فروش ارز دیجیتال دام مجرمان سایبری برای کلاهبرداری بود
چهارشنبه ، 13 دی 1396 ، 13:28

رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه برخی از مجرمان سایبری با راه‌اندازی و تبلیغ سایت‌های خرید و فروش ارز دیجیتالی و جلب اعتماد متقاضیان جهت خرید این نوع ارزها اقدام به کلاهبرداری می‌کنند، به شهروندان هشدار داد: برابر قانون هیچ صرافی حق فعالیت در فضای مجازی را ندارد و برای خرید ارز حتما به صرافی مراجعه نمود. 
به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌‌: سرهنگ ‌محسن محمودی ‌در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا اظهار کرد: صرافی های فعال در فضای مجازی دارای مجوز نیستند و اصولا" گردانندگان اینگونه صرافی ها فقط قصد سوءاستفاده و کلاهبرداری از کاربران را دارند، از این رو شاهد هستیم که اینگونه صرافی‌ها بعد از دریافت وجوه، پاسخگوی مشتری نبوده و هیچ گونه ارزی تحویل خریدار نمی‌دهند.

وی افزود: امروزه کلاهبرداران سایبری با شیوه و شگردهای مختلف درجهت جلب اعتماد و وسوسه کردن استفاده کنندگان این فضا از آنها اقدام به کلاهبرادری می‌کنند که در بعضی مواقع برای بزه دیدگان مشکلاتی را به وجود می‌آورند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: در هر صورت در فضای مجازی کاملا باید با احتیاط عمل کرد چرا که سوءاستفاده کنندگان این فضا با چرب زبانی و وسوسه کردن و تبلیغ اقدام به کلاهبرداری می‌کنند، کما اینکه اخیراً در پرونده‌ای در همین خصوص شاهد بودیم فردی با خرید ارز دیجیتالی اقدام به کلاهبرداری یک میلیارد و 450 میلیون ریالی از شهروند تبریزی نموده است.

سرهنگ محمودی گفت: بزه دیده در این خصوص عنوان کرد که با توجه به اینکه دخترم در خارج از کشور دانشجو بوده و می‌خواسته کتابهای لازم را از طریق ارز دیجیتالی تهیه نماید نیاز مبرم به این نوع ارز داشت تا خریداری نماید که با آشنا شدن با فردی در یکی از شبکههای اجتماعی مبلغ فوق به حساب ارسالی وی واریز تا ارز دیجیتالی را برای ما تهیه نماید که که پس از پرداخت وجه  پاسخگو نبوده و هیچگونه ارزی  نیز تحویل داده نشد.

وی با بیان اینکه متهم پس از شناسایی و اخذ دستور از مقام قضایی دستگیر و با  قبول اتهام وارده به همراه پرونده پس از تکميل جهت سير مراحل قضايي به دادسرا معرفي شد، گفت: این افراد با جلب اعتماد مشتری مبنی بر بازدید از سایت خرید ارز الکترونیکی، بعد از پرداخت وجوه مورد درخواست دیگر پاسخگوی مشتری نبوده و هیچ گونه ارزی تحویل مشتری نمیدادند و فرد در حقیقت پول‌های واریزی را به یغما می‌برد.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: کاربران فضای مجازی بدانند هرگونه مبادله ارزی فقط باید در صرافی صورت گیرد و این مبادله نمی‌تواند آنلاین باشد به این معنا که شما ارز را به حساب صراف واریز نمایید و صرافی به شما وجه درخواستی را تحویل دهد. صرافی‌های فضای مجازی که مجوزی نیز ندارند با تعیین شروط خاصی برای کاربران مثل ثبت‌نام در سایت و وارد نمودن اطلاعات کامل فرد به همراه شماره حساب به دنبال سرقت اطلاعات آنها می‌باشند.

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: طبق ماده ۳۳ دستور العمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها،  صرافی ملزم به ارائه رسید و فاکتور معتبر با امضاء مجاز و ممهور به مهر صرافی و به نام و امضای مشتری می‌باشد. بنابراین صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی تخلف نمی‌کنند و در صورت تخلف با مراجعه به بانک مرکزی و ارائه رسید و فاکتور خرید می‌توان از آنها شکایت نمود.

سرهنگ محمودی در پایان گفت: شهروندان گرامی در صورت مشاهده و مشکوک شدن به صفحات و درگاه‌های پرداخت بانکی می‌توانند از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir لینک ثبت گزارشات مردمی نسبت به اعلام سایت جعلی اقدام نمایند.

 

► کاغذ در شمول کالاهای اساسی جهت اخذ ارز مبادله­ ای قرار گرفت
به‌روز رسانی بدهی دولت با انتشار اوراق بدهی ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 432 مهمان آنلاین داریم