بنر
اثرات اقتصادی گردشگری
سه شنبه ، 7 فروردين 1397 ، 17:24

گردشگری فرصت های شغلی را افزایش می دهد. شغل هایی از پایین ترین سطح کار و دستمزد تا بالاترین سطوح شغلی و درآمد در زمینه های مدیریتی و تخصصی که تولید درآمد می کند و سطح استاندارد زندگی را بالا می برد. خصوصا در نواحی روستایی، گسترش و توسعه ایجاد شده توسط گردشگری به جوامعی که احتمالا تنها به یک صنعت وابسته هستند کمک می کند.
به همان اندازه که گردشگری رشد می کند، فرصت های اضافی برای سرمایه گذاری در توسعه و بهبود زیرساخت ها نیز ایجاد می شود. گردشگری اغلب سبب بهبود در امکانات و خدمات رفاهی عمومی نظیر: آب، فاضلاب، پیاده روها، روشنایی، پارکینگ، استراحتگاه های عمومی، کنترل زباله و محوطه سازی می شود. برخی بهبودها به جهانگردان و ساکنین بومی به یک اندازه سود می رساند. همانطور گردشگری، ببود در زیرساخت های حمل و نقل، در نتیجه روزآمد کردن جاده ها، فرودگاه ها، حمل و نقل عمومی و همچنین بهبود حمل و نقل غیرسنتی را تشویق می کند.
گردشگری از شاخص های جدیدی برای تلفیق خرده فروشی ها، افزایش فرصت ها برای خرید و بهبود امکانات بهداشتی حمایت می کند. گردشگری اغلب درآمدهای مالیاتی جامعه را افزایش می دهد. مالیات های خانه و فروش به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. اما درآمدهای اضافه مالیاتی شامل: مالیات سفر هوایی و دیگر مالیات های حمل و نقل، مالیات های تجاری و داد و ستد و مالیات سوخت می شود.
به طور کلی مشاغل جدید، منجر به افزایش درآمد دولت ها از طریق اخذ مالیات می شود.
در حین توجه به آثار اقتصادی گردشگری، فهم این نکته ضروری است که مشاغل گردشگری اغلب شامل تعداد قابل توجهی از مشاغل با حداقل دستمزد می شوند که فصلی هستند. این مشاغل اغلب فصلی هستند که علت آن پایین بودن نرخ اشتغال و افزایش بیکاری در فصل های غیر توریستی است. در این میان کارگرانی که ممکن است از دیگر نقاط به منطقه آمده باشند، به دلایل گوناگون به کارگران و متقاضیان بومی مشاغل ترجیح داده می شوند، به ویژه اگر توانایی یا مهارت مشخصی مورد نیاز باشد و در آن زمینه کارگر محلی در دسترس نبوده و یا اینکه کارگران غیربومی دستمزد کمتری طلب کنند. بعضی فعالیت های اقتصادی مرتبط با گردشگری، متغیر، مخاطره آمیز و غیرپایدار است. تقاضای بیشتر برای کالاها، خدمات، زمین و خانه ممکن است منجر به افزایش قیمت شود که این مسئله خود موجب بالا رفتن هزینه زندگی برای افراد بومی خواهد شد. مشاغل و فعالیت های اقتصادی گردشگری ممکن است زمینی را مطالبه کند که ارزش بالاتر یا استفاده دیگری دارد. اضافه بر این، صاحبان غیر بومی و مشارکت کنندگان، ممکن است منافع و عایدات گردشگری را به خارج از جامعه صادر کنند. جامعه ممکن است مجبور به تامین بودجه و منابع مالی (احتمالا با افزایش مالیات ها) دبرای نگهداری جاده ها و سیستم حمل و نقل که بیشتر مورد استفاده قرار گرفته اند شود. به طور مشابه، اگر زیر ساخت های اضافی (آب، فاضلاب، انرژی، سوخت، درمان و...) مورد نیاز باشد، تامین بودجه نیازمند پرداخت مالیات بیشتر است.

از کتاب اثرات جهانگردی

گردآوری و ترجمه: محمدرضا گوهری

► رکوردشکنی دلار در سال 97
چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟ ◄

 
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 417 مهمان آنلاین داریم