بنر

میانگین نرخ بیکاری ایران ۲ برابر دنیا
يكشنبه ، 26 آذر 1396 ، 12:17

دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهوری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این مطلب افزود: نرخ مشارکت در مقایسه با ۱۰ سال گذشته بسیار بیشتر شده و در حالی که ۷۵۰ هزار شغل ایجاد شده، اما با سه میلیون و ۳۰۰ هزار بیکار روبرو هستیم.

 

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از تجارت‌نیوز، نیلی افزود: اقتصاد به شرطی می‌تواند شغل ایجاد کند که توسعه پایدار داشته باشد اما رشد اقتصادی کشور با نوسان‌های بسیاری روبروست و این اقتصاد، اشتغال کمی در پی دارد.

 

وی با بیان اینکه فقر در کشور مربوط به یکی دو سال پیش نیست، گفت: توزیع درآمد در کشور ما شرایط نامساعدی دارد.

 

دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهوری افزود: دهک اول جامعه که هشت میلیون نفر را شامل می‌شود در مقایسه با دهک دوم، سطح درآمدی بسیار پایین‌تری دارد و ثروتمندان جامعه نیز درآمد بسیار بیشتری در مقایسه با دهک‌های پایین‌تر از خود دارند.

 

نیلی گفت: ثروتمندان بخش کوچکی از جامعه را تشکیل می‌دهند که آنها را در قابل صدک رتبه بندی می‌کنند.

 

وی افزود: از سال ۸۴ بودجه خانوارها در قشرهای کم درآمد ساکن مانده است و از سال ۸۶ همگرایی بسیاری بین قشر کم درآمد و قشر متوسط جامعه در مسیر نزولی بودجه خانوار وجود دارد.

 

نیلی گفت: این روند تا سال ۹۳ ادامه یافته اما از سال ۹۳ چرخش به سمت بالا آغاز شده است.

 

وی با بیان اینکه از سال ۸۶ تا ۹۳ قشر محروم جامعه بهره‌ای از منابع کشور نبرده است، افزود: اینکه به سطح درآمدی سال ۸۶ برای قشر کم درآمد جامعه برسیم، زمان می‌برد.

 

دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهوری گفت: صدک اول جامعه در مقایسه با صدک آخر درآمدی به نسبت یک به ۸۶ دارد که عدد غیرقابل قبول و ناعادلانه ای است.

 

نیلی افزود: در اقشار میانی جامعه نابرابری کمتری در مقایسه با دو دهک اول و آخر جامعه وجود دارد.

 

وی گفت: در جامعه، فقر بازتولید نمی شود اما مکانیزم هایی که وضع فقرا را بهتر کند، فعال نیست.

 

نیلی افزود: بزرگترین گروه فقیر در کشور افرادی هستند که شغل دارند اما از نظر عمق فقر افراد بیکار فقیرترند.

 

وی گفت: شغل درآمد کافی ایجاد نمی‌کند، بنابراین برای خروج از فقر باید کاری کنیم سطح درآمدی شاغلان افزایش یابد.

 

دستیار ویژه اقتصادی رئیس‌جمهوری افزود: اگر نظام مالیاتی هدف خود را شناسایی کند و از ۸۰۰ هزار نفر بالای جامعه مالیات گرفته شود و در میان هشت میلیون نفر دهک پایین جامعه توزیع شود، این دهک از فقر مطلق خارج خواهد شد.

 

نیلی گفت: مالیات در کشور ما هیچ گاه بازتوزیعی نبوده بلکه تامین کننده بودجه است.

 

وی افزود: تغییر در توزیع درآمد، کار شش ماهه نیست بلکه این کار را باید آهسته آهسته انجام داد.

 

نیلی گفت: اصلاحات ارضی، پیروزی انقلاب اسلامی و ایجاد نهادهای حکومتی برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه، کارهای اساسی برای بازتوزیع ثروت و درآمد در کشور بوده است.

 

وی افزود: نظام مقابله با فقر، نظام کارایی نبوده است و هر حمایتی که به عنوان عدالت می‌خواستیم انجام دهیم چون قشر فقیر جامعه را نشناخته ایم به حمایت‌های فراگیر تبدیل شده است.

 

دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهوری گفت: در نخستین گام همانطور که در لایحه بودجه سال ۹۷ پیش بینی شده است برای شناسایی افراد نیازمند، آنها باید بر اساس جدول درآمدی که دولت اعلام کرده است در سازمان‌های حمایتی کمیته امداد و بهزیستی نام نویسی کنند.

 

نیلی افزود: اصلاح قیمت‌های حامل‌های انرژی موجب اصلاح مصرف انرژی خواهد شد.

 

وی گفت: در سال ۸۹ که هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد، یارانه نقدی باید بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان بر اساس درآمد دولت از اجرای این طرح بین خانوارها تقسیم می‌شد، اما دولت ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی پرداخت کرد که موجب کسری بودجه و مسائل دیگر شد.

 

نیلی افزود: آینده برای تولیدکنندگان از نظر اقتصادی قابل پیش بینی است اما بنگاه‌های اقتصادی نمی‌توانند بر اساس شرایط سیاسی تصمیم‌گیری کنند.

 

وی گفت: هر چه نرخ تورم بیشتر شود، عدم قطعیت در پیش بینی برای تولید کنندگان ایجاد می‌شود.

 

نیلی ادامه داد: نرخ ارز حتی برای یک روز نیز قابل پیش بینی نیست اما در سال‌های اخیر این نرخ روند یکنواختی داشته است.

 

دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهوری افزود: انباشت اشتباه‌ها در نظام بانکی میان دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها شکاف و مشکلات اقتصادی ایجاد کرده است.

 

نیلی گفت: در کشور پنج برنامه توسعه نوشته شده اما هیچ کدام از آنها اجرا نشده زیرا کسی که برنامه می‌نویسد کسی نیست که برنامه را اجرا می‌کند.

 

وی افزود: در بنگاه‌داری خصوصی نیز وفاق میان تصمیم‌گیران در این زمینه وجود ندارد.

 

نیلی گفت: نتیجه رفتار بلندمدت اقتصادی ما تورم ۲۰ درصدی، نرخ بیکاری ۱۲ درصدی، ضریب جینی ۳۸ تا ۴۲ و رشد اقتصادی سرانه ۳.۸ درصدی است.

► 7 دلیلی که باید به خاطر آن از شغلتان استعفا داده و رویای خود را دنبال کنید
تسویه بدهی دولت به شبکه بانکی در بودجه سال ۱۳۹۷ ◄

 
پابلیکا
بنر

قیمت های روز بازار

نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ
خريد بليط چارتر

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 803 مهمان آنلاین داریم
بنر