دولت الكترونيك، راهي براي رفع موانع اشتغال بانوان
چهارشنبه ، 16 اسفند 1396 ، 13:14
رفع تبعيض‌هاي جنسيتي و افزايش استفاده از بانوان در مناصب مديريتي و دولتي از جمله وعده هاي روحاني بود كه در دولت دوازدهم بر آن تاكيد كرد و در وزارتخانه هاي مختلف شاهد انتصابات بانوان در بخش هاي مديريتي، معاونت و مشاورين وزير بوديم.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، سازمان برنامه و بودجه از جمله سازمان‌هاي پيشرو در اين زمينه بود كه با انتصاب سه زن در سمت هاي مديريتي در راستاي توجه به جايگاه بانوان قدم برداشت.

مريم زينالي از جمله مديران زن اين سازمان است كه از خرداد ۹۶ به عنوان رئيس مركز توسعه سيستم‌ها و فناوري اطلاعات مشغول به كار شده است. وي داراي دو مدرك كارشناسي ارشد در رشته مهندسي سيستم هاي اقتصادي- اجتماعي و رشته روانشناسي است كه روانشناسي را تا دكترا ادامه داده و معتقد است اهميت دانش روانشناسي تا جايي است كه  مديران در هر حوزه اي بايد تا حدودي آموزش روانشناسي ببينند.

با زينالي در ايام گرامي داشت هفته زن به گفت و گو نشسته و از مشكلات شغلي بانوان تا دولت الكترونيك را با وي مطرح كرديم.

وي در ابتداي اين مصاحبه به توضيح فعاليت‌هاي اين مركز پرداخت كه شامل تمامي امور فناوري اطلاعات سازمان برنامه و بودجه اعم از طراحي، پياده سازي، بهره برداري، نوسازي، پشتيباني، نگهداري و نظارت بر سامانه هاي كاربردي، پشتيباني و نگهداري تجهيزات رايانه‌اي كاربران، طراحي و ايجاد و نگهداري سايتهاي اطلاع رساني، تهيه و تدوين سياستها و چارچوب دولت الكترونيك در سازمان مي‌باشد.

زينالي ادامه داد: با توجه به وظايف حاكميتي  سازمان برنامه و بودجه در زمينه برنامه ريزي، بودجه ريزي، نظارت و امور نظام فني و اجرايي، ۵۰ سامانه طراحي و اجرا گرديد كه وظايف پشتيباني و نگهداري  و نظارت اين سامانه ها بر عهده اين مركز مي‌باشد . با توجه به وظايفي كه در راستاي استقرار دولت الكترونيك در سازمان بر عهده داريم، مديريت و راهبري مركز داده (Data Center) با بيش از ۱۲۰ سرويس‌دهنده كه به صورت شبانه‌روزي در حال كار هستند نيز از جمله وظايف اين مركز مي‌باشد.

وي سازمان برنامه و بودجه را جز اولين سازمانهايي دانست كه در دولت دوازدهم استفاده از بانوان را در سمت هاي مديريتي آغاز كرد و خود نيز به صورت عملياتي از بانوان و جوانان براي انجام وظايف محوله استفاده مي‌كند .

رئيس مركز توسعه سيستم ها و فناوري اطلاعات به اجراي سه طرحفناوري اطلاعات به منظور توسعه دولت الكترونيك در سازمان برنامه و بودجه اشاره كرد و توضيح داد: اين سه طرح شامل اصلاح و بهبود فرايندها، طرح جامع فناوري اطلاعات و طرح استقرارمديريت دانشمي باشد  و به همين منظور و با توجه به لزوم چابك سازي دولت، از خرد جمعي در درون سازمان و نيروهاي خوشفكر در سطح سازمان مديريت و برنامه ريزي استانها استفاده مي‌شود.

زينالي با اشاره به اهميت توسعه دولت الكترونيك خاطر نشان كرد:

توسعه دولت الكترونيك نه تنها به ايفاي حقوق شهروندي، دسترسي آزاد به اطلاعات و ايجاد فرصتهاي برابر در جامعه كمك ميكند بلكه زمينه‌هاي ارتباط دستگاههاي اجرايي را با هم فراهم مي‌سازد.

نتيجه اجراي دولت الكترونيكي را مي‌توان در افزايش چابكي، كارآيي و اثربخشي دولت و تسهيل دسترسي به خدمات و اطلاعات با كيفيت و همچنين افزايش شفافيت و پاسخگويي دولت دانست.

وي افزود: انتظارات افراد در ارتباط با نحوه و كيفيت ارائه خدمات بطور روزافزون در حال تغيير است و دولت نيز بايد پاسخگوي اين نيازها و انتظارات باشد، به همين دليل ايجاد دولت الكترونيك نه تنها يك الزام براي جوامع كنوني است؛ بلكه ابزاري براي توسعه كشورهاست.

در بخش ديگري از گفت وگو، زينالي در خصوص ضرورت هاي حضور هرچه بيشتر بانوان در اداره كشور و مشكلات پيش روي بانوان شاغل و فعال در اجتماع به نكاتي اشاره كرد.

وي با اشاره به تفاوت هاي زيست شناختي بين زنان و مردان بيان كرد كه مديران زن اغلب اشتياق بيشتري به ساختن دارند تا برنده شدن. زنان اغلب مايل به دست يابي و حصول توافق هستند و مايل اند تا عقايد و نظرات ديگران را نيز بشنوند. با توجه به اينكه زنان از ويژگي هايي مانند جامعه گرايي، احساسي بودن و مثبت گرايي و توجه به ديگران برخوردار هستند لذا استفاده از زنان در پست هاي مديريتي كمك شاياني به اداره امور مي‌نمايد.

زينالي ادامه داد: سعي كردم با توجه به قابليت هاي كارشناسي و تخصصي بانوان از آنها در انجام امور استفاده كنم.

وي در ادامه با اشاره به مشكلات پيش روي بانوان شاغل گفت: زنان شاغل بايد همزمان چند نقش اجرا كنند و علاوه بر مسئوليت هاي اجتماعي خود، مسئوليت هاي زيادي هم در خانواده خود دارند و بايد همزمان نقش مادر، همسر و فرزند را به بهترين نحو ايفا كنند. اين محدوديت هميشه بر سر راه خانمها هست و در كنار مسئوليت هاي اجتماعي خود محدوديت‌هايي هم در محيط كار دارند و پديده «سقف شيشه اي» به وضوح در جامعه ما قابل مشاهده است. بر اساس اين نظريه هنگام كه فردي وارد يك مجموعه يا اداره مي‌شود، اينكه رئيس آن مجموعه خانم باشد برايش باور پذير نيست چرا كه جامعه هنوز به اين باور نرسيده و هنوز فرهنگسازي لازم صورت نگرفته كه بانوان قدرتمند وتوانمندي در كشور داريم كه مناسب مشاغل مديريتي است. خود ما بانوان هم بايد تلاش كنيم تا اين فرهنگ را در جامعه جا بيندازيم.

خودباوري زنان بايد از طريق فرهنگ سازي رشد كند. مسئله مهم ديگر، جامعه پذيري است گه آن هم نيازمند آموزش و فرهنگ سازي است تا همگان به اين باور برسند كه جنسيت افراد، در مديريت مهم نيست بلكه توانايي، استعداد و خلاقيت افراد تعيين‌كننده است كه چه كسي مي‌تواند وظايف مديريتي را به خوبي انجام دهد.

زينالي ايجاد دولت الكترونيك به معناي واقعي را از جمله موضوعاتي دانست كه به واسطه آن مي‌توان از طرحهاي نوين مديريتي  به شيوه صحيح استفاده نمود تا بانوان با شرايط مطلوبتري بتوانند در كنار خانواده به مسئوليت هاي اجتماعي خود بپردازند.

► آغاز اجرای طرح مهارت‌آموزی به سربازان وظیفه
افزایش 5 درصدی صادرات غیرنفتی در سال 96 ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ
خريد بليط چارتر

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد
Page Title

افراد حاضر

ما 437 مهمان آنلاین داریم