گزارش ویژه مجلس از عملکرد بانک مرکزی
يكشنبه ، 15 بهمن 1396 ، 12:59

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در مهرماه امسال حاکی از موفقیت نسبی این بانک در زمینه نظارت بر بازار غیرمتشکل پولی نسبت به سال‌های قبل از ۹۵ است.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از ایبِنا، در بخشی از این گزارش پیرامون عملکرد بانک مرکزی در ساماندهی موسسات اعتباری آمده است: ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در ارتباط با موسسات اعتباری فاقد مجوز حاکی از آن است که به دنبال تلاش‌های صورت گرفته توسط این بانک، در تیرماه ۱۳۹۶، بانک مرکزی موفق به نظارت بر عملکرد بانک‌ها، موسسات اعتباری و صرافی‌ها شده است؛ به گونه‌ای که قسمت اعظم بانک‌ها، موسسات اعتباری و صرافی‌ها دارای مجوز فعالیت و یا متقاضی دریافت مجوز فعالیت هستند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر از ۳۱ بانک فعال در اقتصاد ایران فقط یک بانک بدون مجوز ولی در شرف اخذ مجوز و ساماندهی قرار دارد. همچنین تعداد ۹ موسسه اعتباری در کشور مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد ۵ موسسه دارای مجوز و ۴ موسسه فاقد مجوز و در شرف ساماندهی هستند.

به علاوه، تعداد ۶۸۹ شرکت صرافی تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می کنند که از این تعداد ۵۷۹ صرافی دارای مجوز و تعداد ۱۱۰ صرافی در شرف ساماندهی قرار دارند. ضمنا تعداد واحدهای صنفی غیر مجاز شناسایی شناسایی شده در حوزه ارز تاکنون ۴۲۵ واحد بوده و مجوز ۲۲۲ شرکت صرافی نیز به دلیل تخلف ابطال شده است.

بر این اساس، در راستای ساماندهی شرکت‌های صرافی - به خصوص صرافی‌های دارای مجوز- همواره بازرسی دوره‌ای و یا موردی از شرکت‌های صرافی به منظور تمدید مجوز، ادامه فعالیت و یا جلوگیری از فعالیت واحدهای صنفی غیرمجاز صورت گرفته و از طریق مکاتبه با فرمانده نیروی انتظامی و اداره کل اماکن عمومی ناجا، اقدام مقتضی به منظور جلوگیری از فعالیت شرکت های صرافی لغو مجوز شده به عمل می آید.

علاوه بر این، بر اساس اطلاعات ارایه شده، از ۲۴۸۹ تعاونی اعتبار شناسایی شده در کشور تعداد ۱۸۸۹ تعاونی غیرفعال یا در حال تصفیه هستند و فقط تعداد ۲۵۷ تعاونی اعتبار دارای مجوز و ۳۴۳ تعاونی اعتبار در شرف ساماندهی هستند.

 

 

► آزادترین اقتصادهای جهان از نظر "بنیاد هریتیج"
حذف کدهای دستوری؛ گام جدید بانک مرکزی برای افزایش امنیت ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد
Page Title

افراد حاضر

ما 793 مهمان آنلاین داریم