نوسان دلار در سطح 3250 تومان

چهارشنبه ، 16 مهر 1393 ، 09:25


سه‌شنبه دلار معاملات خود را با قیمت 3240 تومان آغاز کرد که نسبت به روز دوشنبه تغییری نداشت و ثابت باقی مانده بود.
بهای دلار از سه‌شنبه هفته گذشته در مسیر کاهشی یا افزایشی خاصی قرار نگرفته است و قیمت شاخص بازار ارز در یک روز بالا و در روز دیگر پایین آمده است.‌ نوسانات شاخص بازار ارز در این محدوده زمانی را می‌توان به حرکات یک الاکلنگ تشبیه کرد که از یک سو بالا می‌رود و از سوی دیگر به پایین بازمی‌گردد. قیمت این ارز در این بازه زمانی در محدوه قیمتی3240 تومان تا 3260 تومان نوسان داشته است. همچنین روز گذشته بهای سکه با رشد اونس به کانال 930 هزار تومانی بازگشت.

اختلاف ناچیز نرخ خرید صرافان و دلالان
سه‌شنبه دلار معاملات خود را با قیمت 3240 تومان آغاز کرد که نسبت به روز دوشنبه تغییری نداشت و ثابت باقی مانده بود. در ساعات میانی بازار بهای این ارز با پنج تومان افزایش به 3245 تومان رسید و تا ساعات انتهایی بازار نیز روی همین قیمت باقی ماند. نکته حائز اهمیت بازار دیروز اختلاف جزئی نرخ خرید فعالان رسمی بازار با فعالان غیررسمی بازار بود. درحالی‌که فعالان رسمی نرخ خرید خود را در این روز بر تابلوی صرافی‌شان 3225 تومان ثبت کردند، نرخ خرید دلالان میدان افشار در محدوده 3230 تومان بود و اکثر این دلالان تمایلی به خرید ارز بالای قیمت3230 تومان نداشتند.

کاهش دامنه نوسانات
از ابتدای هفته جاری دامنه نوسانات دلار کاهش یافت و نوسانات شاخص بازار ارز به پنج تومان رسید. این در حالی است که دامنه نوسانات دلار هفته گذشته افزایش یافته بود و حتی روز یکشنبه هفته گذشته دلار بیشترین نوسان خود را از پایان خرداد سال جاری تجربه کرده بود؛ بهای شاخص بازار ارز در این روز با 40 تومان افزایش به 3265 تومان رسید. همچنین شاخص بازار ارز در طول 8 روز گذشته یک روز بالا و در روز دیگر پایین آمده است. به نظر می‌رسد به‌دلیل همین حرکات رفت و برگشتی دلار در یک هفته گذشته اکثر دلالان ترجیح می‌دهند تا زمانی که جهت قیمتی بازار مشخص نشود، اقدام به خرید و فروش نکنند.

در این بین برخی از فعالان می‌گویند گروهی از دلالان تلاش می‌کنند از نوسانات این روزها به نفع خود استفاده کنند. همچنین نوسانات محدود دلار در روزهای گذشته موجب شده است برخی معامله‌گران به فعالیت و معامله سایر ارزهای مهم بازار بپردازند. این گروه سعی می‌کنند از نوسانات این روزهای سایر ارزهای مهم کسب سود کنند. روز گذشته افزایش قیمت پوند تا حدودی موجب رضایت معامله‌گرانی شد که در دو روز پیشین به خرید این ارز پرداخته بودند. پس از اینکه در دو روز ابتدایی کاری هفته جاری قیمت پوند کاهش پیدا کرده بود، روز سه‌شنبه بهای این ارز افزایش پیدا کرد. پوند روز سه‌شنبه با 40 تومان افزایش نسبت به روز دوشنبه به قیمت 5225 تومان رسید.

بازگشت سکه با افزایش اونس
همچنین روز گذشته بهای سکه بازار به‌تبع افزایش اونس در بازارهای جهانی به کانال 930 هزار تومانی بازگشت. روز گذشته هر سکه بهار آزادی در بازار به بهای 935 هزار تومان معامله شد که افزایشی 8 هزار تومانی نسبت به روز گذشته داشت. قیمت سکه که در دو روز ابتدایی هفته جاری با کاهش بهای اونس جهانی کاهش پیدا کرده بود، روز گذشته با بازگشت اونس به بالای مرز 1200 دلاری به کانال 930 هزار تومان برگشت. بهای اونس جهانی در دو روز گذشته 5/1 درصد افزایش پیدا کرد و به‌دنبال آن قیمت سکه در بازار داخلی در یک روز 8/0 درصد افزایش پیدا کرد.

دومین روز کاهشی نرخ رسمی دلار
روز گذشته بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را 26 هزار و 676 ریال اعلام کرد که کاهشی 2 ریالی نسبت به روز دوشنبه داشت. به این ترتیب بانک مرکزی برای دومین روز متوالی در هفته جاری نرخ دلار مبادله‌ای را کاهش داد. این در حالی است که آخرین باری که بانک مرکزی نرخ رسمی دلار را بیش از یک روز به‌طور متوالی کاهش داده بود، به یک ماه پیش باز‌می‌گردد. بانک مرکزی در بازه زمانی 11 شهریور تا 14 شهریور نرخ رسمی دلار را کاهش داد.

به نظر می‌رسد کاهش نرخ رسمی در آن مقطع زمانی بازتابی از نوسانات دلار بازار بوده باشد. دلار در هفته دوم شهریورماه دو نوسان 30 تومانی را تجربه کرد و به نظر می‌رسد به‌دلیل این نوسانات، بانک مرکزی نرخ رسمی خود را کاهش داد. در حال حاضر اما نوسانات دلار در بازار محدود است و در این فضا نرخ رسمی کاهش پیدا کرده است.
منبع: خبرگزاری ایسنا

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

 

► استخدام جالب یک دانشگاه در اردبیل
بانکی: پیش خوان روزنامه های اقتصادی امروز، 16 مهر 93 ◄

مطالب مرتبط
بنر
بنر