حباب مثبت در بازار سکه

يكشنبه ، 30 شهریور 1393 ، 08:36


يكي از روش‌هاي پيش‌بيني قيمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در این صفحه روندهاي قيمتي بازارهای مهم ایران و جهان به نمايش گذاشته شده‌اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت‌ها براساس شواهد موجود پيش‌بيني شده‌اند.

بازار سهام، تعمیق رکود در بورس
دیروز، شاخص کل بدون تغییر باقی ماند و در رقم 71 هزار و 445 واحد ایستاد. این در شرایطی بود که ارزش معاملات در کمترین مقدار خود طی یک سال اخیر قرار گرفت (با حذف معاملات بلوکی) که نشان از تشدید رکود در بورس تهران دارد. در واقع، ارزش معاملات که در سال گذشته روزانه به‌طور متوسط بیش از 400 میلیارد تومان بود، اکنون به کمتر از 100 میلیارد تومان رسیده است. از سوی دیگر، میرصانعی، دبیر کل کانون کارگزاران بورس، رفع مشکل مالیاتی فعالیت‌های اعتباری شرکت‌های کارگزاری را عاملی جهت افزایش نقدشوندگی در بازار سهام دانسته است. بر این اساس، شرکت‌های کارگزاری دیگر سهامداران را مجبور به عرضه سهام در پایان سال مالی (شهریور و اسفند) نمی‌کنند (عدم افزایش عرضه). با این حال، با توجه به شرایط موجود انتظار تغییرات شدید شاخص کل نمی‌رود.

بازار ارز، افت دلار در پی خوش‌بینی به مذاکرات
دیروز، هر دلار آمریکا با افت 20 تومانی مواجه و به قیمت 3 هزار و 195 تومان معامله شد. دلار که طی هفته گذشته توانسته بود از سقف 3200 تومانی عبور کند، بار دیگر پایین‌تر از این سطح روانی قرار گرفت. همانطور که اشاره شده بود، صدور حکم لغو تحریم بانک مرکزی ایران توسط اتحادیه اروپا باعث افزایش خوش بینی نسبت به توافقات هسته‌ای شد که کاهش قیمت دلار را به همراه داشت. همچنین، رو‌به اتمام بودن فصل تابستان سبب شده است تقاضای ارزهای مسافرتی کاهش یابد که این امر نیز در مقابل رشد قیمت دلار مقاومت می‌کند. با این حال، مذاکرات هسته‌ای در نیویورک نیز از سوی دیپلمات‌ها مثبت ارزیابی می‌شود، اما هنوز اختلاف بر سر موضوعات اصلی زیاد است. بنابراین، نباید انتظار افت و خیزهای شدید دلار را در این روزها داشت.


بازار سکه، تقویت عوامل منفی در بازار سکه
دیروز، هر سکه طرح جدید با افت 10 هزار تومانی مواجه و به قیمت 921 هزار تومان معامله شد. این در شرایطی بود که هر دو عامل، یعنی قیمت دلار و طلای جهانی، نسبت به روز پنجشنبه با افت قیمت مواجه شده بودند. همچنین، بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد دلار از ابتدای شهریور ماه، حدود 3 درصد افزایش قیمت داشته است، حال آنکه اونس طلا، 5 درصد کاهش قیمت را تجربه کرده است. بنابراین، قیمت سکه باید حدود 2 درصد کاهش می‌یافت، در حالی که کاهش آن حدود 5/1 درصد بوده است. این امر نشان می‌دهد در شرایط فعلی، قیمت سکه بر خلاف ماه‌های اخیر که همواره حباب منفی داشت (ارزش طلای موجود در سکه بیشتر از قیمت بازاری آن بود) دارای حباب مثبت شده است و در نتیجه برای افت بیشتر نیز آمادگی دارد.


بازار طلای جهانی، افت 65 دلاری اونس در شهریور
در پایان معاملات هفتگی، طلای جهانی به قیمت 1216 دلار بر اونس معامله شد. به این ترتیب، از ابتدای شهریور ماه حدود 65 دلار (معادل 5 درصد) افت را تجربه کرد. مهم‌ترین علت ریزش قیمت طلا، رشد شاخص دلار آمریکا پیرو تقویت احتمال افزایش نرخ بهره محسوب می‌شود. این در حالی است که در نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) اعلام شد این امر نیازمند بهبود کامل وضعیت کار در آمریکا است و زمان بر است. طی نظرسنجی هفتگی کیتکو، 7 نفر (از 24 کارشناس) روند افزایشی و 13 نفر روند کاهشی را برای قیمت این هفته طلای جهانی پیش‌بینی کرده‌اند. کارشناسان، وضعیت مناسب اقتصاد آمریکا و در مقایسه ضعف اقتصادی در آسیا و اروپا را همچنان عامل افزایش ارزش دلار آمریکا می‌دانند که از منظر بنیادی اثری منفی بر قیمت طلا خواهد داشت.

بازار اوراق مسکن، «تسه»ها در محدوده 100-90 هزار تومان
دیروز، اوراق تسهیلات مسکن فروردین 1392 (تسه9201) با افت 9/2 درصدی به قیمت 96 هزار و 322 تومان معامله شدند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شده بود، مازاد تقاضا در این بازار اجازه نمی‌دهد قیمت‌ها به سمت مقادیر سال گذشته (کمتر از 70 هزار تومان) حرکت کند؛ اما رشد آنها به بیش از 100 هزار تومان نیز با مقاومت جدی مواجه است. در این شرایط، باید توجه داشت نرخ سود این تسهیلات که طی 12 سال باید بازگشت داده شوند، بیش از 20 درصد است؛ این در حالی است که نرخ تورم تا پایان سال جاری به زیر 20 درصد خواهد رسید و در ادامه نیز احتمالا کاهش بیشتری خواهد یافت. بنابراین دریافت وام‌هایی با این نرخ سود، چندان به صرفه نخواهد بود؛ ضمن آنکه کنترل تورم، اجازه رشد شدید قیمت مسکن را نمی‌دهد.

بازار نفت، حرکت خلاف جهت WTI و برنت
در پایان معاملات هفتگی، نفت خام آمریکا تقریبا بدون تغییر باقی ماند و با رشد 15/0 درصدی به قیمت 4/92 دلار بر هر بشکه معامله شد. این در حالی بود که اعلام احتمال© کاهش عرضه نفت در سال 2015 از سوی دبیر کل اوپک موجب افزایش قیمت نفت شده بود، اما بار دیگر افزایش موجودی نفت خام آمریکا طی هفته گذشته، کاهش متوسط تقاضا طی 4 هفته اخیر و فشار رشد شاخص دلار آمریکا برای دهمین هفته متوالی موجب افت قیمت WTI شد. این در حالی بود که نفت برنت به علت نگرانی از سمت عرضه، با افزایش قیمت مواجه شد. در این میان می‌توان به متوقف شدن میدان نفتی الشراره در لیبی، کاهش عرضه نفت از سوی عربستان و اعتصاب کارگران تولیدکنندگان نفت نیجریه (نگرانی از کاهش صادرات این کشور) اشاره کرد.

منبع: دنیای اقتصاد

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

 

► بانکی: پیش خوان روزنامه های اقتصادی امروز، 30 شهریور 93
آغاز تحرک در بازار مسکن ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر