بنر

مفهوم تجارت

پنجشنبه ، 13 شهریور 1393 ، 10:33


تجارت یا دادوستد (به انگلیسی: Trade)‏، انتقال مالکیت کالا و خدمات از یک شخص یا نهاد به دیگری به ازای دریافت چیزی از خریدار است. به طور کلی هرگونه عملی (قابل سنجش و اندازه گیری مادی) را که اشخاص در مقابل کالا یا خدمتی، کالا یا خدمتی را واگذار نموده و هر دو طرف به هنگام این عمل راضی باشند تجارت گفته می‌شود.

 

به گزارش بانکی دات آی آر،تجارت در احادیث اسلامی هم در دو مفوم قابل بررسی است:1.تجارت به معنای عا م

این معنا هر گونه کار وکسب وراه درآمد را چه در راه تولید وچه در زمینه بازرگانی وتوزیع در بر می گیرد.

امام کاظم (ع)فرمود:هر آنچه آدمی روزی اش با آن گشاید ،تجارت محسوب می شود .

چه از راه تجارت باشد وچه از راه تولید وچه از راههای دیگر .همچون آیه 29 سوره نساء که می فرماید:اموال خود را به باطل نخورید مگر آن که معامله از روی تراضی باشد.

این که قرآن پس از ممنوع کردن تصرف در اموال دیگران،آن را خود کشی معرفی کرده ،به جهت زیانهای جسمی ،اجتماعی،سیاسی واقتصادی تصرفات نامشروع است که انسان را به نابودی می کشاند ودر جامعه ای که تصرف در اموال دیگران به ناحق صورت می گیرد ،جامعه گرفتار نوعی خودکشی خواهد شد.

2.تجارت به معنای خاص

این مفهوم ،مخصوص بازرگانی وداد وستد است.

رزق وروزی

رزق در لغت به معنی بخشش مستمر ومداوم است اعم از اینکه مادی باشد یا معنوی.بنابراین هر گونه بهره ای را که خداوند نصیب بندگان می کند از مواد غذایی ومسکن وپوشاک ونظایر اینها ویا علم وعقل وفهم وایمان واخلاص،به همه اینها رزق گفته می شود .آنها که رزق را محدود به جنبه های مادی می کنندتوجه به موارد استعمالآن ندارند.طرزروزی رساندن خداوند به موجودات ،مختلف وحیرت انگیز است.از جنینی که در شکم مادر قرار گرفته تا موجودات گوناگون که در تاریکی های زمین ولانه های پر پیچ وخم ودر لابلای درختان وبرفراز کوهها واعماق دریاها زندگی دارند از علم او هرگز مخفی نیستند.وهرجا که باشند روزی آنان را حواله می کند.درست استن که روزی هر کس مقدر وثابت است ولی در عین حال مشروط به تلاش وکوشش می باشد .

خداوند با آن عظمت وقدرتش برای اطمینان دادن به بندگان شکاک ودیر باور وضعیف النفس سوگند یاد می کند .آنچه به شما در زمینه رزق وروزی وعده داده شده ،حق است.

منشأ تجارت با شروع ارتباطات در زمان ماقبل تاریخ شروع شده‌است. بازرگانی مرکز اصلی مردم ماقبل تاریخ است، که کالا و خدمات را از یکدیگر قبل از نوآوری مدرن و ایجاد ارز مبادله می‌کردند. پیتر واتسون سابقه تجارت را از حدود ۱۵۰٫۰۰۰ سال پیش می داند.

گر چه معمولاً محدودیت‌های تجاری در میان کشورها وجود دارد، تجارت بین‌المللی معمولاً توسط سهمیه و محدودیت‌های دولتی تنظیم و اغلب توسط تعرفه مشمول مالیات است. تعرفه معمولاً بر واردات است، اما گاهی اوقات کشورها ممکن است تعرفه یا یارانه‌های صادراتی را تحمیل کنند. همه این موانع تجاری نامیده می‌شوند.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

 

► رازهای موفقیت یک پیرمرد در بن بست ها
یک تبلیغ خوب چه ویژگی هایی دارد؟ ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر