بنر

چرا کارت‌های اعتباری تاریخ انقضا دارند؟

دوشنبه ، 31 شهریور 1393 ، 09:58

بیشتر مردم به تاریخ انقضای کارت اعتباریشان توجه ندارند و البته عده‌ای هم هنوز از این موضوع خبر ندارند. اما موسسه ارائه دهنده کارت این تاریخ را بطور جدی در نظر دارد و البته باید همینطور باشد.

به گزارش گروه بين الملل «اخبار بانك»، چهار دلیل اصلی برای تعیین تاریخ انقضای کارت اعتباری وجود دارد.

 

دلیل اول: پیشگیری از کلاهبرداری

اولین و اصلی‌ترین دلیل، پیشگیری از کلاهبرداری است. چطور اینکار را انجام می‌ دهند؟ تاریخ انقضا توسط موسسه ارائه دهنده کارت برای تایید باز بودن کارت (از طریق مشاهده کارت در زمان استفاده از خدمات pos) و معتبر بودن آن استفاده می شود. تقلب کلاهبرداران در زمینه اعداد روی کارت بسیار ساده‌تر از تاریخ انقضای آن است. اگر کارت‌های ساختگی تاریخ انقضا نداشته باشند، باطل هستند.

 

دلیل دوم: فرصت دیگری برای چک کردن مشتری

"مقرر کردن مدت زمان مشخص برای انقضای کارت که بطور مثال سه سال تعیین می شود، امکان ارزیابی مجدد ارزش اعتباری فرد صاحب کارت را در یک دوره پیوسته فراهم می‌کند."

 

بطور مثال در آمریکا در گذشته با دریافت کارت جدید حد اعتبار دست و دلبازانه‌ای هم در اختیار فرد قرار داده می‌شد اما اکنون برخی اوقات با دریافت کارت جدید، حد اعتبار فرد کاهش داده می‌شود.

اما اگر اعتبار خوبی داشته باشد و با استفاده هر از گاهی از کارت، حساب را فعال نگه داشته باشد، جای نگرانی نیست و البته در اینصورت بانک با تجدید کارت، بصورت خودسرانه نمی تواند نرخ بهره بیشتری از فرد بگیرد یا مالیات سالیانه کسر کند.

 

دلیل سوم: با تجدید کارت می‌توانید از آن استفاده کنید

جنس کارت پلاستیک است و با توجه به مقدار استفاده‌ای که از آن می‌کنید و جایی که آن را نگهداری می‌کنید بعد از مدتی دچار تغییر می‌شود. کارت کهنه می شود و نوار مغناطیسی آن نمی‌تواند برای همیشه سالم باشد. مدت زمان انقضا طوری تنظیم شده است که پیش از خراب شدن نوار مغناطیسی یا بی‌رنگ شدن تصویر کارت در نتیجه استفاده زیاد، کارت تعویض شود.

 

دلیل چهارم: تجدید طراحی

اینکه کارت جدید زیباتر از قبلی به نظر می رسد، بی‌دلیل نیست.

طراحی کارت ها نیز بطور دوره‌ای تغییر می کند و برنامه جایگزینی آن باعث می شود کارت به روز، به نظر برسد.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

===================

► بانک‌ها از پیامک‌ها هم کارمزد می‌گیرند
کافه استخدام/ استخدام بانک صنعت و معدن؟! ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر
بنر