۶ دانستنی مهم خدمات الکترونیکی بانکی
چهارشنبه ، 8 اسفند 1397 ، 11:31

 

کسانی که برای یک برداشت ساده از حساب شان، طعم منتظر شدن در صف های حوصله بر شعبه های نه چندان شیک را چشیده اند و یادشان می آید همیشه دفترچه بانکی شان باید همراه شان می بود، حتما با آن موافق اند. تصورش را بکنید اگر قبل از پایان ساعت کار بانک نمی رسیدید که پول برداشت کنید باید به کسی رو می انداختید، از او پول قرض می گرفتید و روز بعد هم به بانک می رفتید، پول می گرفتید و به او می رساندید.

این یعنی یک دنیای زجرآور. باور کنید فقط کمی بیش از 10سال است که از این دنیا عبور کرده ایم. حالا دیگر خدمات الکترونیکی برای همه آشناست، همه به جای یک کارت چند کارت بانکی دارند و به راحتی در هر ساعتی از شبانه روز کارهایشان را انجام می دهند. ما اعتقاد داریم در دنیای دلچسب امروز توجه به برخی نکات، انجام برخی خدمات را شیرین تر هم می کند. استفاده از خدمات الکترونیکی در بانکداری هر روز گسترش پیدا می کند و همزمان با آن کاربران هم باید اطلاعات شان در مورد کاربردهای این خدمات را افزایش دهند.

مثلا، شما فکر می کنید برای انتقال وجه می توانید روی پایانه های فروشگاهی حساب کنید؟ خیلی ها جواب شان به این سوال مثبت است. هرچند انجام این عملیات بانکی از این طریق هم با توجه با اتصال این دستگاه ها به شبکه شتاب امکان پذیر است، اما بانک مرکزی هشدار داده برای انجام این عملیات، دور این پایانه ها را خط بکشید. یا اگر با پیغام «کارت شما مسدود است» مواجه شدید چه باید بکنید؟ به طور کلی در مورد امداد شتاب چه می دانید؟ آیا می دانید سقف انتقال پول از طریق کارت به کارت در شبانه روز چقدر است؟

در گزارش این ماه، 6دانستنی ریز، اما مهم را با هم مرور می کنیم. پایانه های فروشگاهی برای انتقال وجه مطمئن نیستند خیلی ها فکر می کنند تمام استفاده هایی که از یک دستگاه عابربانک می شود را می توان از پایانه های فروشگاهی هم انتظار داشت. این تصور غلط است. بانک مرکزی در مورد انتقال وجه از طریق این پایانه ها هشدار داده است. براساس اعلام این بانک، از پایانه فروش فقط برای خرید، مانده گیری و پرداخت قبض می توان استفاده کرد و کاربران به هیچ وجه نباید برای انتقال وجه به سایر حساب های خود یا دیگران از پایانه فروش استفاده کنند. شما هم بهتر است این هشدار را جدی بگیرید. درحال حاضر سیستم پایانه های فروش از طریق شاپرک مدیریت می شود، ای? شبکه برای انتقال وجه آمادگی ندارد. یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که طرف مقابل تان 72ساعت برای رسیدن پول به دستش صبر کند.

سقف انتقال کارت به کارت در شبانه روز؟ برخی خبرها در یک ماه گذشته منتشر شد که حکایت از افزایش سقف انتقال از طریق دستگاه های خودپرداز داشت. این خبرها را جدی نگیرید، سقف انتقال وجه با استفاده از عملیات کارت به کارت، از طریق خودپردازها در مدت 24ساعت همچنان 3میلیون تومان است. کسانی که بخواهند حجم بیشتری پول را به صورت آنی انتقال دهند، می توانند به شعبه مراجعه و با استفاده از پایانه شعبه تا سقف 15میلیون تومان به صورت آنی به سایر کارت های خود یا دیگران انتقال وجه دهند. اگر ناچار شدید از پایانه های شعب استفاده کنید این را بدانید که فقط همراه داشتن کارت کافی است. با کارت دیگران از پایانه های شعب نمی شود استفاده کرد برای بسیاری از ما پیش آمده که کارت یکی از اعضای خانواده یا حتی دوستان را در اختیار داریم و می خواهیم از طریق آن وجهی را به کارت دیگر انتقال دهیم. در این صورت نمی توانید بیشتر از 3میلیون تومان پول انتقال دهید، چون اگر به شعبه بروید و بخواهید از پایانه شعبه استفاده کنید باید کارت به اسم خودتان باشد. چگونه از مسدود نبودن کارت مان مطمئن شویم؟ کاربران بانکی ممکن است هنگام استفاده از عابربانک با پیام «کارت شما مسدود است» مواجه شوند.

درصورتی که شما هم با چنین مشکلی در هر زمانی مواجه شدید برای اطمینان از وضعیت حساب خود در هر ساعت از شبانه روز می توانید با شماره تلفنبانک، بانک صادرکننده کارت تان تماس بگیرید. براساس دستورالعمل بانک مرکزی، بانک ها موظف هستند از این طریق به شما پاسخ بدهند. چگونه کارت مان را مسدود کنیم؟ درصورتی که کارت شما گم شد، اولین کاری که باید بکنید این است؛ کارت تان را مسدود کنید. برای انجام این کار هم چند راه حل وجود دارد. مراجعه به شعب بانک صادرکننده کارت، مراجعه به سایت اینترنتی بانک صادرکننده کارت و تماس با میز امداد بانک صادرکننده کارت از جمله این راه حل هاست ، اما یادتان باشد برای مسدود کردن کارت، داشتن رمز دوم کارت الزامی است. پس سعی کنید رمز دوم کارت تان را همیشه به خاطر داشته باشید یا این که آن را یادداشت و در جای مطمئنی نگهداری کنید. کاربرد های سامانه امداد شتاب شماره تلفن 29911 برای پیگیری امور مربوط به شبکه شتاب راه اندازی شده است. به تازگی از طریق اینترنت و مراجعه به سایت بانک مرکزی هم می توان به خدمات این سامانه دسترسی پیدا کرد. یکی از کاربردهای مهم این سامانه پیگیری مغایرت های بانکی است. هر وقت پای عابربانک در انجام عملیات دچار مشکل شدید و پول از حساب تان کسر شد، بلافاصله با این شماره تلفن تماس بگیرید و مغایرت موردنظر را گزارش دهید. کار مهم دیگری که باید انجام دهید این است که تا مشکل شما برطرف نشده رسیدی را که خودپرداز به شما تحویل داده نگه دارید. اگر هم خودپرداز به شما رسیدی تحویل نداد شماره خودپرداز را یادداشت و بار دیگر با شماره مرکز امداد شتاب تماس بگیرید و ساعت انجام عملیات را با شماره خودپرداز ثبت کنید.

 

بیشتر بخوانید:

اشتباهاتی که هنگام استفاده از خودپرداز نباید مرتکب شد

تاریخچه ای جالب از دستگاه های خودپرداز

نحوه استفاده صحیح از دستگاه خودپرداز

► ۲۸ دانستنی جالب که بر استخدام شما تاثیر می­‌گذارد
خرید سکه با خودپرداز امکانپذیر شد ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 343 مهمان آنلاین داریم