بنر

بنر
وضعیت بحرانی بارش در پنج استان کشــور
سه شنبه ، 14 آذر 1396 ، 10:55

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: آمارها نشان می‌دهد از ابتدای مهر تا 7 آذر سال جاری 17 استان کشور بیشتر از 40 درصد کمبود بارش دارند که در این میان وضعیت بارشی در پنج استان یزد، مرکزی، اصفهان، خراسان جنوبی و قم از بقیه استان‌ها شرایط دشوارتری را داشته‌اند.

 

به گزارش بانکی دات آی آر، داوود پرهیزکار دیروز در گفت‌وگو با ایرنا افزود: از ابتدای مهر تا 7 آذر سال جاری مجموع بارش‌های کشور 6/21 میلی‌متر بوده که این مقدار در مقایسه با سال گذشته (6/17 میلی‌متر)به حدود 30 درصد افزایش داشته، اما در مقایسه با میانگین بلند مدت بارش‌ها در این بازه زمانی (3/32 میلی‌متر) حدود 33 درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

به گفته وی، آمارها نشان می‌دهد در این مدت 17 استان کشور بیشتر از 40 درصد کمبود بارش دارند که در این میان وضعیت بارشی در پنج استان یزد (با 87 درصد کمبود)، مرکزی (با 90 درصد کمبود)، اصفهان (با 91 درصد کمبود)، خراسان جنوبی (با 92 درصد کمبود) و قم (با 99 درصد کمبود) از بقیه استان‌ها شرایط دشوارتری را داشته‌اند.

 

وی اظهار کرد: پهنه‌بندی خشکسالی بلند مدت در کل کشور حاکی از درگیر شدن خشکسالی است و تمام استان‌ها دست‌کم با یکی از درجات خشکسالی بلندمدت (خفیف، متوسط، شدید یا بسیار شدید) روبه‌رو هستند.

 

وی با بیان این که بررسی خشکسالی بلندمدت 84 ماه کشور تا پایان آبان 1396 بیانگر افزایش شدت و وسعت پهنه‌های درگیر با خشکسالی در بسیاری از مناطق کشور است، گفت: در مقایسه با خشکسالی‌های کوتاه‌مدت، بر تعداد و همچنین وسعت مناطق درگیر با این پدیده افزوده شده است.

 

رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: بررسی دمای کشور طی ماه گذشته نشان می‌دهد آبان امسال همه استان‌ها و به تبع آن کل کشور شاهد افزایش دمای هوا نسبت به بلند مدت خود بودند، به طوری که در مجموع کشور با حدود 8/1 درجه سلسیوس گرم‌تر از شرایط طبیعی و بلندمدت بوده است.

 

به گفته پرهیزکار، در بین استان‌های کشور استان البرز با 7/3 درجه سلسیوس، قزوین و زنجان با 3/3 درجه سلسیوس و تهران با 1/3 درجه سلسیوس بیشترین انحراف مثبت دمایی از میانگین بلندمدت خود را تجربه کردند.

► 400 میلیارد تومان برای بازگشایی مجدد خط 7 متروی تهران بودجه لازم است
واکنش فردوسی پور به حضور 500 میلیونی فیگو در برنامه‌اش! ◄

 
پابلیکا
بنر

افراد حاضر

ما 749 مهمان آنلاین داریم