وزیر کار برکنار شد
چهارشنبه ، 17 مرداد 1397 ، 12:22


نمایندگان مجلس با رای موافق خود به‌اسیتضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی را برای ادامه فعالیت در این مسئولیت مناسب ندانسته و او را برکنار کردند.

این استیضاح که دیروز در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد، 192 رای موافق را به همراه داشت و تنها 56 نماینده با آن مخالفت کردند و از مجموع 272 نماینده حاضر، 24 نفر هم به این استیضاح رای ممتنع دادند.

جلسه صبح استیضاح که علت اصلی آن اصرار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ادامه فعالیت مرتضوی در مدیر عاملی سازمان تامین اجتماعی بود با اظهارات نمایندگان موافق و دفاعیات وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی و همچنین اظهارات برخی نمایندگان مخالف استیضاح به آرامی برگزار شد اما جلسه عصر که بخش عمده آن به سخنان رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس اختصاص داشت با حاشیه‌هایی همراه شد.

احمد توکلی، نماینده تهران در جلسه صبح در موافقت با استیضاح ضمن بیان این‌که نمایندگان برای دفاع از حقوق مردم چاره‌ای جز استیضاح وزیر کار نداشتند، گفت: آقای وزیر باید پاسخ بدهد براساس چه مبنایی قاضی معلق را در رأس بزرگ‌ترین نهاد اجتماعی کشور قرار داده است.

توکلی در نطق خود شرحی از آنچه در یک سال گذشته میان نمایندگان و مرتضوی و همچنین وزیر کار برای مصالحه در باره انتصاب مرتضوی گذشته بود، بیان و اعلام کرد که استیضاح‌کنندگان وزیر، تلاش داشتند تا از راهی دیگر، این موضوع را حل کنند تا به استیضاح کشیده نشود اما چون هیچ‌یک از این راه‌ها نتیجه بخش نبوده، استیضاح آخرین راه است.

وی با بیان این‌که به دلیل نقض عهد وزیر و مرتضوی و به سخره گرفتن تعهدات اخلاقی، چاره‌ای جز استیضاح وزیر برای نمایندگان نمانده بود، گفت: آقای لاریجانی در آخرین تلاش برای تفاهم از آقای مظفر خواست تا جلسه‌ای بین نمایندگان و وزیر برگزار کنند که این جلسه برگزار شد و در این جلسه وزیر قول داد که جایگزین مرتضوی را انتخاب کند، اما وی چنین کاری را نکرد.

علی مطهری، نماینده تهران هم در موافقت با این استیضاح گفت: وزیر برای حفظ مرتضوی در راس صندوق تامین اجتماعی و ایجاد نوعی مصونیت قضایی برای او حاضر شده است بر خلاف قانون، اساسنامه آن را تغییر دهد و بعلاوه برای شانه خالی کردن از مسئولیت، اختیارات خود را در این نهاد به معاون اول رئیس جمهور منتقل کند، آیا وزیر تعاون در باره ضعفای جامعه هم حاضر به چنین فداکاری‌ها و قانون‌شکنی‌هایی هست؟ اگر قانون در مقابل اغنیا، ضعیف و در مقابل ضعفا قوی است، این نشانه بیماری و فساد جامعه است.

این نماینده مجلس خطاب به وزیر تعاون افزود: آقای شیخ‌الاسلامی شما مجاز نبودید به خاطر یکی از دوستانتان، یعنی آقای مرتضوی در مقابل قانون بایستید.

مطهری گفت: مجلس به عنوان قانونگذار و پاسدار حرمت قانون نمی‌تواند پس از بی‌اعتنایی آشکار و مکرر به قانون سکوت کند، زیرا سکوت مجلس در چنین زمانی به معنای صحه گذاشتن بر بی‌حرمتی به قانون است.

نماینده تهران در مجلس افزود: مجلس نمی‌تواند در برابر قانون ستیزی و قانون گریزی سکوت کند.

مطهری گفت: وقتی مقامات عالی اجرایی، قانون را اجرا نکنند و آن را دور بزنند و به مسخره بگیرند، مردم و جوانان ما چه نتیجه‌ای می‌گیرند؟ آیا جز این است که می‌گویند قانون مهم نیست و می‌توان آن را اجرا نکرد و به هرترتیبی که شده، باید از اجرای آن شانه خالی کرد.

تعدادی دیگر از نمایندگان موافق استیضاح هم در نطق‌هایی دلایل موافقت خود را با این طرح تشریح کردند.

دفاعیات وزیر

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در دفاع از خود گفت: استیضاح حق قانونی برای نمایندگان و بسیار محترم و از جلوه‌های زیبای مردم‌سالاری دینی است.

به گزارش واحد مرکزی خبر،‌ عبدالرضا شیخ‌الاسلامی با اشاره به اهمیت صندوق تامین اجتماعی گفت: همه ما یک مسئولیت بسیار سنگین داریم که از این صندوق حمایت کنیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: با صراحت اعلام می‌کنم همه فعالیت‌های خومان را در وزارتخانه در چارچوب قانون انجام داده‌ایم و ضوابط قانونی ملاک ماست و هرگز کار غیرقانونی نکرده‌ایم.

وی تصریح کرد: ما نهایت تلاش را کردیم تا بهترین و سنجیده‌ترین تصمیمات را بگیریم و طی همه فعالیت‌های دوران کاریمان، بهترین و بیشترین تعامل را با نمایندگان داشته‌ایم و همیشه آگاه به پشتیبانی گسترده مجلس بوده و همیشه با هم تعامل و گفت‌وگو داشته‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: علت این‌که ما کمترین مساله و چالش را با نمایندگان داشته‌ایم، این بود که تابع قانون بوده و در مرز قانون حرکت کرده و پایبندی کامل به قانون داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در کدام انتصاب مدیران خطا کرده‌ایم که نظر مجلس تامین نشده است، شبهاتی که مطرح شده، پاسخ‌های ساده و روشن دارد، البته این جلسه که به نام استیضاح برقرار شده است به واقع جلسه محاکمه غیابی فردی است که در جلسه نیست و بسیاری از مطالبی که مطرح شده پرونده‌های قضایی است که در دستگاه قضایی مفتوح است و در جریان رسیدگی است و ما چگونه می‌توانیم برای آن حکم صادر کنیم.

وی گفت: امرقضا، امری فقهی، فنی، پیچیده، کارشناسی و دقیق است و بنده قاضی نیستم و بر مبنای استنباطی که از احکام قانونی می‌کنم، کارها را انجام می‌دهم.

شیخ‌الاسلامی افزود: نمایندگان مطرح کردند که بنده به تعهدات جلسه یکم بهمن پایبند نبودم، اگر متن صورتجلسه‌ای را که نمایندگان امضا کرده‌اند که البته اثری از امضای بنده در آن نیست، منتشر کنند همه می‌بینند که من به تعهداتم پایبندم. شیخ الاسلامی گفت: مقرر شده بود جلسه هیات امنا بگذارند و امر قانون را اطاعت کنم، بنده این کار را کردم اما آیا نمایندگان هم رعایت کردند.

وزیر کار بخشی از وقت خود را نیز به نمایندگان مخالف استیضاح داد و جلسه صبح با نطق این نمایندگان پایان یافت.

جلسه عصر با اظهارات نمایندگان موافق استیضاح ادامه یافت و وزیر، مجددا در دفاع از خود صحبت کرد و بعد رئیس‌جمهور سخنرانی کرد.

انتقادات احمدی‌نژاد از برخی مسائل

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از فارس، محمود احمدی‌نژاد طی سخنانی گفت: سه سال است که دولت تحت سنگین‌ترین فشارها، تهمت‌ها و افتراها قرار دارد و در این بین بنده در مقابل همه اینها سکوت و تحمل کردم و همکارانم را نیز به تحمل واداشتم؛ اما می‌بینیم که چند هزار نسخه بولتن سراسر افترا علیه دولت در کشور توزیع می‌شود، پس چاره‌ای جز این ندیدم که برای رفع این علل بعضی از مسائل را عرض کنم.

احمدی‌نژاد همچنین با طرح این سوال که در کجای قانون اجازه داده شده مصوبات، توسط رئیس ‌مجلس لغو بشوند، گفت: من دارم درد کشور را می‌گویم و می‌خواهم امروز برای حل مشکلات کشور از شما استمداد بطلبم.

وی با بیان این‌که ملت با رأی خود رئیس‌‌جمهور را انتخاب کرده‌اند، تصریح کرد: به ملت بگویید که رئیس‌‌جمهوری که می‌خواهید انتخاب کنید، تحت امر رئیس مجلس است، خوب آن موقع ملت دوباره رأی بدهند.

رئیس‌جمهور در انتهای سخنان خود به نواری اشاره کرد که مربوط به دیدار فاضل لاریجانی با مرتضوی بود.

همین مساله اعتراض برخی نمایندگان را درپی داشت اما لاریجانی، رئیس مجلس از نمایندگان خواست اجازه دهند رئیس‌جمهور همه مطالب خود از جمله موضوع نوار را مطرح کند. احمدی‌نژاد در ادامه، متن گفت‌و‌گوهای رد و بدل شده در این دیدار را مطرح کرد.

لاریجانی، رئیس‌مجلس در توضیحاتی فیلمبرداری از جلسه‌ای خصوصی را غیراخلاقی و توطئه خواند و طرح آن را در مجلس دور از شأن رئیس‌جمهور و بی‌ارتباط با موضوع استیضاح وزیر کار دانست.

رئیس‌جمهور که در طول سخنان رئیس‌مجلس در جلسه حضور داشت، خواستار حضور مجدد در پشت تریبون شد که لاریجانی اعلام کرد شما تمام حرف‌های خود را مطرح کردید.

لاریجانی:‌ با وجود ولایت‌فقیه، بن‌بستی نیست

رئیس مجلس که پس از پایان سخنان رئیس‌جمهور صحبت می‌کرد با اشاره به پخش صدای فاضل لاریجانی از سوی احمدی‌نژاد در صحن علنی مجلس اظهار کرد: من احساس کردم چون رئیس‌جمهور در مورد من صحبت می‌کند، اجازه دادم که حرف‌هایشان را مطرح کنند؛ استیضاحی در مجلس مطرح شده، ربطش به من چیست که رئیس‌جمهور این موضوع را مطرح کرد.

لاریجانی خطاب به احمدی‌نژاد گفت: شما فرمودید که در کار بن‌بست ایجاد می‌شود؛ اشتباه می‌کنید. در کشوری که ولایت‌فقیه است بن‌بست نیست؛ شما در بسیاری از مواقع به رهبری شکایت کردید و ایشان به هیات حل اختلاف ارجاع داده‌اند و هیات حل اختلاف هم نظر قاطع داد؛ دیگر کسی نباید حرفی بزند، پس بن‌بستی وجود ندارد.

لاریجانی خطاب به احمدی‌نژاد اظهار کرد: شما فرمودید که اگر این‌طور باشد رئیس مجلس باید حاکم باشد؛ رئیس مجلس یک وظایف روشنی دارد و قوا هم مستقل از هم هستند؛ رئیس مجلس طبق قانون موظف است اگر مصوبات خلاف قانون یا روح قانون باشد، تشخیص بدهد و آن را رد کند، بنابراین محدوده ما همین است نه در کار اجرا دخالت داریم.

در پایان، استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به رای گذاشته و تصویب شد.

جهانگیرزاده: کابینه از حدنصاب نیفتاده است

جواد جهانگیرزاده، عضو هیات رئیسه مجلس گفت: از بین 18 وزارتخانه فعلی دولت، ده نفر از وزرا از ابتدای دولت در سمت خود باقی هستند و 9 وزیر تاکنون تغییر کرده‌اند که کابینه نیازمند رای اعتماد مجدد مجلس نیست.

جهانگیرزاده در گفت‌وگو با ایسنا یادآور شد وزارتخانه‌های ادغام شده در زمره برکناری محسوب نمی‌شود.

مطهری: این جلسه نشانه سلامت نظام بود

به گزارش فارس، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس هم با بیان این‌که اتفاقات جالبی در جلسه علنی امروز مجلس رخ نداد، گفت: البته این جلسه نشان از سلامت نظام ما داشت.

► بانک مرکزی:سرنوشت ۹ میلیارد دلار کاملا مشخص است
دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز ابلاغ شد ◄

 
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
خرید بلیط هواپیما
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 392 مهمان آنلاین داریم