گزارش واشنگتن‌پست از وضع اقتصادي‌ایران

سه شنبه ، 3 ارديبهشت 1392 ، 03:42

تورم لجام گسیخته در ایران برای مردم کشور دشوار و دردسرآفرین، اما برای گردشگرانی که جرات سفر به ایران را در وجود خود بیابند، فرصت بسیار خوبی تلقی می‌شود.

 


روزنامه واشنگتن‌پست در مقاله‌ای جانب دارانه با اشاره به این موضوع از تورم ۱۱۰ درصدی ایران در سال ۲۰۱۲ یاد کرده است و مدعي شد که تورم آنقدر شدید است که دولت از مغازه‌داران خواسته است قیمت روز افزون کالاهای خود را، که سبب نومیدی و کلافگی بسیاری از مردم طبقه متوسط مي‌شود، از ویترین‌ها بردارند. در این گیر و دار، اگر گردشگران خارجی به ایران سفر کنند، هر چه بخواهند مي‌توانند بخرند و از هر نوع خدماتی که اراده کنند، برخوردار شوند. شهروندان ایران اما، گیج از افزایش سرسام آور قیمت‌ها و کاهش بی‌سابقه ارزش ریال، میان خرید کردن و یا ذخیره کردن دارایی خود به دلار تردید دارند چراکه ارزش آن ممکن است همین فردا افزایش یابد.  برای شهروندان خارجی که از ایران دیدن مي‌کنند، قیمت اجناس به شکلی باور نکردنی ارزان است. تنها با تبدیل دلار به ریال، ارزش پول مسافر خارجی تا ۳۵۰ درصد افزایش مي‌یابد.

با این وصف، بسیاری از گردشگران غربی مي‌گویند لذت بردن از سفر و خرید با علم به دشواری و رنجی که بسیاری از ایرانیان تحمل مي‌کنند، برایشان سخت است. این ایرانیان، به طبقات متوسط و فقیر اقتصادی تعلق دارند، که خرید همه چیز، حتی دارو و خوراک هم برایشان دشوار و این روزها، چالش آفرین است. آنها که با بدنه سیاست یا دولت ایران روابطی دارند، یا بقدر کافی ثروتمند هستند، در شرایط سهل به سر مي‌برند و اغلب زندگی‌های لوکس دارند. به رغم زیبایی‌هایی که طبیعت ایران از آن برخوردار است و مهمان‌نوازی که مردم کشور به آن شهره‌اند، مشکلات اقتصادی عرصه را چنان تنگ کرده که حوصله مهمان نوازی را از بسیاری از مردم گرفته است.

بهارنیوز

اخبارمنتخب بانکی دات آی آر:

================

► باتری تازه دانشمندان، نوید انقلابی تازه می دهد
یک تکنیک ساده برای اینکه وقت را از دست ندهید ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر