بنر

بنر
بحث‌های هسته‌ای و رفع تحریم‌ها محور نشست کمیسیون برجام
سه شنبه ، 21 آذر 1396 ، 11:13

معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه محورهای نشست آتی کمیسیون مشترک برجام را که چهارشنبه این هفته در وین برگزار می شود، بحث های مربوط به هسته ای و تعهدات ایران، همکاری هایی که بین دو طرف صورت می گیرد و رفع تحریم ها و مشکلات موجود عنوان کرد.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی، سیدعباس عراقچی روز دوشنبه در حاشیه سمینار قدرت های بزرگ و امنیت منطقه ای در غرب آسیا در جمع خبرنگاران در خصوص دستور کار نشست آتی کمیسیون مشترک برجام و جایگزین آقای تخت روانچی در این نشست که در وین برگزار می شود، گفت: این کمیسیون چهارشنبه در وین برگزار می شود؛ همانطور که مطلع هستید تحقیقا هر سه ماه یک بار این کمیسیون را داریم و در کمیسیون هم بحث های مربوط به هسته ای و تعهدات ایران و همکاری هایی که در حوزه هسته ای بین دو طرف صورت می گیرد و بحث های مربوط به رفع تحریم ها و مشکلاتی که احیانا وجود دارد و نحوه همکاری هایی که باید صورت گیرد بحث و بررسی می شود.

وی افزود: در هیات ایرانی، بنده، جمعی از کارشناسان وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی حضور دارند.

معاون حقوقی و امور بین الملل در خصوص سفر بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس به تهران گفت: سفر آقای جانسون که بعد از مدت ها صورت گرفت در ادامه رایزنی هایی است که بین ما و کشورهای اروپایی صورت می گیرد و بعد از برجام و در دورانی که برجام در حال اجرا است، این رفت و آمدها به لحاظ کمی و کیفی از یک سطح جدیدی برخوردار شده و تماس های بین دو طرف بیش از گذشته است.

عراقچی گفت: در این سفر، موارد بسیار متعددی از موضوعات روابط دو جانبه مطرح شد و همینطور بحث منطقه ای و رایزنی هایی که نسبت به شرایط حاکم بر منطقه صورت گرفت و در خصوص برجام و اجرای درست برجام هم در حوزه هسته ای و هم در حوزه رفع تحریم ها و موارد و مشکلاتی که وجود دارد روی اینها تبادل نظر داشتیم و امیدواریم مسیری که آغاز شده و روز به روز در حال گشایش های بیشتری است، ادامه یابد.

عراقچی گفت: در حوزه هسته ای طبیعتا آخرین وضعیت همکاری هایی که الان وجود دارد را مروری می کنیم؛ از جمله ، پروژه مدرن سازی رآکتور اراک که با سرعت نسبتا خوبی در حال انجام است و با همکاری چین پیشرفت های خوبی داشته است.

وی افزود: پروژه تولید ایزوتوپ های پایدار طرح دیگری است که با همکاری روسیه انجام می شود و پیشرفت های خوب و قابل ملاحظه ای داشته است.

عراقچی اضافه کرد: بر نحوه همکاری های هسته ای صلح آمیز که با اتحادیه اروپا در حوزه ایمنی و امنیت هسته ای داریم مروری خواهیم داشت و در این باره که چگونه می شود این همکاری ها را با سرعت بیشتری جلو ببریم گفت و گو خواهیم کرد.

عراقچی در ادامه تشریح نشست آتی کمیسیون مشترک برجام گفت: در قسمت دوم مروری بر جنبه های رفع تحریم در برجام می کنیم و موانعی که وجود دارد؛ در هر جلسه ای که تا الان داشتیم موانعی مانند موارد بدعهدی، تعلل و تاخیر و حتی موارد نقضی که بخصوص از طرف آمریکایی ها وجود دارد، مرور می شود یا تمهیداتی از طرف های اروپایی و و دیگران در نظر گرفته می شود.

وی افزود: در جلسات گذشته موارد بد عهدی و نقض برجام توسط آمریکایی ها را یادآوری و در این خصوص بحث کردیم.

معاون وزیر خارجه گفت: نتیجه جلسات گذشته و جمع بندی که توسط خانم اشمید به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام ارائه می شود همواره این بوده و هست که همه طرف ها باید به تمام بندهای برجام پایبند باشند و برجام را در فضایی سازنده همراه با حسن نیت اجرا کنند.

 

**حرکت جدید دولت آمریکا و صحبت های ترامپ بر خلاف اصل حسن نیت در اجرای برجام است

وی تصریح کرد: البته حرکتی که دولت جدید آمریکا می کند و بیانیه ها و صحبت هایی که آقای ترامپ دارد بر خلاف اصل حسن نیت و اصل فضای سازنده ای است که در بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ مورد تاکید قرار گرفته است و در این نشست تلاش خواهد شد به درک واحد و جمع بندی های واحد برسیم.

وی در خصوص ترکیب هیات ایرانی در کمیسیون مشترک برجام گفت: در ترکیب هیات، بنده هستم و جمعی از کارشناسان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی . در دوره های گذشته توفیق داشتیم در خدمت آقای دکتر تخت روانچی باشیم ولی در این جلسه از این حضور محروم هستیم و ایشان در سمت های مهمتر هستند و وظایف مهمتری را در دفتر آقای رییس جمهور بر عهده دارند.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا جانسون در خصوص فعالیت های موشکی ایران، اظهاراتی داشت؟ گفت: به هیچ وجه اجازه نمی دهیم در خصوص توانمندی های دفاعی و در راس آنها توانمندی های موشکی کشورمان گفت و گو و مذاکره ای داشته باشند.

وی تصریح کرد: توانمندی های ما کاملا امری غیرقابل مذاکره است و قابل گفت وگو نیست و البته نگرانی هایی که برخی مطرح می کنند را پاسخ می دهیم.

عراقچی گفت: برنامه موشکی ما کاملا دفاعی و برای دفاع از سرزمین جمهوری اسلامی ایران است و به هیچ وجه این توانایی دفاعی را نه از دست می دهیم و نه در موردش گفت و گو می کنیم.

► سهم مرکز نشر و تنظیم آثار امام از بودجه 97 چقدر است؟
طرح بهاور بانک آینده ◄

 
پابلیکا
بنر

قیمت های روز بازار

نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ
خريد بليط چارتر

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 727 مهمان آنلاین داریم