چطور جادویNFC موبایلتان را کیف پول می کند؟

يكشنبه ، 22 ارديبهشت 1392 ، 08:46

به گزارش بانکی دات آی آر Near Field Communication( ارتباط میدان نزدیک ) یا آنچه ما به اختصار NFC می نامیم تکنولوژی است که به ایران هم راه یافته و به زودی بسیاری از آنچه ساخته های ذهن در فیلم های تخیلی می خواندیم را عملی خواهد کرد.

 

NFC کجا ها کابرد دارد؟

این روزها تکنولوژی بلیط های اعتباری مترو و اتوبوس های تند رو از این تکنولوژی بهره می برند، درآینده نزدیک مثل فیلم ها موبایلتان را به یک موبایل دیگر نزدیک می کنید و با یک فشار اطلاعات منتقل می شود!

کیف پول های الکترونیک بانک ها یا برچسب های الکترونیک عوارض اتوبان که جدیدا در پردیس راه افتاده است هم نمونه های دیگری از این تکنولوژی جادویی هستند.

 

این تکنولوژی چطور کار می کند

از نظر ساختاری این تکنولوژی از خانواده وسایل ارتباطی رادیویی یا RFID است که ممکن است روزانه در جاهای مختلفی نظیر درباز کن های کنترلی یا اسباب بازی های کنترلی و ... استفاده کنیم . البته با اندکی تفاوت که به سازندگان قابلیت استفاده و بهره برداری از NFC در گوشی های موبایل را می دهد .

برای اینکه تلفن هوشمند شما بتواند با دستگاه‌های دارای NFC ارتباط برقرار کند، بایستی از چیپ NFC برخوردار باشد.اغلب تلفن های هوشمند این روزها این تکنولوژی را دارند اما اگر موبایل شما هوشمند نیست ناراحت نباشید فقط کافی است یک برچسب مخصوص بخرید و به گوشی تان بچسبانید.

چرا NFC؟

این تکنولوژی به راحتی قابل استفاده است و انرژی کمتری از شما می گیرد. بله بلوتوث و وای فای هم خوب هستند اما این تکنولوژی از آن ها هم سریعتر است و هم راحت تر . علاوه بر اینکه از امنیت نسبتا بالاتری هم برخورداراست.

کیف پول الکترونیک و اپراتورهای تلفن همراه

مدتی است که سه اپراتور فعال کشور از این تکنولوژی استفاده کرده و به شما خدمات می دهند به این ترتیب :

سرویس NFC ایرانسل

این سرویس یک کیف پول موبایلی است که به مشتری این امکان را می‌دهد تا پرداخت‌های خرد را به کمک موبایلش به سادگی پرداخت کند. برای مثال، کاربر می‌تواند هنگام ورود به مترو یا اتوبوس به جای دادن پول نقد یا استفاده از کارت از موبایلش استفاده کند. یعنی دقیقا به جای استفاده از کارت موبایلش را روی دستگاه کارتخوان می‌زند و می‌رود.

برای استفاده از این سرویس موبایل کاربر باید مجهز به تکنولوژی NFC باشد در غیر این صورت باید یک آنتن NFC پشت باطری موبایل روی سیم کارت نصب کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند. حکایت NFC همان حکایت بلوتوث است که در ابتدا خیلی همه گبر نبود باید روی گوشی‌ها نصب می‌شد اما از یک جایی به بعد دیگر تمام گوشی‌های متوسط به بالا به آن مجهز شدند.

این سرویس که بزودي در دسترس هموطنان قرار خواهد گرفت فقط برای پرداخت کرایه وسایل حمل و نقل عمومی نیست. هموطنان نه تنها می‌توانند از آن برای پرداخت هزینه پارکومترهای سطح شهر استفاده کنند بلكه می‌تواند پرداخت‌های خرد خود در فروشگاه‌ها را نیز با آن بپردازد. برای این کار فقط کافیست مبلغ مورد نظر در دستگاه کارتخوان وارد شود و کاربر سپس موبایلش را روی دستگاه کارتخوان بزند تا پرداخت فورا انجام شود و رسیدش را دریافت کند.

در حال حاضر برای شارژ کردن این سرویس کاربر می‌تواند مبلغ مورد نظرش را از طریق دستگاه خودپرداز یا کاتخوان انتخاب کند و پس از نزدیک کردن موبایلش به دستگاه، وجه از کارت بانکی فرد وارد کیف پول موبایلی کاربر می‌شود. در آینده‌ای نزدیک هم امکان شارژ این سرویس از طریق خود موبایل به کمک کیف پول موبایلی ایرانسل فراهم خواهد شد.

سرویس NFC همراه اول

همراه اول به کمک جیرینگ یک سرویس NFC ارائه می‌کند. سرویس NFC جیرینگ با سرویس ایرانسل کاملا متفاوت است. در این سرویس دیگر نیازی به سیم کارت با قابلیت NFC و داشتن یک گوشی مجهز به NFC نیست. این سرویس در واقع یک تگ است که با چسباندن آن پشت هر گوشی موبایلی، کاربر می‌تواند پرداخت‌های خرد خود را انجام دهد. برای مثال در مترو و اتوبوس یا هنگام پرداخت هزینه پارکومتر خود به جای استفاده از پول نقد یا کارت موبایلش را می‌زند روی دستگاه ریدر و پرداخت انجام می شود.

در حال حاضر کاربر برای شارژ این تگ می‌تواند به ایستگاه‌های مترو و باجه‌های شارژ کارت مترو مراجعه کند و آن را شارژ کند. البته در آینده‌ای نزدیک امکان شارژ آن از داخل موبایل و از طریق حساب جیرینگ کاربر نیز فراهم می‌شود.

سرویس NFC رایتل


سرویس NFC رایتل یک کیف پول موبایلی است برای استفاده از آن کاربر باید یک سیم کارت رایتل مجهز به NFC خریداری کند تا از خدمات ان بهره مند شود. در کنار این سیم کارت، لازم است که دستگاه موبایل کاربر نیز مجهز به NFC باشد؛ در غیر این صورت کاربر باید از یک آنتن NFC زیر سیم کارت و روی باطری استفاده کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند.

کاربر با داشتن کارت شتابی به کمک این سرویس می‌تواند از خدمات بانکی مانند دریافت مانده حساب، پرداخت قبوض و مواردی از این قبیل بهره ببرد. علاوه بر این‌ها کاربر می‌تواند با بهره گیری از تکنولوژی NFC پرداخت‌های خرد خود را با موبایلش پرداخت کند. برای مثال کاربر می‌تواند بلیت‌های الکترونیک شهری مانند مترو و اتوبوس، هزینه پارکومتر را با موبایلش پرداخت کند بدون اینکه هیچ رمزی وارد کند. البته برای اینکه در صورت گم شدن یا دزدیده شدن موبایل کاربر کسی نتواند از آن سوء استفاده زیادی بکند هر تراکنش یک سقفی دارد که برای پرداخت بیشتر از آن کاربر باید رمز وارد کند. در این صورت کاربر فرصت خواهد داشت تا کیف پول موبایلی خود را غیر فعال کند تا سوء استفاده از آن نتواند از یک سقفی بیشتر انجام شود.
البته كيف پول همراه تنها كاربرد اين تكنولوژي نيست و شما مي توانيد براي انتقال ساده و راحت فايل هاي مديا بين دو گوشي هم از NFC استفاده كنيد. براي اينكار تنها كافي است كه NFC گوشي خود را فعال كرده و فايل را از گوشي خود به گوشي ديگر هل دهيد.

این خدمت شاخه ای از بانکداری موبایلی است که مدت هاست بانک های کشور به خصوص بانک های خصوصی در این زمینه فعال هستند و تلاش می کنند در این خصوص هم عقب نمانند.اما واقعیت این است که با توجه به همه گیر نشدن تلفن های هوشمند و عدم اعتماد برخی از کاربران این تکنولوژی تا همه گیر شدن در کشور فاصله ای طولانی دارد.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

================

► 40 میلیون دلار، حاصل دزدی ده ساعته از خودپردازها!
یک ایده: حتما شما هم چیزی برای هدیه دادن دارید! ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر