دولت بابت بیمه سلامت و کمک به طرح تحول چقدر بودجه می‌دهد+جدول

سه شنبه ، 2 بهمن 1397 ، 14:56

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از خبرگزاری فارس،‌ قسمتی از بخش ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی هزینه ها از مصارف عمومی لایحه بودجه سال ۹۸، مربوط به سه سرفصل بیمه‌‌های اجتماعی، بیمه سلامت و کمک به طرح تحول سلامت است.

در هفته‌های اخیر نیز بودجه بخش سلامت بخصوص طرح تحول سلامت محل مناقشه شده بود و نهایتا به همین دلیل قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت استعفا داد.

بررسی دقیق جزئیات مصارف عمومی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور وضعیت شفاف‌تری نسبت به این بخش ایجاد کرده است و نشان می‌دهد که بودجه اختصاص یافته بابت مستمری و بیمه‌های اجتماعی برای سال آینده به نسبت قانون بودجه امسال ۲۶ درصد رشد کرده و به ۲۱ هزار ۳۳۳ میلیارد تومان رسیده است.

وضعیت بخشی از مصارف عمومی لایحه بودجه ۹۸ در مقایسه با قانون بودجه ۹۷- میلیارد ریال


طبق این گزارش، اعتبار بیمه سلامت با افزایش ۱۲ درصدی نسبت به امسال روبرو است و از ۱۰ هزار ۷۲۴ میلیارد تومان در سال ۹۷ به ۱۲ هزار و ۲۵ میلیارد تومان در سال آینده افزایش یافت.

همچنین اعتباری تحت عنوان کمک به طرح تحول سلامت پیش بینی شده که با رشد ۱۰ درصدی نسبت به امسال بالغ بر ۱۱ هزار و ۷۵۲ میلیارد تومان است.

گفتنی است کل بودجه طرح تحول سلامت در سال آینده ۳۶ هزار میلیارد تومان است. اوایل دی ماه، مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره جزئیات بودجه ۳۶ هزار میلیارد تومانی این طرح گفته بود: در 320 هزار میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای دقیقاً 11 هزار و 752 میلیارد تومان برای کمک به طرح تحول سلامت است که در سال 97 این رقم 10 هزار و 684 میلیارد تومان بوده است. این مبلغ جدای از منابع هدفمندی است و فقط مربوط به بودجه عمومی می‌شود و سرجمع 21 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی طرح‌های سلامت گنجانده شده است. مابه‌التفاوت رقم تا 36 هزار میلیارد تومانی که مطرح است از محل 35 هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی وزارت بهداشت تأمین خواهد شد.

► گفتگو با کسب و کارهای ایرانی: استارتاپ ترب؛ موتور جستجوی هوشمند خرید
آخرین ضرب‌الاجل به دفاتر ارتباطی و اپراتورها درباره فروش بی ضابطه سیم‌کارت‌ ◄

مطالب مرتبط
بنر
بنر