بنر

کاهش 10 برابری تورم نقطه به نقطه در 5 ماه گذشته

پنجشنبه ، 10 بهمن 1392 ، 11:05


از شهریور تا دی ماه سال جاری تورم نقطه به نقطه با متوسط کاهش دو درصدی در هر ماه، ۱۰ برابر تورم ماهانه کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، در حالی که تورم از ابتدای سال جاری روند افزایش در هر ماه را در پیش گرفت و بیش از نیمی از سال فزاینده بود اکنون چند ماهی است که در شیب کاهشی قرار گرفته است.

بنابر آمارهای مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه یعنی تغییرات شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل که از ۲۱ درصد خرداد سال ۹۱ بدون هیچ کاهشی به ۴۱.۲ درصد در خردادماه سال ۹۲ افزایش یافته بود از این زمان تا دی ماه سال جاری یعنی حدود هفت ماه گذشته با ۱۴ درصد کاهش به ۲۷.۵ درصد رسیده است.

در عین حال تورم ماهانه که روند افزایش آن از مهرماه سال ۹۱ آغاز شد تا انتهای مهرماه سال جاری نیز در شیب صعودی قرار داشت به طوری که با رشد بیش از۱۲ درصدی از ۲۴.۸ درصد در ابتدای سال به ۳۶.۲ درصد در مهرماه رسید.

اما تغییرات شاخص کل در دوازده ماهه منتهی به دی ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل(تورم ماهانه) از آبان ماه با کاهش ۰.۳ درصدی اولین عقبگرد خود را بعد از ۱۳ ماه افزایش آغاز کرد و در شیب نزولی قرار گرفت به گونه‌ای که از ۳۶.۲ در مهرماه به ۳۵.۹ در آبان،۳۵.۵ در آذر و ۳۵ درصد در دی ماه سال جاری رسید.

این در حالی است که بررسی تغییرات تورمی در زمان تغییر دولت و استقرار دولت یازدهم در اواسط مرداد ماه سال جاری نشان می دهد که در پنج ماه گذشته به عبارتی از شهریور تا انتهای دی ماه سال جاری تورم نقطه به نقطه بیش از ۱۰ درصد و تورم ماهانه یک درصد کاهش یافته است.

بر این اساس تورم نقطه به نقطه با متوسط کاهش دو درصدی در هر ماه از ۳۷ درصد در شهریور به ۲۷.۵ درصد در دی ماه کاهش یافته است.

همچنین تورم ماهانه با کاهش متوسط ۰.۲ درصدی در هر ماه از ۳۶ درصد در ششمین ماه سال جاری به ۳۵ درصد در اولین ماه زمستان رسیده است.

بنابراین گزارش در پنج ماه گذشته تورم نقطه به نقطه ۱۰ برابر تورم ماهانه کاهش یافته است.


اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

► پس انداز پول نیازمند چیزی فراتر از نظم مالی است
دستگیری برخی از بدهکاران سنگین بانکی ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر