بنر

یورو از کجا آمد؟

سه شنبه ، 26 دی 1391 ، 12:31

 

یورو واحد پولی اروپاست. بله این را تقریبا همه می دانند اما این که این واحد پولی از کجا پیدایش شد  و در مقابل دلار قد علم کردبرای خود داستانی دارد که دراین گزارش به آن خواهیم پرداخت.

به گزارش بانکی دات آی آر،اول ژانویه سال ۲۰۰۲ بود که کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، اتریش، اسپانیا، پرتغال، یونان، ایتالیا، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند و فنلاند به طور رسمی واحد پولی مشترک و جدیدشان را معرفی کردند.

 

 

یورو (به انگلیسی: euro)‏ (نماد: €؛ کد ایزو: EUR) در حال حاضر واحد پول کشورهای منطقه یورو است که شامل ۱۷ کشور از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا می‌باشد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا که یورو را به عنوان واحد پولی خودشان برگزیده اند:


آلمان
اتریش
اسپانیا
استونی
اسلواکی
اسلوونی
ایتالیا
ایرلند
بلژیک
پرتغال
فرانسه
فنلاند
قبرس
لوکزامبورگ
مالت
هلند
یونان
رومانی

یورو در حال حاضر دومین ارز جهان با بیشترین چرخش از نظر ارزش است. یورو هفت گونه اسکناس دارد: ۵ _ ۱۰ _ ۲۰ _ ۵۰ _ ۱۰۰ _ ۲۰۰ _ ۵۰۰  یورویی.

یورو یک واحد کوچک تر به نام سنت دارد. یک یورو ۱۰۰ سنت است.

اسکناس های یورو

یورو هم مثل بقیه واحد های پولی سکه هایی دارد، سکه‌های یورو از نظر مبلغ هشت نوع است:

سکه‌های سنت یورو: ۱ _ ۲ _ ۵ _ ۱۰ _ ۲۰ _ ۵۰ سنت

سکه‌های یورو: ۱ یورو _ ۲ یورو

یورو از ابتدا موافق و مخالف های مختلفی داشت. بیشتر کشورهای اروپایی، پذیرش یورو به عنوان واحد رسمی پول کشورها شان را به همه پرسی گذاشتند و پس از جلب موافقت عمومی آن را انتخاب کردند.

بروز بحران مالی اخیر در اروپا کمی یورو را با فراز و نشیب مواجه کرده اما نتوانسته آن را از رونق بی اندازد یا بی اعتبار کند. این روزها یورو سرسخت ترین رقیب برای دلارآمریکاست که سال ها یکه تاز بازارهای مالی جهان بود و حکم رانی می کرد.

 

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

================

► خاطرات خواندنی چند کارمند بانک
ماجرا های ساعت کار بانک ها! ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر