیز تسهیل فرآیند خصوصی سازی و عمومی کردن اقتصاد کشورها نیز هستند.

در کشور عزیزمان نیز چندی است صندوق های سرمایه گذاری مشترک پا به عرصه وجود گذاشته اند و البته طی همین کوتاه، به دلیل ویژگی ها و مزایای منحصر بفردی که داشته اند، مورد اقبال عمومی نیز واقع شده اند. در این مدت، با عنایت به مفاد " دستورالعمل سرمایه گذاری موسسات اعتباری" مصوب جلسه مورخ ۱۸ فروردین ۸۶ شورای محترم پول و اعتبار و با نظر داشت به قالب حقوقی صندوق های سرمایه گذاری مشترک همواره سوالات و ابهاماتی در خصوص امکان خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق های مزبور و سرمایه گذاری در آن ها از سوی شبکه بانکی کشور مطرح بوده است.

لذا این بانک به منظور تبیین و تصریح موضوع و هم چنین کمک به تحقق اهداف تأسیس صندوق های یاد شده به نحو کارا و مؤثرتر، فراهم شدن امکان مناسب تر بند "ج" سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و فراهم ساختن بستری مناسب برای سرمایه گذاری بهینه و از طرفی با عنایت به این که بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند با حمایت از صندوق های مذکور تأثیر بسزایی در جلوگیری از نوسانات شدید و غیرمتعارف شاخص کل سهام و نتیجتًا حفظ تعادل و ارزش دارایی های سرمایه گذاران این صندوق ها که همانا آحاد مردم هستند، داشته باشند ، به موجب این بخشنامه اعلام می دارد بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می توانند با رعایت حدود مقرر در دستورالعمل مذکور، نسبت به خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری مشترک و ایضا سرمایه گذاری در آن ها اقدام کنند. ضمنا متذکر می شود از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، مفاد بخشنامه شماره ۱۲۰۱۷۵/۹۰ مورخ ۲۳ مرداد ۹۰ این بانک کان لم یکن تلقی می شود.

 
افشای راز سقوط منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 12:15

بانکی دات آی آر: دلایل کاهش حجم سپرده‌های قرض‌الحسنه نظام بانکی کشور مشخص شد. برهمین اساس، آنچه باعث کاهش سهم سپرده‌گیری قرض الحسنه شده، تکلیفی است که شورای پول و اعتبار تصویب و در سال 91 به اجرا گذاشته است.
به گزارش تابناک، درحالی که سپرده‌های قرض‌‌الحسنه در سال ۱۳۸۵ سهمی حدود ۱۱ درصد از کل سپرده‌های موجود در نظام بانکی کشور داشته است، طی سال‌های گذشته رفته رفته این سهم کاهش یافته و به حدود ۶ درصد در سال ۹۲ رسیده است.

برخی از کارشناسان معتقدند، کاهش جوایز حساب‌های قرض‌الحسنه و به تبع آن کاهش تبلیغات پرداخت جوایز در رسانه‌ها یکی از دلایل کاهش سهم سپرده‌های قرض الحسنه در سال‌های اخیر است.

از سوی دیگر برخی تحلیلگران معتقدند آنچه باعث کاهش سهم سپرده‌گیری قرض الحسنه شده، تکلیفی است که شورای پول و اعتبار در سال ۹۰ تصویب و در سال ۹۱ به اجرا گذاشته است.

براساس این تکلیف بانک‌ها برای جذب سپرده‌های قرض‌الحسنه موظف به تاسیس شرکت قرض‌الحسنه و دریافت مجوز از بانک مرکزی شدند. بدین‌ترتیب جذب این نوع سپرده برای هر بانک و هر شعبه‌ای ممکن نخواهد بود.

این تصمیم از آن جهت گرفته شد که بانک‌ها بخشی از سپرده‌های قرض‌الحسنه را صرف پرداخت تسهیلات با سود بالا می‌کردند؛ حال آنکه طبق قانون باید تمام این سپرده‌ها برای پرداخت تسهیلات قرض‌ا‌لحسنه صرف می‌شد.

به عبارت دیگر، سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی به طور میانگین شش درصد بوده است. به عبارت روشن‌تر، نظام بانکی کشور با احتساب ذخایر قانونی به طور میانگین کمتر از حدود ٦٠ درصد سپرده‌های قرض‌الحسنه را صرف پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه کرده است.

الله وردی رجایی سلماسی کارشناس مسایل پولی و بانکی، نخستین دلیل کاهش سهم سپرده‌های قرض‌الحسنه را تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه عنوان کرد و گفت با اجرای این مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک‌های عادی از دریافت سپرده‌های قرض‌الحسنه محروم شدند.
وی، دلیل دیگر کاهش سهم سپرده‌های قرض‌الحسنه را این‌طور بیان کرد: تا سال ۹۰ و ۹۱ بانک‌ها بخش قابل توجهی از سپرده‌های قرض‌الحسنه را صرف پرداخت تسهیلات مختلف می‌کردند در حالی که باید طبق قانون این سپرده‌ها به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه اختصاص یابد.

سلماسی توضیح داد: با ممنوعیت پرداخت تسهیلاتی غیر از قرض‌الحسنه از منابع این سپرده‌ها سبب شد انگیزه بانک‌ها برای دریافت سپرده‌های قرض‌الحسنه کاهش یابد. به این ترتیب کمتر از قبل شاهد تبلیغات مختلف از سوی بانک‌ها برای جذب سپرده‌های مزبور هستیم.

 
قیمت طلا افزایش یافت
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 12:11

بانکی دات آی آر: پیش از نشست سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا به منظور گسترده تر کردن دامنه محرک اقتصادی، طلا حول و حوش بالاترین رقم طی چهار ماه گذشته مبادله می شود.
به گزارش اخبار بانک، نرخ هر اونس شمش تحویل فوری دست کم ۰.۲ درصد کاهش داشت و به وقت محلی سنگاپور ۰.۳ درصد پایین تر با مبلغ ۱۲۷۷.۱۱ دلار مبادله شد. پیش از آن بهای این فلز تا ۱۲۸۳ دلار نیز رسید که بالاترین رقم از دوم سپتامبر و در عین حال بزرگترین افزایش هفتگی از ماه اوت سال ۲۰۱۳ به شمار می رود.

بانک ملی سوئیس پیش از نشست ۲۲ ژانویه بانک مرکزی اروپا پیرامون احتمال اعلام خرید دارایی از حمایت فرانک در برابر یورو دست کشید. در عین حال یونان برای انتخابات ۲۵ ژانویه آماده می شود.

در هفته ۱۶ ژانویه طلا ۴.۷ درصد افزایش بها را تجربه کرد. افت بهای کالا از عواملی است می تواند سد راه بانک فدرال در جهت افزایش نرخ سود بانکی باشد که از سال ۲۰۰۸ تا کنون معادل صفر نگه داشته شده است. همچنین در اطلاعات ۱۶ ژانویه مشخص شد مقدار تورم از ۲ درصد مورد نظر بانک فدرال فاصله دارد.

نرخ اونس طلای تحویل ماه فوریه در کمکس نیویورک ۱۲۷۹ دلار است که نسبت به ۱۲۷۶.۹۰ دلار ۱۶ ژانویه اندکی افزایش را منعکس می کند.

نقره تحویل فوری ۰.۷ درصد افزایش قیمت را تا ۱۷.۶۶۸۸ دلار در ازای هر اونس تجربه کرد. در هفته ۱۶ ژانویه قیمت این فلز ۷.۸ درصد بهبود داشت که بیشترین بهبود از ماه اوت سال ۲۰۱۳ بوده است.

پلاتین اسپات با از دست دادن ۰.۲ درصد ارزش به ۱۲۶۴.۱۳ دلار در ازای هر اونس رسید و پالادیوم با ۰.۴ درصد افت با نرخ ۷۵۴.۹۰ دلار در ازای هر اونس مبادله شد که در هفته ۱۶ ژانویه ۵.۶ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده است.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز یکشنبه ۲۹ دی ۹۳
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 12:06
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : دوشنبه 1393-10-29
ساعت : ۱۲:۰۸ 19 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,840 200
EUR یورو 40,800 540
GBP پوند انگليس 52,900 111
AED درهم امارات متحده عربی 9,510 87
CAD دلار کانادا 29,411 223
CNY یوان چين 5,719 24
TRY ليره ترکيه 15,063 24
JPY100 یکصد ين ژاپن 300.410 3
INR روپيه هند 559.320 3
AUD دلار استراليا 28,940 146
SEK کرون سوئد 4,344 16
CHF فرانک سوئیس 35,717 205
NOK کرون نروژ 4,656 24
HKD دلار هنگ کنگ 4,543 26
MYR رينگيت مالزی 9,761 37
KWD دينار کويت 119,759 667
IQD100 يکصد دينار عراق 30.317 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,080.240 6
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 349.620 2
AZN منات آذربايجان 44,490 301
AFN افغانی افغانستان 583.900 0
SAR ريال سعودی 9,350 50
RUB روبل روسيه 535.660 4
SGD دلار سنگاپور 26,748 97
DKK کرون دانمارک 5,479 28
KRW1000 وون کره جنوبی 32.669 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,250,000 20,000
سکه امامی 10,330,000 50,000
نیم سکه 5,130,000 0
ربع سکه 2,710,000 0
سکه یک گرمی 1,730,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,535,000 5,000
گرم طلای 18 1,046,900 1,100
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,278.800 -3
انس نقره 17.870 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 66,319 46
//
 
واکنش رییس سازمان غذا و دارو به درخواست اعلام اسامی متخلفان پرونده پالم
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 11:54

 

رییس سازمان غذا و دارو در واکنش به درخواست دادستانی مبنی بر اعلام اسامی متخلفان پرونده پالم گفت: قطعا این امر فرصتی خواهد بود که متخلفان را اعلام کنیم و بی‌تردید از این امر استقبال می‌کنیم.

ادامه مطلب...
 
توضیح بانک مرکزی درباره کارمزد کارت خوان‌ها
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 11:51

بانکی دات آی آر: مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با رد هر گونه خبری مبنی بر خارج شدن طرح کارمزدگیری از کارتخوان‌ها از دستور کار شورای پول و اعتبار تصریح کرد:این موضوع کاملا در دستور کار قرار داشته و در ایام آتی بررسی می شود.

به گزارش ایسنا، ناصر حکیمی در یک نشست خبری با بیان این‌که دریافت کارمزد از کارت خوان ها یکی از مسائل مهم مورد نظر در شورای پول و اعتبار است گفت: اما با توجه به تراکم برنامه های این شورا باید براساس اولویت مورد بررسی قرار گرفته و تعیین تکلیف شود.

وی افزود: نمی توانم زمان دقیقی برای آن اعلام کنم اما مطمئنا مورد بررسی قرار می گیرد.

 
شستشوی لباس با امواج فراصوت
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 11:27

بانکی دات آی آر: مخترعین آلمانی یک گجت کوچک را طراحی کرده‌اند که با استفاده از امواج فراصوت، لباس‌های شما را تمیز می‌کند.

به گزارش دیجی کالا، هنگامی که ماشین لباس‌شویی تولید شد زندگی انسان‌ها را متحول کرد، اما حالا تکنولوژی‌های بیشتری برای شستشوی لباس‌ها اختراع می‌شود.

Dolfi یک گجت بسیار کوچک است که به وسیله موج‌های فراصوت یا التراسونیک، کثیفی‌های لباس را از بین می‌برد. این گجت که به اندازه یک صابون است، در سینک و به همراه لباس‌ها قرار می‌گیرد و در کمتر از 30 دقیقه و بدون نیاز به دست زدن و یا فشردن لباس‌ها، آن‌ها را تمیز می‌کند.

مخترعین دلفی آن را مناسب کسانی می‌دانند که برای مدتی طولانی در سفر هستند، اما ماشین لباس شویی در دسترس آن‌ها نیست.

برای استفاده از دلفی کافی است لباس‌ها و مواد شوینده را در سینک و یا هر چیزی که بتواند لباس و آب را نگه دارد ریخته و با اتصال دلفی به یک منبع انرژی خارجی، لباس‌ها را شستشو داد.
این گجت تا 80 برابر کمتر از ماشین لباس‌شویی‌های معمولی انرژی مصرف می‌کند.

البته برای تولید انبوه دلفی نیاز به سرمایه وجود دارد و مخترعین آن به زودی کمپین جذب مالی ایندیگوگو خود را راه‌اندازی می‌کنند. قیمت این گجت برای پشتیبانان پروژه 89 دلار خواهد بود.

 
اپلیکیشنی برای کمک به نابیناها
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 11:23

بانکی دات آی آر: یکی از امکاناتی که وسایل هوشمند و اتصال همیشگی آدم‌ها به اینترنت فراهم می‌کند، چیزی است به نام micro-volunteering.

به گزارش ۱پزشک، خب، از این اصطلاح انگلیسی نترسید، معنی‌اش این است که ما بتوانیم با مشارکت‌ها و یاری‌های کوچک تعداد زیادی از مردم، یک مشکل بزرگ را حل کنیم.

یکی از مشکلاتی که نابیناها و آدم‌های دچار مشکلات بینایی دارند این است که به صورت متناوب به کمک دیگران نیاز پیدا می‌کنند، تا مثلا برچسب چیزی یا نوشته‌ای در یک کتاب را برایشان بخوانند. همه این افراد که هم با خانواده زندگی نمی‌کنند، پس خیلی وقت‌ها به مشکل برمی‌خورند.

خب، می‌شود گاهی از همسایه‌ها کمک گرفت، اما همیشه و در هر ساعت شبانه‌روز که نمی‌شود مزاحم همسایه شد.

اینجاست که فناوری به کمک می‌آید، یک تیم دانمارکی توسعه‌دهنده اپلیکیشن برای حل این مشکل، به یاری ۳۰۰ هزار دلار کمک‌های مردم، اپلیکیشنی را نوشته است که Be My Eyes نام دارد.

کاربران این اپ، دو دسته هستند: آنهایی که می‌خواهند کمک کنند و آنهایی که مشکل بینایی دارند. هر وقت که آدم کم‌بینا مشکلی پیدا کرد، می‌تواند با استفاده از اپلیکیشن یک ویدئو به صورت زنده پخش کند، تا دیگران ویدئو را ببینند و راهنمایی‌اش کنند.

تا به حال به کمک این اپ بیش از ۳۳ هزار نفر برای کمک به نزدیک به ۳ هزار فرد دچار مشکل بینایی، داوطلب شده‌اند و در نزدیک به شش هزار مورد، مشکل آدم‌های کم‌بینا شده است.

ایده کار ساده است، اما اگر دقیق شویم، می‌بینیم که بستر اینترنتی مناسب و نیز فرهنگ مناسب، برای محقق شدن چنین ایده‌ای (و ایده‌های مشابه) لازم هستند.

فعلا فقط نسخه iOS این اپلیکیشن عرضه شده است، اما به زودی نسخه اندروید آن هم رونمایی خواهد شد.

 
نقد و بررسی یوتافون ۲
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 11:17

بانکی دات آی آر: یکی از نکاتی که در خصوص یوتافون ۲ قابل توجه است، این است که در نگاه اول این گوشی بسیار عادی به نظر می‌رسد. علی‌رغم داشتن طراحی منحصر به فرد این گوشی که به لطف داشتن دو صفحه نمایش میسر شده است، واقعاً کار با آن بسیار راحت است، ضخامت ۹ میلی‌متری، وزن ۱۴۵ گرمی و استفاده از پلاستیک فشرده شفاف همگی از جمله مواردی هستند که حس خوبی را در کار با این گوشی به کاربر منتقل می‌کنند.

به گزارش ۱پزشک،‌ به زحمت می‌توانید زاویه تندی را در بخش‌های مختلف آن پیدا کنید. لبه‌های بالایی و پایینی دارای یک منحنی هستند که یادآور نکسوس ۴ و نکسوس ۵ هستند اما این انحنا باریک‌تر و کمی براق‌تر از این هر دو گوشی است و کار با گوشی در دست را بسیار آسان کرده‌اند. لوگوی برند این گوشی نیز به‌صورت کم رنگی در پشت گوشی حک شده است.

دور تا دور گوشی توسط بلندگو، درگاه USB، و کلید تنظیم صدا و همچنین شکاف قرارگیری سیم‌کارت احاطه‌شده است.

صفحه نمایش اصلی این گوشی ۵ اینچی و دارای رزولوشن ۱۰۸۰ است و در هر اینچ آن ۴۴۲ پیکسل قرار دارد و سایر مشخصات آن دقیقاً طبق آن چیزی است که از یک صفحه نمایش AMOLED انتظار دارید. از آنجائی که طراحی این گوشی به ابتدای سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد در آن به‌جای استفاده از نسل چهارم، از نسل سوم Gorilla Glass  استفاده شده است.

اما برای اینکه ببینیم چه چیزی آن را از سایر اسمات فون ها متمایز کرده است باید نگاهی به پشت گوشی بیندازیم و درواقع پشت این گوشی یک پشت گوشی معمولی نیست، در واقع یک روی دیگر است. دومین صفحه نمایش این گوشی نیز توسط Gorilla Glass ۳ محافظت می‌شود. اما  لایه رویی آن مات است و براق نیست. صفحه نمایش دوم این گوشی در واقع یک( E-Paper Display (EPD است. با داشتن فضای ۴٫۷ اینچی و رزولوشن ۹۶۰ * ۵۴۰ و چگالی پیکسلی ۲۳۵ این صفحه نمایش کوچک‌تر از صفحه نمایش اصلی گوشی طراحی شده است و البته به‌جای نمایش ۱۶ میلیون رنگ این صفحه نمایش می‌تواند ۱۶ رنگ از طیف‌های رنگ خاکستری را نمایش دهد.

همچنین این صفحه نمایش نور پس زمینه ندارد و مثل سایر صفحات  E-Paper دارای نرخ تازه‌سازی – refresh rate –  پایینی است. اما مسئله قابل توجه دیگر این گوشی عمر باتری آن است. به گفته یوتافون، صفحه نمایش پشتی این گوشی ۷ برابر کمتر از صفحه نمایش اصلی انرژی مصرف می‌کند و باتری آن توان فراهم کردن ۱۰۰ ساعت استفاده از این صفحه نمایش را می‌دهد. تقریباً هر کاری که با صفحه نمایش اصلی انجام می‌شود عیناً در صفحه نمایش پشتی نیز قابل انجام است. به‌طور مثال اگر تنها از صفحه نمایش پشتی برای مسیریابی به‌وسیله GPS استفاده کنید، باتری این گوشی تا ۱۸ ساعت می‌تواند دوام بیاورد.

کاربر می‌تواند تنها با یک اشاره انگشت تمام کارهای خود را از صفحه نمایش اصلی به صفحه نمایش پشتی منتقل کند.

طبیعتاً استفاده از اندروید خالص برای صفحه نمایشی با نرخ تازه‌سازی پایین و تنها ۱۶ رنگ آن‌هم از طیف‌های رنگ خاکستری چندان جالب نمی‌نماید اما خوشبختانه یوتا به این مسئله هم فکر کرده و نرم‌افزار خاصی را برای صفحه نمایش پشتی گوشی طراحی کرده است. یوتا پانل، از گجت های ساده که به‌منظور کارهای ساده طراحی شده‌اند استفاده می‌کند. گجت هایی چون گجت اعلام ساعت، آب و هوا، لیست کردن آخرین اعلان‌ها و مواردی از این دست و چون صفحه نمایش دوم انرژی بسیاری کمتری مصرف می‌کند نیازی نیست که به زمان نمایش آن‌ها در صفحه توجه داشته باشید، نگرانی که اغلب کاربران در هنگام کار با صفحه نمایش‌های رنگی با آن مواجه می‌شوند.

اما در کنار همه این موارد، برنامه دیگری به نام یوتاکاور در این گوشی ارائه شده است تا بتوانید از تصاویر و نمادهای گرافیکی و حتی تصاویری که از خود تهیه‌کرده‌اید نیز در صفحه نمایش پشتی استفاده کنید. یوتاکاور تمام پردازش‌های موردنیاز را برای شما انجام می‌دهد. حتی می‌توانید عکس‌های مورد علاقه خود از شبکه‌های اجتماعی را نیز با استفاده از این نرم‌افزار دریافت کنید و از آن‌ها در هر جایی که علاقه دارید استفاده کنید.

زمانی که اعلانی پدیدار می‌شود آن‌ها توسط تعداد زیادی انیمیشن جذاب نمایش داده می‌شوند. قفل کردن و باز کردن قفل صفحه نمایش پشتی دقیقاً با همان کلیدی انجام می‌شود که این کار را برای صفحه نمایش اصلی انجام می‌دهد.

باید گفت که یوتا در استفاده از این صفحه نمایش دوم بسیار خلاقانه عمل کرده است. حتی در کاربری‌های بسیار مرسوم از صفحه نمایش‌های EPD مثل خواندن کتاب نیز این شرکت عالی عمل کرده است. ما یک رمان کامل را در یک روز، با یک بار شارژ در صفحه نمایش EPD خواندیم و باید بگویم که تجربه‌ای بسیار دلپذیر تر از خواندن کتاب در صفحه نمایش اصلی را احساس کردیم.

اما این‌طور نیست که این گوشی ایرادهایی نیز نداشته باشد. نرم‌افزاری که مسئولیت مدیریت EPD را دارد در مواردی درست عمل نمی‌کند و عملکردی واقعی ندارد و گاهی اوقات پاسخگویی صفحه نمایش پشتی بسیار کند و دیر هنگام است. همچنین اگر نمی‌خواهید که دیگران به اطلاعات گوشی شما دسترسی داشته باشند باید بگوییم که یوتافون ۲ گوشی خوبی برای شما نخواهد بود. در بسیاری مواقع زمانی که مشغول صحبت با گوشی هستید متوجه نیستید که صفحه وبی که قبلاً مشاهده کردید یا قرار ملاقات بعدی شما در صفحه پشتی در حال نمایش است و دیگران به‌راحتی می‌توانند آن‌ها را ببیند همچنین نام آخرین شخصی که به شما پیامک داده نیز در این صفحه نمایش داده می‌شود.

همچنین به نظر می‌رسد یوتا برنامه مشخصی برای به‌روزرسانی اندروید نصب شده روی این گوشی نداشته باشد. گوشی که ما به بررسی آن پرداختیم دارای نسخه ۴٫۴٫۳ بود ولی شرکت برنامه زمانی برای به‌روزرسانی آن اعلام نکرده است.

 
یک سایت خوب بدون هزینه‌ی بالا داشته باشید
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 11:10

بانکی دات آی آر: امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی نیاز افراد و سازمان ها به داشتن یک وب سایت برای ارتباط بهتر با مشتریان خود و ارائه محصولات و خدمات در بستر آنلاین هر روز بیشتر می‌شود. از طرفی نیاز به دسترسی و مدیریت آسان وب سایت در یک پلتفرم ساده، استاندارد و کاربر پسند جزو اولویت انتخاب یک وب سایت خوب می‌باشد.
به گزارش ۱پزشک، برای شخص یا سازمانی که نیاز به وب سایت دارد برنامه نویسی و تولید یک وب سایت از پایه با امکانات استاندارد و پنل مدیریت قدرتمند هزینه و زمان بسیار زیادی در بر خواهد داشت و از طرفی برآورده شدن نیاز او و پشتیبانی پلتفرم تولید شده جزو مشکلات همیشگی است که آن‌ها برای داشتن یک وب سایت ایده آل با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و گاهی اوقات این درگیری‌ها منجر به لغو پروژه و عدم ادامه همکاری می‌شود.
به همین سبب امروزه سیستم‌های آماده مدیریت محتوای متن باز (CMS) محبوبیت بسیار زیادی در میان کاربران و توسعه دهندگان وب سایت پیدا کرده ان

یکی از قدرتمندترین و محبوبترین سیستم مدیریت محتوای متن باز، وردپرس (wordpress) می باشد که هسته آن برای زبان‌های انگلیسی، آلمانی، عربی و فارسی منتشر شده است. وردپرس تاکنون توانسته نظر میلیون‌ها کاربر را در سراسر جهان را به خود جلب کند و تا امروز بیش از ۶۰ میلیون وب سایت با استفاده از آن ساخته شده است.

از جمله مزایای وردپرس می‌توان به متن باز بودن این سیستم و قابل توسعه بودن آن، پلتفرم مدیریت قدرتمند، استاندارد و کاربر پسند بودن، پشتیبانی و بروزرسانی همیشگی توسط تیم های بزرگ توسعه دهنده، بهینه بودن از لحاظ سئو برای موتورهای جستجوگر و از همه مهم‌تر رایگان بودن این سیستم مدیریت محتوا می‌باشد.
یکی از جذاب‌ترین بخش‌هایی که وردپرس را تا این حد محبوب و کاربردی کرده وجود هزاران پوسته و افزونه رایگان و غیر رایگان ساخته شده برای آن می‌باشد که شما می‌توانید طرح ظاهری (پوسته) وب سایت خود را از میان این پوسته‌ها انتخاب کرده و آن را به سادگی چند کلیک بر روی وب سایت نصب کنید و یا امکاناتی که می‌خواهید به وب سایت خود اضافه کنید را با استفاده از یک افزونه به سادگی اضافه نمایید.

پوسته ها و افزونه های وردپرس محصولاتی هستند که شما برای جذاب‌تر کردن سایت خود و افزودن به امکانات آن می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
تاکنون تعداد زیادی پوسته و افزونه وردپرس توسط توسعه دهندگان و طراحان وب به صورت رایگان و برخی غیر رایگان منتشر شده است و معمولا محصولات حرفه‌اس و کاربردی خریدنی هستند.
اما موضوعی که بیشتر کاربران ایرانی همیشه برای استفاده از وردپرس با آن داشتند عدم وجود پوسته‌ها و افزونه‌های این سیستم با زبان فارسی و عدم دسترسی آسان به خرید این محصولات از وب سایت‌های خارجی بوده است اما اکنون با همت توسعه دهندگان داخلی وردپرس، مارکت بزرگ ایرانی وردپرس راه اندازی شده و توانسته این مشکل را برای کاربران ایرانی وردپرس برطرف کرده و بستری حرفه‌ای و امن برای فروشندگان و کاربران این سیستم فراهم کند.

مارکت وردپرس توسط تیم همیار وردپرس راه اندازی شده و هم اکنون با بیش از ۳۰۰ محصول در اختیار کاربران ایرانی می‌باشد. پوسته‌های ارائه شده در این مارکت برای وب سایت‌های شرکتی، فروشگاهی، سایت دانلود، مجله خبری، تک صفحه‌ای و وب سایت شخصی ارائه شده و همچنین افزونه‌های گوناگونی با کاربردهای مختلف در این مارکت آماده فروش می‌باشد.

در مارکت وردپرس شما می‌توانید از میان صدها قالب وردپرس و افزونه وردپرس محصول مورد نیاز خود را انتخاب کرده و خریداری نمایید. یکی از مزایای مهم این مارکت ایرانی کیفیت محصولات و پشتیبانی قدرتمند فروشندگان محصولات می‌باشد که توسط تیم مدیریت مارکت به طور کامل نظارت می‌شود.
محصولات موجود در مارکت وردپرس ۱۰۰% برای وب سایت‌های فارسی زبان بومی سازی شده و قابلیت استفاده در وب سایت‌های فارسی را دارند. نکته قابل توجه در این مارکت در اختیار گذاشتن آخرین نسخه محصولات و همچنین رعایت حق کپی رایت محصولات می‌باشد که فروشندگان را موظف کرده تا محصول را از تولید کننده آن خریداری و پس از فرایند بومی سازی برای فروش در مارکت ارائه نمایند.
شما اکنون میتوانید در عرض چند ساعت با نصب وردپرس و خرید یکی از پوسته‌های مارکت یک وب سایت زیبا برای خود ایجاد کنید.

برای مثال پوسته چند منظوره دیوی یکی از قدرتمند ترین پوسته‌های ارائه شده توسط تیم الگانت تمز می باشد که به شما امکان راه اندازی هر نوع سایتی را می‌دهد و یا افزونه پروفایل حرفه‎ای که به شما امکان ایجاد یک صفحه پروفایل و ثبت نام سفارشی برای کاربران سایتتان را می دهد. همچنین افزونه مای میل که یکی از پر فروش‌ترین محصولات مارکت می‌باشد یک ابزار قدرتند و حرفه‌ای ایمیل مارکتینگ را در داشبورد وردپرس در اختیار شما قرار می‌دهد. این محصولات و صدها محصول حرفه‌ای دیگر هم اکنون در بستری امن و مطمئن در اختیار شما قرار گرفته است.

به شما پیشنهاد می‌کنم اگر به دنبال یک طرح خیلی زیبا و خاص برای وب سایت خود می‌گردید و یا به دنبال ابزارهای فوق حرفه‌ای وردپرس هستید تا به وب سایت وردپرسی خود اضافه کنید همین حالا سری به مارکت وردپرس بزنید.
همچنین اگر شما طراح وب سایت هستید و محصولی را برای فروش دارید مارکت وردپرس بهترین مکان برای ارائه محصول شما به هزاران مشتری در سراسر کشور می‌باشد.

 
تحلیل تکنیکال نماد سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو)
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 10:47

تحلیل تکنیکال نماد سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) را مشاهده می‌کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۲۸دی ماه ۹۳
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 10:41

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی 93 داشته است ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای درحدود 204 میلیارد ریال به مبلغ 275 ریال اعلام نموده است که درمقایسه با پیش بینی قبل 12 درصد تعدیل مثبت داشته است.هم چنین طی دوره 9 ماهه منتهی به 30/9/93 حدود 75 درصد این رقم را پوشش داده است.پیشنهاد تقسیم سود به میزان 10 درصد سود خالص می باشد.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۸ دی و پیش بینی بازار فردا
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 10:28

تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز و پیش‌بینی بازار فردا را می‌خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 29دی
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 08:32

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 28 دی 93
دوشنبه ، 29 دی 1393 ، 06:00

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید ...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در پایان وقت اداری یکشنبه ۲۸ دی ۹۳
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 15:39
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : یکشنبه 1393-10-28
ساعت : ۱۵:۵۱ 18 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,650 210
EUR یورو 40,600 300
GBP پوند انگليس 52,600 100
AED درهم امارات متحده عربی 9,440 20
CAD دلار کانادا 29,900 0
CNY یوان چين 5,250 0
TRY ليره ترکيه 15,850 0
JPY100 یکصد ين ژاپن 300 0
INR روپيه هند 510 0
AUD دلار استراليا 30,200 0
SEK کرون سوئد 4,850 0
CHF فرانک سوئیس 36,500 0
NOK کرون نروژ 0 -2,820
HKD دلار هنگ کنگ 4,400 0
MYR رينگيت مالزی 9,950 0
KWD دينار کويت 116,100 0
IQD100 يکصد دينار عراق 26.700 0
THB100 يکصد بات تايلند 0 -590
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 0 -210
AZN منات آذربايجان 0 -20,300
AFN افغانی افغانستان 540 0
SAR ريال سعودی 8,800 0
RUB روبل روسيه 900 0
SGD دلار سنگاپور 28,000 0
DKK کرون دانمارک 5,880 0
KRW1000 وون کره جنوبی 0 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,200,000 50,000
سکه امامی 10,270,000 80,000
نیم سکه 5,130,000 20,000
ربع سکه 2,710,000 60,000
سکه یک گرمی 1,730,000 -10,000
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,525,000 40,000
گرم طلای 18 1,044,600 9,200
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,281.300 0
انس نقره 17.880 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 66,273 334
//
 
آثار سو‌ء کاهش قیمت نفت
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 14:20

با توجه به افت قیمت نفت و رسیدن آن به محدوده ۴۵ دلار دولت قیمت نفت را در لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور، ۷۲ دلار پیش بینی کرده است.

ادامه مطلب...
 
انتشار اسامی استفاده‌کنندگان از روغن پالم
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 13:25

بانکی دات آی آر: یکی از وکلای شاکی از رییس سازمان غذا و دارو و روسای سابق سازمان استاندارد پیرامون استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی، از دستور بازپرس پرونده به سازمان غذا و دارو برای انتشار اسامی کارخانجات متخلف که از روغن پالم در محصولات لبنی استفاده کرده‌اند، خبر داد.

مصطفی ترک‌همدانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: بازپرس شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت به سازمان غذا و دارو دستور داده که اسامی کارخانجات متخلف را که در محصولات خود از روغن غیرمجاز پالم استفاده می‌کردند، منتشر کند.

وی افزود: با توجه به ماده 43 قانون تعزیرات حکومتی در امور خوراکی و بهداشتی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است اسامی اقلام خوراکی و بهداشتی غیرمجاز را اعلام همگانی کند که اکنون با گذشت چندین ماه از زمان رسانه‌ای شدن استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی و با پیگیری بازپرس پرونده و حساسیت دادستانی تهران در امور بهداشتی مردم، بازپرس شعبه 15 دادسرای کارکنان دولت دستور انتشار اسامی کارخانجات متخلف که در تولید محصولات خود از روغن پالم استفاده می‌کردند را به سازمان غذا و دارو صادر کرد.

این وکیل دادگستری یادآور شد که سازمان غذا و دارو موظف است ظرف مدت سه روز پس از دریافت این دستور، اسامی کارخانه‌های متخلف را منتشر و نتیجه را به دادستانی تهران گزارش کند.

بر اساس این گزارش، چند تن از وکلای دادگستری در 25 مرداد ماه سال جاری با حضور در دادسرای کارکنان دولت از رییس سازمان غذا و دارو و روسای سابق سازمان استاندارد پیرامون موضوع استفاده از روغن پالم در محصولات لبنی شکایت کردند که این شکایت برای رسیدگی به شعبه 15 دادسرای کارکنان دولت ارجاع شد.

 
محصولات GLX به عراق صادر می شوند
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 13:09

بانکی دات آی آر: صادرات محصولات GLX به عراق افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، در جلسه حمید سعیدی، مدیرعامل شرکت ارتباط همراه گویا اروند با سرمایه‌گذاران تجاری عراق، تفاهم‌نامه‌ای برای صادرات آخرین محصولات تولیدی این شرکت به کشورعراق امضا شد.

سعیدی در این خصوص گفت: استفاده از جدیدترین فن‌آوری‌ها و قیمت تمام شده قابل قبول، موجب شده محصولات این شرکت جایگاه خوبی در بازارهای داخلی به‌دست آورد. همچنین می‌توانیم در کشورهای دیگر به ویژه کشورهای آسیایی بازار خوبی داشته باشیم.

سعیدی با تشریح اهداف این شرکت برای صادرات گفت: ما تاکنون با بسیاری از کشورهای آسیایی مانند ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و ازبکستان قرارداد همکاری بسته‌ایم و همچنین به‌دلیل نزدیکی کارخانه به کشورهای عربی، درصدد صادرات محصولات خود به کشورهای امارات، کویت، عمان و عراق هستیم.

وی ادامه داد: صادرات موبایل‌های GLX به کشورهای عراق و یمن آغاز شده است و درصدد هستیم این محصولات را به کشور ایرلند هم صادر کنیم که این صادرات به‌زودی آغاز خواهد شد.

 
تسویه ۷۰۰۰ میلیارد از بدهی دولت به بانک مرکزی
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 12:59

در نیمه اول امسال حجم بدهی دولت به بانک مرکزی حدود 7000 میلیارد تومان کمتر و به بدهی دولت به بانک‌ها نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان اضافه شد.

ادامه مطلب...
 
بانک مرکزی اسکناس و مسکوک منتشر می‌کند
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 12:32

بانکی دات آی آر: بانک مرکزی تا پایان شهریور ماه امسال بیش از 41 هزار میلیارد تومان اسکناس و مسکوک منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، گزارش بانک مرکزی از نمادگرهای اقتصادی در شهریورماه امسال بیانگر آن است که میزان انتشار پول در قالب اسکناس و سکه نسبت به دوره مشابه سال گذشته 10.1 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که این متغیر نسبت به اسفندماه گذشته یک درصد نشان می دهد.

اما میزان اسکناس و سکه‌های نزد بانکها در سه ماهه دوم سال با رشد 52 درصدی نسبت به پایان سال گذشته به 8639 میلیارد تومان رسیده و در مقایسه با دوره مشابه سال قبل هم 16.4 درصد رشد دارد.

همچنین مجموع سپرده های بانکها نزد بانک مرکزی اعم از قانونی و دیداری در نیمه اول سال بیش از 95 هزار میلیارد تومان گزارش شده که در این بین سهم سپرده های قانونی حدود 70 هزار میلیارد تومان است.

اما در حالی که سپرده قانونی بانکها نزد بانک مرکزی در شهریور با رشد 29 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده میزان سپرده های دیداری در این مدت بیش از 58 درصد کاهش یافته و به بیش از 25 هزار میلیارد تومان رسیده است.

 
خلق یک شبکه اینترنتی فضایی توسط ایلان ماکس
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 12:21

بانکی دات آی آر:‌ رییس کمپانی اسپیس‌اکس سیاست تولید راکت‌های ارزان‌قیمت خود را به تولید ماهواره نیز می‌آورد. ایلان ماسک با تولید صدها ماهواره و ارسال آن‌ها به ارتفاع 750 مایلی زمین یک شبکه اینترنت فضایی خلق خواهد کرد.
به گزارش دیجی کالا، ایلان ماسک رییس پرآوازه کمپانی اسپیس‌اکس روز جمعه اعلام کرد که سرمایه‌گذاری هنگفتی جهت تولید اینترنت فضایی و شاید یک روز اینترنت قابل دسترسی در مریخ انجام خواهد داد.

ماسک در گفتگو با بیزینس‌ویک وعده داده که اینترنت این شبکه بسیار پرسرعت‌تر از اینترنت‌های کنونی خواهند بود. هدف از این پروژه، علاوه بر افزایش سرعت جهانی اینترنت، رساندن اینترنت‌ ارزان‌قیمت به نقاطی از زمین است که سرعت و شرایط اینترنتی ضعیفی دارند.

بیزینس‌ویک به نقل از ماسک می‌گوید که ایجاد این شبکه فضایی به 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز خواهد داشت. با این سرمایه‌گذاری بزرگ، صدها ماهواره در فاصله ای 750 مایلی (بالاتر از ایستگاه بین المللی) به چرخش خواهند پرداخت.

وال استریت ژورنال در نوامبر گذشته خبر داده بود که تعداد این ماهواره‌ها به 700 عدد خواهد رسید. وزن هر کدام از این ماهواره‌ها حدود 115 کیلوگرم خواهد بود که معادل با نیمی از وزن سبک‌ترین ماهواره‌های ارتباطی کنونی است.

از آنجا که سرعت نور در خلأ فضایی 40 درصد سریع‌تر از سرعت آن در فیبرهای نوری است، ماسک اعتقاد دارد که به اینترنت بسیار پرسرعت‌تری دست پیدا خواهیم کرد. اما ماسک تنها به افزایش سرعت و دسترسی به اینترنت در زمین نمی‌اندیشد و امیدوار است که این شبکه روزی تا مریخ گسترش یابد و اینترنت مورد نیاز کلنی آینده مریخ را تأمین کند.

فعلا نامی برای این پروژه انتخاب نشده و زمان موردنیاز برای تولید آن نیز مشخص نیست. دفتر تحقیقاتی این پروژه در سیاتل آمریکا و با 60 کارمند آغاز به کار خواهد کرد. این تیم ممکن است در سه یا چهار سال آینده تا 1000 نفر افزایش یابد.

 
ورود گلکسی‌های سری A با بدنه فلزی به ایران
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 11:57

بانکی دات آی آر:‌ مجموعه ظر‌یف‌ترین گوشی‌های سامسونگ مخصوص علاقه‌مندان به حضور در شبکه‌های اجتماعی موسوم به گلکسی A به زودی وارد بازار ایران می‌شوند.
باریک‌ترین و ظریف‌ترین تلفن‌های هوشمند سامسونگ با نام سری A GALAXY به‌ زودی وارد ایران می‌شوند. این تلفن‌های هوشمند با سخت‌افزاری بهبود‌یافته، دارای بدنه‌ای فلزی و خوش دست هستند و به ‌راحتی امکان ثبت و به اشتراک گذاشتن لحظات خوش کاربران را در شبکه‌های اجتماعی فراهم می‌کنند.

به گزارش دیجی کالا، برای کسانی که به طور مداوم به اینترنت متصل هستند و می‌خواهند از طریق شبکه‌های اجتماعی تصاویر ثبت شده را به سرعت به نمایش بگذارند، تجربه فوق‌العاده‌ای است. دوربین جلوی این دو محصول پنج مگاپیکسل است که امکان گرفتن عکس‌هایی با کیفیت بالا را بیش از پیش آسان کرده است. این دو گوشی به یک پردازشگر 1.2 گیگاهرتزی Quad Core مجهز هستند که می‌توانند چند کار را به طور پیوسته و هم‌زمان انجام دهند و امکان وب‌گردی (Browsing) سریع‌تر را فراهم کنند.

به یک نمایشگر Super AMOLED پیشرفته و فناوری نمایش قابل‌ انطباق مجهز هستند که می‌توانند تصاویر را شفاف‌تر و با کنتراست بالایی ارائه دهند و به این ترتیب در بیشتر فضاها حتی زیر نور زیاد خورشید، محتوایی با کیفیت بهتر و رنگ‌های زنده‌تر را نمایش دهند. همچنین با بهبود عملکرد تطبیق صدا (Adjustable Audio) در Galaxy A5 وGalaxy A3، صدای محیط تاثیر بسیار کمتری بر کیفیت صدای خروجی داشته و می توانید از بهترین کیفیت صدا لذت ببرید.


Galaxy A7 دیگر محصول سامسونگ در سری A پیشرفته‌تر از مدل‌هایGalaxy A3  و Galaxy A5 طراحی شده ‌است و دارای قابلیت‌ ویژه¬ای همچون انجام همزمان چند کار (Multitasking) است. سامسونگ سعی کرده در طراحی و تولید این محصول، به ایجاد جذابیت برای طیف وسیعی از کاربران علاقه‌مند به شبکه‌های اجتماعی توجه داشته باشد، به همین دلیل این محصول با طراحی جذاب و کارایی قدرتمند، به یک محصول لوکس و در عین‌حال بسیار کاربردی تبدیل شده است.

Galaxy A7 دارای پردازنده هشت هسته‏ای است که از ترکیب دو پردازنده چهار هسته‏ای تشکیل شده است. این پردازنده به کاربر امکان می‏دهد تا به‌راحتی و به ‌سرعت، اطلاعات و داده‌های زیاد و با حجم بالا را پردازش کند.

این محصول تازه، دارای 16 گیگابایت حافظه داخلی و دو گیگابایت رم، برای افزایش کارایی اپلیکیشن‌ها و رسانه‌های موردعلاقه کاربران است. این محصول تازه، به یک باتری 2600 میلی‌آمپر ساعت نیز مجهز شده است.


یکی از ویژگی‌های قابل¬توجه این گوشی، دوربین پیشرفته پنج مگاپیکسلی مخصوص گرفتن سلفی است که می‌تواند عکس‌هایی با زاویه گسترده‌تر ثبت کند. سلفی اتوماتیک به معنی امکان عکس گرفتن با فرمان صوتی و حرکت دست، از دیگر ویژگی‌های این گوشی است.

همچنین Galaxy A7 به امکان «کنترل خودکار برای پاک‌سازی صداهای اضافه» یا Always Clear Voice Auto Control با هدف کاهش انتقال آلودگی‏های صوتی مجهز است.

علاوه بر این، با قابلیت حالت خصوصی (Private Mode) امکان افزودن یک لایه امنیتی بیشتر را برای حفظ امنیت اسناد کاربران فراهم می‌کند. چندکارگی از دیگر قابلیت‌های خاص این محصول است. این گوشی در سه رنگ سفید، سیاه و طلایی تولید و روانه بازار خواهد شد.

 
وضعیت طلا، سکه، ارز، بورس در نیمروز یکشنبه ۲۸ دی ۹۳
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 11:52
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : یکشنبه 1393-10-28
ساعت : ۱۱:۵۱ 18 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,530 90
EUR یورو 40,300 0
GBP پوند انگليس 52,500 0
AED درهم امارات متحده عربی 9,420 0
CAD دلار کانادا 29,900 0
CNY یوان چين 5,250 0
TRY ليره ترکيه 15,850 0
JPY100 یکصد ين ژاپن 300 0
INR روپيه هند 510 0
AUD دلار استراليا 30,200 0
SEK کرون سوئد 4,850 0
CHF فرانک سوئیس 36,500 0
NOK کرون نروژ 0 -2,820
HKD دلار هنگ کنگ 4,400 0
MYR رينگيت مالزی 9,950 0
KWD دينار کويت 116,100 0
IQD100 يکصد دينار عراق 26.700 0
THB100 يکصد بات تايلند 0 -590
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 0 -210
AZN منات آذربايجان 0 -20,300
AFN افغانی افغانستان 540 0
SAR ريال سعودی 8,800 0
RUB روبل روسيه 900 0
SGD دلار سنگاپور 28,000 0
DKK کرون دانمارک 5,880 0
KRW1000 وون کره جنوبی 0 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,180,000 30,000
سکه امامی 10,240,000 50,000
نیم سکه 5,120,000 10,000
ربع سکه 2,650,000 0
سکه یک گرمی 1,740,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,500,000 15,000
گرم طلای 18 1,038,800 3,400
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,281.300 0
انس نقره 17.880 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 66,273 334
//
 
انحلال یک موسسه اعتباری نهایی شد
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 11:26

بانکی دات آی آر: عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با تأکید براینکه انحلال یک موسسه اعتباری متخلف در این ستاد به تصویب رسیده است، گفت: بانک مرکزی تصمیم می گیرد که این موسسه ادغام یا مدیران آن عزل شود.
به گزارش تسنيم، عزت‌الله یوسفیان ملا در ارتباط با سرانجام پرونده تخلف یک موسسه اعتباری در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، اظهار داشت: لغو مجوز و انحلال این موسسه اعتباری یک بحث است و اینکه بعد از انحلال تکلیف سپرده های مردم چه خواهد شد، بحث دیگری است.

وی افزود: برهمین اساس، بانک مرکزی طوری عمل خواهد کرد که لغو مجوز و یا تغییر هیات عامل این موسسه اعتباری و سایر موسسات و بانک‌های متخلف تأثیری در امور سپرده گذاران‌ آنها نداشته باشد.
این عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ضمن اشاره به اینکه سیاست مذکور برای جلوگیری از هجوم مردم به بانک‌ها و موسسات اعتباری متخلف اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: همان موقع که بنده برای اولین بار در این خصوص صحبت کردم و از انحلال یک بانک (موسسه اعتباری) سخن گفتم، ستاد مبارزه با مفاسد رأی به انحلال آن موسسه داده بود.

یوسفیان ملا با بیان اینکه پرونده تخلف یک موسسه اعتباری و بیمه در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی قرار دارد، گفت: با تمهیدات بانک مرکزی دیگر هیچ خطری برای پول های مردم وجود نخواهد داشت چراکه در صورت هر گونه تصمیمی اعم از ادغام یا تغییر هیات عامل تأثیری در وضعیت سپرده گذاری مردم نخواهیم داشت.

وی با تأکید براینکه بانک مرکزی درباره ادغام این موسسه اعتباری متخلف و یا تغییر هیات عامل آن تصمیم خواهد گرفت، ادامه داد: علاوه بر این موسسه، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بر تخلفات دیگر بانک ها و موسسات اعتباری رسیدگی می کند و قصد سر و سامان دادن به وضعیت ۷ هزار صندوق و موسسه مالی در کشور را دارد.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: پیش از این موسسات اعتباری و صندوق های قرض الحسنه با این تفکر که چون پول مردم دست‌شان هست می توانند به راحتی کارشان را انجام دهند و هرگز منحل نخواهند شد، به راحتی و قارچ گونه تشکیل می شدند ولی از این پس بانک مرکزی به راحتی مانع از تخلفات این موسسات خواهد شد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: علاوه براین طی هفته های اخیر طرح ۲ فوریتی تقدیم مجلس شد که به بانک مرکزی اجازه می داد علاوه بر رسیدگی به تخلفات بانک‌ها به تخلفات موسسات اعتباری نیز رسیدگی کند.

پیش از این حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی از برکناری مدیرعامل و اعضای هیات مدیره تعدادی از بانک ها و موسسات اعتباری مجاز به دلیل انجام تخلفات و تخطی از وظایف خبر داده و گفته بود: این مدیران برای همیشه از صحنه بانکی خارج شده اند و دیگر نمی توانند به بانک ها برگردند.

تهرانفر با بیان اینکه ۸ مدیر بانکی در جریان تخلفات اخراج شده اند، گفت: در خصوص نرخ سود دیگر مدیران بانک ها قرار نیست برکنار شوند چراکه الان تمام مدیران با هم هماهنگ شده اند. قرار شد حتی مواردی که موجب می شود سرخودشان یا سربانک مرکزی را کلاه بگذارند در نرخ سود کنار بگذارند.

معاون نظارتی بانک مرکزی همچنین مبنی براینکه سرانجام پرونده بانک یا همان موسسه ای که قرار بود منحل شود به کجا رسید؟ اظهار داشت: اصلاً اشتباه اعلام شده بود بانک، بلکه مورد مطرح شده موسسه اعتباری بوده است. اما اگر اجازه دهید در زمان مقرر درباره وضعیت پرونده این موسسه صحبت خواهم کرد.

 
رشد اقتصادی سه ماهه دوم امسال
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 11:18

بانکی دات آی آر: طبق اعلام بانک مرکزی، کل بدهی‌های خارجی کشور (پایان دوره) بر اساس شاخص‌های عمده اقتصادی سه ماهه دوم امسال شش هزار و ۱۱۱ میلیون دلار است.
به گزارش «اخبار بانك»، نماگرهای اقتصادی شماره ۷۷ که مربوط به سه ماهه دوم سال جاری است و آمار اقتصادی شش ماهه را شامل می شود، از سوی اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی منتشر شد.

بر اساس محاسبات مقدماتی و اولیه اداره حسابهای اقتصادی این بانک، تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمتهای ثابت سال ۱۳۸۳ در شش ماهه اول سال ۱۳۹۳ به ۱۰۲۲۸۰۸ میلیارد ریال رسید که نسبت به رقم مشابه شش ماهه اول سال ۱۳۹۲ به میزان ۴.۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های حاصل از منابع آماری و برآوردهای مقدماتی انجام شده در خصوص تولید ناخالص داخلی کشور، نتایج اولیه نشان‌دهنده آن است که در نیمه نخست سال ۱۳۹۳، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه و به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۸۳ از ۹۸۳۲۵۳ میلیارد ریال در نیمه نخست سال ۱۳۹۲ به ۱۰۲۲۸۰۸ میلیارد ریال در نیمه نخست سال ۱۳۹۳ افزایش یافته است.

نتایج مقدماتی حاصل از بررسی روند تحولات ارزش افزوده فعالیت‌های اقتصادی حاکی از بررسی روند تحولات ارزش افزوده فعالیت‌های اقتصادی حاکی از برآورد رشد اقتصادی ۴.۰ درصدی برای نیمه نخست سال ۱۳۹۳ می‌باشد.

از سوی دیگر در سمت تقاضای اقتصاد و بر اساس برآوردهای اولیه‌ای که در خصوص اقلام هزینه‌ای اقتصاد همچون مخارج مصرف نهایی خصوصی، مخارج مصرف نهایی بخش دولتی، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص و صادرات و واردات در نیمه نخست سال ۱۳۹۳ به عمل آمده است، رشد اقلام هزینه‌ای فوق‌الذکر به ترتیب ۳.۷، ۳.۳، ۱۵.۸، ۱۰.۱، ۴.۵ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل می‌باشند.

در مجموع، رشد هزینه ناخالص داخلی به قیمت بازار در نیمه نخست سال ۱۳۹۳ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴.۲ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش، رشد اقتصادی سه ماهه دوم امسال ۳.۷ درصد و رشد سه ماهه اول ۴.۴ درصد برآورد شده است. رشد سه ماهه اول ۰.۲ درصد کمتر از رقم اولیه اعلام شده است.

براساس گزارش بانک مرکزی تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه با احتساب نفت در شش ماه سال جاری ۴.۰ درصد بوده اما این نرخ بدون احتساب نفت، ۳.۵ درصد برای این مدت برآورد شده است.

همچنین آمارها نشان می دهد نرخ رشد فصل دوم امسال نیز با احتساب نفت و بدون نفت به ترتیب ۳.۷ و ۳.۰ بوده که نسبت به فصل بهار (۴.۴ و ۴.۰ درصد) روند کاهشی دارد.

 
ذخایر خارجی بانک مرکزی افزایش یافت
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 11:01

بانکی دات آی آر: نماگرهای شش ماهه بانک مرکزی نشان می‌دهد، ذخایر بین‌المللی که شامل دارایی‌های خارجی بانک مرکزی به استثنای ارزهای تهاتری و مخصوص است، در شش ماهه نخست امسال شش میلیارد و ۲۷ میلیون دلار افزایش داشته است.
به گزارش تسنیم، این در حالی است که افزایش ذخایر بین المللی در شش ماهه سال ۹۲ بیش از ۳.۹ میلیارد دلار و در سال گذشته ۱۳.۱ میلیارد دلار بوده است.

بدهی خارجی کشور نیز در پایان شش ماهه اول امسال به ۶ میلیارد و ۱۱۱ میلیون دلار کاهش یافته است.

بنابراین گزارش، در سال جاری ۹۱۴ میلیون دلار از بدهی خارجی کشور سررسید شده و در سال ۹۴ نیز یک میلیارد و ۳۰۷ میلیون دلار از بدهی خارجی کشور سررسید خواهد شد.

 
توضیح کمیجانی درباره ۱۲ موسسه مالی متخلف بدون ذکر نام
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 10:56

بانکی دات آی آر: قائم‌مقام بانک مرکزی درباره افزایش نقدینگی در شش ماهه ابتدایی سال و تاثیر آن بر افزایش نرخ تورم اظهار داشت: با وجود اینکه نقدینگی در این مدت افزایش داشته، اما شاهد هستیم که نرخ تورم کاهش یافته است و آن هم بدلیل انضباط پولی و مدیریتی است که بانک مرکزی در سطح کشور برقرار کرده است.
به گزارش نسيم، اکبر کمیجانی همچنین به نرخ رشد ۴ درصدی نیمه اول سال جاری اشاره کرد و تصریح کرد: با توجه به تحرک خوبی که در بخش‌های مختلف اقتصادی آغاز شده امیدوار هستیم که این نرخ رشد اقتصادی در نیمه دوم سال نیز تکرار شود؛ البته نه با آن شتابی که در نیمه اول سال طی شد. بررسی‌ها و مطالعات ما نشان می‌دهد که تا پایان سال نیز به رشدی بین ۲.۵ تا ۳ درصد دست یابیم.

وي در پاسخ به این سوال که چرا رشد اقتصادی اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای مردم قابل لمس نیست به نسیم گفت: متاسفانه این سوال بارها تکرار شده و ماهم بارها جواب داده‌ایم؛ ملموس شدن رشد اقتصادی در زندگی مردم، زمان‌بر است و باید منتظر ماند تا این نرخ بر بخش‌های کلان اقتصاد تاثیر بگذارد تا بعد از آن به لایه‌های زیرین اقتصادی برسد. ما امیدواریم با تدوامی که در رشد اقتصادی خواهیم داشت اقتصادمان از حالت رکود خارج شود و به مرور نرخ تورم کاهش یافته و قدرت خرید مردم نیز افزایش یابد. البته در کنار آن نیز سیاست‌های حمایتی در جریان خواهد بود تا بدین شکل شاهد بهبود شرایط زندگی افراد باشیم.

قائم‌مقام بانک مرکزی در خصوص اینکه باتوجه به افزایش نقدینگی در سطح کشور احتمال افزایش نرخ تورم نیز وجود دارد، تاکید کرد: ما از هفت روش پیچیده ریاضی استفاده کردیم تا نرخ تورم امسال را به حوالی ۱۶ درصد برسانیم و همین نرخ با یک مقدار بالا و پایین تا پایان سال برقرار خواهد بود.

وی در ادامه به بدهی‌های بانکی کشور اشاره کرد و تصریح کرد: میزان سپرده‌های دولت نسبت به بدهی‌هایش امسال بالا‌تر است و برهمین اساس بدهی‌های بانکی در آبان ماه منهای ۱۱۶ هزار میلیارد ریال است که رقم بسیار بالایی نیست و این نشان می‌دهد که دولت می‌تواند به مرور تا پایان سال از سپرده‌های خود نزد بانک مرکزی نیز برداشت کند.

کمیجانی ضریب فزاینده پولی را ۵.۹ اعلام کرد و گفت: در هشت ماهه گذشته از سال جاری ۲۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده ایم که که در مقایسه با دوره مشابه نزدیک به ۳۹.۳ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه میزان تسهیلات اعطایی قرض الحسنه در سال جاری رشد بسیار بالایی داشته است گفت: تسهیلات ازدواج پرداختی ما در ماه‌های شهریور و مهر ماه رشد خارق العاده‌ای داشته است. البته بانک‌های خصوصی که تا کنون در مسیر دادن تسهیلات قرض‌الحسنه نبودند اکنون اشتیاق نشان داده و آمادگی خود برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه را اعلام کرده‌اند که امیدواریم این موج ایجاد شده در جهت افزایش تسهیلات ازدواج در بقیه ماه‌های سال هم افزایش پیدا کند.

قائم‌مقام بانک مرکزی با بیان اینکه ۱۲ موسسه مالی متخلف داریم که نمی‌توانم اسم آنها را بیان کنم، اذعان کرد: در سال جاری با سرعت و شتابی که بانک مرکزی در جهت سامان‌دهی این‌ موسسات گرفته، امیدواریم که بتوانیم نظم خاصی به موسسات مالی و اعتباری ببخشیم

وی با تاکید براینکه ۹۴ هزار میلیارد تومان از سپرده‌ها در اختیار شش موسسه بزرگ اعتباری است گفت: با سامان‌دهی این موسسات می‌توان به توزیع صحیح سپرده‌ها کمک کرد.

 
اینستاگرام و فوت و فن هایش
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 10:46

بانکی دات آی آر:‌ این روزها اینستاگرام خیلی خوب توانسته جای خود را در بین کاربران شبکه های اجتماعی باز کند و طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد. فیلترها، امکانات و ابزارهای هرچند مختصراین محیط مجازی، همه و همه باعث استوار ماندن آن برای به اشتراک گذاری عکس میان کاربران شده است. طی این مطلب قصد داریم با هم به بعضی از امکانات این شبکه و نحوه تعامل بهتر با دیگر کاربران بپردازیم.

به گزارش ۱پزشک، مسلما آشنایی دقیق و شناخت صحیح، توانایی ما را در موفقیت و ایجاد جایگاه مناسب در این شبکه اجتماعی تضمین می کند. راجع به اینستاگرام در ویکیپدیا می خوانیم:

“اینستاگرام شبکه اجتماعی اشتراک گذاری عکس و ویدئو است که این امکان را به کاربران خود میدهد که عکسها و ویدئوهای خود را در دیگر شبکه های اجنماعی نظیر فیس‌بوک، توئیتر، تامبلر و فلیکر به اشتراک بگذارند. یک ویژگی متمایز اینستاگرام محدود کردن عکسها به فرم مربع شبیه به عکس دوربینهای اینستماتیک کداک یا پولاروید (برخلاف نسبت تصویر ۳:۴ که عموما برای دوربین عکاسی موبایلها استفاده میشود) است. کاربران همچنین میتوانند از فیلترهای دیجیتال برای عکسهایشان استفاده کنند. حداکثر زمان برای ویدئوهای اینستاگرام ۱۵ ثانیه می باشد.”

اگر قصد آغاز به کار با این شبکه بسیار جمع و جور موبایلی را دارید با ما همراه باشید:

۱٫ قبل از هر کاری شما باید حرفی برای گفتن داشته باشید !

هدف خودتان رو مشخص کنید، برای کاربرانتان چیز جدیدی دارید یا خیر ؟ می توانید مثل خیلی های دیگر از زندگی روزانه تان، کتابهایتان، دستنوشته ها، آشپزی و غذاهایتان، اشعار یا از همه بهتر سوژه های ناب عکاسی برای جذب مخاطب استفاده کنید.

۲٫وقت بگذارید.

برای جذب مخاطب و برقراری ارتباط موثر با آنها باید وقت بگذارید و هم سلیقه هایتان را پیدا کنید. کار خاصی نیاز نیست انجام دهید، تنها به بخش جستجو رفته و تصاویر تصادفی موجود را بر حسب علاقه باز کنید و کاربرانی که مورد علاقه شما هستند را Follow کنید. به همین راحتی.

۳٫لایک کنید !

لایک کردن یا پسندیدن جزء جدایی ناپذیر شبکه های اجتماعی است، در اینستاگرام این کار راحتتر از باقی شبکه هاست، دوبار پیاپی روی تصاویر مورد علاقه تان تپ بزنید. هر لایک شما در صفحه مربوط به اعلان های کاربری که تصاویر را آپلود کرده قابل مشاهده و ردیابی است، یعنی مطمئن باشید از چشم کاربر مورد نظر شما پنهان نخواهد ماند و همین کار باعث توجه بیشتر دیگر کاربران به صفحه شما خواهد شد.

۴٫دوستانتان را دعوت کنید (mention)

در اینستاگرام قاعده کامنت گذاشتن و اعلان ها یک مقدار متفاوت است، مثلا در فیس بوک شما اگر برای یکی از دوستانتان کامنت گذاشته باشید، هر کامنت یا حرکتی بعد از شما در آن پست ایجاد شود در اعلان های شما قابل مشاهده است و فیس بوک شما را خبر می کند، اما در اینستاگرام شرایط فرق میکند، تا کسی شما را صدا نزند از اعلان (notifications) خبری نیست، مثلا برای پاسخ دادن دادن به کامنت های دوستانتان باید از این فرمول استفاده کنید username@ تا خبرشوند و بازخورد کامنتشان را ببینند. چیزی که در اینستاگرام مرسوم است فرای این استفاده است، خیلی از صفحات از شما می خواهند تا دوستان خودتان را به صفحه شان دعوت کنید که منظورشان دقیقا همین mention است و یا خیلی اوقات پستی می بینید و می خواهید دوستی را از وجود آن باخبر کنید، کافیست در یک کامنت نام او را با پیشوند @ ذکر کنید.

۵٫در تصویرهای خودتان افراد ویا صفحات مرتبط را tag کنید

اگر در تصاویری که قصد آپلود دارید مضامینی مرتبط با دیگر صفحات وجود دارد که ممکن است برای کاربران جالب باشد به راحتی در هنگام آپلود کردن می توانید با اشاره روی تصاویر در آخرین مرحله هر تعداد از کاربران را tag کنید. تا پست شما بعد از تایید کاربر در صفحه پروفایل او هم قرار بگیرد.

۶٫استفاده از Direct

اگر با اینستاگرام کار کرده باشید حتما متوجه شدید که امکان ارسال پیام خصوصی یا راهی برای ارتباط و ارسال پیام به صورتی که در معرض عموم نباشد، مثل دیگر شبکه های اجتماعی وجود ندارد. اما در اینجا Direct کار کاربران را راه خواهد انداخت به طوری که شما در هنگام ارسال یک تصویر می توانید آن را با به سمت چپ کشیدن صفحه در مرحله آخر، تصویر را تنها برای یک یا چند کاربر به صورت اختصاصی به نمایش بگذارید. باقی کاربران توانایی دیدن این مکالمه و تصاویر را نخواهند داشت. نکته جالب دیگر اینکه اینستا شما را از دیده شدن تصاویرتان توسط کاربر موردنظرتان مطلع میکند! یعنی بلافاصله بعد از مشاهده تصاویر توسط کاربر برای شما اعلانی ظاهر می شود که تصویر شما توسط کاربر مورد نطرتان دیده شده است. چیزی که در حال حاضر مرسوم است استفاده از Direct برای ارسال تصاویر مرتبط برای کمپین ها یا گروه ها یا فن پیج هاست تا بتوانند آثار یا تصاویر مخاطبانشان را در صفحه خودشان به نمایش بگذارند.

۷٫ هشتگ ها را به کار بگیرید.

دسته بندی و تفکیک تصاویر در اینستاگرام به طور کامل به هشتگ ها محول شده است. همین کار باعث شده در بین کاربران رواج بهتری داشته باشد، هر چند وقت یکبار هم کاربرها تحت عنوان های مختلف از هشتگ های خاص استفاده می کنند. ( مثلا #بزن که برای غذا ها عموما به کار می آید) انتخاب هشتک های مناسب برای تصویرهایتان تاثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب دارد. خیلی از صفحات هشتگ های خاص خودشان را دارند و کاربران را به استفاده از آنها تشویق می کنند. مسلما اگر شما هشتگ های پرمخاطب را انتخاب کنید کاربران بیشتری به سمت شما خواهند آمد. اگر صفحه ای با تعداد مخاطبان بالا دارید به سادگی می توانید مطالب را با هشتگ های خاص دسته بندی کنید، تا دسترسی به آنها برای کاربران راحتتر باشد.

۸٫ در انتخاب تصویر دقت کنید.

ابهام آنچنانی ندارد! در شبکه ای که بر مبنای تصویرهای کاربران و مختص موبایل های هوشمند طراحی شده است مسلما انتخاب تصویر بسیار مهم است.انتخاب تصویر به باقی ماندن و بازگشت دنبال کننده های شما برای باقی تصویرها کمک بسیار زیادی خواهد کرد. تصویر های بدون منبع، رنجه و بی کیفیت و کپی از صفحات دیگران مواردی است که به مذاق کاربران آنچنان خوش نخواهد آمد.

۹٫مراقب تعداد لایک ها و کامنت های خودتان باشید تا بلاک نشوید.

در همه شبکه های اجتماعی اسپمرها وجود دارند و با گذاشتن تعداد کامنت و لایک های با تعداد بالا تعادل و اعتبار شبکه ها را تحت الشعاع قرار می دهند. در اینستا هم همین وضعیت حاکم است، خود سیستم برای تعداد کامنت ها، لایک ها و فالو و آنفالو ها محدودیت گذاشته است و این محدودیت برای ایجاد و داشتن یک شبکه سالم به نظر بنده نگارنده لازم و ضروری است. اگر شما در ساعت بیشتر از ۳۰۰ لایک و ۵۹ کامنت داشته باشید، تا ۲۴ ساعت امکان فعالیت نخواهید داشت، تلاش شما برای فالو یا آنفالو کردن بیشتر از ۴۵ نفر در هر ۱۵ دقیقه هم به بلاک شدن منجر خواهد شد. حواستان را جمع کنید، فعالیت زیاد شما باعث از دست رفتن دسترسی تان می شود که این قضیه چندان برای معتادهای این شبکه خوشایند نیست.

۱۰٫ به فیلتر ها و ابزار های اینستاگرام بسنده نکنید.

اینستا برای جشن سال نو میلادی فیلترهای جدید خودش را در دسترس کاربرها قرار داد و نباید بی انصاف باشیم که در حال حاضر فیلترها و امکانات در این اپ به خوبی پاسخگوی نیاز و سلیقه کاربر است. اما همیشه راه هایی هست که کاربرها برای ایجاد تفاوت انتخاب می کنند. مثلا چیدن تصاویر به صورت جدولی ، یا نمایش تصاویر در حالت عمودی یا افقی و یا ایجاد نوشته در تصویرها که اینروز ها طرفداران خودش را هم دارد. برای هر یک از این کارها App های متنوعی یافت می شود که هریک دارای امکانات خوب و کاربردی هستند. PhotoGrid و VSCO Cam از جمله این نرم افزارها هستند.

 
تحلیل تکنیکال نماد بانک گردشگری
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 10:18

تحلیل تکنیکال نماد بانک گردشگری را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه ۲۷دی ماه ۹۳
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 10:00

شرکت سود هر سهم 9 ماهه منتهی به 30/09/93 را با سرمایه 110 میلیارد ریال مبلغ 813 ریال اعلام نموده و حدود 74 درصد پیش بینی سال 93 را پوشش داده است. فروش شرکت به  مبلغ 374 میلیارد ریال و حدود 63درصد از پیش بینی می باشد.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس ۲۷ دی و پیش بینی بازار فردا
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 09:52

تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز و پیش‌بینی بازار فردا را می‌خوانید.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 28دی
يكشنبه ، 28 دی 1393 ، 08:51

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، بورس و ارز در پایان وقت اداری شنبه27 دی ماه 93
شنبه ، 27 دی 1393 ، 16:34
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : شنبه 1393-10-27
ساعت : ۱۶:۵۰ 17 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,470 0
EUR یورو 40,300 -306
GBP پوند انگليس 52,529 -272
AED درهم امارات متحده عربی 9,377 1
CAD دلار کانادا 29,045 -65
CNY یوان چين 5,667 -19
TRY ليره ترکيه 14,959 -228
JPY100 یکصد ين ژاپن 296.380 -3
INR روپيه هند 553.820 4
AUD دلار استراليا 28,652 91
SEK کرون سوئد 4,307 4
CHF فرانک سوئیس 35,337 0
NOK کرون نروژ 4,609 77
HKD دلار هنگ کنگ 4,495 0
MYR رينگيت مالزی 9,676 9
KWD دينار کويت 118,506 -141
IQD100 يکصد دينار عراق 30.066 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,069.420 6
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 346.260 0
AZN منات آذربايجان 43,972 -46
AFN افغانی افغانستان 580.680 3
SAR ريال سعودی 9,255 0
RUB روبل روسيه 529.170 4
SGD دلار سنگاپور 26,520 -20
DKK کرون دانمارک 5,424 -69
KRW1000 وون کره جنوبی 32.278 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,150,000 200,000
سکه امامی 10,190,000 210,000
نیم سکه 5,120,000 130,000
ربع سکه 2,650,000 0
سکه یک گرمی 1,740,000 20,000
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,495,000 110,000
گرم طلای 18 1,037,700 25,400
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,281.300 6
انس نقره 17.880 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,939 10
//
 
استخدام های روز- 27 دی 93
شنبه ، 27 دی 1393 ، 15:41

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید ...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، بورس و ارز در نیمروز شنبه27 دی ماه 93
شنبه ، 27 دی 1393 ، 11:35
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : شنبه 1393-10-27
ساعت : ۱۱:۵۶ 17 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,400 -70
EUR یورو 40,400 -206
GBP پوند انگليس 52,423 -378
AED درهم امارات متحده عربی 9,400 24
CAD دلار کانادا 28,986 -124
CNY یوان چين 5,656 -30
TRY ليره ترکيه 14,929 -258
JPY100 یکصد ين ژاپن 295.780 -4
INR روپيه هند 552.770 3
AUD دلار استراليا 28,594 33
SEK کرون سوئد 4,298 -5
CHF فرانک سوئیس 35,266 -71
NOK کرون نروژ 4,600 68
HKD دلار هنگ کنگ 4,486 -9
MYR رينگيت مالزی 9,657 -10
KWD دينار کويت 118,597 -50
IQD100 يکصد دينار عراق 30.005 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,067.300 4
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 345.550 0
AZN منات آذربايجان 43,883 -135
AFN افغانی افغانستان 579.500 2
SAR ريال سعودی 9,236 -19
RUB روبل روسيه 528.090 3
SGD دلار سنگاپور 26,466 -74
DKK کرون دانمارک 5,413 -80
KRW1000 وون کره جنوبی 32.212 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 10,150,000 200,000
سکه امامی 10,220,000 240,000
نیم سکه 5,100,000 110,000
ربع سکه 2,650,000 0
سکه یک گرمی 1,730,000 10,000
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,505,000 120,000
گرم طلای 18 1,040,000 27,700
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,281.300 6
انس نقره 17.880 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,939 10
//
 
اخراج 9000 نفر در بزرگترین شرکت خدمات نفتی جهان
شنبه ، 27 دی 1393 ، 11:32

شرکت شولومبرگر که بزرگترین ارایه دهنده خدمات مربوط به میادین نفتی در جهان است، به منظور کنترل هزینه‌ها در بحبوحه کاهش قیمت نفت، 9000 شغل یا حدود هفت درصد از نیروی کار خود را حذف می‌کند.

ادامه مطلب...
 
رونمایی از 7 جریان اشتغالزا در بازار کار/سرمایه گذاری نیازمند زیرساخت است
شنبه ، 27 دی 1393 ، 11:20

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در کافه خبر درباره 7 جریان اصلی در حوزه اقتصاد که منتهی به ایجاد شغل می‌شود، توضیح داد.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 27دی
شنبه ، 27 دی 1393 ، 09:20

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
پیشنهادی که دستمزد کارگران را 25 درصد افزایش می‌دهد
پنجشنبه ، 25 دی 1393 ، 10:00

نمایندگان گروه کارگری پیشنهاد ویژه‌ای را به دولت ارائه کرده‌اند که درصورت موافقت دولت با پذیرش سهم خود با توجه به موافقت گروه کارفرمایی با آن، دستمزد سال آینده کارگران را 25 درصد افزایش خواهد داد.

ادامه مطلب...
 
عیدی کارمندان چقدر است؟
پنجشنبه ، 25 دی 1393 ، 09:50

سال جاری رو به پایان است و به زودی هیات وزیران درباره عیدی کارکنان تصمیم گیری می‌کند، اما بعید به نظر می رسد با توجه به شرایط موجود مبلغ آن تفاوت قابل توجهی نسبت به 503 هزار تومان سال گذشته داشته باشد.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 25دی
پنجشنبه ، 25 دی 1393 ، 08:50

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، بورس و ارز در پایان وقت اداری چهارشنبه24 دی ماه 93
چهارشنبه ، 24 دی 1393 ، 15:47
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : چهارشنبه 1393-10-24
ساعت : ۱۶:۰۵ 14 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,450 -70
EUR یورو 40,687 -171
GBP پوند انگليس 52,567 -87
AED درهم امارات متحده عربی 9,371 -19
CAD دلار کانادا 29,061 -78
CNY یوان چين 5,676 -9
TRY ليره ترکيه 15,185 -93
JPY100 یکصد ين ژاپن 297.670 3
INR روپيه هند 548.620 -2
AUD دلار استراليا 28,292 -171
SEK کرون سوئد 4,311 -35
CHF فرانک سوئیس 34,087 -143
NOK کرون نروژ 4,519 12
HKD دلار هنگ کنگ 4,491 -9
MYR رينگيت مالزی 9,575 -24
KWD دينار کويت 118,324 -222
IQD100 يکصد دينار عراق 29.843 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,061.940 0
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 346.040 -1
AZN منات آذربايجان 43,992 -90
AFN افغانی افغانستان 579.670 -1
SAR ريال سعودی 9,250 -19
RUB روبل روسيه 520.780 -1
SGD دلار سنگاپور 26,317 -70
DKK کرون دانمارک 5,504 -21
KRW1000 وون کره جنوبی 32.117 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 9,860,000 -40,000
سکه امامی 9,880,000 -40,000
نیم سکه 4,960,000 -10,000
ربع سکه 2,650,000 -10,000
سکه یک گرمی 1,720,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,370,000 -15,000
گرم طلای 18 1,008,800 -3,500
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,230.900 -2
انس نقره 16.840 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,929 -71
//
 
استخدام های روز- 24 دی 93
چهارشنبه ، 24 دی 1393 ، 15:38

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید ...

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 23 دی 93
چهارشنبه ، 24 دی 1393 ، 15:35

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید ...

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، بورس و ارز در نیمروز چهارشنبه 24 دی ماه 93
چهارشنبه ، 24 دی 1393 ، 11:47
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : چهارشنبه 1393-10-24
ساعت : ۱۲:۱۰ 14 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,430 -90
EUR یورو 40,835 -23
GBP پوند انگليس 52,615 -39
AED درهم امارات متحده عربی 9,365 -25
CAD دلار کانادا 29,040 -99
CNY یوان چين 5,672 -13
TRY ليره ترکيه 15,104 -174
JPY100 یکصد ين ژاپن 297.970 4
INR روپيه هند 548.310 -2
AUD دلار استراليا 28,262 -201
SEK کرون سوئد 4,308 -38
CHF فرانک سوئیس 34,209 -21
NOK کرون نروژ 4,478 -29
HKD دلار هنگ کنگ 4,488 -12
MYR رينگيت مالزی 9,552 -47
KWD دينار کويت 118,334 -212
IQD100 يکصد دينار عراق 29.826 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,061.340 -1
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 345.980 -1
AZN منات آذربايجان 43,967 -115
AFN افغانی افغانستان 579.330 -2
SAR ريال سعودی 9,244 -25
RUB روبل روسيه 519.950 -2
SGD دلار سنگاپور 26,333 -54
DKK کرون دانمارک 5,523 -2
KRW1000 وون کره جنوبی 32.177 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 9,830,000 -70,000
سکه امامی 9,850,000 -70,000
نیم سکه 4,950,000 -20,000
ربع سکه 2,650,000 -10,000
سکه یک گرمی 1,720,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,350,000 -35,000
گرم طلای 18 1,004,200 -8,100
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,228.300 -4
انس نقره 16.730 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 65,929 -71
//
 
قیمت ماست و پنیر در آستانه نصف شدن
چهارشنبه ، 24 دی 1393 ، 11:26

رییس اتحادیه فروشندگان لبنیات گفت: ماست و پنیر در برخی از فروشگاه‌های بزرگ با تخفیف 40 تا 45 درصدی عرضه می‌شوند.

 

علی رجبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: کاهش مصرف محصولات لبنی مدتی است به عنوان یکی از مشکلات مطرح شده که دلیل عمده آن ظاهرا کاهش قدرت خرید مردم است.

 

وی افزود: با توجه به این موضوع،صاحبان این صنایع برای فاسد‌ نشدن محصولات خود برخی از آنها را با تخفیفاتی عرضه می‌کنند که در این میان ماست و پنیر با 40 تا 45 درصد، بیشترین تخفیف را دارند.

 

رییس اتحادیه فروشندگان لبنیات در عین حال بیان کرد: با توجه به این‌که ماست و پنیر از پرمصرف‌ترین لبنیات به‌شمار می‌روند، اعمال تخفیف در این محصولات به دلیل مصرف زیاد آنهاست.

 

رجبی درباره‌ شیر نیز اینگونه گفت که تخفیفی در زمینه‌ عرضه شیر اعمال نمی‌شود چون زمانی‌ که شیر به پایان تاریخ مصرف خود نزدیک شود می‌توان آن را به شیر خشک یا سایر محصولات لبنی تبدیل کرد.

 

رییس اتحادیه فروشندگان لبنیات یادآور شد: تخفیف ویژه در ماست و پنیر در اغلب شرکت‌های مطرح تولید‌کننده این محصولات اعمال شده است.

 
همراه اول، قهرمان صنعت ارتباطات شد
چهارشنبه ، 24 دی 1393 ، 11:25

در مراسم معرفی 100برند ارزشمند بازار ایران، از همراه اول به عنوان تنها برند ارزشمند حوزه ارتباطات تقدیر شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، همزمان با دهمین جشنواره قهرمانان صنعت ایران و در راستای توسعه برندهای ملی، برندهای پیشرو و ارزشمند ایران معرفی شدند و با اهدای لوح و تندیس مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

در این جشنواره که در حال حاضر یکی از معتبرترین جوایزی است که به شرکت‌های موفق ایرانی اهدا می‌شود، یکصد برند ارزشمند کشور معرفی شد و در حوزه ارتباطات، همراه اول ضمن معرفی به عنوان برند برتر، با اهدا لوح و تندیس ویژه مورد تقدیر قرار گرفت.

 

در بخشی از متن لوح تقدیر همراه اول خطاب به صدوقی، مدیرعامل این اپراتور آمده است:« ...درخشش و بالندگی آن مجموعه ارزشمند در دهمین جشنواره قهرمانان صنعت ایران و کسب عنوان «برند ارزشمند ایران» در سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی»، برگ زرین دیگری بر لوح افتخارات و کامیابی فرزندان سرافراز و نوآور این مرز و بوم است».

 

بنا بر اعلام دبیرخانه این جشنواره، در این دوره با بهره‌گیری از مدل‌های معتبر بین‌المللی ارزش‌گذاری برند، از یک روش علمی اما بومی شده استفاده شد و برندها بر اساس یک فرایند دو مرحله‌ای شامل «ارزیابی ارزش ویژه برند بر مبنای دیدگاه مشتری» و «محاسبه ارزش ویژه برند بر مبنای ارزیابی مالی» مورد ارزیابی قرار گرفتند.

 

گفتنی است دهمین جشنواره قهرمانان صنعت ایران، با حمایت و همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزارشد.

 
تصویب اساسنامه جدید مؤسسه اعتباری عسکریه
چهارشنبه ، 24 دی 1393 ، 11:23

مجمع فوق‌العاده صاحبان سهام مؤسسه اعتباری عسکریه با حضور 76 درصد سهامداران برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) و به نقل از روابط عمومی مؤسسه اعتباری عسکریه، سید امین جوادی، مدیرعامل مؤسسه گفت: در جلسه شورای پول و اعتبار، اساسنامه نمونه مؤسسه‌های اعتباری غیربانکی تصویب و برای انجام مراحل قانونی به مؤسسه‌های اعتباری ارسال شده است که این اساسنامه به تصویب اکثریت سهامداران موسسه اعتباری عسکریه رسید.

 

لازم به ذکر است که اساسنامه جدید مؤسسه اعتباری عسکریه در ۱۴۷ ماده تنظیم و تدوین شده است.

 
تحلیل یک استاد اقتصاد از کاهش شدید قیمت نفت
چهارشنبه ، 24 دی 1393 ، 11:19

استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک آمریکا گفت: دولت ایران در حال حاضر با توجه به کاهش قیمت نفت اگر قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد، کمتر ضربه می خورد.

ادامه مطلب...
 
یک هفته تا خداحافظی با بنزین 400 تومانی
چهارشنبه ، 24 دی 1393 ، 11:15

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: با تبدیل بنزین 400 تومانی به 700 تومان از اول بهمن ماه امسال، عرضه بنزین 400 تومانی متوقف می شود.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 24دی
چهارشنبه ، 24 دی 1393 ، 10:52

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
وضعیت طلا، سکه، بورس و ارز در نیمروز سه شنبه23 دی ماه 93
سه شنبه ، 23 دی 1393 ، 11:01
تاریخ و ساعت
روز و ساعت تایخ
امروز : سه شنبه 1393-10-23
ساعت : ۱۲:۰۲ 13 / 01 / 2015
جدول نرخ ارز
ارز آخرین نرخ تغییر لحظه ای
USD دلار آمریکا 34,570 -100
EUR یورو 41,110 8
GBP پوند انگليس 52,603 -169
AED درهم امارات متحده عربی 9,403 -28
CAD دلار کانادا 29,163 -305
CNY یوان چين 5,690 -16
TRY ليره ترکيه 15,320 35
JPY100 یکصد ين ژاپن 295.400 1
INR روپيه هند 551.680 -1
AUD دلار استراليا 28,571 -43
SEK کرون سوئد 4,327 -9
CHF فرانک سوئیس 34,436 3
NOK کرون نروژ 4,499 -34
HKD دلار هنگ کنگ 4,507 -13
MYR رينگيت مالزی 9,600 -114
KWD دينار کويت 118,819 -233
IQD100 يکصد دينار عراق 30.121 0
THB100 يکصد بات تايلند 1,063.560 -2
PKR100 يکصد روپيه پاکستان 347.600 0
AZN منات آذربايجان 44,146 -127
AFN افغانی افغانستان 581.890 -2
SAR ريال سعودی 9,280 -25
RUB روبل روسيه 529.640 -26
SGD دلار سنگاپور 26,419 -65
DKK کرون دانمارک 5,559 0
KRW1000 وون کره جنوبی 32.272 0
جدول قیمت سکه
انواع سکه آخرین نرخ تغییر لحظه ای
سکه بهار آزادی 9,930,000 50,000
سکه امامی 9,940,000 50,000
نیم سکه 4,970,000 20,000
ربع سکه 2,660,000 0
سکه یک گرمی 1,720,000 0
جدول قیمت طلا
طلا در ایران آخرین نرخ تغییر لحظه ای
مثقال طلا(مظنه) 4,405,000 25,000
گرم طلای 18 1,016,900 5,800
جدول قیمت طلای جهانی
بازار جهانی نرخ (دلار) تغییر لحظه ای
انس طلا 1,242.400 7
انس نقره 17.040 0
جدول بورس
بورس آخرین نرخ تغییر لحظه ای
بورس تهران 66,000 487
//
 
سامسونگ گلکسی A7 با بدنه تمام فلزی!
سه شنبه ، 23 دی 1393 ، 10:37

سامسونگ رسما جدیدترین عضو از سری گوشی‌های هوشمند تمام فلزی «گلکسی ای» (Galaxy A) را معرفی کرد.

ادامه مطلب...
 
بهترین گوشی‌های اندرویدی 2014 از دید بنچمارک آنتوتو
سه شنبه ، 23 دی 1393 ، 10:24

بنچمارک آنتوتو 10 گوشی برتر اندرویدی تست شده سال 2014 را منتشر کرد. آخرین پرچمدار میزو جایگاه نخست را به خود اختصاص داده و گلکسی S5 نیز آخرین جایگاه را بدست آورده است.

ادامه مطلب...
 
نسل جدید سینمای خانگی سامسونگ با نام ساندبار به بازار آمد
سه شنبه ، 23 دی 1393 ، 10:13

نسل جدید سینماهای خانگی سامسونگ برای اولین بار وارد بازار ایران می‌شود. این محصول که ساندبار (Soundbar) نام دارد، با امکانات ویژه و منحصر‌به‌فرد در چهار مدل مختلف، به جمع خانواده‌های ایرانی راه پیدا می‌کند. مدل‌های میانی و لوکس این محصول با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، قادر به پخش صدا در دو جهت افقی و عمودی، به طور هم‌زمان است که در نتیجه صدایی‌ طبیعی و فراگیر، مانند آنچه در طبیعت اتفاق می‌افتد را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

ادامه مطلب...
 
نگاهی به بلندگو های جدید ۳۶۰ درجه سامسونگ
سه شنبه ، 23 دی 1393 ، 09:45

سامسونگ مدت‌زمان زیادی است که روی طراحی محصولات خود تمرکز کرده است.  به همین خاطر شاید دیدن بلندگوی جدید سامسونگ با ظاهری جدید و فناوری جدیدتر چندان مایه تعجب و شگفتی نیست.

ادامه مطلب...
 
USB Type-C: تنها کالای معرفی شده در نمایشگاه ۲۰۱۵ CES که همه از آن استفاده خواهیم کرد
سه شنبه ، 23 دی 1393 ، 09:02

شاید بسیاری از کالاهایی که این روزها خبر معرفی آنها در نمایشگاه CES را دنبال می‌کنیم و با دیدن آنها لب به تحسین می‌گشائیم را هیچ وقت در زندگیمان استفاده نکنیم. به هر حال بسیاری از آنها برای دسته خاصی از کاربردها یا دسته خاصی از افراد با علائق و نیازمندی‌های خاص طراحی شده‌اند و شاید هیچ زمانی به کار ما نیایند.

ادامه مطلب...
 
بانکی: پیشخوان روزنامه های اقتصادی امروز، 23دی
سه شنبه ، 23 دی 1393 ، 08:34

صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور امروز به این مسائل می‌پردازد.

ادامه مطلب...
 
تحلیل تکنیکال نماد گروه بهمن
دوشنبه ، 22 دی 1393 ، 20:07

تحلیل تکنیکال نماد گروه بهمن را مشاهده می کنید.

ادامه مطلب...
 
اطلاعیه های مهم کدال در بازار بورس مورخه 22 دی 93
دوشنبه ، 22 دی 1393 ، 20:00

طبق پیش بینی که شرکت برای سال مالی منتهی به 29/12/93 داشته ؛ سود هر سهم با سرمایه ای معادل 300 میلیارد ریال به مبلغ 2.118 ریال اعلام شده است که در مقایسه با پیش بینی قبلی تعدیلی نداشته است.طی دوره 9 ماهه منتهی به 30/9/93 ؛ حدود 75 درصد این رقم پوشش داده شده است.سود نقدی پیشنهادی به مبلغ 1.906 ریال (90 درصد سود هر سهم ) می باشد.

ادامه مطلب...
 
تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز 22 دی ماه و پیش بینی بازار فردا
دوشنبه ، 22 دی 1393 ، 19:54

تحلیل اختصاصی از بازار بورس امروز و پیش‌‍بینی بازار فردا را می‌خوانید.

ادامه مطلب...
 
استخدام های روز- 22 دی 93
دوشنبه ، 22 دی 1393 ، 15:55

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید ...

ادامه مطلب...
 
ورق بورس برگشت
دوشنبه ، 22 دی 1393 ، 12:30

بورس تهران بعد از 12 روز روند ریزشی، امروز پا روی ترمز گذاشت و رنگ سبز خود را مجددا به اهالی تالار شیشه ای نشان داد.

ادامه مطلب...
 
تاثیر گوشی های بالارده در سهم بازار سیستم عامل ها
دوشنبه ، 22 دی 1393 ، 12:24

یانکی دات آی آر: آمارهای جدید کانتر نشان می‌دهد که گوشی‌های بالارده همچنان می‌توانند تأثیر بالایی در سهم سیستم عامل‌ها داشته باشند. البته مادامی که اپل این بازار را در قبضه خود داشته باشد.
تحلیلگران بسیاری صعود حیرت انگیز اندروید در بازار و به خصوص بازارهای در حال توسعه را به عنوان آغاز سیر نزولی iOS اپل تفسیر می‌کردند، اما به نظر این اتفاق حداقل در زمانی نزدیک اتفاق نخواهد افتاد.

آغاز فروش آیفون 6 توانسته تأثیر چشمگیری در میزان سهم اندروید در بازار داشته باشد. اطلاعات جدید منتشر شده از سوی مؤسسه Kantar از کاهش سهم اندروید در بازار گوشی‌های هوشمند برای نخستین بار از سال 2013 خبر می‌دهد.

اطلاعات کانتر نشان می‌دهد که سهم اندروید در بازار گوشی‌های هوشمند، نزولی 2 درصدی را در آمریکا تجربه کرده است. گزارش جدید این مؤسسه تحقیقات آماری، سه ماه قبل از دسامبر را پوشش می‌دهد. آیفون 6 اپل در 19 سپتامبر به بازار وارد شد، بنابراین این گزارش زمان ارائه گوشی جدید اپل در بازار را نیز شامل می‌شود و می‌تواند درک دقیق‌تری از تأثیر آیفون 6 در بازار را نمایان کند.

این اطلاعات نشان می‌دهد که سهم اندروید در بازار آمریکا از 50.4 درصد سه ماهه منتهی به نوامبر 2013 به 48.5 درصد نسبت به سه ماهه مشابه سال 2014 نزول پیدا کرده است. آخرین باری که سهم اندروید در بازار آمریکا کاهش پیدا کرده بود، به سپتامبر 2013 باز می‌گردد.

این کاهش در قاره اروپا هنوز خود را بیشتر نشان می‌دهد. اطلاعات جمع آوری شده از بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا نمایانگر کاهش 3.2 درصدی سهم اندروید و رسیدن آن به 69.9 درصد دارد.

البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که آیفون 6 نخستین اسمارت فون کاملا جدید اپل از سال 2012 است. اطلاعات قبل از ورود این گوشی به بازار نشان می‌داد که مشتریان تمایل بالایی به خرید این گوشی خواهند داشت و پیشبینی پرفروش‌ترین سه ماهه اپل در زمان ارائه آیفون 6 چندان دشوار نبود. بنابراین شاید از جهاتی نتوان این آمار را نشانه ای از نزول همیشگی و دائم اندروید دانست.

اما به هر صورت کاهش سهم اتفاق خوشایندی برای اندروید تحلیل نمی‌شود. به خصوص در زمانی که مدل کسب و کار بر روی جذب یکباره و به تعداد بالای مشتری در بازار باشد؛ سیاستی که گوگل در ارائه اندروید پیش گرفته است.

کاهش سهم اندروید از سوی دیگر خبر بدی برای رقیب سنتی اپل یعنی سامسونگ نیز محسوب می‌شود. یکی از مدیران سامسونگ در ماه اکتبر گفته بود که "نتایج فروش اسمارت فون های بالارده ضعیف بوده است." اتفاقی که سبب شده سامسونگ را از تمرکز بیش از حد بر روی گوشی‌های بالارده، به گوشی‌های میان‌رده بکشاند.

نکته بسیار قابل توجه و غافلگیرکننده گزارش کانتر این است که گوشی‌های بالارده همچنان می‌توانند تأثیر بالایی در سهم بازار داشته باشند؛ البته مادامی که اپل این بازار را در اختیار داشته باشد.

شرکت‌هایی چون شیائومی بدون شک با تولید گوشی‌های ارزان قیمت و سخت افزار عالی، بازار اسمارت فون را تکان داده و خواهند داد و به نظر اپل همچنان به نفوذ خود در بازار گوشی‌های گران قیمت ادامه خواهد داد.

از طرف دیگر اسمارت فون های ارزان قیمت اندرویدی به هسته مرکزی سهم اندروید در بازار تبدیل شده‌اند. اطلاعات کانتر نیز با سهم 69.9 درصدی اندروید در اروپا و 80.4 درصدی در چین تا حد بسیاری مؤید همین واقعیت است.

منبع: دیجی کالا

 
سرویس جدید ترجمه آنی صوتی گوگل منتشر می‌شود
دوشنبه ، 22 دی 1393 ، 12:21

آپدیت بعدی گوگل برای Google Translate، بانکی دات آی آر: توانایی آن در ترجمه صوتی را به بالاترین حد ممکن خواهد رساند. گفته می‌شود این اتفاق به دلیل رقابت با سیستم ترجمه آنی مایکروسافت در اسکایپ می‌باشد.
به گزارش دیجی کالا، ماه گذشته مایکروسافت از سیستم ترجمه آنی صوتی برای اسکایپ رونمایی کرد. حالا شنیده می‌شود که گوگل نیز در آینده ای نزدیک، سرویس مشابهی را راه اندازی خواهد کرد.

روزنامه نیویورک تایمز خبر داده که گوگل به زودی آپدیت جدیدی برای اپلیکیشن Google Translate منتشر خواهد کرد. این آپدیت توانایی تشخیص اتوماتیک صوت، تبدیل آن به متن و سپس ترجمه آن را به این اپلیکیشن اضافه خواهد کرد.

البته این اپلیکیشن در حال حاضر نیز چنین قابلیتی را در خود دارد، با این حال گفته شده که آپدیت جدید توانایی بسیار بیشتری به این اپلیکیشن پرکاربرد اضافه خواهد کرد. گوگل در جولای 2013 نیز گفته بود که ورژن بعدی این اپلیکیشن قادر خواهد بود "بدون وقفه" و با "کیفیت فوق العاده"، عملیات ترجمه را انجام دهد.

گفته شده که گوگل برای جلوگیری از جاسوسی از اپلیکیشن ترجمه خود، قابلیت‌های جدیدی چون تبدیل یک جمله به چند تکه و ترجمه آن را پیشبینی کرده است.

نیویورک تایمز می‌گوید که گوگل سرویس دیگری را نیز ارائه خواهد کرد که افراد می‌توانند در صورت حضور در یک کشور خارجی، گوشی خود را بر روی یک علامت راهنمایی رانندگی بگیرند و فرآیند ترجمه آن انجام شود.

اشاره نیویورک تایمز احتمالا به اپلیکیشن مشهور Word Lens بازمی‌گردد که در می 2014 توسط گوگل خریداری شد.

 
گوشی‌های ویندوزفونی جدید سامسونگ
دوشنبه ، 22 دی 1393 ، 12:13

بانکی دات آی آر: سامسونگ قصد دارد در صورت رفع مشکلات مربوط به استفاده از پتنت های اندرویدی مایکروسافت، دستگاه‌های ویندزوفونی ارزان قیمت وارد بازار کند.
آخرین تلاش سامسونگ در فروش دستگاه‌های ویندوزفون 8 به ATIV SE بازمی‌گردد؛ اسمارت فونی که به شکل اختصاصی از سوی اپراتور ورایزن آمریکا در سال گذشته وارد بازار شد. از آن زمان تاکنون سامسونگ گوشی ویندوزفونی جدیدی به بازار ارائه نکرده است. اما حالا شنیده شده که این کمپانی کره ای به انتشار دستگاه‌های جدید ویندوزفونی علاقمند شده است.

وبسایت معتبر Korea Times خبر داده که سامسونگ در حال اجرای یک "برنامه آزمایشی" برای تست پایداری ویندوزفون 8.1 است. اما به نظر ارائه این گوشی‌ها توسط سامسونگ منوط به رفع مشکلات مربوط به حق استفاده از پتنت های اندرویدی مایکروسافت می‌باشد.

اگر دو کمپانی بتوانند بر سر یک توافق دائمی به توافق برسند، پیشبینی می‌شود که نخستین دستگاه‌های جدید ویندوزفونی سامسونگ در همین پاییز و احتمالا با سیستم عامل ویندوز 10 وارد بازار شود.

هنوز مشخص نیست که آیا سامسونگ قصد دارد چون اقدام اچ‌تی‌سی در تولید ورژن ویندوزفونی وان M8، گوشی‌های مشهور خود را به ویندوزفون مجهز کند یا خیر، اما منبع Korea Times می‌گوید که تمرکز کنونی سامسونگ بر روی گوشی "ارزان قیمت" خواهد بود.

پیشبینی می‌شود که اقدام سامسونگ در ارائه گوشی‌های ویندوزفونی مشابه با برنامه سامسونگ برای تایزن باشد.

سامسونگ تلاش‌های بسیاری جهت ارائه دستگاه‌های بیشتر با سیستم عامل اختصاصی اختصاصی خود، تایزن داشته است. این تلاش‌ها حتی گاه سبب آزردگی گوگل از کنارگذاشتن اندروید نیز شده است. سامسونگ در نهایت تصمیم گرفته که سیستم عامل اندروید را همچنان به عنوان پلتفرم مرکزی خود حفظ کند و تایزن را در دستگاه‌های پایین‌رده و گجت‌های پوشیدنی به کار گیرد.

از سوی دیگر ارائه گوشی‌های میان‌رده و پایین‌رده ویندوزفونی توسط مایکروسافت در سال گذشته می‌تواند نشانه بارز دیگری بر ارائه گوشی‌های ارزان قیمت ویندوزفونی (به معنای میان‌رده و پایین‌رده) توسط سامسونگ باشد.

مایکروسافت به رشد و افزایش نفوذ ویندوزفون می‌اندیشد و در این راه بزرگ‌ترین فروشنده اسمارت فون در دنیا می‌تواند این وظیفه را بر عهده بگیرد. بنابراین پیشبینی کنارگذاشتن جر و بحث‌های حقوقی میان دو شرکت چندان دشوار نخواهد بود.

منبع: دیجی کالا

 
فناوری‌های جذابی که در CES 2015 معرفی شدند
دوشنبه ، 22 دی 1393 ، 12:06

بانکی دات آی آر: نمایشگاه امسال بیشتر به شرکت های کوچک و شناخته نشده تعلق داشت. شرکت هایی که با ابداعات جالبشان باعث شگفتی بازدیدکنندگان شده بودند. در اینجا به تعدادی از این تکنولوژی های جدید و جذاب که به تازگی معرفی شده اند می پردازیم.
Alcohoot

این وسیله برای پدر و مادرهایی که می خواهند از نوشیدن الکل توسط فرزندانشان اطلاع پیدا کنند بسیار کاربردی است. این وسیله را در مقابل دهان شخص قرار داده و دستگاه با آنالیز تنفس اطلاعات دقیقی از میزان الکل در بدن فرد موردنظر را نمایش می دهد. همراه با این دیوایس اپلیکیشن اندروید و iOS آنالیز هم به خریدار ارائه می‌شود.

Binatone smart collar

شرکت BINATONE از یک گردنبند هوشمند برای حیوانات خانگی پرده برداری کرد که با بستن آن به دور گردن حیوان خانگی تان می توانید از راه دور کنترل کاملی از سلامت و موقعیت دقیق اش به دست آورید. این دستگاه از طریق ارتباطات جی پی اس و وای فای برای ارتباط با گوشی هوشمند شما استفاده می کند و با هربار شارژ تا ۲هفته روشن می ماند


D-Link AC3200 Ultra Wi-Fi router

روتر دی لینک به همراه ۶ آنتن که بر روی دو باند ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز فعالیت می کند و سرعتی برابر با ۱۳۰۰ مگابیت بر ثانیه را می تواند انتقال دهد.

Drones

درون ها و یا همان هواپیماهای بدون سرنشین هم در نمایشگاه امسال توجه بسیاری را به خود جلب کردند. یک درون خیلی بزرگ را در تصویر زیر مشاهده می کنید که در حال پرواز در نمایشگاه CES 2015 بوده و توسط شرکت چینی DJI معرفی شده است.

Ericsson’s new wireless technology

تکنولوژی جدید شرکت اریکسون که به افزایش سرعت وایرلس و کارهایی مانند استریم ویدئو بر روی گوشی های هوشمند کمک زیادی می کند.

Future Robot

طراحی روبات ها به طور شگفت انگیزی در حال پیشرفت است و مطمئنا آینده ی علم و تکنولوژی با ربات های هوشمند در هم آمیخته شده است. ربات زیر توسط یک کمپانی کره ای در نمایشگاه CES 2015 رونمایی شد که از طریق شناسایی صورت صاحبش با او ارتباط برقرار کرده و حتی خوشحال و یا عصبانی بودن صاحبش را هم درک می کند.

Guess Connect watches

کمپانی GUESS یکی از پیشتازان صنعت ساعت سازی به حساب می آید و در نمایشگاه امسال به معرفی یک ساعت هوشمند پرداخته که علاوه بر زیبایی خاص و شیک بودن نقش یک دستیار کامل را برایتان ایفا می کند. یک ال ای دی کوچک برای خواندن پیام ها , میکروفون برای دادن دستورات صوتی و اسپیکر برای پاسخ دادن به تماس هایتان. این ساعت با گوشی های اندرویدی و مبتنی بر آی او اس سازگار است.

HP Sprout workstation

کامپیوتر هوشمند HP که مجهز به یک دوربین و چند حسگر قوی برای اسکن حرکات دست شماست. این کامپیوتر برای طراحان گرافیک و عکاسان بسیار کاربدی بوده و با قیمت ۱۹۰۰ دلار به فروش می رسد.

HP’s futuristic Zvr display

با استفاده از این نمایشگر سه بعدی که توسط شرکت HP ساخته شده و عینک مخصوصش می توانید طراحی هایی که انجام می دهید را به صورت سه بعدی شده ببینید. برای آرشیتکت ها و معماران مورد استفاده قرار می گیرد و هنوز قیمتی برایش در نظر گرفته نشده است.

Motix

شاید بارها برایتان پیش آمده که از تایپ کردن و جابجایی مداوم دستانتان خسته شده باشد ولی حالا با یک ابزاری آشنا می شویم که این مشکل را حل کرده. کافیست مچ دستانتان را در وسط کیبورد قرار داده و فقط انگشتانتان را حرکت دهید. در این تکنولوژی از یک دوربین و تعدادی حسگر برای شناسایی حالت دقیق انگشتانتان استفاده می شود.البته استفاده از این ابزار نیاز به کمی تمرین دارد.

New old tech

یکی از عکس های جالب نمایشگاه امسال مربوط به یک دستگاه تایپ قدیمی است که در زیر می بینید. درسته که تکنولوژی این دستگاه بسیار قدیمی است ولی در زمان خودش یکی از بهترین ها محسوب می شده. این دستگاه در غرفه ی شرکت مارتین هووارد قرار گرفت که معمولا برای دیوایس های آی او اس کیبورد بی سیم طراحی می کنند.


ODG consumer smartglasses

عینک هوشمندی که به شکل یک عینک آفتابی برای مصرف روزانه طراحی شده و توسط یک پردازشگر کوالکام اسنپدراگون ۸۰۵ کنترل می شود. این عینک مجهز به ذزه بین , شتاب سنج , مغناطیس سنج , ژیروسکوپ و صفحه نمایش HD می باشد و با دوربین اتوفوکوس و سیستم صوتی استریو و سیستم های ارتباطی بلوتوث,جی پی اس و وای فای به یک دیوایس پوشیدنی کامل تبدیل شده است.

Nobel 1.0 3D printer

پرینتر سه بعدی نوبل به شما قابلیت طراحی و ایجاد اجسامی در ابعاد فوق العاده ریز را می دهد و شروع قیمت این دستگاه از ۱۵۰۰ دلار می باشد .

PowerCube

گاهی مشکلات به نظر ساده می توانند تا اندازه ی زیادی آزاردهنده باشند. فرض کنید در محل کارتان از ابزارهای الکترونیکی زیادی استفاده می کنید و نیاز به پریزهای زیادی دارید و جز ۲یا۳ پریز چیز دیگری در اختیار ندارید. شرکت ALLOCACOC آمده تا این مشکل را برای همیشه حل کند. مکعب های رنگارنگی که به تعداد نامحدودی پریز برق در اختیارتان قرار می دهد و هرچقدر که بخواهید می توانید تعدادشان را افزایش دهید .


Quitbit

فندکی هوشمند که به یک نمایشگر مجهز گردیده تا به صاحبش آمار دقیقی از تعداد سیگاری که کشیده ارائه نماید. این فندک برای افراد سیگاری که می خواهند سیگار را ترک کنند بسیار مفید بوده و با قیمت ۹۹ دلار به فروش می رسد.

Virtual clothing

یکی از جذاب ترین ابزاری که در نمایشگاه امسال معرفی شد این نمایشگر هوشمند از توشیبا بوده که به شکل یک آینه ساخته شده است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که می خواهید لباس های مختلفی را پرو کنید ولی کار سختی به نظر برسد. حالا با این تکنولوژی فقط لباس مورد نظر را انتخاب کرده و در مقابل این نمایشگر قرار بگیرید.

Ultrahaptics

در اینجا با یک تکنولوژی جدید در لپ تاپ ها آشنا می شویم که باعث می شود با دستتان بتوانید اشیای داخل کامپیوتر را لمس کنید و یک نوع تعامل بین دنیای واقعی و مجازی برقرار می کند. در این تکنولوژی از ابزار پوشیدنی و یا دستکش و حلقه خبری نیست و فقط کافیست دستتان را در بالای ابزاری که برای این کار ساخته شده نگه دارید تا سیستم دستتان را شناسایی کند.

Venture 30 Recharger

این دستگاه زیبا یک پاور بانک و یا همان شارژر همراه است که از یک پنل خورشیدی برای شارژ خودش استفاده می کند. این شارژر از شرکت GOALZERO معرفی شده و ضد آب می باشد. دارای ۷۸۰۰ MAH ظرفیت بوده و از فوریه با قیمت ۱۰۰ دلار به فروش می رسد.

XOEye Technologies

عینک هوشمندی که مجهز به یک دوربین و حسگر بوده و برای فروشندگان طراحی شده است. با استفاده از این عینک می توانید بارکد ها را بخوانید و یا آمار دقیقی از اجناس فروش رفته و یا برگشتی بدست آورید.

YotaPhone2

این گوشی هوشمند از یک نمایشگر رنگی در جلو و یک نمایشگر E-INK در پشت بهره می برد که وجه تمایزش با سایر گوشی ها محسوب می شود. با نمایشگری که در پشت قرار گرفته شما می توانید از پیش بینی آب و هوا,خواندن پیام ها و مناسبت های روزانه باخبر شده و یا تماسی با دوستانتان برقرار کنید. با یک بار شارژ می توان تا ۶ روز از این نمایشگر استفاده کرد.

Zolt Laptop Charger Plus

کوچکترین شارژر لپ تاپ موجود در دنیا که به صورت همزمان دو دیوایس دیگر را هم می تواند شارژ کند و قیمت پایه ی آن برابر با ۸۰دلار می باشد.

 
مطالب بیشتر...
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر

افراد حاضر

ما 945 مهمان آنلاین داریم