بحث‌های هسته‌ای و رفع تحریم‌ها محور نشست کمیسیون برجام
بنر

بنر
بحث‌های هسته‌ای و رفع تحریم‌ها محور نشست کمیسیون برجام
سه شنبه ، 21 آذر 1396 ، 11:13

معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه محورهای نشست آتی کمیسیون مشترک برجام را که چهارشنبه این هفته در وین برگزار می شود، بحث های مربوط به هسته ای و تعهدات ایران، همکاری هایی که بین دو طرف صورت می گیرد و رفع تحریم ها و مشکلات موجود عنوان کرد.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی، سیدعباس عراقچی روز دوشنبه در حاشیه سمینار قدرت های بزرگ و امنیت منطقه ای در غرب آسیا در جمع خبرنگاران در خصوص دستور کار نشست آتی کمیسیون مشترک برجام و جایگزین آقای تخت روانچی در این نشست که در وین برگزار می شود، گفت: این کمیسیون چهارشنبه در وین برگزار می شود؛ همانطور که مطلع هستید تحقیقا هر سه ماه یک بار این کمیسیون را داریم و در کمیسیون هم بحث های مربوط به هسته ای و تعهدات ایران و همکاری هایی که در حوزه هسته ای بین دو طرف صورت می گیرد و بحث های مربوط به رفع تحریم ها و مشکلاتی که احیانا وجود دارد و نحوه همکاری هایی که باید صورت گیرد بحث و بررسی می شود.

وی افزود: در هیات ایرانی، بنده، جمعی از کارشناسان وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی حضور دارند.

معاون حقوقی و امور بین الملل در خصوص سفر بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس به تهران گفت: سفر آقای جانسون که بعد از مدت ها صورت گرفت در ادامه رایزنی هایی است که بین ما و کشورهای اروپایی صورت می گیرد و بعد از برجام و در دورانی که برجام در حال اجرا است، این رفت و آمدها به لحاظ کمی و کیفی از یک سطح جدیدی برخوردار شده و تماس های بین دو طرف بیش از گذشته است.

عراقچی گفت: در این سفر، موارد بسیار متعددی از موضوعات روابط دو جانبه مطرح شد و همینطور بحث منطقه ای و رایزنی هایی که نسبت به شرایط حاکم بر منطقه صورت گرفت و در خصوص برجام و اجرای درست برجام هم در حوزه هسته ای و هم در حوزه رفع تحریم ها و موارد و مشکلاتی که وجود دارد روی اینها تبادل نظر داشتیم و امیدواریم مسیری که آغاز شده و روز به روز در حال گشایش های بیشتری است، ادامه یابد.

عراقچی گفت: در حوزه هسته ای طبیعتا آخرین وضعیت همکاری هایی که الان وجود دارد را مروری می کنیم؛ از جمله ، پروژه مدرن سازی رآکتور اراک که با سرعت نسبتا خوبی در حال انجام است و با همکاری چین پیشرفت های خوبی داشته است.

وی افزود: پروژه تولید ایزوتوپ های پایدار طرح دیگری است که با همکاری روسیه انجام می شود و پیشرفت های خوب و قابل ملاحظه ای داشته است.

عراقچی اضافه کرد: بر نحوه همکاری های هسته ای صلح آمیز که با اتحادیه اروپا در حوزه ایمنی و امنیت هسته ای داریم مروری خواهیم داشت و در این باره که چگونه می شود این همکاری ها را با سرعت بیشتری جلو ببریم گفت و گو خواهیم کرد.

عراقچی در ادامه تشریح نشست آتی کمیسیون مشترک برجام گفت: در قسمت دوم مروری بر جنبه های رفع تحریم در برجام می کنیم و موانعی که وجود دارد؛ در هر جلسه ای که تا الان داشتیم موانعی مانند موارد بدعهدی، تعلل و تاخیر و حتی موارد نقضی که بخصوص از طرف آمریکایی ها وجود دارد، مرور می شود یا تمهیداتی از طرف های اروپایی و و دیگران در نظر گرفته می شود.

وی افزود: در جلسات گذشته موارد بد عهدی و نقض برجام توسط آمریکایی ها را یادآوری و در این خصوص بحث کردیم.

معاون وزیر خارجه گفت: نتیجه جلسات گذشته و جمع بندی که توسط خانم اشمید به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام ارائه می شود همواره این بوده و هست که همه طرف ها باید به تمام بندهای برجام پایبند باشند و برجام را در فضایی سازنده همراه با حسن نیت اجرا کنند.

 

**حرکت جدید دولت آمریکا و صحبت های ترامپ بر خلاف اصل حسن نیت در اجرای برجام است

وی تصریح کرد: البته حرکتی که دولت جدید آمریکا می کند و بیانیه ها و صحبت هایی که آقای ترامپ دارد بر خلاف اصل حسن نیت و اصل فضای سازنده ای است که در بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ مورد تاکید قرار گرفته است و در این نشست تلاش خواهد شد به درک واحد و جمع بندی های واحد برسیم.

وی در خصوص ترکیب هیات ایرانی در کمیسیون مشترک برجام گفت: در ترکیب هیات، بنده هستم و جمعی از کارشناسان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی . در دوره های گذشته توفیق داشتیم در خدمت آقای دکتر تخت روانچی باشیم ولی در این جلسه از این حضور محروم هستیم و ایشان در سمت های مهمتر هستند و وظایف مهمتری را در دفتر آقای رییس جمهور بر عهده دارند.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا جانسون در خصوص فعالیت های موشکی ایران، اظهاراتی داشت؟ گفت: به هیچ وجه اجازه نمی دهیم در خصوص توانمندی های دفاعی و در راس آنها توانمندی های موشکی کشورمان گفت و گو و مذاکره ای داشته باشند.

وی تصریح کرد: توانمندی های ما کاملا امری غیرقابل مذاکره است و قابل گفت وگو نیست و البته نگرانی هایی که برخی مطرح می کنند را پاسخ می دهیم.

عراقچی گفت: برنامه موشکی ما کاملا دفاعی و برای دفاع از سرزمین جمهوری اسلامی ایران است و به هیچ وجه این توانایی دفاعی را نه از دست می دهیم و نه در موردش گفت و گو می کنیم.

► سهم مرکز نشر و تنظیم آثار امام از بودجه 97 چقدر است؟
طرح بهاور بانک آینده ◄

 
پابلیکا
بنر

افراد حاضر

ما 769 مهمان آنلاین داریم