حضور ۶ دانشگاه ایرانی در ۹ حوزه موضوعی رتبه‌بندی کیو.اس
شنبه ، 12 اسفند 1396 ، 11:16

بر اساس انتشار گزارشی، تعداد ۶ دانشگاه ایرانی در ۹حوزه موضوعی رتبه‌بندی کیو.اس سال ۲۰۱۸ حضور دارند ضمن آنکه دانشگاه تهران برای اولین بار در حوزه علم جغرافیا و علم مواد در میان دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفت.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، رتبه‌بندی کیو.اس را یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دانست و افزود: یکی از رتبه‌بندی مهمی که این پایگاه به صورت سالانه انجام می‌دهد ارزیابی و سنجش دانشگاه‌ها در حوزه‌های موضوعی مختلف است.

وی با بیان اینکه رتبه‌بندی موضوعی کیو.اس بر اساس چهار شاخص «بررسی شهرت دانشگاه»، «ارزیابی کارفرمایان»، «تعداد استنادها به ازای هر مقاله» و « h-index » صورت می‌پذیرد، ادامه داد: این شاخص‌ها هر کدام با وزنی متناسب با هر حوزه موضوعی، جهت معرفی بهترین دانشگاه‌ها مشخص می‌شوند. بخشی از اطلاعات مورد نیاز رتبه‌بندی موضوعی کیو.اس از طریق پایگاه استنادی اسکوپوس و بخش دیگر نیز از اطلاعات حاصل از نظرسنجی‌ها به دست می‌آید.

دکتر دهقانی با اشاره به آخرین گزارش این نظام رتبه در سال ۲۰۱۸، اظهار داشت: کیو.اس در سال ۲۰۱۸ میلادی، دانشگاه‌های برتر دنیا را در ۴۸ حوزه موضوعی در قالب ۵ حیطه کلی «علوم طبیعی»، «مهندسی و فناوری»، «علوم زیستی و پزشکی»، «علوم اجتماعی و هنر» و «علوم انسانی» رتبه بندی کرد و در سال ۲۰۱۸ نیز دو حوزه «مدیریت کتابداری و اطلاعات» و «تاریخ کلاسیک و باستانی» را نیز به جمع حوزه‌های تخصصی خود افزوده است.

 

 جایگاه دانشگاه‌های ایران در ۵ حیطه کلی کیو.اس

دکتر دهقانی با اشاره به جایگاه دانشگاه‌های ایران در رتبه بندی نظام کیو.اس در ۵ حیطه فوق یادآور شد: در رتبه بندی که در ۵ حیطه علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، علوم زیستی و پزشکی، علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی صورت پذیرفته است، دانشگاه‌های ایران در ۲ حیطه مهندسی-فناوری و علوم زیستی-پزشکی دارای رتبه در بین دانشگاه‌های برتر دنیا شده‌اند.

به گفته وی نتایج این رتبه بندی به شرح جدول ذیل است:

 

رتبه‌بندی در ۴۸ حوزه موضوعی

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به رتبه بندی حوزه‌های موضوعی سال ۲۰۱۸ کیو.اس، یادآور شد: در رتبه بندی حوزه‌های موضوعی سال ۲۰۱۸ کیو.اس، کشور ایران عملکرد خوبی از خود نشان داده است به نحوی که در سال ۲۰۱۶، دانشگاه" علوم پزشکی تهران" تنها دانشگاه از ایران بود که در حوزه موضوعی پزشکی با رتبه ۳۰۰-۲۵۱ قرار گرفت.

به گفته وی حضور دانشگاه‌های ایران در سال ۲۰۱۷ از یک حوزه به ۸ حوزه موضوعی معماری و محیط انسان ساز، مهندسی عمران و سازه، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، کشاورزی و جنگلداری، پزشکی، داروسازی و شیمی ارتقا یافته است.

دکتر دهقانی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۸ حضور دانشگاه‌های برتر کشور در رتبه بندی موضوعی به ۹ حوزه موضوعی ارتقا یافت که در جدول زیر عملکرد این دانشگاه‌ها به تصویر کشیده شده است.

 وی خاطرنشان کرد: ایران در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار در دو حوزه علم مواد و جغرافیا دارای نماینده در بین دانشگاه‌های برتر دنیا است. ضمن آنکه دانشگاه تهران که در ۷ حوزه موضوعی کیو.اس از ۹ حوزه موجود حضور داشته است، توانسته با رتبه ۱۵۱-۲۰۰ در حوزه جغرافیا و با رتبه ۲۵۱-۳۰۰ در حوزه علم مواد برای اولین بار حضور یابد.

► گزارش بانک مرکزی از گرانی و ارزانی مواد خوراکی
پرداخت وام‌های ۳۰، ۴۰ و ۵۰ میلیون تومانی به فرهنگیان از سال ۹۷/جزییات نرخ سود و زمان بازپرداخت وام ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ
خريد بليط چارتر

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد
Page Title

افراد حاضر

ما 445 مهمان آنلاین داریم