به‌روز رسانی بدهی دولت با انتشار اوراق بدهی
چهارشنبه ، 13 دی 1396 ، 13:11
مدیرعامل تأمین سرمایه سپهر گفت: کل اوراق بدهی که دولت در سال ۹۶ منتشر کرد، ۳۴ هزار میلیارد تومان بود که این عدد در سال ۹۷ به میزان ۳۸ هزار میلیارد تومان رسیده و وزارت نفت نیز می‌تواند اوراق ارزی و ریالی خود را منتشر کند و با این شرایط در مجموع دولت و دستگاه‌ها قادر هستند که تا ۸۴ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کنند.وی در ادامه با اشاره به این که دولت در شش ماهه اول سال جاری نزدیک به ۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کرده، پیش بینی کرد که تا پایان سال، این رقم نزدیک ۴۰ هزار میلیارد تومان شو و اگر این اتفاق رخ دهد، می‌توان گفت که تنها ۵۰ یا ۶۰ درصد از پیش بینی بودجه سال ۹۶ محقق شده و با این شرایط احتمال دارد که برای سال آینده دو برابر میزان سال جاری، اوراق منتشر شود.

او در مجموع رویکرد دولت در انتشار اوراق بدهی را مثبت ارزیابی کرد وگفت: دولت می‌تواند با اتکا به این روش، بدهی‌های خود را به روز کند. البته این اتفاق برای کلیت اقتصاد کشور خوب است و با این حال تاثیری هم در بازار سهام ندارد، چراکه متقاضیان این دو با یکدیگر متفاوت است. او با اشاره به اینکه بودجه سال آینده در خصوص انتشار اوراق مطابق با برنامه ششم توسعه عمل کرده، نکته حائز اهمیت آن را استفاده از دارایی‌های صندوق توسعه ملی دانست و افزود: منابع حاصل از صندوق توسعه ملی در سال گذشته ۶۶۰ میلیارد تومان «۶ هزارو ۶۰۰ میلیارد ریال» بود که امسال به ۲۱ هزار میلیارد تومان «۲۱۰ هزارو ۲۰۰ میلیارد ریال» رسید و بر این اساس دولت می‌تواند از صندوق توسعه ملی برداشت کند.

سیری در خصوص محل مصرف منابع صندوق توسعه ملی گفت : ظاهرا دولت قصد دارد با این مبلغ ۲۱ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی کمک کند و بدهی خود را به بانک‌ها از این محل پرداخت کند. البته باید پذیرفت دولت چاره‌ای ندارد جز اینکه به نظام بانکی سر و سامان دهد و سامان دادن به سیستم بانکی از خیلی جهات با اهمیت‌تر از وضعیت بورس است، چرا که تا نظام بانکی سامان پیدا نکند، اقتصاد به سامان نمی رسد. مدیرعامل تأمین سرمایه سپهر با اعلام این که یکی ازبرجسته ترین مصارف در آمدهای صندوق توسعه ملی، برای ساماندهی توسعه اقتصادی و تکمیل پروژه‌های عمرانی است، اظهار داشت : این که در یک برهه زمانی دولت، ۲۱ هزار میلیارد تومان درخواست مجوز برداشت از منابع این صندوق را فقط برای پرداخت بدهکاری به سیستم بانکی مد نظر قرار می دهد، نکته‌ای بسیار قابل تامل به شمار می‌آید.

► فروش ارز دیجیتال دام مجرمان سایبری برای کلاهبرداری بود
هزینه آب، برق و گاز تمام مدارس کشور رایگان شد ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 450 مهمان آنلاین داریم