بنر
نوسانات ارزها چه خطرات و تحولاتی را به دنبال دارد؟
دوشنبه ، 27 فروردين 1397 ، 10:28

افزایش و تنزل ارزش پول رایج هر کشور نسبت به سایر ارزها یا به عبارتی، نوسانات ارزها امری متداول است. این اصطلاحات به طور کلی مربوط به تغییرات ارزش ارزها تحت شرایطی مانند تغییرات نرخ تبادل ارزی هستند. افزایش و تنزل ارزش پول کشورها معمولا اتفاقاتی پایدار نیستند. در واقع رویدادهایی هستند که به طور مقطعی رخ می‌دهند و به کمک سیاست‌های مختلف دولت‌ها و بانک‌های مرکزی مدیریت می‌شوند. در مقابل، تغییر در سطح نرخ ارز که در اثر نرخ ارز شناور رخ می‌دهد هم موجب کاهش یا افزایش بهای ارزها می‌شود و از سوی نیروها و فشار بازار به ارزها تحمیل می‌گردد. نرخ ارز شناور تأثیرات عمده‌ای بر اقتصاد کشورها می‌گذارد.

نظام نرخ ثابت ارزی

 

تنزل بها و قیمت ارزها به خاطر تلاش برای تطبیق دادن معکوس هر ارز با نرخ تبادل ارزی است؛ افزایش قیمت و بهای هر ارز هم به خاطر تطبیق دادن آن ارز به شکل مستقیم و صعودی با نرخ تبادل ارزی است.

برای درک بهتر این تغییرات باید در ابتدا با مفهوم نرخ تبادل ارزی آشنا بشوید. در یک سیستم تبادل ارزی ثابت، واحد پول هر کشور به یک ارز معروف و معتبر مانند دلار یا یورو یا مجموعه‌ای از ارزهای خارجی مرتبط می‌شود. سطح نرخ تبادل در ابتدا به میزانی مشخص اعلام می‌شود و تلورانسی هم برای تغییرات آن در نظر گرفته می‌شود.

تغییرات و نواسانات پول رایج هر کشور نسبت به ارزهای خارجی تعیین شده تا حدود زیادی به سیاست‌های آن کشور مرتبط است. برخی دولت‌ها سعی می‌کنند تا این نرخ تبادل را برای مدیریت ساده‌تر و بهتر نوسانات ارزها روی سطح مشخصی ثابت نگه دارند و برخی دیگر از دولت‌ها نوسانات ارزی را به شیوه‌ای دیگر مدیریت و کنترل می‌کنند.

اگر نرخ تبادل ارزی به شکل محسوس و قابل توجهی دچار تغییرات بشود، لازم است تا بانک‌های مرکزی به موضوع ورود کرده و دخالت‌هایی برای کنترل وضعیت نشان بدهند. برای نمونه، فرض کنید با واحد پولی تخیلی به نام «الف» رو به رو هستیم. هر الف به اندازه ۵ دلار تعیین می‌شود و ارزش دارد و به میزان ۲ درصد هم برای امکان ایجاد نوسانات برای این واحد پول نسبت به دلار تلورانس و احتمال تغییرات وجود دارد.

اگر الف، نسبت به حد تعیین شده نزول کند، بانک مرکزی شروع به فروش پول داخلی و خرید پول خارجی می‌کند. این کار ادامه پیدا می‌کند تا پول داخلی به ثبات برسد. عکس این موضوع هم صادق است و چنانچه الف از حد تعیین شده افزایش بیابد، بانک مرکزی طی اقدامی شروع به خرید با پول داخلی و فروش پول خارجی خواهد کرد تا تعادل به نرخ تبادل مطابق با سطح توافق شده بازگردد.

 

 

دلایل تنزل و افزایش بهای ارزها

به علت وجود نرخ تبادل ارزی کاذب و مصنوعی، تنزل و افزایش بهای ارزها و نوسانات ارزها به ویژه در قالب نزول زیاد به وقوع می‌پیوندد. این نوسانات ارزی کار بانک‌های مرکزی برای ثابت نگه داشتن نرخ تبادل را به شدت دشوار می‌کند.

بنابراین هر بانک مرکزی باید به میزان مطلوبی ذخیره ارزی داشته باشد تا برای تنظیم نرخ تبادل در مواقع لزوم، قادر به خرید ارز داخلی و خارجی باشد. اگر چنین ذخیره‌ای در بانک‌های مرکزی وجود نداشته باشد، چاره‌ای جز نزول ارزش پول رایج آن کشور نیست.

یکی از معروف‌ترین نمونه‌های تنزل بهای پول در کشور انگلستان رخ داده است. در ماه سپتامبر سال ۱۹۹۲، وقتی پوند بریتانیا از مکانیزم نرخ تبادل (ERM) خارج شد، بهای آن هم دچار تنزل محسوسی شد. مکانیزم نرخ تبادل موسوم به ERM، سیستمی برای ایجاد ارتباط میان واحد پول بریتانیا یعنی پوند و سایر ارزها با مارک آلمان بود. این سیستم برای ایجاد ثبات اقتصادی و کاهش نرخ تورم تنظیم شده بود. در ۱۶ سپتامبر سال ۱۹۹۲، روزی که در نشریات بریتانیایی موسوم به چهارشنبه سیاه است، پوند مورد حمله احتکاری قرار گرفت و پوند بریتانیا به شکلی کاذب مورد خرید و فروش واقع شد. بانک مرکزی بریتانیا هم برای مقابله با این روند دست به اقداماتی زد و نرخ بهره را از ۱۰ درصد به ۱۲ و ۱۵ درصد افزایش داد و نوسانات ارزها موجب تحمیل تغییراتی به اقتصاد شد.

تأثیرات اقتصاد بر نوسانات ارزها

گاهی اوقات کاهش ارزش پول رایج باعث بروز رشد در اقتصاد کشورها می‌شود. برای مثال، این مساله می‌تواند موجب افزایش رونق در صادرات بشود و کشورهای مختلف اقبال زیادی نسبت به خرید از این کشور داشته باشند.

این وضعیت به همان نسبت باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی می‌شود. اما رونقی که حضور اجناس صادراتی با قیمت مناسب در بازار جهانی پیدا می‌کنند، بیشتر خواهد بود. به همین دلیل به شکلی تدریجی مزیت رقابتی کالاهای صادراتی با قیمت مناسب در بازارهای متنوع جا می‌افتد. لازم به ذکر است که تاثیرات تنزل قیمت بیشتر از افزایش بهای ارزها خود را نشان می‌دهد. پس نوسانات ارزها می‌تواند کارکرد مثبت و منفی از خود نشان بدهد.

 

اثر پورتفولیو

سرمایه‌گذاران باید توجه مبسوطی نسبت به کاهش و تنزل بهای ارزهای گوناگون داشته باشند. زیرا اثرات چنین تغییراتی می‌تواند بر بازگشت پورتفولیوی آن‌ها به شکلی محسوس دیده بشود. مثلا فرض کنید با واحد پول فرضی «الف» که پیش‌تر عنوان شد، اوراق قرضه خریداری کرده‌اید. اگر ۱۰ درصد از سبد خرید و پورتفولیوی شما به این واحد پولی اختصاص داشته باشد، نرخ ۲۰ درصدی تنزل آن موجب کاهش و افت منفی ۱۵ درصدی ارزش شبکه شما خواهد شد. در نهایت هم بازگشت نهایی پورتفولیوی شما به میزان ۱/۵ درصد کاهش خواهد داشت.

 

نکات قابل توجه در مورد نوسانات ارزی

باید نهایت دقت را در پیگیری اوضاع بازارها و واحدهای پولی داشت. مثلا تغییراتی که یوآن چین با آنها رو به رو بوده است، نمونه‌ای از موارد مهمی است که برای سرمایه‌گذاری حتما باید به آن توجه کرد.

تحولات مثبت یوان چین موجب استیلای قدرت‌مند  چین بر بازارها شده است. به همین دلیل توجه به یوآن و تغییراتش بسیار حیاتی و مهم به شمار می‌رود زیرا این ارز چینی نبض بازار را در دست دارد و در صحنه اقتصاد جهانی نقش مهمی ایفا می‌کند.

نکته دیگری که حائز اهمیت است پرهیز از ارتباط تنگاتنگ با بازارهای نوظهور است. برای مثال، دو کشور هند و اندونزی از جمله اقتصادهای نوظهوری هستند که در ارتباط با آن‌ها باید نهایت دقت و محافظه‌کاری را لحاظ کرد. علاوه بر این‌ها باید به این موضوع توجه کرد که قسمت بیشتر دارایی‌های‌تان را به ارزی اختصاص بدهید که موجبات بازگشت پورتفولیو را برای‌ شما به ارمغان می‌آورد.

برای آگاهی از نرخ لحظه‌ای ارز از جمله قیمت دلار ، قیمت پوند ، قیمت یورو و دیگر ارزهای رایج می‌توانید از وب‌سایت صرافی ستاره سهیل استفاده کنید. یکی از خدماتی که صرافی ستاره سهیل ارائه می کند، خدمات خرید و فروش ارز اسکناس است. اگر قصد سفر به خارج از کشور دارید، با استفاده از این خدمات می‌توانید ارز رایج آن کشور یا یکی از ارزهای رایج در تمام دنیا مثل یورو یا دلار را تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در صرافی ستاره سهیل تماس بگیرید.

► افزایش حجم تسهیلات اعطایی بانک‌ها/وام قرض‌الحسنه ۲۶.۵درصد رشد کرد
پرداخت ۵۲۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌های گذشته شهرداری ◄

 
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 400 مهمان آنلاین داریم