بنر

بنر
کسی از خلاق های ایرانی خبر دارد؟
دوشنبه ، 8 آبان 1396 ، 15:06

 

چند روزیست که بانک ملت با یک بنر تبلیغات استثنایی هوش از سر مخاطبین برده است. محافل زیادی برای بررسی این مدل خلاقانه تبلیغاتی تشکیل شده است.

همین الان که بنده مشغول نوشتن این مقاله برای شما هستم. سمپوزیم ها و سمینارها و کنگره های زیادی در سرتاسر دنیا در حال بررسی ابعاد حیرت آور این تبلیغ خلاقانه هستند، دانشگاه های بسیاری در حال تدریس متدهای خلاقانه مستتر آن هستند. مراکز تحقیقاتی وضعیت را اضطراری اعلام کرده اند و ابراز داشته اند این حجم از خلاقیت در دو صده ی اخیر کم نظیر و حتی بینظیر بوده و هنوز در پی کشف ابعاد راز آلود آن هستند.

خبرگزاری ها اعلام کرده اند که بزرگان تبلیغات جهان مانند آگیلوی و جف آی ریچاردز و ایزاک آیزیموف انگشت حیرت بر دهان گذاشته اند و جامه دران، در حالیکه غرق در بحر خلق الساعه ی این تبلیغ بودند به سوی فرودگاه چون آهوان می جهیدند تا با اولین پرواز فرست کلاس به ایران بیایند و دست خالقان این ایده بکر راببوسند.

پیتر دراکر هم دیروز در توییتر خود نوشته بود : شب گذشته مشغول مکاشفات تبلیغاتی بودم که برای لحظاتی خوابم برد. در خواب شیخنا ویلیام برنباخ را در خواب دیدم ، که به صورت کله پا، در حالیکه روی دستانش راه میرفت و به سویم میامد. از او پرسیدم : یا شیخ این چه حالت روحانی و عرفانی است که در تو هویدا شده؟ شیخنا روحنا فدا، انگشت اشارت به روی دماغش گرفت و گفت خموووش... می خواهم تو را پندی دهم.

سپس دستی بر سبیلش کشید و گفت : با خدمات غیر حضوری بانک ملت، زمانت را ذخیره کن و سپس به سماع درآمد و در کسری از ثانیه منفجر شد و منقطع گشت. در این میان عده ای نیز دست به دامان ناسا شده اند و از مدیران ارشد ناسا خواسته اند تا به هرنحوی شده با یوفوها تماس برقرار کنند و از آن ها در حل این ابهام کمک بگیرند. عده ای دیگر هم به کمک شکارچیان ارواح تصمیم به احضار روح کلوین کلیج و هنری فورد داشتند که اتفاقا موفق شدند روح کلوین را احضار کنند و با او طرح مساله کنند.

کلوین پس از شنیدن خبر تنها یک جمله گفت : خوابم میاد!!! سپس از نظرها ناپدید شد و به آرامگاه ابدیش بازگشت. بازتاب این بنر خلاقانه به قدری بالا بوده است که منجر به کاهش قیمت طلا و ارز در بازارهای جهانی شده و اقتصاد دنیا را یک تنه فلج کرده. سرمایه داران بزرگ در پی بیرون کشیدن پول خود از بانک های جهانی هستند و قصد خرید بنر دارند... اما اینجا پایان آثار این تبلیغ پر مغز و محتوا نیست...

میزان تصادفات جاده ای در دو روز اخیر، 140 درصد نسبت به قبل افزایش داشته است. از بس همه برعکس شده اند و غیر قابل پیش بینی مدام باهم برخورد می کنند. همین امروز صبح وقتی داشتم به محل کار می رفتم، پدرم را دیدم که دارد می رود، گفتم پدرکجا می روی؟ گفت نمی روم، دارم میایم. شرایط خیلی وخیم شده است. واقعا هر کس می رود انگار دارد میاید. صد رحمت به نهنگ آبی و کشت و کشتارهایش...این خلاقیت وارونه دارد نظم دنیا را بهم میریزد. اگر همینطور پیش برویم، هیچ بعید نیست که طی روزهای آینده، سر و ته امان یکی شود.

چرا این کانون های تبلیغاتی قبل از اینکه تراوشات ذهنی خود را به منصه حضور برسانند و عملی کنند، شرایط دنیا را نمی سنجند؟ ما کشش و ظرفیتیش را نداریم. ما محدودیم... نکند در این هاگیر و واگیر جام جهانی روسیه بیفتد در کشور بورکینافاسو؟ نکند از فردا لئو مسی بشود بدل رضا پرستش؟ نکند دونالد ترامپ بشود ترامپ دونالد؟ ترامپ دونالد کیست؟ اصلا ما ترامپ دونالد نداریم...انگار حالم خیلی خوب نیست. بروم کمی گاو زبان گلی بخورم... راستی شما از خلاق های ایرانی خبر دارید؟

پ ن : جدای از شوخی و فارغ از فضای طنز، به عنوان یک فعال در عرصه تبلیغات و هم چنین به عنوان کسی که خیلی اوقات بانک ملت را به خاطر تبلیغات و از آن مهم تر هوشمندی در تبلیغات ستایش کرده ام، توقع بیشتری از آن ها در بحث خلاقیت دارم. واقعا این بنر تبلغاتی حاوی چه پیامی بود؟ با استفاده از خدمات غیر حضوری زمان بیشتری ذخیر می شود... همه ی ما این موضوع را میدانیم. اما تاثیر این بنر گنگ و به ظاهر نوآورانه را هرگز نمیفهمم...متاسفانه گاهی اوقات به هنگام استفاده از مفاهیم استخوان در گلویمان گیر می کند و به جای استفاده درست و مفید ، ارزش های آن را زیر سوال می بریم.

یک نفر باید باشد تا به تبلیغات چی ها و خلاقان این حوزه بفهماند خلاقیت اگر همراه با هوشمندی و درایت نباشد، تبدیل به یک ضد تبلیغ می شود که برند شما را زیر سوال می برد. حتی اگر بانک محبوبی مانند ملت باشید. اما در پایان سوال من از واحد تبلیغات و روابط عمومی بانک ملت این است که برای این ایده و اجرا آن هزینه ای هم پرداخت کرده اند؟

نویسنده: محمدمهدی عزیزمحمدی

► تجمع اعتراضی سهامداران پدیده شاندیز در نمایشگاه مطبوعات
اطلاعیه سفارت ایران در پکن در خصوص مشکلات بانکی ایرانیان مقیم چین ◄

 
پابلیکا
بنر

افراد حاضر

ما 772 مهمان آنلاین داریم