حساب بانکی سرپرست خانوار می آید

سه شنبه ، 28 آبان 1387 ، 14:41

:: باز گشایی سامانه ثبت حساب سرپرستان خانوار(جدید)

در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها ، تا چند وقت دیگر برای هر سرپرست خانوار یک حساب بانکی با حق برداشت مخصوص گشایش می یابد.
رامین پاشایی فام معاون اقتصادی، رییس کل بانک مرکزی در نشست خبری اعضای کارگروه طرح تحول اقتصادی با اعلام این خبر گفت: تمام تلاشمان این است که با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، در افقی مشخص تورم را تک رقمی کنیم.
وی درباره جهش قیمت ها با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها افزود: این جهش قیمت می تواند از 5 تا 40 درصد باشد که اگر بتوانیم با روش بازتوزیع منابع حاصله از ازادسازی قیمتها مدیریت کنیم سطح زندگی مردم تغییری نخواهد کرد.
پاشایی فام با اشاره به منابع 60 درصدی حاصل از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها که به مردم اختصاص می یابد گفت: تمام اصرار ما اینست که این منابع تا پیش از اجرای طرح، بدون حق برداشت در اختیار مردم باشد .
وی افزود: روزی که این طرح اجرا می شود قیمت ها تغییر خواهد کرد بنابراین با توجه به حساب های بانکی مردم، آنها توان پاسخ گویی به این تغییرها را خواهند داشت.
معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: همه اقتصاددانان و دلسوزان نظام به این جمع بندی رسیده اند که تنها راه حل تورم ساختاری در کشور اصلاح نظام اقتصادی و هدفمند کردن یارانه هاست.
پاشایی فام افزود: در طرح هدفمند کردن یارانه ها پیش بینی شده است ارتباط بودجه جاری دولت از نفت قطع شود و اگر این اتفاق بیافتد خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی از این ناحیه متاثر نخواهد شد، بنابراین برای تورم تک رقمی امید خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه این امیدواری طی 3 تا 5 سال به طول خواهد انجامید گفت: با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها حتما تورم افزایش خواهد یافت اما خیلی کم، مهم اینست که با مدیریت صحیح بتوان از آثار همین مقدار کم نیز جلوگیری کرد.
پاشایی فام افزود: فرض کنید شاخص هزینه زندگی در ماه نخستی که طرح تحول اجرا خواهد شد 50 درصد افزایش یابد، آیا تورم 50 درصد افزایش خواهد یافت؟ خیر، با توجه به فرمول های موجود ما تورم در آن ماه کمتر از 10 درصد افزایش خواهد داشت.
معاون بانک مرکزی گفت: در خوشبینانه ترین شرایط پس از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها، کمتر از 20 درصد در مجموع تورم خواهیم داشت و این طبیعی است، تمام تلاش و فکرمان اینست که چگونه این امر را کنترل کرد.
پاشایی فام افزود: تا زمانی که درآمدهای نفتی به صورت کنونی وارد اقتصاد کشور می شود هیچ ساز و کاری برای مهار تورم غیر از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها (و یا جدا سازی این درآمدها از بانک مرکزی) وجود ندارد.
وی گفت: با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها پس از یک افق 13 یا 14 ماهه آغاز روند کاهش یا ثبات نرخ تورم را در کشور شاهد خواهیم بود تا جایی که حتی می توانیم در محاسبات بعد از 23 ماه نرخ تورم را به صفر برسانیم البته این بحث تحت شرایط مدیریت شاخص ها رخ می دهد.
معاون بانک مرکزی در پاسخ به اینکه آیا کارگروه طرح تحول برای انتظارات تورمی نیز الگویی ارائه کرده است خطاب به اصحاب رسانه اظهار داشت: این کار بر عهده شماست.
پاشایی فام همچنین در پاسخ به اینکه منابع مالی برای گشایش حساب بانکی سرپرست خانوارها از کجا خواهد بود گفت: برای این امر دولت تنخواهی درخواست کرده است.

منبع: روزنامه هموطن سلام

► انتشار يک ميليارد دلار اوراق قرضه بين المللي
بانک پاسارگاد حساب سپرده اندوخته حج ارائه کرد ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر