بنر

۱۹ راه حـل برای اینکه کمتر خرج کنید

چهارشنبه ، 18 مرداد 1391 ، 07:43

 

پول که علف خرس نیست! علف خرس هم که باشد باز راحت نیست هر دوره کلی پول بی‌زبان را برای تغذیه، تلویزیون، یخچال، لباسشویی و کلی وسیله برقی دیگر خرج کنید؛ آن هم در این شرایط بی‌یارانگی و قبض‌هایی که سر به‌فلک می‌کشند.

برق را با هیچ‌چیز دیگری نمی‌شود جایگزین کرد ولی می‌شود سراغ راه‌حل‌های ساده‌ای رفت که مصرف برق را کاهش می‌دهند. نگران نباشید، نمی‌خواهیم نصیحتتان کنیم که لامپ‌های اضافه را خاموش کرده یا وسایل برقی را کمتر روشن کنید. بلکه با چند ترفند ساده قیمت برق مصرفی خود را کاهش دهید و با خیال راحت هر وسیله‌ای که می‌خواهید، استفاده کنید.

 

 

۱. برای اینکه مد روز باشید از پرده‌های بسیار ضخیم و چند لایه استفاده نکنید که مجبور شوید برای روشنایی خانه حتی روز‌ها هم چراغ روشن کنید.

۲. جلوی درز‌ها را بگیرید. فکر نکنید بستن درز‌ها و جلوگیری از هدر رفتن هوای داخل خانه فقط در فصل زمستان فایده دارد، بلکه در تابستان زمانی که هوای بیرون گرم است، نفوذ هوای گرم بیرون به داخل باعث می‌شود نیاز بیشتری به کولر داشته باشید.

۳. یخچال یک پنجم هزینه برق را به خود اختصاص می‌دهد، بنابراین استفاده مناسب از یخچال بهترین راه کاهش هزینه برق محسوب می‌شود. مثلا سعی کنید در یخچال و فریزر را بی‌مورد باز و بسته نکنید. برای قرار‌دادن باقی مانده غذا‌ها در یخچال صبر کنید تا کاملا در هوای بیرون خنک شوند. هرگز غذاهای داغ را در یخچال قرار ندهید. یخچال و فریزر را با فواصل کوتاه تمیز کنید. هنگام خرید به بر چسب انرژی روی یخچال دقت کنید.

۴. وسیله پر مصرف دیگر در خانه‌ها ماشین لباسشویی است. سعی کنید در زمان و با اندازه مناسب از آن استفاده کنید. زمان اوج مصرف برق یعنی وقت غروب آفتاب مصرف برق بیش از زمان‌های دیگر است، بنابراین درصورت امکان در این زمان‌ها از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. اگر شاغل هستید و زمان زیادی را در منزل نیستید می‌توانید ماشین لباسشویی را به اندازه حجمش از لباس پر‌کرده و آخر شب هنگام خواب آن را روشن کرده یا صبح ۲‌ساعت قبل از خروج از خانه آن را روشن کنید. مجبور نیستید برای اینکه زود‌تر لباس‌ها خشک شوند چندین دور از خشک‌کن استفاده کنید. لباس‌ها با کمی قرار گرفتن در برابر هوای آزاد خشک می‌شوند.

۵. دقت کنید هنگام خرید، ماشینی را انتخاب کنید که ۲ خروجی آب گرم و سرد داشته باشد. این کار کمک می‌کند در مصرف انرژی ماشین بیشترین صرفه‌جویی صورت بگیرد. برخی از انواع ماشین‌ها مجهز به برنامه‌های شست‌وشوی اقتصادی هستند. درزمان خرید دقت کنید متناسب با جمعیت خانواده ماشین لباسشویی موردنظرتان را بخرید. یک خانواده ۴‌نفره نیازی به ماشین لباسشویی ۸‌کیلویی ندارد بلکه یک ماشین ۵ یا ۶کیلویی کفایت می‌کند.

۶. برخی از لوازم به ظاهر کوچک مصرف برقشان بسیار بیش‌از یخچال و ماشین‌لباسشویی است. مثلا قاب عکس‌های دیجیتالی برقی، دو برابر یک یخچال معمولی برق مصرف می‌کنند.

۷. شارژر‌ها و آداپتور‌ها اگر همیشه به برق باشند بسیار پر مصرف خواهند بود در حالی که در حالت معمول تنها ۷ تا ۱۰وات برق مصرف می‌کنند.

۸. یکی دیگر از آفت‌های اسراف برق در خانه «استند بای» نگه داشتن وسایل برقی است چون در این حالت، اینگونه وسایل، بیشتر برق مصرف می‌کنند.

۹. روی کولرهای آبی را سایبان خنک بگذارید و پوشال آن‌ها را هر سال تعویض کنید. در کولر‌های گازی هم سالی یک بار فیلتر‌ها را بازبینی کنید.

۱۰. شما می‌توانید با توجه به تغییرات فصل، تغییراتی در سیستم ایجاد کنید تا بازده بیشتر و مصرف کمتر داشته باشید. سیستم‌های مدیریت ساختمان را به اختصار «BMS» می‌خوانند که می‌توانند ساعت و دوره استفاده از وسایل برقی را تنظیم کرده و مصرف را کاهش دهند. این سیستم‌ها ۱۰‌تا ۳۰‌درصد مصرف انرژی را کمتر می‌کنند.

۱۱. لامپ‌های رشته‌ای را با لامپ‌های کم‌مصرف تعویض کنید. مصرف برق در این نوع لامپ‌ها بسیار کمتر از لامپ‌های رشته‌ای است. لامپ‌های مهتابی هم مصرف برق کمتری دارند.

۱۲. هنگام خرید مانیتور و تلویزیون هم این نکته را در نظر بگیرید که انواع LED و LCD بهترین نوع از نظر مصرف انرژی هستند و تلویزیون‌های پلاسما بیشترین مصرف انرژی را دارند.

۱۳. لامپ‌های LEDانتخاب بهینه‌ای هستند که هم مصرف کمتری دارند و هم تأخیر در روشن شدن و چشمک زدن ندارند.

۱۴. اگر در حال ساخت خانه هستید حتما از عایق کاری دیوار‌ها و سیستم‌های هوشمند نظیر «BMS» استفاده کنید. سیستم‌های جدید به سادگی و بدون نیاز به سیم‌کشی می‌توانند روی کامپیوترهای خانگی نصب شوند. در این سیستم‌ها می‌توان با درنظر گرفتن میزان لازم روشنایی و گرما در روز مصرف انرژی را بسیار محدود‌تر کرد.

۱۵. اگر به در و پنجره‌هایتان در طول روز به‌خصوص در تابستان نور مستقیم خورشید می‌تابد از سایبان برایشان استفاده کنید. سایبان‌های تزیینی بسیار زیبایی در بازار موجود است.

۱۶. اگر در خانه از رنگ‌های روشن استفاده کنید، باعث می‌شود در مصرف برق صرفه‌جویی شود چون دیر‌تر به روشن‌کردن لامپ نیاز خواهید داشت.

۱۷. این سیستم‌ها به ۲ صورت کنترل روشنایی و کنترل گرمایش و سرمایش کاربرد دارند. بعضی روش‌ها و تکنیک‌های مدیریت روشنایی یا روشنایی هوشمند عبارتند از: استفاده از تکنیک تشخیص حضور افراد (PresenceDetection)، بهره‌گیری از ظرفیت نور طبیعی روز (Day Light Harvesting) و کنترل روشنایی براساس زمان‌بندی (Time Base Control).

۱۸. برای استفاده از این نوع سیستم‌ها لازم نیست حتما ساختمان شما نو و تازه‌ساز باشد. می‌توانید در هر ساختمانی که زندگی می‌کنید تجهیزات هوشمند را در موتورخانه، راهرو‌ها و در ورودی آپارتمان‌ها یا داخل واحد‌ها نصب کرده و ۳۰ تا‌۵۰درصد در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

۱۹. اصلا ضرورتی ندارد که تمام طول شب راهروهای آپارتمان شما روشن باشند. برای کنترل این حالت می‌توان از حسگرهای تشخیص حضور افراد استفاده کنید و حتی از این امکان می‌توان در اتاق کودکان هم که مرتب لامپ‌هایش روشن می‌ماند استفاده کرد. استفاده از این‌نوع امکانات، هزینه اولیه چندانی نخواهد داشت و با کمی همکاری اهالی ساختمان می‌توان با کمترین هزینه اینگونه سیستم‌ها را در منازل مسکونی و آپارتمان‌ها نصب کرد.

پربازدید ترین های بانکی:

*****************

► با بانوی اول رستوران های ایران آشنا شوید
در قاب تصویر/ اولین عکس های مریخ نورد کنجکاوی و خوشحالی ناسا ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر