هفت ویژگی امنیتی چک های صیادی
چهارشنبه ، 6 تیر 1397 ، 09:21

 

بانک مرکزی هفت ویژگی امنیتی چک صیاد را تشریح کرد. استفاده از طراحی خط،‌ الیاف فلورسنتی، واترمارک، شماره سریال، کاغذ حساس به مواد شیمیایی، چاپ نامرئی و ریز نوشته از مهم‌ترین مشخصات امنیتی چک‌های صیاد است.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مرکزی با ارائه تصویری از چک‌های صیادی، شاخص‌های امنیتی آن را معرفی کرده است. در این گزارش ویژگی نخست، طراحی خط عنوان شده است. در توضیح این ویژگی عنوان شده است: طراحی تمامی نقوش چک‌های صیاد به‌ صورت خطی و با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی انجام گرفته به‌ صورتی که هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است. در حالی که در نمونه‌های جعلی، خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده‌اند و به‌ راحتی به‌ وسیله ذره‌بین قابل‌ تشخیص هستند.
ویژگی دوم چک های صیادی وجود ریزنوشته است. نوشته‌های بسیاری ریزی که تنها به وسیله دستگاه‌های چاپ امنیتی مشاهده می‌شوند. واترمارک، ویژگی سوم چک های صیادی هستند، در خمیر کاغذ چک‌های صیاد نیز از تصویر سه بعدی نشان و عبارت چاپخانه دولتی ایران استفاده شده که در مقابل نور قابل رویت است.
همچنین در چک های صیادی، از شماره سریال مخصوصی استفاده می شود. در چک‌های صیاد، چاپ شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب مشکی فلورسنت بوده و تحت تابش نور ماوراء بنفش به رنگ سبز تیره دیده می‌شود.
کاغذ حساس به مواد شیمیایی، ویژگی پنجمی است که بانک مرکزی به عنوان اشاره کرده است. بانک مرکزی در توضیح این موضوع تاکید کرده است: در فرآیند ساخت کاغذ این چک‌ها از موادی استفاده شده که در صورت تماس با مواد شیمایی از خود واکنش نشان داده و تغییر رنگ می‌دهد.
بهره گیری از الیاف مخصوص بخش دیگری از ویژگی این چک ها هستند. استفاده از الیاف فلورسنتی که در سطح کاغذ پراکنده شده‌اند دیگر ویژگی امنیتی چک‌های صیاد است. این الیاف در زیر نور ماوراء بنفش در چهار رنگ سبز، زرد، قرمز و آبی قابل‌ مشاهده‌اند.
در نهایت ویژگی آخر، بهره گیری از چاپ نامرئی، در چک های صیادی هستند. بخش‌هایی از تصویر با مرکب نامرئی چاپ شده است که زیر نور ماورا بنفش با رنگ‌های قرمز و سبز نمایان است. بانک مرکزی تاکید کرده است که سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (صیاد) به‌ منظور یکپارچه‌سازی فرآیند صدور دسته چک‌های بانکی از سوی بانک مرکزی پیاده‌سازی شده است. این سامانه با متمرکز‌سازی درخواست‌های دسته چک، امکان اعتبارسنجی صاحبان حساب و امضا را فراهم ساخته و از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بد‌سابقه جلوگیری می‌کند. همچنین با اختصاص یک شناسه منحصربه‌فرد به هر برگ چک امکان استعلام و پیگیری وضعیت چک از طریق پیامک برای گیرنده چک را تسهیل و باعث افزایش اعتبار دسته چک در تبادلات مالی کشور می‌شود. با استفاده از این سامانه در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی از جمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور و استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک را ایجاد خواهد داشت. با اجرایی شدن کامل سامانه صیاد، چک‌های غیرصیادی از شهریورماه امسال پذیرش نخواهند شد.
پس از این موضوع، مجلس نیز در زمینه چک و اصلاح قوانین مربوط به آن برخی اقدامات را از طریق کمیسیون قضایی دنبال و مصوباتی در این خصوص داشته است. به تازگی مرکز پژوهش های مجلس در اظهارنظری کارشناسی به این اقدامات پرداخته و برخی راهکارها را ارایه کرده است. در این پژوهش با تاکید بر لزوم اصلاح قانون صدور چک آمده است: کاهش اعتبار چک نزد فعالان اقتصادی و وجود چندین میلیون برگه چک برگشتی معلول خلاء ها و نواقصی است که در قانون فعلی و سیستم بانکی وجود دارد. مهم ترین خلاء های قانون فعلی و نظام بانکی در خصوص چک مواردی نظیر «خلاء چک الکترونیک در نظام بانکی کشور»، «ارایه دسته چک به اشخاص فاقد اعتبار و صلاحیت»، «نبود ابزارهای جایگزین چک در نبود ضمانت اجرایی موثر بانکی برای صادرکنندگان چک بلامحل»، «نبود سامانه جامع بانکی»، «عدم امکان ثبت و رهگیری چک»، «تشکیل پرونده های بسیار در نظام دادگستری در خصوص چک»، «عدم افتتاح حساب جاری بدون دسته چک» و «عدم افتتاح حساب جاری برای خارجیان مقیم ایران» عنوان شده است.

 

► ضرورت‌های تغییر در تیم اقتصادی دولت
گرانی بی سر و صدای اینترنت سیم کارت ها! ◄

 
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 431 مهمان آنلاین داریم