نوسان قیمت ارز کار مردم نیست/بازار ثانویه به معنای عملی به وجود نیامده
سه شنبه ، 2 مرداد 1397 ، 12:23

رییس مجمع واردات با بیان اینکه بازار ثانویه به معنای عملی به وجود نیامد که حالا بگوییم شکست خورده گفت: هیچ بخش اقتصادی قدرت ایجاد این همه تغییر در بازار ارز را ندارد، باید دید چه کسانی از این آشفته بازار سود می‌برند.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه خبری بورس پرس،علیرضا مناقبی در خصوص تحولات بازار ارز و بالا رفتن غیرمترقبه قیمت دلار و یورو در بازار آزاد به ایلنا گفت: با این میزان نوسان به طور حتم می‌توان گفت این رخداد هیچ ربطی به واردات و صادرات و یا به طور کلی به تجارت و فعالین اقتصادی ندارد بلکه باید جریان‌های دیگری را در این خصوص دنبال کرد.

وی ادامه داد: اینکه ظرف 24 ساعت قیمت دلار بیشتر از 800 تومان تغییر کند امر نادری است. در هر جای دنیا با تغییر یک درصدی قیمت ارز اقتصاد و دیگر شاخص‌های آن به هم می‌ریزد.به جرات می‌توانم بگویم هیچ بخش اقتصادی قدرت ایجاد این همه تغییر را ندارد این اتفاقات کار مردم نیست، باید دید چه کسانی هستند که از این مسیر سود می‌برند.

این عضو اتاق بازرگانی در پاسخ به سوال آیا بالارفتن قیمت ارز را می‌توان به علت شکست خوردن بازار ثانویه ارز دانست، گفت: اصلا این بازار به معنای عملی به وجود نیامد که حالا بگوییم شکست خورده با وجود آنکه مسئولین دولتی اعلام کردند با راه‌اندازی این بازار و اینکه وارد کننده و صادر کننده به یک قیمت توافقی درخصوص ارز برسند بازار کنترل و قیمت‌ها متعادل خواهد شد اما هنوز دستورالعمل‌های آن صادر نشده و بنده به عنوان رییس مجمع واردات هنوز هیچ گزارشی مبنی بر معامله بین وارد کننده و صادر کننده تحت بازار ثانویه نشنیده‌ام.

مناقبی افزود: در حال حاضر مشکل واردات نه بازار ثانویه است نه قیمت ارز، بلکه توقف ثبت سفارش است که باعث ایجاد سردرگمی در بازار شده است.
جنابان اعلام کردند ضمن آنکه ثبت سفارش جدید انجام نمی‌شود باید ثبت سفارش‌های قدیمی نیز مورد بررسی مجدد قرار بگیرد و نحوه تخصیص ارز و تعیین گروه کالایی جدید برای اعمال تعرفه مجددا توسط دفاتر تخصصی وزارت صنعت صورت بگیرد در واقع امروز شاهد پاس کاری مردم از این دفتر به آن دفتر وزارت صنعت هستیم.

وی گفت: همین معطل نگه داشتن کار مردم باعث به وجود آمدن جو روانی منفی در بازار شده به طوری که مردم فکر می‌کنند کالا فقط به آن میزانی که در انبار است وجود دارد و دیگر معلوم نیست باز هم آن کالا وارد می‌شود یا خیر، یا اصلا قیمت آن چقدر تغییر می‌کند.شخصا با سابقه چند ده ساله که در حوزه تجارت دارم نمی توانم امروز برنامه ریزی کنم و بگویم فلان کالایی که ده‌ها سال است وارد می‌کنم آیا هفته آینده هم می‌توانم بیاورم یا خیر ضمن آنکه تعدد بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که از زمان اعلام تک نرخی شدن ارز تا به امروز از سوی وزارتخانه اعلام شده آن چنان است که باری که روی کشتی است ممکن است فردا از یک گروه تعرفه‌ای به دو گروه تعرفه‌ای دیگر تنزل پیدا کند.

رییس مجمع واردات افزود: به طور حتم اگر بازار ثانویه اجرایی می‌شد وضعیت امروز بهتر بود اما تحریم‌های خارجی به اضافه خود تحریمی‌ها که امروز به اسامی مختلف مانند حمایت از تولید داخلی یا جلوگیری از خروج ارز صورت می‌گیرد جلوی کار مردم را گرفته است.امروز فعالین تجاری عملا کاری انجام نمی‌دهند و این بالارفتن قیمت ارز نیز بر روی کاغذ و لفظی است در واقع خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد فقط یک مقدار کوچکی آن هم توسط دلالان جابجایی وجود دارد.

مناقبی تصریح کرد: وقتی 30 درصد نقدینگی در دست 6 موسسه غیر مجاز بود و دولت از جیب مردم بدهی‌های آنها را پرداخت کرد باید فکری به حال این نقدینگی سرگردان در جامعه می‌کرد تا این طور بازار طلا، سکه و ارز ملتهب نشود.الان هم تنها راه دولت این است که مستقیم با مردم حرف بزند و از آنها کمک بگیرد، اگر دولت رویه شفاف سازی را پیش‌رو بگیرد مردم دوباره پای کار خواهند آمد و دیگر لزوم ندارد چهره خلاف کار را شطرنجی کنند. وقتی امثال ریگی را در هوا می‌گیریم پس قدرت جلوگیری از فرار مفسدین را داریم.

وی تاکید کرد: باید آن دسته از مفسدینی که از ایران فرار کردند و یا توسط ایادی در داخل بازار را به هم می‌ریزند به مردم معرفی شوند.باید جلوی فرار افرادی مانند متهم ردیف سوم موسسه ثامن که 12 هزار میلیارد پول مردم را در اختیار داشته، گرفته شود تا مردم دوباره به اقتصاد اعتماد کنند.

► قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۵/۰۲
برخورد جدی با اضافه برداشت بانک‌ها ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد
Page Title

افراد حاضر

ما 490 مهمان آنلاین داریم