برداشت اينترنتي غير مجاز از حساب‌های بانکی در حال افزایش است

چهارشنبه ، 9 خرداد 1397 ، 14:59
رییس پلیس فتا استان خوزستان گفت: برداشت غیرمجاز از حساب بانکی شهروندان یکی از مهمترین جرائم فضای سایبر به شمار می‌رود و متاسفانه وقوع این جرم بیشتر به‌علت عدم رعایت موارد ساده ایمنی از سوی کاربران و شهروندان است.
به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ شاهین حسنوند اظهار کرد: متاسفانه به کرات شاهد هستیم که برخی افراد به راحتی کارت بانکی به همراه رمز آن را در اختیار دیگران می‌گذارند،که این کار اصلی‌ترین علت برداشت غیر مجاز از حساب می­‌باشد.

وی افزود: شهروندانی که کارت خود را به همراه رمز بانکی آن در اختیار دیگران اعم از دوست و آشنا می‌گذارند تا امور بانکی را برایشان انجام دهند و یا شهروندانی که در خریدهای خود در فروشگاه‌ها رمز را در اختیار فروشنده می‌گذارند، زمینه‌های سوء استفاده از حساب بانکی خود را برای مجرمان سایبری فراهم می‌کنند و دیر یا زود باید منتظر برداشت غیر مجاز از حساب خود باشند.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه تصریح کرد: همین نکته ساده باعث می‌شود تا کسی که کارت را در اختیار دارد، با فعال کردن رمز دوم و کپی کردن اطلاعات کارت بانکی به راحتی بتواند از حساب بانکی دیگران خرید آنلاین کند و هزینه آن را با کارت شما پرداخت کند.

وی در توصیه به شهروندان گفت: حتماً به صورت دوره‌ای رمز بانکی خود (رمز اول و دوم) را تغییر دهید و رمزهایی انتخاب کنید که قابل حدس زدن و تشخیص از سوی دیگران نباشد؛ استفاده از شماره شناسنامه، تاریخ تولد و... برای رمز بانکی اشتباه است چرا که اینگونه گذرواژه‌ها به راحتی قابل حدس زدن هستند.

وی تاکید کرد: متاسفانه در حال حاضر مهم‌ترین عوامل در بروز جرائم اقتصادی و سرقت از حساب بانکی افراد اعتماد بی‌جا و سهل انگاری و همچنین عدم آگاهی از موارد امنیتی است که می‌بایست در انجام تراکنش‌های بانکی در فضای سایبر صورت گیرد.

رئیس پلیس فتا استان خوزستان در پایان گفت: از شهروندان می‌خواهیم‌، در صورت اطلاع از هرگونه فعاليت مجرمانه در فضای مجازی يا پيام رسان‌های موبايلی مراتب را از طريق نشانی پليس فتا به آدرس  www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش كنند.

► دانشجویان لیسانس خارج از کشور ارز دانشجویی می گیرند
1397 مقررات ارزی برای سفر به کشورهای بدون نیاز به اخذ ویزا، ابلاغ شد/ به دارندگان FAN ID ارز تعلق می گیرد ◄

مطالب مرتبط
بنر
بنر