نرخ سود بانکی و سهام بورس چه ارتباطی دارند؟

سه شنبه ، 26 فروردين 1393 ، 09:19

 

تغییرات اخیر بازار بورس و بحث های مختلفی که در این خصوص رواج یافته سوالات بنیادی و آکادمیک زیادی را در ذهن مردم ایجاد کرده است.

به گزارش بانکی دات آی آر، اینکه نام بانک و بورس همیشه در کنار هم مطرح می شود تصادفی است و یا اینکه واقعا بین این ها ارتباط منطقی و نزدیکی وجود دارد؟ بانک و بورس با هم در رقابت اند یا مکمل یکدیگراند؟ این ها سوال هایی است که این روزها خیلی مطرح می شود در این گزارش تلاش کرده ایم به برخی از آنها به صورت ساده و همه فهم پاسخ دهیم.

 

مسلما بانک و بورس به عنوان دو نهاد اقتصادی مهم در هر جامعه ای  بی تاثیر از یکدیگر نبوده و نخواند بود اما اینکه فکر کنیم این دو نهاد مکمل یکدیگراند یا یکی وابسته به دیگری است تصور کاملا اشتباهی است.

بانک و بورس دو نهاد کاملا مستقل هستند که عملکردشان به شکل مستقیم و بعضا غیر مستقیم بریکدیگر تاثیر گذار خواهد بود.

علاوه بر این بانک ها هرکدام در بورس برای خودشان شاخص و سهام قابل فروش دارند که ارزش سهامشان به شکل مستقیم از عملکردشان تاثیر می گیرد و هرچه شفافیت، طراز مالی و عملکرد بهتری داشته باشند سهامشان با ارزش تر و دارای خواهان بیشتری خواهد بود.

اما در یک قانون کلی هرچه نرخ سود بانكي كاهش يابد شاخص قيمت سهام در بورس افزايش مي‌يابد. مثلا در امريكا نرخ بهره بانكي افزايش يابد شاخص قيمت سهام در بورس نيويورك پايين مي‌آيد.

کاهش نرخ سود های بانکی یکی از اقدامات پسندیده ایست که به رونق بورس و افزایش شاخص های آن کمک می کند.آرزوي همه افراد است كه نرخ سود بانكي كاهش يابد. در خارج از ايران نيز نرخ سود بانكي بسيار كم است و نرخ تورم هم در آنها پائين است اما این اقدام اگر با دقت و کارشناسانه صورت نگیرد بلقوه می تواند آسیب زا هم باشد.

می پرسید چطور؟ خیلی ساده است.

نرخ سود بانکی در هر کشوری می بایست متناسب با نرخ تورم در آن کشور باشد به عنوان مثال كشور تركيه چند سال پيش نرخ سود بانكي‌اش 90 درصد بود، چرا كه تورم آن كشور نيز حدود 90 درصد بود.مسئولين اين كشور در ابتدا نرخ تورم را از طريق كنترل نقدينگي، حذف كسر بودجه و اتخاذ سياست‌هاي مناسب پولي و مالي پائين آورده و به تبع آن نرخ سود بانكي را كاهش دادند.

درعین حال ژاپن سالها تورم صفر درصد داشت و به تبع نرخ سودهای بانکی اش را هم به صفر رسانده بود.

درنهایت لازم است به این نکته توجه کنید که رونق توام این دو نهاد یعنی بانک و بورس بر رونق اقتصادی یک جامعه تاثیر مستقیم دارد و نهایتا هر چه هر کدام از این دو وضعیت مناسب و پر رونقی داشته باشند دیگری هم از مزایای آن بهره می برد.

اگرچه به شکلی  این دو نهاد به ویژه در ایران برای جذب سرمایه های موجود و راکد در جامعه باهم رقابت هم دارند.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

 

 

 

► مراکز خرید بزرگ تهران/ تصاویر
اهمیت ارتقا مهارت های سخنوری ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر