بنر

با دانستن این نکته ها شما هم می توانید وام بگیرید

چهارشنبه ، 1 شهریور 1391 ، 07:34

وام گرفتن برای خیلی ها گذشتن از هفت خان رستم است و فکر می کنند به دردسرش نمی ارزد. اصلا آنقدر از پیچ و خم های آن می ترسند که ترجیح می دهند وارد گود نشوند و عطای این تسهیلات را به لقایش ببخشند. اما با همه اینها وقتی یک بحران مالی پیش می آید اولین گزینه ای که به ذهن هر کسی می رسد وام گرفتن است؛ حتی اگر لازم باشد از ۷۰خان رستم بگذرد.

البته تسهیلات ریالی یا همان وام ها انواع متنوعی دارند و هریک از بانک های خصوصی یا دولتی به فراخور نوع فعالیت شان، وام های مخصوصی دارند مثلا بانک مسکن تسهیلاتی برای خرید یا ساخت مسکن ارائه می دهد و بانک کشاورزی به فعالیت هایی وام می دهد که به پیشرفت صنعت کشاورزی کمک می کند. در این میان وام هایی هم هستند که طبق بخشنامه بانک مرکزی در تمام بانک های دولتی می شود دنبالشان رفت.● قرض الحسنه ازدواج

عروس و دامادها! سرتان بی کلاه نماند

 

این وام فقط به عروس و دامادهایی داده می شود که بیش از یک سال از تاریخ ازدواج آنها نگذشته باشد. کسانی هم که برای بار دوم ازدواج می کنند نمی توانند از وام ازدواج استفاده کنند. متقاضی دریافت این وام باید مقیم محل باشد و در محدوده شعبه مورد نظر زندگی کند. باید در همان شعبه حساب پس انداز قرض الحسنه افتتاح کنید و سن شما کمتر از ۱۸ سال تمام نباشد. مبلغ تسهیلات هم حداکثر ۳۰ میلیون ریال، برای هریک از زوجین است مشروط بر اینکه متقاضی قادر به پرداخت اقساط باشد. مدت بازپرداخت این وام حداکثر ۳ سال یعنی ۳۶ ماه و نرخ کارمزد مثل تمام وام های قرض الحسنه ۴درصد است.

دفترچه حساب پس انداز با مانده حساب، اصل و کپی صفحات اول و دوم شناسنامه عروس و داماد و کارت ملی شان، اصل و کپی صفحات اول تا پنجم سند ازدواج، ۲عدد تمبر مالیاتی که باید از بانک تهیه شود و معرفی ضامن معتبر و مورد قبول بانک از مدارک لازم برای این وام است. ضامن هم باید اصل و تصویر شناسنامه، کارت ملی و فیش حقوقی همراه داشته باشد.

● قرض الحسنه ضروری

فقط برای شرایط اضطرار


ضروری یعنی چیزهایی مثل تعمیر و تامین مسکن، درمان بیماری یا رفع احتیاجات ضروری. البته وام تامین مسکن به معنی وام خرید مسکن نیست؛ بلکه به معنی تامین کمک هزینه برای رهن مسکن است؛ مشکلی که خیلی ها با آن دست و پنجه نرم می کنند. البته خیلی هم دلتان را صابون نزنید. مبلغ این وام های قرض الحسنه بین ۵ تا حداکثر ۱۰ میلیون ریال است. بازپرداخت آن هم ۲ساله و با نرخ کارمزد ۴ درصد است.

● جعاله تعمیرات مسکن

با سند یا بی سند همه می تواننداین وام هم برای تعمیر مسکن دارای سند شش دانگ است و هم برای تعمیر مسکن بی سند. اگر منزلتان احتیاج به تعمیرات جزئی دارد و می خواهید وام تعمیرات بگیرید ولی سندتان قولنامه ای است یا به هر دلیل مشکل دارد، باز هم می توانید از این تسهیلات بهره مند شوید. برای دریافت این وام اول از همه باید در محدوده شعبه مورد نظر ساکن باشید و در همان شعبه حساب پس انداز قرض الحسنه باز کنید. اولویت هم با کسانی است که بیش از یک سال سابقه افتتاح حساب فعال دارند؛ البته سن تان نباید کمتر از ۱۸ سال باشد. مبلغ تسهیلات حداکثر ۱۰ میلیون ریال است و در اقساط ۳۶ ماهه با سود ۱۴ درصد باید پرداخت شود. البته این سقف برای دارندگان سند شش دانگ به ۱۴میلیون ریال می رسد و می توانید امیدوار باشید که این وام به زودی تا سقف ۵۰ میلیون ریال هم افزایش پیدا کند. ضمن اینکه بازپرداخت آن ۶۰ ماهه یعنی ۵ ساله می شود. اصل و کپی تمامی اسناد مالکیت منزل یا آپارتمان از قبیل قولنامه، قبوض آب، برق و گاز را هم فراموش نکنید.

● تسهیلات خرید لوازم منزل یا کالاهای اساسی

قابل توجه خانم ها

اگر قصد خرید هرگونه لوازم منزل مثل لوازم آشپزخانه، لوازم صوتی، هرگونه لوازم برقی یا حتی فرش و مبلمان را دارید، ولی در حال حاضر از نظر مالی امکان خرید آن برای شما فراهم نیست، می توانید از این تسهیلات برخوردار شوید؛ البته به یاد داشته باشید این تسهیلات تنها برای خرید کالاهای تولید داخل واگذار می شود. بنابراین یا فکر خرید کالای خارجی را از سر بیرون کنید یا قید گرفتن این وام را بزنید! یک برگ پیش فاکتور خرید کالای تولید داخل از مدارک ضروری این وام ۴۰ میلیون ریالی است.

● تسهیلات خرید خودرو

برای کسانی که ماشین ندارند

تعداد متقاضیان این وام خیلی زیاد است و معمولا برای دریافت این وام، باید حداقل ۳۰میلیون ریال (هرچه بیشتر بهتر!) برای مدت دست کم ۴ ماه، در آن شعبه سپرده گذاری کنید. هرقدر مبلغ سپرده گذاری بیشتر باشد مدت زمان لازم برای دریافت تسهیلات کمتر می شود؛ البته به هر حال این هم جزو قوانین نانوشته بانکی است و در هیچ بانکی، چنین بندی جزو شرایط اعطای تسهیلات خودرو قید نشده است ولی همانطور که گفته شد به خاطر زیاد بودن تقاضامعمولا بیشتر شعب بدین صورت عمل می کنند. البته اگر آنقدر خوش اقبال هستید که با یک رئیس شعبه آشنایی نزدیک دارید، می توانید از مدت و مبلغ سپرده گذاری کاسته و سریع تر وام بگیرید. بدیهی است این وام تنها برای خرید خودروی صفر اعطا می شود. مبلغ این تسهیلات حداکثر ۷۰ میلیون ریال است با بازپرداخت ۵ ساله و سود ۱۴درصد. پیش فاکتور خرید خودرو از یکی از نمایندگی های مجاز تولید داخل و اصل و کپی اسناد مالکیت، کارت و بیمه نامه خودرو هم باید همراه تان باشد.

● تسهیلات تعویض خودروهای فرسوده

ماشین جدید بخرید


معمولا خودروهایی که حداقل ۳۰ سال از عمر آنها گذشته باشد فرسوده هستند. اگر خودروی فرسوده شما شرایط اسقاط از نظر معاونت نوسازی ناوگان را داشته باشد، خودروی فرسوده شما برای تعویض ثبت نام می شود. با مراجعه به یکی از دفاتر پیشخوان دولت، می توانید نخستین گام را برای تعویض خودروی فرسوده خود بردارید؛ البته همراه داشتن کارت ملی هم الزامی است. یادتان باشد هر متقاضی فقط یک بار حق استفاده از تسهیلات جایگزینی خودروهای فرسوده را دارد. ارائه فرم مخصوص صادر شده توسط نمایندگی های مجاز هم الزامی است. مبلغ این وام حداکثر ۱۰۰ میلیون ریال است که باید در ۶۰قسط پرداخت شود و از زمان تحویل فرم مخصوص به بانک حداکثر ۱۰ روز برای تکمیل پرونده و معرفی ضامن فرصت دارید در غیر این صورت نمایندگی سهمیه را به شخص دیگری واگذار می کند. اصل و کپی کارت پایان خدمت سربازی، گواهی امضای محضری متقاضی و ضامن و سفته به مبلغ اصل و سود وام هم از مدارک مورد نیاز این وام است.

● وام پشتیبانی از طرح های سرمایه گذاری

طرح بدهید، وام بگیرید


اگر شما طرحی برای راه انداختن یک واحد تولیدی داشته باشید می توانید با برنامه های اجرایی زمانبندی شده و مشخص کردن بودجه به بانک های دولتی یا خصوصی مراجعه کنید تا طرحتان بررسی شود. اگر اجرای طرح و بهره برداری از آن، از نظر اقتصادی در اولویت های تعیین شده قرار داشته و تقاضا برای محصولات یا خدمات تولیدی مورد نظر وجود داشته باشد این شانس را دارید که درخواست وام سرمایه گذاری کنید. در برخی از سایت های بانک ها، پرسشنامه الکترونیکی پذیرش طرح برای دریافت تسهیلات نیز وجود دارد و شما می توانید به سادگی در مورد امکان اجرایی شدن طرح خود اطمینان پیدا کنید.

● نکات طلایی

برای تمام وام های تا سقف ۱۰ میلیون ریال به یک ضامن؛ برای وام های تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال به ۲ ضامن و برای مبالغ بیش از ۱۰۰ میلیون ریال به بیش از ۲ ضامن احتیاج دارید؛ البته این قانون نانوشته بنابر نظر شخصی رئیس شعبه به راحتی قابل تغییر است!

اگر احیانا در بین اقوام و دوستان، کارمند دولتی سراغ ندارید جای نگرانی نیست چون بعضی از بانک ها از جمله بانک ملی، کاسب دارای جواز کسب معتبر را نیز به عنوان ضمانت می پذیرد. فراموش نکنید هنگام مراجعه به شعبه، حتما اصل تمامی مدارک را برای مطابقت همراه داشته باشید.

در صورتی که سابقه چک برگشتی دارید یا پیش از این وام دیگری دریافت کرده اید که در پرداخت اقساط آن چندان خوش حساب نبوده اید بهتر است یا فکر گرفتن وام مجدد را به کلی از سر بیرون کنید یا اگر خیلی جهت انجام این کار مشتاقید کفش آهنی بپوشید!

طپش

ربازدید ترین های بانکی:

*****************

► در قاب تصویر/ اگر شغلتان سخت است، این تصاویر را ببینید
سونامی آیفون 5 در راه است ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر