بنر

رویترز:هند بدهی نفتی اش به ایران را می پردازد

پنجشنبه ، 4 ارديبهشت 1393 ، 08:50
رویترز اعلام کرد که دولت هند در چارچوب توافق هسته ای ژنو و در سه قسط سه ماهه، 56/ 1 میلیارد دلار از بدهی های نفتی خود را به ایران می پردازد.

به گزارش خبرنگار ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز از دهلی نو، چهار منبع مطلع از معاملات نفتی ایران و هند اعلام کردند: پرداخت بدهی دهلی نو به تهران در چارچوب توافقنامه موقت هسته ای ژنو میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه ١+٥ ظرف سه ماه آینده میلادی (مه، ژوئن و ژوئیه) صورت می گیرد.

بر پایه توافق هسته ای ژنو که ٢٤ نوامبر میان ایران و گروه ١+٥ حاصل شد تهران می تواند در هشت قسط چهار میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده خود را در بانک های خارجی دریافت کند.

بر اساس این گزارش، هند در دو قسط ١٤ ماه مه (٢٤ اردیبهشت ماه ٩٣ ) و ١٧ ژوئن (٢٧ خرداد ماه ٩٣) هر یک ٥٥٠ میلیون دلار و در قسط سوم یعنی ٢٠ ماه ژوئیه (٢٩ تیر ماه ٩٣) ٥٥٠ میلیون دیگر به تهران می پردازد.

منابع اگاه اعلام کردند: دولت هند از صاحبان پالایشگاه ها خواسته است تا قسط نخست از طلب نفتی ایران را اواسط ماه مه به ایران بپردازند.

یکی از این منابع اعلام کرد: شرکت های پالایشگر خصوصی نیز بدهی های نفتی خود را به تهران می پردازند.

تاکنون در چارچوب توافق هسته ای ژنو، ژاپن در چهار قسط و کره جنوبی طی یک قسط در مجموع دو میلیارد و ٥٥٠ میلیون دلار از بدهی های نفتی خود را به جمهوری اسلامی ایران پرداخته اند.

پالایشگاه شرکت اسار هند، مجتمع پالایشی و پتروشیمی بنگلور، پالایشگاه هندوستان پترولیوم و اچ پی سی ال- میتال انرژی در مجموع سه میلیارد و ٦٠٠ میلیون دلار به ایران بدهکار هستند.

پیش از توافق هسته ای ژنو، مشتریان اصلی نفت خام ایران برای ادامه واردات نفت از تهران و دریافت معافیت های ٦ ماهه از تحریم های مالی آمریکا، می بایست خرید نفت خود را از این کشور عضو اوپک کاهش می دادند.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

 

► برای مصاحبه های استخدامی چه بپوشیم؟
راه های نشان دادن نارضایتی در محیط کار ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر