آشنایی با مشاغل: امدادگر
دوشنبه ، 22 آبان 1396 ، 17:40

 

 

به نجات انسان های درمانده و جلوگیری از مرگ آنها بلافاصله پس از بروز یک سانحه مانند تصادف، یا حادثه طبیعی مثل زلزله امدادگری می گویند.
امدادگر کسی است که با حضور سریع در محل حادثه از پیشرفت صدمات و آسیب دیدگی های جسمی افراد جلوگیری می کند و آن ها را به مراکز درمانی و پزشکی ارجاع می دهد.
امدادگر دارای مهارت‌های مخصوصی در امور موقعیت‌یابی، جستجو، تثبیت، اقدامات پزشکی و انتقال مصدومین و قربانیان در سوانح و بلایای طبیعی یا دست‌ساز بشر می‌باشد. این افراد از آموزش‌های پیشرفته‌تری نسبت به یک فرد عادی که دوره‌های کمک‌های اولیه را گذرانده است، برخوردار شده‌اند ولی مهارت‌های پزشکی آنها در حد یک بهیار و حتی تکنسین فوریت‌های پزشکی نیست. این گروه افراد باید بتوانند در شرایط اضطراری احیای قلبی ریوی، استفاده از دستگاه الکتروشوک خودکار و بی‌تحرک‌سازی اندام‌های شکسته و از جا در رفته و حتی زایمان نوزاد را انجام دهند. امدادگر نام اطلاقی صرفاً یک گروه خاص از افراد نیست و حتی یک پلیس یا آتش‌نشان نیز می‌تواند در کنار مهارت‌های تخصصی شغل خود، عمل امدادگری را نیز متقبل شود.


ویژگی های امدادگر:
توانایی کار در شرایط دشوار را دارد: امدادگر گاهی مجبور است برای کمک به مردم زلزله زده یا سیل زده به مناطقی برود که حداقل امکانات را دارد.
با دقت و مسئولیت پذیر است: امدادگر می داند که زمان در نجات جان حادثه دیدگان نقش موثری دارد و اگر به موقع در صحنه حاضرنشود، ممکن است جان یک یا چند نفر به خطر بیفتد. تشخیص درست او در این زمان هم بسیار اهمیت دارد.
خونسرد است و ثبات عاطفی دارد: در مواجهه با مصدومان و حادثه دیدگان و مشاهده صحنه های دلخراش، کنترل احساسات و تاثیر نپذیرفتن از محیط بسیار مهم است و امدادگر تنها با خویشتن داری می تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد.
خطرپذیر است: امدادگر برای نجات جان انسان ها با خطرهای زیادی رو به رو می شود؛ بنابراین باید نترس و شجاع باشد.


ورود به شغل:
حداقل تحصیلات لازم برای این شغل دیپلم است  و علاقمندان به آن می توانند در دوره های آموزشی که از طرق سازمان هلال احمر و وزارت بهداشت برگزار می شود، شرکت کنند. آن ها می  توانند در آزمون های استخدامی هلال احمر و دیگر سازمان هایی که امدادگر استخدام می کنند، شرکت کنند و در صورت قبولی در آزمون و طی مراحل گزینش، دوره های آموزشی امدادگری و فوریت های پزشکی را طی کنند یا ابتدا دوره مقدماتی امداد و کمک های اولیه را بگذرانند و سپس با شرکت در دوره های تکمیلی، کارت امدادگری دریافت کنند. در ادامه این افراد می توانند عضو گروه های امداد شوند و در زمان وقوع حوادث و سوانح همکاری کنند. باید بدانید که فیزیک بدنی مناسب و آمادگی جسمانی مطلوب امدادگران بسیار مهم است؛ زیرا آن ها گاهی باید به تنهایی آسیب دیدگان را جا به جا کنند و بنابراین لازم است خود از قدرت و سلامت جسمانی کاملی برخوردار باشند.


پیشرفت شغلی:
ارتقای شغلی امدادگران متناسب با آموزش هایی است که دریافت کرده اند. تعداد عملیاتی هم که این افراد در آن ها شرکت کرده اند، در ارتقای آن ها تاثیرگذار است.


فضای شغلی:
امدادگران می توانند در سازمان هلال احمر، اورژانس و آتش نشانی ها فعالیت کنند. این افراد ممکن است جزء امدادگران جاده ای باشند که در جاده های کشور مستقر می شوند و در صورت نیاز به مصدومان تصادف ها و حادثه دیدگان جاده ای کمک می کنند. آن ها در صورت داشتن مهارت و مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبط مانند پرستاری و بهیاری در اورژانس های دولتی و خصوصی به کار مشغول می شوند.
تعامل شغلی این افراد با آنش نشانان، پزشکان، پرستاران و کلیه دست اندرکاران بهداشت و درمان است.


وظایف و مسئولیت ها:
امدادگر باید به سرعت و با حفظ خونسردی و بدون دستپاچگی وارد عمل شود. وظایف او عبارت اند از:
-    انتقال مصدوم از محیط پرخطر به محیطی با حداقل امنیت (مثل انتقال به خارج از ساختمانی که دچار حریق شده است)
-    روحیه دادن به مصدوم و خودداری از تضعیف روحیه وی
-    بازرسی راه های تنفسی و علائم حیاتی صدمه دیدگان
-    تعیین نوع جراحت ها و ضایعات برای انجام دادن اقدامات لازم
-    کنترل خونریزی داخلی و خارجی، علائم مسمویت، شکستگی ها و سایر آسیب ها بر حسب اولویت
-     فراهم کردن امکان آسایش و راحتی بیمار تا رسیدن امکانات دولتی
-    درجه بندی آسیب دیدگان بر اساس مصدومیت آن ها به منظور در اولویت قرار گرفتن افراد بدحال برای انتقال به مراکز درمانی
-    کنترل بیماری های شایع در مناطق آسیب دیده از جمله مناطق زلزله زده


مطلوبیت های شغلی:
افرادی که به امدادگری می پردازند، از توانایی ها و مهارت های خود در زندگی شخصی شان نیز می توانند بهره ببرند.


محدودیت های شغلی:
امدادگران گاهی مجبور می شوند برای مدت های طولانی از خانواده و عزیزانشان دور باشند. این که شما هر روز با صحنه های  دل خراشی چون تصادف رو به رو باشید، نیازمند روحیه ای قوی است که بسیاری از امدادگران به صورت داوطلبانه فعالیت می کنند و هدفشان کسب درآمد نیست. محدودیت دیگر این شغل آن است که استخدام امدادگران ممکن است مدت ها زمان ببرد.


اهمیت شغلی:
یکی از اساسی ترین نیازهای نظام سلامت جامعه، تربیت افرادی با توانایی ها و صلاحیت های علمی و عملی ویژه است که بتوانند با آمادگی کامل در حساس ترین لحظات به یاری دردمندان بشتابند. نقش موثر امدادگران در نجات جان بیماران و حادثه دیدگان، جلوگیری از وخیم تر شدن حال آن ها و بالابردن احتمال بهبود این افراد  اهمیت این شغل را به خوبی نشان می دهد.


جهت کسب اطلاعات بیشتر به جمعیت هلال احمر کشور مراجعه نمایید.

 

منبع: کتاب فرهنگ نامه مشاغل

 

 

آشنایی با مشاغل: آتش نشانی

آشنایی با مشاغل: مهندس هسته ای

آشنایی با مشاغل: پویانما (انیماتور)

 

 

 

 

 

 

 

 

► تبریز شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد
بازتاب زلزله استان کرمانشاه در رسانه‌های جهان ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ
خريد بليط چارتر

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد
Page Title

افراد حاضر

ما 539 مهمان آنلاین داریم