بنر

بنر
آشنایی با مشاغل: مهندس هسته ای
چهارشنبه ، 17 آبان 1396 ، 17:34

 


اگر عاشق علم و فناوری های نو بوده و در تحلیل و حل مسائل توانمند هستید، شغل مهندسی هسته ای برای شما مناسب است.

دنیای امروز با بحران انرژی روبرو است، انرژی هسته ای یکی از انرژی های نو می باشد که به میزان زیادی این بحران را حل می کند. انرژی هسته ای کاربردهای بسیار زیادی در زمینه های مختلف دارد. برای مثال از انرژی شکافت هسته ای در نیروگاه های هسته ای می توان برای تولید الکتریسیته استفاده کرد. برای کاربردی کردن انرژی هسته ای، نیاز به متخصصان و کارشناسانی از جمله مهندس هسته ای می باشد که به دانش و تخصص این حوزه تسلط داشته باشند.


به تولید انرژی هسته ای، کنترل و استفاده  از آن، همچنین مطالعه و تجزیه و تحلیل تکنولوژی رآکتورهای هسته ای "مهندسی هسته ای" می گویند.
رآکتور یا واکنش گاه دستگاهی است که در آن فرآیند شکافت هسته ای به صورت کنترل شده انجام می گیرد.


مهندسی هسته ای به مسایل مربوط به ایجاد انرژی هسته ای، کنترل و استفاده از آن می پردازد. حوزه مهندسی هسته ای ارتباط زیادی با  تکنولوژی راکتورهای هسته، نحوه ساخت و استفاده از آنها دارد.

 مهندس هسته ای کیست؟


مهندس هسته ای کسی است که توان طراحی و بهینه سازی سیستم های هسته ای و همچنین راه اندازی و نگهداری آن ها، بازفرآوری سوخت، مدیریت مواد زائد، انهدام نیروگاه های هسته ای قدیمی و حفاظت و ایمنی در برابر تشعشعات رادیواکتیو را دارد و قادر است با مواد و تشعشعات رادیواکتیو به صورت صحیح و بی خطر کار کند و در محافظت پرسنل در مقابل پرتوها توانمند می باشد.
مهندسی هسته ای را می توان طراحی و گسترش راكتورهای شكافتی پیشرفته، تحقیقات بنیادی در گسترش و تعمیق استفاده از انرژی همجوشی،‌ گسترش انرژی هسته ای هم در زمینه تئوری و هم كاربردی برای مدیریت پسماند زباله های رادیواكتیو،‌ مدیریت مواد هسته ای ،‌تولید رادیو ایزوتوپ ها برای كاربردهای پزشكی و دیگر كاربردهای صنعتی، ‌با تاكید بر افزایش رفاه بشریت درحال حاضر و حفظ بهتر محیط زیست برای آیندگان تعریف کرد.

مهندس هسته ای باید در برنامه ریزی و سازماندهی قوی و در ریاضیات، فیزیک و کار با کامپیوتر مسلط باشد. از آنجا که مهندسی هسته ای حوزه ای جدید می باشد، ممکن است در مراحل مختلف کاری نیاز به انجام تحقیقات و پژوهش باشد. بنابراین مهندس هسته ای باید توانایی انجام تحقیقات مختلف را داشته باشد.

در بخش های عملیاتی مهندس هسته ای معمولا به صورت شیفتی کار می کند که گاهی نیز در تعطیلات و شب ها می باشد. در بخش تحقیق و توسعه عمدتا مطابق با ساعات کاری معمول فعالیت می کند.

 

 

 

ویژگی های مهندس هسته ای:


دقت عمل بالایی دارد: به دلیل سر و کار داشتن با پرتوهای رادیواکتیو- که بسیار خطرناکند- شاغلان این شغل باید در کارشان دقیق باشند.
به علم علاقمند است: با توجه به اهمیت دستیابی به این انرژی و به روز بودن در آن، در این شغل بایستی به طور مستمر در حال پژوهش و تحقیق بود؛ بنابراین کسانی که واقعا علاقمند به علم هستند، می توانند در این شغل موفق شوند.

 

 

 

نحوه انتخاب شغل مهندسی هسته ای:


ابتدا باید مدرک کارشناسی تان را دریافت کنید. در آن صورت، امکان ادامه تحصیل شما تا مقطع دکترا در کشور وجود دارد. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های پرتو پزشکی، رآکتور، کاربرد پرتوها، گداخت هسته ای و مواد و چرخه سوخت هسته ای است. در مقطع کارشناسی، علاوه بر رشته مهندسی هسته ای می توانیدمهندسی برق یا مکانیک بخوانید و در مقاطع بالاتر این رشته را دنبال کنید.
خوب است بدانید مهندسی هسته ای و فیزیک هسته ای  شباهت چندانی به هم ندارند.
فیزیک هسته ای جزء رشته های علوم پایه محسوب می شود و با دیگر گرایش های فیزیک تنها چند واحد درسی تفاوت دارد.
در مورد مشابهت این رشته با دیگر رشته ها می توان گفت مهندسان هسته  ای دیدگاه عمیق فیزیکی از پدیده های هسته ای پیدا می کنند و می توانند مانند مهندسان برق نیروگاه بسازند و  مانند مهندسان مکانیک مسائل ترموهیدرولیکی نیروگاه ها را بررسی کنند.

 فضای شغلی:


پژوهش در این شغل اهمیت ویژه ای دارد و بیشتر دانشجویان با ایده موضوع پایان نامه خود می توانند در سازمان انرژی اتمی مشغول به کار شوند و همان زمینه را ادامه دهند. حتی برای پیشرفت شغلی نیز مطالعه و تحقیق مهم ترین عامل برای ارتقاء در این شغل است.

شما می توانید در سازمان انرژی اتمی مشغول به کار شوید و کارهای پژوهشی انجام دهید یا در نیروگاه های هسته ای به فعالیت بپردازید.
اگر در گرایش پرتوپزشکی تحصیل کنید، بیمارستان ها می تواند یکی از فضاهای اصلی کار برای شما باشند و اگر کاربردها پرتوها بخوانید، می توانید در بخش اکتشاف معادن نفت هم کار کنید.
مهندسان هسته ای با مهندسان برق، مکانیک، شیمی، مواد و عمران در ارتباط اند.به صورت کلی مهندس هسته ای در زمینه های زیر می تواند فعالیت کند :
•    تحقیق و توسعه صنعتی و یا دانشگاهی
•    حوزه پزشکی (زمینه پرتوپزشکی)
•    دفاعی مانند توسعه و ساخت زیردریایی های هسته ای
•    صنعت مانند صنعت تولید برق با انرژی هسته ای
•    کشاورزی و تولید مواد غذایی


محل کار مهندس هسته ای می تواند در آزمایشگاه ها، اتاق های کنترل، محیط نیروگاه و یا دفاتر کاری باشد. مهندس هسته ای در هنگامی که با مواد رادیو اکتیو در آزمایشگاه ها و یا نیروگاه ها سر و کار دارد، باید از لباس های محافظ ایمن استفاده کند.

 وظایف و مسئولیت های مهندس هسته ای

•    طراحی، ساخت و بهره برداری از نیروگاه های هسته ای به شکل ایمن و اقتصادی
•    طراحی و گسترش رآکتورهای شکافتی پیشرفته
•    تحقیقات بنیادی در زمینه گسترش استفاده از انرژی هم ج.شی (نوعی از انرژی هسته ای از طریق جوش هسته ای تولید می شود؛ این جوش به معنی به هم پیوستن تعدادی از هسته های کوچکتر برای تشکیل یک هسته بزرگتر است. از مزیت های جوش هسته ای، تولید کمتر مواد رادیواکتیو و ذخیره سازی بهتر انرژی است.)
•    مدیریت مواد هسته ای؛ به معنی بهینه سازی ساختار سوخت ها تا بتوان مدت زمان بیشتری از آن ها استفاده کرد.
•    تولید رادیوایزوتوپ ها برای کاربردهای پزشکی و صنعتی به منظور افزایش رفاه انسان ها (از ترکیب نوترون ها و پروتون ها محصولی به وجود می آید که قبلا در طبیعت وجود نداشته است. به این محصول مصنوعی و غیرپایدار ایزوتوپ رادیواکتیو می گویند که کاربردهای پزشکی فراوانی دارد. رادیوایزوتوپ به دلیل خاصیت پرتوزایی دارای اهمیت است.
•    طراحی، ساخت و بهر ه بردای از نیروگاه های هسته ای و همچنین گسترش ایمن و اقتصادی آن ها
•    غنی سازی و آماده سازی میله های سوخت(میله هایی که اورانیوم را صورت قرص هایی در آن قرار می دهند)
•    نگهداری پسماند (ضایعات) سوخت های مصرف شده برای حفظ محیط زیست و همچنین جا به جایی کلیه مواد و تجهیزات رادیواکتیو
•    طراحی  و ساخت تجهیزات اتمی مانند هسته رآکتورها، محافظ های تابش و سایر ابزار دقیق مرتبط
•    فرآوری سوخت های هسته ای
•    نظارت بر تاسیسات هسته ای برای شناسایی هر طرح، ساختار یا رویه های عملیاتی نقض کننده قوانین و مقررات ایمنی
•    پایش و اندازه گیری سطوح تابش
•    برنامه ریزی راه های ایمن انهدام زباله های هسته ای
•    انجام تحقیقات کاربردی در صورت نیاز
•    حفظ امنیت و رعایت ایمنی در کار
•    انجام اقدامات اصلاحی یا خاموش کردن نیروگاه در شرایط اضطراری
•    نظارت بر تکنسین های نیروگاه
•    شرکت در جلسات و ارائه گزارشات 


اهمیت شغلی:

دانش هسته ای در حال نوشدن و پیشرفت است. متخصصان این رشته با کمک به ارتقای این علم می توانند به کشور و مردم خود خدمت کنند و این مهم ترین حسن این شغل است.
فناوری هسته ای در حیطه وسیعی از کاربردهای صنعتی، زیست محیطی، کشاورزی و ... می تواند در خدمت جامعه باشد. برای مثال، تولید الکتریسیته یکی از کاربردهای اصلی انرژی هسته ای است. این انرژی عظیم که ناشی از شکافت هسته ای است، می تواند به عنوان منبع قدرت سفینه های فضایی و زیردریایی ها مورد استفاده قرار گیرد. در عین حال، در آینده ای نه چندان دور می توان امیدوار به داشتن نیروگاه هایی بر مبنای جوش هسته ای بود. در این صورت مسئله بحران انرژی برای همیشه در جهان حل خواهدشد. از طرفی، به دلیل این که قرن آینده را قرن انرژی هسته ای نامیده اند، بومی کردن و فعالیت تحقیقاتی و عملیاتی در این زمینه، نوعی جهاد علمی روشنگر راه توسعه کشور عزیزمان در قرن آینده است.


جهت کسب اطلاعات بیشتر با مراجعه به وبگاه سازمان انرژی اتمی به نشانی  www.aeoi.org.ir می توانید اطلاعات به روز را دریافت کنید.

 

 

 

 

 

► مسیر اصلاح نظام پولی ایران در حال طی شدن است
کیهان توقیف شد ◄

 
پابلیکا
بنر

افراد حاضر

ما 526 مهمان آنلاین داریم