جلسه ستاد بحران مازندران با حضور جهانگیری

دوشنبه ، 5 فروردين 1398 ، 13:01

­جلسه ستاد بحران استان مازندران با حضور معاون اول رئیس جمهور درحال برگزاری است.


آیت الله طبرسی: جبران خسارات سنگین سیل زدگان؛ نیازمند همت و بودجه مضاعف
نماینده ولی فقیه در استان مازندران گفت: استان های مازندران و گلستان به دلیل سیل، خسارات سنگینی متحمل شده اند و علاوه بر تخریب زیرساخت ها خسارات سنگینی به اموال مردم و بخش های مختلف کشاورزی وارد شده است. آیت الله نورالله طبرسی افزود: از تلاش همه مسئولان محلی و استانداری سپاسگزارم و حضور آقای جهانگیری هر چند دیر بود؛ اما باز هم این حضور مغتنم است. نماینده ولی فقیه در استان مازندران گفت: جبران خسارات سنگین مردم نیازمند همت و بودجه مضاعف است، اینگونه نباشد که بعد از ترک منطقه مشکلات مردم فراموش شود، زیرا موجب سلب اعتماد مردم می شود.
وی افزود: انتظار است که هرچه سریعتر زمینه برای بازگشت مردم به فعالیت عادی فراهم شود، اکنون فصل کشت و کار برنج و نشاء کاری است، باید همه دست به دست هم دهیم تا دل کشاورزان و تمامی آسیب دیدگان با وحدت و هماهنگی تمامی ارگان ها و نهادهای مسئول شاد شود و رنج و ناراحتی را از کشاورزان برطرف کنیم تا بتوانند زمینه ساز تحقق شعار امسال و رونق تولید را فراهم کنند.
نماینده ولی فقیه در استان مازندران گفت: مردم چهل سال است که در صحنه هستند، مردم گرانی های اواخر سال ۹۷ را پشت سر گذاشتند و اکنون نیز با این حجم سنگین خسارت مواجه هستند؛ انتظار است که کار عاجلی برای کاستن از مشکلات مردم انجام شود.
وی افزود: از وزیر راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی انتظار است که نگاه ویژه ای برای بهسازی راه های ارتباطی و ایجاد زیرساخت های مناسب به منظور بهره گیری بهتر از ظرفیت بالقوه بخش کشاورزی انجام شود. نماینده ولی فقیه در استان مازندران گفت: باید با پیگیری قوه قضاییه و نهادهای مسئول زمینه برای حفظ منابع طبیعی و حریم رودخانه ها و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه فراهم شود.

جلسه ستاد بحران استان مازندران با حضور جهانگیری
جلسه ستاد بحران استان مازندران با حضور معاون اول رئیس جمهور، نماینده ولی فقیه در استان و وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، وزیر راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی و رئیس ستاد بحران کشور برگزار شد. آقای اسحاق جهانگیری که به منظور بازدید از مناطق سیل زده شمال کشور شب گذشته وارد ساری شده بود، صبح امروز از مناطق سیل زده در قائم شهر بازدید کرد. در این بازدید روستائیان از نزدیک مشکلات خود را با معاون اول رئیس جمهور مطرح کردند. آقای جهانگیری همچنین از روند بازسازی پل رستم در شهرستان قائم شهر بازدید کرد.

ابلاغ فرمانده کل سپاه؛ امدادرسانی به سیل زدگان تسریع شود
سخنگوی سپاه پاسداران از ابلاغ سرلشکر جعفری به نیروهای زمینی و هوافضا، ۳۱ سپاه استانی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) مبنی بر تسریع در امدادرسانی بیشتر و گسیل امکانات برای ترمیم زیرساخت‌ها و کمک به سیل زدگان استان های شمالی کشور خبر داد.
سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف با اعلام این خبر افزود: درپی دستور فرماندهی معظم کل قوا به نیروهای مسلح مبنی بر گسیل امکانات بیشتر برای امدادرسانی به مناطق سیل زده در استان های شمالی کشور، سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ابلاغ به فرماندهان ۳۱ سپاه استانی، نیروی زمینی و هوافضای سپاه و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) بر تسریع در امدادرسانی بیشتر و گسیل امکانات برای ترمیم زیرساخت‌ها و کمک به معیشت مردم در مناطق سیل زده تاکید و از اقدامات سپاه کربلای استان مازندران سپاه نینوا استان گلستان و نیروی زمینی سپاه در یاری رساندن به هموطنان سیل زده قدردانی کرد. وی گفت: همچنین با احداث پل موقت جاده گرگان به آق قلا، بخش عمده ای از مشکلات این مسیر در تسریع روند امدادرسانی رفع شد.

۱۵ روستا در استان‌های سیل زده قطعی آب و برق دارند
وزیر نیرو گفت: ۱۴ روستا در استان گلستان و یک روستا نیز در استان مازندران در حال حاضر به دلیل انسداد مسیر دسترسی، ­ دچار قطعی آب و برق هستند. رضا اردکانیان در ارتباط زنده با شبکه خبر از محل استان‌های سیل زده شمالی تصریح کرد: در بخش آب و برق دو استان گلستان و مازندران، به طور طبیعی تعدادی از روستا‌ها و شهر‌ها در ساعات اولیه سیل دچار قطعی آب و برق شدند. وی افزود: در استان گلستان حدود ۴۰۰ روستا و در استان مازندران نیز ۲۰۰ روستا مشکل قطعی آب و برق داشتند که با تلاش همکاران ما در این دو استان و همچنین کمک استان‌های معین تاکنون فقط­ دو روستای استان گلستان به دلیل انسداد راه دسترسی کماکان مشکل تامین برق دارند.

اردکانیان ادامه داد: در استان مازندران نیز از حدود ۲۰۰ روستا فقط ­یک روستا اکنون به دلیل عدم دسترسی مشکل کمبود برق دارد که تا حدود زیادی نیز در حال حاضر خالی از سکنه است و تا پایان امروز مشکل این منطقه نیز حل خواهد شد. وی با اشاره به مشکل تامین آب شرب این مناطق تصریح کرد: با توجه به اهمیت در کمیت و کیفیت آب شرب؛ در استان گلستان از مجموع ۴۰۰ روستا اکنون حدود ۱۴ روستا عمدتا به دلیل مشکل دسترسی با کمبود آب شرب مواجه و آب‌های بسته بندی در حال ارسال است. وزیر نیرو گفت: در استان مازندران نیز تا حدود زیادی مشکل تامین آب شرب برطرف شده است، در بخشی از مناطقی که از آب سد البرز استفاده می‌کنند به دلیل افزایش حجم آب، مشکلاتی در ساعات اولیه وجود داشت، اما در حال حاضر این مشکلات به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است و امکان تامین آب فراهم شده است.

وی در خصوص اقدامات پیش رو نیز افزود: بدلیل خسارات به وجود آمده در هر دو استان، توجه به لزوم حفظ بستر و حریم رودخانه در بین خود مردم به وجود آمده است و در تعدادی از روستاها، ​ کشاورزان و برخی مردم متقاضی اقدام در راستای حفظ حریم رودخانه‌ها بوده اند و برای مشارکت در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند. اردکانیان تصریح کرد: ­عوامل تشدیدکننده سیلاب ها؛ ​­ تجاوز به حریم رودخانه‌ها و عدم لایروبی آن‌ها است لذا امیدواریم با کمک دولت امکان لایروبی رودخانه‌های شمال کشور فراهم شود و همچنین تسریع در احداث سد‌های مخزنی در این دو استان با هدف کنترل سیلاب‌ها و با توجیه اقتصادی بسیار بالا و ملاحظات زیست محیطی انجام گیرد. وزیر نیرو در پایان گفت: در هر نقطه‌ای از این دو استان که سد‌های مخزنی وجود داشته خسارتی را شاهد نبودیم.

► نگرانی بزرگ هواداران بارسا: مصدومیت جدی مسی
بسته شدن ورودی های شمال شیراز ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر