رشد اقتصادی 3.7 درصدی در سال 93؟

يكشنبه ، 8 دی 1392 ، 09:41


موسسه مالیه بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرد در صورت انعقاد و اجرای این توافق اقتصاد ایران در سال 94 رشد 4.2درصدی داشته باشد.
در شرایطی که معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور چندی پیش به هنگام تشریح بودجه سال 93 ابراز امیدواری کرده‌بود تا پایان سال آینده نرخ منفی رشد اقتصادی به مرز 3 درصد نزدیک شود، یک نهاد وابسته به بانک جهانی هم پیش‌بینی کرد در صورت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای، رشد اقتصادی ایران در سال آینده میلادی به 3.7 درصد خواهد رسید.

آن‌گونه که خبرگزاری تسنیم به نقل از «نشنال» گزارش داده، موسسه مالیه بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرد در صورت انعقاد و اجرای این توافق اقتصاد ایران در سال 94 رشد 4.2درصدی داشته باشد.

بانک جهانی طی گزارشی که در مهر امسال منتشر شد، پیش‌بینی کرده است اقتصاد ایران پس از دو سال رکود در سال 2014 به رونق بازگردد و رشد یک درصدی را تجربه کند. صندوق بین‌المللی پول نیز رشد 1.3 درصدی را برای اقتصاد ایران در سال 2014 پيش بيني کرده‌است. بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 1391 منفی 5.4 اعلام شده و تیم اقتصادی دولت بارها اعلام کرده در تلاش هستند تا پایان سال جاری نرخ رشد اقتصادی را به صفر برسانند و از سال آینده این رشد را افزایش دهند.

نفت و صنعت دو عامل مهم در ارتقای رشد اقتصادی کشور هستند که در سال گذشته منفی بوده‌اند و باعث شده‌اند رشد اقتصادی کل کشور به منفی 5.4 درصد برسد.  چندی پیش هم مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رییس‌جمهور در جمع صنعتگران و کارشناسان سوالی مطرح کرد که دولت با توجه به رشد اقتصادی منفی فعلی، برای افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور، دنبال چه صنعتی برود که بتواند رشد اقتصادی را برای سال 92 صفر کند و برای سال آینده تا 3 درصد افزایش دهد؟

رشد اقتصادی عبارت است از: افزایش تولید یک کشور در یک‌سال خاص، در مقایسه با مقدار آن در سال پایه. در سطح کلان، افزایش تولید ناخالص ملی (GNP) یا تولید ناخالص داخلی (GDP) در سال مورد بحث به نسبت مقدار آن در یکسال پایه،رشد اقتصادی محسوب می‌شود.
منبع: تسنیم

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

► خانواده ای که ماهی 1 میلیون یارانه می گیرد ! + عکس
بودجه سال آینده سازمان ملل چقدر است؟ ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر