بنر

پاسخ به ابهامات درباره استفاده دولت از منابع صندوق توسعه ملي در لايحه بودجه۹۷/ استفاده از منابع صندوق توسعه ملي در لايحه بودجه مطابق قانون برنامه ششم است
دوشنبه ، 18 دی 1396 ، 16:47
سازمان برنامه و بودجه به برخي انتقادات درباره نحوه استفاده از منابع توسعه ملي در لايحه بودجه ۱۳۹۷ توضيحاتي منتشر كرد.

به گزارش به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از روابط عمومي و امور بين الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، خبرگزاري مهر اخيرا درگزارشي ادعا كرده بود كه بر خلاف قانون برنامه ششم توسعه دولت تمامي منابع صندوق توسعه ملي را در لايحه بودجه ۱۳۹۷ استفاده كرده است.

در ارتباط با خبر فوق نكات ذيل ارائه مي گردد:

بر اساس ماده (۷) قانون برنامه ششم، در سال ۱۳۹۷ سهم صندوق توسعه ملي از منابع حاصل از صادرات نفت، ميعانات گازي و خالص صادرات، ۳۲ درصد خواهد بود، ۱۴,۵ درصد اين منابع سهم شركت ملي نفت ايران و مابقي يعني ۵۳.۵ درصد سهم دولت است. همين مطلب نيز در تبصره ۲ لايحه بودجه سال ۱۳۹۷ عينا تكرار شده است و لذا دولت در اين تبصره دقيقا مفاد قانون برنامه ششم را رعايت كرده است.

در كنار مطلب فوق در سه بخش ديگر لايحه دولت به استفاده از منابع صندوق توسعه ملي در جهت توسعه اقتصادي اشاره كرده كه به تفصيل در ادامه به آنها اشاره مي شود.

۱-۲- در متن تبصره ۱۸ از منابع صندوق توسعه ملي بصورت تسهيلات براي استفاده بخش خصوصي براي ايجاد اشتغال پيش بيني شده است. طبيعي است در اين قسمت كل منابع صندوق توسعه ملي به بخش خصوصي اختصاص يافته تا با كمكهاي دولت بتواند به بهبود مسئله اشتغال بيانجامد. بنابراين بر خلاف نظر اعلام شده اصولا دولت هيچگونه استفاده اي از آن نمي نمايد. و صرفا در اختيار بخش خصوصي است.

۲-۲- در متن تبصره ۱۹ نيز از منابع صندوق توسعه ملي بصورت تسهيلات براي استفاده بخش خصوصي منظور شده تا براي به بهره برداري رساندن  طرحهاي واگذار شده به بخش خصوصي استفاده گردد. لذا در اين تبصره با هدف افزايش بهره وري سرمايه هاي موجود و افزايش سرمايه گذاريها، اجازه استفاده بخش خصوصي از منابع صندوق توسعه ملي براي طرحهاي واگذار شده گرفته شده است. همچنانكه ملاحظه مي شود در اين قسمت نيز استفاده كننده از منابع صندوق توسعه ملي بخش خصوصي است.

۳-۲- در متن تبصره ۴ لايحه نيز اجازه استفاده از منابع صندوق توسعه ملي براي اجراي طرحها و بخشهاي الويتدار مصوب برنامه ششم توسعه كه خود مجلس محترم اسرار بر آن داشت و هم اكنون در ماده ۲ قانون برنامه ششم وساير مواد قانون برنامه و همچنين سياستهاي كلي برنامه ششم نيز منعكس شده، گرفته شده است. طبيعي است علت اصلي استفاده از اين منابع براي تحقق اهداف برنامه ششم توسعه و اجراي طرحها و پروژه هاي الويتدار اين برنامه مي باشد. بخشهاي مثل آبرساني روستايي، آبياري تحت فشار، محيط زيست و مقابله با ريزگردها وساماندهي پسماندها ، ساماندهي حمل و نقل عمومي و توسعه حمل و نقل ريلي، بافتهاي فرسوده و بازسازي مناطق آسيب زده از زلزله از جمله اين بخشها است.

بنابراين همچنانكه در بند اول اشاره شد استفاده دولت از منابع صندوق توسعه ملي مطابق بند ب ماده ۷ قانون برنامه ششم بوده و سهم صندوق از منابع نفتي همان ۳۲ درصد مي باشد. ليكن دولت براي افزايش سرمايه گذاري بخش خصوصي و توسعه اشتغال پيشنهاد داده است بخشي از منابع صندوق توسعه ملي در اختيار بخش خصوصي قرار گرفته تا به افزايش سرمايه گذاري و ارتقاء بهره وري سرمايه هاي موجود و توسعه اشتغال صرف گردد. همچنين براي تحقق الويتهاي برنامه ششم توسعه نيز در تبصره ۴ از منابع صندوق توسعه ملي براي طرحها و بخشهاي مد نظر مجلس محترم مندرج در قانون برنامه ششم استفاده مي نمايد.

همچنانكه ملاحظه مي شود درلايحه بودجه دولت، استفاده از منابع صندوق توسعه ملي يا مطابق قانون برنامه ششم بوده و يا در راستاي اجراي آن است.

اما اين ادعا كه دولت معادل ۱۸۱ هزار ميليارد تومان از منابع نفتي در لايحه بودجه استفاده مي كند كاملا غير واقعي است. شايد استفاده بخش خصوصي از منابع صندوق توسعه ملي نيز به حساب دولت نوشته شده است كه قطعا ناصحيح و نادرست است.

► استخدام های روز- 18 دی 96
اعلام جزئیات پوشش‌های بیمه نفتکش سانحه دیده ایران ◄

 
بنر
بنر
پابلیکا

قیمت های روز بازار

نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ
خريد بليط چارتر

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 697 مهمان آنلاین داریم