تورم ۶۱ درصدی کالاهای صادراتی در سال ۹۷

دوشنبه ، 30 ارديبهشت 1398 ، 16:39

 

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور در سال 1390(سال پایه) استفاده می­ شود. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران ( ارزش به صورت ریالی و دلاری، کشور مبدأ و مقصد، نحوه حمل و نقل و نرخ ارز) صورت گرفته است. طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای تمامی 20 گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است.

لازم است ذکر شود که برای محاسبه شاخص­ سال ١٣٩٧ از داده­‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است، لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی است و استفاده از آن­ها بایستی با ملاحظه انجام شود.  شایان ذکر است که پس از اینکه گمرک جمهوری اسلامی داده ­های قطعی سال ١٣٩٧ را استخراج و ارائه نمود، شاخص صادرات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام واقعی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

گفتنی است، شاخص رابطه مبادله حاصل از شاخصهای قیمت کالاهای صادراتی و وارداتی در جدول زیر قابل مشاهده است.

بر این اساس، شاخص قیمت کالاهای صادراتی (ریالی، 100=1390) در سال­ ١٣٩٧ برابر با ٢٩٢,٢ است که نسبت سال قبل، ٦١.١ درصد افزایش داشته است.
شاخص قیمت کالاهای صادراتی (دلاری، 100=1390) در سال ١٣٩٧ برابر با ١٣٢,٤ است که نسبت به سال قبل، ١٩.٦ درصد افزایش داشته است.

 

 

► معاملات اوراق تسهیلات مسکن بازهم کاهش یافت
کوچ فروشندگان مسکن و خودرو به بازارهای زیرزمینی ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر