يارانه توليد خرج سفرهاي نوروزي مي‌شود!

دوشنبه ، 19 اسفند 1392 ، 15:14


ایرانی ها، نصف یارانه نقدی بخش تولید را در روزهای نوروز هزینه می کنند.

به گزارش خبرآنلاين، یک خانواده چهارنفره اگر بخواهند سه شب در هتل 5 ستاره در اصفهان اقامت داشته باشند باید نفری 799 هزار تومان هزینه کنند، یعنی تقریبا سه میلیون و 200 هزار تومان که برابر است با یارانه نقدی 70 نفر.

«پکیچ های ویژه نوروزی، سفری به آنتالیای ترکیه. برای اولین بار چهره هایی که دور هم جمع شده اند. با هرچه زودتر ثبت نام کردن، این فرصت را می دهید تا سرویس بهتری به شما ارائه شود، طوری نشه که یهو روز آخر 500 نفر با هم اسم نویسی کنید.» تبلیغات ماهواره ای و پیامک های تبلیغاتی جشنواره نوروزی 93 این روزها در تمام وسایل ارتباطی دیده می شود.

دیده می شود که البته نشان از نبرد آژانس های مسافرتی برای جذب مشتری در تعطیلات نوروز دارد. یکی می گوید: «هرشب کنسرت رایگان برگزار می کنیم» و از افراد معروف برای تبلیغ خود استفاده می کند و دیگری هم پیشنهادهای دیگر می دهد.

11 روز به تعطیلات عید نوروز باقی مانده و افرادی که می خواهند عید را در خانه نمانند کم کم به تکاپو برای برنامه ریزی تعطیلات می افتند. به تکاپو افتادنی که البته با هزینه هایی برای گردشگران ملی و خارجی بهار همراه است.

هزینه های که به گزارش مرکز آمار ایران، برای گردشگران ملی بهار سال 91 در داخل کشور، 39 هزار و 807 میلیارد و 894 میلیون ریال بوده است. به عبارتی، در بهار سال 1391 خانوارهای ایرانی در مجموع حدود چهار هزار میلیارد تومان صرف پرداخت هزینه‌های سفرهای داخلی خود کردند.

از کل هزینه سفرهای داخلی خانوارهای ایرانی، بیشترین سهم به ترتیب مربوط به هزینه‌های حمل و نقل (24 درصد)، خوراکی و دخانی (20 درصد) و درمانی (18 درصد) بوده است. در واقع حدود 62 درصد از کل هزینه‌های مربوط به سفرهای داخلی خانوارهای ایرانی مربوط به این سه بخش می‌شود.

همچنین هزینه‌های خرید کالا و لوازم (12 درصد)، خرید سوغاتی (11 درصد)، اقامت (7 درصد)، سایر هزینه‌های سفر (3 درصد)، تور و گشت (سه درصد) و فرهنگی، تفریحی و ورزشی (دو درصد) رده‌های بعدی قرار گرفتند.

از سوی دیگر در بهار 1391 آن دسته از خانوارهای ایرانی که به سفر خارجی رفتند هم در مجموع 12 هزار و 579 میلیارد و 322 میلیون ریال خرج سفر خود کردند.

از کل هزینه سفرهای خارجی خانوارهای ایرانی در بهار 1391 بیشترین سهم به ترتیب مربوط به هزینه‌های تور و گشت (53 درصد)، خرید سوغاتی (18 درصد) و درمانی (شش درصد) بوده است؛ یعنی حدود 77 درصد از کل هزینه‌های مربوط به سفرهای خارجی خانوارهای ایرانی.

همچنین هزینه‌های سایر هزینه‌ها (شش درصد)، حمل و نقل (پنج درصد)، خرید کالا و لوازم (سه درصد)، ویزا و عوارض خروج از کشور (3 درصد)، اقامت (سه درصد)، خوراکی و دخانی (دو درصد) و فرهنگی، تفریحی و ورزشی (یک درصد) در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

به این ترتیب، هزینه سفرهای نوروزی خانوارهای ایرانی بالغ بر 52 هزار میلیارد ریال می‌شود. یعنی به اندازه دو برابر بازار سیگار که میزانش 2500 میلیارد تومان است. یا بیش از دو برابر هزینه زیان خودروسازان در سال گذشته که برابر با 2 هزار میلیارد تومان بوده و یا همچنین به اندازه نصف میزان یارانه نقدی بخش تولید که 10 هزار میلیارد تومان است را ایرانی ها تنها در بهار که البته بیشتر آن در روزهای نوروز است هزینه می کنند.

البته این هزینه ها در سال 92 بیشتر شد. چرا که هم تورم کشور بالاتر رفت و هم دلار گران تر شد.  به طوری که مرتضی شریفی، مدیر کل دفاتر خدمات گردشگری کشور میزان افزایش قیمت متعارف در تورهای گردشگری برای سال 1392 را بین 20 تا 30 درصد و خارجی ها را تا 50 درصد اعلام کرده بود.

برای نوروز 93 هم طبق سنت هر سال، احتمالا این افزایش قیمت وجود داشته باشد. چرا که رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی چندی پیش گفت: گران نشدن نرخ هتل ها در نوروز 93 بستگی به مجموعه ای از عوامل مختلف ازجمله افزایش پیدا نکردن بهای خدمات گردشگری و رشد تورم نزدیک عید دارد که اگر این اتفاق ها رخ دهد، احتمال افزایش نرخ هتل ها نیز دور از انتظار نخواهد بود.

برای مثال تور کیش سال گذشته برای اقامت چهار شب یک خانواده سه نفره در هفته اول تعطیلات نوروز، یک میلیون و 205 هزار تومان هزینه داشته است ولی بیشتر تورهای مسافرتی امسال از کف یک میلیون و صد هزار تومانی می گویند.

همین طور یک خانواده چهارنفره اگر بخواهند سه شب در هتل 5 ستاره در اصفهان اقامت داشته باشند باید نفری 799 هزار تومان هزینه کنند، یعنی تقریبا سه میلیون و 200 هزار تومان که برابر است با یارانه نقدی 70 نفر.

هزینه مسافرت های خارجی هم البته به همین منوال و حتی بیشتر برای مسافران آب می خورد. قیمت هایی دوتا پنج برابر شده برای چند روز خارج شدن از مرزهای کشور، حاکی از این افزایش قیمت ها است. البته افزایش قیمت دلار از دلایل اصلی افزایش قیمت ها تورهای خارجی است.

این چند روز اخیر هم که به این همین علت و افزایش تقاضایی که در بازار به وجود آمده بود، قیمت ارز در کشور بعد از یک دوره ثبات افزایش پیدا کرد.

با این حال، اگر تا سال های پیش هزینه رفتن به ترکیه که از بیشترین مقاصد ایرانی ها برای مسافرت خارجی به حساب می آید، نهایت برای هر نفر یک میلیون و 500 هزار تومان هزینه داشت، امسال برای اقامت شش شب چهارنفر در هتلی 5 ستاره، هر کدام از این افراد باید 2 میلیون و 300 هزار تومان پرداخت کنند.

به گفته متصدی یک آژانس مسافراتی، قیمت ها نسبت به سال گذشته، یک میلیون افزایش داشته است و کف قیمت ها هم از 2 میلیون و صد شروع می شود.

قیمت های تورهای نوروزی هر سال نسبت به سال قبل افزایش می یابد. سال گذشته، محمد شریف ملک زاده، رییس سازمان میراث فرهنگی دولت احمدی نژاد پیشنهاد داد که ایرانیان در ایام نوروز به صورت خانوادگی و با استفاده از تور سفر کنند تا هزینه سفرشان سرشکن شود.

اما مسعود سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی دولت یازدهم هنوز پیشنهادی ارائه نکرده است.

► نرخ ارز،طلا وسکه پایان وقت اداری 19 اسفند 92
آنکر پادون از 7 نکته ی مهم خانگی در سال جدید می گوید ◄

مطالب مرتبط

کاربردی ترین نرم افزار اتوماسیون اداری سال 1402 + دستیار هوش مصنوعی


در دنیای امروزی پر از رقابت و پیچیدگی، سازمان‌ها برای بهره‌برداری بهینه و مدیریت موثر منابع و فرآیندها به نرم ‌افزار اتوماسیون اداری نیاز دارند.
بنر