آشنایی با مشاغل: مربی ورزش

شنبه ، 4 آذر 1396 ، 10:56

 

 

آشنایی با مشاغل: مربیگری ورزش

به برنامه ریزی و آموزش ورزش و نرمش در سطح مبتدی یا حرفه ای "مربیگری ورزش" می گویند.

"مربی ورزش" کسی است که جهت دهی و آموزش افراد یک تیم ورزشی یا یک ورزشکار را بر عهده دارد. مربی معمولا ورزشکاری باتجربه در رشته ای است که آن را آموزش می دهد.

ویژگی های مربی ورزش:
متکی به نفس، خوددار و منظم است: مربی ورزش الگوی بازیکنان خود است. بنابراین اگر شما به عنوان یک مربی می خواهید این ویژگی را در بازیکنان خود ایجاد کنید (که بی شک یک ورزشکار به آن ها نیاز دارد)، در وهله اول باید خود دارای آن باشید. اعتماد به نفس مربی می تواند به اعضای تیم توانی مضاعف بدهد.
ریزبین و دقیق است: در واقع این مربی ها هستند که استعدادهای ورزشی را شناسایی می کنند و این کشف تنها در صورت ریزبین بودن آنها امکان پذیر است.
صبور است: صبور بودن از ویژگی های یک معلم است و مربی ورزش نیز از این ویژگی مستثنی نیست.
پرانرژی و دارای روابط اجتماعی بالاست: یک مربی حرفه ای باید به عنوان مشوق و شتاب دهنده به تیم خود عمل کند. در ضمن باید این توانایی را داشته باشد که با افراد ارتباط عاطفی و اجتماعی برقرار کند؛ چرا که برای کشف استعدادهای اعضا و کمک به آن ها باید در ابتدا آن ها را به درستی بشناسد و با ضعف ها و قوت هایشان آشنا باشد. تنها با این ارزیابی دقیق است که او می تواند از بازیکنان در تیم بهترین استفاده را بکند.
انتقادپذیر و منعطف است: یک مربی حرفه ای باید اشتباهات خود را بپذیرد و آن ها را برطرف کند تا شاهد پیشرفت تیم خود باشد. این افراد می پذیرند که همیشه نکاتی برای یادگیری وجود دارد و همواره به دنبال یادگیری هستند.

ورود به شغل:
این روزها رشته "تربیت بدنی" در هنرستان ها تدریس می شود. با این حال، شما با دریافت مدرک کارشناسی در سطح بالاتری امکان مربیگری دارید. فدراسیون های مختلف نیز مربی هایی را آموزش می دهند و مدرک لازم را به آن ها اعطا می کنند.
آنچه یک مربی ورزش باید بداند "تمرینات ورزشی، علوم ورزشی، فیزیولوژی، حرکت شناسی، تغذیه و تناسب اندام، تربیت بدنی و طب ورزش" است.
فراموش نکنید که شما نباید تنگی نفس یا هر نوع بیماری دیگری داشته باشید.

پیشرفت شغلی:
یک مربی ورزش فعال هیچ گاه بیکار نخواهد ماند؛ زیرا می تواند به عنوان مربی در باشگاه های ورزشی آزاد فعالیت کند یا به عنوان مربی، کارشناس یا مربی بدنسازی جذب سازمان تربیت بدنی شود. اگر شما از نظر علمی واجد شرایط باشید و ازلحاظ عملی نیز تجربیات لازم را به دست بیاورید، می توانید جذب فدراسیون های ورزشی شوید.

فضای شغلی:
آموزش و پرورش، اداره تربیت بدنی، تربیت معلم، باشگاه های ورزشی کشور و ... مربیان ورزش را به استخدام خود در می آورند. محیط کار این افراد باید امکانات ورزشی لازم را داشته باشد. نور، هوا و حجم سالن ها نیز باید مناسب باشد. حقوق و مزایای مربیان ورزشی بر اساس قوانین اداره امور استخدامی کشور است.


وظایف و مسئولیت ها:
آموزش تکنیک های ساده ورزش، بدن سازی و بالابردن قوای جسمانی
آموزش ظریف ترین نکات یک ورزش
بررسی عملکرد بازیکنان تیم
برنامه ریزی برای راهبردهای تیم
تدوین برنامه بازی ها و زمان آن ها
دانستن اصول کمک های اولیه
تصمیم گیری در مورد شخصیت ها و قابلیت های بازیکنان (چون هدف مربی، تربیت افراد در ابعاد جسمانی- روانی است، باید از ویژگی های جسمی- روانی ورزشکاران در هر دوره اطلاع کافی داشته باشد.)

مطلوبیت های شغلی:
بسیاری از مربیان ورزش معتقدند که کار مفرحی  دارند و از انجام دادن آن خسته نمی شوند چرا که هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی ارتقا پیدا می کنند. از طرفی، این شغل جزءمشاغل همیشگی است؛ زیرا ورزش همواره و در تمام دوره ها و زمان ها مورد توجه قرار داشته است. به ویژه در سال های اخیر توجه مردم به ورزش و ارتباط آن با سلامت جسمی و روحی باعث شده است که موقعیت شغلی خوبی برای این افراد به وجود بیاید.

محدودیت های شغلی:
حتما در زمان انتخاب این رشته به یاد داشته باشید که در برخی جوامع، تجهیزات مدرن و مقدار زیادی بودجه در اختیار مربیان ورزشی قرار می گیرد. اما در جوامع دیگر، ممکن است بودجه بسیار کم و امکانات ناچیز باشد و این موضوع بر بهره وری آن ها تاثیر به سزایی دارد. همچنین افرادی که دچار نارسایی قلبی و تنفسی هستند، نمی توانند این شغل را انتخاب کنند؛ زیرا حرکات شدید بدنی باعث پیشرفت بیماری آن ها می شود.

اهمیت شغلی:
ورزش بخش بزرگ و مهمی از فرهنگ جامعه ماست و در بسیاری از آثار به جامانده از گذشتگان ما به ویژه در شاهنامه فردوسی به ضرورت و اهمیت آن اشاره شده است. تحقیقات بسیاری نشان داده اند که ورزش علاوه بر اینکه ابزار ارزشمندی برای سلامت جسمانی است، رابطه نزدیکی با سلامتی روانی و به ویژه پیشگیری از بروز ناهنجاری های روانی دارد. (ورزش از اضطراب می کاهد، اعتماد به نفس را افزایش می دهد و خودپنداری مثبت را تقویت می کند.) همچنین در تمام زمان ها و دوره ها موردتوجه ومهم بوده است و هرگز اهمیت خود را از دست نخواهد داد؛ زیرا با سلامت جسمی و روانی افراد جامعه رابطه دارد. با این حال، ورزش نادرست نیز صدمات جبران ناپذیری به همراه دارد. پس لازم است متخصصان این رشته، ورزش را به طور صحیح به ما بیاموزند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به هنرستان های تربیت بدنی، باشگاه ورزشی محله خود، اداره کل تربیت بدنی، تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش یا کمیته های ورزشی (از جمله والیبال، بسکتبال و ...) مراجعه و با کارشناسان آن ها گفتگو کنید.

منبع: فرهنگ نامه مشاغل

 

 

آشنایی با مشاغل: آتش نشانی

آشنایی با مشاغل: مهندس هسته ای

آشنایی با مشاغل: پویانما (انیماتور)

آشنایی با مشاغل: امدادگر

آشنایی با مشاغل: کارشناس هواشناسی

آشنایی با مشاغل: آشپز

آشنایی با مشاغل: مدیریت رستوران

آشنایی با مشاغل: خلبان

 

 

 

 

 

 

► 21 راه آسان برای کسب درآمد آنلاین(4)
توضیح اسنپ در خصوص منع استفاده از اپلیکیشن مسیریاب ویز (Waze) ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر