تورم تیرماه افزایش یافت/ نرخ تورم ۸.۷ درصد
سه شنبه ، 2 مرداد 1397 ، 08:45
به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٧ به ٨,٧ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٨,٢ درصد) ٠.٥ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های کشور

در تیر ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به ١٢١,٤ رسید که نسبت به ماه قبل ٤.٤ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ١٣.٨ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ١٣.٨ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (١٠,٢ درصد) ٣.٦ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٧ به ٨,٧ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٨,٢ درصد) ٠.٥ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٣,٢ درصد و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» ٤.٩ درصد افزایش نشان می‌دهد. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ١٠,٨ و ٧.٩ درصد است.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های شهری کشور

شاخص قیمت کل برای خانوار‌های شهری کشور در تیر ماه ١٣٩٧ به عدد ١٢١,٥ رسید که نسبت به ماه قبل ٤.٦ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ١٤.٠ درصد و نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به ماه جاری برای این دسته از خانوارها٨,٨ درصد می‌باشد.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های روستایی کشور

شاخص قیمت کل برای خانوار‌های روستایی کشور در تیر ماه ١٣٩٧ به عدد ١٢٠,٩ رسید که نسبت به ماه قبل ٣.٢ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ١٢.٧ درصد و نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به ماه جاری برای این دسته از خانوار‌ها ٨,٢ درصد می‌باشد.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در ماه جاری تمامی بخش‌های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده اند که در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه دخانیات، گروه میوه و خشکبار (کشمش پلویی)، گروه روغن‌ها و چربی‌ها (کره حیوانی)، گروه آشامیدنی‌ها (آب معدنی) و گروه سبزیجات (لوبیا سبز، خیار، کدو سبز) می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها (اجاره بها)، گروه بهداشت و درمان (خدمات بیمارستانی) و گروه تفریح و فرهنگ (تجهیزات رایانه، تبلت) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٧ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٨,٤ درصد برای دهک اول تا ٨.٩ درصد برای دهک هشتم است.

برای مشاهده نمودار درصد تغییر شاخص نسبت به ماه قبل برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای در شاخص کل و گروه‌های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «غیر خوراکی و خدمات» و جزئیات و جداول این به فایل پیوست مراجعه کنید.

► غول‌های گردشگری جهان؛ کدام کشورها درآمد بیشتری از توریسم دارند؟
تمدید جشنواره "رویاتو چک کن" ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد
Page Title

افراد حاضر

ما 397 مهمان آنلاین داریم