بنر
زمان دریافت باقی وجه سپرده گذاران ثامن الحجج و فروش خودروها
يكشنبه ، 18 تیر 1396 ، 08:07

 

به گزارش اخبار بانک، فرهاد خالتی درخصوص آخرین وضعیت تعاونی ثامن الحجج و اقدامات هیئت تصفیه به گفت و گو با ایلنا پرداخت که به شرح زیر است:

 

از آخرین وضعیت تصفیه تعاونی ثامن‌الحجج چه خبر؛ هیئت تصفیه بالاخره تشکیل شد؟

خالتی: بله هیئت تصفیه اواخر سال گذشته براساس قوانین و مقررات وزارت تعاون و مصوبات شورای پول و اعتبار تشکیل شده و مشغول به کار است و به طور مرتب و هفتگی جلسه دارد. اعضای آن شامل نمایندگان بانک مرکزی، قوه قضاییه و دستگاه‌های امنیتی است که تا الان هم جلسات زیادی تشکیل دادند و در مورد تأمین مالی تعهدات و پرداخت به سپرده‌گذاران تصمیماتی گرفتند که به زودی نتایج آن مشخص می شود.

این موارد را اطلاع‌رسانی کنید، سپرده‌گذاران منتظر اخبار جدید هستند؟

خالتی: از زمان تشکیل کارگروه ویژه به صورت مرتب اطلاعیه‌هایی در سایت بانک مرکزی منتشر می‌شد، مضافاً اینکه بسیاری از رسانه ها مصاحبه‌هایی را با مسئولان امر داشتند و به اطلاع‌رسانی در این زمینه کمک کردند. با آغاز به کار هیئت تصفیه به دلیل اینکه مدیریت اداره تعاونی برعهده این هیئت قرار گرفت، نیاز بود شناخت کاملی نسبت به دارایی های تعاونی داشته باشیم و سپس اقدام به اطلاع رسانی کنیم.

سپرده‌گذارانی که تعهد امضا کرده‌اند و سپرده تا مبلغ 100 میلیون تومان را به بانک پارسیان منتقل کردند، نمی‌دانند چه کنند،  ظاهراً هفته آینده موعد پرداخت این سپرده هاست؟

خالتی: مشتریانی که در بانک پارسیان تعهد امضا کرده‌اند‌ از روز بیستم تیر ماه براساس تاریخ سررسید برگه تعهدنامه می‌توانند برای دریافت مابقی سپرده به بانک عامل مراجعه کنند. البته تأکید ما این است که سپرده‌گذاران مشخصاً در تاریخی که برای آنها تعیین شده به شعبه مراجعه کنند چون جابه‌جایی در تاریخ مراجعه ‌می‌تواند ارایه خدمت به سایر سپرده‌گذاران را با اختلال مواجه کند.

در مورد پرداخت مبالغ بالاتر چه خواهید کرد؟

خالتی: مبالغ بالاتر نیز تا 300 میلیون تومان برای همه تعیین تکلیف شده است. تمام سپرده گذاران می توانستند سپرده ها را تا 300 میلیون تومان منتقل و 35 میلیون تومان دریافت کنند. ولی تعیین تکلیف سایر سپرده گذاران منوط به کفاف دارایی‌های تعاونی خواهد بود.

مشخصاً در مورد ارزیابی املاک تا به حال چه کارهایی انجام دادید و مزایده‌هایی که انجام شده چه نتیجه ای داشته است؟

خالتی: تاکنون برخی از املاک ارزیابی شده‌اند که در نتیجه این ارزیابی‌ها مشخص شد قیمت واقعی املاک بسیار پایین‌تر از پیش بینی‌های قبلی بوده است. ضمن اینکه تاکنون دو مزایده اموال منقول برگزار شده و مزایده املاک هم در شرف انجام است که باتوجه به استقبال خوب سپرده‌گذاران و مردم، هیئت تصفیه تصمیم گرفته مهلت مقرر برای شرکت در مزایده را برای یک هفته تمدید کند تا فرصت کافی برای سایر افرادی که تاکنون موفق به شرکت در این مزایده نشده‌اند، فراهم شود.

شنیدیم که نشست‌هایی با سپرده‌گذاران داشتید در این نشست‌ها چه مواردی مطرح شد ؟

خالتی: البته برگزاری نشست با سپرده‌گذاران مربوط به بعد از تشکیل هیئت تصفیه نیست و قبل از تشکیل هیئت هم مرتباً با سپرده‌گذاران جلساتی برای تبادل نظر داشتیم و در حال حاضر هم این جلسات برگزار می شود که هیئت تصفیه با اطلاع از دغدغه‌های سپرده‌گذاران تصمیم گیری کند و اصلاً یکی از روش های اطلاع‌رسانی ما از ابتدا تاکنون همین جلسات بوده است. چراکه از نزدیک با مشکلات سپرده گذاران آشنا شده‌ایم و آنها هم با مشکلات اجرایی کار و مراحل ساماندهی آشنا شده‌اند.

برنامه آینده شما درباره فروش سایر اموال چیست؟

خالتی: نزدیک‌ترین مزایده ای که قرار است برگزار شود بیستم تیرماه است که مربوط به برگزاری حراج خودروهای تعاونی است و به تدریج بقیه هم انجام خواهد شد.

چند نفر از سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج تا به حال تعیین تکلیف نشده اند؟

خالتی: حدود 5 هزار نفر باقی مانده اند. خوشبختانه با برنامه ریزی انجام شده یک میلیون و 250 هزار حساب به 11 هزار حساب تبدیل شده است.

در مورد سایر موسسات فاقد مجور اطلاعاتی می دهید؟

خالتی: اجازه بدهید، باید به بانک مرکزی بروم. در آینده نزدیک در مورد سایر موسسات فاقد مجوز و دارای مشکل برای مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

► نوسازی ناوگان اتوبوسرانی تهران با حمایت بانک تجارت
بهترین راه دعوت مخاطبان به بازدید از غرفه برند ها در نمایشگاه ها ◄

 
بنر
بنر
بنر

افراد حاضر

ما 479 مهمان آنلاین داریم