بارورسازی ابرها محدود به زمان خشکسالی نشود
پنجشنبه ، 11 بهمن 1397 ، 15:22

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، فرید گلکار در سومین نشست تخصصی بارورسازی ابرها، چالش ها و انتظارات که در موسسه تحقیقات آب برگزار شد گفت: در صورتی که در نتیجه عملیات بارورسازی ابرها یک تا دو درصد افزایش بارش صورت گیرد، کل هزینه های بارورسازی جبران می‌شود.
وی تصریح کرد: هیچگونه هزینه کلانی برای بارورسازی ابرها در کشور انجام نشده و آنچه که در این زمینه عاید می‌شود، فقط سود قابل توجه است.
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات بارورسازی ابرها اظهار کرد: بارورسازی ابرها نباید به زمان خشکسالی موکول شود، بلکه به منظور استفاده بهینه از آب پاک اقیانوس‌ها از طریق ابرها می‌بایست این عمل به صورت مستمر صورت گیرد.


گلکار افزود: خوشبختانه در ایران این پتانسیل وجود دارد که عملیات بارورسازی ابرها با استفاده از توان متخصصان داخل کشور انجام شود، در حالی که کشورهای همسایه و اغلب کشورهای دیگر فاقد این پتانسیل بوده و نیازمند حمایت کشورهای پیشرفته در این زمینه هستند.
وی با اشاره به اینکه بارورسازی ابرها از دهه 50 در آمریکا آغاز شده و هر سال در حال پیشرفت است، ادامه داد: طبق اعلام یک شرکت فعال آمریکایی، بر اساس مستندات آماری، عملیات بارورسازی ابرها در زمینه تگرگ‌زدایی بین 25 تا 40 درصد و در زمینه افزایش بارش 20 درصد در این کشور موثر بوده است.
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات بارورسازی ابرها تصریح کرد: فناوری باروری ابرها با الهام از طبیعت شکل گرفته و چیزی جز تشدید آنچه که در طبیعت رخ می‌دهد، نیست.
گلکار خاطرنشان کرد: این فناوری، شاخه‌ای از علم تعدیل وضع هوا، مجموعه‌ای از فناوری‌های ایمن، علمی ‌و ثابت شده جهت افزایش بارش یا برف در جهت کاهش خسارات تگرگ و مه‌زدایی است.

► واریز کمک ۴ هزار میلیارد تومانی دولت، موتور محرک رشد خودروسازان
قیمت واقعی گوشت چقدر است؟ ◄

 
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 283 مهمان آنلاین داریم