جزییات بدهی ۱۳۹ هزار میلیاردی بانک‌ها به بانک مرکزی
سه شنبه ، 23 مرداد 1397 ، 11:08
مجموعه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به حدود ۱۳۹ هزار میلیارد تومان در پایان خردادماه افزایش یافته است.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از ایسنا، تازه‌ترین آمار از این حکایت دارد که تا پایان خرداد ماه امسال بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به حدود ۱۳۹ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با رقم نزدیک به ۱۰۱ هزار میلیارد تومانی خردادماه سال گذشته، ۳۷.۸ درصد افزایش دارد. این در حالی است که در خردادماه سال گذشته نسبت به همین ماه در سال ۱۳۹۶ بدهی بانک‌ها حدود ۱۳.۲ درصد افزایش یافته بود که در مجموع بیانگر افزایش درصد رشد در سال گذشته است.

بدهی ۱۳۹ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها به بانک مرکزی را در چند بخش می‌توان بررسی کرد. اول بدهی بانک‌های تجاری است که در خرداد ماه به ۶۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است که این رقم نسبت به سال‌های قبل کاهش نشان می‌دهد.

همچنین بانک‌های تخصصی -که بیش‌ترین حجم بدهی را در اختیار دارند- اکنون حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهکارند که این رقم در خرداد سال گذشته حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان و در همین ماه در سال ۱۳۹۵ تا ۵۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

بانک‌های خصوصی -که رشد بدهی آنها به بانک مرکزی در سال گذشته به بیش از ۲۰۰ درصد هم در برخی ماه‌ها رسید- اکنون حدود ۸۷ هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهی دارند که این رقم نسبت به دوره‌های قبل رشد نشان می‌دهد.

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی طی سال‌های گذشته همواره رو به رشد بود و در برخی مواقع و در قیاس دوره‌ای درصد بالایی افزایش را با خود به همراه داشته است. این موضوع یکی از معضلات شبکه بانکی به شمار می‌رود؛ چرا که افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را عمدتا ناشی از بی‌انضباطی بانک‌ها و افزایش اضافه برداشت آنها می‌دانند که خود عاملی برای افزایش نرخ تورم به شمار می‌رود.

► صدور اولین اوراق قرضه مبتنی بر بلاک چین در دنیا
بهترین سرمایه‌گذاری در حال حاضر ایران ◄

 
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 540 مهمان آنلاین داریم