گردش مالی چهارشنبه سوری!
چهارشنبه ، 15 اسفند 1397 ، 13:28

هر چند بازار ترقه‌بازی چهارشنبه‌سوری از چند روز مانده به آخرین چهارشنبه پایان سال حسابی داغ می‌شود اما کمتر کسی متوجه گردش مالی عجیبی است که همین مراسم سوزاننده ایجاد می‌کند.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از خراسان، صحبت از گردش مالی رقمی حدود ۳۶۳ میلیارد تومان است، عددی که معادل حقوق ۳۲۶ هزار کارگر، ساخت ۱۹۲۶ کلاس درس و ۴۵۴ تخت بیمارستانی است!یک حساب و کتاب سرانگشتی

به گفته یکی از فروشندگان قانونی مواد محترقه‌ مجاز و ایرانی امسال قیمت فرفره دو هزار تومان، قیمت پروانه دو هزار تومان، قیمت موشک سه هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت مشعل پنج هزار تومان و قیمت فلاشر دو هزار و ۷۰۰ تومان است.

با احتساب این اعداد و ارقام اگر به صورت میانگین هر خانوار از هر کدام از این مواد تنها یک عدد بخرد، حدود ۱۵ هزار تومان باید هزینه ‌کند. از سوی دیگر بنابر اعلام مرکز آمار ایران ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار خانوار در ایران زندگی می کنند. اگر به صورت میانگین این تعداد خانواده هر کدام برای خرید مواد محترقه ۱۵ هزار تومان هزینه کنند، نتیجه ۳۶۳ میلیارد تومان خواهد شد؛ عددی که معادل حقوق ۳۲۶ هزار کارگر در ایران و معادل یارانه‌ هشت میلیون و ۶۶ هزار نفر است.

اگر معادلات دیگری را در نظر بگیریم، این رقم جالب‌تر هم می‌شود. به گفته‌ معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش برای ساخت هر کلاس درس، حدود ۱۸۵ میلیون تومان بودجه مورد نیاز است. حالا با ۳۶۳ میلیارد تومان می‌توان حدود ۱۹۶۲ کلاس درس در ایران ساخت. از طرف دیگر معاون توسعه‌ مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی ایران گفته است برای ساخت هر تخت بیمارستانی ۸۰۰ میلیون تومان نیاز است.

این در حالی است که با مبلغ حاصل از تجارت مواد محترقه در چهارشنبه‌سوری می‌توان حدود ۴۵۴ تخت بیمارستانی ساخت و دل تعداد زیادی از بیماران را شاد کرد.

► واکنش مشاور سازمان تامین اجتماعی به مشکلات کسب و کارها بخاطر حق بیمه قرارداد
تعیین نرخ حق بیمه ثالث در انتظار تصمیم شورای عالی بیمه ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 269 مهمان آنلاین داریم